fiiEillS UIT DEN OMTREK. NIEUWS UIT LISSE e s. Verkoopiïïgeti, Boel huizen, enz, Kerknieuws. Sociale Berichten. Sport en Wedstrijden, Letteren en Kunst Leger en Vlooi Aanbestedingen. VOOR DE R00MSCHE VROUW. MaHcinieuws. Ons Weerbericht alsook e enige voormannen op het gebied van industrie en landbouw in Overijsel aan. Hierna begaven de hooge bezoekers zich met gevolg naar Steenwijk, waarheen de 'Commissaris der Koningin hen vergezelde. Per trein zullen H. M. en de Prins van daar weer naar Het Loo vertrekken. H. M. DE KONINGIN NAAR FRIESLAND Het plan voor den tocht van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik door Friesland is thans definitief vastgesteld, meldt de Leeuw. Crt. De aankomst van den extra-trein aan het station GrouwIrxusnim is bepaald op 10 uur 11 min. Vandaar gaat het per auto over De.ersum, waar de boer derij van den heer Hoite Schaap wordt be zichtigd. Daarna wordt onmiddellijk naar de tentoonstelling te Sneek gereden. Na ddhr ongeveer een uur te hebben ver toeft, vervolgt het vorstelijk echtpaar den tocht met de stoomboot Oostergoo. De reis gaat door de Sneekermeer, de Tjeukemeer tot de rijksopslagplaats te Follega. De tocht over land gaat vandaar naar het station Heerenveen. BEGRAFENIS VAN MR. T. M. C. ASSER. In eenvoudigen lijkstoet, omgeven door den kamerbewaarder en de boden van het hooge Staatscollege, dat den overledene in zijn midden telde en welks vergaderlokaal op het Binnenhof ten teeken van rouw was ge sloten, werd Zaterdag het stoffelijk over schot van den grooten geleerde, den Minis ter van Staat Mr. Asser, lid van den Raad vafe State, grafwaarts gedragen. Op het kerkhof waren tallooze grootwaar- digheidsbekleeders en internationale be roemdheden aanwezig. Uit de om de groeve verzamelde menigte hield de Minister van Buitenlandsche Zaken een treffende lijkrede. Hij schetste het ver scheiden van den grooten doode, den ge- uialen hoogbegaafden landgenoot, wiens naam door vele jaren heen in heel de rechts geleerde wereld hekend werd als de reïn carnatie van de groote volkenrechtelijke tra- ditiën, als een nationaal verlies. Het natio naal karakter van dat verlies is niet ten volle te onderschatten, want met Asser toch wordt een klein stukje van Nederland be graven. De Minister wees verder op het gezag het welk Asser's naam in het buitenland had en in heel de beschaafde wereld, zoodat Asser met recht een wereldburger was. Ook stelde spr. in het licht zijn onovertroffen talent in het leiden van internationaal saamgeetelde bijeenkomsten. Al zijne werken droegen den stempel van grondige studie, heldere uiteen zetting en groote menschenkennis. Vooral herdacht deze minister het verlies van dezen hechten steunpilaar en raadsman voor opvolgende Ministers van Buitenland sche Zaken. Daarvoor bracht hij hem dank, verzekerende dat Asser's nagedachtenis hij de Nederlandsche regeering in vereerende herinnering zal blijven als een der grootste sieraden van het Nederlandsche volk. Zoowel vorm als inhoud van 's Ministers rede maakten den -diepsten indruk op de aanwezigen. Diep ontroerd gaf daarop de heer Alberie Rollin in de Fransche taal uiting aan zijn oprecht gevoel van dankbaarheid jegens den stichter en medewerker van het Inetitut de Droit International, die terecht vereerd was als een wereldburger wiens werken, begin selen en denkbeelden voor het volkenrecht steeds zullen blijven voortleven. De oudste zoon betuigde hierop eerbiedi- Sen dank aan de koninklijke vertegenwoor- igers voor het laatste hooge eerbewijs aan zijn dierbaren vader, alsmede zijn diep ge voelde erkentelijkheid aan alle aanwezigen. De fêinisteriëele crisis. Zooals wij reeds Zaterdag per bulletin in de stad hebben bekend gemaakt, heeft H. M. de Koningin Zaterdagmiddag in audiën tie ontvangen Mr. P. Cort van der Linden, oud-minister van Justitie, en dezen de op dracht gegeven om een extra parlemen tair kabinet samen te stellen, wat de heer Cort van der Linden nu zal probeeren. De soc.-democraten, die achteraf zien dat te door hun weigering om mee te regeeren netjes van de tafel zijn gedrongen, probee ren nog alles om er weer aan te komen. Gisteren heeft te 's Gravenhage een bijeen komst van de socialistische hoogepriesters plaats gehad, en is besloten omop Za terdag en Zondag a.s. nog een congres te houden Korte vreugd. Men schrijft uit Schie dam aan het V. Verleden Zaterdag werd aan de Hoog straat te Schiedam een nieuwe boterwin- kel geopend, prijkende met den titel „De zuinige huisvrouw", die speciaal scheen op gericht te jjijn, om de margarine-slikkende menschheid gelukkig te maken. Er werden buitengewone geschenken uit- loofd;, een ware worstenregën hing in de lucht, terwijl de 50e, 100e, 200e enz. kooper een extra-cadeau ontving, van theeservies t?tot trap naaimachine toe. Al dat begeerlijks was in den rijk met bloemen versierden winkel uitgestald en de openings-plechtigheid, voor welke gelegen heid de chique-exploitant en zijn personeel de bouquetten op de borst droegen, trok veel bekijks. Maar, o wee! Maandag reeds schenen de leveranciers er de lucht van te hebben, dat al die chic verdacht was en al weten we 't fijne der geschiedenis niet in alle onder- deelen, een feit is, dat Maandag de geheele winkel reeds geplunderd was door de le veranciers die er geen trek in schenen te hebben, dat hun artikelen voor hun reke ning bij de margarine werden weggeven. Zelfs een kleermaker, die het feestgewaad had geleverd, ter waarde van f 46, trok er met z'n knecht op af om geld of costuum terug, om tenslotte met behulp van een po- litie-agent en na veel lawaai z'n pakkie te rug te krijgen, dat de drager zoo maar op straat uittrok en hem stuk voor stuk voor de voeten wierp. „De zuinige huisvrouw" heeft tot velerlei moppen aanleiding gegeven en was zeker geen voorbeeld dat begeesteren kan. Zwendel in valsche papieren. Het „Dag blad v. Zuid-Holland en 's Gravenhage meldt over de zaak het volgende: De justitie heeft de hand gelegd op niet minder dan tien oersonen, die,verdacht worden als falsarissen zich aan een oplich terij te hebben schuldig gemaakt Van de tien personen, die te zamen een internationale oplichtersbende uitmaken, zijn niet minder dan vijf Hagenaars. De gearresteerden (een is vroeger in Den Haag geweest en vertegenwoordigt thans te Brussel een Haagsch kantoor) zijn: archi tect W. Molenbroek, T. J. v. Delft houder van een kantoor, genaamd Ned. administra tiekantoor, vroeger Oranj epiek met den compagnon van zijn voorschotkantoor Meyer, H. Plant, die een wisselkantoor houdt op de Brouwersgracht, zekere Duparc v. Lier, thans te Brussel woonachtig. De overige vijf gearresteerden zijn buitenlanders. Het schijnt, dat de falsarissen zeer op hun hoede zijn geweest, want om zich aan alle nasporing te onttrekken, liet enzij hun ge heele correspondentie komen in de hotels, waar zij tijdelijk verblijf hielden. Weldra werden een aantal der falsarissen door geheime agenten gevolgd, totdat men gegevens genoeg had om al de schuldigen gelijk te arresteeren. Reeds thans is op meer dan 800 valsche aandeelen de hand gelegd. De arrestatie zal niet nalaten in Den Haag indruk te maken, daar men, wat sommigen der aangehoudenen betreft, te doen heeft met personen, die lang niet onbekend zijn. De gearresteerde architect is de bouw meester van het bekende Witte Huis, te Rotterdam. Een been afgeknepen I Bij het verhalen van het rijnschip „St. Gerardus" in de Bin nenhaven te Rotterdam geraakte Zaterdag middag de 19-jarige schippersdochter A. D., met het rechterbeen bekneld tusschen een bolder en een staaldraad, waardoor het been ter hoogte van de knie zoo goed als afge knepen werd. Het meisje werd ter verpleging naar het ziekenhuis vervoerd. Arbeidsongeval. Te Koog aan de Zaan is Zaterdagmiddag aan de stijfselfabriek „De Bijenkorf", van de firma M. K. Honig, de timmerman H. door een kamrad gegrepen en zoodanig verwond, dat zijn overbrenging per brancard naar het ziekenhuis te Am sterdam noodzakelijk was. ZANDVOORT. Verjaardag van H. M. de Koningin-Moe der. Zaterdagochtend werden de feestelijk heden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder voortgezet met verschillende wedstrijden op het terras van het Hotel Groot Badhuis. De uitslag hiervan was als volgt: Wielrijden (langzaam) op een plank, voor jongens en meisjes van alle leeftijden: 1ste prijs Jan Jordaan; 2e prijs Hendrik Jor- daan; 3e prijs Piet Dyserinck. Wielrijden, ringsteken idem: le prijs Piet Dyserinck; 2e prijs Alex Koning; 3e prijs Jan Huif van der Stadt; 4e prijs Jan Eller- man- Kegelwedstrijd voor jongens van 12 tot 16 jaar: le prijs Theo Jansen; 2o prijs Bart de Jong; 8e prijs Jan Poortser; 4de prijs G. Hoet. Wedstrijd met hindernissen idem: Hen drik B,oy. Des namiddags werden de prijzen uitge deeld in de Concertzaal van Hotel Groot Badhuis, door den heer H. M. Baron Collot d'Esenry. Des avonds was genoemde zaal geheel gevuld met kinderen voor 't feest en daarna met grooten. Om 10 uur werd een vuurwerk afgestoken op het strand. De Uitzichttoren. Geüulrende de week dat de Uitzichttoren geopend is, is deze door ruim 3000 personen bezocht. SANTPOORT. R. K. K i e s v e r e e n i g i n g. Op de al hier .Vrijdagavond gehouden bestuursvergade ring der R. K. kiesvereeniging is in de plaats van den heer .Verzijlberg, tot secretaris be noemd den heer O. van Neste. Het bestuur is dan samengesteld als volgt: J. J. Duijn, voorz.; H. Handgraaf vice-voorz.; C. v. Neste lste secretaris; J. Maarschalk, 2de secr.; Jb. Nijsen, penningm.; C. Warmerdam, commis saris ën een vacature, wegens het vertrek van den heer .Verzijlberg. Algemeen was men van gëvoelen dat de actie in de afdeeling met verdubbelde kracht .gevoerd moet wor den, ten einde op alle gebeurtenissen voor bereid te zijn. VELSEN. GEMEENTEZAKEN. Reglement voor de Burgelijke Armbesturen. Door B. en W. wordt aan den raad ter vast stelling voorgesteld een reglement voor de Burgerlijke Armbesturen in deze gemeente. Verlninr van hnisjes. B. en W. stellen voor twee huisjes aan den Velserdninerbuurtweg te Velseroord, waar van de gemeente onlangs eigenaresse is ge worden aan de tegenwoordige bewoners te verhuren. Een luk opgehaald. In den nacht van Maandag op Dinsdag was alhier hij de pont te water geraakt de 18-jarige P. D., meer be kend als de „dikke Daalder". De geheele week had men zonder resultaat gedregd tot dat Zaterdagmiddag het lijk werd gevonden aan een keting van de pont die de geheele week heeft stil gelegen. Door werklieden van de gemeente, werd het lijk onder toezicht der politie, nadat het herkend was gekist en naar de begraafplaats gevoerd. v Het had een wond aan het voorhoofd. Waarschijnlijk is, dat de man, die zeer veel misbruik maakte van eterken drank, in dronkenschap te water is geloopen. HEEMSTEDE. Personalia. Te Haarlem slaagde Za terdag voor het examen hoofdacte de Eerw. Zuster Celesta in de wereld mej. O. G. M. de Wildt van hier. Middagconcert. Naar wij verne men bestaat bij de harmonie vereen. „St. Mi- ahaël" het plan Zondag a.s. een middagcon cert te geven in ons wandelbosch. Groenen- daal. VOGELENZANG. Eerste H. Mis. Woensdag hoopt een zoon van een onzer geachte parochianen in dë parochiekerk zijn Eerste 0. Mis op te dragen. Dinsdagavond wordt de jonge priester feestelijk ingehaald, door een vijtlgtal rui ters. Woensdagmorgen om 10 uur zal de plechtige Hoogmis door den jongen missiona ris aan Gold worden opgedragen. Dit is reeds dë tweede zoon der familie Kaptein, die tot het H. Priesterambt is geroepen. Hét is voor zeker voor Üe familie Kaptein een hooge eer twee zoons tot Apostelen der kerk gewijd te zien. Moge het hun gegeven zijn zij nog lang en veel voor het Geloof en voor God mogen werken. HILLEGOM. Onbestelbare stukken. In de 2e helft van Juli werden van hier de volgende onbestel bare stukken verzonden: C. van Putten, Hillegom; C. Scherpenhuij- zen, Lisse; Abraam Bike-Rijk; Gijzemijter, Amsterdam. Groote nationale Gladiolussen-tentoonstel ling. In Hotel Teun, alhier, zal een drie- daagsche expositie worden gehouden van bloeiende gladiolussen, en wel op 7", 8 en 9 Augustus a.s. De tentoonstelling belooft prachtig te zullen zijn. Konijnenfokvereeniging. Alhier worden ernstige pogingen aangewend tot oprichting eenner konijnenfokvereeniging. Men kan zich als lid opgeven hij den heer W. F. Dau- deij, v. d. Endelaan 4. Het Koperen feest van onzen Pastoor. Het 1214-jarig Pastoraat van den ZeerEerwaar- den Heer B. J. Klekamp als zoodanig alhier is gisteren op waardige wijze kerkelijk ge vierd. Ter dezer intentie naderden in de vroegmis ruim 1000 communicanten ter H. Tafel. Smaakvol en tevens passend was 't altaar met groen en bloemen versierd, waarvoor een bijzonder woord van hulde toekomt aan den heer A. W. van der Meer, alhier. Om 10 uur werd door den Jubilaris, geassisteerd door Prof. Wijlenburg van Warmond als Diaken en den Weleerw. heer Wanna, ka pelaan alhier als subdiaken en den Weleerw. heer van Brero, eveneens van hier, als ce- remoniaris, een plechtige H. Mis opgedra gen, waarhij het zangkoor uitvoerde de Mis- sa Pontificalis van Lorenzo Perosi voor mannen- en jongenskoor. Van den kansel bracht de jubilaris eerst den dank aan God, Die hem de kracht had ge geven te arbeiden en tot stand te brengen in de afgeloopen 1214 jaar wat in den dienst van God noodig was. Vervolgens bracht Zijn Eerw. dank aan zijn parochianen voor liunne volgzaamheid en den steun welken Z.Eerw. steeds heeft mogen ondervinden, hierbij wij zend op het. prachtige ruime Godshuis met bare rijke en kostb&re meubileering; alles als zoovele blijken van uw geloof. Z.Eerw. bracht nog in 't hijzonder een woord van dank aan alle parochianen voor het schen ken van het nieuwe orgel en betreurde al leen maar dat dit op dezen gedeukwaardi- gen dag niet in gebruik kon worden geno men. Aan het slot vroeg Z.Eerw. dat men straks hij het „Orate Fratres": Bidt Broe ders, ook hem in de gebeden te gedenken ora van God voor hem de kracht af te smee- ken dat hij nog lang in den dienst van God zal mogen arbeiden. Na het „Tantum Ergo" werd door het zang koor op uitnemende wijze aan den jubilaris een Feestcantate, getoonzet dool den heer A. H. van den Boogaard, opgedragen, waar in op treffende wijze werd weergegeven wat Z.Eerw. had tot stand gebracht. Wat ging ons een trilling door 'thart bij die woorden in de bariton-solo: Maar luider nog dan kerk en school, Spreekt 'thart, gevormd door 'tpries terwoord, De wil, versterkt door Godes kracht, Van hem, die naar Zijn lessen hoort. Maar zeker niet minder greep het ons aan, toen in deze cantate het knapenkoor de vol gende strofe uitbracht: Heil U, Pastoor! Uwe dankbare zonen Komen vandaag Uwen arbeid heloonen. Moge Gods goedheid Uw werken bekronen, Hier met Zijn hulp; met zijn kroon in 't verschiet. Behalve het Kerk- en Armbestuur kwam ook het Dagel. Bestuur der gemeente, bene vens een groot aantal parochianen in de receptie Z.Eerw. hunne opwachting maken. De dag werd besloten met een plechtig Lof door Z.Eerw., geassisteerd'door de heide kapelaans, waarna de Lofzang „Te Deum Laudamus" en nogmaals de feestcantate. 't Was werkelijk een plechtig feest! Beroep bij Ged. Staten. Van zeer betrouw bare zijde deelt men ons mede, dat door het hij de 'jongste gemeenteraadsverkiezing ge kozen raadslid, welke echter krachtens het jongste raadsbesluit niet als zoodanig wordt toegelaten, tegen dit raadsbesluit als zooda nig protest is aangeteekend hij Ged. Staten. TE VERKOOPEN: Dinsdag, 5 Augustus. VIJFHUIZEN aan den Ringdijk 10 uur deurw. De Groot. Afbraakveiling. AAN TE BESTEDEN. Dinsdag, 5 Augustus. SLOTEN. in het lokaal van het Recht huis half 11 door het R.K. Parochiaal Kerkbestuur. Het houwen van een school met onderwijzers woning volgens ontwerp van den architect Jan Stuyt. BENOEMINGEN. Met ingang van 1 Augustus is de Hoog- Eerw. Pater A. Broeken herbenoemd tot Provinciaal der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg en zijn hem als consultoren toegevoegd de Z.Eeerw. Pater J. K. Offer- mans, W. Geerts, L. van Riel en Th. J. C. Rateland. Het reeds e enigen tijd loopend gerucht, dat de WelEervv. Heel" Th. Kwakman, kape laan der pafojehie van het Allerheiligste Hart te Amsterdam in do ojrde der Karfchuiaors zal treden, wordt nu officieel bevestigd. In September a.s. reeds zal Z.Eerw. te Dussel- dorf het kloosterkleed aannemen. ZEILWEDSTRIJD. Zaterdag 30 en Zondag 31 dezer houdt de Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging een In ternationalen zeilwedstrijd op de Noordzee voor IJmuiden. ATHLETIEK. Athletisch kampioenschap van den N.V.B. De verschillende resultaten der gisteren te Amsterdam gehouden wedstrijden om de athletische kampioenschappen van den N. V. B. luiden, voor zoover deelnemers uit Haarlem betreft, volgens de M. Ct. als volgt: 110 meter hindernis: (door slechte opkomst werden in plaats van 6 series slechts 3 ge loopen). Finale: 1. Jur Haak („Haarlem"'') 19.4/5 sec.; 2. A. van Kempen, (H. B. S., den Haag( 19.9 sec, 100 meter hardloopen. Finale: 1. Jur Haak, 11.4/5 2. J. G. Ebeling Koning, U. D., De venter, 11.9. 800 meter hardloopen: 24 deelnemers ver schenen aan den start. 3. Th. de Crauw, H. F. C., Haarlem, 2 min. 14 sec.; 4. A. Schra- vendijk, „Haarlem". Estafette 4 maal 400 meter. De totale uit slag was: 1. A. F. C.; 2. Ajax; 3. V. V. A. (allen Amsterdam); 4. Quick; 5. H. B. S. (beiden den Haag); 6. Haarlem (Haarlem); 7. De Meer; 8. Wilh, Vooruit (beide A'dam). Na afloop reikte de heer C. F. Jibben met een zeer toegejuichte rede de personeele prij zen uit. CRICKET. De volgende uitslagen zijn aan de M. ontleend HAARLEM: „HAARLEM"—GRAV. a C. De Hagenaars maken 239 runs, Haarlem le in slechts 53, 2e innings 63 (voor 4 w. gestopt). De Haagsche wint dus met 186 runs op de eerste innings. AMSTERDAM: VOLHARDING—ROOD EN WIT. Volharding 45 runs, R. en W. 290. De Haarlemmers winnen met 175 runs. II. F. O.—U. V. V. 3—5. Om het seizoen te openen speelde giste ren op het terrein van S. V. V. te Scüie- dam de eerste klassers H. F. O. uit Haar lem en U. V. V. de jongste eerste klasse uit Utrecht, een vriendschappelijken wed strijd. De Stichtenaren wonnen met- 531 Een mooie vlucht van V. Meel. De luitenant-aviateur van Meel heeft Za terdag met zijn gewijzigden Farman- tweedekker een overlandvlucht gemaakt van Soesterberg naar Scheveningen over zijn geboorteplaats Rotterdam. De aanleiding tot de tocht was dat van Meel Zaterdagavond moest aanzitten te Scheveningen aan een diner, dat gegeven werd ter gelegenheid van het congres van de Fédération Aëronauti- que internationale. Aanvankelijk was zijn voornemen, om streeks 5 uur op te stijgen, maar de sterke wind deed hem tot wachten besluiten en ,om kwart voor 6 ging zijn toestel de lucht in. Ongeveer 1000 meter hoog zette hij koers naar Rotterdam, waar hij boven de stad koerste en vandaar, met de lijn van de elec- trisehe spoor als richtsnoer, naar Scheve ningen vloog. Hij landde te Scheveningen vlak aan de laag waterlijn van Hotel Zeerust, na eerst getracht te hebben op Houtrust te landen. Daar was het echter kermis. SCHAKEN. Zaterdagmiddag heeft in het Kurhaus te Scheveningen de receptie plaats gehad ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Nederlandschen Schaakbond. Vele afgevaar digden en vertegenwoordigers voerden het woord, die allen herdachten het vele uitste kende werk dat de Nederl. Schaakhond ver richt en spraken de beste wenschen uit. Nadat de thee was rondgediend, beant woordde de voorzitter van den Ned. Schaak bond, dr. Moquette, de verschillende spre kers en dankte hen voor hun goede wen schen voor den bloei, en het welzijn van den hond. Na afloop van de receptje vereenigden liet bestuur, de feestcommissie, de deelnemers aan den meesterwedstrijd en eenige andere genoodigden zich aan een feestmaal, dat in 1 de tea-room van het Café Rotonde door de j feestcommissie werd aangeboden. eerste plaats uw. eigen Katholieke vrouwen- beweging in' de goede richting te breng® pm' gereéd te zijn voor alles, wat de toe komst brengen zal: „En hiervoor behoeft waarlijk het vrouwenkiesrecht niet eerste doel te wezen. Daar is oneindig veel meer, dat voor de vrouwen van hooger belang is, vooral nu er gelegenheid geboden wordt, om met de noodzakelijke werkzaamheden een aanvang te maken. Geleidelijk zal dan ook de R.K. vrouwenbeweging groeien op een degelijken grondslag, en zal later te vens wel bLijken hoe practisch moet worden gehandeld. Voorloopig weten we, dat door de Katholieke Staatspartij het vrouwenkies recht nog niet op het politiek program is gebracht. Laten de Katholieke vrouwen op de eerste plaats nu zelf gaan beginnen met een goeden grondslag voor een Katholieke vrouwenbeweging te" leggen. Veel valt er te doen, vooral waar de z.g. neutrale en de erkend socialistische vrouwenbeweging zich beweegt in een richting, welke niet de onze kan zijn. Al te dikwijls blijkt het, hoe dezen zich op ons terrein willen be wegen, zich daar indringen en daarom kan niet genoeg worden gewaarschuwd ook te gen een bedenkelijk streven voor den groei der nog opkomende Katholieke vrouwenbe weging, om dat vrouwenkiesrecht reeds nu met alle geweld naar voren te willen bren gen ook in Katholieken kring. Vooral als Ka tholieke vrouwen hieraan meedoen. Met het ontstaan van den R.K. Vrouwenbond komt dit streven meer naar voren, en zelfs zijn de eigen kringen, waarin reeds afdeelingeri gesticht zijn, hieraan niet vreemd. Ieders meening zij in haar volle waarde gelaten. Ook zij de kwestie van het vrouwenkies recht hier volkomen in het midden gelaten. Alleen zij er met nadruk op gewezen, dat op de eerste plaats iets anders gevraagd wordt en dat is liet ontwikkelen onzer Ka tholieke vrouwen in de, door en voor ons, Katholieke vrouwen gewenschte richting, waarvan voor de toekomst op de allereerste plaats alles zal afhangen. Het is dan ook duidelijk, dat vooral de Katholieke Vrou- wenbondsbesturen van deze smetten zich dienen vrij te houden en welen, dat onze Katholieke vroywen en meisjes door vele andere dingen voor een Katholieke vrouwen beweging moeten worden groot gemaakt. Aan de Katholieke vrouwen is het, nu den tijd te benutten mek de handen aanl den ploeg te slaan om zelf in eigen kring sterk te staan en het Katholieke stand- punt hoog te houden in alle komende om standigheden, waarvoor op de eerste plaats daden zullen moeten worden gesteld. BRIEFWISSELING. K., alhier. Plaatsruimte oxrthreekt. Wij ko men op uwe gewaardeerde inlichtingen en bijdragen terug. Dank! De rechtspositie der politie-agenten. Naar de Amsterdamsebe bladen melden, heeft de burgemeester van Amsterdam naar aanleiding van de intrekking van de aan den agent Duys opgelegde straf een dagor der aan het politiecorps gericht, waarin te kennen wordt gegeven, dat het intrekken van de straf geschiedde door bijzondere om standigheden, aangezien het hier een uitzon deringsgeval betrof. In het algemeen ver klaart de burgemeester in deze dagorder het recht van vereeniging en vergadering der politie-agenten ten v.olle te erkennen, even als hun recht om stukken in couranten te schrijven, met dien verstande echter, dat de agenten steeds voor het door hen gesproken of geschreven woord eventueel disciplinair aansprakelijk moeten worden geacht. In de dagorder wordt verder gezegd, dat de agen ten zich steeds zullen hebben te onthouden van critische beschouwingen over het op treden der politie. Corry Uijtendoorn schrijft in „De Maasbo de" een artikel waarin zij de katholieke vrouwen aanmaant om, met terzijde stelling1! van rif, rleelnemine- aan allerlei actie OP de; PIET ZANGERSFEEST VAN HET NEDERL. ZANGERSVERBOND. In verband met het Zangersfeest dat, ter viering- van het zestig-jarig jubileum van het Nederlandsch Zangersverbond in den aan vang van September te 's Gravenhagezal worden gehouden en waarbij eene aan H. M. dë Koningin aangeboden en door Haar aan vaarde huldebetooging in den vorm eener se renade, te brengen door de gezamenlijke aan het Zangersfeest deelnemende zangvereenigin- gen in samenwerking met de Kon. Militaire Kapel en die voor het Huis ten Bosch zal plaats hebben, vernemen wij dat in den na middag' van 6 September een matinée in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zal worden gegeven, waarop zich afzonderlijk of gecombineerd zullen doen hooren: Kon. Lie dertafel „Apollo" van Amsterdam, Baarn'a Mannenkoor van BaarnKon. Zangvereeni-. ging Bréda's Mannenkoor, van Breda; Kon. Zangver. Cecilia van 's Gravenhage; Hengeloë Mannenkoor van Hengelo; Kon. Zangvereeni- ging „Rotfo's Mannenkoor" van Rotterdam; Zalt-Bommel's Mannenkoor van Zalt-Bommel en Zutphen's Mannenkoor, van Zutphen; ter wijl van and'ere vereenigingen die aan het feest zullen deelnemen, zooals Zangver. Amersfoort's Mannenkoor van Amersfoort; Gestel's Zangkoor ven Gestel; Kon. Zangver- eeniging Nijmeeg's Mannenkoor van Nijme gen, Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" van' Schiedam, Mannenkoor „Crescendo" van Wa< geningen enz. omtrent het al of niet deelne men aan de matinée nog nader bericht ge wacht wordt. Wanneer men nagaat met hoeveel leden sommige vereenigingen zullen opkomen (Bre da en Rotterdam o.a. ieder met ruim 150 zan gers) dan is te verwachten dat de screnada, een machtigen, verheifendcn indruk zal ma ken en de matinée waarop de voornaamst^ vereenigingen in den lande zullen doen hoo ren hoe ver zij het in de kunst van capella zingen hebben gebracht, buitengewoon belangwekkend zal worden. GEEN VLIEGTUIGEN VOOR HET NED. IND. LEGER- De Java-Bode meldt, aldus is telegrafisch! aan dë Delibladen medegedeeld, dat de Brouckère-vliegtuigen, uitgezonden voor het Indische leger, terug gaan. Het leger heeft niets aan de vliegtuigen, aangezien er hief geen terreinen aanwezig zijn, waarop een noodlanding kan worden uitgevoerd. Men zal trachten deze aeroplans te doen ombouwen! in dë hydroplans, dan krijgt de Marine zo- HAARLEM^ 4 Aug. Graan- en Zaadmarkt Aangevoerd en verkocht: 60 H.L. witte tar we f 9.10; 10.000 K.G. karwijzaad f 14.50 *—14.per 50 K.G. AMSTERDAM, 4 Aug. Aardappelprijzen, heden onveranderd. Geen aanvoer. Veemarkt. 245 vette koeien, le kw. 82 —88; 2e kw. 76—80; 3e kw. 72—76; 85 melk en kalflcoeien f 280—350 58 nuchtere kal veren f 12—18; 23 schapen _f 24—34 489 vet te varkens Holl. le kw. 5860; 2e. en 3ë 56—58; Geen Overz. en Geen Geld. Officieele telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand, Stornowa.y 770. Laagste barometerstand, Haparanda 748.' Matige Noord-Westelijke tot Noord-Oosteih ke wind, meest zwaarbewolkt, .wellicht cem» van de deelneming aan allerlei actie op deregen, zelfde temperatuur. as*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2