BUITENLAND. BINNENLAND. hit ds leierlagdiefie Bitaarf naar Loürd&s, f/2 OVERZICHT. Opgeyeven door i)fc SjiaarnBüank he io3 i69 2*>/j6 iöOi/o 963j- 913j8 86/ic 2197/g »8V8 725/4 811/4 i«f/is 2 4'/a KONINGINNEDAG Omtrent het voorloopig vastgestelde pro gramma der festiviteiten op Koninginnedag, dit jaar te vieren op Maandag 1 September, kan de „Stads-Editie" eenige mededeelingeh' doen, welke "wijl hieronder overnemen. Tot onzen spijt bleef de vereeniging „Koninginne dag" in gebreke zorg te dragen dat de bij zonderheden omtrent de feestviering tegelij kertijd, behalve aan de „St. Ed." ook aan de andere plaatselijke bladen bekend werden, 's Morgens is er muziek van den toren der 6b. Bavokerk en Carillon-bespeling. Daarna stellen 3000 kinderen zioh 'op in de Jaoobij- nestraat, om na voorzien te zijn van vlag getjes eene wandeling door de stad te maken. Hoewel de weg nog nader geregeld moet worden, is nu reeds bepaald dat de stoet zal trekken langs de woning van den Burge meester, den nieuwen iEere-Voorzitter va.n( „Koninginnedag" in het Kenaupark, en langs de woning van den Commissaris der Koningin op de Nieuwe Gracht. Voorop in den stoet gaat „Harmonie", en zoo mogelijk zal nog een 2de muziekkorps zich in het midden van den optocht opstellen. Na de wandeling door de stad wordt naar het feestterrein den Her tenkamp getrokken, waar verschillende kin derspelen plaats hebben en de jeugd onthaald zal worden. Ook zal er een ballon captif ongeveer ter hoogte van 100 M. opgaan. Deze ballon stijgt herhaaldelijk, ook des middags en 's avonds op en wordt telkens met een kabel naar de laagte, getrokken. Liefhebbers kunnen tegen een geringen prijs zulk een lucht-tochtje mede maken. Aan het festival, dat gedeeltelijk op de Groote Markt, gedeeltelijk in den Herten kamp wordt gegeven, nemen 25 vereenigin- gen deel, waarvan 16 uit Haarlem en 9 uit andere plaatsen. Het voornemen bestaat 's morgens van 10 tot half 1 uur 5 vereeni- gingen op de Groote Markt te doen optreden; ,s middags van 4 tot 6 uur 6 vereenigingen en 'savonds van 7 tot 9 uur 6 vereenigingen; en zoo mogelijk dan van 9 tot 11 uur een concert van Haarlemsch Muziekkorps op do Groote Markt. Op het feestterrein zullen 's middags en 'savonds 8 vereenigingen optreden; des mid dags voordat de volksfeesten een aanvang nemen; des avonds voordat de feitelijke fees ten beginnen. Voor de kinder- en volksfeesten in den 'Hertenkamp, welke weder staan onder lei ding van de heeren Martin en derhalve goed zullen slagen, worden tal van prijzen be schikbaar gesteld. Des avonds zal op het met lampions en electrisch verlichte feestterrein, nadat de deel nemende vereenigingen aan het festival haar programma hebben uitgevoerd, zeer waar schijnlijk eene bioscoop-voorstelling worden gegeven, verder een bal-champêtre, benevens een schitterend vuurwerk. Ook gaat dien avond de ballon captif ©eni ge malen verlicht de hoogte in, hetgeen be paald een aardig gezicht zal opleveren. Het avondfeest zal worden opgeluisterd door Ide „Harmonie". Dit is in hoofdzaak het voorloopig pro gramma, dat natuurlijk nog wel eenige wijzi ging kan ondergaan. VERVOER VAN VARKENS. De minister van landbouw, nijverheid en /ïandel heeft met ingang van 30 Juli ingetrok ken zijne beschikking va/n 31 Mei, waarbij verboden werd het vervoeren of doen ver voeren van levende en üoode varkens ui,b een kring in de gemeente Haarlem. VERLOF. Ingekomen is een verzoekschrift van M. Dorrenstein om verlof, tot het verkoopen van alooholhoudenden drank anderen dan sterken idrank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan het Donkere Spaame no. 34. De Turk zit weer in Adrianopel en we hebben er reeds opgewezen het zal heel wat moeite kosten eer hij er weer uit is. Dit blijkt meer en meer en uit hetgeen hieromtrent bekend wofdt, is duidelijk op te maken, dat deze daad van Turkije aan leiding zal geven tot hernieuwde moeilijk heden op den BALKAN. Waarschijnlijk begrijpt men dit in Buil-, garije ook en den laatsten tijd gewoon ge worden om zooveel mogelijk toe te geven, verklaart de (regeering van dit land zich bereid verschillende concessies te doen, zoo- als de neutraliseering .van Adrianopel, de ontmanteling van de stad en het verleenen ivan exterritorialiteit aan de Muzelmannen, die aan de moskeeën verbonden zijn. Maar de Turken storen zich hieraan nie mendal en zeggen: „J'y suis, j'y reste". Op duidelijke wijze heeft Enver bey zich in dezen zin uitgelaten tegenover een cor respondent van de Matin, Hij ze ide n.l.: „Europa kan er zeker van zijn, dat wij Adria nopel niet zullen ontruimen. Wij zijn hier en wij b 1 ij ven hier. En wij zullen ons zoo noodig, tot den laatsten man daarvoor laten afmaken. Dat is besloten door het ge heel© leger." In denzelfden geest sprak ook de Turksohe kroonprins, hoewel niet zoo absoluut: „Ik kan niet gelooven, dat Europa wer kelijk van plan zou zijn ons Adrianopel te ontnemen en het nog niet geratificeerde Lon- densohe vredesverdrag als geldig aan te ne men, terwijl het de arbitrale uitspraak van de Petersburgsche conferentie als niet be staande beschouwd. De ongunstige oorlogskans heeft ons Adria nopel voor een oogenblik doen verliezen, door de energie van onze troepen is het echter iweder in ons bezit gekomen. Dat is de recht vaardigheid .des Hemels na de ongerechtigd heid der mensohen. Adrianopel is thans voor pns heiliger dan ooit. Men denke in Europa niet, dat wij, nu wij ons weder in het bezit hebben gesteld van gebieden, die ons vroe ger hebben toebehoord, als avonturiers den hervorming-sar be id zullen laten rusten, diep ,wij in ons rijk in Azië begonnen zijn en waar van ik mij openlijk een voorstander heb ver klaart!. Heit heroverde Adrianopel is voor mijn vaderland een belofte der wedergeboorte en een bewijs, dat God ons bijstaat." In Adrianopel zelf is men zeer verheugd over tien terugkeer der Turken. Het was dan ook ongetwijfeld geen verbe tering voor de bevolking toen zij de Turk- sche heerschappij zagen veranderd in de over- heersching van Bulgarije, welks troepen op meer dam ergerlijke wijze moet hebben huisge houden in de stad. Zij hebben zich daar niet slechts schuldig gemaakt aan diefstal en roof, doch ook de ergste wreedheden bedreven. Een voornaam Franschman verhaalde aan tien correspondent van den „Matin", dat hij had gezien, dat zelfs Bulgaarsche officieren met geweld de woningen der burgers binnen drongen en daar tapijten en meubelen sta len en tevens was hij getuige geweest van wreedheden, die de Bulgaren hedden gepleegd. De mogendheden beraadslagen wat gedaan moet worden, wanneer Turkije blijft bij zijn voornemen om Adrianopel te behouden, In Turkije zelf is men hiervoor niet be vreesd, omdat de meening voorzit, dat de mogendheden het in deze toch wel niet eens zullen worden. De uiteenloopende meeningen en verschil lende sympathieën der mogendheden in zake de Balkanaangelegenheden rechtvaardigen de ze opvatting wel, doch daar is nog 't verdrag van Londen, dat hoewel nog niet geratificeerd toch na uitvoerige bespreking is vastgesteld) en het is dus niet meer dan waarschijnlijk, dat men zal blijven eischen, dat Turkije zich hieraan zal houden. Turkije echter zegt, dat dit verdrag te niet is gedaan door den onderlingen oorlog, die erop is gevolgd en dat het dan ook Adriano pel onder geen voorwaarde zal prijsgeven. De verschillende gezanten der oorlogvoe rende Staten zijn thans te "Boekarest bijeen en verwachten nu tot overeenstemming te zullen komen. De Bulgaarsche afgevaardigde Tontsjef zei- de tot den correspondent van „Havas": „Ik geloof, dat alles geschikt zal worden. Wij zijn hier gekomen met het ernstige voornemen om de fouten, door de vorige regeering be gaan, goed te maken. Wij wenschen echter, dat men van ons geen voldoening zal eischen, die ongeëvenredigd is aan de begane fouten." Voor men tot een bevredigende oplossing gokemen is, zal er intussolien nog menig woordje gewisseld moeten worden. HOFBERICHTEN. Volgens liet Hsg. zal H. M. de Koningin- Moeder waarschijnlijk in de tweede helft van Augustus, tusschen 22 en 27, de ten toonstelling en het Mysteriespel te 's Herto genbosch komen bezoeken. Z. K. H. de Prins hoopt 28 Augustus uit j Hohemark in Den Haag terug te zijn, ten- J einde tegenwoordig te zijn bij de inwijding van het Vredespaleis. H. M. DE KONINGIN-MOEDER TE AMSTERDAM. Gisteren heeft H. M. de KoninginMoeder met hare gasten, den vorst en de vorstin van Erbach-Schönberg en hun dochtertje, een bezoek gebracht aan de grafische tentoon stelling. Omstreeks kwart voor 2 uur werd het Pa leis voor Volksvlijt bereikt, waar liet vor stelijk gezelschap aan den met palmen ver sierden ingang ontvangen werd door den voorzitter, den heer B. O. E. Zwart. Door dezen werden in de ontvangstzaal de leden van het uitvoerend comité voorgesteld, waar na een rondwandeling door de verschillen de zalen werd ondernomen en met belang stelling van de inzendingen werd kennis ge nomen. Ook de machinehal werd bezocht, waar het liooge gezelschap de verschillende ma chines in werking zag. Te ongeveer 3 uur was het bezoek geëin digd en werd na het afscheid naar de E.N. T.O.S. gereden. Over het bezoek van H. M. de Koningin- Moeder aan Entqs wordt nog het volgende gemeld: Te ruim half vier gisterenmiddag kwam H. M. de Koningin-Moeder met gevolg op het tentoonstellingsterrein der E.N.T.O.S. aan. De Hooge Bezoekster werd verwelkomd door den heer G. G. Vattier Kraane, voor zitter der Centrale Commissie, waarna men zich per auto naar het hoofdgebouw der tentoonstelling begaf. Hier waren de ove rige leden der Centrale Commissie, alsmede enkele leden van het uitvoerend comité, aan wezig, die door den heer Vattier Kraane aan H. M. werden voorgesteld. Ook de dames mevr. Verschure, mevr. Vattier Kraane, me vrouw Meuwsen en mevr. Zur Mühlen, wer den voorgesteld. Hierna ving een rondwandeling over de expositie aan, waarbij H. M. de Koningin- Moeder werd begeleid door den heer Vattier Kraane, terwijl de Erf prinses van Erbach werd voorgelicht door den heer Meuwsen. Tegen half zeven was het bezoek ten ein de, waarna de vorstelijke personen, na aan de leden van het tentoonstellingscomité hun dank te hebben betuigd, de tentoonstelling verlieten, met een gereserveerde Haven stoomboot over het IJ voeren en per auto naar Soestdijk terugkeerden. Gedurende het bezoek van H. M. de Ko ningin-Moeder was er zeer veel publiek op de terreinen der E.N.T.O.S. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk Besluit is de heer A. M. van Roosendaal, met ing. van 1 Aug. op- j nieuw tijdelijk benoemd tot inspecteur der visscherijen, ter standplaats 's Gravenhage. Bij K. B. is ontbonden de commissie tot bevordering van eene Nederlandsche en ko loniale inzending op de in Juni 1911 te Londen gehouden Tweede Internationale Tentoonstelling van rubber en aanverwan te industrieën, onder dankbetuiging aan de leden voor de bewezen diensten. TIETJERKSTERADEEL, Het Kamerlid de heer Van der Voort van Zijp meldt aan de Nieuwe Crt. dat een be- j richt in de Tel., als zon hij zijn zetel willen inruimen voor een der aftredende minis- j ters, van a tot z onjuist is. RECHTS WINT EEN STATENZETEL TE ROTTERDAM. j Bij de gisteren te Rotterdam in district I gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van de Provinciale Staten zijn uit gebracht 8390 geldige stemmen op een aan tal kiezers van 12,201. De heer H. W. C. Stolle (S. D. A. P.) ver kreeg 3950, de heer Jae. van Vessem (C.-H.) 4440 stommen, zoodat gekozen is de heer Jac. van Vessem! Bjj de stemming op 23 Juli waren 7945 geldige stemmen uitgebracht, waarvan de heeren H. J. Lambert (vrijz.) 1454, H. W. C. Stolle 2629 en Jac. van Vessem 3862. De naverkiezing had plaats, omdat de heer Spiekman ook in district II verkozen wa6 en daar had aangenomen. Den 23 Juni waren hjj de herstemming 5485 stemmen op hem uitgebracht tegen 4309 op den heer van Ves sem. De rechterzijde in de Staten van Zuid-Hol land heeft nu 1 zetel op de sociaaldemocra ten heroverd, waardoor de getalsterkte wordt: 47 rechts, 33 vrijzinnigen, en 2 soc.- democraten. Dat is een mooie overwinning! Het begin der reactie op het bedrog in den lande ge bracht door soc.-dem. en concentratie. En wat in deze overwinning het meest verblijdende is, de rechterzijde heeft het dit keer nagepoeg geheel met eigen kracht go- wonnen. Als men de cijfers nagaat, blijkt dat duidelijk. DE S. D. A. P. EN DE KABINETSCRISIS. Uit het antwoord van de redactie van het „Volk" aan den heer Schaper bleek reeds dat de meening van buitenlandsche soc.-dem. politici was gevraagd inzake het al of niet aarvaarden van het aanbod van Dr. Bos. Dit moet dan ook hebben plaats gevonden toen Mr. Troelstra in Duitschland verblijf hield. Door hem werd aan verschillende be kende soc.-dem. het oordeel gevraagd. Hier onder waren Bebel en Kautsky. Beiden ad viseerden om geen ministerszetel te bezetter. Als uiterste concessie kon, zoo meende de heer Kautsky, de soc.-dem. Kamerfractie een of twee keer voor de oorlogsbegrooting stemmen, teneinde de concentratie in de ge legenheid te stellen de afwerking van haar program mogelijk te maken. DE BELGISCHE LOODSDIENST TE VLISSINGEN. Reuter seint uit Brussel: De „Clironique" meldt, dat volgens een besluit van den Minister van Marine de Bel gische loodsdienst te Vlissingen zal geves tigd blijven. NEDERL. BANKETBAKKERSBOND. Op 5 en 6 Augustus a.s. houdt de Ne derlandsche Banketbakkershond te 's Herto genbosch zijn 28ste algemeene vergadering, waaraan thans voor het eerst een vakcon gres wordt verbonden, waarop de lieer J. J. M. Seveke uit Amsterdam zal spreken over: „Het boekhouden in de banketbakkerij." De congresleden worden officieel door den burgemeester ten stadhuize ontvangen en brengen bezoeken aan de tentoonstelling van Oude Kerkelijke Kunst, het mysteriespel, alsmede aan het kasteel van Heeswijk. OPENBAAR EN BIJZONDER ONDERWIJS. In den Gemeenteraad van Middelburg deel de de voorzitter Woensdag mede dat in een tweetal vacatures van openbaar onderwijs niet behoeft te worden voorzien, daar het openbaar onderwijs steeds achteruitgaande is, voornamelijk door vooruitgang van het bijzonder onderwijs. HET PORTRET VAN ANDREW CARNE GIE VOOR HET VREDESPALEIS. Op initiatief van den heer N. van Har pen, directeur van den Larenschen Kunst handel, vormde zich indertijd een commissie, bestaande uit de heeren mr. M. de Pinto, Baart de la Faille en Wittert van Hoogland, om leiding en uitvoering te geven aan het denkbeeld: het geschilderd portret van An drew Carnegie, ais geschenk van het Neder landsche volk, ter plaatsing in het Vredes paleis, aan het bestuur der Carnegie-stich- ting aan te bieden. De bekende schilder Blommers aanvaardde de opdracht om het portret te schilderen en begaf zich tot dit doel naar Amerika, waar Carnegie herhaal delijk voor hem poseerde. Gistermiddag had de overdracht van het geschenk plaats in de presidentskamer van het Vredespaleis, waar het portret in prach tige lijst geschenk van den heer A. Hey- denrijk te Amsterdam een zeer goede plaats aan den middenwand heeft gekregen. Jhr. mr. Van Karnebeek aanvaardde na mens het bestuur dit hooggewaardeerde ge schenk. EEN HERINNERINGSGESCHENK. Ter herinnering aan het particulier bezoek, dat H. M. de Koningin aan het Tehuis te Wolfhezen bracht, bood het bestuur der Nat. Blindenzorg aan H. M. een houten leunstoel met een voetbankje en een kleiner dito met tafeltje aan Prinses Juliana aan, heiden vervaardigd door den halfblinden, in wou en den Speekrijs, dien H. M. bij dat bezoek aan den arbeid zag. VERPLEGER BRAAM. Het uitvoerend comité tot overbrenging naar Nederland van het lijk van den in Tur kije overleden sergeant-ziekenverpleger W. P, Braam, verzoekt mede te deelen, dat de begrafenis vermoedelijk 4 of 5 Augustus a.s. op de begraafplaats Oud-Eik en Duinen te s Gravenhage zal plaats hebben. DE OVERIJSELSCHE NIJVERHEIDS TENTOONSTELLING. Gistermiddag 2 uur had te Zwolle in de restauratiezaal de officieele opening plaats der Provinciale Overijselsche Nijverheids tentoonstelling. Er waren zeer vele belang hebbenden aanwezig. Z. EM. KARDINAAL VAN ROSSUM. Gisteren droeg Z. Em. het H. Misoffer op in de Kapel van het Juvenaat te Roermond. Pater Kronenburg ontving Z. Em. aan den ingang der Kapel. Gedurende de Heilige Mis, die voor de juvenisten werd opgedragen, ontvingen deze uit handen van den Kardinaal de H. Com munie. Gistermorgen ontving Z. Em. nog in au diëntie de heeren der Regelings-Oommissie van de stad en het rectoraat, en eveneens de heeren der Eerewacht. Daarna begaf Z. Em. zich naar de Kapel, waar Z. Em. tot de geloovigen een korte toespraak hield om hen te bedanken voor hun gehechtheid aan hun geloof en Christus' Stedehouder, welke gebleken is hij de ontvangst! Hierna werd naar de stad gereden. Op de Groote Markt te Roermond trad een groot aantal geestelijken en seminaristen, in su- perpli Z. Em. ter ontvangst tegemoet. Om het rijtuig van Z. Em. schaarde zich een eerewacht. Een tapijt werd op de Markt neergelegd en omgeven van de Kanunniken van het Kapittel werd de Kardinaal door Mgr. Drehmanns ontvangen. Daarna werd de Kathedraal betreden. Deze was prachtig versierd. Na het zingen van het „Fidelis narnque" en andere liturgische zangen, schreed Z.Em. naar het hoofdaltaar en sprak de talrijke geloovigen toe. Daarna, werd een bezoek gebracht aan het hospitaal en het Louisahuis, bestuurd dooi de Eerw. Zusters uit Tilburg. Dan volgde een bezoek aan het Groot Se minarie. Na deze plechtigheid in het Seminarie, werd Z. Em. door Mgr. Drehmanns in het Bisschoppelijk paleis ontvangen, waar in den namiddag een diner plaats had. (Van een hijzonderen correspondent.) L o u r d e s, 28 Juli 1913. We hebben nu reeds vier dagen achtereen de Sacramentsprocessie bijgewoond, maar de Hollandsche was de best georganiseerde, en onder de Hollandsche processie werd beter gezongen dan tijdens de processie der Duit- sehers. Ons volk kan toch wel zingen, dat blijkt ook als men de Hoogmis bijwoont on zer pelgrims, die dan allen de Latijnsc'ho Gloria, Credo, Sanetus enz., meezingen. Boven allen lof is het werken der heeren Brancardiers en dames Infirmières. Zij ver dienen den dank der zieken, maar ook van hunne familie en vrienden. Hun grootste voldoening zou het zijn, als zij een hunner zieken geheel genezen naar Holland konden terugbrengen. Een Hollander, de heer Frits Kolkman uit Dordrecht, is hier ziek geworden: een bloed spuwing. Gelukkig niet ernstig. Hij zal waarschijnlijk wel Woensdag met de pel grims kunnen terugkeeren. Jammer is het, dat in zooveel winkels, althans in de kleinste op Zondag wordt verkocht. De leiders der bedevaarten verma nen 6teeds om niet op Zondag te koopen. Het zijn dan ook voornamelijk de pelgrims uit den omtrek (die slechts voor één dag te Lourdes blijven) die koopen. Toch jammer; 't is niet stichtend. Evenmin als het feit dat men hier op Zondag verscheidenen met hun gereedschap naar hun werk ziet gaan. Wat ook wel eenigszins vreemd aandoet, in een genadeoord als Lourdes, is het toe ristenverkeer. De omstreken van Lourdes zijn prachtig; allerlei uitstapjes in de Pyre neeën kan men maken, en allerlei gelegen heden om dat te kunnen doen, worden met veel lawaai en reclame aangekondigd. On ophoudelijk rollen de rijtuigen en snuiven de auto's. Of ook de pelgrims veel van die gelegenheden gebruik maken? Ik weet dat velen een enkele maal uitgaan; vooral op den zoogenaamden „vrijen dag" en ofschoon het Comité onzer bedevaart zulk een vrijen dag eigenlijk niet erkent (op dien dag zijn dezelfde godsdienstoefeningen als op de an dere) weet het toch wel, dat op dien dag zeer velen een excursie maken; het Comité ver zet zich niet daartegen, wel begrijpend dat eenige ontspanning na dagen van inspan ning geoorloofd is. Toch lijkt mij die vermenging van ver maak en gebed op den dnur gevaarlijk voor den goeden geest der bedevaarten. Heden is het zeer druk in Lourdes. Er is aangekomen de bedevaart van Poitiers (acht treinen) die van Angoulème (drie trei nen) en nog twee andere Fransche proces sies. Behalve de Bisschoppen van Poitiers en Angoulième zijn thans ook nog te Lourdes de Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs (Mgr. Amette) de Bisschop van Contstantine (in Algiers) en de wijbisschop van het Diocees Algiers. Wat zullen de Fransehen zich vandaag voelen! Zelfs de suisses van de „Rosaire"! Want, die voelen hun waardigheid! Zij zagen Jhr. de van der Schueren in zijn gewaad van Maltihezerridder, en gaven toen aan de omstanders hunne verwondering te kennen dat de Hollandsche Bisschop een eigen snisse had medegebracht; zij zouden hun taak best zonder hulp volbrengen. En liep die mijnheer met getrokken degen! Wat ver beeldde hij zich wel, zoo'n „Suisse quelcon- que". 29 Juli. Hedenmorgen een Requiem-mis voor Mgr. de Rooij, den vorigen"Directeur der Natio nale Bedevaart, welke Mis zal worden op gedragen door zijn opvolger als pastoor van „St. Willibrord", den Zeereerw. Heer Bas- tiaansen. Hedenavond afseheidslof met Pauselijken zegen, door Mgr. Callier. Morgen vertrek uit Lourdes te 1.10 en 1.20 (de ziekentrein gaat iets vroeger). Vitriool-aanslag. Zondagavond om streeks 10 uur, toen een 21-jarig meisje, zekere M. de K., te Bergen op Zoom huis waarts keerde, werd zij op den hoek eener straat lastig gevallen door een man, die haar iets uit een flesch over het lichaam wierp. Toen het meisje om hulp riep, verdween de aanvaller. Het bleek, dat haar kleeren door vitriool totaal verbrand waren. Hoofd en handen van het meisje bleven gelukkig gespaard. Werkstaking. Te Stadskanaal staken de werklieden der machinefabriek van R. Kos ter. Ze eischen korteren werkdag. Meeldauw. De meeldauw heeft in noor delijk Limburg het eikenhakhout weer sterk aangetast. Geheele lage bosschen zijn er wit van, hoogere struiken en boomen bleven vrij. Het ongeluk te Caliantsoog. Gisteren is door den schipper van den schokker Helder No. 50 aan de visschershaven te Scheve- ningen een der lijken aangebracht van de bij het omslaan van een wit platbodem vaar tuigje te Caliantsoog omgekomenen. Het lijk werd door de politie naar de Alg. Begraafplaats overgebracht. Ongelukken. Het 4-jarig zoontje van B., te Enkhuizen, is in een regenbak ge vallen en verdronken. Te Stadskanaal verdronk" een zoontje van B. Niemeijer. Aan de Mauritskade te Amsterdam is igisterenmorgen het lijkje van een 8-jarig jongetje opgehaald Zware brarnl le Oude-Pekela. [Men meldt aan het „Hbl." d.d. gisteren: Te Oude-Pekela staat 6Va millioen kilo gram stroo van de strooeartonfabriek in brand. Vijf brandspuiten van de gemeente en van de fabrieken trachtten tot het ui terste om een gedeelte te behouden, maar het mislukte doordat de wind meer naai' oostelijke richting ging. Een boerderij, mede eigendom der fabriek, bewoner R. Tuenekes, geraakte tweemaal in brand, doch kwam door verandering van den wind buiten ge vaar; thans gaat de brand in de richting der fabriek, die ongeveer dertig meter is verwijderd van het einde van den stroo- hoop. De brand ontstond in een deel van onge veer 2i/2 millioen kilogram; men vermoedt dat er kwaadwilligheid in het spel is. Alles is verzekerd. Nader meldt men aan dat blad: De brand in het stroo der cart on fabriek' Union te Oude Pekela woedt voort. De geheele stroohoop staat in brand, steeds val len groote vuurklompen en vliegen stukken van de brandende stroopakkeu door de lucht Twee brandspuiten van Winschoten rukten nog aan om belendende gebouwen te behou den. De schade bedraagt ongeveer 140.000 gulden. Als de wind opzet zijn de gevolgen niet te overzien. Braml. Te Enschedé zijn vermoedelijk' ten gevolge van hooibroei, een schuur en het woonhuis van H. Voogd aan den Daal- weg door brand vernield. Brand. Gisternacht is door onbekende oorzaak het. achterste gedeelte uitgebrand van een perceel te Stad-Almelo, bewoond door den koopman in groenten en suiker werken J. Wessels. 30 !uh Vorige 3 pCt. Cert. Ned. W. S. 2Va pCt. Cert. N. W. S. 5 pCt. Tabaksl. Buig. 4 pCt. Oblig. Kronenren 5 pCt. AprilOct.rents 4 pCt. Jan.Julirente 41/2 pCt. Rusland 1909 41/2 °/o Iwang. Dombrowo 4°/o Groote Russ. sp. 4°/o NicolaiSp. 4»/o Rusland 1880 4«/o Zuid-West 4 »/o Rusland Hope 4°/o Rusland 1894 6e Flrrf, 4"/o Rusland Binnen! 5o/o Imp. Loan Japan 5o/o Binnenl. Mexico. 0/0 Goudl. in p. St. ;5«/o Funding Brazilië (5,0/0 Bahia in p. St. 50/0 Para 1907. 5»/o Rio de Janeiro (F.D.) 5o/o Sao Paulo 19)3, 5o/o Dominica 40/0 Amsterdam 1904' j40/0 Algem. H.B.K. 140/0 Haarl. H.B.K. (50/0 Rotterd. Can. H. B. 60/0 Argent H.B.Li, ö.o/o dito CédulaK. 41/2 0/0 Ung. Land C.Sp. 41/2% Hong. H.B. Comm'. Aand. Am alg. Copper Am. Car en Roundr Am. Hide en Leath United Cigar M. Cy, .United States Steel Cult. Mij. Vors toni. Hand. Maatsch. Ketahoen gew. Ketahoen pref. Redjang Lebong SinkepTinMij. Great Cobar Geconsol. Petrol. Intern. Rum.-Petrq jKoninkl. petr. Amsterd. Rubber, Deli-Bat. Rubbei Nederl. Rubber O.-Java Rubber K. Ned.St.bootMq! Ned. Amer. St. Mij;, Comm. Marine Comm. Pref. id. ;4V2°/o Obl. Marine Aand. Amsterdam-Del! Amst. Longk. geW. Arendsburg Tabak Medan Tabak Mij, Ass. Morch. Ie prei Pref. Peruv. Corp. Aand. Hoil. Spoor Aand. Staatsspoor (41/2% Obl..Underground 41/2 °/o Mosk. Kieuw Wor. 41/2 .Wladikawkas 40/0 Wladikawkas 1894/ Comm. Atchison Top. 4°/o Alg. Hyp. Topelfa 40/0 Conv. Bd. idem. 5 0/0 Cuba R. Cy, le Hyp. Common Denver Common Erie ;4 0/0 general Erie Comm. Kansas O. South', Pref. Kansas O. South', Common Missouri K. 33. j; 40/0 lehyp. idem 41/2 0/0 Nat. Railw. of Mex, Comm. N.-York Ontario) Comm. Norfolk Comm. Rock Island Comm. South Paeifia 4 pCt. Convert id. (4 pCt. le Ref. Hyp. id«\ Comm- South'. Railw. (Comm. Union Paeifia i'4 pCt. 'goud Obi. id. 4 pCt. Convert ObL Id. Common W abash Sh. Canadian P.acif. .41/2' pCt. Brazil RalIW«> 5 pCt. Yucatan. '5 0/0 yict. Minals 41/2 pCt. Soracabana 2yi'pCt.'Ant w. 1887 2 pCt. Antw. 1903 Turkije 1870 'Aand. Batavia Electr. Madoera St.m. Pre! Prolongatie. 771/4 667/kj 92 81 808/4 82 94l/2 95 843/g 891/8 85B/4 881/2 851 4 858/lc 913. 90S/8 96 1031/4 93 923/, 947/ie 1005/a 99 96^2 90 94>/2 iUljl/o 95i/; 901/2 91 933/4 723/|6 46i/lt 15 35 155 282 44 2181 4 1201/2 6i OT/a 1633/4 113 65 122 1.03/4 194 7/8 *l/4 16 6015/,; Z79 216 338 2341/, 963/4 4?1/2 90s/g 00la/l6 99 7/8 93 i/a 93i/2 855/46 995,8 943/4 971/, I003/a 21 2715/i6 73 273/4 605/8 233/4 911/4 655/1 321/16 1051/2 Wli 941/4 365/. 893/4 8^/4 783/4 70 43!/16 62 915/s 33/ 771/4 66.,, 82 901/4. 85i/i? 857/ie 777/j0 063/8 941/16 i003/s 9811? 96i/2 9H/4 100 95i/g 91 723/4 46112 9 473/; 60';8 1533/4 1691/ 284 441/4 2I6O0 ll9i,2 610 164 11-3/4 64 122 1211/2 44/4 16 605/4 178 195 233 971/2 968/fi 938/8 1003/4 941lu 1001/2 205 291/16 731/4 276/8 605/8 231/a 911/8 661,8 323/g 10oij4 188/a 941/2 87'/8 893,4 243,8 1501/8 921/a 2191/4 708/4 65 285 443/4 2181/a 120 613 981', 781/8 46 7/8 2313/, 481/4 613/, 16 4®/l« 61l/g 299 211/4 293/g 28 603/4 23»/4 913/. I»8/!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2