Sociale Berichten. NIEUWS ÜIT DEN ONTDEK. Van (ie Heieriandsche Bedmart naar Lourdes. NEDERLANDERS IN SERVISCHEN AMBULANCEDIENST. des avonds de Katholieke vereenigingen den Kardinaal eene serenade brachten. De hulde, die des avonds door het katho lieke Zwolle aan zijn g-rooten zoon, werd ge bracht, was indrukwekkend. Omstreeks acht uur begaf de Kardinaal zich met zijn gevolg per auto van de pasto rie in de Nieuwstraat naar Re villa van Mr. P. A. van den Biesen aan de Badhuisstraat De tuin was hier feeëriek verlicht. Na dezen te hebben bezichtigd, nam de Kardinaal op het balcon van de woning plaats, om daar de huldiging in ontvangst te nemen van de vereenigingen, die Zijne Eminentie als de vertegenwoordigers van het Katholieke Zwolle kwamen huldigen. In den hellen schijn van het bengaalsch liebt stond de Kardinaal in vol ornaat, het grootkruis van den Ned. Leeuw op de borst minzaam dankend voor het diepe buigen der vaandels en het hartelijk gejuich der manner. Op het balcon werd voor den Kar dinaal gedefileerd. Daarna sprak de Kardinaal de aanwezi gen toe en schonk den zegen (Particuliere correspondentie). Lourdes, 25 Juli 1913. Onder fraai en warm weder kwamen giste renmiddag de drie lange, lange treinen onzer Nationale Bedevaart hier aan. De ziekentrein het laatst (wegens het onge val nabij Mons, waardoor aanmerkelijke vertra ging ontstond). De zieken hebben echter de langdurige en vermoeiende reis goed doorstaan. Het visioen van Lourdes waar Maria hen wachtte, zal hen versterkt, de gebeden van familie en vrienden hen geholpen hebben 1 De zieken zijn het sieraad van iedere bedevaart, en de Hollandsche heeft er 250, een buitengewoon groot getal! Onze nationale hulde zal daarom aan de Lieve Moeder Gods zeker welgevallig zijn. Ook in de beide andere treinen bevonden zich doktoren, door het Regelingscomtié aangezocht. De hulp van dr. Kortenhorst en dr. Schiphorst is echter niet noodig geweest. Hedenmorgen te 7H uur droeg Mgr. Callier de H. Mis op in de Grot. Daaronder werd door onze Hollandsche Priesters de H. Communie uitgereikt, ook aan de aanwezige zieken. Na de H. Mis hield Mgr. Callier bij de grot eene vurige en hartelijke predikatie. Mgr. be loofde voor de belangen der pelgrims te zullen bidden, in het bijzonder ook voor de zieken .Z. D. H. wees er op dat er nog andere ziekten bestaan dan de lichamelijke, en Mgr. verzocht het gebed ook tegen die ziekten. De ziektekiem der gemengde huwelijken woekert steeds door jn Nederlandde smetstof der slechte lectuur, in het bijzonder der dagbladlectuur, bederft voortdurend nog duizenden. Mgr. verzocht, ook uit naam van de overige Bisschoppen van Ne derland, het gebed der pelgrims daarvoor. Dat men te Lourdes ook zou bidden voor die inten- tiën vertrouwde Mgr. ten stelligste: bidden is het uitsluitend doel eener bedevaart; maar laat men het blijven doen, voortdurend, óók thuis; ons leven is immers een bedevaart naar den Hemel I De menigte was door deze toespraak diep ont roerd. Onmiddellijk na de predikatie werd voor die intentdën van Mgr. door de pelgrims gezamen lijk gebeden. Moge God, op voorspraak van O. L. Yr., die gebeden verhoorenl Op liet oogenblik bevinden zich te Lourdes ook de pelerinages van Eouen, Nimes, Beau- vaia en Liverpool. Ook de Bisschoppen van Nimes en Beauvais zijn hier, en logeeren met Mgr. Callier in het huis der „Chapelains de la Grotte". APOLOGETISCHE VEREENIGING „PETRUS CANISIUS". Men schrijft ons uit Utrecht, d.d. 26 Juli. Gisterenmorgen had het Bestuur der Apol. Vereeniging „Petrus Oanisius" de eer om door Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum in bij zonder gehoor te worden ontvangen in het Aartsbisschoppelijk paleis. Nadat alle bestuurs leden afzonderlijk waren voorgesteld, nam de algemeene voorzitter, pastoor D. Sloet, het wooTd om Zijne Eminentie de hulde en dank aan te bieden van de vereeniging, hier door het Bestuur vertegenwoordigd. Hulde aan Zijne Eminentie, haar hooggeëerd beschermend lid, die een zoo hooge plaats bekleedt in de H. Kerk, welke de vereeniging tracht te verdedigen te gen ongeloof en onwetendheid. Den dank der vereeniging voor den niet ge noeg te waardeeren steun en de sympathie, die de vereeniging van Zijne Eminentie mocht on dervinden. De voorzitter beval ten slotte de vereeniging bij voortduring aan in bet gebed en de hooge bescherming van Zijne Eminentie. Kardinaal van Rossum had de welwillendheid om te antwoorden, dat hij integendeel de Cani- siusvereeniging dank verschuldigd was voor het werk, dat de Apologetische Vereeniging ver richtte; en "hij was gelukkig aan het Bestuur te kunnen mededeelen, dat Zijne Heiligheid de Paus veel belang stelt in de vereeniging, met voldoening haren arbeid volgt, en haar van harte zegent, zooals de Kardinaal zelf haar Zegende. Zijne Eminentie verzekerde, dat Hij aan de .Vereeniging steeds gaarne zijn vollen steun zal schenken, en dat hij in alle moeilijkheden en waar het ook noodig zijn mocht de Vereen, zou beschermen en steunen. Daarna richtte Zijne Eminentie tot ieder der bestuursleden een afzonderlijk woord van be langstelling en aanmoediging. Zoo mooht de al gemeene voorzitter van Zijne Eminentie woor den van grooten lof hooren over het onlangs uitgekomen werk: „Heeft Jesus het Pausschap niet gestichtOp de belangstellende vraag, of het werk reeds resultaten heeft gehad, kon de fclgemeene voorzitter bevestigend antwoorden, len een juist voorgevallen feit aanhalen. „Wel," feed de Kardinaal, „wanneer het geen andere (Wachten afwierp, dan zou dit alleen reede ruimschoots voldoende zijn." Ook de penningmeester, J. C. R. Kellermann Blotemaker, had nog een afzonderlek woord van deelneming met in den laatsten tijd ondervonden teleurstellingen en van diank en bemoediging in ontvangst te nemen; Zijne Eminentie hoopte, Bat God» Zegen over hem, zijne vrouw en kinde ken zijn arbeid zou vergelden. Na het minzame afscheid dat de Kardinaal •an het Bestuur verleende, had het nog de gele genheid, bjj Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid den Aartsbisschop van Utreoht zijne op- iwaohting te maken. DANKBETOOGING. De Bond van Gemeenteambtenaren heeft Za terdagmiddag te 'e-Gravenhage een nationale dankbetooging gehouden voor het tot stand ko men van de wettelijke regeling der penaionnee- ring van gemeente-ambtenaren en van hun we duwen en weezen. De vergadering was druk be zocht. De voorzitter, de heer Jac. van der Laan, deelde mee, dat des morgens een oorkonde in drievoud is opgemaakt, in welke van het feit van het tot stand komen melding gemaakt werd. Van deze oorkonde zal een exemplaar aan geboden worden aan H. M. de Koningin, en een aan minister Heemskerk. Minister Kolkman heeft Zaterdag 'n deputatie in gehoor ontvangen welke hem de oorkonde heeft aangeboden. Tot zijn spijt had de minister geen gelegenheid de vergadering bij te wonenaan den maaltijd door den Bond te geven, zou hij echter tegen woordig zijn. Minister Heemskerk had kennis gegeven verhinderd te zijn. Later zou hij de oorkonde nog gaarne in ontvangst nemen. NATIONALE KIEZERSBOND IN NEDERLAND. Naar de Fakkel verneemt, zal de Nationale Bond van Protestantselie kiezers in Nederland binnenkort worden gereorganiseerd tot den Nationalen Kiezersbond in Nederland. Aan de hoofdbeginselen van den ouden Bond zal wor den vastgehouden. Een nieuw beginselprogram is ontworpen en zal spoedig aan de goedkeu ring van een algemeene ledenvergadering on derworpen worden. EEN SOCIAAL-DEMOCRATISCHE WET HOUDER IN DEN HAAG? De Haagsche Ct. verneemt, dat het in de be doeling van de raadsmeerderheid zou liggen den socialisten een wethouderszetel aan te bieden. De heer Verbroek zou als wethouder van onder wijs aftreden om het wethouderschap van fi nanciën over te nemen. De zetel van onderwijs zou dan den socialis ten worden aangeboden. Dr. Koppeschaar, te Soesterberg, is, naar het U. D. meldt, door de Servische regeering aan gezocht, te Belgrado te komen. Hij zou heden op reis gaan. NATIONALE BOND VOOR VREEMDELIN GENVERKEER. Zaterdag is te Sneek de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van den Nat. Bond van Vreemdelingenverkeer. De vergade ring werd geopend door den heer D. Fockema. Deze memoreerde het ernstig verlies dat de Bond heeft geleden door het overlijden van den werkzamen secretaris, den heer J. van Aggelen uit Delft. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. van Eysden Jr., bleek, dat in het afge- loopen jaar een 3-tal vereenigingen tot den Bond toetrad. Het aantal aangesloten vereeni gingen bedraagt thans 95. Dank zij de be moeiingen van den heer W. H. J. Mijker ver meerderde het aantal donateurs tot 73. De geldmiddelen van den Bond zijn, d^nk zij de toeneming van het aantal donateurs eu de bijdragen der leden weer in evenwicht gebracht. De rekening en verantwoording van 1912 werd in orde bevonden en eveneens onder dank zegging aan den penningmeester, den heer J Eshard Bos, goedgekeurd. De inkomsten had den bedragen 1782, de uitgaven 1801. Er is nog te betalen een schuld van 1757, zoodat het nadeelig saldo een totaal bedrag bedraagt van 1776. De begrooting voor het volgend jaar werd vastgesteld op een bedrag van 4450. Na eenige discussie werd besloten dat de bij drage van 1 cent per lid voor het Bondsorgaan tot 1914 gehandhaafd zal blijven, en de volgen de algemeene vergadering hierover opnieuw zal beslissen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vaca- ture-J. van Aggelen gekozen de heer M. J. Houwink te Sneek. Herkozen werden de hee- ren W. J. H. Feber te Breda, en de heer Th. Koek, te Utrecht. TROELSTRA'S DOMME STREEK. Op het spiegelvlak der socialistische wa teren komen bedenkelijke bobbels. Niet omdat de ministerportefeuilles zijn afgeslagen. Dit is volkomen naar den geest der soci aal-democratische partij. En had een congres moeten beslissen, de verhouding van voor en tegenstanders zou voor de eersten veel ongunstiger zijn ge weest dan op de Partijconferentie. Maar er is groote ontstemdheid, omdat nog geen twee dozijn menschen, zonder op dracht, in eerste en laatste instantie heb ben beslist. Omdat men het congres heeft thui^, gelaten na de domheid te hebben begaan het eerst op te roepen. En daar, vooral in de politiek, fouten er ger zijn dan misdaden, zal deze fout zich wreken, zoe zegt Het Huisgezin. Het Volk en Troelstra mogen de geesten pogen te kalmeeren en roepen dat er nut tiger werk te doen is, het gaat niet over meer of minder nuttig werk, het gaat over de vraag, of men in een repubükeinsche organisatie alles aan de leiding (maakt de redactie van het Volk' wel deel uit van de leiding?) kan overlaten, of men, vechtende voog algemeen kiesrecht in het land, op zoo ongegeneerde wijze het algemeen kies recht in de eigen partij den nek mag om draaien? Als bij andere partijen de leiding iets doet wat op souvereiniteits-uitoefening lijkt, dan brult het Volk dat de leden er voor spek en boonen zijn en door de heeren werden om den tuin geleid (we bezigen hier een zéér parlementair woord); maai' de so ciaal-democratische leiding, of wat zich daar voor uitgeeft, ontziet zich niet de partij- genooten van alle meazeggenschap uit te sluiten en hen daarbij nog voor den mal te houden ook. De heer Troelstra, die zich in zijd' machts roes alles geoorloofd acht, heeft nog nooit zoo'n domme streek uitgehaald als thans. BEZOEK VAN PARIJSCHE GE MEENTERAADSLEDEN. In verband met de uitnoodiging, die ver leden jaar bij' gelegenheid van het bezoek' van H. M. de Koningin aan Parijs door de gemeentebesturen van Amsterdam en Den Haag werd ontvangen, hadden B. en M3. van Amsterdam en 's-Gravenhage Eet Bu reau van den gemeenteraad van Parijs uit- genoodigd tot een contra bezoek',, dat in he<t begin yam September a.s. zou plaats hebben- Deze uitnoodiging was met bijzondere in genomenheid aanvaard. Tengevolge echter van den gezondheidstoestand vain don voor zitter van deto Raad van Parijs, die gaarne zijne deputatie persoonlijk sou leiden, gaat het yoorloopig niet door. Ook een eandldatenlijst! In de gemeonte Heer, zoo schrijft men aan De Tijd, deed zich dezer dagen het geval voor, dat een der Can dida ten voor den gemeenteraad overleed, vóór de stemming plaats had. Due moest, overeenkomstig de gemeente wet, eene nieuwe verkiezing worden uitge schreven. In Heer bestaan twee partijen, die elkaar fel bestoken. En zoo gebeurde het, dat de partij der minderheid in den raad, ditmaal de meerderheid tracht te verkrijgen. Een wethouder van de meerderheid moet aftre den, en daarom werd door de minderheid een candidatenlijst ingediend voor diens zoon, om zoodoende de kiezers op een dwaalspoor te brengen. De minderheid beroept zich op het feit, dat de tegenwoordige meerderheid, vroeger minderheid-, destijds naast den af tredenden wethouder der meerderheid, een candidaat stelde met gelijken naam; die can- didaat was bovendien voor korten tijd fail liet verklaard. De nieuwe verkiezing is inmiddels uitge schreven, en de candidatenlijsten zijn inge diend, waarop weer tal van personen prij ken, die buiten hun weten zijn gecandideerd. De lijst ziet er als volgt uit. Met den aftre denden wethouder Hegtermans der meerder heid zijn tevens gecandideerd diens beide zonen, van 22 en 21 jaren oud; tegen den nieuwen candidaat der meerheid, H. H. A. van Hommerich, pater Van Hommerich van het opvoedingsgesticht, en tegen den candi daat J. H. Smeets der meerderheid werd ge steld de candidaat J. M. Smeets, een man van 22 jaren oud. De onlangs overledene heette eveneens Smeets.^ Het scliietongeluk in het fort Erfprins. Men meldt uit Den Helder aan de N. Crt.: Uit het door deskundigen en autoriteiten ingesteld nader onderzoek inzake het hoven- genoemd ongeluk is gebleken, dat het sluit stuk behoorlijk gesloten moet geweest zijn. Het bedienend personeel heeft dus geen schuld aan het ongeval. Zaterdag is alhier door kolonel d'Hame- court de volgende regimentsorder dd. 25 Juli uitgevaardigd: „Wordt ter kennis van het regiment ge bracht, het zeer te waardeeren kordate op treden van het personeel van de 3e compag nie le bataljon bij gelegenheid van het plaats gehad hebbend ongeval, in het bijzonder van clen serg. le kl. Slikboer, sergeant de Schot, kanonnier le kl. Ten Bosch en de miliciens Bart en Mooy". Verder wordt nog medegedeeld, dat het plan bestaat de sluitstukken der kanonnen van een nieuwe veiligheidsinriehting te voorzien. Een eigenaardige hulde. Naar de Prov. Gr. Ort. verneemt, bestaat bij het vischvrou- wengilde het voornemen, H. M. de Koningin hij Haar bezoek, aan do woning van den Commissaris der Koningin te Groningen de traditioneele hulde te brengen. Zooals men weet bestaat deze hierin, dat eenige vertegenwoordigsters van het gilde H. M. onder een versierden hoepel, waarin een visoh hangt, laten doorgaan. Reeds zijn de noodige stappen gedaan door de visch- vr ouwen, om verlof te ontvangen voor haar hulde-demonstratie. Het ongeluk in het „Sportpark" te Am sterdam. Omtrent de oorzaak van het nood lottig ongeluk in het „Sportpark" aan den Amstelveenschen weg, waarbij een machi nist gedood werd en vier personen gewond, is nog niets bekend. Allerlei vermoedens worden door technici geuit, meldt het Alg. Hbld; zoo wordt ook beweerd, dat de moge lijkheid niet uitgesloten is, dat een dyua- mietpatroon, van de soort als die welke in kolenmijnen gebruikt wordt in de steenko len, die op het vuur in de heimachine ge worpen werden, is blijven zitten. De enorme kracht der ontploffing en de wijze waarop de ketel gesprongen is, zou dan heter te he grijpen zijn. Intusschen wordt het onderzoek naar de oorzaak voortgezet. Nadat Zaterdag door het parket een onderzoek was ingesteld, werd de plaats des onheils in den loop van den avond door den hoofdingenieur, heiast met het toe zicht op den dienst van het stoomwezen, den heer J. N. Kooy, uit Den Haag bezich- tigd. Gisteren onderzochten de deskundigen, door de justitie benoemd, de heeren A. C. van de Stadt en P. C. W; J- P- Soeters, resp. ingenieur en adsp.-ingenieur van het stoom wezen, de overblijfselen van de heimachine. In den loop van de volgende week zal ver moedelijk de ketel, die, zooals bekend, diep in den grond zit, uitgegraven worden. De toestand van de twee _z waar-gewond en in het Wilhelminagasthuis is nog zeer ern- tig, vooral die van den opzichter Scholts; door de geneeskundigen wordt gevreesd voor hersenschudding. De oogst. Te Ros end aal en omstreken is het koren (rogge) pikken in vollen gang. De aren zijn goed gevuld, zoodat de land bouwers over dit gewas tevreden zijn. Kerkdiefstal. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft, zooals wij' bereids meld den, een brutale diefstal met braak plaats gehad in de R.K. kerk te Wijk-Maastricht. De „L'. K." meldt daarvan het volgende: Toen de koster, die des avonds als naar gewoonte de kerkdeuren had gesloten, des morgens om 5 uur in de kerk kwam om het Angelus te luiden, bemerkte hij dat een deur openstond, en dat van de balustrade van het zangkoor een dik touw liing. Bij na der onderzoek bleek hem, dat een drietal offerblokken waren opengebroken en van hun inhoud beroofd. De koster vermoedt, dat de dief zich een bedrag van 40 k 50 gulden heeft toegeëigend. Onmiddellijk1 waar schuwde de koster der politie. Dit een door ons ter plaatse ingesteld on derzoek1 bleek, dat de dief zich blijkbaar des avonds heeft laten insluiten in den toren der kerk; in den nacht is hij naar heneden gekomen, doch vond toen de bui tendeur en binnendeur der kérk1 gesleten, zoodat bij in het kerkportaal was opgeslo ten. Toen is de dief weer naar boven ge klommen, heeft een touw uitgesneden, dat als leuning dient langs de trap van de ga lerij, heeft dat bevestigd aan de balustrade van het zangkoor, waarlangs hij' zich naar beneden heeft laten glijden. Op zijn gemak heeft de dief toen aan de offerblokken ge werkt. Toevallig dat hij' juist die ge forceerd heeft, wélke liet meeste geld bevat ten. Het offerblok van den Sint Pieterspen ning] heeft tegenstand geboden, hoewel' er, reeds eenige schroeven zijn losgedraaid. [Vpor zoover bekend, wordt niets anders ver mist. De dief Eeeft de kerk verlaten langö de zijdeur aan den kant van de Pastoorstraat; dezed eur was van binnen gesloten met een drietal grendels. Tramboteing. Op den Loosduinsch'ein weg dicht bij Eik' en' Duinen wilde gister avond een groentewagen tusschen een stil- staanden wagen en de aankomende [Wést- landsche stoomtram doorrijden. Hij werd ech ter gegrepen en beide wagens vlogen in splinters. Het voorste deel van de machine werd ingedeukt en kreeg een groot gat. De weg lag bezaaid met manden vol bessen. Het lemoen drong het paard diep in het lichaam', zoodat dit dier kort daarop met een schiet- maslcer moest afgemaakt worden. Een paar jongens die op clen wagen zaten kregen verwondingen aan armen en hoofd, doch niet ernstig. Dit ongeluk is weer een gevolg van den veel te smallen weg bij zulk een enorm druk verkeer. Een incident met den gevangenwagen. Het „Nieuwsblad van het Noorden" vertelt: De vijf gedetineerden van Loppersum, die voor de rechtbank te Groningen terecht ston den wegens verzet tegen de politie, lichamelijk letsel tengevolge hebbende, hebben, toen zij in den gevangenwagen weer naar hun logies terug zouden worden gebracht, een benauwd oogen blikje gehad, benauwd in figuurlijken en in letterlijken zin. Om k-wart na vier aioegen de paarden voor den wagen, door het schrikken voor een kees hondje aan den Oostkant van het Heereplein, op hol. In razende vaart zwenkte de wagen om het plein; de koetsier had geen macht meer ov'er de paarden en hoewel hij alle pogingen in 't werk stelde om het span over de Heerebrug op den rechten weg te krijgen voor de gede tineerden was 't ook goed geweest, als ze op den rechten weg waren gebleven het mooht den man niet gelukken, 't Span vloog met ge weld tegen een boom aan en bleef staan. Geluk kig, want had die boom 't zaakje niet tegenge houden, dan was het kanaal misschien de eerste halteplaats geworden. Het ongeluk was dan niet te overzien geweest, want uit den gesloten met ijzer beslagen wagen, had men zeker nie mand kunnen redden. Nu stond 't spul daar met gebroken achterwiel, half op het trottoir tegen een boom aan. Omstanders waren er direct ge noeg, door wie berekend werd met hoeveel kracht de hoofden der inzittenden wel tegen de afscheidingen in den wagen waren gekomen bij de botsing. De paarden werden uitgespannnende an dere gevangenwagen, „winterwagen" zou wor den gehaald, 't Duurde lang en ondertusschen stroomden publiek en politie steeds toe. De veldwachters begrepen, dat de inzittenden het benauwd moesten hebben in den slecht geven ti- leerden wagen. „Wou jullie 'n beetje lucht hebben, jongens?" vroeg een der ge-uniformeerde mannen. „Nou, wat graag," klonk het uit den wagen terug. De deur werd geopend, terwijl een paar veld wachters zich er voor plaatsten. De gedetineerden het zweet parelde op hun gezichten hokten zoover mogelijk naar de deur om maar versehe lucht te krijgen. Geen. wonder, 't luchtje, dat uit den wagen kwam, was allesbehalve aangenaam. Gedetineerde no. 1 keek vrij brutaal den wa gen uit en begon een praatje met de veldwach ters. „Jonge, dat ging d'r vandeur, 't ging mie haard genog. Waor kregen wie zoo'n klets tegen an?" aldus no. 1. „Tegen een boom," antwoordde een gemoe delijke veldwachter. „En as wie nou nait tegen die boom aangeko men wazzen, wat den?" „Dan was je 't kanaal ingereden." „Brrrrr". Een gedeelte van 't gesprek ging voor ons verloren, doordat de politie de honderden nieuwsgierigen terug begon te dringen om het terrein af te zetten. „Gao toch naor hoes, jongens," schreeuwde iemand uit het publiek. „Jao, laot wie naor hoes gaon," antwoordde no. 1 en zich tot de veldwachters wendend, ging hij voort: „zei wie maor oetstapp'n?" De veldwachters schenen niet veel zin te heb ben om op deze vraag te antwoorden, slechts 'n glimlach verscheen op de respectieve gezich ten. Eindelijk, daar kwam de „winterwagen"'. Snel werd deze zoo dicht mogelijk naast den defec ten gereden, de deur zou worden geopend, doch. 't bleek, dat er geen sleutel was. 'n Veldwachter naar de gevangenis om den sleutel te halen. Hij kwam echter met leege handen terug. De koetsier, die met een der op hol geslagen paarden naar den veearts was gegaan, had den sleutel meegenomen. Ieder, die maar cenigszins bij de zaak be trokken was, haalde zijn sleutelbos voor den dag en een voor een werden de sleutels op het slot geprobeerd. Eindelijk sprong de deur open, een der sleutels had het slot gepakt. Nu was het ook in een oogenblik gebeurd, 't Was onderstussclien bij zessen geworden. Snel sprongen de gedetineerden van uit den eenen wagen in den anderen, de deur ging op slot, de koetsier legde do zweep over de paarden en in draf ging het naar 't hotel „De Houten Le pel" aan den Heereweg. Bij het overbrengen in den „winterwagen" was wel een duizendtal menschen tegenwoordig. Een paar minuten, nadat de gevangenwagen vertrokken was, kreeg het Heereplein weer zijn gewoon aanzien. Ongeluk. Op Eet Damrak bij de Prins Hendrikkade te Amsterdam is ©en man door een auto aangereden en zóó ernstig verwond, dat Eij kort na zijne overbrenging naar het Binnen-Gasthuis is overleden. Verdronken. Hit de Prinsengracht te Amsterdam is het lijkje van een ruim drie jarig knaapje opgehaald. Te Enkhuizen is telegrafisch bericht ontvangen, dat het lijk van Cornells Swier, een van de opvarenden van den schokker EH 126, die voor 'de kust bij Scheveningen is gestrand, niet ver van Scheveningen, is ge vonden. Tot nog toe heeft men tevergeefs getracht het vaartuig vlot te krijgen. Het ligt nog onderstboven, met den mast schuin in het zand. Ongelukken. Te Maassluis viel hét 3- jarig dochtertje van G. D. aan den Maasdijk', voorover in een kuip met water, terwijl de moeder binnenshuis was. Toen deze een poosje later naar het kind ging zoeken, was het verdronken In de Ned. Herv. kerk te Botlegraveï waren gedurende eenigen tijd werklieden be zig, om veranderingen in den binnenbouw aan te brengen. Vrijdagmorgen zou men d# preekstoel op aan andere plaats zetten: deze viel echter en kwam op drie werk'" lieden terecht. Twee van hen werden ernstig verwond; doch de derde kreeg het gestoelte op de borst en was er nog erger aan toe. Zijn toestand is gelukkig niet levensgevaar lijk'. DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VAKBE WEGING EN DE POLITIEK. Merkwaardig is 1de volgende aanhaling, dia „Het Rechte (Spoor idoefc "it het socialisti sche vakvereenigingsopgaan „Het Kleerma- kersbedrijf" „Wij willen echter niet verhelen, dat wij ten opzichte van één punt wat teleurgesteld) zijn. En dat is, dat er in de Tweede Kamer geeln enkele vertegenwoordiger der vakbe weging zitting heeft. Waar er tusschen partij eh vakbeweging zoo'n goede verstandhouding bestaat, hadden wij toch mogen verwachten dat in één of meer ernstige districten een man van de vakbeweging was gekandideerd. Het kan toch niet ontkend worden, dat de geweldige groei der moderne vakbeweging in den laatsten tijd, ook op het stemcijfer der S. D. A. P. een zeer gunstigen in vloed heeft uitgeoefend. De 70.000 man van N. V. V. zullen vrij wel haast zonder uitzondering het parool „stemt rood" gevolgd hebben. Kostelijk, die verzuchting, flat de S. D. A. Pj. (geen vertegenwoordiger der vakbe weging in hare Kamerfractie telt! Het „vak- vereenigingsblad" had er echter moeten bij voegen, dat zulk vertegenwoordiger ook niet candidaat werd gesteld, waar de S. D. A. P. een kansje had. Die partij, „de partij der 'arbeiders" laat eerst al de heeren, die tot hare leden behooren, voorgtian; de arbeider komt op de laatste plaats. Wat zouden groote kapitalisten als fle fabrikanten in Enschedé ook zeggen, indien dé S. D. A. P. die zij steunen met een gewoon arbeider kwam En dan: „de 70,000 man van het N. V. V. zullen vrijwel, haast zonder uitzondering-, het parool „stemt rood" gevolgd hebben. Wij hebben hiervan de zekerheid'. Het N. V. V. is niet op tie eerste plaats eene vak- maar eene politieke bewe ging, die kiezers moet fokken voor de S. D. A. P. Dat is al te duidelijk! Wil men nog een staaltje van de „poli tieke neutraliteit" der „moderne" vakbewe ging, dan vestigen wij de aandacht op het Volgend schrijven, dat aan het hoofdbestuur der S. D. A. P. werd gericht: Bij deze brengt het Hoofdbestuur van dej Algemeenen Nederlandschen Metaalbewer- kersbondl zijn welgemeende hulde voor da verkregen resultaten bij de verkiezingen ea hoopt flat dit succes aanleiding mag zijn voor de spoedige totstandkoming van het Alge meen kiesrecht, de voorwaarden tot invoe ring van goede sociale wetten ten behoeve der arbeidersklasse. (w. g. P. Danz, Secretaris. Beide citaten dienen goecl bewaard; zij ko men van pas, wanneer straks weer geschermd .wordt met |d'e politieke neutraliteit der so ciaal-democratische vakbeweging. Vermelding verdient ook nog, dat het hoofd orgaan van fle organisatie, „De Vakbeweging" met een jubelartikel fle overwinningen dér S. D. A. P. bij de laatste verkiezingen heeft begroet' SCHOTEN. Oplichterij. Gistermorgen is door de poli tie alhier aangehouden een Amsterdamsche collectant, die door middel van een bus, geld! inzamelde, zooals hij zeide voor de weduwen en weezen van Oud-Heb Mou, waar hij een kaart vertoonde met de hand toeken ing van den burgemeester van Schoten. Voorzeker heeft hij menigeen daarmee bedrogen, eu worden de milde gevers gewaarschuwd dat hier nooit op Zondag (tenzü er een bekend- making is gedaan) gecollecteerd wordt of mag worden. BLOEMENDAAL Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen: aan den politiepost te Bloemendaaï, twee sleutels, een paar damesliandechoenen en een portemonnaie; bij G. Togtema, Lage Duin en Daalsche weg 5, een flacon; bij Walter, de Genestetweg 19, te Bloemendaaï, twee servet ten gemerkt L. O, en een ceintuur; adres Kle verlaan 83, een parapluie; aan het bureau van politie te Overveen, een sleuteltje; bij J. Zwier- een, Rollandspad 11, een groen lederen porte monnaie; aan van Ouds het Raadhuis te Over veen, een armband (waarschijnlijk goud)bij F. Roling, villa „Cafanja", Kweekduin te Over veen, een zwart taschje; aan het bureau van politie te Overveen, twee mesjes en een veilig heidsscheermes. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Geeling, Ged. Oude Gracht 112, te Haarlem, bloedkoralen balsband met gouden slot. Bureau Van politie raadhuis, heerenregenjas; E. Geuer, Wilhelminaplein, tafel met bakJ. Verhagen, Raadhuisplein, paardendekenD. de Wilde, Bos- beek, 1 paar gele kinderhandschoenen. Mej. Holzapffel, Bloemendaalscheweg 164, een nieu. we binnenband van een rijwiel. Tram gederailleerd. Vrijdagmiddag is ter hoogte van het inrijbek van Groenrndaal aan den Glipperweg een locomotief der N. Z. H. Stoomtram, die uit de richting Haarlem kwam, uit de rails geloopen. De eerste ivolgwagen werd mee op den weg getrokken en viel omver, waarbij de koppelstangen afbroken, zoodat de locomo tief bleef staan, hoewel hij ernstig gehavend! werd. Een zevental passagiers bevonden zich in den omgevallen wagen, doch kwamen er ge lukkig nogal goed af. Zij werden spoedig uit hun benarde positie verlost. De conducteur v. M. die zich op den over loop tusschen de twee wagens bevond, raak te echter ertusschen bekneld en kneusde daardoor een arm, alhoewel niet ernstig. Den geheelen middag was de weg versperd en eerst tegen half negen des avonds^ kon de tram wederom ongehinderd doorrijden» toch ondervond de dienst niet zeer veel ver-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2