Wandelschoentjes. &IY. Fvee hu ijzer,. marfe/jorjssfraaJ' 27. feJef.ma Tennisschoenen. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Letteren en Kunst. Wat anderen zeggen KERKNIEUWS. ft@©feiszaken. - St.»- menie, non...de... alweer ein minder veur eus zond-en inzake de gehouden betooging te Rot- terdam, waarna de voorzitter verklaarde deze kwestie ter bondsvergadering te berde te zullen brengen. Bij de verkiezing van een bestuurs lid ter voorziening in de vacature van den heer W. van der Marei, werd tot le secretaris geko zen de heer 0. H. Kemper, inspecteur van po litie te Heemstede. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den Bond op 21 Aug. a.s. te Amsterdam, werd gekozen de heer C. H. Kemper. ElFDE INTERNATIONAAL ARTSENIJ KUNDIG CONGRES. Een stemmer komt om een gele miodel-stem- kaart waarop aangegeven hoe hij moet stem men, nl. 3, 5, 9, dus van de onder-ptartij, een van de boven-partij heeft deze, op welke wijze ook, weten te bemachtigen, heeft op het model nog twee puntjes bij zwart gemaakt. Man in kwestie gaat stemmen, legt modelkaart naast de officiëele in 't stemhok.maakt zorgvuldig de vijf puntjes zwartin z'n nopjes het goed gedaan te hebben.komt het stemlo kaal af.wordt opgewacht door een van de onder-partij en door deze ondervraagd hoe hij gestemd heeft.haalt die kaart voor den n dag en zegt„zuug hei, is't noe neet goed 1" Under beschermheerschap van Z. K. H. Prins 15 n 1 TT -i j, i j Wat.... hubs stig zoe gestemd? Zeker, zoe Haag en Scheveningen het 11e Internationaal Artsenijkundig congres gehouden. Het voprloopig programma is als volgt sa mengesteld Dinsdag 16 September: Opening in de Zan derzaal van het Kurhaus te Scheveningen van de tentoonstelling van fotografieën en teeke- ningen betreffende pharmaceutische laborato ria en het pkarmaceutiseli onderwijs in Neder land. '8 Avonds half negen, ontvangst der congres leden door het bestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie en door het bestuur der Haagsche afdeeling van genoemde Maatschappij in het Kurhaus te Scheveni n gen Soirée artistique met medewerking van me vrouw A. Tartaud-Kleyn uit Rotterdam, mej. A. Hoogeboom uit Berlijn, dr. A. v. d. Ven uit Dordrecht eu Gravelotte uit 's-Gravenhage. partij I. Stemmer wil teruggaan om nieuwe kaart, heeft zich vergist, doch hem wordt beduidt, dat dit niet meer kan noch mag. Groepjes gaan straat op en straat af, vrou wen bemoeien zich met de politiek.... schrij ver dezes drukte de hand van een ouden ken nis, een van de boven-partij, naar hij hoort wordt zuur bekeken en.... bekeven van een zieh noemend „rooden" kiezerAutomobiel snort binnen.... alweer acht kiezers. Drukker wordt het gewoel. Oude mannen, gedragen en geleid, verlaten het stemlokaal. enkele glaasjes bier worden binnengepalmd, en een oudje zingt een vroolijk liedje. Wandelen weer verder.Komen aan het raadhuis. Politie versterkt.... totaal 17 perso nen!!! wachtmeester, maréchaussees, rijksveld wachters en veldwachter. Reclameplaat van de Woensdag 17 September11 uur plechtige V deur v öpeningszitting in de groote zaal van het Kur haus. 2 uur '8 middags Algemeene vergadering. Sprekers: prof. dr. A. Tschirch te Bern en prof. dr. H. P. Wysman, te Utrecht. 's Avonds 9 uur ontvangst der congresleden door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, Raout. Donderdag 18 September: Om 9 uur vertrek naar Leiden, waar de zittingen der vijf series worden gehouden. 's Middags half een, bezoek aan het Leidsche stadhuis eu ontvangst door het gemeentebe stuur van Leiden. 1 uur Lunch, aangeboden door het congrescomité, 2 uur zittingen der secties; 3)4 uur afternoon tea, aangeboden in den Plantentuin van de Leidsche Universiteit. Vrijdag 19 September: Zittingen der secties In het Kurhaus te Scheveningen; 1 uur ver trek per specialen trein naar Rotterdam en bezoek aan de havenwerken aangeboden door het gemeentebestuur; B uur vertrek van Rot terdam naar den Haag; 7 nur Banket in de kurzaal te Scheveningen. Zaterdag 20 September: 's Morgens zittin gen der secties's middagsalgemeene verga dering. Sprekers Prof. Em. Bourquelot, Dr. H. Salzman, E. White en Dr. H. Martin; 4 uur Slotzitting, 8 uur 's avonds concert in den Dierentuin door de stafmuziek der Grenadiers en Jagers. Zondag 21 September: 9)4 uur vertrek naar Amsterdam per specialen trein, waar verschil lende bezienswaardigheden zullen worden be kocht. Des avonds bezoek aan de E.N.T.O.S. Maandag 22 September: 's Morgens 10 uur Réunie op het Rembrandt-plein en bezoek aan verschillende inrichtingen op pharmaeeutisch gebied. Een Limburgsche Gemeenteraadsverkie zing. Aangelokt door het mooie zomerweer, maakten we, zoo schrijft de Limb. Koerier, een Wandeling naar het landelijk gelegen Heer, meer bekend om zijn gemeenteraadspolitiek en >vergaderingen dan om zijn natuurschoon, vooruitgang en vrede. 't Is tegen twaalven, als wij het raadhuis naderen. Wij hooren niets anders dan van de huis. Wethouder Hechtermans verzoekt den wachtmeester deze dd:ir te doen verwijderen als zijnde in strijd met de wet. Wachtmeester ver zoekt een der bijstaanden 't dan aldaar weg te nemendeze neemt 't op (juist een van de? onder-partij) en werpt het over eene hooge heg neer, een weide in. Alweer ruzie.... Waarom daar geworpen?.Wachtmeester gezegd weg te nemen.... De bedoeling van deze is echter bij lange na niet geweest 't déar te gooien 't Loopt echter met een sissertje af Tegen 4 uur nadert een rijtuig vol.direct opgevolgd door een auto.Een oud mannetje meent, dat er „onze" partij (onder-partij) niet komt.... Een ander oud mannetje, wien hij dit vertelt, meent, of men dan geen stembrief jes voor onze partij kan bijmaken Tegen vijf uur krioelt het voor 't raadhuis. Geen doorkomen meer! Naar boven! Spoedig is het kleine stemlokaal opgepropt.De voor zitter verzoekt stilte, daar dit het aflezen der diverse candid,aten vergemakkelijkt. Rustig gaat 't toe.... veel Tustiger dan wij hadden ver wacht. Nu en dan echter geeft een of ander lucht, doch herstelt zich spoedig. Zoo wordt de uitslag afgewacht, die reeds hekend is.... Buiten gewoel, geschreeuw, dat hooren en zien vergaat. Vlaggen worden ont plooid. hier een relletje.ruzie.als de politie komt gaan allen op den loop.politie na, doch bemachtigt hen niet.... Het gewoel duurt voort.... voort.... O die stemmingen! Een prot. kerk in de week open. In het Maandbl. van de Doopsgezinde gemeen te in den Haag wordt medegedeeld, dat in de jongste vergadering van den kerkeraad van deze gemeente met algemeene stemmen werd be sloten met het openstellen in de week van de kerk in de Paleisstraat een proef te nemen. Ge durende de laatste vier maanden van dit jaar, te beginnen met September, zal de kerk geopend zijn des Maandags, Woensdags en Vrijdags van half vier tot half vijf des namiddagsgezang boeken en bijbels zullen neergelegd worden in „boven-" en „onder"-partij, wat bij navraag iw|oJj MHH. bleek te zijn, om duidelijk uit te drukken„bo- de banken, het orgel zal gedurende dit'uur" be" ven is de party in de kom van het dorp, meestspeeld worden en buiten aan den ingang der katholieken, „onder' de partij die aan den kerk zal een bord worden geplaatst, waarop me- Scharnderweg woont, meest „onafhankelijken" degedeeld wordt, dat de toegang voor allen open en socialisten. Caféhuizen en particuliere wo ningen zijn versierd met aanbevelingsaffiches hunner partij, zoodat men als 't ware vooruit kan weten, tot welke partij de bewoner be- j hoort. Vóór het raadhuis «taan twee groepen: „bo ven" en „onder". De „boven"-partij met twee reclame-schilden voor hunne candidateD, let ters zoo groot als een schilderhuisAutomobie len van of door de „boven"-partij in het werk gesteld, brengen de kiezers aan; rijtuigen van dc „ondeT"-partij hunne mannen. staat, en dat ieder welkom is. Wij geven het bericht zooals we het vonden. Of het wat zal uitwerken? slikking en sindsdien als patroon tegen keelziekten wordt aangeroepen. Gelijk men weet, leefde de H. Blasius op het einde der derde en In het begin der vierde eeuw na Christus, en werd hij om wille des geloofs vervolgd. De schilder had, toen hij de opdracht tot het ontwerpen van dit tafereel ontving, der halve te onderzoeken, of hij hier streng-his- torisch te werk zou gaan, dan wel zooveel mogelijk en oorhaar zijn fantasie zou volgen. Hij besloot tot het laatste. Waarom? Men bedenke, dat Frans Kops zijne studiën gemaakt heeft in het Vlaam- sche land en daar leerde van Van Eyck en (MemlJnck en al die andere grooten, hoe vooral de locale kleur aan hun schilderijen een bijzondere aantrekkelijkheid verleende. Hij wilde de muurschildering vooral goed begrijpelijk maken voor de mensehen van onzen tijd en niet alleen voor de historieken ners, doch ook voor het eenvoudige, geloo- vige volk. Of hij hierin geslaagd is? Ik zou wel wenschen, dat velen dergenen, die in 's Hertogenbosch het mysteriespel ko men bewonderen, eens even gingen kijken in de Sint Leonarduskerk, nabij het station, om zich te overtuigen van de meesterlijk heid der uitvoering. Het hoofdtafereel geeft ongeveer een twin tigtal levensgroot© figuren te zien. Op den voorgrond de moeder, die aan den heilige genezing komt vragen, en St. Blasius in bisschopsgewaad door krijgsknechten be geleid. Daaromheen vrouwen en mannen in smeekende of nieuwsgierige houding. Men moet eens letten op de uitstekende karakterteekening in dit tafereel. De moe der kalm-vertrouwend, het jongske pijnlijk- lijdend, Sint Blasius, zeker van de genezing, ten hemel starend en zijn zegen uitsprekend over het kind. Is de groepeering onverbeterlijk, ook de lijnen en kleuren van de schildering zijn Frans Kops volkomen waardig. Vooral is de schilder gelukkig geweest in de keuze der kleeding, die het geheel zoo plechtig en stemmingsvol maakt. Een wijd perspectief heeft Kops verkozen boven de strakke effenheid, die sommige he- dendaagsche schilders en kunstkenners in een muurschildering wenschen. Wij komen hier op het terrein van den persoonlijken smaak, waarover niet te twis ten valt. Doch laat ons erkennen, dat de perspectivistische opvatting, dank zij het kalme temperament van den schilder, hier uitmuntend tot haar recht komt. Weidsche tafereel, dat achter de figuren zich ontsluit, verstoort in genen deele de harmonie dei- kerk, doch geeft integendeel, in het mooie Noorderlicht, prachtige kleurspelingen te zien. Trouwens, wat Kops doet, hebben ook de beroemde Italianen en- de beste Vlaamsche meesters vóór hem gedaan, en wie perspec tieven schilderen kan als Kops, behoeft zich niet aan den eersten den besten theoreticus gewonnen te geven. De zijtafereelen der schildering, hoewel eenvoudiger van conceptie en uitvoering (zij stellen priesters voor, die den Blasius-zegen uitspreken) sluiten zich door fijne en zacht- kleurige tafwerking .volkomen aan hij het hoofdtafereel. Het geheel is een werk, dat zelfs na be zichtiging der kunstschatten op de Bossche tentoonstelling nog buitengewoon mooi vol doet, en dat zegt heel, heel veel! EEN JONGE KUNSTENAAR. Men meldt uit Zutphen aan het Centrum: Den heer Alphons Dusch, die reeds ver schillende malen, zoowel te Zutphen als el- der, bewijzen heeft gegeven van veel muzi kaal talent, is, nog eerst 18 jaar oud, de onderscheiding te beurt gevallen, benoemd te worden als organist aan de R. K. kerk te Brooklyn (New-York). ging, de politieke situatie wijziging te doen on dergaan, kan zelfs de politieke ontwikkeling niet over het doode punt heenbrengen. Een extra-piarlementair kabinet is te dezen aanzien minder gebonden. Het onderscheidt zich van een parlementair kabinet door politiek minder scherpe kanten, en door zijn gehoudenheid niet uitsluitend of in de eerste plaats de instemming van ééne zijde der Kamer te zoeken. Het heeft buitendien vóór, dat het zich voor nederlagen in de Kamer, voorzoover die niet een afkeuring van het geheele beleid beteekenen, minder ge voelig heeft te toonen, en op de wijze van ministers in minder parlementair geregeerde landen méér dan een parlementair kabinet dit vermag, kan beproeven voor een verworpen wetsvoorstel een nieuw gewijzigd ontwerp in de YAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 13 Juli J. Duin, visch- kooper te Hilversum, Geuzen weg 157. A. J. Cauveren, koopman in ijzerwaren, Am sterdam, aan de Nieuwe Achtergracht 105. 28 Juli. Jan Brouwer, wever te Hilversum, Zon- en Maansteeg 6, en C. de Kie, caféhou der te Hilversum, Utrechtsche Straatweg 102. 30 Juli. J. W. Willemse, bouwonder nemer en caféhouder te Rotterdam, Ackers- djjkstraat 74. G. ter Weemeu, timmerman, aannemer en bouwondernemer te Amster dam, Kuiperstraat 5&huis. F. J. van Beek, plaats te brengen. Aan de vorming lijkt ons j hotel- en caféhouder te Bussum, Brinklaafl '25. J. A. Steeman, broodbakker te Dord recht. .Vernietigd d.d. 1 Aug. het faillissement v. J. M. Lanser, Hemonylaan 21 te Amsterdam. Geëindigd ten gevolge van het verbin dend worden der uitdeelingslijst het faillisse ment van J. Extra, rijwielhandelaar en win kelier, te Haarlem. Geëindigd door het verbindend worden dor eenigo uitdeelingslijst het faillissement van Jan Waagen, koffiehuishouder te Utrecht. slechts één bezwaar verbondende man die het formeert zal iemand van veel tact, van welspre kendheid (zonder welke men in de Kamer wei nig bereikt) en van de kennis onzer politieke verhoudingen moeten zijn zonder nochtans den lateren tijd aandeel in den politieken strijd te hebben genomen. Wij gelooven intusschen dat zulke mannen in ons land nog wel zijn aan te wijzen. Wie de vorming van een extra-parlementair kabinet in de gegeven omstandigheden op zich neemt, zal zich wel niet ontveinzen een uiterst moeilijke taak te aanvaarden. Wij hopen, dat hij in zijn opdracht, mocht H. M. de Koningin besluiten die te verleenen, beter sla ge dan dr. Bos. Dezen overtreffen in tact en voornaam heid van politieke houding zal hem intusschen niet licht mogelijk zijn. DE N. ROTT. COURANT ZET KIESRECHT ENZ. OP ZIJ! In een artikel, getiteld „Het laatste sta dium" schrijft de „N. R. Ot.": De crisis is thans in haar laatste stadium gekomen: Geen Kabinet uit de geheele lin kerzijde; geen uit 'n gedeelte der linker zijde; er rest-nu nog slechte een zaken- Kabinet, d.w.z. een Kabinet, dat de politie ke kwesties, welke de verkiezingen van de zen zomer beheerscht, zal laten rusten. Wij althans ziens voorshands geene andere mogelijkheid. Er is gesproken van een Ka binet „ad hoe" en dat „hoe" zou dan de grondwetsherziening en de staaspensionee- ring zijn. Er is ook gewaagd van een za ken-Kabinet, dat dan de grondwetsherzie ning en de staatspensioo.neering op zijn za- .ken-program zoude zetten, doch wij zien de bruikbaarheid van dergelijk gekunstelde oplossingen nog niet in. Zulk een ministerie „ad hoe", zulk een „zaken"-kabinet of hoe het ook heeten moge, wordt feitelijk niet anders dan een verkapt eo ncentr at ie-k ab inet alleen, waarschijnlijk, wat zwakker. En zeker veel zwakker, dan een geheel links, of ook een concentratie-kabinet zou ge weest zijn, zoodra het aan de behandeling van do „zaken" toe is. Want dan is er geen regeering, die, gelijk een concentratie- ministerie zou hebben gedaan, de socialisti sche en burgerlijke democratische elemen ten, welke tegenover elkaar aan het opbie den gaan, in toom kan houden. Wij verlan gen waarlijk niet terug naai' eene regeering en eene Kamer, als dio nu heengaan, waar- hij de Kamermeerderheid niet anders was dan „stemvee" in de hand der regeering Doch ieder zal toch willen toegeven, dat er, voor het welslagen van groote hervormin gen, vooral in den tegenwoordigen tijd, tus- schen regeering en ecnige partijen liefst de meerderheid der Kamer vormend een nauwere band moet bestaan. Wij althans vreezen zeer, dat men hij een ministerie zon der regeeringspartijen in stee van welsla gen, ongebreidelde verwarring tegemoet zoudo gaan. Tenzij dit ministerie zich zou willen b&pa- 7. A ND VOORT. Vooruitgang. Het is de laatste dagen echt ouderwetsch Zandvoort-weêr, en met genoegen hebben wij gezien, dat de teleurstellende stilte in den voorzomer aan het gure natte weer te wijten was en niet aan een vermindering van de populariteit van deze badplaats, schrijft het Hbld. Trouwens, Zandvoort heeft in den afgeloo- pen winter niet stilgezeten en overal ziet men verbetering. De grootste en beste van alle is de waterleiding. De watertoren staat diebt aan het strand (naast het Onanje-Hotel), als een tastbaar symbool van de begeerte van het ge meentebestuur om Zandvoort tot een in alle, op zichten gezonde badplaats te maken. En zij voldoet bovendien aan een behoefte van ons laaglanders om de hoogte in te gaan en onzen horizon te verwijden. Amsterdammers, die het trappenklimmen te Zandvoort zouden verlee- ren, kunnen er thans in training blijven en. bo vendien van een waarlijk indrukwekkend uit zicht genieten, wat men in Amsterdam door trappenklimmen zelden bereikt. Een andere verbetering biedt het pleintje voor het station van de Electri-sche Spow. Dit station is in steen herbouwd en ziet er au netjes uit; bovendien is het leelyke weitje tea westen daarvan in een fraaien bloementuin her schapen, zoodat het sierlijke nieuwe stadhuis in een omgeving zijner waardig staat. Ten slotte is ook het oude Kurhaus, met zijn stuifduintjes op het terras, onder sloopers han den verdwenen en verrijst nu ter plaatse een veel kleiner doch veel fraaier gebouw, dat de functies van concertzaal en restaurant van het oude gebouw op waardige wijze zal overnemen. Zoo blijft dus ook Zandvoort vooruitgaan. Gelukkig, want stilstand is voor een badplaats verval. De Koninginnedag. De feesten alhier ge houden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zijn begonnen met een wedstrijd in zandbouwwerken. Om 9 uur trokken de deel neme rasters) vanaf het terras van café Germiania in optocht naar het strand. De prijzen uit kunstvoorewrpen bestaande werden na afloop der feestelijkheden uitgereikt. Des avonds werd het feest voortgezet door het houden van een optocht met lampion», waarvoor groote deelname was en een kinder vuurwerk afgestoken op het terrein voor cafl len tot die veranderingen en verbeteringen, j German ia. waarvoor regeeringspartijen onnoodig zijn; j Aangekomen vreemdelingen. Dame» Diamant, m.a.w. tenzij het kabinet zijn „zaken zoe- j Amsterdam, Passage 19, 7 p., S. Mijer, Ham- FRANS KOPS. Uit 's Hertogenbosch wordt aan de Msb geschreven: Dezer dagen' is in de St. Leonarduskerk i alhier wederom een der groote wanden Vrouwen komen roepen om te eten: de man (Noorderschip) versierd met een muurechil- moet 's avonds op om 's nachts te werken dering van den Bosschen artist Frans Kops. j Noen, vrouw, dank je hoor, nog niet, nog eerst Lezers der „Kath. Illustratie" herinneren eens happen, en dan stemmen hoor, goed stem- zich ongetwijfeld de reproductie van het men, 3, 5, 9 hoor, 3, 5, 9, schrijf op. Hier ontwerp-karton, die eenige maanden gele- j de gele kaart, zie je! Vrouwtje af! j den met een schets in huil weekblad werd Wandelen even de plaats door. Geen plekje, afgedrukt, geen telefoonpaal, geen vensterluik, of het staat Dit ontwerp is thans uitgedrukt op den er: stemt 3, 5, 9. Knapen, dreumessen roepen en wand der fraaie jongste kerk van 'sBosch. 1 schreeuwen 't uit: 3, 5, 9 of 4. 7, 8!! Ginds is Het hoofdtafereel der schildering stelt het ruzie.... een knaap had deze cijfers uitgeveegd, bekende wonder van den H. Blasius voor, klappen.... dan opnieuw schrijven. 1 die een jongske genas van een pijnlijke ver- Over een extra-parlementair kabinet. De liberale „Nieuwe Courant" besluit een artikel over den parlementairen toestand aldus: Wij begrijpen, dat de heer Troelstra het niet prettig vindt van „den man van het oogenblik" geworden te zijn tot „den man van één oogen blik". Hij wijte dat echter niet al te zeer aan ons en trachte de concentratie-partijen te steunen in de pogingen om de nieuwe phase, waarin de crisis is gekomen, tot zulk een einde te leiden, dat daarbij voor het tot stand komen van althans een deel der concentratie-hervor mingen zóó groot mogelijke kans bestaat. Wij hopen, gelijk wij reeds eenige dagen ge leden zeiden, dat die nieuwe phase besloten zal worden met de vorming van een extra-parlemen tair kabinet. Wij zouden daaraan de voorkeur geven boven die van een zaken-kabinet. Dit laatste dient zieh te onthouden v'an iedere po ken zou binnen de volstrekt neutrale zone; administratieve rechtspraak, zeerecht, naam- looze vennootschappen, drooglegging van de Zuiderzee, bevaarbaarmaking van de Maas oh! er is nog oneindig veel te doen. De naaste jaren zullen zeker niet verloren behoeven te gaan. Nu versta men ons wel. Niets is ons wen- sehelijker dan eene oplossing van de crisis, waardoor althans het kiesrecht-vraagstuk onmiddellijk op de dagorde kan worden ge steld, en tot oplossing gebracht. Eerst door verbeterd kiesrecht en evenredige vertegen woordiging zal er weer perspectief kunnen komen in onze binnenlandsche politiek. De oplossing van het kiesrechtvraagstuk ach ten wij in hooge 'mate urgent, en wij willen allerminst van eene poging in die richting terug doen schrikken. Slechts verlangen wij, dat tevens nauwkeurig overwogen zal wor den, of het niet beter zal zijn, het vraagstuk' nog enkele jaren in dc practische politiek teruggeschoven te houden, dan het van de baan te doen gaan door eene mislukking. burg, id., Pieters, Amsterdam, Gasthuispl. 1, 6 p., S. J. Polak, id. Dorpspl. 1, 5 p., Doffeg- nies, dien Haag, Groot Badhuis, 1 p., Wester- wout, id., 1 p., C. Westerhoven, id., 1 p., E. van Deimburg, Strapburg, Hotel d'Oriange, 1 p., Hern feld G., Potsdam, id., 3 p., H. W. Solomon- don, Austra, id., 5 p., Lion, Brussel, id., 2 p., Graafland, Utrecht, id., 5 p., Hofinger, Bozen, Grand Hotel, 2 p., Wuuusch, J., Berlijn, id., 3 p., Ulrich, id., id., 3 p., Reach, Praag, id., 1 p., Kort- zer, Weenen, id., 1 p., B. Kohn, id., 4 p., Mayer, aken, id., 2 p., E. Michels, Keulen, id., 3 p., Zim merman, Munchen, id,, 2 p., W. Reinhard, Wint- herthur, id., 2 p., Sandscher, Bonn, id., 5 p BLOEM END AAL, Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. A. Bakker, Zomerzorgerlaan 22, een zilveren armband; aan den Politie post alhier een huissleutel, en een gouden dasspeld; aan 't Hotel Duin en Daal, een gouden heerenhorlogeaan het bur. van po litie te Overveen een sleutel; bij mej. v. d. Bosch, Bloemendaalscheweg 227, een kinder- les wetenmijn zoon is misschien laat thuis gekomen? Hij is nog niet thuis! antwoordde de oude dienaar. Gij moet u vergissen, John? riep de landslord doodsbleek van schrik uit. Ik vergis mij niet, sir. In hevige gemoedsbeweging liep sir Ro bert een paar malen zijn kamer op en neer. Eensklaps bleef hij staan en zijn ontroering pogende te bedwingen, sprak hij: Gij kunt gaan, John. Het uitblijven van Edward heeft ongetwijfeld een gegronde re den. Hij zal wel spoedig thuis komen. Zoo dra uw jonge meester terug is, moet gij hem zeggen, dat ik hem wacht. Ik behoef u niet de grootste stilzwijgendheid aan te hevelen, niet waar? Zelfs ten opzichte van milady O'Connor? Ten haren opzichte vooral, John. Dc dienaar hoog en ging heen V. HET TELEGRAM. Toen hij alleen was, liep de landlord zijn kamer eenige malen op en neer; vervolgens naar zijn schrijftafel terugkeerende, liet hij zich in een leunstoel vallen ten prooi aan sombere overpeinzingen. Een paar malen noemde bij halfluid den naam van Edward. Eindelijk sprong hü weder op, hervatte zijn wandeling en wierp intusschen ongeduldige ilikke» naar de deur. Op het oogenblik dat sir Robert, het lange wachten moede, opnieuw wilde hellen, ging de deur open en een jonkman van een ranke gestalte en voorname trekken vertoonde zich op den drempel. Het was sir Edward. Hij boog en sprak op kalmen toon: Gij hebt mij laten ontbieden, vader? Ja, mijn zoon; ik verlang een ernstig onderhoud met u te hebbeneen zeer ern stig. Ik ben tot nwe bevelen, vader. De landlord wees met den vinger op een armstoel. Gij kunt dien stoel nemen; ons gesprek zal misschien van langen duur zijn. De jonkman gehoorzaamde. Gedurende eenige minuten bleef er eene pijnlijke stilte heerschen. Edward was nauwelijks twintig jaar oud. Van een opvliegend, heerschzuebtig karak ter scheen hij ongeduldig elk juk van wel ken aard ook, af te schudden. Zijne opvoe ding was maar al te geschikt om de zucht tot onafhankelijkheid in hem te ontwikkelen. Na op de banken der hoogeschool van Ox ford zijn meesters tot vertwijfeling gebracht te hebben, ging de jonkman de rust in de ouderlijke woning door zijne afdwalingen verstoren. Een vreeselijke, onoverwinnelijke harts tocht had zich van hem meester gemaakt. Die hartstocht, die van het 6pel, dreigde hem naar den afgrond te voeren. Edward, gij speelt, had de landlord toï liem gezegd; wees op uw hoede! Het- spel is een lage ondeugd. Gij zoudt het wapenschild Uwer voorouders kunnen bezoedelen. Diep bewogen had sir Edward beloofd niet meer te spelen. Hoe had hij die belofte gehouden? Tienmaal had de ongelukkige gespeeld, tien malen hadden aanzienlijke geldsommen aan de moederlijke zwakheid ontlokt, over het groene kleed der speelholen gerold, om in de handen van onverzadelijke spelers te verdwijnen. Na zijn eigen hulpmiddelen uitgeput te hebben, leende sir Edward tegen hooge in teresten. Schuldbekentenissen, aan eerlooze joodsche woekeraars afgegeven, moesten door den landlord betaald worden. Ditmaal nog her nieuwde deze zijn raadgevingen zijn bedrei gingen, het was vruchteloos. Edward speel de opnieuw, speelde altijd door. Ging hij inderdaad de beduchtheid zijns vaders verwezenlijken? Ging hij de eer van zijn naam bevlekken, degenen, die hem lief hadden, tot vertwijfeling brengen? Sir Robert O'Connor ging half in zijn stoel achterover liggen en zag zijn zoon strak aan. Edward, ving hij eindelijk aan, ant woord mij openhartig: waar hebt gij den nacht doorgebracht? In de salons van mijn club, antwoordde de jonkman. Hebt gij gespeeld? Ja, vader I j En verloren? Edward verbleekte licht, en boog het hoofd j zonder te antwoorden. Uw zwijgen is een bekentenis, hernam de lord. Hoeveel bedraagt uw verlies? Duizend pond. Hadt gij die som? Ik had slechts driehonderd pond. De landlord fronste de wenkbrauwen en hernam: Dat is een eereschuld: hoe zult gij die afdoen? Ik reken op uwe goedheid, vader. Het is goed! ik zal voor de laatste maal betalen. Wie is uw schuldeischer? Sir Evelyn O'Brien. De neef van den reverend doctor Mac- Paxton? Dezelfde, vader. Hij zal vandaag betaald worden. Dit nu afgedaan zijnde, moet ik u verzoeken mij eenige oogenblikken uw aandacht te schen ken, daar ik u over uwe toekomst onderhou den moet. Gij zijt twintig jaar, de erfgenaam van een der aanzienlijkste geslachten van Groot-Brittan je; hoe bereidt gij u voor tot het schitterend lot dat n wacht? Ik wil niet op het verleden terugkomen, u geen verwij tingen doenGij bezit hoedanigheden en gebreken. Uwe gebreken zijn die van de krin gen waarin gij verkeert. Er is een geneesmid del voor dat alles, namelijk reizen, Londen, Engeland, Europa zelfs, voor lange maan den, lange jaren, verlaten. Zijt gij bereid dat geneesmiddel aan te wenden? Volumen bereid vader. Zeer goed, Edward. Gij znlt morgen ver trekken. Gij kunt uw reis inrichten gelijk gij wilt. Uw afwezigheid zal vijf jaar duren, zoo wil ik het; gij kunt elk jaar over zes duizend pond sterling beschikken Die som, vader Vindt gij misschien wat gering? Inderdaad. Zij moet u voldoende zijn. Gij zult geen shilling meer ontvangen. Ik zal u wissels op de bankiers der voornaamste steden r*n Azië, Amerika, Australië ter hand stelleu.... Er zal niets vergeten worden. Gij kunt u verwijderen, Edward, en uwe moeder met uw ophanden vertrek bekend maken. Zonder verder iets hiertegen in te brengen boog de jonkman en ging heen. Zoodra de deur zieh achter zijn zoon ge sloten had, liet de landlord het hoofd weder op zijne horst zinken eu herviel hij in zijne vorige mijmering. Zij werd onderbroken door het binnentreden van een bediende, die liem op een kunstige gegraveerd zilveren blaadje een brief bracht. Het was een telegram uit Galway. Sir Robert opende dien en las met verbazing. Reis naar Ierland niet langer uitstellen. Candidatuur bedreigd. Onvoorziene verwik kelingen. Vertrek verhaasten. De telegram was geteekend: Daniel Wake field, intendant van de heelrijkheid Flowe- riness. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6