i i i Sociale Berichten. lï larktnieuws. Wetenswaardig Allerlei. O Sacrum Convivium, LMitniiPHii Verkoopingen, Boelhuizen enz. Üg-g SE Financieela Berichten. STADSNIEUWS. NIEUWS ÜST OEI ÜM1. Van overal. VR00LIJK ALLERLEI, Ons Weerbericht. Adwertentiën. in het bijzonder onze vrienden in de Haarlem mermeer, Scheep vaartberich ten kden bepaalde tijdvakken een maand vroeger of later te doen ingaan of te doen eindigen. 4. De krachtens het bepaalde in het 1ste en 3de lid genomen beschikkingen wo-rden ten ffiinste 3 dagen voordat zij in werking treden Ju de Staatscourant geplaatst, heeft lo. onder intrekking van zijn beschikking ran 20 Augustus 1912, de in vorenstaand art. ibis, letter a, bedoelde grens voor het Pampus nader vastgesteld als volgt: de lijn, gaande van den tOTen van Muider- berg over de zwarte ton van het Muiderzand naar den schoorsteen van het stoomgemaal bij ie Rijpersluis bij TJitdam; 2o. bepaald dat deze beschikking in werking creedt op 1 Augustus 1913. R. K. HANDELSREIZIGERS. De R. K. Handelsvereeniging gevestigd te Rotterdam hield Zaterdag en Zondag een buitengewone algemeene vergadering in Café „Roya.1" te Groningen. De algemeene voorzitter, de heer W. C. F. van Hest opende de besprekingen over het tweede punt der agenda: de voorstellen van de afdeelingen Amsterdam en Alkmaar1, die wenschten, dat de vergadering zich eerst uit sprak over het of niet facultatief stellen der fondsen en verzekeringen. Bij stemming werd besloten de fondsen aiet facultatief te stellen. Nu stelde de finaneleele oommissie voor de geheele agenda der buitengewone alge meene vergadering in te trekken, daar alle punten dezer agenda op het facultatief stel len der fondsen betrekking hadden. Aldus Werd besloten met 20 tegen 9 stemmen. Te gen waren de afdeelingen Rotterdam en Den Haag. De voorzitter stelde nu voor de buitenge wone algemeene vergadering te sluiten en over te gaan tot de behandeling van punt 11 der agenda van de algemeene vergadering, die anders zou worden gehouden den vol genden dag. Aldus werd besloten met algemeene stem men. Hierna sloot de voorzitter deze vergade ring en opende de algemeene vergadering. De afdeeling Rotterdam stelde voor den algemeenen secretaris en algemeenen pen ningmeester een gratificatie toe te kennen Van 50.—. Groningen had hierop een amen. dement ingediend om te lezen in plaats van „gedane werkzaamheden een gratificatie" te vervangen door „hulp in administratie een bedrag". Aldus werd besloten. Nu kwamen aan de orde de volgénde voor stellen van de afdeeling Den Haag: a. reor ganisatie betrekkingsbureau; b. uitbreiding orgaan; c. daarin opnemen een rubriek ge wijd aan sociologie en apologie. Wat a betreft deelde de voorzitter mede, dat men de reorganisatie van het betrek kingsbureau wegens bijzondere omstandighe den had moeten uitstellen, doch door andere benoemingen waren bezwaren uit den weg geruimd, en deze zaak zou nu met kracht worden aangepakt. Wat punt b. en c. betreft werd na eenige discussie besloten, dat het dagel. bestuur deze zaak zou onderzoeken en met voorstel len bij het hoofdbestuur zou komen. Hierna werden behandeld 10 voorstellen der afdeeling Amsterdam, met de daarop in gekomen amendementen, waarna aan de orde kwam het voorstel van Breda, luidende: „Het benoemen eeuer commissie, met het doel zich weder in verbinding te stellen met de besturen van R. K. zusterverenigingen, ten einde daar, waar de fusie mislukt is, door het scheppen van een algemeen belang, mettertijd gemakkelijk tot een fusie te ge raken". Na enkele-dikwijls scherpe discussies werd het voorstel Breda in stemming gebracht en verworpen met 2 tegen 27 stemmen. Vóór stemde alleen de afd. Breda met 2 stemmen Het ledental der vereeniging steeg van 241 tot 295 ondanks de weinige propaganda. Tot 2en voorzitter werd gekozen de heer Tb. van Hoek met 25 stemmen en 4 blanco (Den Haag); tot len secretaris de heer J. P. M. van Reysen met algemeene stemmen. De algemeene secretaris bracht vervol gens verslag uit. Hieruit bleek, dat de veree niging steeds vooruitgaande was. Uit het verslag van den algem. penning meester bleek, dat de algemeene kas thans beschikte over 3615.991a, bet ondersteu ningsfonds over 701.75 zoodat er een ge meenschappelijk kapitaal is van 4966.58)4. Aan Kardinaal van Rossum werd een te legram van hulde verzonden. Hermans en werd in 'diens plaats gekozen Mr. A. H. J. van den Biesen. In het Bestuur had eene verandering plaats j door benoeming van den heer H. J. Viester Jr. I tot administrateur der Bank; in zijn plaats werd door het Bestuur als secretaris gekozen de heer H. F. Hoosemans. Met betrekking tot de balans wordt het volgende medegedeeld: In het tweede jaar wercl een omzet bereikt van f 7,7G5,918,49y*. Het aandeelenkapitaal groot f 167850, werd geplaatst bij 857 leden met 1119 aandeelen, waarop werd gestort tot heden f 45121,52, zoodat nog te storten overblijft f 122728,48. Een lid bedankte in dit jaar, en werd hem de gedane storting gerestitueerd onder af trek van f 5 ten behoeve van het reserve fonds, drie leden kwamen te overlijden en twee leden zijn uitgetreden. In de Spaarkas werd in totaal op, 763 spaarboekjes gebracht f 113248,58, terugge nomen f 50331,33, blijft f 62917,25, aan ren- te werd bijgeschreven f 1285.66, saldo1 f 64202,91. De inbreng en terugnamen der spaarkasj zijn in bijlage V afdeelfngsgewijs gespecifi- ceerd. A deposito werd bij de Bank geplaatst i een totaal van f 218267,49, teruggenomen I f 91058,62, saldo 127208.87. i i| li Wij verzoeken al onzen lezers, zooveel mogelijk te willen bewerken dat ad verten tiën van Verkoopingen, boelhuizen enz. ook aan de NIEU WE HAARLEMSCHE COURANT ter plaatsing worden opgegeven. Een beleefd verzoek in die rich ting aan degenen, ten wier over staan de verkooping, boelhuis enz. geschiedt, zal ongetwijfeld doeltref- fen, zooals wij reeds meermalen on dervonden. DE ADMINISTRATIE. i l 1 zij n 25 amendementen voorgesteld' op 't ont- we rp - Am bte naar - regl e me n t. Deze zijn thans Met betrekking tot de verlies- eu winstreke- dnlk aan Öe raadsleden rondgezonden, ning dient, dat de rekening intrest 4382.98,EEjN LADELICHTER GEPAKT, incasso-provisie 381,23% en provisie; j>q p0ntie heeft gisteren een niet geringe Coöperatieve Centrale Middcnstands-Crediet- bank in het Bisdom Haarlem. Wij ontvingen het verslag over 1012 van dc Coöperatieve Centrale Middenstands-Crediet- bank in het Bisdom Haarlem, gevestigd te Delft. Hieruit blijkt dat gedurende het afgeloopen jaar 219 credietvragen binnenkwamen tot een totaal bedrag van 262,360.hiervan werden blanco verleend 20 stuks tot een bedrag van 6,550.geweigerd 2 tot een bedrag van 300.—. Aanvragen voor 3 maanden 72 stuks tot een totaal bedrag van 37,510.geweigerd 8 stuks tot een bedrag van 3,610.en één verminderd met 200. Aanvragen in rek.-oour. 127 stuks tot een gezamenlijk bedrag van 218,300.gewei gerd 21 stuks totaal 46,900.en 7 vermin derd -tot een bedrag van 9,400. De spaarkas nam in bloei toe. Over de ver schillende afdeelingen werden 480 nieuwe hoekjes geplaatst. Totaal werd ingebracht in 19111912: 91,114.05%, teruggenomen werd 50,331.33, terwijl in het vorige jaar werd in gebracht f 51,598.05%, en teruggenomen 28,177.89. In de verschillende plaatsen werden geno men 439 nieuwe aandeelen. Kantoren werden geopend te Rotterdam, van Hogendorpsplein 24, maar reeds spoedig bleek dat deze ruimte niet voldoende was wegens den grooten omvang die onze zaken daar hebben aangenomen, is het kantoor overgebracht naar de van Oldebarneveltstraat 21. Correspondentschappen werden opgericht te Heemskerk en Leid schend am. In den Raad van Toezicht had een verande ring plaats door het bedanken van Mr. A. L. 2807.78%, te zamen 7572.als voordeelig vangst gedaan in (den persoon van zekeren saldo aanwijzen. jj. Wietkowski, zonder vaste woonplaats en Dit bedrag, verminderd met de bedrijfskos- j oorspronkelijk afkomstig uit Russisch Polen, ten ad 51774.58, afschrijving op meubilair De banketbakker Burgier, wonende aan den 279.24%, op materiaal 164.30%, zamen Kruisweg, zag gisteravond 7 uur, terwijl hij 5618.13, geeft een zuivere winst van in yen kamer was achter den winkel 1953.87. Voorgesteld wordt die te verdeelen als volgt een man den winkel inkomen, die regelrecht achter de toonbank liep. Burgier hoorde geld le. algeheele afschrijving van het verlies in rammeien en de lade dichtschuivven. Daarna het eerste jaar, ad 692.77%; 2o. uitkeering reep. bijschrijving van 3 pCt. rente op de aandeelen-stortingen, waarvoor vereisclit wordt de som van 1001.05; 3e. de resteerende 260.04% over te bren gen naar het Reservefonds, dat statutair voor afzonderlijke belegging in aanmerking komt. In rekening-courant werden totaal opgeno- ging de bezoeker vóór de toonbank staan en bestelde iets. B. sloot de winkeldeur en waar schuwde de politie. Het bleek dat uit de winkellade twee rijksdaalders vermist wer den. De politie arresteerde den man, die op gaf Wietkowski te heeten, doch hij ontkende HL schuldig te zijn, aan diefstal. Intusschen werd saldo 169,589.90%. Door vestiging van de bijkantoren in Am sterdam, Rotterdam, Leiden e. a. zijn de op richtingskosten gestegen tot 6818.61. Dank zjj de subsidie konden deze wordqp verminderd met 3472.99, zoodat voor latere afschrijving overblijft 3345.62. BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Wij ontvingen het vijfde jaarverslag van de Noord-Hollandsclie Vereeniging tot be strijding van de tuberculose. Het is uitge bracht door den secretaris, onzen stadgenoot dr. L. O. Kersbergen. Nog eens wordt gewe zen op den misstand dat nog zoo weinig het groote belang van een goeden huisbezoek- dienst wordt ingezien. De vereeniging telt 102 leden leden. Het werd vermeerderd met de Witte Kruisafdeelingen te Muiden en Wa tergraafsmeer. In 1912 werd door de leden te zamen f 43.597.13 uitgegeven voor de propbyiaxe der tubereulose-bestrijding, d.i. ruim 1' 4500 meer dan in 1911. In 1912 werd de Emmabloem door 33 van de leden verkocht en bedroeg de totale op brengst f 11.358.93. Uit bet financieel verslag van den pen ningmeester, den beer Van Wijngaarden, blijkt, dat er een batig salde is van f 1191.89%. In de gewone Algemeene Vergadering van Afgevaardigden van de Leden, den 2Gen April gehouden, werden jaarverslag en re kening en verantwoording goedgekeurd, en in de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer Mr. D. E. van Len- nep, die niet herkiesbaar was, de heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen gekozen, ter wijl de secretaris herkozen werd. Met groote dankbaarheid herdenkt het verslag den krachtigen steun steeds genoten van Mr. D. E. van Lennep, die van de oprichting af, eerst als penningmeester en later als vice-voorzitier werkzaam was, en steeds met zijn heldere adviezen en trouwe medewerking de vereeniging ter zijde stond. BEZEERD. rijksdaalders. Het bedrag was genaaid in een smokkelzakje, dat verborgen was in den lin kermouw van zijn jas. W. was onder den in vloed van sterken drank. Ook de winkelier Th. Hartogh, wonende Sdhotersingel '41, deed aangifte dat uit zijn toonbanklade in den tijd van half vijf tot kwart Vóór vijf een bedrag moest zijn ge stolen van f 4.18. Het bleek dat Wietkowski eenigen tijd voordat het geld vermist werd in den winkel van den heer Hartogh is ge weest. Hij wordt stellig als dezelfde herkend. W. ontkent echter alles. Nochtans is de man aan de justitie overgeleverd. Kwam de man den winkel binnen, dan vroeg liij om den patroon te spreken en sloeg, terwijl de bediende weg was, zijn slag in de toonbanklade. PROGRAMMA voor de muziekuitvoering- in den Hout op Woensdag 30 Juli, 's avonds 8 uur. 1. Der schneidige Marine Lieutenaut- Marsch, Klos. 2. Ouverture Le Obestal de Bronze, Auber. 3. Plappermaulchen, Salon- stuck, Eilenberg. 4. Fantaisie op Italiaan- sclie opera Melodiën, Kappey. 5. Ouverture Maximilian Robespierre, Litoeff. 6. An Nee- karstrand Walzer, Millöcker. 7. Le Reveil du Lion, Konsky. 8. Fantaisie de l'Opera Co mi que La Princesse du Trebizonde, Offen bach. IJMÜÏDEN. Het mes. In den nacht yan Zondag op Maandag is alhier door twee beschonken feestvierders gevochten, waarbij de een den ander in den onderbuik stak. De dader is gistermiddag door de politie aangehouden eu beeft bekend. ZANDVOORT. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente zal ©en openbare vergadering hou den op Woensdag den 30 Juli a.s. namiddags half 8 uur. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Ingekomen stukken en incdedeclingcn2. Toe lating van kinderen tot school C; 3. Bepa ii, iling der vakken van onderwijs aan school C. Om 7 uur gisteravond werd op den lioek |enoemillg onderwijzer school O; 5. Sub van de Groote Markt en de Groote Hout-1 sidie.aallvra,% Feestcommissie6. Onderzoek straat een 64-jarige vrouw aangereden door' de „elo0fsbrieveu der nieuw-gekozen een slagersjongen op de fiets. Zu viel en be- llaadsledf?n; 7< Strandverpaohting; 8. Recla- zeerde zich aan den linkerpols. Zn begaf zich plaatselijke directe belasting loopende naar bet Groote Gasthuis, alwaar Daar hct inkomcn, dienst 1912. het eerste verband werd gelegd. Het bleek dat de linkerpols geschramd was. WEGGEZAKT. Gisteravond zakte het wiel van een ker miswagen, die materiaal vervoerde voor de Rodelbaan van den heer Desmet, in den grond aan de Botermarkt. Met dommekrachten werd de wa gen uit bet gat gebaald. Het verkeer onder vond door deze omstandigheid een geringe vertraging. SIGARENFABRIEK VOORHEEN W. H. VOET EN ZONEN. De Staatscourant bevat de gewijzigde sta tuten van de N. V. Nederlandsche Sigaren fabriek voorbeen W. H. Voet en Zonen (Dutch Cigar Works late W. H. Voet and Sons) alhier. DE KERMIS. ■Ten behoeve der Kermis, heeft men giste renmiddag 'het plantsoentje op de Groot© Markt om het standbeeld van Lourens Coster tijdelijk weggenomen. Na de Kermis wolrdt) bet weder aangelegd. Op de Groote Markt is men reeds druk bezig met bet bouwen van kermis-etablissementen. Op verschillen-* de punten van de s.tad ziet men nu ook de kermiswagens verschijnen. TE WATER. Gistermiddag ongeveer drie uur viel een, jongen die met den hengel aan bet visschen was over de Lourens Costerstraah in de Leid- sche vaart, doordat hij te ver, vooroverboog in het water. Door eenige jongens werd hij weldra met bun respectievelijk bengels uit| bet water op den wal getrokken. GEMEENTEZAKEN. Het Ambtenaar- Reglement. Door den raadslid, den beer A. Nagtzaam, HAARLEM, 28 Juli. Groentenmarkt. Aard appelen aangev. 220 verk. 200 H.L. f 1.80 4.50; Appelen aangev. en verk. 13 H.L. f 8 16; Peren aang. 54 verk. 40 H.L., f 830; Bloemkool aangev. ©n verk. 8000 f 815; Roodekool aang. en verk. 2000 f 812; Wit- tekool aang. en verk. 93 st. f 3—6; Savooie kool aang. en verlc. 500 f 3—6; Wortelen aang. en verk. 3000 bos f 812, alles per 100 stuks. HAARLEM, 28 Juli. Botermarkt. Aange voerd en verkocht 32 K.G. boter f 1,501,60 per K.G. BEVERWIJK, 27 Juli. Aardbeien per 100 mandjes f 67; Postelein f 0.300.40, Zu ring f 0.10—0.15 per mandje; Frambozen p. 100 mandjes f 12—14; Sla f 1—1.50, Andijvie f 23 per 100 krop; Rabarber f 56, Pe terselie f 5—6, Selderij f 5—6, Wortelen f 10 13 per 100 bos; Zandaardappelen f 4, Klei aard appelen f 33.50 per ILL.; Komkom- kommers f 57, Roode kool f 1012, Sa- voye kool f 89, Bloemkool f 1216 per 100 stuks; Uien f 0.60 per zak; Peulen f 10 11, Doppers f 5—6, Capucijners f 8—9, Raspers f 9—10 per 100 pond; Snijboonen f 3.50—4, Heerenboonen f 1.10—1.40 per dui zend; Tuinboonen f 0.80—1 per zak; Drui- ve nf 0.40 per. pond. Perziken f 1 p. kistje. ALKMAAR, 28 Juli 1913. Aangevoerd 11 Koeien en Ossen f 250—325, 78 vette Kal veren f 40105, p. pond f 0.901; 32 N. kalveren f 10—28; 601 vette Schapen f 25 —35.25; 297 vette varkens 5560 ct. p. K.G. 20 magere id. f 2031. AMSTERDAM, 29 Juli. Aardappelprijzen hedeu onveranderd. Aanvoer 7 ladingen. IJMUIDEN, 29 Juli N.W. Gearriveerd 28 Juli: Niobe, s. Bordeaux. Garland, Eng. s'b. jacht, Noordzee, Schelêestroom, s. Fowey, Ivenna, Eng. zeiljacht, Noordzee. 29 Juli. Neptunus, s. Spanje. Vertrokken 28 Juli: Kangean, s. Java. Rock Light, s. Napels. Narva, s. Hartlepool. Amstel, s. Hamburg. 29 Juli. Gallia, s. Rotterdam. 'NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Bandja, van Amsterdam, n. Batavia, vertr. 28 Juli van Suez. Memnon vertrok 26 Juli v. Batavia naar Amsterdam. Jacatra, V. [Batavia n. Rotterdam, arriv. 28 Juli te Marseille. Sommelsdijk, van Cuba en Mexico n. Rot terdam, vertrok 27 Juli n.m. v. New-Orleans. Amsteldijk, van Boston en Philadelphia n. Rotterdam, pass. 28 Juli 4 uur n.m. Scilly. Oosterdijk, van Rotterdam n. Baltimore en Newport News, pass. 27 Juli Lizard. Willehad vertrok 26 Juli van Montreal n. Rotterdam en Hamburg. Inbraak op de Gentsche tentoonstelling. De bladen berichten, dat in bet koloniale pa leis van de tentoonstelling te Gent een kast, die gouden staven bevatte, is opengebroken. De waarde van bet gestolene wordt ge schat op 100,000 frs. Het Boheemsclie zelfbestuur geschorst. De Wiener Ztg. bevatte volgens de Msb. Zondag een keizerlijk schrijven aan den mi nister-president graaf von Stiirgkh, waarin de keizer mededeelt dat hij „in landesvater- licher Fürsorge" voor het koninkrijk Bohe- men, waarvan bet zelfbestuur in den laat- sten tijd stilstond, krachtens zijn plicht als vorst, maatregelen getroffen beeft om bet bestuur toe te vertrouwen aan personen zij ner keuze, om door het invoeren van eenige tot dekking der uitgaven noodzakelijke be lastingen in de dringendste behoeften te kunnen voorzien. De keizer hoopt dat de autonome constitutioneele staatslichamen spoedig weer in werking zullen treden, mits de beide volksstammen in het land in onder ling vertrouwen zullen samenwerken. De regeering zal den tijd bepalen wanneer de nieuwe verkiezingen voor den landdag- zullen worden uitgeschreven. Een raad van hooge ambtenaren zal het land besturen, voorzitter is de Tseche graaf Abdalbert Schönborn, vice-president van het rijksar chief met twee stemmen, verder drie Duit- sehe ambtenaren en vijf Tsechen, waardoor de verhouding in liet landsbestuur wordt: 7 Tsechische stemmen tegen 3 Duitsche. De Fr. Ztg. meldt, dat de Duitsche .afge vaardigden den minister-president tot ver antwoording zullen roepen. Castro herleeft. De gewezen consul-ge neraal van Venezuela te New-York, Jainto Lopez, heeft, naar aan de New-York Herald wordt medegedeeld, het stellige bericht ont vangen, dat Cipriano Castro een maand ge leden vermomd van de Canarische eilanden is vertrokken. Lopez gelooft, dat hij naar Columbia is gegaan om daar met zijne broe ders samen te komen en een opstand tegen president Gomez in Venezuela op touw te zetten. Lopez deelde verder mede, dat Carmelo Castro, een broeder van Cipriano, onlangs uit Port of Spain (Trinidad) is vertrokken en het revolutionaire hoofdkwartier te Bar- ranquilla in Columbia heeft gevestigd. In den laatsten tijd werden vele wapens ten be hoeve van Castro in Columbia ingevoerd. EEN NIEUWE METHODE OM VINGERAF DRUKKEN TE COPIEEREN. Zooals men weet spelen bij het ontdekken van misdaden vingerafdrukken een groote rol. Het is echter niet altijd gemakkelijk hiervan getrouwe copieën te verkrijgen, im mers dikwijls staan zij op een muur of op een ander voorwerp, dat niet kan worden meegenomen, ook zijn er dikwijls beletselen, bijv. door de belichting, om ze te fotogra feeren. In dergelijke gevallen raadt Dr. Hein- tel de volgende metliode aan. Men neemt een fijn, gekleurd poeder, en Istuift dit over de afdruk heen, die steeds min of meer vet is. Het poeder blijft kle ven en geeft alle bijzonderheden van den vinger-afdruk volkomen juist weer. Vervol; geus drukt men een speciaal geprepareerd papier, bedekt met een laagje bijenwas en paraffine, die met enkele druppels glycerine vermengd zijn, op de „gepoederde" vinger afdruk, bet poeder hecht zich vast en zoo krijgt (men een goede copie yan het origineel. EEN NIEUWE GROENTE. Iedereen kent de hoog opgeschoten zon nebloem, die overal en op iedere grondsoort kan groeien. Waar de plant eenmaal vasten voet heeft, laat zij zich niet gemakkelijk uitroeien. Nu heeft onze inheemsche zonne bloem een familielid, de echte Helianthus, die sedert eenigen tijd uit Amerika in Eu ropa ingevoerd is en die een groote toe komst als voederplant en groente schijnt te hebben. In vele landbouwondernemingen zijn gunstige resultaten verkregen. De plant le vert per H.A. 10.000 30.000 K.G. groen voer, dat 17 pCt. proteïne bevat en daarmee alle inheemsche voederplanten overtreft. Eén plant levert ongeveer 200 wortelknollen, die volgens analyse 100 voedingseenheden meer bezitten dan groene erwten en als asperge smaken. Het groen der plant is door de hooge voedingswaarde een uitstekend vee voeder, terwijl de bloemen zeer honingrijk' zijn. Van het Helianthusmeel kan men brood bereiden. PAARLEN. Paarlen zijn weer volop in de mode. Het blijkt o. m. ook uit de hooge prijzen, die op de veilingen ervoor betaald worden. B(j een veiling van Christie te Londen werden in een halve minuut niet minder dan 10.000 pond voor verschillende paarlsnoeren gegeven. Een van 228 kleine paarlen ging voor 3600 pond, een hanger van 57 groo^ steenvoor een goede 5000 pond. EEN POSTZEGEL VAN 100,000 FRANCS Op de internationale postzegelteutoonstel- ling, die op het oogenblik te Parijs gehouden wordt, ziet men o. a. de beide ongebruikte post zegels van Mauritius met het foutieve onder schrift „Post-office", die door den verzamelaar Duveen als het puikje van zijn kostbare col lectie geëxposeeerd zijn. De beide postzegels die een nominale waarde van 3 pence hebben, zijn op het oogenblik minstens 100,000 francs waard. De oorzaak van deze waardestijging is een vermakelijke geschiedenis. In 1847 kreeg de graveur van de Engelsche bezitting Mauritius de opdracht, een stempel te snijden voor post zegels van 1 penny en twee pence'met de beel tenis van Koningin Victoria. Tegelijkertijd kreeg hij een uitvoerige, schriftelijke instruc tie over het opschrift. De graveur was echter eeu buitengewoon liefhebber van rooken en had het instructiepapier gebruikt om zijn pijp aan te steken. Met den besten wil ter wereld kon hij zich niet herinneren, wat omtrent het opschrift aan den linkerkant was opgegeven. Na veel hoofdbrekens meende hij zich te her inneren, dat het woord „Post" op die plaats moest staan en zoo graveerde hij op goed geluk „Post-office" inplaats van het voorgeschreven „Post paid" (porto betaald). Toen de gouver neur de postzegels nfet het foutieve onder schrift te zien kreeg, beval hij onmiddellijk dat de geheele voorraad vernietigd moest wor den, zoodat slechts enkele exemplaren gebruikt werden. Er bestaan slechts 24 van deze post zegels, waarvan het meerendeel gestempeld Is, wat de waarde der beide ongestempelde exem plaren der verzameling Duveen nog aanmer- keljjk verhoogt. OP ZIJN PLAATS GEZET. „Als ik tien jongens had," zeide in een spoorwegcoupé een spotter, terwijl hij een medereiziger, een geestelijke, aanzag, „liet ik den domste geestelijke worden." „Mijnheer, uw vader heeft er blijkbaar anders over gedacht," merkte de geestelijke koeltjes op. BEGRIJPT GE HET? Vier heeren bestellen ieder een vierde van eene gans. „Met uw verlof, heeren," zegt de kastelein, „als u nog twee heeren kondt vinden, die ook een vierde verlangen, dan ware 't mij gemakkelijker; dan kon ik een heele gans laten opbrengen." PASSEND. De heer IC. (tot zijn oppasser): „Heb je mijn overjas bij den kleermaker gehaald?" Oppasser: „Ja, mijnheer, en de kleerma ker geloofde, dat de nieuwe jas uitstekend zou passen bij mijnbeers laatste pantalon." K.„Hoe dat zoo?" Oppasser: „Ik durf het mijnbeer niet zeg gen." IC.: „Vooruit maarl" Oppasser. „Ja, ziet u, de kleermaker zeL... omdat ze nu geen van beide betaald zijn." SLIM. Kastelein (tot den architect): „In mijn oude zaal klaagt men altijd over de slechts ventilatie. Doe mij het genoegen en laat dat ding in de nieuwe zaal geheel en al weg." Officieels telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand, Horta 770.9. Laagste barometerstand, Wis by 747.7. j, Meest matig© Noord-Westelijke tot Noor delijke wind, meest zwaarbewolkt tot betrok-, ken, wellicht eenige regen, zelfde tempera tuur. Meublement, zeer kort verhuurd geweest, bestaande uit prachtig modern 8ALON- EN HUISK AMlfiR-AMKUBLiiMENT,mas sief eiken (handwerk) aangeboden.Ook alsonderlijk. Afkomstig van de Meu- bileer-imichting „Modern". Zoo goed als nieuw; kwitantie en zes jaar blij vend garantiswijs ter inzage. Na voor den halven prijs te koop. Te zien en over te nemen tot a.8. Vrijdagmid dag dagelijks van 10 tot 4 cur, aan de Berglaats van Inboedels van W. FRIJN, Mr. Behanger, Ged. Oude Graoht 29, Haarlem. de veelvuldige Heilige Communie volgens de verlangens van onzen Heer Jezus Christus, bewerkt naar het Fransch van wijlen den ZeerEerw. Pater Denis S. J. door Hl. F. dan Rsnden, C, Fr. m. M. Vierde herziene en vermeerderde druk. Prijs in linnen band, roode snee f0.90. chagrinleder 2de soort, roode of vergulde snee 11.50. lste kwaliteit chagrinleder, vergulde snee f2,25. Franco p. post 7 cents hooger. Verkrijgbaar bij de 11. K. Boekbandelaren of bij den uitgever G. MOSMANS ZOON, 's-Hertogenbosch. De inhoud van dit boekje is degelijk, practiscb, zalvend zooals een Communieboek behoort te ziin. (Studiën.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 3