iaplomen Berichten. Dr, KIKKERT Doctor J. F. SCHUTTE, ingezonden Sededeeling, TE GROENLO. BINNENLAND. Advertentiën. BALM Huidarts, Oranje Vereeniging Bflarktnieuws. Ons Weerbericht. is een heele tijd geleden dat vergaderd werd, maar in dien tijd heeft reeds veel een gelukkige oplossing gekregen. Spr. memo reerde dat de coach met min of meer succes eiken dag een tocht door Haarlem's omstre ken maakt. Eiken dag, hoewel soms, tenge volge van het slechte weer, tot aan het sta dion gereden wordt en daar teruggekeerd. De eigenaar nochtans is niet ontevreden, omdat hem een subsidie vanwege Plan 1913 wordt verschaft, hetwelk daartoe in staat gesteld wordt, door de subsidie van het Hoofdcomité. Dan memoreerde de voorz. als succes van Plan 1913 de bloemversieringen op de Gr. Markt en aan de Houtpoort en de versie ring van balcons, waarvan de beoordeeling op het laatst dezer maand zal plaats heb ben, doch waaraan jammer genoeg niet te veel deelname bestaat. Verder heeft de heer Enschede een graphische tentoonstelling in gericht, die voor Haarlem zeer belangrijk is. De Gids van Haarlem wordt voorts-verspreid o.a. in de hotels te Amsterdam en toege zonden in het Franscli, Duitsch of Engelsch aan de vreemdelingen die daar logeeren. Dan heeft 1913 g-emeend dit jaar niet on opgemerkt te lalen voorbijgaan, maar daar aan de viering te verbinden van het onaf- hankelijkheidsleest. Daarvoor zal van Maan dag 24 tot en met Zaterdag 29 November een feest'week worden gehouden. Des Maan dag-, Dinsdag- en Woeusdagmiddags in die week worden bioscope-voorstellingen gege ven, waartoe de kinderen der scholen gra tis toegang hebben. Vertoond zullen worden de inkomst van Prins Willem van Oranje en andere historische feiten. Des avonds zullen deze voorstellingen toegankelijk zijn, tegen lagen entreeprijs, voor volwassenen. Woens dag-avond wordt een eere-avoncl gegeven in den Schouwburg, tot welslagen waarvan de afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot Bev. der Toonkunst en andere vereenigingen zullen medewerken en waarop een bekend redenaar de gedenkwaardigheid van dit jaar voor ons land zal uiteenzetten. Na de pauze worden tableaux vivants ge- V geven, waarvan de heer Meijerink de orga nisatie in handen heeft. Ook wordt vertoond het stukje: Een avondje bij Prof. Steeland, lat met zooveel succes werd opgevoerd op Je Tentoonstelling De Vrouw te Amsterdam. Vrijdag en Zaterdag in de feestweek hebben wederom voorstellingen plaats. Tot zoover de mededeelingen van den voorzitter over de nog hangende plannen voor 1913. Mej. Hoevenaar, een der aanwezigen, vroeg om ook vrouwen in het werkcomité op te nemen. Dit zal in overweging genomen wor den. De heer Ch. Enschedé vroeg om 19 No vember, den dag, waarop Haarlem zich fei telijk onafhankelijk verklaarde, niet onop gemerkt te laten voorbijgaan. In 1868, het gouden feest der onafhankelijkheid, werd deze dag door de Haarlemmers met illimuna- tie en het uitsteken der vlaggen, feestelijk lijk gevierd, zooals de heer Enschedé zich herinnerde. Hoewel het Alg. Ned. Verbond dien avond reeds een volksliederenavond or ganiseert, zal het comité overwegen wat het voor dien dag nog kan doen. Ook zal worden overwogen of de leden der Vredesconferentie tot een bezoek aan Haar lem kunnen worden uitgenoodigd. Hiermede was de vergadering geëindigd en stegen de aanwezigen naar de bovenver diepingen van het museum, waar de retros pectieve tentoonstelling op graphisch gebied is ingericht. Hier nam de heer W. B. Sandberg -het woord om de tentoonstelling te openen. Hij zeide met groot genoegen het verzoek daar toe te hebben aangenomen en sprak zijn groote waardeering uit voor wat de heeren Enschedé, Gonnet en Rutgers v. d. Loeff hier hadden gepraesteerd en bijeengebracht. De namen van deze mannen alleen, aldus de voorzitter, is een waarborg dat hier uit stekend Werk verricht is. Dan besprak de burgemeester in details wat de bedoeling dezer tentoonstelling is, en gaf er een kort overzicht van. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken dat de tentoonstelling vol komen aan het beoogde doel moge beant woorden en de met zorg samengestelde ten toonstelling de waardeering moge hebben, die zij verdient. (Applaus). De heer Enschedé voelde zich gedrongen te danken voor de waardeerende woorden van den eere-voorzitter. Deze schoone ten toonstelling kwam vooral tot stand omdat de stads-bibliothecaris en de heer Gonnet hunne zoozeer gewaardeerde medewerking verleenden. De heer Enschedé wees er op dat het bijeenbrengen dezer verzameling een aange naam werk was en het tevens een nuttig doel beoogde, want het beschouwen nezer producten uit vroeger tijd veredelt den kunstzin van vakman, drukker en kunste naar. Daarbij komt nog meer. Behalve dat boeken, die op een zeker tijd stip in een stad verschijnen, de afspiegeling 'zijn van de welvaart in die stad op dat tijd stip, geven die boeken en prenten ook weer het peil van ontwikkeling, waarop de inwo ners stonden. Als dit zoo is dan vindt men in deze tentoonstelling een stuk Haarlemsche eco nomische geschiedenis. Nog meer. Als wij bezien hoe onze voorouders getracht heb ben de moeielijkheden te overwinnen zal dit ons aansporen hunne voetstappen te 'volgen. Ten slotte sprak de heer Enschedé de hoop uit dat de tentoonstelling moge bij dragen tot den bloei van de stad, die ons allen zoo lief is. Zoo dit het geval is, dan acht de commissie zich ruimschoots voor hare moeite beloond. (Applaus). Hierna werd een rondgang over de ten toonstelling gemaakt. 1 De tentoonstelling werd ingericht op ini tiatief der. Commissie van Plan 1913. Om een waarheidgetrouwe voorstelling te verkrijgen sloegen de heeren Ch. Enschedé, chef der bekende drukkersfirma hier ter stede, de oud-archivaris der ge- gemeente, de heer Gonnet, en de stads-bi bliothecaris de heer Rutgers v. d. Loef, de handen ineen. Plaats werd ingeruimd in een der bovenzalen van het Hals-museum. Met het oog echter op den voorbereidingstijd en de plaatsruimte moest de keuze der gra phische belangrijkheden waarop Haarlem prat kan gaan achterwege blijven. Zoo al dadelijk de geheele negentiende eeuw, zoo- dat de tentoonstelling komt tot 1813, met enkele bijzonder mooie en uitstekende uitga gaven van den modernen tijd. Deze bijzonderheden ontleenen wij aan het voorwoord tot den catalogus, j Ook overigens moest de keuze beperkt blijven, want niet minder dan lOOHaarlemsche drukkers 'en uitgevers van de 15 tot de "de 18e eeuw vroegen om vertegenwoordi ging. Van de meesten kon zoodoende alleen maar één drukwerk worden tentoongesteld, terwijl meerdere werken een indruk geven van de prestaties der voornaamste Voor het grootste deel is de collectie getrokken uit de stedelijke verzamelingen, die een rijke 'schat graphische kunst herbergen. Een en an der is aangevuld met merkwaardigheden van particulieren. Zoo is de commissie er in ge slaagd een verzameling ten toon te stellen niet alleen van Haarlemsche meesters maar ook een verzameling van Haarlemsche huize, want zelfs de mooie, merkwaardige wiege- druk van Jan Andrieszoon, afgestaan door de Koninklijke Bibliotheek, afkomstig uit de voormalige bibliotheek Enschedé. Volledig is de verzameling natuurlijk niet, doch zij beoogt dan ook naar het inzicht van de commissie niet meer dan een bij drage tot de Haarlemsche boekdrukkunst in vroeger eeuwen. Merkwaardig zijn vooral de z.g. Coste- riana, zes in getal, de drukwerken, die ons nog gebleven zijn van Lourens Jansz. Cos- ter. Hiervan vermelden wij het Abecedariun de Facetiae morales Laurentii Vallensis A- lias Aesopus Groecus, gedrukt met het valla- type, fragment van een 24 regeligen Do naat-gedicht met het Pontanus-type en het Fragment van een Doctrinaal, gedrukt met het Saliceto-type. Verder merkwaardige pro ducten van Haarlemsche boekdrukkers van Laurens Coster tot in het begin der vo rige eeuw. Ook de prentkunst is vertegenwoordigd en daaronder een enkele schoonschrijver en let tersnijder. Deze afdeeling is voor het groot ste deel uit de prachtige Schneevoogt-ver- zameling, een collectie prenten, etsen en por tretten, door Haarlemsche graveurs vervaar digd, waarop Haarlem terecht trotsch is. De 'heer C. G. V. Schneevoogt verzamelde die en legateerde ze aan de gemeente. Zij geeft een mooi, bewonderenswaardig en juist beeld van de vaardigheid der Haarlemsche gra veurs en etsers van allerlei slag. Het lijdt geen twijfel of deze tentoonstel ling zal voor ieder merkwaardig zijn en voor een vakman bewonderenswaardig en lper- zaam. Terecht zegt de commissie in haar voor woord tot den catalogus dan ook dat het een aangename wetenschap is dat, lang na deze tentoonstelling de schatten van kunst en wetenschap, het verzamelde in het gemeen te-archief, de Stadsbibliotheek en het mu- seum-Ensehedc voor ieder belangstellende beschikbaar blijft ter bestudeering en be wondering en tot nut van velen. ARTT. 369 EN 370 INVALIDITEITSWET. De „Staatscourant" 179 bevat een Kon. j Besluit van 29 Juli, waarbij, gelet op art. i 375 van de Invaliditeitswet en op art. 2 van het K. B. van 19 Juli 1913 (Stbl. 330) wordt bepaald: dat ten behoeve van de voorbereiding van beslissingen op verzoeken om rente, als be doeld in de artikelen 369 en 370 der Invalidi teitswet het Rijk zal worden verdeeld in verschillende districten waarvan de volgen de voor Haarlem en omstreken van belang zijn. HAARLEM Haarlem. HAARLEM, BUITENGEMEENTEN Ben- nebroek, Bloemendaal, Haarlemmermeer, Heemstede, Schoten, Spaarndam, Haarlemmer - liede en Spaarnwoude, Zandvoort, Velsen. LEIDEN Leiden. LEIDEN, BUITENGEMEENTEN Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Katwijk, Oestgeest, Rijnsburg, Stompwijk, Sassenheim, Valkenburg, Veur, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar. Verder bepaalt het Besluit. dat in ieder der districten een Rente commissie zal worden ingesteld, als bedoeld in artikel 2 van ons bovenaangehaald besluit: dat de Oommissie haar zetel zal hebben in de gemeente, die onder I van dit besluit is genoemd onmiddellijk na het volgnummer der Commissie; te bepalen, dat de Oommissiëu zullen zijn samengesteld als volgt (wij geven de samenstellingen, die van belang zijn voor HAARLEM. Voorzitter: mr. dr. W. P. Vis, adv. en proc. te Haarlem. Leden: J. Gerritsz, voorzitter van het be stuur der gemeentelijke arbeidsbeurs te Haar lem; L. Modoo, lid van den gemeenteraad van i Haarlem; W. C. Droog, bloemkweeker te Haarlem; J. Wentholt, te Haarlem. Secretaris: H. A. van Abs, commies ter secretarie van Haarlem. HAARLEM, BUITENGEMEENTEN. Voor zitter: J. Beeckman, burgemeester van Zand voort. Leden: P. Vermeulen, lid van de Prov. Sta ten van Noord-Holland, te Velsen; Joh. Ver- kuyl Pzn., lid van den gemeenteraad van Haarlemmermeer; dr. E. A. M. Droog, lid van den gemeenteraad van Heemstede; Ph. J. Dodenhuis, te Schoten. SecretarisC. Bergman, secretaris van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. LEIDEN. Voorzitter: mr. P. E. Briët, voor zitter van het bestuur van het gemeentelijk werkloozenfonds te Leiden. Leden: mevr. mr. J. H. Goudsmit—-Cohen, te Leiden; J. A. Bots, wethouder van Leiden; dr. H. J. Zwiers, voorzitter van het bestuur der gem. arbeidsbeurs, te Leiden. Secretaris, tevens lid: F. G. Rosier, hoofd commies ter secretarie van de gemeente Lei den. LEIDEN, buitengemeenten. Voorzitter: Jhr. A. J. B. Six, te Oegstgeest. Leden: Jhr. W. C. van Panhuys, burge meester van Noordwijk; E. Vernède, burge meester van Voorschoten; A. M. van der Jagt, secretaris van Hillegom. Secretaris, tevens lid: D. W. Ouwehand, wethouder te Katwijk. ALKMAAR. VoorzitterJ. de Leeuw, secre taris van Sehermerhorn. Leden: A. J. P. Spiesz, te Alkmaar; O. Klomp, administrateur der tuindersvereeni- ging „Kennemerland", te Beverwijk; C. Berk- houder, industrieel te Zuid-Scharwoude. Secretaris, tevens lid: J. H. Smits, secre taris van Schoorl. BADEN. In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 1154 en ju dat aan het LcicLscheplein 831 baden genomen. VERJAARDAG VAN II. M. DE KONIN GIN-MOEDER. Van de openbare gebouwen en verschil lende particuliere was heden de Nederland- sche driekleur uitgestoken ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moe der. Parade werd niet gehouden, doch van 10 uur tot kwart voor twaalf maakte het 10e Regiment Infanterie, onder commando van majoor van Weeren, een militaire wandeling door de stad, met de muziek voorop. De tocht strekte zich uit tot aan de Spanjaardslaan. Verder ging de dag, als naar gewoonte, zon der feestelijkheden voorbij. Hedenmiddag werd in de buitensociëteit van „Trou moet Blijcken" door Haarlem's Muziekkorps een matinee gegeven. Een mooi programma werd uitgevoerd, waarvan velen in den mooien Hout mede genoten. Van 12 tot 1 uur werd het stads-carraUon bespeeld. PERSONALIA. Voor diploma A. eindexamen M.U.L.O. zijn o.m. geslaagd Jan Fr. Hage en Johan W. van Hegel, van hier; N. H. Lansdorp, Bloe mendaal, en Jan Einthoven, Haarlemmer meer. Voor het examen handteekenen L. O. is te 's Gravenhage geslaagd o.m. mej. K. M. de Weeger, van hier. Voor het examen L. O. Engelsch slaag den te 's Gravenhage o.m. mej. C. C. J. Roos, te Santpoort, alsmede de heeren K. W. Bee- rens te Westzaan en G. O. J. Vermeer, te Lisse. Onder veel blijken van belangstelling herdacht de heer J. de Vos heden den dag, waarop hij 25 jaar in' dienst is bij de firma Enschedé als plaatdrukker. Namens het personeel werden hem stoelen cadeau gêdaan. VAN HET DAK GEVALLEN. Gistermiddag half vier is de 16-jarige J. de Maker, een timmermansleerling, wonen de in de Oranjeboomstraat 137, van het dak van perceel Leidschestraat 29 gevallen en werd met ernstige kneuzingen en won den aan het gelaat in het St. Elisabeth's Gasthuis opgenomen. De jonge man was op zolder van genoemd perceel en keek uit het dakraam naar een metselaar, die op het dak bezig was. Hij verloor hierbij zijn evenwicht en viel van acht meter hoogte op de straat- steenen. Per rijtuig werd hij naar het Groote Gasthuis gebracht. Zijn toestand is niet zon der gevaar. Hedenmiddag was de toestand vrij goed. AANRIJDING. Gistermiddag kwam de heer O. per mo torfiets de Jansstraat uitrijden en zou de Riviervischmarkt opgaan. Juist kwam een vierwielig motorrijtuig aan, zoodat, om een botsing te voorkomen, de heer O. het trot toir bij de Groote Kerk opreed. Daar kwam hij in botsing met een dame, W. genaamd. Zij bekwam een onbeduidende ontvelling aan de hand, doch haar japon was bescha digd. Na eenige gedachtenwisseling was de heer O. geneigd 2.50 schadevergoeding te geven. De juffrouw nam hiermede genoegen. DRANKBESTRIJDING. Tegen en gedurende de kermis ontwikke len de drankbestrijdende vereenigingen een prijzenswaardige actie. Wij ontvingen van wege de R. K. drankbestrijding liet propa gendablad: In het Gelid, en van het Cen traal' Comié van Drankbestrijdende veree nigingen te Haarlem: Onze Strijd. Beide drukwerken worden op ruime schaal hier ter stede verspreid. PROGRAMMA van het concert op Zondag 3 Augustus, des avonds 8M uur, te geven door de muziek vereniging „Harmonie", directeur C. P. W. Wernecke, in de sociëteit „Trou moet Blyc- ken": 1. Jubileums Marscb, C. F. W. Wer necke. 2. Ouverture „Voyage en Chine", G. Bazin. 3. „Mein Traum", walzer, E. Wald- teufel. 4. Fantaisie de l'opéra „Freischutz", C. M. von Weber. 5. Ouverture „Marie Hen rietta", L. Montagne. 6. „Immer oder Nim mer", walzer, E. Waldteufel. 7. „Heimkelir der Truppen", Characterstück, R,. Eilenberg. 8. „Die Meistersinger von Berlin", Grosses Potpourri, P. Lincke. PROGRAMMA van de muziekuitvoering in den Hout, morgenmiddag half drie. 1. Die Lustige Dorfschmiede, marsch, Tu- cik. 2. Ouverture Père Gaillard, Reber. 3. Walzer a. d. operette Waseher Madl, Rai- mann. 4. Fantaisie de l'opera Le Premier jour de Bonheur, Auber. 5. Italiaansche ou verture, Perdrotti. 6. Souvenir de Rom (Ca Mandilonita) Fantaisie, Coenen. 7. Fantaisie de l'opera Comique Les Saltimbanques, Ganne. VERNIELZUCHT. Gisterenmiddag hadden de jongens de straat opgebroken op het Nieuw Heüigland, liefst op twee plaatsen te gelijk. Twee straatmakers moesten den boel weer in orde maken, DE TEMPERATUUR VAN HET WATER IN DE ZWEMINRICHTING. De temperatuur van het water in de zwem inrichting aan de Houtvaart bedroeg heden morgen 6 uur 63 gr. en hedenmiddag 12 uur 64 gr, ONDERSCHEIDING. Door de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen is aan onzen stadgenoot den heer J. Hijkoop het getuigschrift voor de zilveren medaille met premie uitgereikt voor het opwekken der levensgeesten van Willem Dirks, die op 26 Februari 1.1. met nog twee andere knapen door het ijs in den Schoter singel zakten en daaruit in bewusteloozen toestand werd opgehaald. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 15 timmerlieden; 2 machi nale houtbewerkers; 1 meubelmaker; 4 met selaars; 5 opperlieden; 1 machinebankwer ker; 8 gïofbankwerkers1 vuurwerker^ 1 ke- telmaker; 1 burgersmid; 4 machinisten; 4 stokers; 1 electricien; 1 instrumentrr^iker3 loodgieters; 4 schilders; 2 tuinlieden; 8 grondwerkers; 8 magazijnknechts; 16 loop knechts; 1 huisknecht; 16 kantoorbedienden; 2 boekdrukkers; 1 letterzetter; 26 losse werk lieden; 4 dienstboden; 37 werksters; 7 naaisters; 1 huishoudster: 6 vrouwcliike kan toorbedienden; 3 koetsiers en voerlieden; 11 winkeljuffrouwen; 2 Onderwijzeressen; 1 Ver pleegster; 1 Kinderjuffrouw; 7 Leerlingen voor verschillende ambachten. BURGERLIJK E STA ND. Geboren: 1 Augustus, z. van C. II. de Graafl'Covers. 2 Augustus, z. van E. G. W. ZeijlstraFischer. Overleden: 31 Juli. J. Kroonsberg, 81 j. Groote Houtstraat. 2 Augustus. G. M. Rees, 33 j. Palmstraat. TOCH EEN PARTIJCONGRES DER S. D. A. P. Het Persbureau Vasdias te Amsterdam ver neemt, dat op initiatief van Troel-tra, Vliegen en Schaper een vergadering zal worden ge houden van hef Partijbestuur der S. D. A. P. om alsnog te beraadslagen over de bijeen roeping van een buitengewoon congres, naar aanleiding van de nieuw-geschapen situatie door de weigering der concentratie. ree de isloedarmen gewezen, In den tegenwoordigen staat der weten schap, kan ieder van zijn kwaal genezen, maar daartoe moet men weten, moet men zich op de hoogte houden en niet wanho pen. Indien een middel u geen heil heeft gebracht, moet gij een ander beproeven dat misschien beter zal slagen. Men moet be langstellen in de verbeteringen die zich voor doen in de geneeskunst evenals in alle zaken en partij trekken van de ondervindingen opgedaan door verstandige mensclien die pas genezen zijn. Ziehier het geval van een persoon te Groenlo, die sedert langen tijd bloedarm was, vele geneesmiddelen had beproefd en steeds even ziek bleef. Indien zij het daarbij ge laten had, zou zij haar ziekte nog hebben, zou zij er nog aan lijden en niet kunnen werken. Maar, zij heeft de Pink Pillen ge nomen en haar ziekte is als bij tooverslag verdwenen. De Pink Pillen waren dus wel het ware geneesmiddel voor die persoon. Voor U, bloedarmen die te vergeefsch ge tracht hebt u van die ziekte te verlossen, is het zeer waarschijnlijk dat de Pink Pillen ook het ware middel zullen zijn. Het behoeft u niet veel te kosten ze te probeeren. Mejuff. E. Geerdink, geb. Rubers, Lichten- voordsche weg B, 177, Groenlo, schrijft ons „Uwe Pink Pillen hebben mij het meeste goed gedaan. Sedert langen tijd was ik bloedarm. Natuurlijk had ik allerlei soorten van geneesmiddelen geprobeerd om te gene zen. Ongelukkigerwijze gelukte mij dat niet en werd ik al zwakker en zwakker. Ik zag er zeer slecht uit, ik was buitengewoon zwak, ik at bijna niet meer en wist niet wat er van mij worden zou. Ik had vele ge tuigschriften van genezing door de Pink Pil len genezen e nheb toen ook een proef willen nemen met de pillen waarover men zoo veel zegt. Ik heb ze dus genomen en onmiddelijk hebben zij mij veel goed gedaan. Nu ben ik op nieuw uitmuntend gezond en heb al mijne krachten weergekregen." PRINCIPIEELE POLITIEK. Onder dit opschrift schrijft Mr. Aalberse in „De Voorhoede" een artikel, waar mee wij geheel accoord gaan. Over de „samenwerking" met een liberaal kabinet zegt Mr. Aalberse o.m.: De eenvoudige, eerlijke man zal er niets van begrijpen, dat gisteren nog de vrijzinni gen ons afschilderden als Nederlanders, ter wijl wij vrijzinnigen en sociaal-demacraten, althans bij de herstemming', als lood om oud ijzer "beschouwden, en dat heden wordt gezegd: op bepaalde voorwaarden kunnen wij een vrijzinnig zakenkabinet steunen, ja zelfs er zitting in nemen. Zal de meening niet postvatten, dat heel die scherpe tegenstelling tusschen vrijzinnige en christelijke politiek er alleen maar is, om in verkiezingsdagen de christelijke kie zers warm te maken, en de middenstanders en arbeiders te weerhouden hun stem aan een liberaal of een sociaal te geven? En hoe zal ons katholieke volk, tot in 't diepst van zijn ziel gekrenkt door de aller schandelijkste anti-roomsche campagne door de vrijzinnigen veel ergerlijker nog dan dooi de sociaal-democraten tegen ons gevoerd, er iets van begrijpen kunnen, dat dit alles reeds na 'enkele dagen eensklaps vergeten schijnt? Wij moeten niet hebben een politiek, die in de studeerkamer wordt uitgebroeid, maar eene, die wortelt in ons gansche katholieke volk. Niet een politiek, die van bovenaf wordt opgelegd maar beneden onbegrepen blijft, doch een politiek, die de practische gevolg trekking is van de gevoelens der katholieke bevolking, als groot geheel genomen. En dan kan dat niet zijn een politiek van nuchter zaken doen met den tegenstander die ons gisteren nog op de laagste wijze belee- digd en belasterd heeft. Dat moet dat zijn een principieele politiek. Wij moeten de vrijzinnigen en sociaal-de mocraten laten zitten voor de gevolgen van hun eigen wangedrag. Niet aan ons is de taak, hen te redden uit het moeras waarin zij zichzelf moedwillig hebben begeven. Het moge schijnbaar uiterst olim zijn de vrijzinnigen met steun te beloven aan een vrijzinnig zaken-kabinet te paa?en, en ze zóó van de sociaaldemocraten af te trekken. Een politiek van kleine slimmigheden is de ervaring heeft het alom geleerd in den regel de allerdomste politiek 1 Het behoud van onze Katholieke Staatspar tij en van opze Christelijke politiek eischt van ons, dat wij de voeling met het volk niet gaan missen, dat wij voeren een poli tiek, die door het volk begrepen en ver staan wordt, dat wil zeggen: een prin cipieele politiek, streng consequente voortzet- zetting van de politiek, ons door Dr. Schaep- man nagelaten. Niet daarvoor is nutientallen van jaren gestreden, om ons volk te winnen voor een Christel ij ke politiek, om ons volk af te trekken van de oude Liberale partij, en af te houden van de opkomende Sociaal-de mocratie, niet daarvoor, om. nu eenmaal door steeds grooter tal met. vaste stap de rechte weg onzer beginselen is betreden, hen in verwarring weer te brengen en allicht op kronkelpaden te doen verdolen. Hoe dan echter d mïnisterieele crisis ou- gelost? Dat is niet onze zorg. Dat is de taak van vrijzinnigen on sociaal democraten tezaam. Slagen zij daarin, dan zullen wij onze taak hebben op te vatten en t,c vervullen 1 als loyale oppositie, 1 o a a. 1 elk minder waardig middel zij ons vreemd, maar op positie dan toch. dus strak staande op ons stuk, geen vingerbreed afwijkend van den rechten weg onzer christelijke beginselen. Of slagen zij daarin niet, - dat zij openlijk hun onmacht uitspreken. En dan kan Hare Majesteit weigeren het ontslag van het Ministerie-Heemskerk aan te nemen. Dan wachten wij rustig af, voortgaande mot de afwerking van onze taak, ol' vrijzinnigen en. sociaal-democraten van hun meerderheid gebruik zullen maken, om het Ministerie te doen vallen. En bestaan zij dat. dan is ontbinding der Tweede Kamer, onbekwaam gebleken ont eer parlementair bewind te steunen, het ceni antwoord dat past. Verdronken. Te Scheveningen, ging de 19-jarige Scheveninger, Tuyt, gisterenmid dag zonder toezicht voorbij den vuurtoren zwemmen en is niet teruggekeerd, zoodat hij vermoedelijk is verdronken. HAARLEM. Staat van den Aardappelem Vruchten en Groentenmarkt, over de maand Juli 1913. Aardappelen, aangev. 1800 H. L., verk. 1490 H. L., prijs 180500. Appelen, aan-, gev. 28 H. L„ verk. 28 H. L„ prijs 500—30.00. Peren, aangev. 64 H. L., verk. 57 H. L., prijs 60020.00. Bloemkool 51000 stuks verkocht 43000 stuks, prijs 0.050.25, Roode kool aan gev. 2070 stuks stuks, verk. 2070 stuks, prijs 0.06—0.08. Witte kool aangev. 695 stuks, ver kocht 695 stuks prijs 0.06—0.08. Savoiekool. Aangev. 1875 stuks, verk. 1875 stuks, prijs 0.03—0.05. Wortelen. Aangevoerd 17000 bos, verk. 17000 hos, prijs 0.05—0.12. Officieele telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand, Horta 770.4. Laagste barometerstand, Seydisfjord 748.1. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord- Oostelijke wind, afwisselende bewolking, droog weer, zelfde temperatuur. is tot nader aankondiging Afwezig. is tot nader aankondiging niet te Consulteeren, Afd. Zuid-Schalkwijk. Openbare Verpachting Fan de Ccnaumptietent op het feest terrein op DONDERDAG 21 Aug. a.s. Inliohtingen te verkrijgen bij dsn Secretaris van 122 uur, AmBterdana- schs Vaart 3 zwart, gem. Haarlem merliede. HET BESTUUR. HftftRL, COöP: PINERVER. MENU VAN 4—10 AUGUSTUS. Maandag. Varkens Garbonade. An dijvie. Griesmeel met Ro zijnen. Dinsdag. Groentesoep. Gehakt. Spersieboontjes. Woensdag'. Varkens Fricandeau. Snijboonen. Bitterkoekjes vla. Donderdag. Contre Filet. Capucijners. Watergruel. Vrijdag. Gestoofde Paling. Sla. Weener pudding met Va nillesaus. Zaterdag. Runderlappen. Postelein. Zandgebak. Zondag. Ossenhaas. Snijboontjes. Rlz Glacé. (Men gelieve vooral de bons steeds nauwkeurig in to vullen). staat gedurende de Haar lemsche Kermis weer op zijn oude plaats Ged. Guda Gracht hoek Zuiderstraat met zijn wel bekende ge rookte Paling. Beveelt zich minzaam aan. Zij zijn verkrijgbaar a S 1.75 per doos en Ui per zes doozen bij hei Generaal-Depdt der Fink Pillee, va» Eeghenlaan 22, hufa te Amsterdam; voor Haarlem en Om streken bij de firma's J. Göpplnger, Groote Houtstraat 147a, W. A. Schouten, drogiet te Lisse. En verder bij ver schillende Apothekers en Drogisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2