NIEUWS UIT OEN OMTREK. STADSNIEUWS. Van Overal. Posterijen en Telegrafie. Sport en wedstrijden. Scheepvaartberichten HET LAATSTE AVONDCONCERT IN DE GROOTS KERK. R®@8ii&&akeiVi 49—44 Op 2721, speelt zwart 4550, 5045, met winst. 11—16 22:11 6:17 Veel sterker clan 16:7, deze afruil beperkt wit in zijn speL 27—22 2823 of 33—29 geeft niet, want zwart volgt dan met 4550. 13-19 22:11 16:7 26—21 Op 3329 speelt zwart 4550, wit 2923 zwart 50:6 en vervolgens 628. Als mooie variant, in plaats van dadelijk 2621 mag nog dienen wit 4440 2621 3329 29 23, 23:14 14:3 3:17; zw. 45:34 34—40 40— 45 712 39 4550 50:6 wint, 19-23 28:19 45-50 44—39 3—9 21—17 21—16, zwart 50—45, 45—12, 12—3 wint. 5045 33—28 45—40 Cp 45—50 maakt wit 19—14 Remise. 28—22 40—45 Nu mocht 4035 niet, Wegens 1711, re mise, en evenmin 4029, waarop 3933, 22 18, remise maken zou. 39—33 45—40 33—28 40—34 Zwart mag nog niet 40—35, dan wit 17 11, remise, zwart wint ook niet met 4044, wit 1711, zwart 7:16, wit 2823, zwart 44:17, wit 2318, zwart 173, wit 1913, remise 17—11 7:16 22—17 16—21 Op 34—45, dan" wit 19—13, 28—23, 17— 12, een fraaie remise, en op 3430, wit 1914, 1712, zwart 302, wit 28—23, eveneens remise. Zwart kan dok' winnen door 341, in- plaats 1621, maar de aangegeven winst is de snelste. 17:26 34—39 28—23 39—34 19—14 9:20 23—19 34—30 Gewonnen. Dit eindspel is leerzaam en belangwek kend. In de partij ziet men hoe zwart zich de winst laat ontgaan. Juist dergelijke eind standen worden vaak reftiise gemaakt, door dat men niet de allersterkste zetten doet. H. a v. OORT. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). HET FESTIVAL VAN ONS KONIN- GINNEFEEST. Men weet, dat de vereeniging „Koninginne dag" op Koninginnejaardag een festival heeft uitgeschreven (onze Zaterdagavond man sprak er Zaterdag in zijn „praatjes" toe vallig van) dat inderdaad een aardig volks- feest worden kan. Wij vernemen nu, dat niet minder dan 25 verschillende vereenigingen zich hiervoor ter deelneming hebben aangemeld, w.o. man nenkoren, gemengde koren, kinderkoren, harinonieeorpsen, fanfarecorpsen, enz. Van de Haarlemsche vereenigingen zullen er 16 aan het festival deelnemen, van huiten ko men er tot nu toe 9 naar hier. Inderdaad is dat een mooi aantal, dat een druk feest in den goeden toon, waarnaar wij al zoo dikwijls hebben uitgezien en waarover Wfj al meermalen schreven, doet verwachten! Het feest zal plaats vinden op 1 Septem ber, daar de 31ste Augustus, de eigenlijke verjaardag van H. M., op een Zondag valt. De viering van Koninginnedag op Maandag is ook volkomen in den geest van Hare Ma jesteit zelve, die aan den heer van Bilder- beek, den secretaris van de Commissie voor bet Festival, door Haren part. secretaris heeft doen weten, dat Zij-Zelve den verjaar dag óók in Haren kring op 1 September vie ren zal. PERSONALIA. De heer J. E. H. Bolland, alhier, slaagde te "e Gravenhage voor het examen handteekenen 1. o. onze stadgenooten Anna Zwart en H. j. van .Wielik legden te Utrecht met goed gevolg het examen M. U. L. O. diploma A af. De vereeniging van Nederlandsche Bak steenfabrikanten heeft, in verband met da tentoonstelling „Huis en ,Tuin", die tot het volgende jaar is uitgesteld, een prijsvraag rutgeschreven voor het ontwerp van een la gere sohool met 6 lokalen, enz. De inrichting moet beantwoorden aan strenge eischen van hygiene en doelmatigheid en voldoen aan de bij Koninklijk besluit gestelde eischen. Bekroond werd o.a. het ontwerp van de heer G. A. A. van Andel alhier met f 50. HET WACHTLOKAAL OP HET KENNE- MERPLEIN. De werkzaamheden tot verplaatsing van het wachtlokaal der Stoomtram op het Ken- nemerplein, waarvan wij Vrijdag melding maakten, worden uitgevoerd door den aan nemer J. P. A. Nelissen, alhier, en niet, zoo als we Vrijdag mededeelden, door e enige werklieden der N, Z. H. T. M. Zaterdagnacht zijn de beide stukken van bet huisje op een lorrie naar het Soendaplein gebracht, waar het lokaal weer in elkaar wordt gezet. ONTWERP UITBREIDINGSPLAN. Op de gemeente-secretarie (7e afdeeling) is feans ter inzage nedergelegd het ontwerp van het plan van uitbreiding voor gronden, gelegen in het noorden van de stad. Vol"ende-ndè dU 0ntwerP £eeft de S. Ed. het Het plan van uitbreiding heeft betrekking »P de gronden, gelegen ten noorden van den Kloppersmgel, welke begrepen zijn tusschen het Noorder Buitenspaarne en den Schoterweg. Aangezien deze gronden aan drie zijden door Water zijn omgeven (de Kloppersingel, het 'Spaarne en een haven met kanaal van de werf Conrad) is de ligging van die gronden eenigs- zins geisoleerd, terwijl ook de toegang naar de stad van de zijde van Spaarndam niet geluk kig is. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, Wordt voorgesteld den bestaanden Spaarndam- schen weg te verbreeden tot een weg van 18 M. breedte. Verder is ongeveer midden door de gronden #en weg geprojecteerd, breed 20 M., lang 320 M., loopend ongeveer in de richting Oost-West, welke op den Kloppersingel eindigt, doch die met het Prinsenbolwerk in verbinding kan wor den gebracht, wanneer een brug over de Klop- persingelgracht wordt gebouwd. Ook zijn de gronden in verbinding gebracht met den Schoterweg. De Kloppersingel is eveneens verbreed ge dacht, tot 18 M. De verdere indeeling is op zoodanige wijze geschied, dat een aantal bouwblokken, geschikt voor woningbouw, zijn ontstaan, aan straten van afwisselende breedte. Verder is in het plan aan de Zuidzijde een plein opgenomen ter oppervlakte van ongeveer 2330 vierk. Meter. Ten noorden van de Vrouwebrug aan den Spaarndamschenweg is een wegverruiming voorgesteld, zoodat aldaar een plein ontstaat. Bij dit uitbreidingsplan zijn min of meer be trokken de perceelen van de heeren H. van Amstel Jr., J. van Booren, C. D. Caalen, de Haarlemsche Ijzergieterij, de N. V. Haarlem sche Sodafabriek, de N. V. Houthandel, ge naamd het Nieuwe Fortuin, de N. V. tot exploi tatie van de margarinefabrieken, N. R. A. Teeuwen, Vennootschap Werf Conrad en van L. P. Zocher. Vrijdagavond werd de laatste orgelbespe ling in de Groote Kerk in dit seizoen ge geven door den heer Louis Robert. Laten wij verwachten dat deze proefne ming zoo goed voldaan heeft, dat volgende zomerseizoenen die avondconcerten wederom op dezelfde wijze gegeven zullen worden. BEEN GEBROKEN. Vrijdagavond speelden eenige jongens op een goederenwagen der N. Z. H. T. aan hef Soendaplein. De 10-jarige J. v. d. Berg, kwam met zijn rechterbeen tusschen een deur te recht waardoor dit lichaamsdeel werd ge broken. Dr. Ootmar verleende de eerste hulp. NEDERL. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Dinsdagavond acht ure vergadert de af deeling Haarlem van de Nederlandsche Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde, bij café Brinkmann, alhier. Als dan zullen de medailles worden uitge reikt, die op de onderlinge tentoonstellingen in 1911 en 1912 behaald zijn en wordt weer gen onderlinge tentoonstelling gehouden. EERLIJKHEID BELOOND. Vrijdagmiddag ongeveer 4 uur verteor ten dame, die in de tram naar Heemstede stap te, haar geldbeursje. Een jongen, die dit zag, raapte het op en gaf het aan de dame terug. Deze had het nog niet vermist. De belooning dat hij voor zijn eerlijkheid kreeg, viel blijkbaar, naar zijn gezicht te oordeeïen, mede. PAARDENMARKT. Zaterdag werd alhier op de Dreef de gewone halfjaarlij ksche paardenmarkt gehouden met al de bedrijvigheid daaraan verbonden. Er waren zooals steeds eenige verver- schingstentjes die goede zaken maakten. Aangevoerd waren 440 stuks, grootendeels bestaande uit werk- en rijtuig- of stalhouders- paarden, hoogste prijs 700, laagste prijs f 60. De handel was matig. GROOTE PLANNEN BIJ DE E. S. M. Naar wij vernemen zijn er groote plannen in wording bij de E.S.M. Men wil de remise aan de Leidsche vaart uitbreiden zoodat er plaats komt voor 100 wagens op 20 lijnen. Bovendien bestaat het plan een nieuw via duct bij de Leidsche vaart te maken voor dub bel spoor, zoodat de bocht, die er nu is ver valt en de lijn rechtdoor zal loopen tot het wachthuisje te Aerdenhout. GEMEENTEZAKEN. Bouwverordening. B. en W. bieden den Raad aan een door de rechtsgeleerde commissie ontworpen ver ordening aan op het houwen en behoorlijke bewoning, mede ter uitvoering van de Wo ningwet; aangegeven wordt hierbij in welke punten deze verordening van de bestaande Bouwverordening afwijkt. Wij komen op deze belangrijke voordracht uitvoeriger terug. Het orgel in de Groote Kerk. B. en W. stellen nu voor mej. N. A. M. Barbas op een jaarwedde van 300 te be noemen tot stads liulporganiste van het or gel in de Groote of St. Bavokerk. Het driepleegenstelsel bij het gasbedrijf. B. en W. stellen voor om naar aanleiding van ingekomen adressen te besluiten, dat eenige diensten aan het gasbedrijf zullen worden geregeld naar een drieploegenstelsel, waarbij zooveel mogelijk aclit uur per et maal zal worden gewerkt, met dien verstan de, dat over een tijdvak van drie achtereen volgende weken door eiken in dat drieploe- genstelsel arbeidenden werkman 168 uur ge. werkt wordt, en hij binnen dat tijdvak een vrijen Zondag heeft, gerekend van Zaterdag avond 10 uur tot den volgenden Maandag ochtend 6 uur Uitbreidingsplan. B. en W. bieden den Raad aan een uit breidingsplan voor de gronden aan den Klop persingel, waarbij er op wordt gerekend.dat er een weg zal worden geprojecteerd van 20 M. breed, loopende van de richting Oost- West, naar den Kloppersingel. Een daad van recht. B. en W. stellen den Raad voor, aan de politievereeniging Verbetering zij ons Stre ven de kosten ad 145 gemaakt voor de verdediging van den agent van politie Th- Uitermark, die was beschuldigd van on rechtmatig optreden en door de rechtbank alhier deswege was veroordeeld, door bet hof te Amsterdam evenwel werd vrijgespro ken, terug te betalen. Omgewerkt. Door de rechtsgeleerde oommissie uit den Raad is nu een geheel omgewerkte ontwerp verordening ingediend op bet in voorraad hebben, de bewaring en bet vervoer van ben zine en naphta. Men weet dat de vorige allerlei bezwaren wekte Een bijdrage. B. en W. stellen voor, dat de gemeente zal toetreden tot de Nat. Vereeniging tegen Werkloosheid tegen een bijdrage van 75. per jaar. Onderwijs. Den Raad is aangeboden de navolgende voordracht voor onderwijzer aan school 9: 1. G. de Boer te Stiens; 2. J. G. Hazens te Kampen; 3. D. C. de Bruyn. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 24 Juli. z. van B. Muller van Kessel. 25 Juli. z. van N. Balk Leendertse. 26 d. van O. J. J. Kunkeler van Uden. z. van W. F. TeronisseU Tegelaar. z. van F. M. E. Vissers—Klein. 2 z. van M. van der KlugtiM. Kraan. Overleden: 24 Juli. A. J. Kragt, 76 j. Duvenvoprdestraat. 25 Juli. M. J. 9 m., zoon van P. J. Duin, Heerensingel. ZANDVOORT. Personalia. Door R. en W. zijn vaste aanstellingen verleend aana. dón heer K. [H. J- Flint als Oommies ter Secretarie al hier, met ingang van 1 Augustus a.s.; en b. den heer A. van Walsum als Adjunct-Oommies ter Secretarie alhier, miet ingang van 20 Augustus a.s. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. OndertrouwdM. van Wanrooij M. A. Pieters. J. Loogman en M. Hand- graaf. T. van Mierlo en T. van Meggelen. L. van Welie en M. Kemper. J. de Looze en A. Troost. Geboren: cl. van S. CasseeBooms. BEVERWIJK. Getrouwd: B. W. Böhm en C. Korsman. J, Schuit en J. H. Keyzer. W. G. Kleyne en M. C. E. Kee. E. G. de Koff en C. Hoogland. Overleden: F. van Lieshout 82 j.: wed van G. van der Zon. BEVERWIJK. Geborend. van W. II. Pee reboomDe Ruifor. HEEMSKERK. Geboren: z. v. P. Kuil- Duyn. z. v. H. Stengs-Hoogewerf. Overleden: M. Jak, 78 j. echtgenoote van N. W. van Tunen. Ondertrouwd: M. van Duin en R. K. Trin- trop. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Geboren: z. van J. GerritjansSchuit. d, van M. Bruinenergf—Bak. Overleden: M). Davidson, 20 jaafr1. UITGEEST. Geboren: 19 Juli Petrus Nico. laas z. v. N. Molenaar en G. Kerssens. 21 Juli Victor, z. v. C. Petaio en T. Tuppe. 23 Juli Petrus Wilhelmus, z. v. W. Noom en P. Kra mer. ALKMAAR. OndertrouwdTh. Ranzijn en A. van der Heide. G. Wessels en W. Bosnia,. F. W. de Vries en C. Heiligen berg. H. J. Schreüder en S. M. E. Wienker. Geboren: 25 Juli. d, van A. Kalden- bacli en V. "E. M. FrederikS. z. van H. Zaadnoordijk en J. Boodenberg. Overleden: 24 Juli. J. M. Schouten 85 jaar. W. J. A., z. van J. S. Out en M. A. Stoop, 2 weken. 25 Juli. H. G. S. Meijer 47 jaar. A. G. GroenHuibers, 74 jaar. J. Vrijhoef 70 jaar. BENNEBROEK. Geboren: z. van J. Krom houtCastten. LISSE. Getrouwd: J. van der Laan en H. A. van Dril. M. Overduin en J. M. Por. Geboren: Elisabeth Hendrika, d. v. O. van Leeuwen en M. Slootweg. Johannes Leo nardos, z. v. L. van Rooyen en H. J. de Groot. Theodora Christina d. v. P. Ko mijn en C. Duineveld. Leendert Gerrit Jan, z. v. L. W. Braak en W. M. Boogaards. Overleden: Petronella Geertruida Oudewa ter 10 w. NOORDWIJK. Geboren: 18 Juli Anna Antonia Maria, d. v. C. W. G. Alkemade en M. J. van der Weijden. 20 Juli Maart je, d. v, J. Plaatzeer en J. Kool. 21 Juli Aaltje, d. van E.Hazenoot en T. van der Niet. Ondertrouwd: Paulus Petrus van den Berg te Voorbout en Maria Passchier alhier. Arie Duivenvoorde te Noordwijkerhout en Geertruida Catharina van der Weijden, al- bier. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: d. v. Jac Geerlings en M. Heemskerk. Gerouwd: M. Bergman en M. A. van Hens- bergen. Overleden: Ch. C. Broekhof, 15 maanden. HAARLEMMERMEER. Getrouwd: W. van Rijn en J. van der Fange. Geboren: z. v. M- Visser-De Ron. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van A. Knoop—Maaskant. d. van A. M. So m er s —Franken. d. van J. Off eïman—Slijkoord'. d. van W. LukeTiggeloven. z. van G. Slingerland!Porsius. Overleden: W. Schildeïrs 67 jaar. VAN ELDERS. VERGIFTIGING TE ABBENBROEK. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van G. Sp., landbouwer te Abben- broek door de rechtbank te Rotterdam en het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld! tot 20 jaar gevangenisstraf wegens moord op W. H. Westerveld door middel van vergifti ging met morphine vermengd in een kop koffie. Het O. M. had geconcludeerd tot vernieti ging van het vonnis van het gerechtshof en verwijzing deT zaak voor een nieuwe feite lijke behandeling naar eeu aangrenzend ge rechtshof, op grond van een der voorgestelde cassatiemiddelen. De Hooge Raad achtte het middel gegrond, vernietigde het lairrest en verwees de zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam Faillissementen. Failliet verklaard: 9 Juli H. Engels, kleer maker, te Apeldoorn. H. Schiekelmann, koopman, laatst ge woond hebbende te Driebergen, thans zonder bekende woonplaats. Failliet verklaard: 21 Juli. B. Sieperda te Longerhouw. 22 Juli. J. J. Deckers, bakker te Woensel. A. en C. van den Ham, timmerlieden en kooplieden te Rijswijk, vormende de firma Gebrs. van den Ham. 23 Juli J. de Vries, schipper, te Zeist, Slot- laan 75. A. J. Harzing kok, te Utrecht, Oude Gracht Tz. 107. A. B. Gennissen, aannemer, te Wijk- Maastricht. W. van der Ploeg, smid, te Leeuwarden. G. Dijs, bakker te Soest, Rijksstraatweg A 23. J. 'D. Ponsen, vroeger hotelhouder, te Leeuwarden. J. Jaeobi en M. S. A. Eygelshoven, te Vaals. W. F. van der Bogt, stukadoor te Rot terdam, Jaffakade 19b. W. Brouwer, bakker te Utrecht,. Hen drik de Keyzerstraat. 24 Juli: J. S. Heidinga, timmerman te Friescke palen onder Ureterp. A. J. Hendriks, vroeger slager, thans landbouwer, te Hees, gem. Nijmegen, Voor stadslaan no. 64. Maastricht, 23 Juli. J. Flachs, slager te Valkenburg. Arnhem, 24 Juli. H. Cillissen, arbeider, te Groesbeek. Alkmaar, 24 Juli. O. Vlas Mz., winkelier en koopman 'te Helder. E. J. B. Paschedag, winkelier en koop man, te Helder. Utrecht, 23 Juli. H. W|. Haarbrink Jr., boek binder en kartonwerker, te Utrecht. Groningen, 24 Juli. D. van Oort, fabrieks arbeider, te Groningen. 23 Juli: H. A. Dorré Jz., caféhouder, Berg weg te Rotterdam. B. Littooy, manufacturier, te Waddinx- veen. 25 Juli J. Kleeblad Jr., eommissionnair In effecten te Amsterdam. Vernietigd het faillissement van J. C. Wil ier te Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden' van de uitdeelingslijst het faillissement-W. H. van Mourik te 's Gravenhage, en B. G. v. d. Knaap te Poeldijk. Opgeheven: het faillissement van G. C. Rijnberk te Utrecht, Havikstraat no. 48. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van R. Uiterwijk, weduwe van R. Bakker, vroeger bakkersche te Sellingen; J. C. Wittekoek, destijds caféhouder te Stellendam, thans te Rotterdam; A. J. Smit, timmermansknecht te Hindeloopen; H. Kogelman, koopman, te Raalte. Opgeheven wegens gebrek aan actief het faillissement van J. van Delft, koopman in manufacturen, te Veghel; J. H. F. Wansink, vroeger caféhouder, thans melkventer, te Apeldoorn; H. Engels, kleermaker te Apel doorn. IJMUIDEN, 26 Juli N. Gearriveerd 25 Juli. Ceres, s., Midd. Zee. Hero, s., Aalborg. Apollo, s., Hamburg. Vertrokken 25 Juli. Carl O. Kjeliberg, s„ Guthenbmg. Zeeland, s„ Immingham. Foldin, s., Christiania. Benvorlich, s., Middlesbro. Hedwig, s., Rotterdam. Venus, s., Midd. Zee. Diana, e., Dantzig. Vertrokken 26 Juli. Castor, s., Alexandrië. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem III, van Amsterdam n. Ba tavia, arriv, 25 Juli te Singapore. Tambora, van Rotterdam n. Batavia, ver trok 25 Juli van Colombo. Ternate, van Rotterdam n. Batavia, arriv. 25 Juli te Port Said. Bogor, v. Rotterdam n. Batavia, pass. 26 Juli Vlissingen. Frisia, vertrok 25 Juli van Buenos Ayres naar Amsterdam. Rijnland, van Amsterdam n. Buenos Ayres, arriv. 25 Juli te Rio Janeiro. Salland vertrok 25 Juli van Buenos Ayres naar Amsterdam. Prins Fred. Hendrik vertrok 25 Juli van Newyork naar West-Indië. Prins Maurits, van Amsterdam naar Para maribo, vertrok 25 Juli van Madera. Aurora arriv. 25 Juli te Hamburg van Am sterdam. Fortuna arriv. 25 Juli te Valencia van Tar ragona. Iris, van Stettin n. Amsterdam, pass. 25 Juli Holtenau. Oberon arriv. 25 Juli te Trapani van Pa lermo. Koning Willem I, van Batavia naar Am sterdam, pass. 25 Juli Gibraltar. Koningin der Nederlanden vertrok 24 Juli van Batavia naar Amsterdam. Oranje, van Amsterdam naar Batavia, ar riveerde 25 Juli te Lissabon. Soerakarta, van Rotterdam naar Batavia, pass. 25 Juli Gibraltar. Menado, van Batavia naar Rotterdam, pass. 25 Juli Malta. Gorredijk, van Rotterdam naar Cuba en New-Orleans, arriv. 25 Juli v.m, te Puerto Mexico. Noorddijk vertrok 24 Juli van Baltimore naar Rotterdam. (Zeepost). NIEUWE GRIEKSOHE POSTZEGELS. De Gaulois deelt iniee, dat de Grieksche regeering twee nieuwe reeksen postzegels heeft uitgegeven ter eere van de overwin ningen op den Balkan'. De eene reeks ver toont een vliegenden adelaar, die een kron kelende slang in bek en klauwen houdt, op de andere ziet men het labarum, het lichtende kruis, dat aan Konstantijn verscheen op den dag van zijn zegepraal over Maxentius, en dat Konstantijn vervolgens met het opschrift I. H. S. V. als zinnebeeld in zijn veldstandaar- den plaatste. OVER DE ALPEN. De aviateur Bftdjer is Zaterdagmorgen van Milaan naar Basel gevlogen over dien St. Gott- hard, een afstand van 250 K.M. hemels- breedte. Hij verliet Milaan te 4.30 en landde te Basel te 8.15, na een tnssohenlanding te Liestal te 7.35. VLIEGONGELUKKEN. De vlieger Védrines is, op weg van Pa rijs naar Limoux, toen hij moest d,alen, we gens 't weigeren van zijn motor, gevallen, waarbij hij licht gewond werd aan het hoofd en de dij. Een pistool-scène in het Engelsehe Lager» huis. Donderdag heeft zich weer een pistool scène, van betrekkelijk onschuldig karakter in- tussehen, in het Engelsehe Lagerhuis voor gedaan. Het was tijdens de behandeling van de typisch-genaamde „kat en muis-wet", waardoor aan de hongerstakende kiesrechtjuffers voor- loopige invrijheidstelling wordt toegestaan, als haar toestand zorgwekkend is, tot ze weer wat aangesterkt zijn. Mackenzie had juist het spreekgestoelte beklommen om op een scherpe kritiek van Keir Hardie te antwoorden, toen van de publieke tribune een sebot klonk, alge- meene opwinding in de zaal natuurlijk veroor zakend. Op de eerste rij der vreemdelingen- tribune zag men een jongeman, die reeds aan het worstelen was met detectieven. Eenige oogenblikken later was hij van de tribune ver wijderd zijn pistool bleek toen een stuk speel goed te zijn. De heldhaftige jongeling w-as Ernest Washington genaamd en lid van een socialistische club in Leeds. Een paar uur later liet de politie hem maar weer loopen. Derge lijke aardigheden moeten echter, schijft de Msb., ten slotte leiden tot sluiting der vreemdelin gentribune, waardoor het Lagerhuis nog moei lijker te bezoeken wordt. Een beruchte zaakwaarnemer gestraft. De Londensche solicitor Arthur Newton heeft ein delijk zijn verdiende loon gekregen, aldus schrijft de Londensche correspondent van de Tel. d.d. 24 Juli. Jaren lang heeft hij hier door allerlei kwade praktijken den grooten heer uit gehangen. Hij nam indertijd de verdediging van dr. Crippen op zich. Daaraan misdeed hij op zichzelf niets, maar hij maakte er misbruik van. Hij verkocht aan „John Buil", het bekende weekblad van den bankroetier Bottemley, een quasi bekentenis en een afgrijselijk verhaal, dat Orippen hem, aan den vooravond zijner executie, van de beruchte moordgeschiedenis zou hebben geleverd. Daarvan bleek naderhand niets waar te zijn, tengevolge waarvan Newton als solicitor tijdelijk door de Law Society werd geschorst. Niettemin bleef hij zijn kwade praktijken voort zetten en woonde heel deftig in het Savoy Hotel. Hij stond hier nu wegens oplichterij terecht v-oor het crimineele gerecht van de Old Bailey, met een handlanger, Berkeley Bennett gehee- ten. Hun slachtoffer was een jonge Oostenrijker, Thorsch, die pas een groot vermogen had ge- erfd en in het najaar van 1911 hier ter stede kennis maakte met een zekeren Festetics, die zich voor een graaf uitgaf. De laatste vertelde, in kennis te zijn met Gordon Bennnett, den be kenden eigenaar van de „New York Herald", voor wien Newton's handlanger zich uitgaf. Zij maakten den jongen Oostenrijker wijs een groote, boschrijke landstreek in Canada te be zitten, zeer voordeelig voor een papierfabriek. De jonge Oostenrijker stak in die quasi-on- derneming ongeveer 18,000 pd. st. Newton streek dat geld op, en verdeelde het met Bennett, zijn handlanger. Die schunnige solicitor maakte zich bovendien nog meester van eigendommen, die genoemde Festetics van den jongen Oosten rijker in beheer had gekregen. Een vervolging werd deswege door het open baar ministerie tegen beide oplichters inge steld. En na langdurig onderzoek, werden zij heden, Woensdag, door het gerecht van de Old Bailey Veroordeeld. Bennett kreeg achttien maanden gevangenisstraf met hard labour. Newton werd tot drie jaar dwangarbeid veroor deeld. De scheeve toren van Pisa wordt nog scheever. Ten einde nu gevaar van instorting te voorkomen, zal de fundeering aanmerkelijk wor den verzwaard en de grond onder en om den toren worden gedraineerd. Men zegt dat zich water van de Arno onder de fundeering hoeft verzameld. De zedenkwetsende uitstallingen op de ten toonstelling te Gent. De afgevaardigde Flechet heeft tot den minister van justitie van België de volgende vraag gericht „Volgens sommige bladen heeft kardinaal Mercier aan den clerus en de geloovigen een herderlijk schrijven gericht, dat van den preek stoel moet worden voorgelezen, en waarin wordt medegedeeld, dat in enkele afdeelingen van de Gentsohe tentoonstelling, en hoofdzakelijk in die van de Schoone Kunsten, uitbeeldingen to zien zijn, welke zedenkwetsend zijn. „Welke maatregelen denkt de minister, die thans op de hoogte is gebracht, te nemen om de zedelijkheidswetten te handhaven?" Morgen z,al de minister de vraag van den Luikschen afgevaardigde beantwoorden. fBrutale roof. Zaterdag drongen drie invi- duen de kas der Badische Anilin- en Sodafabriek te Ludwigshafen binnen. Twee ambtenaren wil den hen tegenhouden; één dezer werd door een revolverschot aan den arm gewond. Zij roofden een groote geldsom, waarmede zij aan den haal gingen. Bij de vervolging werd één der roovers gegrepen. Hij was door een kogel doodelijk ge troffen. Een fort Chabrol. Cochon te Parijs is iemand die zich het lot aantrekt dergencn, die uit huis worden gezet. De graaf de la Rochefou cauld heeft onlangs zijn woniing aan den boule vard Lannes afgestaan aan Cochon, om er eenige daklooze gezinnen te huisvesten. De huisheer echter is daartegen opgekomen op grond, dat hij de woning niet voor zulk een doel had verhuurdhij heeft van den rechter in kort geding een vonnis gekregen tot ontrui ming, zoo deelt het Hbld. mede. De twee en vijftig beschermelingen van Cochon hebben besloten, zich niet op straat te laten zetten. Onmiddellijk zijn zij aan het werk getogen om de woning in een fort Chabrol te veranderen. Deuren en vensters zijn gebarrica deerd, de noodige levensmiddelen ziin ingeslagen en rustig wachten zij den huisheer met zijn deurwaarders af. Een tramongeluk. Tc Remteria, zoo verneemt de N. R- Ct. uit San Sebastian, is een tram, wier remmen weigerden, van een zeer steile helling naar heneden geval len. De passagiers op het voorbalkon wer den tegen den grond geslingerd. Een vrouw is doodelijk gewond, verscheidene andere passagiers hebben minder ernstige kwetsu ren gekregen. Pest in Rusland. Een. Reutertelegram uit St. Petersburg meldt: In den omtrek van Sara- tof is een boerin overleden aan builenpest. Ver schillende verdachte gevallen zijn aangetroffen in de provincie Samara. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7