DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. gulden ba "Jiili ~:r1 KR GÜLDEN m Iflii ^LÜD. Bos-T roelslra. !Ciiii!©e»itHf iswesf 29-3C-33, Haarlem Uit de Siafenzsil, DONDERDAG 31 JULI ISIS 38ste Jaargang No. 8200 ABONNEMENTSPRIJS» f*«r maanden voor Haarlem 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent I» gevestigd (kom «er gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 1.88 Afzonderlijke nummer» 0.03 Bureaux wam Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTRN» Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer li et Bal ten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel Bulten! 30 et Dienstaanbiedingen 25 et (6 regels), driemaal voor 50 et contant). GULDEN feS levenslange ouge» léhiktheid tot werken, Alle betalende abnnné'a es dit blad. die la bel fcerlt eener veraekerlngapolle «Sn, gQa volgen» ie bepaling» ep de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd fotn GULDEN bS ITÜ GULDEN bi 'É$k GULDEN bQ overlijden, JlSSIl vnn «en verliee vaa i||i| verüoe van hand of voet S fjf IJ één oog. 1 HH 4? één daim. auLDEN ba verliee van één würvinger. GULDEN b« verliee van één anderen ▼tui» Uo altkeerlog deser bedragen wordt gegaraadeerd door de MaatsebappB JRollaedaeSs Algemeens VcrzebesrlngBbank* ie Schiedam, Dit nummer twee bladen. bestaat uit AGENDA. 1 Augustus. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Hoofdbestuur. Prop. Club. Vergade ring Meubelmakers. Frans Hals-Museum Klein Heilig land 2 uur Vergadering Comité van Plan 1913. Opening der retrospectieve ten toonstelling op graphisch gebied. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Alatinée vau 3—5 en Avondconcert van 8—10 uur. Paleis van Justitie half 2 Bureau van Consultatie. A p o 11 o-t h e a t e r Barteljorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R, K. Feestdagen. IJMUEDEN 24—31 Juli Internationaal Padvinderskamp. 4- Patroons-Vakbonden. De kwestie is aan de orde. Z. Eminentie Kardinaal van Rossum beeft naar onder ons, katholieken, opeens levend gemaakt waar ze sluimerde en versterkt waar ze gaande was. En nu is het héél zeker: de Roomsehe patroonsbonden zullen er komenl Zulke bewegingen als deze loopen niet uit op niets. En in verband met dit alles is het nu van belang, te zien hoe de leidende mannen, on der de Middenstanders-patroons erover den ken. Zoowel in de jaarvergadering van den Haarlemschen Dioeesanen Middenstandsbond als van de Utreehtsche Hanze is de zaak „patroons-vakbonden" ter sprake gekomen. In Utrecht was ze een punt op de agenda, in den Haarlemsehen Bond viel bij dé rondvraag de aandacht erop. En nu is het wel eigenaardig te onder kennen, hoe de respectieve bonden tegen over de oplossing der kwestie staan, waar ze natuurlijk beide de noodzakelijkheid van R.K. patroons-vakbonden erkennen. De Utreehtsche Bond nam een motie aan, waarin aan het hoofdbestuur werd opgedra gen ten spoedigste Diocesane vakbonden in het leven te roepen. En de Haarlemsche voorzitter, de heer Verbeek, antwoordde op een vraag in ge lijken zin dat het Haarlemsche hoofdbestuur uit de ondervinding meende dat de Dioce sane vakbonden niet „van boven-af" moe ten komen, maar dat er in de afdeelingen mee moet worden begonnen, en dat, wan neer eenmaal eenige plaatselijke afdeelingen zijn gesticht, de levenskracht van een dan gestichten vakbond beter verzekerd zal zijn. Wij voor ons gevoelen in het algemeen voor deze laatste, practise lie regeling méér dan voor de wijze waarop men in Utrecht de zaak aanvat. Doch in sommige gevallen zal misschien weer de Utreehtsche wijze beter werken en als regel mag gezegd dat de medewerking van het hoofdbe stuur ook voor het stichten van plaatselijke vakafdeelingen niet mag ontbreken. Intusschen is één ding noodzakelijk, dat wij dan ook ten dringendste onder de aan dacht brengen van de Diocesane Hoofdbe sturen: de verhouding tusschen die bestu ren en de hoofdbesturen van de Diocesane Vakbonden dient nu reeds onderwerp van onderzoek en regeling uit te maken, op dat de Middenstandsorganisatie niet in vak bonden uiteenvalle en de Diocesane moe derorganisaties niet ontijdig tot machteloos heid worden gedoemd I En in dit verband is het van belang, dat die verhouding van Bond tot vakbonden over lieel het land de zelfde zij, opdat later ook moeielijkheden worden voorkomen als de vakbonden inter diocesaan mochten worden, gelijk de werk liedenvakbonden dat zijn, moeielijkheden welke deze laatste door het ontbreken van een vasten grondslag als wij ons voorstel len, degelijk hebben ondervonden. En hier volgt weer uit, dat nauwere aaneensluiting der Diocesane vercenigingen niet mag achterwege blijven: de zonderlinge houding der Zuidelijke bonden, die ondanks allerlei woorden, beloften, toasten en mani festaties, zich niet willen losmaken van de „neutrale" organisaties, ondanks ook de veel zijdige beslommeringen in eigen kring die nu de volle samenwerking eischen, komt in het licht van wat we hierboven schreven, alweer eens héél duidelijk aan den dagl -b Niet van ons! „Het Volk" van gisterenavond brengt nu het „vertrouwelijk" schrijven aan Katho lieken in het district Beverwijk (waarin wij kunnen het nu wel zeggen onze ge- loofsgenooten worden aangeraden omniet meer bij „liberalen" te koepen, enz.) welk schrijven wij voor veertien dagen ongeveer uitdrukkelijk als „niet van ons" komen de, en strijdig met onze beginselen en loer en gebruiken, met nadruk hebben afgewezen. „Het Volk", dat anders ons blad wel weet te noemen en te critiseeren, moest deze nadrukkelijke afwijzing van dit pamfletje heb ben gelezen. Dain zou het de onvriendelijke, hatelijke zinsneden welke het blad bij deze publica tie voegde, ongeschreven hebben gelaten. De briefwisseling, gevoerd tusschen de heeren Troelstra en Bos over de aangebo den socialistische portefeuilles, geeft ver schillende opmerkenswaardige dingen te le zen, geeft uitspraken die moeten worden vastgehouden, geeft oplossingen zelfs voor sommigen onzer, die al aan het „ver geven en vergeten" wilden gaan! Onder opmerken»waardige dingen reke nen wij b.v. dat Dr. Bos (en dus de Con centratie?) bij de Grondwetsherziening wil bevorderen de invoering der evenredige vertegenwoordiging, wat hij rekent onder datgene wat „de kern" uitmaakt van bet geen elke regeering die door deze verkie zing op bet kussen gebracht wordt, moet bewerkstelligen. Opmerkenswaardig is nog, dat de heer Troelstra volkomen instemt, dat „het (door Dr. Bos) ontwikkelde program te beschou wen is als „de zakelijke grondslag van elk ministerie dat thans wil regeeren". Opmerkenswaardig is voorts, dat de heer Troelstra onomwonden zegt dat socialisti sche ministers bij arbeidsconflicten altijd tegen de werkgevers zullen moeten optreden. Opmerkenswaardig is óók, dat de heejr Troelstra als „een serieus voorstel" voor de S.D.A.P. om mêe te regeeren, alléén be schouwd wil zien (zooals hij reeds aan H. M. de Koningin te kennen gaf, vóór iets van Dr. Bos' aanbod te weten!) de aanbieding van drie ministerieele portefeuilles, waar onder die vanBinnenlandsche Zaken! Excusez du pen! Dan zijn er in deze briefwisseling ver schillende uitspraken, die moeten worden vastgehouden. „Wat de verkiezingen betreft zoo schrijft de heer Troelstra „kon van een „gemeenschappelijke actie der vrijzinnigen „en socialisten daarbij moeilijk worden ge sproken De liberalen, die al maar met de socialisten één bloc wilden vormen, zul len hiervan wel ontnuchterd opkijken. En evenzoo, als de heer Troelstra hen herinnert: „de vrijzinnigen hebben tot 17 Juni over de gansche linie het standpunt ingenomen, gééne regeering te vormen, die steunen moet op do socialisten!"De „fier heid" der liberale heeren, die na 17 Juni noodgedwongen of uit haat tegen Rechts bij die zoo openlijk geproclameerde vijanden heil kwamen zoeken, wordt hier meteen eens even aan de kaak gesteld. En dan moet voor de toekomst (dat is propagandisten-kost!) vooral worden vastge houden deze rake en fijne opmerking van den heer Troelstra: „Bij de herstemmingen „hebben wij elkander gesteund tegen de Rech- „terzijde en, (maaroverigens den strijd „tegen elkander voortgezet. Als voorwaar den voor onzen steun golden de antwoor den der vrijzinnigeherstemmingskandida- „ten, en het door xi medegedeelde program „behoorlijk gehonoreerd, en gegeven z o n- „der dat vooraf vanwege de vrijzinnige „concentratie aan onze Partij eenige eisch „is gesteld van „samenwerking in de regee- „ring, om dat program te kunnen uitvoe ren".... Dus: gij liberalen hebt u met handen en voeten gebonden aan ons overgeleverd, en daar houden wij u aan. Wij voor ons, hebben ons tegenover u tot niets verbonden: gij kunt dus niets van ons eischen Is er vernederender eritiek voor de libe rale concentratie, die zichzelf verkocht aan de socialisten, zooals wij altijd gezegd hebben, denkbaar! Wij zullen nog wel eens gelegenheid hebben, aan de liberalen en ra dicalen deze hautaine woorden van Troelstra in herinnering te brengen. Er zijn ten derde in bet merkwaardige staatkundige duel tusschen Dr. Bos en Mr. Troelstra voor óns ook lessen, oplossingen zelfs, te vinden. Het geviel dat b.v. „D e T ij d", juist één of twee avonden voor deze briefwisseling werd gepubliceerd, een artikel had, waarin zoowaareen liberaal-katholiek zaken-ka binet werd aangeprezen. Een zakenkabinet, door liberalen samengesteld, en waarin dan ook van rechts, wanneer het arbeidsveld ervan binnen de neutrale zone lag, wel een paar mannetjes zitting zouden willen ne men! Wij zijn nog niet in de gelegenheid ge weest, dit artikel te bespreken. Anders zou den wij ons, met bijna de gelieele Katholieke pers, er duidelijk tegen hebben uitgesproken. Wij staan in dit opzicht geheel aan de zijde der „N. Tilb. Courant", die samenwer ken met links, zoolang niet de sociaal democraten aan een kant gezet zijn en ver klaard is dat deze „niet bij „linkerzijde hoo- ren", onmogelijk achten! Onder ons „Bin. nenland" hebben wij een gedeelte van dit artikel der „N. Tilburgsche" overgeno men. Welnu, een paar zinsneden uit den laat- sten brief van Dr. Bos aan Mr. Troelstra komen „De T ij d" van liberale zijde nu eens vertellen, wat door vele organen van rechts al is gezegd. Wij citeeren: „Hoe is het aan te nemen, dat groepen, die tot dusver eene Regeering hebben gesteund, welke op het punt van het kiesrecht en van de rechten der Eerste Kamer een gansch andere meening is toegedaan dan wij, bereid zullen worden gevonden een Ministerie tezamen met hunne tegenstanders te vormen, ten ein de het door deze laatsten gewenscht pro gram, dat zij fel bestreden hebben, uit te voeren. „Maar bovendien is toch 'het kiesrecht- vraagstuk niet het eenige geweest, waar om het bij deze verkiezingen is gegaan. Zoowel de ouderdomsvoorziening op de wijze, als in het concentratie-manifest omschreven, als de financieele voorzie ning daarvoor noodig, was onderwerp van bitteren strijd tusschen rechter- en linkerzijde. Hoe is het denkbaar, dat groepen van de rechterzijde bereid zou den zün, b.v. met de Vrijzinnige Concen tratie een Ministerie te vormen, dat zou moeten ingaan tegen door die groepen aangenomen wetsbepalingen en een fi nancieele voorziening zou moeten voor stellen .lijnrecht ingaande (egen die welke bü de verkiezingen door lien is verde digd?" Wij hebben de laatste zinsnede vet ge drukt. Immers, afgezien nu van het kiesrecht en de Eerste Kamer, zal ook een Zakenkabinet moeten rekening houden met de ouderdoms voorziening, zooals die al is aange nomen, met de financieele voorziening er van, en met tal van andere zaken bovendien, die juist de groepen rechts en links zoo scherp tegenover elkander hebben gezet! Niet alleen derhalve de dwaze „eerste" oplossing van den heer Troelstra van een kabinet uit liberalen enkatholieken sa mengesteld dat z ij n (Troelstra's) program zou moeten uitvoeren, is onmogelijk, maar evenzoo o.i. een „liberaal-neutraal" zaken kabinet met katholieke of rechtsche minis ters! Neen, als er dan ten einde raad een Zakenkabinet zal moeien komen, dan zij het er een uit de sterkste minderheid van de drie in de Tweede Kamer, die daarenbo ven in de Eerste Kamer de meerderheid heeft: uit de Coalitie! Haarlemsche Alladagjes No. 807, ZAKEN DOEN, OF NIET? De in ons raadsverslag uitvoerig vermelde discussie over de kwestie-van Deursen, aan gaande den grond aan de Jordensstraat, doet de reeds zoovaak gerezen vraag weer actueel worden: moet een gemeentebestuur in zulke dingen handelen „als zakenman" of niet? Afgescheiden toch van alle andere kwesties, die B. en W, er in hun advies met de haren bijsleepten, is het ontwijfelbaar ze ker, en de heer de Breuk beves tigde dat gisteren voor wie 't hooren wou dat de eerste aanvrage van verkoop, door den beer van Deursen ingediend en die door B. en W. is afgewezen, eenvoudig absoluut ver geten is toen een tweede liefhebber lar ter kwam opdagen voor een stukje grond. Welnu, dat doet een zakenman niet! Dat zou zijn geheel en al tegen elk fatsoenlijk handelsgebruik 1 En daarom doet het ons ge noegen, dat de gemeenteraad op aandringen van den heer Modoo, zich alsnog den tijd heeft gereserveerd om wèl als zakenman te handelen, en dit vergeten alsnog te herstellen. Maar de kwestie blijft: moet de gemeente bij verkoop van grond enz., de handels usances nakomen? Of is de gemeente vrijen dan een particulier? Het zou wel goed zijn als dit óók eens bij gelegenheid werd uitge braakt, want juist ide zonderlinge opvattin gen die bijwijlen -hierover worden verkon digd, maken dat degenen die met de ge meente in dit opzicht wat te doen hebben, niet altijd goed weten waar ze aan toe zijn! En dat moest niet. Wij hadden nog een artikeltje der „N. Tilburgsche" te beantwoorden, waarin onze collega ons kapittelde dat wij de leuze „rechts tegen links" Christelijk tegen niet- Christelijk zouden willen opgeven en daar voor in de plaats zouden willen zetten: te gen de sociaal-democraten. Na de hier aan gehaalde woorden van de N. Tilb. Cou- r a n t zelve behoeven wij zeker dat ant woord, dat door omstandigheden nog ach terwege bleef, niet te geven. Immers, onze collega laat zélf nu doorschemeren, wat wij ook stelden, dat het mogelijk is dat (een gedeelte van) de liberalen ten slotte uit zelf behoud en vasthoudende aan de bestaande orde der maatschappij in de rechtsche par- tijen en samenwerking met deze haar éénig behoud zal zien! PERSONALIA. iVoor het Examen Engelsch Lager Onder wijs slaagden te 's Gravenhage o.m. de heeren G. H. M. Carel, en D. Verel, van hier en P, Hulsoher, te Beverwijk. W. A. VAN VLOTEN f Hier ter stede is Maandagnacht op 62- I jarigen leeftijd overleden de heer W. A. van I Vloten, secretaris van de vereeniging „Wel- dajdigheid naar (Vermogen", j Hedenmiddag werd het stoffelijk overschot te Diemerbrug ter aarde besteld. EXAMEN H. B. S. Gisteren zijn alhier voor het eindexamen H. B. S. geslaagd: J. P. M. Stibbe, A. van Ileckers, H. J. Calkoen en P. H. Zurendonk, allen te Haarlem; P. de Beurs, inej. E. K. ,v. d. Molen en A. Ruimgaart, allen te Helder; W. Schermerhorn Fzn., te AlkmaarH. Plomp te Hoorn; W. C. NioDaohus en S. G. H, Storm, te Zaandam. ONZE WINKELSTAND. Ieder herinnert zich ongetwijfeld het klei ne, onooglijke huisje op den hoek van den Kampersingel en Kleine Houtweg. Daar is thans een mooi huis verrezen waarin hedenavond de heer Q. Schouten een vleeschhouwerij opent. De winkel ziet er frisch uit met zijn wan den van glanzende witte tegels, de veleeleo- trische lampen en de marmeren bladen waar op het vleesch zal komen te liggen. In den gang heeft de heer Schouten een flinke koelcel laten plaatsen. Het geheel ziet er keurig uit en deze zaak zal ongetwijfeld op dit drukke verkeerspunt een beter aan zien geven dan het huisje, dat daar vroe- ger stond. Vermelden we ten slotte nog, dat de heer Schouten telefonisch is aangesloten onder no. 526. Nalezing van de Raadsvergadering. Een langdurige, maar ook hoogstbelang- rijke vacantie-raadsvcrgadering, al waren er heel wat leden afwezig, wat in dezen tijd niet anders te verwachten viel. De hoofdschotel van deze vergadering was de bekende en al (in ons blad en elders) veelbesproken kwestie, of de werklieden bij de gemeentegasfabriek volledige Zondags rust eens in de drie weken kunnen krijgen. De christelijke en katholieke werklieden organisaties hebben daarvoor een uitgewerk te regeling met uitvoerige toelichting den Raad aan de hand gedaan, en ook de socia listische bond van gemeentewerklieden heeft aan de vroede vaderen een uitvoerig stuk daarover doen toekomen, zoodat van werk- iieden-zijde de bewering „dat het wèl kan" zéér goed is toegelicht. Van de zijde dergenen die beweren „dat het niet kan," en dat de ééne vrije Zon dag op twee andere Zondagen moet worden ingehaald, zoodat men dan tóch komt tot een werktijd van 8 x 21 168 uren in de drie weken, hebben wij eveneens lange rap porten gekregen. Zoowel van de directeuren der lichtfabrieken, als van de Commissie' voor die fabrieken en van B. en W. Het is echter ten slotte duidelijk gewor den, dat zoowel degenen die zeiden dat het wèl, als zij die zeggen dat het niet kan, eenvoudig aankomen met wat ze denken, wat ze verwachten, wat hun meening is. Zekerheid, absolute zekerheid, bestaat er na tuurlijk niet: een directeur van een bedrijf, die zegt dat het werkelijk niet gaat, kan men niet maar zóó achterstellen bij anderen die beweren dat het wél kan; maar van den anderen kant is de stem der werklieden die zélf het best weten hoe hun bedrijf loopt, ook buitengewoon gewichtig, en kan men al spoedig denken over tegengestelde uitspraken, als méér afkomstig van den be- drijfsman dan van den leider van een tak van gemeentedienst! Genoeg om te laten uitkomen dat de keuze gisteren voor de raadsleden buitengemeen moeielijk was. Het lijkt er bij een beslissing als deze op, aan wien de Raad méér vertrouwen en goed inzicht zou schenken: aan de Direc teuren en de commissie, of aan de werk lieden, want van een gemeenteraadslid, hoe goed hij zich ook in de zaken inwerkt, is niet te verwachten dat hij zélf het beter zou weten dan de naast-betrokkenèn van weerszijden. Zóó beschouwd, zou men oppervlakkig moeten zeggen: de leiders van een bedrijf dooi- het vertrouwen van den Raad be noemd. moeten, hun inwendizen dienst naar beste weten en kunnen zelf inrichten, en moeten vertrouwd worden. Dat is blijkbaar de redeneering geweest van een groot deel der aanwezigen, van de meerderheid van 13 stemmen. En, we kunnen voor dat standpunt iets voelen. Doch het is toch niet zuiver! Immerser komen voor ons hierbij nog andere dingen in het spel, er zijn hier nog andere factoren in gemengd, die wij althans niet kunnen voorbijgaan. De handhaving der Zondagsrust, voor zoo ver dat maar kan bij zulk een bedrijf, is o. i. zulk een belangrijk element, dat zelfs hoogere kosten en meerdere uitgaven, als die gevorderd zouden worden, door de ge meentenaren moeten worden opgebracht om die Zondagsrust zoovéél mogelijk te be vorderen. En nu lijkt het óns, dal door de heeren de Braai en Mo-doo vooral duidelijk is aan getoond en door den Wethouder den heer Hulswit niet overtuigend is weerspro ken! dat met meerdere uitgaven, zij het ook misschien de hooge onkosten van een derden gashouder, de gewensehte verbete ringen hadden kunnen worden tot standge- bracht. Een reserveploeg kan, dat heeft de heer Braai óók duidelijk aangetoond, en wij hebben er geen gedocumenteerd betoog te genover gezien, zéér wel worden gevormd, al is het natuurlijk ongerijmd om daartegen te zeegen, dat er. toch geen. werklui „van dc straat" kunnen worden genomen. Dit alles bijeengevoegd komt het ons voor, dat de meerderheid en ook de directeuren der bedrijven! zich niet gesteld hebben op het standpunt van een g e m e e n t e 1 ij k bedrijf, dat Zondagsrust wil bevorderen zoogoed als het maar kan, ook al kost het wat meer, maar op het standpunt van een particulier bedrijf, dat natuurlijk de uitkom sten en onkostenrekening bovenaan zet. Wij voor ons zouden ons, voor zoover onze voorlichting en studie der zaak gaat, daarom gisteren liever geschaard hebben bij de 12 stemmen der -groote minderheid, die nu met één stem minderheid bleefiets wat te meer doet betreuren dat de Raad zul ke voordrachten van veel gewicht ditmaal moest afdoen in eene zoo onvoltallige bij eenkomst. Men ziet het evenwel uit het bovenstaan de: zoowel voor het eene als voor het an dere standpunt is veel te zeggen, en onrecht vaardig zou het zijn in hooge mate om aan degenen die zich aan de zijde van B. en jW. schaarden, en vooral aan den wethouder, te verwijten dat zij geen hart voor de arbei ders Lebben, geen ernstige poging doen öm de Zondagsrust izoo .volledig mogelijk te doen zijn, en andere praatjes, die nu allicht door oppervlakkige bedillers worden uitgeba zuind. Integendeel: de discussie heeft uitge maakt dat van beide zijden dit vraagstuk met den meesten ernst en den besten wil tot oplossing is bekeken! Te meer betreuren wij het daarom, dat de Raad niet voltalliger was. .Wij zijn bij de bespreking van het boven staande, hoe beknopt we ook de zaken sa mengevat hebben, toch zóó uitvoerig ge weest dat een groot deel der beschikbare ruimte er mee heenging. Voor het overige wat in de Raadszitting van gisteren is be sproken, moet dus naar het verslag worden verwezen, terwijl ook ons „Aüedagje" een korte nabeschouwing geeft over één punt dat nogal discussie uitlokte. Van één gevoelen willen wij echter hier nog getuigen: van onze voldoening dat nu hopen wij voor goed door den Raad is uitgemaakt dat de Hertenkamp in den Hout niet mag of moet dienen voor propagan distische openlucht-bijeenkomsten, meetin gen voor een bijzonder doei en dergelijke dingen. Hoe goed de bedoeling, en zelfs het doel, ook mag wezen, „onze Hertenkamp is er geen plaats voor", zeide dokter van den Berg terecht. Vooral niet, omdat we wèl weten dat als er ééns een praecedent is ge steld, de liefhebberij voor „meetingen" in den Hertenkamp akelig groot zal worden! Het besluit van den Raad, gisteren geno men, heeft ons hopen wij voorgoed! daarvan bevrijd. KM HUBLEMSCHE COURMiï 1100 400 300 60 15 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1