Wandelschoentjes. W$Wé0f)Üff~seihï marteljqrissrraat27. feJe/.ma Tennisschoenen. DAM RUBRIEK. jj^jj| ƒ1 Staten-Generaal. Leger en Vloot. Sr Kii«toranin m ONDERWIJS. Fe ffeej dézen Él Jspgmesisisfij; niet zooveel, last als met de arbeiders in 'de steden, die het geloof hebben afgeschud en een wisse prooi zijn van het socialisme. Voor den schrijver en zijn geestverwanten üijn godsdienst en kerk verouderde dingen, j daarvoor ze in hun waan de schouders op halen. Maar als de boer en de arbeider den tra- Hitioneelen band met kerk en godsdienst af schudden dan wordt dat niet sympathiek ge- heeten. Onze Bossche collega begrijpt dat best. 'Als ook de plattelandsbevolking den gods dienst er aan geeft, dan is het niet alleen het liberalisme gedaan dit heeft op het platteland toch al weinig meer in te brengen maar dan wordt ook de maatschappelijke orde ernstig in gevaar gebracht, dan is de zegepraal van het socialisme zeker. En daar moet de schrijver, die in de maat schappelijke orde een plechtanker ziet, na tuurlijk niets van hebben. HET GEHEIM DER HEROVERING. Wanneer zal van den Bond der R. K. Kies- vereenigingen eeu enquête uitgaan?, zoo vïaagt het R. K. Patroonsblad. Er moet spoedig geweten worden wat de hou ding van Rechts moet zijn kan er met succes een vernieuwde stembus-bestorming worden ge mobiliseerd in zake Alg. Kiesrecht. Die.; vraag kan, zelfs niet door den scherpzinnigsten kop onder de onzen, becijferd worden zonder de noodige gegevens. Hoeveel kiezers heeft de Roode-Dinsdag-be- lofte van den Reehtsehen wal afgehaald om hen eens op den Linksehen wal te laten smullen (in spe ten minste) Hoeveel der pl.m. 150,000, die met een stem biljet voor A. K. getuigd hébben, meenden ern stig dat- van dit stelsel 'g lands heil afhangt? Hoeveel kunnen hopen er beter van te worden als eenmaal Jan en alleman de lakens uitdeelt in den Haag? Hoeveel van dezen hadden bij den stormloop voor links, ondanks hun anti-ka pitalistisch standpunt, een linkschen rijksdaal der in hun linksche hand? Zouden wij veel kans hebben op herovering tan den Haag, als ook wij op ons turfschip de vlag van het A. K. gingen hijschen? Zou de belofte daarvan aan onze arbeiders gedaan en de vervulling daarvan iets bijdragen tot verkrij ging van een welvarenden arbeiders-stand, waarvoor zij, christen-democraten, werken? Zou den de 20 a 30 duizend nieuwe kiezers, die over het algemeen welzijn moeten beslissen, in staat zijn te oordeelen, dat dit welzijn bij de Christe lijke Regeering ligt? Voor hoeveel zullen zij aan Rechts hun stem bieden? Voor hoeveel aan Links? Zullen de kapitalen te vinden zijn om hen van Links af te koopen? Zullen zij niet gepaaid moeten wor den met geld om onze behartiging van de be langen des lands niet in den weg te staan? Zouden wij, tegenover de leugens der socia listen (dat zij bij de verkiezingen op anti-kapi talistisch standpunt staan), het kapitalistisch standpunt niet onder de oogen moeten zien ten einde de verkiezingsknoeierijen van de te genpartij onschadelijk te maken? Daartoe dringen ons de praktijken van den overkant, en wij zouden nog weinig hebben ge leerd uit onze nederlaag, als wij nog niet snap ten waar bij dezen verkiezingsstrijd de nervus belli ligt. Het kunstje, dat wij moeten leeren om te 'overwinnen en overwinnaar te blijven, zal wel niet worden aangegeven door deze enquête als bestaande in een A. K. leuze. „Wij moeten zorgen voor meer geld!"' ziedaar de kneep. Goede morgen, juffrouw. Goede morgen, meneer. Wat blieft uwe? Ik kom van de politie. Gnnst, ik ben onschuldig, meneer Ja, juffrouw, Bcbrik u maar niet. Ik kom u alleen maar namens den commissaris waarschuwen, dat er een soort Duitsche dame rondloopt, die valsche bankbiljetten van honderd gulden in betaling tracht te geven Wel, wat heb je gemeeue menschen op de wereld, meneer En alsdat u gewaarschuwd wordt, geen bankbiljetten van honderd gulden in beta ling aan te nemen. O, dank u wel, meneer, zei de juffrouw ijverig. Maar dan, als de rechercheur al wil de vertrekken: Meneer Jawel, juffrouw. Meneer, hoe ziet zoo'n ding er uit?.... zoo'n. bankbiljet van honderd gulden wanthi hidie ontvang 'k lang niet alle dagenik zie wel is een rijksdaal derJa, ik heb eens is een gouwe tientje niet kenne wisselen.... en, als 'k 'twel-heb, ja zekerla 'k is prakkeseerenheb 'k is een bankbiljet van vijf-en-twintig gulden gezienvijf-en-twintig gulden!maar van honderdnee!Hoe zien dat er uit? Hoe er dat uit zietpeinsde de re chercheurhoe er dat uitzietja, juf frouw, om je de waarheid te zeggenik voor mij, ziet uaffijn, maar't staat er op, zie je, staat er op: „honderd gulden", begrijp je, dus als er iemand komt, die je niet kent, met zoo'n biljet waar honderd gul den opstaat, dan zegt u maar dank u. Be grepen? De juffrouw grinnikte en de rechercheur grinnikte, en zij scheidden. 's Middags kwam de man van de juffrouw thuis. Hij is haas in een pakhuis en komt ook wel 'ris op kantoor. Vrouw, zei hij, zóó met-de-deur-in-huis, d'r is hij ons op kantoor een waarschuwing aangeplakt, dat niemand een bankbiljet van honderd gulden mag aannemen, omdat er Duitsche juffrouwen mee rondloopen, die valsche zijn, de bankbiljetten, begrijp je.... en weet je wat nou raar is, géén van de hee- ren weet hoe zoo'n bankbiljet d'r uit ziet Geen van de heeren? Nou ja, één. Die zei dat as tie den eerste z'n salaris krijgt, dat de haas d'r altijd een paar briefjes van honderd hij doet, hahaha, hij zou 't willenmaar de anderen weten niet hoe zoo'n bankbiljet d'r uitziet Da's wel heel toevallig, sprak de juf frouw. Bij mijn is vanochtend een recher cheur geweest, die me zei da'k vooral geen bankbiljetten van honderd gulden moest aannemen. En hij wist niet hoe die d'r uit zien en ik wist het niet.,., en nou jij.... Toen lachten de juffrouw en haar man smakelijk. R. Nbld. van die retributie verband moet houden met het waartoe hij gehouden was, niet heeft gedaan, door Ged. Staten niet mag worden verlaagd', tenzij hij heeft aangetoond, dat de aanslag te hoog was, werd door de regeering geschrapt. Een nieuw artikel 239bis is ontworpen, hou dende een regeling waarbij de hedrijfs-gemeente kan worden verplicht (hetzij door Ged. Staten, hetzij door de Kroon) om een uitkeering te doen aan de gemeente waar de arbeiders gevestigd zijn. De nieuw-voorgestelde belastingen (hier- voren reeds gememoreerd) door de regeering in art. 240 vermeld, werden door haar gehand haafd. Alleen de redactie onderging op sommige punten verduidelijking. Wat de touristenbelasting aangaat werd be paald, dat de belasting zal kunnen worden ge heven van hen, die gedurende ten minste een week als logeergasten vertoeven in een hotel of pension binnen de gemeente. De regeering achtte het niet noodig de ge meente besturen de bevoegdheid te geven tot inzage van de aangiften voor de successiebelas ting. Een nieuw soort woningen. De eerste steen is gelegd voor een soort etage-woningen, die de architect Warners aan de Lairessestraat te Am sterdam bouwt. Deze heeft het hoofddenkbeeld op een reis in het buitenland opgedaan en dit nu in toepassing gebracht. De te houwen wonin gen zijn reeds alle verhuurd. Ze hebben, zoo lezen we in het Ilbld., een gevelbreedte van 40 Mr. en een diepte van 16 M. Aangebracht zijn liften, centrale verwar ming, warm- zoov-eel al koud-water-installaties, parketvloeren, rolluiken, enzoovoort. Wanneer men den hoofdingang binnengaat wendt men zich tot den portier, die telepho- nisch met elke woning verbinding heeft eü de bezoeker kan aandienen. Voor de dienstboden van alle woningen ia een badkamer gereser veerd. Op het dak van het gebouw worden tuinen aangelegd ter beschikking van de bewoners van de bovenste verdiepingen welke met terassen en waterbekken geheel als bloementuin zullen worden ingericht. Hoe ziet het er uit? In het winkeltje, waar de juffrouw achter de toonbank stond, nog friseh onder den indruk dat zij in één uur, een stuiver zwart veterband, een cent kussentjes en een half ons koffie had ver kocht een buitengewoon goede morgeu j dus stapte de rechercheur binnen. GEWISSELDE STUKKEN. WIJZIGING DER GEMEENTEWET. Aan het verslag der Commissie van Voorbe reiding omtrent bovengenoemd wetsontwerp, vastgesteld 21 Juli j.l., is het volgende ontleend: Ingevolge de door de commissie geoefenden aandrang wijzigde de reg. haar voorstel in dien zin dat heffing van inkomstenbelasting naar den uiterlijken staat voortaan verboden zal zijn. De reg. verklaarde zich verder bereid om de heffing van opeenten op de personeel© be lasting hoven zeker bedrag dat b.v. op 80 ware te stellen niet toe te laten, alvorens de opcen ten op de grondbelasting tot hun maximum zijn opgevoerd. Een bepaling krachtens welke de regeling gebruik dat van de werken of verrichtingen wordt gemaakt, werd door velen verlangd. Zij is thans in art, 254 eerste lid opgenomen, zonder dat echter de hier en daar in zwang zijnde abonnementen worden verboden. Bij de bespreking van nieuwe belastingen kwam inzonderheid de wenschelijkheid van hef fing van een debietrecht voor verkoop van siga ren en tabak ter sprake. Ook werd heffing van een gemeentelijk de bietrecht van banketbakkerijen aanbevolen, zoomede vergunning voor de "gemeenten om op eenten te heffen op de vermogens- en bedrijfs belasting. In het gewijzigd wetsontwerp werden als nieuwe heffingen vermeld debietreohten op wijn, bier en wild en andere genotmiddelen en een belasting op brandassurantiën en een be lasting van touristen. De regeering handhaafde het verbod van pu bliciteit van kohieren der inkomstenbelasting. Voldaan is aan den wensch om de gemeentebe sturen inzage te geven van de loonlijsten krach tens de Ongevallenwet. De nieuwe bepaling in art, 265 diat de aan slag van een belastingplichtige die de aangifte, SCHOOLBIOSCOPEN. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten heeft een circulaire verzonden, behalvei aan een aantal gemeentebesturen in ons land', ook aan de inspecteurs van diverse onder- wijsvakken, districts- en arT.-schoolopzieners, hoofdbesturen van onderwijsgenootschappen, besturen van Rijks1- en bijzondere scholen, enz. In deze circulaire wordt er aan herinnerd dat op den lOen Februari 1912 afgevaardig den van een 30-tal grooteïe gemeenten, be nevens alle belangstellenden in het onder-, wijs te Utrecht samen kwamen, ten einde een bespreking te houden over het vraagstuk der toepassing van de bioscoop bij het onderwijs. Een commissie bestaande uit afgevaardig den van eenige gemeenten alsmede van eeni- ge bijzondere scholen benevens een afgevaar digde der lichtbeeldenvereeniging, werd daar op belast met de opdracht het vraagstuk na der te bestudëeren en na te gaan op welke wijze de bioscoop aan hét onderwijs dienstbaar gemaakt zou kunnen worden. De oommissie stelde zich eerst dé vraag of d;e bioscoop onder de leermiddelen opgeno men moest worden. Zij beantwoordde deze vraag bevestigend. Vervolgens overwoog de commissie op wel ke wijze dit leermiddel moest worden aange schaft. Unaniem was de commissie- van oordeel, dat werkelijke schoolfilms gemaakt moesten wor den onder leiding van oniderwijsspeoialitei- ten en met inachtneming van de leerstof der scholen, waarvoor deze dienst moeten doen. [Waar de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten zich ten doel stelt dé zorg op zich te nemen O.a, voor het aanschaffen van zaken in gevallen waar dit voordeeliger of heter ge schiedt indien meerdere gemeenten deze za ken behoeven, daar meende de oommissie dat het beter was de hulp dezer vereeniging in te roepen, dan 'zelfstandig een oirganisatiel voor het aanschaffen van films in het leven te roepen. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft daarop dé zaak onderzocht en besloten tot aanmaak van speciale school films over te gaan, indien de afname van films door de Gemeentebesturen, Rij kskweekscho- len, Landbouwscholen en andere inrichtingen van onderwijs voldoende is. De vereeniging heeft zich de organisatie als volgt voorgesteld. Aan het hoofd komt een persoon te staan, volkomen op de hoogte met de behoeften van het onderwijs. Hij zorgt dat datgene wordt opgenomen, dat het meest in het be lang van het onderwijs is. Indien de films ge reed zijn zorgt hij voor dé verzending, het in orde houden en den aanmaak van nieuwe posi tieven zoo die versleten raken. Voorts zorgt hij voor den geïllustreerden tekst, die den on; derwijzers tijdig te voren wordt toegezonden, alsmede voor de lantaarnplaatjes, die bh' nen worden, voor alle leerlingen die naar het 1 oordeel van -het gemeentebestuur daarvoor in I aanmerking komen. Nadat de eerste 3 jaren verstreken zijn, kunnen de onkosten zeen worden verminderid omdat de vereeniging heeft gemeend het kapitaal in 3 jaren te moeten aflossen. Aan de gemeentebesturen wordt ovei'gela- ten zelve voor de vertooning zorg te dragen. Twee wegen staan hier open. Vooreerst kan een regeling getroffen worden met de direc tie van een bioscooptheater, die tegen klei ne vergoeding, f 5 a f 10 per voorstelling, de gelegenheid zal openstellen dat 300—500 kinderen het reeds geleerde duidelijker wordt voorgesteld. (Aangezien in den regel de films voor de beide hoogste klassen dienen en de voorstelling i/2 a s/4 uur duurt, kunnen ge makkelijk op één morgen de leerlingen die daarvoor in aanmerking komen, de voorstel ling bijwonen als de gemeente niet te groot is). In de tweede plaats kan een eigen inrich ting in het leven worden geroepen. Een brandvrije cabine, waarvan de kosten pl.m, f 500 bedragen kan in een of ander gymnas tieklokaal allicht worden aangebracht; ver volgens eischt de aanschaffing van een toe stel een uitgave voor eens van plm. f 800, zoo dat in dat geval de gemeente ongeveer een kapitaal voor eens, de banken medegerekend, van f 1500 heeft uit te geven. Een der onderwijzers zal dan eenige ver trouwdheid zich moeten eigen maken met het vertoonen en daarvoor een kleine toelage kun nen genieten. Het ideaal, een eenvoudig', goedkoop, brand vrij toestel in handen van den onderwijzer, voor iedere school of een combinatie van eeni ge scholen is vooralsnog niet te verwezenlij ken. Wel wordt door de firma Pathé frères een toestelletje op de markt gebracht, dat zich als de schoolbioscoop aandient, doch de techniek zal nog eenige vordéringen moeten maken, voordat tot invoering er van kan wor den geadviseerd. De prijs van dit apparaat, f 200, is wel geschikt om tot oplossing van de technische bezwaren te prikkelen. Intus- schen blijft de hoofdmoeilijkheid; de filmver zorging bestaan en daarmede ook het arbeids veld voor onze vereeniging. Het spreekt van zelf dat dé gemeentebe sturen vrijheid hebben tot de uitvoeringen] ook andere onderwijsinrichtingen al of niet tegen betaling toe te laten, films van de vereeniging aan tie schaffen en op dé mid delbare en vakscholen de bioscoop in te voe ren. De circulaire eindigt mét den wensch dat 'velen met hét streven zullen sympathiseéren en door hun onmisbaren steun dé vereeniging in de gelegenheid! zullen stellen haar plan ten uitvoer te brengén. Aan de circulaire zijn toegevoegd1 een ex tract uit het rapport der Bioscoopcommissie ingesteld door B. en W. van Rotterdam en beoordeelingen over (dé Schoolbioscoop van prof. d'r. M. Straub te Amsterdam, van E. Heimans, hoofd der Hendrik-Westersohool te Amsterdam, le ér aar in de kennis der natuur en van Dr. D. Bos, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. 29:20 47—42 50—45 41—37 34—30 37—31 15:24 1—7 7—12 10—15 18—23 12—18 1318, 913, 49 verdient de voorkeur, Hiermede behoudt zwart de leiding en kan met meer kracht wit's langen vleugel aan vallen. ARGENTIJNSOH ,VLEESCH VOOR HET LEGER. De „Nieuw© Crt." schrijft1, Uit Vlissiugen bereikte ons het bericht dat de prdef met dé levering van Argentijnsclh vleesdh aan het leger niet heeft voldaan en dat dit vleesch niet meer zal worden ver strekt. Van een bevoegde zijde werd dit ech ter tegengesproken. De proef heeft nu zes Uiaanden geduurd en tot volle tevredenheid van hét legerbestuur, zoo zelfs dat het beter geacht werd dan het Nederlandsche vleesch. (Bij dé levering is de eisch gesteld dat de halve beesten, als hoedanig het vleesch wordt aangeveerd', van zekere ingewanden voorzien zijn teneinde daarnaar te beoordeelen of het dier al dan niet aan een besmettelijke ziekte heeft geleden Nu had' mor <voVuéBrrang van 1 Tui1.;, re film behooren, en de belangrijkste zaken laten zien. Bij de opname, die door een dér beste filmfabrikanten geschiedt roept hij; bovendien de hulp in van ecri bij uitstek vak kundige. Langs dezen weg *s de aanmaak ver zekerd van die films clie aan de eischén vol doen. Het ligt in de bedoeling het eerste jaar 10 en ieder der beide volgende jaren 5 films te doen maken en zoo voorts. Be deelnemende gemeenten verbinden zich gedurende 3 jaren een bedrag op hunne begrooting, b.v. door verhooging van den post „leermiddelen" op] te nemen,-waarom door dc betrokken gemeen te het eerste jaar 10, het tweede jaar 15, het derde jaar 20 opvoeringen gegeven kun- Op mijn eer, daar dacht ik niet aan, hernam Loffman verlegen. Nu, gij behoeft er niet om te blozen, 1 ieder stelt vertrouwen in zijn recht. Ik zal u de grenzen van het goed wijzen. En hij duidde hem achtereenvolgens de i bosschen, de akkers, de weiden aan, die er een gedeelte van uitmaakten. Hoe uitnemend is dat alles aangelegd i en onderhonden, merkte Loffman op. Ook heb ik er al mijn tijd en al mijn kennis aan ten koste gelegd, hernam de pachter. Ik hoopte er nog vele verbeterin gen aan toe te voegen, maar wie weet hoe kort ik hier nog verblijven zal? Misschien is dit goed reeds mijn eigendom niet meer. Terwijl hij die woorden sprak, trad Emilia binnen. Zij scheen ontsteld en bad een brief in de band, die het poststempel Mannheim j droeg. j Van mijnbeer Littoff? riep Wilhelm ver- bleekende. 'j Van hem, hernam de jonge dochter. Dan is het vonnis geveld, en wij zullen vernemen Hij strekte zijn bevende hand naar den brief uit, maar Emma nam die hand in de hare en een beschroomenden blik op Loff man werpende, sprak zij: Wat er ook gebeure, bid ik u, vergeet niet, dat gij van alle vijandschap afstand hebt gedaan. Den brief, geef op den brief, viel Ritter driftig in. De jonge dochter trad een schrede terug. Belooft mij eerst u zonder haat en wrok aan de rechtspraak te zullen onderwerpen, sprak zij met meerdere vastheid. En met den vinger op den boom wijzende die nog aan zijn takken de overblijfsels van den ballon droeg, voegde zij er bij: Gedenk den laatsten, vreeselijken nacht boven de wolken, en den eed, dien gij ge daan hebt. Ritter en Loffman zagen elkander aan. Een oogenblik aarzelden zij nog, toen reik ten zij elkaar de band. Ja! riep Wilhelm, het zal niet gezegd worden dat het gevaar alleen onze harten tot vergeving heeft gestemd. Loffman! wij hebben onze vijandschap in de wolken ach tergelaten, zij moet ons op aarde vreemd blij ven. Wat die brief ook beliclze, ik verklaar dat ik hem zonder gramschap aanvaard! En ik zal dien zegenen, daar hij mij een vriend heeft doen winnen, al zou hij de ver nietiging melden van al mijne uitzichten. Toen reikte Emilia haren broeder den brief over die hem met vaste hand opende den inhoud doorliep en licht verbleekte. De jonge dochter ontroerde. Ge zijt te uwent, mijnheer Loffman, sprak de pachter zich tot den jonkman wen dende. Dus hebben de rechters in mijn voor deel beslist?" Hier hebt gij de uitspraak. Met een gevoel van vreugde, dat hem moei lijk viel te onderdrukken, nam Christiaan het papier dat Wilhelm hem toereikte. Van nu af, ging de laatste voort, zijt gij meester van al hetgeen uw neef beeft toe behoord, zijn landgoed is bet uwe.... Geen landgoed, dat tegen een vriend opweegt, viel Loffman in het vonnis ver scheurende. Ritter zag hem verwonderd aan: Emilia vouwde de handen. Ja, hernam de jonkman; als vriend hen ik hier binnen getreden,- ik zal er niet als vijand verblijven. Do man, die mij mét zoo veel edelmoedigheid heeft ontvangen, zal zelf den scheidsrechter benoemen, om onze belangen te regelen. Ik, hernam Ritter, bewogen, wien zou ik kunnen kiezen Loffman wierp een blik vol teederheid op Emilia, die de oogen nedersloeg; daarop de band des pachters nemende, sprak hij: Zij alleen, die de vriendschap bemid deld heeft, moet den band voor immer vast snoeren, en de deeling tusscben ons gemak kelijk.. maken. Hoe dat? vroeg Wilhelm. Door de vrienden broeders te doen wor den! Ritter zag Emilia met een glimlach aan, en op zijn vragenden blik leunde bet blo zende meisje haar gelaat op zijn borst en strekte Loffman de hand toe. 31—27 14—20 36—31 8—12 46—41 2—8 41—36 21—26 30—25 26:37 42:31 11—17 25:14 9:20 40—34 24—29 33:24 20:40 45:34 15—20 34—29 Doellooze afruil. Hetzelfde heb ik1 al zoo vaak besproken. Afruilen waar geen winst of verbeterde stand mee wordt verkregen is verkeerd; 3933 is sterker; vrees voor 1722, 12:21, van zwart, behoeft wit niet te hebben, want hierop kan hij uitstekend antwoorden met 1722, 31:22. 23:34 39:30 48—42 42—37 1 18—23 4—9 2 3 16 £6 36 46 15 25 35 45 46 46 47 48 49 50 sterke zet, gaat niet. Dan wit. 2822 en zwart moet afruilen door 1217, 6:17, 't welk een minder gunstigen stand geeft; 2024 is wel de sterkste voortzetting. De gekozen zet 1218 is minder sterk. Wit kan daarop vervolgen met 3833, 4338, om als zwart met 812 vervolgt, 3126, 3731 Merkwaardige standi 1721, anders een te spelen. Dreigend door 27—21, 31:llvoor- deelig af te ruilen. 12—18 38—331 20—24 5—10? Dan wit 33—29. 28—22. 43—381 5—10 44-39 Sterker is 3126 en 3781. 10—14 30-25? 'Zwak gespeeld I Wit doet niets met zijne schijven aan den langen vleugel. Boven dien geeft de gekozen zet zwart gelegen heid een aanval te ondernemen op wit's korten vleugel. 14—20 25:14 9:20 27—22 Zie opmerking bij wit's 31sten zet. 18:27 31:11 16:7 28—22 20—25 36—31 23—29 39—34 Vrijwel gedwongen, anders speelt zwart 34, met een onweerstaanbaren aanval 29:40 8—12 7—11 fgeen Loopjongen) niet beneden de lb jaar om opgeleid 4e worSea in he* aankwamen waarom dé intendance dit vlees&B moest weigeren. Dit ie oorzaak dat men tijde lijk weer tot Ihet gewone vleesch vervallen is, waaruit wellicht het hierboven vermelde beridht ontstond. Intusschen heeft het leger bestuur reeds met een andere firma in Argen tinië een nieuw contract afgesloten zoodat bin nenkort het verstrekken van Argentijnséhl vleesch aan don troep weer voortgang zal hebben. INSTRUCTIEBATALJON TE KAMPEN. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in de laatste week van September a.s. voor de eerste maal dé nieuwelingen voor het in structie-bataljon volgens de nieuwe bepalingen] worden aangenomen. Twee 'dér compagnieën worden op 30 September opgeheven. De alsdan ter beschikking komende officieren en kade'15 gaan op 1 Oct. bij de regimenten infanterie over. 1 29: op den korten vleugel. 35:44' 31—26 32—28 Wit's stand is reeds minder goed. De gekozen ze* het niet beter, 3227, sterkër. 12—17! 9429 Redacteur: H. O. v. OORT. Alles betreffende deze rubriek te richten aan den Redacteur, Nassaustraat, Haarlem', Telefoon 1434. VOOR DAMMERS EN HEN DIE WORDEN WILLEN, HET Een gespeelde partij met opmerkingen. Wit. Zwart. 32—28 17—21 37—32 21—26 34—29 26:37 42:31 11—17 40—34 7—11 45—40 17—21 Terecht bestookt zwart wit's langen vleu gel, daar wit's 1ste zet 3228 hiertoe veel aanleiding geeft. 31—26 31—27 is minder goed, dan zwart 19—23, 14:23, met uitstekenden stand. '2024 17 gaat niet, dan wit 26:17, 2924,84:1', 26)17 12:21 dam. Telefoon 98»* ZjWctrU J!-»*, 1 rjo ->• 3034!s 39:30 25:34 37—32 34—40 32—27 11—16 In dezen stand heeft zwart de winst i,n handen, die belangwekkend genoeg is om deze afzonderlijk te behandelen. 22 ;11 16:7 27—221 7—12 26—21 13—19 33—29 40—45 21—16 Wit speelt zeer mooi om remise te ma ken; zwart kan niet 45—50, dan wit 22 17 enz. 12-17 22:11 6:17 28—22 17:28 16—11. Remise. STUDIE EINDSPEL, GEMERKT H Stand uit die gespeelde partij1. (Zie 47ste zet.) 1 2 s 4 5 17 16 36 46 15 26 85 45 47 46 48 49 Zwart op 3 6 11 13 17 40. Wit op 22, 26 27. 28 33 49. ui> 50 40->*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6