STA D S NI E U W S. Van Overal. Marktnieuws. taaehje; H. A. Tweehuijsen, Zijl weg 68, te Overveen, een oorbelletje en lorgnet in étui; J. Suiker, Delffcstraat 211z.wart, een porte monnaie met inhoud; Van Zalen, Zijlstraat 44, te Haarlem, 4 stuks motorsleutelsH. Douws- ma, Kinheimweg, een portemonnaie met in houd. VELSEN. Veldwachter de Ruyter. De ge zondheidstoestand van den chefveldwachter iW. de Ruyter, die indertijd het slachtoffer werd van een moordaanslag door den krank zinnigen De V., is, ofschoon hij het zieken huis heeft verlaten, waar men de twee ko gels niet uit het lichaam heeft kunnen ver wijderen, nog van dien aard. dat hij spoedig vermoeid is en last van de longen heeft. Een volkomen genezing zal hij in een mil- Idere luchtstreek moeten gaan zoeken, meldt Kennem. BEVERWIJK. Personalia. Met ingang van 18 Aug. is Üe heer J. Hoogland, le klerk aan de gemeente-gasfabriek benoemd in dezelfde functie, bij de gemeente-gasfabriek te Slo ten. HEILO. Onaf hank el ij khe ids feest. In de Hoor de Commissie tot viering van het onaf- hankelijkheidsfeest gehouden vergadering werd het navolgende vastgesteld: 1. Des morgens van 8.30 tot 9 uur koraal- muziek van den torentrans door 't Heiloosoh fanfarekorps. 2. Redevoering van den heer B. iVeltman, hoofd der school. 3. Om '10 uur aanvang kinderfeest. De kinderen der 2e Ge meenteschool, afgehaald door de muziek, be geven zich in optocht naar dc le Gemeente school om zich met de daar opgestelde kinde ren te vereenigen ten einde zich te bege ven naar den „Kattenberg", waar gezongen en gespeeld wordt en allen zullen worden ont haald. 4. Des middags om 3 uur groot bloe mencorso in vier afdeelingen, waarvoor ve le en mooie prijzen worden uitgeloofd. 5. Des avonds verlichting van den Kennemerstraat- .weg, waarvoor ongeveer 1600 ballons tus- lons tusschen het groen zullen prijken. Door „Heiloo Vooruit" zijn 3 prijzen tot een bedrag van f 25 beschikbaar gesteld voor öe aardigste particuliere verlichtingen. De 12 Augustus belooft bij gunstig weer een echt feestelijke dag te zullen worden. „Alkm. Crt." HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Huijg, Binnenweg 2, portemon naie met geld; Samsom, Raadhuisstraat 38, koralen portemonnaie met geld1, Scholten, „Groenendaal" zilveren armband met Zeeuw- stihe knoopen, Glas, Binnenweg, granaten ket ting met gouden slot. Onbestelüe stukken gedurende de 2e helft der maand Juli j.I. Brieven: H. d© Grodt, Schoorldam Briefkaarten: Govert HoIL Amsterdam; B. Majoor, id!.,; i?, HILLEGOM. Benoemd. De heer D. Moolhuizen hoofd der Chr. Burgerschool alhier is be noemd tot hoofd eener Chr. School voor M. U. L, O. te 'sGravenhage en heeft de benoe ming aangenomen. NOORD WIJK. Personalia. Mej. B. Roozen, bij de laatst gehouden onderwijsexamens geslaagd, is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd aan de R.K. Paroch. Jongensschool voor M. L. O. der parochie van St. Jozef te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. HILLEGOM. Ondertrouwd: O. Broekes en Wl S. Sepp. Getrouwd: J. v. d. Akker en A. J. v. Dooren. Geboren: d. van M. A. K. Lommerse— Brihkmann. z. van M. C. StaphorstLand- wer Johan. d. van E. PalingGroen. d.. van N. Gouwenvan Staveren. Overleden. A. C. Balkenende 14 dagen. H. F. Staphorst 5 uur. W. Nekeman 1 j. HAARLEMMERMEER. Getrouwd: J. P. v. Kampen en N. van der Laan. Overleden: 0. Petera—Koningen, 35 j. BEVERWIJK. Ondertrouwd: N. H. Geer- ling en O. Groen. Getrouwd: A. Steenbakker en A. A. Kuilman. Geboren: z. van E. Pliilippi—Breukhoven 4. van A. NeeleKlaver. z. van M. Hoog landJonkman. d. van A. DekkerKunst. SCHOTEN. Ondertrouwd; H. J. Wehnes en C. Copier. G. Hoornsman en A. Vis. K. van der Poorte en S. M. W. Claassen. Geboren: d. van H. C. BosDe Jager, van E. v. d. MarkMartin. Ondertrouwd: J. de Blaauw en E. M. Nijs. G e b o r e nr z. van N. van der LipSchuu ring. ONBESTELBARE STUKKEN Gedurende de 2e helft der maand Juli 1913. Onbekende binnenh brieven. M. Kik, Amsterdam. J. Brandt, Amsterdam. C. W. Rütter, Amsterdam. A. Stipkens, Amster dam. Kuzere, Amsterdam. K. Vastenholt, Am sterdam, S. Post, Arnhem. Vetter, Gouda. B. Smit, den Haag. Wed. Verkerk, Haarlem. G. Schrade, Haarlem. K. Santé, Haarlem. Doome- kamp, Haarlem. A. Hos, Haarlem. F. Heek, Haarlem. H. G. K. van Ommeren, Katwijk aan Zee. D, Kleijn, Noordscharwoude. De Jong Seboonenburg, Overveen. M. v. Deursen, Rotter dam. Alb. Janzen, Wijk aan Duin. Onbekende binnenl. Briefkaarten, H. Woifward, Amsterdam. T. Tuyn, Amster dam. M. Godvriet, Amsterdam. L. Sommele, Am sterdam. G. Jonges, Amsterdam. Opoe, Amster dam. Munnik, Amsterdam. Lindveld, Amster dam. A. Pas, Amsterdam. Wed. Heijden, Haac- lem. F. Kenter, Haarlem. Van der Aa, Haarlem. A. Duyts, Haarlem. J. Puls, Haarlem. J. Vroom Haarlemmerliede. W. Forwerk, Noordwijk. W. Forwerk, Noordwijk. A. v. Son, Rotterdam. J. Steenkist, Wester-Blokker. Onbekende buitenl. brieven. G. v. d. Kieft, Concord. L. Prins, Londen. P. Bot, Lyon. Nassau Noordewier, Meester Cor nelia. Mevr. van Veen, Parijs. 0. Baas, Weltevre den. Onbekende buitenl. briefkaarten. S. Weisse, Berlin. Frau Nieuwenhuijzen, Die- tBerzand. M. Nicole*. Les Brevets. Nota: Den afzenders wordt aangeraden hun adres op de 6tukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen" worden teruggege ven. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: G. Wassenaar, Scho. terweg 54, een onderstuk van een oorbelletje; Bureau van Politie, een sleuteltje; H. Hore man, van Marumstraat 41, een hondenhals band; W. Gorter, Rozenprieelstraat 43rood, een boezelaar; J. Parren, Korte Poellaan 21, een kinderschoentje; B. Hardman, Hoofd der Gemeenteschool te Haarlemmerliede en Spaarnwonde, een ring; A. Faasen, Ooster straat 27, een rijwielpomp; J. van Oorth, Gierstraat 8, een rammelaar; Bureau van Politie, een zilveren broche met een kinder portret. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). VERJAARDAG VAN II. M. DE KONIN GIN-MOEDER. Van de openbare gebouwen en! verschil lende particuliere was heden de Nederland- sche driekleur uitgestoken ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moe der. Parade werd niet gehouden, doch van 10 uur tot kwart voor twaalf maakte het 10e Regiment Infanterie, onder commando van majoor van Weeren, een militaire wandeling door de stad, met de muziek voorop. De tocht strekte zich uit tot aan de Spanjaardslaan. Verder ging de dag, als naar gewoonte, zon der feestelijkheden voörbij. Hedenmiddag werd in de buitensociëteit van „Trou moet Blijcken" door Haarlem's Muziekkorps een matinée gegeven. Een mooi programma werd uitgevoerd, waarvan velen in den mooien Hout mede genoten. Van 12 tot 1 uur werd het stads-carrallon bespeeld. PERSONALIA. Voor diploma A. eindexamen M.U.L.O. zijn o.m. geslaagd Jan Fr. Hage en Johan W. van Hegel, van hier; N. H. Lansdorp, Bloe- mendaal, en Jan Einthoven, Haarlemmer meer. Voor het examen handteekenen L. O. is te 'sGravenhage geslaagd o.m. mej. K. M. de Weeger, van hier. Voor het examen L. O. Engelsch slaag den te 'sGravenhage o.m. mej. C. C. J. Roos, te Santpoort, alsmede de heeren K. W. Bee- rens te Weet zaan en G. O. J. Vermeer, te Lisse. Onder veel blijken van belangstelling herdacht de heer J. de Vos heden den dag, waarop hij 25 jaar in dienst is bij de firma Enschedé als plaatdrukker. Namens het personeel werden hem stoelen cadeau gedaan. ONDERSCHEIDING. Door de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen is aan onzen stadgenoot den heer J. Hijkoop het getuigschrift voor de zilveren medaille niet premie uitgereikt voor het opwekken der levensgeesten van Willem Dirks, die op 26 Februari 1.1. met nog twee andere knapen door het ijs in den Schoter singel zakten en daaruit in bewusteloozen toestand werd opgehaald. DRANKBESTRIJDING. Tegen en gedurende de kermis ontwikke len de drankbestrijdende vereenigingen een prijzenswaardige actie. Wij ontvingen van wege de R. K. drankbestrijding het propa- gendablad: In het Gelid, en van het Cen traal Comié van Drankbestrijdende veree nigingen te Haarlem: Onze Strijd. Beide drukwerken worden op ruime schaal hier ter stede verspreid. VAN HET DAK GEVALLEN. Vrijdagmiddag half vier is de 16-jarige J. de Maker, een timmermansieerling, wonen de in de Oranjeb-oomstraat 137, van het dak van perceel Leidschestraat 29 gevallen en werd met ernstige kneuzingen en won den aan het gelaat in het St. Elisabeth's Gasthuis opgenomen. De jonge man was op zolder van genoemd perceel en keek uit het dakraam naar een metselaar, die op het dak bezig was. Hij verloor hierbij zijn evenwicht en viel van acht meter hoogte op de straat- steenen. Per rijtuig werd hij naar het Groote Gasthuis gebracht. Zijn toestand is niet zon der gevaar. VERNIELZUCHT. Vrijdagmiddag hadden de jongens de straat opgebroken op het Nieuw Heiligland, liefst op twee plaatsen te gelijk, Twee straatmakere moesten den boel weer in orde maken. AANRIJDING. Vrijdagmiddag kwam de heer O. per mo torfiets de Jansstraat uitrijden en zou de Riviervischmarkt opgaan. Juist kwam een vierwielig motorrijtuig aan, zoodat, om een hotsing te voorkomen, de heer O. het trot toir hij de Groote Kerk opreed. Daar kwam hij in botsing met een dame, W. genaamd. Zij bekwam een onbeduidende ontvelling aan de hand, doch haar japon was bescha digd. Na eenige gedachtenwisseling was de heer O. geneigd 2.50 schadevergoeding te geven. De juffrouw nam hiermede genoegen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 15 timmerlieden; 2 machi nale houtbewerkers; 1 meubelmaker; 4 met selaars; 5 opperlieden; 1 machinebankwer ker; 8 grof bankwerkers; 1 vuurwerker^ 1 ke telmaker; 1 burgersmid; 4 machinisten; 4 stokers; 1 electrieien; 1 instrumentmaker; 3 loodgieters; 4 schilders; 2 tuinlieden; 8 grondwerkers; 8 magazijnknechts; 16 loop knechts; 1 huisknecht; 16 kantoorbedienden; 2 boekdrukkers; 1 letterzetter; 26 losse werk lieden; 4 dienstboden; 37 werksters; 7 naaisters; 1 huishoudster; 6 vrouwelijke kan toorbedienden; 3 koetsiers en voerlieden; 11 winkeljuffrouwen; 2 Onderwijzeressen; 1 .Ver pleegster; 1 Kinderjuffrouw; 7 Leerlingen voor verschillende ambachten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 1 Augustus, z. van C. II. de Graafl—Govers. 2 Augustus, z. van E. G. W. ZeijlstraFischer. Overleden: 31 Juli. J. Kroonsberg, 81 j. Groote Houtstraat. 2 Augustus. G. M. Rees, 33 j. Palmstraat. BINNENLAND. PRINCIPIEEL® POLITIEK. Dader git opschrift schrijft Mr. Aalbérse in; „De Voorhoede" een artikel, waar mee .wij geheel accoord gaan. Over ge „samenwerking-" met een liberaal kabinet zegt Mr, Aalberse p.m.<i De eenvoudig©, eerlijke mam zal ér niets van begrjjpen, gat gisteren nog ge vrijzinni gen ons afschilderden als Nederlanders, ter wijl wij vrijzinnigen en socaaal-demacraten, althans bij ge herstemming, als lood om oud ijzer beschouwden, en gat heden wordt gezegd: op bepaalde voorwaarden kunnen wij een vrijzinnig zaikenkabinet steunen, t—ja zelfs er zitting in nemen. Zal ge meening niet postvatten, gat heel die scherpe tegenstelling tusschen vrijzinnige en christelijke politiek er alleen maar is, om in verkiezingsdagen de christelijke kie zers warm te maken, en gé middenstanders en arbeiders te weerhouden hun stem aan een liberaal of een sociaal te geven?. En hoe zal ons katholieke volk, tot in 't diepst van zijn ziel gekrenkt door de aller schandelijkste anti-roomsche campagne goor de vrijzinnigen veel ergerlijker nog dan door de sociaal-democraten tegen ons gevoerd, er iets van begrijpen kunnen, dat dit alles reeds na énkele dagen eensklaps vergeten schijnt? Wij moeten niet hebben een, politiek, die in ge studeerkamer wordt uitgebroeid, maar eene, die wortelt in ons gansche katholieke volk. Niet een politiek, die van bovenaf wordt opgelegd maar beneden onbegrepen blijft, doch een politiek, die de practische gevolg trekking is van de gevoelens der katholieke bevolking, als groot geheel genomen. En dan kan dat niet zijn een politiek van nuchter zaken doen met den tegenstander die ons gisteren nog op de laagste wijze belee- digd en belasterd heeft. Dat moet dat zijn een prinoipieelo politiek. Wij moeten de vrijzinnigen en sociaal-de mocraten laten zitten voor de gevolgen van hun eigen wangedrag. Niet aan ons is de taak, hen te redden uit het moeras waarin zij zichzelf moedwillig hebben begeven. Het moge schijnbaar uiterst slim zijn de vrijzinnigen met steun te beloven aan een vrijzinnig zaken-kabinet te paaien, en ze zóó van de sociaaldemocraten af tü trekken. Een politiek van kleine slimmigheden is de ervaring heeft het alom geleerd in den regel de allerdomste politiek! Het behoud van onze Katholieko Staatspar tij en van on zo Christelijke politiek eischt van ons, dat wij de voeling met het volk niet gaan missen, dat wij voeren een poli tiek, die door het volk begrepen en ver staan wordt, dat wil zeggen: een prin- cipiëelo politiek, streng consequente voortzet- zetting van de politiek, ons door Dr. Schaep- man nagelaten. Niet daarvoor is nu tientallen van jaren gestreden, om ons volk te winnen voor een christelijke politiek, om ons volk af te trekken van de oude Liberale partij, en af te houden van de opkomende Sociaal-de mocratie, niet daarvoor, om, nu eenmaal door steeds grooter tal met vaste stap do rechte weg onzer beginselen is betreden, hen in verwarring weer to brengen en allicht op kronkelpaden te doen verdolen. Hoe dan echter de ministerieelo crisis op gelost? Dat is niet onze zorg. Dat is do taak van vrijzinnigen en sociaal democraten tezaam. Slagen zij daarin, dan zullen wij onze taak hebben op te vatten en te vervullen als loyale oppositie, loyaal elk minder waardig middel zij ons vreemd, maar op positie dan toch, dus strak staande op ons stuk, geen vingerbreed afwijkend van den rechten weg onzer christelijke beginselen. Of slagen zij daarin niet, dat zij openlijk hun onmacht uitspreken. En dan kan Hare Majesteit weigeren het ontslag van het Ministerie-Heemskerk aan te nemen. Dan wachten wij rustig af, voortgaande met de afwerking van onze taak, of vrijzinnigen en sociaal-democraten vau hun meerderheid gebruik zullen maken, om liet Ministerie te doen vallen. En bestaan zij dat, dan is ontbinding der Tweede Kamer, onbekwaam gebleken om een parlementair bewind te steunen, het eenige antwoord dat past. Het Krupp-proces. Een Reutertelegram meldt: Voor den militairen krijgsraad te Moabit is de behandeling van het proces te gen de rilitaire en militaire beambten, het eerste bedrijf van het Krupp-proces be- gounen. De beschuldigden zijn de luitenants: Ti tian, Hinst, Hoge, Schleurder, de intendant- secretaris Pfeiffer, de vroegere vuurwerker Droese, thans secretaris bij de firma Krnpp en de vuurwerker Schmidt. De leider van de behandeling schetst dan de voorgeschiedenis van het proces, waarbij hij vooral wees op het werk van den, thans als getuige gedagvaarden ambtenaar van Krupp, Maximilian Brandt, die vroeger met de beschuldigden betrekkingen zou hebben onderhouden en van hen gegevens zou heb ben gekregen, waardoor aan de firma Krupp haar oude monopolie verzekerd werd. Het verhoor van de beschuldigden heeft het volgende verloop: Bij een gezellige bijeenkomst vroeg Brand aan Titian of hij hem zoo spoedig mogelijk mededeelingen zou kunnen doen over aan staande leveranties. Titian deelde hem mede, dat hij de ge middelde prijzen en de prijzen der concur- Teerende firma's wellicht nu en dan zou kun nen mededeelen, maar niet in grooten om vang of geregeld. Titian verklaarde, dat zijn betrekkingen tot Brand van zuiver kameraadschappelijk en aard waren. Hij had geen enkel bezwaar die mededeelingen te doen, daar het toch de fir ma Krupp gold. Brand had voor hem niet meer betaald, dan hij voor Brand. Een belooniug of beta ling voor zijn mededeelingen zag Tilihn niet in het onthalen door Brand. Geldgeschen ken kreeg hij niet. Dat hij met zijn mede deelingen tegen verordeningen zondigde, was hem niet bewust. Brand had slechts enkele berichten van hem gekregen, niet ongeveer 350 geheime rapporten zooals de acte van beschuldiging beweert. De ambtenaar van het O. M. echter wees er op, dat nit het notitieboekje van Brand bleek, dat de beschuldiging hem veel mate riaal bezorgde en daaruit blijkt dat de sa menkomsten van Titian en Brand zeer ge regeld plaats hadden.. Titian erkende, dat hij zijn opvolger Schleuder met Brand hekend had gemaakt, en voegde daaraan toe, dat Brand veel be lang stelde in berichten over aanvullings- leveringen. Hij had niet het bewustzijn iets tegen zijn plicht gedaan te hebben, en hij had ook niet het gevoel, dat Brand met de mededeelingen iets kwaads doen kon of ze aan het buitenland geven, zoodat de belang- gen der landsverdediging daardoor konden worden benadeeld. Ware het niet voor Krupp geweest, dan zou hij beslist niets gezegd hebben. Tusschen Krnpp en den Staat bestond echter, naar zijn meening, een verhouding waarin geen geheimen kunnen bestaan. Gastro. Een telegram uit Willemstad op Curasao deelt mede, dat daar een bevesti ging is ontvangen van het bericht omtrent de muiterij van het Venezolaansch garni zoen te Coro. De opstandelingen, die thans meester zijn van de plaats, hebben het be stuur in handen genomen. Volgens inlichtingen van den Berliner Lo- kal-Anzeiger spreekt de regeering van Ve nezuela de berichten tegen, dat de ex-pre sident Castro in die republiek weer geland zou zijn. Hij' is, naar beweerd wordt, van New- York naar Europa vertrokken en moet zich op het oogenblik in Dresden bevinden. Een standbeeld voor Fridjof onthuld. Donderdag is te Vangses in Noorwegen het standbeeld voor Fridjof, een geschenk van den Duitschen keizer, onthuld. Te 11.10 kwam koning Haakon met zijn gevolg op het oorlogsschip „Troll" aan; in liet gevolg waren de ministers van buiten- landsche zaken en de oud-minister-president. Een kwartier later kwam de depecheboot „Sleipner" met keizer Wilhelm aan boord. De vorsten gingen toen door de allee van vlaggen, onder geestdriftige juichkreten van het volk, naar het Fridjof-standbeeld. De keizer liield voor het standbeeld een redevoering die beantwoord werd door ko ning Haakon. Aan boord van de Hohen- zollern werd de maaltijd gebruikt. Een trein ontspoord. Zooals een Reu- terbericlit uit Ottawa mededeelt, is een goe derentrein van de Grand Trunk gisteren- ochtend ontspoord te Algonquin Park bij Ontario, doordat hij inreed tegen een kudde runderen, die zich op de rails bevonden. Vijf personen werden gedood. Een record in tuimelaanleg. Ee.n nieuw wereldrecord in tunnelaanleg is bereikt bij den aanleg van de groote Zwitsersehe Hauensteintuimel, deelt do N. R. Ct. mede. Het gelukte op één dag do doorbraak van do tunnel tot 14,7 meter op te voeren, ter wijl bij den aanleg van dc Lötscbberg-tunnel dat nog 13,2 meter bedroeg en toen een nog niet bereikte maximum werkprestatie was. De Haucnsteintunnel zal na haar vol tooiing 8 kilometer lang zijn en aan liet Duitsche spoorwegwezen de mogelijkheid ge ven, do in de laatste jaren toenemende me dedinging der Franse.he spoorwegen voorliet verkeer door Zwitserland naar Italië werk zaam tegemoet te treden, omdat door deze tunnel de rijtijd over het Gotthard-traject belangrijk verkort wordt. Onder de Duit-sehe socialisten. Gelijk wij reeds meldden, zegt de Res., wordt dezer da gen in Stuttgart het congres der Württembevg- seho socialisten gehouden. Nu twee beraadsla gingen van tweo dagen is men nog tot geen re sultaat gekomeri, en uit do discussies bleek, hoe veel tweedracht er ook hier heerecht© in de par tij van „broederschap". De voorzitter van de par tij, de rijksat'gevaardigda II i ld-ebrand, nam ont slag. Hij had in de laatste jaren zooveel meege maakt verklaard® hij. en was zoozeer vervolgd, bespied eu belasterd, dat hij wetend, dat men hem, ook na zijn aftreden, nog niet met rust zou laten, besloten had Würtemberg maar te ver laten en op een andere plaats zijn heil te zoe ken. De heele partijdag was een en al verdacht making en tyranniseermg. Den revisionistischen landdag-afgevaardigde Lindemann werd in do heftigst© bewoordingen verweten,dat zijn eehtgenootepresidente was van een burgerlijke vereeniging voor vrouwenkies recht en dat h\i daartegen niets had gedaan. Daarop antwoordde Lindemann: „De partijge noot. die nifj dit verwijt maakt, schijnt te mee- nen, dat de vrouw een aanhangsel is van de man. Ik heb met mijne eehtgenoote dikwijls over deze kwestie gesproken. Wanneer mijn argu menten niets helpen om mijn vrouw te „bekee- ren", dan betreur ik dat, maar ik kan er niets aan veranderen. Indien de een of andere partij genoot met deze verklaring niet tevreden is, laat hij dan naar mijn vrouw gaan en met haar vechten." Volgens het jaarverslag, door het partij-comi té dor socialistische partij samengesteld inet, het oog op het aanstaand congres to Jena, is de toename van het ledental nog nooit zoo gering geweest als het vorige jaar, zoodat. zegt het ver slag, men bijna van een stagnatie kan spreken. De socialistische partij telde op 30 Maart van dit jaar 982.850 leden tegen 970.112 op 1 Juli 1912, een vermeerdering dus slechts van 12.748, waaronder 10. 744. In 164 kiesdistricten wijst het getal der partij zelfs eene vermindering aan. Hoewel vijf nieuwe socialistische blad-en werden opgericht, vermin derde het totaal getal abonnementen op de bla den met 13.000. Aanslag op Russische beambten. Volgens een telegram uit Tiflis heeft een onbekend ge bleven persoon, op het station van de stad Gori, op den assistent van den procureur-generaal Tkatschef, den rechter van instructie Drochorof en het districtshoofd van Gori, Blau, die bij el kaar stonden, geschoten. Laatstgenoemde werd doodetij-k gekwetst en is reeds overleden. De bei de anderen werden licht gewond. Wraakneming van auto-bandieten. Te Oourbevoio kreeg do negen-en-twintig-jarige automobielknccht Pressi toen bij met de 27-ja- rige Marie Montagu zat te eten, een pakje yan den banketbakker thuisgestuurd, dat bij ope ning een gebak bleek te bevatten. Pressi en zijn gezellin gebruikten er een stukje van. Plotseling slaakte Pressi een kreet en begon hevig te braken. Onder den uitroep: „Ik ben vergiftigd", snelde bij naar den apotheker, die hij onderzoek eenhoeveelheid koperzout ia het gebak ontdekte. Nadat Pressi een tegengift had ingenomen, ging hij terug en trof Maris Montagu hevig brakende aan. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd. De politie verdacht er haart aanvankelijk van, schuldig in deze te zijn. Zij ontkende echter, maar verklaarde, dat Pressi in relatie gestaan had met eenige leden van de bende Bonnet en Gamier. Later had hij zich teruggetrokken en zelfs eenige dingen verraden, tengevolge waarvan hij meermalen des nachts op straat aangevallen wa» en brie ven ontvangen had, waarin uien hem met den dood bedreigde. Een „waanzinnige" harbier. De Londert- sche correspondent van de Tel. schrijft d.d. 31 Juli: Nachtelijke parlementszittingen stiooken zeer weinig met gezond verstand, vooral wanneer zij reeds den vorigen middag aan vingen. De wettenmakers kunnen dan kwa lijk al hunne zinnen bij dat nachtwerk heb ben. Doch het komt hier nu en dan voor. l'.n het toeval wilde, dat de Lagerliuisleden deze week tweemaal achtereen tot des och tends na drieën zoo'n abnormale beraadsla ging hielden over een wetsvoorstel, dat een doelmatiger behandeling voot personen met abnormale geestvermogens beoogt in te stellen. Het ging 0ver de Mental Deficiency Bill, zooals i dat ontwerp beet Het Lagerhuis heeft, deze Bill in derde lezing aangenomen. En de regeering denkt haar nu door te voe ren. Later zal ik eens het verschil dier beide voorstellen bespreken. Er werd echter bij het laatste debat, in den nacht van Dinsdag op Woensdag gehouden, een merkwaardig verhaal gedaan, strekken de tot bewijs, hoe lichtvaardig men soms personen ten onrechte voor gek houdt. Het bekende liberale Lagerhuislid, sir Arthur Markham, vertelde daarvan het volgende verhaaltje: Vele jaren geleden werd in zijn Engelsch kiesdistrict van het graafschap Notting ham, een jonge man wegens een geringe overtreding der wet veroordeeld, maar on toerekenbaar verklaard, derhalve naar een gesticht voor misdadige krankzinnigen ge zonden en daar 24 jaar lang opgesloten ge houden. Sir Markham bezócht dien man eenige malen, kreeg den indruk, dat hij vol strekt niet waanzinnig was, „althans zoo normaal van zinnen als sommige Lagerhuis- leden". en deed alle moeite, hein nit het be wuste gesticht ontslagen te krijgen. Zelfs hood sir Markham aan, op zijn kosten den man door een specialiteit te lateu onderzoe keu. Maar dat alios hielp niet, dc doktoren van het gesticht hielden hem voor krank zinnig, zoodat de minister van Binneniand- sche Zaken er niets aan Icon doen. Van hem ontving sir Markham echter de vingerwij zing, den man uit het gesticht voor mis dadige krankzinnigen naar ecu ander ver voerd te krijgen, op grond vnu de omstan digheid, dat zijne familieleden te arm wa ren, hem geregeld in het. afgelegen gesticht te bezoeken. Dat gelukte. De man werd ver voerd naar het provinciaal gesticht voor krankzinnigen, aldaar een jaar gehouden en toen ontslagen, op advies van den* dokter van liet gesticht. „Dat gebeurde eenige jaren geleden", voegde sir Markham ct bij. l)e rnan is vol komen normaal van zinnen. Bi.i heeft een barbierswinkel en scheert zelf honderden klanten per week. Zelfs de medische amb tenaren, die hem niet uit het gesticht voor misdadige krankzinnigen wilden ontslaan, lieten zich overhalen door hem te worden geschoren". En zij hadden geeu reden, onder liet. mes van dien „waanzinnigen" barbier te sidderen van angst. Zonder 1 usscbenkomst van het liberale Lagerhuislid, zou die man nog onder gek ken verkeeren. En dat is wel gek. Geen algemeenc staking in Zuid-Afrika, Een telegram uit, .Johannesburg meldt, dat in de vergadering van den Vakhond is be sloten geen algemeene staking af te kondi gen. Dit beslnit werd reeds door den Kaap- scheo correspondent van de Times voorzien. Deze seinde dezer dagen, dat, de vakbond blijkbaar in do oogen van tal van volgelin gen veel te ver was gegaan. Daar kwam bij, dat. de openbare meening zich afkeerde van de etrijdlnetige leiders, die het land een ernstigen slag dreigden toe te brengen en volgens dezen correspondent heeft het spoor wegpersoneel in deze houding van het groo te publiek moed gevonden om zich openlijk te verzetten tegen de overheersching van de leiders van den vakhond. Het spoorwegper soneel, blijkbaar aangevoerd door meer ge matigde elementen, wilde van deelneming aan hetgeen het revolutionaire propaganda noemde, niets weten en in een te Johannes burg gehouden vergadering heeft het zich dan ook met groote meerderheid tegen een staking verklaard. Deze houding der spoorwegmannen zal wel van grooten invloed zijn geweest op het besluit, van den vakhond. Immers, men had gerekend op de medewerking van het spoor wegpersoneel, zonder welke van een alge meene staking niets zou terecht komen. LEIDEN, 2 Aug. Korenbeurs. Omzetten wareu heden tamelijk teleurstellend. De vas te stemming voor Tarwe was deze week ver broken. Prijzen waren blijkbaar te ving de hoogte ingedreven. Als volgt, te noteeren: Tarwe f 8.50—10.40 per 80 K.G. Rogge f 6.106.80 per 76 K.G. Haver f 7.508.40 per 100 K.G. Gerst f 6.10 —6.60 per 65 K.G. Erwton f 8.25—9.25 per HL'. Eierenveiling. De eieren zijn gestempeld L\ E. V. Aanvoer 7430 stuks. Kipeieren 4.05 5.30. Eendeieren i' Ö.055.35. Kalkoen- eieren f 6—7 per 100 stuks. Handel matig. Fabrieksboter. Aangevoerd 376 achtste, 2 zestiende vaten, wegende 7810 K.G. Prima fabrieksboter (controle) f 52—56. Goede fa brieksboter (controle) f 4851. Prima boe- renboter f 6—8. Goede boerenboter. f 46 49. Handel matig. Turf. Lange turf f 4.254.50 per 1000 et. Aanvoer 180.000. SCHIEDAM, 2 Aug. Moutwijn f 14, Jene ver f 18, Commissie f 13.50. Stemming prijshoudend. Spoeling f 1.40, Graanspiritus f 22.75—23. Melasse f 18.75—19. Ruwe spi ritus f 10.75. o i' 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7