Nagekomen Berichten. 0E SPAARfcEBANK Rechtszaken. Van overal. Letteren en Kunst. Kerknieuws. AltëSTERDAWSCHE BEURS. beiast zich met de uitvoering van effectenorders. 'plaatsen wordt reeds gewerkt zooals hier .wordt voorgesteld. Na eenige discussie, waarbij de heer Huls- wit wees op andere toestanden in do plaat sen welke aangehaald worden waar reserve- ploegen zijn, werden de algemeene discus sies gesloten. De heer NAGÏZAAM vroeg nog of de toestanden in Haarlem dan zoo heel bijzon der zijn in vergelijking met die andere ge meenten en bestrijdt de meening des lieeren Tjeenk .Willink dat men een en ander aan de hoofden van bedrijven moet overlaten. De algemeene beschouwingen werden geslo ten. Besloten werd de verschillende adressen in handen te stellen van B. en W. ter af doening. Het raadsbesluit van 31 Mei 1911 110. 97 werd ingetrokken. In stemming kwam het gedeelte I A van liet voorstel van B. en W. Hierop was door den heer Nagtzaam het volgende amende ment ingediend: le. In I A worde het laatste lid gelezen als volgt: „volgens een drieploegensteisel, waarbij per etmaal gemiddeld 8 uur wordt gewerkt met om de drie weken een vrijen Zondag van Zaterdagavond 10 uur tot Maandag morgen 6 uur." De heer DE BRAAL deed een poging om in een amendement te verkrijgen, wat door den Christelijken Bond is voorgesteld. De heer. HÜLSWIT verzette zich hierte gen, omdat wat nu in het debat gebracht wordt onuitvoerbaar zal blijken. De heer MODOO gaf in overweging om dit amendement in te trekken, omdat het de stemming zou kunnen vertroebelen. De heer DE BRAAL trok het amende ment in. Het amendement Nagtzaam in stemming gebracht werd verworpen met 13 tegen 12 stemmen. Voor zijn de heeren Schram, Bre gonje, Visser, Timmer, Weyland, Merens, Nagtzaam, Elffers, Welsenaar, De Braai, Van de Kamp en Modoo. De heer MODOO stelt voor het loon van de werklieden van groep B te verhoogen omdat de menscken 54 uren per week wer ken en op den Zondag om de 14 dagen 10 uur. De andere groep werkt 6 uur meer. Men ruilt hier uren in de week tegen uren op den Zondag en dat gaat niet. De men scken zijn gebaat door hun op Zondag dub bel loon te geven. Ook dit wordt verworpen met 12 tegen 13 stemmen. Dezelfde heeren stemden voor. De heer MODOO stelt voor de behande ling der bepaling omtrent de loonregeling der werklieden bij het gasbedrijf te rang schikken in klassen, aan te houden. De heer HULSWIT ontraadt dit zeer sterk. De raad zit nu in de discussies. Uitstel zou de moeite onnuttig kunnen maken. Het voorstel MODOO (aanhouding) werd verworpen met 16 tegen 9 stemmen. Vóór de heeren Schram, Bregonje, Tim mer, JVeyland, Nagtzaam, Welsenaar, De Braai, Van de Kamp en Modoo. De heer, MODOO verklaart de bedoeling gehad te hebben de menschen recht te doen wedervaren en ze te doen rangschikken in een hoogere klasse, omdat de regeling z. i. niet goed is. De heer Hulswit moge aan- toonen dat dit onjuist is, wat spr. wenscht, dan zal liij zijn amendement intrekken. De heer HULSWIT stelt voor, het voor stel Modoo om advies te zenden aan B. en d®. Op voorstel van den VOORZITTER wordt besloten punt II paar B. en W- om advies te zenden. s De heer MODOO stelt voor, om de beslis sing over de transporteurs aan te houden. De VOORZITTER verzet zich daartegen Na discussie trekt de heer Modoo dit voor stel in. Punt H van het voorstel wordt aangeno men met 17 tegen 8 stemmen. Tegen stem den de heeren Schram, Visser, Nagtzaam, Bregonje, De Braai, Modoo, v. d. Kamp en Welsepaoj-. De haw. DE BRAAL wijst er op dat de be paling dat voor arbeid buiten den normalen werktijd boven het weekloon per uur 1/60 van het weekloon, verhoogd met 50 pet., zal worden betaald, een verkeerde opvat ting heerscht. Spr. heeft gehoord dat als buiten normalen werktijd slechts wordt be schouwd als men reeds op weg is naar huis of weder wordt opgeroepen. Dat acht spr. niet juist. Spr. meent dat de heer de Breuk daar ook wel iets van gehoord hebben. De heer DE BREUK bevestigt er iets van gehoord te hebben, doch wenscht er verder niet over te spreken. De zaak zal door B. en W. onderzocht worden en door hen zal er op gewezen worden hoe de bedoeling van het reglement is. De heer MODOO maakt bezwaren tegen let ter b, luidende: dat, wanneer na beëindiging van den nor malen werktijd de werkman tot het ver richten van arbeid .wordt opgeroepen, voor dezen arbeid boven het weekloon per uur het 1/60 deel van het weekloon, verhoogd met 50 pc., zal worden betaald. Hij stelt voor deze bepaling te doen luiden: „dat, wanneer na beëindiging van den werk tijd de werkman tot het verrichten van ar beid wordt opgeroepen, hem voor dezen ar beid het loon, overeenstemmende met den! tijd, waarop deze arbeid is verricht, zal worden uitbetaald." Dit wordt overgenomen door B. en W, Het amendement van den heer Nagtzaam op D|. I 3e lid wordt verworpen met 21 tegen 4 stemmen. De heer DE BRAAL wil betere loonen voor de schakelbordwachters en wijst daar voor op andere gemeenten. Hij wil ze in klasse 4 rangschikken. [Verworpen met 17 tegen 8 stemmen: de heeren Schram, Visser, Bregonje, de Braai, Nagtzaam, Weyland, Mo doo en Welsenaar. Daarna weird de geheele verordening z. h. s. goedgekeurd. De Voorzitter stelde voor de punten 19, 20, 21 en 22 van de agenda, wegens het vergevorderde uur, aan te houden. Aangeno men. De heer C. Horsmeyer, Kennemerstraat 15, verzoekt om de Holsteynstraat door te trek- kyen tot de Schoterstraat, B. en W. achten zulks geen noodzakelijke verbetering en stel len voor het verzoek van de hand te wijzen. Het verzoek wordt afgewezen. De heer LASSCHU1T stelde voor de benoe ming, van een stadshulp-organist aan te hou den. Het voorstel werd verworpen met 3 stemmen voor. Tot leeraar in kunstgeschiedenis aan de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs, al hier, werd benoemd de heer W. A. E. van der Pluijm en tot tijdelijk leerares in de Fransche taal mej. A. Goustra; tot leerares aardrijkskunde mej. W. C. Tideman. .Tot onderwijzer in de gymnastiek aan de opleidingsschool voor jongens en meisjes aan school no. 3, werd benoemd de heer J. Bon- gertman; tot onderwijzeres in de gymnistipk, mej. M. B. Roozen, alhier. Tot onderwijzer aan school no. 9, werd benoemd de heer G. de Boer, te Stiens; aan school no. 1, J. P. van de Sande, te Vlaardin- gen; aan school no. 10 J. E. Schwantje, te Utrecht en J. G. Hagens te Kampen. Tot stads-hulp-organiste werd benoemd mej. N. A. M. Barbas. Tot stads-klokkenspeler werd benoemd de heer H. W. Hofmeester. De heer NAGTZAAM vraagt of aan de werklieden, van; het drieploegensteisel, die 168 uur in plaats van 160 uur gewerkt heb ben, vergoeding voor overwerk zal worden betaald. Spr. meende de billijkheid daarvan ergens in een rapport of raadsstuk te heb ben gelezen. De heer HULSWIT deelt mede dat het in Ide bedoeling ligt van B. en W. om in een volgende vergadering met een voorstel daar omtrent te komen. De heer v. d. KAMP verzoekt den voor zitter in den vacantietijd niet zulke zware agenda's met vele gewichtige punten den: Raad voor te leggen. De VOORZITTER verzekert niet tc weten wat te doen. Van den eenen kant vraagt men hem zooveel mogelijk, ook gewichtige pun ten, af te doen, voordat vele raadsleden de vergadering in September voor goed verlaten. Spr. voldoet daaraan en van de andere zijde vraagt men om niet zulke lange en gewich tige agenda's samen te stellen. Zelfs heeft de voorz. er aan gedacht elke week te ver gaderen. Onder de ingekomen stukken was een voor stel van B. en W. tot vaststelling van het uitbreidingsplan van gronden ten Noorden van den Kloppersingel. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER IN DE BADINRICHTING. De temperatuur van het water in de zwem inrichting aan de Houtvaart bedroeg heden morgen 6 uur 62 gr., hedenmiddag 12 uur 65 gr. DOOR DE RUITEN. Gistermiddag werd een paard, gespannen voor een wagen, in de Groote Houtstraat schichtig. Doordat een leidsel brak verloor de voerman de macht over zijn paard. Dit liep het troittoir op en de portiek in van den winkel des heeren De Jong. Het lemoen van den wagen ging door de ruiten en richt te in de etalagekast een heele verwoesting aan. Lampen en lampekappen werden ver nield en beschadigd, terwijl veel koperen voorwerpen schade bekwamen. Het ongeluk liep zonder persoonlijk onheil af, hetgeen niet het geval zou geweest zijn, wanneer zich toevallig voetgangers op het trottoir hadden bevonden. DE PADVINDERS. Hedenmorgen ongeveer 10 uur kondigde trompetgeschal de thuiskomst der Kenne- mer Padvinders aan. Te vijf uur waren ze reeds gewekt en ongeveer half tien bracht de trein hen uit IJmuiden naar hun woon plaats, waar ze te ongeveer 10 uur aan kwamen en zich naar het clubgebouw op de Nieuwe Gracht, waar terstond bij aankomst de troep ontbonden werd en de jongens op gewekt, ofschoon zij er wel eenigszins ver moeid uitzagen naar huis gingen. INGEZONDEN STUKKEN. De heer Dammers verzoekt ons mede te deelen dat het ingezonden stuk in ons num mer van gisteren onderteekend „Dezelfde" niet van hem afkomstig is, zooals door de eigenaardige plaatsing gedacht zou kunnen worden. Het spreekt van zelf, doch wij vol doen aan het verzoek. GOED GEMAAKT. Om kwart voor één liep een heer in de Groote Houtstraat tegen een fiets aan, waar op een mand bevestigd was waarin drie por seleinen lampekappen geborgen waren. De fiets viel om en de lampekappen braken. De schade bedroeg f 5, waarvan de heer oogenblikkelijk f 2.50 vergoedde-. REGISTRATIE EN DOMEINEN. Met ingang van morgen worden de kan- j toren der registratie en Domeinen ten on- zent, gesplitst in kantoor der Successierech- ten. Vermogensbelasting en van verkoop van gezegeld papier, en in kantoor der Registratie beheer der Domeinen, uitgifte van jacht- en vischakten, betaling van boeten in strafza ken en schoolgeld. Het eerste kantoor blijft gevestigd aan de Nieuwe Gracht; het tweede wordt voor- loopig gevestigd in het Nutsgebouw, Zijl straat 48. LANDWEER. Door den districts-commandant is aan 79 landweerplichtigen dezer gemeente, die hun landweerdienst hebben volbracht, ontslag uit den dienst verleend. Zij worden nu be stemd voor het gewapend gedeelte van den landstorm. DE INTERNATIONALE BAKKERIJ TENTOONSTELLING. Hoeveel belangstelling, ook in het buiten land, de internationale Bakkerij-tentoonstel ling wekt, welke hier ter stede op initiatief der bakkersgezellen-vereeniging „St. Hu- breoht" georganiseerd wordt, lezen wij in De Vlaam'sdhe Bakkerij, een vakblad dat te Antwerpen wordt uitgegeven. „In de maand September, zoo schrijft het blad, wordt te Haarlem eene Internationale Tentoonstelling ingericht van grondstoffen en producten uit het bakkersbedrijf. De Belgische Vakpers werd door het Co mité dezer Tentoonstelling uitgenoodigd eene Belgische afdeeling in te richten en aanvaard de gaarne dit voorstel. Al de lezers van „De Vlaamsohe Bakkerij" worden uitgenoodigd hunne medewerking te verleenen aan het inrichten dezer afdeeling! welke moet waardig zijn van ons land. Zij kunnen eraan 'deelnemen met een minimum van kosten; het is hun genoeg hunne pro ducten naar de Tentoonstelling te sturen en het Comité zal zorg dragen v<yu- "Hnakking, uitstalling, enz. .Verschillende bekroningen, naar waarde der inzendingen, zullen uitgereikt worden. Het Belgisch comité is voorgezeten doon den lieer V. Lebo-n, voorzitter van de Syn- dikale Kamer der Meesters-Bakkers van van Brussel. De heer advocaat Robelus, van 't Beroepshof, van Gent, hééft willen optre den als rechtskundig raadgever, terwijl onze bestuurder, de heer Gustaaf Dhont, het ambt vervult van algemeen secretaris. Onze lezers welke over deze tentoonstel ling meer inlichtingen verlangen, kunnen zich schriftelijk wenden aan liet Secretariaat. MISHANDELING. Gisterenmiddag heeft op den Schoterweg een ernstige mishandeling plaats gehad. Toen een kruideniers jongen met zijn rijwiel den Schoterweg overreed, stak een 6-jarige on deugende bengel een stok tusschen de spa ken van het rijwiel waardoor de berijder kwam te vallen, echter zonder zich ernstig te kwetsen. Voor deze handeling gaf de jon gen den kleine een welverdiende tik voor den broek. Dit werd door den vader, van den deugniet gezien, die als een wilde uit zijn woning kwam, en den 15-jarigen wiel rijder trapte en sloeg-, waardoor hij tegen den grond viel. Dit optreden zal hem nog lang kunnen heugen, daar de politie zich met 1de zaak bemoeide en proces-verbaal tegpn hem heeft opgemaakt. AANBESTEDING. Gisteren werd door B. en W. van Schoten aanbesteed het maken van een ijzeren af sluiting ten dienste der gefm. gasfabriek en Jul ia napa r k. Ingekomen waren acht biljetten1, vertegen woordigende, 7 inschrijvers: 1. J. Vink, Schoten, perceel I gasfabriek f 890, perceel II Julianapark f 710. 2. M. Wolzak, Alkmaar, perceel f 914, perceel II, f 944. 3. Firma Hoogenbirk, Bloemendaal, perceel I, f 834, II, f 848. 4. Serné en de Lugt, alhier, perceel I, f 905, II, f 840. 5. W. H. Blom, alhier, perceel I, f 758, II, f 871,70. 6. G. Aiders, alhier, perceel I, f890. II, f 774. 7. A. Hooij, alhier, perceel I, f825. II, f 689. De gunning zal nader door B. en W. wor den bekend gemaakt. ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN. Door een commissie bestaande uit de hee ren A. de Beer, voorz.; G. Piso, secretaris; W. Bakker, penningm.; W. Th. van Muijden en K. de Jong, wonende Amsterdamsche kwartier, is een circulaire aan de bewoners van dit kwartier rondgezonden, met de vraag om geldelijken steun voor kinderfeesten, te organiseeren op 16, 17 en 18 September voor het geheele Amsterdamsche kwartier, behou dens goedkeuring van B. en W. Het voorloopig- programma is aldus vast gesteld: Dinsdag 16 September: 's Morgens 81/2—9 uur koraalmuziek op de Amsterdamsche poorttoren, 910 uur wandeling door het kwartier met muziek; 10—II1/2 uur zang uitvoering op het Teijlerplein; 's middags 2 uur Allegorische optocht door de stad; des avonds 71/2—81/2 uur optocht met de kinde deren voorzien van lampions door het kwar tier met muziek. Woensdag 17 September: 'sm. 10—11 uur wandeling door het kwartier met muziek; 1 uur opstellen kinderoptocht met versierde kinderwagens, waaraan geldprijzen zijn ver bonden; 's avonds half 8half 9 uur zang en muziekuitvoering op het Teijlerplein. Donderdag 18 September: 'sMorgens 10 II1/2 wandeling door liet kwartier, kinder optocht met vlaggen en muziek; 's middags van 24 uur kindervermakelijkheden op het Teijlerplein o.a. draaimolen enz. Van 56 uur wandeling door het kwar tier met muziek. 's Avonds van half 8half 10 verlichte gondelvaart voor volwassenen van af Z. B. Spaarne tot Amsterdamsche vaart (spoor brug). COÖPERATIEVE CENTRALE MIDDEN" STANDS-CREDIETBANK. Onder voorzitterschap van den heer W. A. J. van de Kamp vergaderde hedenmid dag half twee in café Brinkmann, alhier, de Coöperatieve Centrale Middenstands-cre- dietbank in het bisdom Haarlem, gevestigd te Delft, Crediet-instelling voor de leden van „De Hanze" in het bisdom Haarlem. De agenda vermeldde o.m.Verslag van den Secretaris van het Bestuur; Verslag van den Administrateur der Bank; Verslag van de financieele Commissie; Voorstel: de vergade- dering keurt de balans en winstrekening over het boekjaar 1912 goed, Verkiezing van 2 leden van het bestuur; a. wegens perio dieke aftreding van den lieer Van Haaren. Door den Raad van Toezicht zijn candidaat gesteld de heeren P. J. van Haaren aftre dend en B. Flottouw, koopman te Delft. b. Ingevolge art. 9 der Wet op de Coopi. Ver. heeft de heer J. Buters zijn mandaat ter G e b o r e n30 Juli. z. van B. H. M. Fick Mastboom. 111 Juli z. van G. Zwitser Koning. Overleden: 30 Juli. M. C. Wijdom— Hessels 65 jaar, Sophiastraat. J. Smalle gaugev. d. Mije 27 j. Harmenjansweg F. H. A. Sac ijs 35 j., Roosveldstraat. didaten worden voorgedragen de heeren J# Buters en C. J. G. Struijckcn te 's Grtï- venhage. Ingevolge art. 9 der Wet op de Coop. Vereenigingen hebben de leden van den Raad van Toezicht hunne mandaten ter beschikking van de leden gesteld. Als can- didaten worden voorgedragen de aftredende heeren [W- A. J. van de Kamp, Haarlem; Th. P. J. Hoppe, te Delft; Mr. M. M. van Velzen, Schiedam; J. A. A. Verbeek, Rot terdam; als tegencandidaten de heeren J. Th. Peters, Amsterdam; Mr. Th. G. Gonsal- ves te 's-Gravenhage; J. L. Creygthon, Lei den; en H. G. Jansen, 's-Gravenhage; Verkiezing van een lid en plaatsvervan gend lid der financieele Commissie (beiden niet herkiesbaar); VaststejBng entreegelden voor nieuwe le den; Het JBestuur stelt voor, dit jaar nog geen entréegelden voor nieuwe leden vast te stellen. Benoeming van een Commissie tot. herziening der Statuten; Het Bestuur stelt voor deze Commissie te doen bestaan uit een lid van den Raad van Toezicht, één uit het Bestuur en 3 uit de leden; Voorstel van den Raad van Toezicht: de jaarlijksche rente der volgestorte aandeelen te bepalen op 4 pCt. De vergadering was vrij goed bezocht. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 31 Juli. J. Poort en H. P. Damiaans. E. H. M. Gubbi en M. J. Bach man n. F. W. Fjck en S. Christ,iaanse. M. J. F. Ehrbecker en A. E. Peters. H. J. Heijne en E. M. Baks. Getrouwd: J. C. Cramer en B. T. M. W. van Ommere' VAN ELDERS. KANTONGERECHT .TE LEIDEN. De kantonrechter te Leiden veroordeelde; Wegens loopen op verboden grond: S. v. d. K. en S. G., beiden te Noord wijk, elk tot f 2 of 2 d. Wegens vissohen zonder acte: J. J. den H. te Noordwijk en C. v. G., zwerver, elk tot f 1 of 1 d. Wegens overtreding arbeidswet: A. P. B. J. D. te Warmond tot 3 maal f 1 of 3 maal 1 d.; A. B. te Noordwijk tot f 5 of 2 d. Wegens rijden met een fiets zonder licht: L. v. G. te Noordwijk en O. R. te Noordwijk aan Zee tot f2 of 2 d.; P. II. Pzn., te Noordwijkerhont tot f 1 of 1 w. t. Wegens schoolverzuim: H. K. to Noord wijk tot f 2 of 2 d. Wegens zonder vergunning van Ged. Staten van Zuid-Holland een weg afsluiten: M. D. H. te Warmond tot f 2 of 1 d. Wegens zonder vergunning baggeren in Rijnlands boezemwater: J. v. d. V. te Lei den, J. v. L. te Warmond elk tot f 1 of 1 d. Wegens te Noordwijk een open terrein in de bebouwde kom der gemeente niet schei den van den openbaren weg door een goed onderhouden afsluiting van ten minste 1 M. hoogte: H. H. Dzn., te Riinsburg tot f 2 of of 1 d. BINNENLAND. Geen Concenlrafieicaliinet, Men seint ons uit den Haag: .In de gisteravond gehouden vergadering van de Vrijzinnige Concentratie is besloten af te zien van de vorming van een Concen tratie-kabinet, omdat de steun der sociaal democraten geen voldoenden waarborg biedt om het concentratienrogram ten uitvoer te brengen. DE VOORTVLUCHTIGE NUiAKi». Men seint ons uit ROERMOND: Door de rechtbank alhier is heden veroor deeld de notaris J. J. E. C. te St. Odilien- berg, thans voortvluchtig wegens verduiste ring tot 2 jaiair gevangenisstraf, ontzetting uit zijn ambt en bevel tot gevangeneming. De voortvluchtige bevindt zich op het oog'enblik in de .Vereenigde Staten. BUITENLAND. DE MOGENDHEDEN EN DE BALKAN. KONSTANTINOPEL, 31 Juli. Op de Por te wordt de bedreiging van Rusland met een vlootdemonstratie niet meer voor enstig ge nomen. Rusland weet zeer goed, zoo oordeelt men, dat het uitloopen der Rnssisclie vloot dadelijk de versperring der Dardanellen door mijnen tot gevolg zou hebben, waar door de graanuitvoer uit Zuid-Rusland afge sneden zou worden. Het gevolg van dezen toestand zou zijn, dat geheele Zuid-Russische distrieten den ondergang- nabij zouden zijn. Overigens neemt men de bedreiging met een vlootdemonstratie ook daarom niet ernstig, wijl de opperbevelhebber der Russische Zwarte Zee-vloot juist met verlof gegaan is, wat niet het geval zou zijn, indien Rusland voornemens was een vlootdemonstratie te houden. DE VREDESCONFERENTIE. BOEKAREST, 31 Juli. Zooals door ons reeds werd aangekondigd, heeft gisterna middag de eerste zitting der vredesconfe rentie plaats gehad. De Roemeensehe minis ter-president Majoreseu werd het voorzit terschap aangeboden, dat deze aanvaardde. Het resultaat dezer eerste bijeenkomst was het sluiten van een wapenstilstand gedu rende den tijd van 5 dagen. Onrechtvaardig beschuldigd. Eenige we ken geleden werd te Santé Reparata, het lijk gevonden van een jongen caféhouder, zekere Franpois Suzzoni. De jonge man was vermoord. Zijn oogen waren geblinddoekt, om den hals was een lange sterke riem ge wonden, waarmee hij waarschijnlijk ge neert ae neer J.^mers zijn manuaat ter evenwel waren op het hoofd beschikking van de leden gesteld; Als can-aan'wezig. van siagen met een zwaar voorwerp. Naar aanleiding van den moord werd gearresteerd dc 20-jarige Romuald Riz zi, op wiens kleeren bloedsporen gevonden werden. Rizzi bekende dat hij den moord had gepleegd en zeide het gedaan te hebben met behulp-van twee vrienden, wier naam hij opgaf. Ook dezen werden in arrest geno men/ maar ontkenden alle schuld. Ze be weerden aan den moord niet het minste aandeel te hebben. Ze bleven evenwel in arrest. Toen ze ech ter dezer dagen met Rizzi werden gecon fronteerd verklaarde deze dat ze hem niet, hadden geholpen; dat hij in een vlaag van waanzin alleen den moord had gepleegd. De óeide onschuldig-beseliuldigden werden weer vrijgelaten. Het waren beide jongelieden van goeden huize. De moordenaar is onderzocht door den dokter, die van oordeel was, dat hij zijn verstand niet ten volle heeft. Russische gastvrijheid .Het Duitsche jacht „Alk", met de vlag der keizerlijke jachtclub te Kiel, kwam Maandagmorgen te Helsingfors aan. Het jacht was bemand met den eigenaar, dr. Wilhelm Treitschke uit Kiel, diens broeder, de ingenieur Treitsch ke, dr. Temme uit Hannover en den regee- ringsraad Thorade uit Osnabriick, bene vens de noodige matrozen enz. De heeren waren voornemens het anker te wierpen voor het paviljoen van de „Nyliindisk Yachclub" te Helsingfors. Doch toen het jacht de haven binneni- voer, kwam een Russische etoombarkas, met een kolonel der gendarmerie aan boord, en seinde het jacht, hij te draaien. Aan dat he vel werd natuurlijk gevolg gegeven. Zonder eenige verklaring werden drie der opvarende heeren gelast aan boord der bar kas te komen; de ingenieur Treitschke mocht onder toezicht van een gendarme aan boord blijven. Het jacht werd door do barkas op sleeptouw genomen en naar Sweaborg ge bracht. Daar werden de vier sportsmen, onder ge wapend geleide, naar een klein politiewacht huis gebracht, voor het huisje gefotogra feerd en daarna opgesloten. Verzoeken om de reden van de arrestatie te mogen verne men werden afgewezen evenals die, om aan den Duitschen consul of den gezant te Pe tersburg te mogen seinen. Er kwamen een. paar hooge officieren, die den sportsmen be vel gaven zich te ontkleeden. Al hun kleede ren werden en zelfs hun lichamen werdon onderzocht, hunne brieven en andere papie ren doorgelezen. De verwijzing naar hun regelmatige pas sen, het certificaat van do keizerlijke jachtclub te Kiel, onder wier vlag zij voeren, en huune legimitaties kon niet baten. Alles werd onderstboven gehaald, nagesnuffeld, en natuurlijk niets verdachts gevonden. Toch werden zij elf uren lang in het poli tiewachthuisje opgesloten. Eerst om zeven uur des avonds mochten zij vertrekken, met hun jacht, zonder dat zij er in slaagden eenige verklaring te krijgen var de zoo ongastvrije wijze, waarop zij waren behandeld. De vier heeren hebben zich, na aankoms. te Helsingfors, hij den Duitschen consul be klaagd over de behandeling, die zij moesten ondergaan, en bij de Russische militaire autoriteiten een protest daartegen ingezon den. Maar, merkt het Hbld. op. deze bewijzen van Russische gastvrijheid mogen ook an dere yachtsmen en toeristen tot waarschu wing strekken, aan welke behandeling men blootstaat, ook met passen en legi timaties, wanneer men poogt in een Russi sche haven zijn anker neer le leggen. OPENLUCHTVOOR stellingen „OEDIPUS" Zaterdag 2 en Zo-ndag 3 Augustus a.s. wor den in Park Sonsbeek te Arnhem nog twee voorstellingen gegeven van „Oedipus" dood het gezelschap van de N. V. „Het Tooneel", Directeur Willem Roy aards. Hierin treden o.a, op: de dames Sophie de Vries, Jacq. Roy- aards-Sandberg, Marie Holtrop, Fie Carelsen, en de heeren Willem Royaards, Jan Musch, Daan van Ollefen. Co- Balfoort, E. van Praag en alle verdere dames en heeren verbonden aan de N.V. „Het Tooneel", benevens onge veer 300 dames en heeren die zich bereid verklaarden het volk van Thebe voor-te-stel- len. BENOEMINGEN. De apostolisch vicaris van Batavia heeft benoemd den Eerw. heer P. C. Noyen tot aiposfc. miss. te Lahoeroes (Timor en onderh.); den Eerw. heer A. J. H. Verstroelen tot gees telijke van den 3en rang, met den titel van apost. miss. te Lahoeroes; den Eerw. heer J. J. H. M. van Rijckevorsel, tot onderpastoor te Batavia; den Eerw. heer A. IJsseldijk, van verlof uit Europa teruggekeerd, tot on derpastoor te Kotting (eiland Flores); den' Eerw. heer J. J. Hoevenaars, tot hulppries ter buiten bezwaar van den lande te Sema- rang. SCHIEDAM, 30 Juli. Moutwijn 14. Je never 18, Commissie 13.50. Stemming kalm. Spoeling 1. Graanspiritus 22.50 23. Melasse f 19. Spiritus 10.621410.75. AMSTERDAM, 31 Juli. Aardappelprijzen heden onveranderd. Aanvoer 7 ladingen. Hillegommer eigenheimers, Hillommer kra len 3.60—3.90 per mud. KOERSEN VAN HEOEft, 31 JULI (Opgegeven door „DE SP AARNEB ANK", Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 8988). Alhier). Koersen vjui latere ongeveer i utn. 711/g .liuaiyunatel a Smeking en litd, Comm. Car en t ounury Lamnina Ene cummyu naaaaj cuij uümmftu Alarmt Prei, Marina t ■e Pret. Mexican a Uimniau Mtsouri uuiumun PULsb. Los.: -a Souiii. R. common Deuvxc t uumuiOU JAUCK isiaud uüuiuiiiu Steel «m a jou i opeia OiUmmou Union unuuiuu Avabaxli e.. AVabasit nuu. peUyieuui ew, Ain.-.i-uiamiea A-ii-IL A ö4 4t> jiö'/ie 1 &s/4 23*/i6 24j/2 203/4 Hai/g »V8 &li 613 154 126 i,um> .Vursietilauden jïi P.a- N, W. S. pCt. Cert, JNL. .Vv« S» common Perut Pref, Peru iiilidjsj Amsterdam Rubber: Notfexl. Rubber '|_a Ga-atw, Ee'.rs'.cum I «...Li-Li' Lew. Dordtreh« IuL.-a. Rmn. Eilc,* j. United Cisar .is Prolongatie j J Lti. Amerika iets terugloopendOliew. prijsh.'f Tabakken, zonder affaires. 6t>3/8 773/8 9'/ie 471/ï lüö1/2 164 '/2 6a 216 >/2 88l/ï 178 120 47Va ïlMVi ivueiscn, 71°/i6 64 457 29i/2 27 U2 153/, lf/8 23i/16 18V2 24"'/16 203/s 18&/„ 5913/18 993/4 i49l/2 614 154 126 bfc3/8 •73/s öi/lG 471 2 lü6i/a 1641/2 65 218 881/2 1781/j 120 47l'o 43/s NIEUWE GRACHT 98, HAARLEM, L. I. I /8 133 i 60 »»3/« o''8 81/4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7