BINNENLAND. STADSNIEUWS. iiiEWS UIT DE! BfiTREK. Tegen Schmidt 6, Dröse en Hoge elk 3 maanden vestingstraf zonder ontslag uit den dienst. Tegen den hoofdbeschuldigde luitenant Pfeiffer één jaar gevangenisstraf en ont slag. ITALIë. Algemeene staking te Milaan. Als gevolg eener staking van metaalbe werkers is te Milaan gisteren, naar Reuter seint, een algemeene staking begonnen. Het trampersoneel beeft ook gestaakt, slechts enkele trams rijden nog. Enkele incidenten zijn voorgevallen, om dat sommige trambeambten niet aan de sta king wilden meedoen. F R A N KEIJ K. Verkiezingen voor de Algemeene Raden. Zondag hadden de verkiezingen plaats van een zeker aantal leden van de Algemeene Raden in Frankrijk, zooiets van onze Pro vinciale Staten. De republikeinsclie radicalen (anti-clericalen) bleven in de meerderheid. ENGELAND. Een groot mijnongeluk. Reuter seint het volgende telegram over een groot mijnongeluk: GLASGOW, 4 Aug. In de Cadder kolen mijn, twaalf mijlen van Hance, brak brand uit. De reddingscolonne had met groote moei lijkheden te kampen. Twintig lijken zijn '■•eeds gevonden. AMERIK A. Handige dieverij. De Amerikaansche gezant te Mexico, Hen ry Wilson, is Zaterdag te New-York het slachtoffer geworden van eenige handige zakkenrollers. Toen hij twee dames naar het station van den Pennsylvania Railway bege leidde, en zijn armen uitstrekte om haar tegen het dringen te beschermen, maakten eenige dieven van deze gelegenheid gebruik om hun slag te slaan. Zij ontroofden hem verschillende papieren van waarde, waaron der ook officieele stukken, Wilson was juist uit Washington aangekomen, en on geveer 125 dollars aan geld. De gezant ge looft niet, dat de documenten de reden van den diefstal waren. Hij is zeer verontwaar digd over de houding der politie, die op zijn klachten geen acht sloeg. EXTRA-PARLEMENTAIR! De „Nieuwe Courant" hoopl dat Mr. Cort van der Linden slagen zal in zijn pogingen tot vorming van een extra-parlementair kabi net, als hij er ten minste toe besluiten mocht de hem van wege de Kroon verstrekte op dracht te aanvaarden. Wat zal dat in casu zijn „een extra-parlementair" kabinet? Een kabinet van vrijzinnigen, die een vrijzinnige politiek voeren. Geen zakenkabinet dus Extra-parlementair- en eoneentratie-minis- terie, alzoo zusje en broertje! Dat woord ex tra-parlementair geeft echter de „N. Crt." een mooie gelegenheid ons wat voor te borduren. Zoo meende ik dat een extra-parlementair kabinet niet anders was, dan een kabinet van een bepaalde richting (in casu v r ij - zinnige) doch ter wille van de omstandig heden samengesteld uit mannen die den laat- sten tijd in de politiek niet al te zeer op Öen voorgrond waren getreden, om zoo min mogelijk tegenstanders af te stooten...... doch overigens aan ieder ander ministerie gelijk. Dat schijnt echter mis te zijn. De „N. Crt." geeft over dat „extra-parle- Bientair" beschouwingen, welke minitieus nauwkeurig het karakter van zoo'n kabinet weergeven en kent zoo'n kabinet ook een gansch andere, althans veel verdere, strek king toe, dan ik mij altijd had voorgesteld. lo. heeft de politiek van zoo'n kabinet min der scherpe kanten. Dit wil waarschijnlijk in de terminologie van de „N.Crt." zeggen, dat het niet zal verwezenlijken die punten van het concentratie-program, waarmêe de vrijliberale partij slechts noodgedrongen is meegegaan. Zij boft daar dus niet weinig bij Adieu Algemeen Kiesrecht!? 2o. zal zoo'n kabinet ook steun bij de over zijde mogen zoeken. Ja, daar staan ze met open armen gereed ,om zoo'n pseudo-concentratie-kabinet aan het hart te drukken! Dr. Kuyper staat in den Senaat vooraan, met een prachtig bouquet om het ministerie te verwelkomen I 3o. zal zoo'n kabinet minder gevoelig be hoeven te zijn voor nederlagen. Dat is óók een voordeeltje. Het zal dus zoo ongeveer politiek-immuun zijn; speldeprikjes zal het heelemaal niet voelen.... alleen als ge er met een hamer en spijker op inslaat zal het wijken. Doch dan nog slechts voor een oogenblik, want lukt de zaak op de eene manier niet, (dan kan zoo'n kabinet er weer op eene an dere manier mee voor den dag komen. Het eenige bezwaar kan volgens de „N. Crt." zijn dat de formateur van zoo'n kabi net aan zeer hooge eisohen moet voldoen. Maar ook dat is immers geen be zwaai-, want de liberale partij telt de knappe mannen bij dozijnen 1 .Voor rechts zou dat erger zijn .Vindt u nu ook niet, dat zoo iets „extra parlementairs" een aardige vinding is? Ik heb nog nooit zoo goed geweten, wat een „extra-parlementair" kabinet is, als nu ide „N.Crt." het mij heeft verteld. M. KAMERVERKIEZINGEN IN HOOGEZAND. DE SOCIALISTEN VERLIEZEN EEN ZETEL. De uitslag van de gisteren gehouden stem ming in het district Hoogezand (vac.-Spiek- manj is als volgt: Uitgebracht 5015 geldige Stemmen. Mr. P. Rink (U. L. aftr.) 2569, dr. (Th. van der Waerden (S.D.A.P.) 2446 st. De heer RINK is dus gekozen, en Üe socia listen, nu op 16 teruggebracht, verliezen een zetel. Bij de verkiezing van 17 Juni waren uit gebracht 6344 stemmen, waarvan op mr. P. Rink 2124, op den heer H. Spiekman, (S. D. A. P 2575 en op mr. R. Koppe (A. R.) 1645. Bij de herstemming is toen de heer Spiekman gekozen met 2845 stemmen tegen 2323 op mr. P. Rink. UIT DE STAATSCOURANT. ©ij Kon. besluit vati 24 Juli is aan .den heer H. W. Snijders w. en e. i., op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ingenieur bij den octrooiraad, en, met in gang van 1 September, beno-emd tot inge nieur bij den octrooiraad, de heer J. M. Stef- felaar, w. en e. i., ingenieur der Noord-Zuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij, te Lei den. HULDE AAN WIJLEN STAATSRAAD ASSER. Met applaus lieeft de Ilaagsche gemeente raad, die gisterenmiddag vergaderde, de me- dedeeling begroet dat B. en W. een voor stel van het katholieke raadslid Wesseling om een der nieuwe straten om het Vredes paleis naar Mr. Asser te noemen, overna men. In ons nuchtere landje zijn dergelijke bewijzen van spoedige huldiging zeldzaam! EEN FABELACHTIGE TOEZEGGING. Op een feestmaaltijd, door de Anglo- Saxonclub gegeven ter eere van den Ame- rikaansclien gezant, dr. W. H. Page, heeft deze, volgens het „Ned. Tijdschr. voor Ge- neesk., medegedeeld, dat er een plan be stond om honderd millioen dollars te bestem men voor geneeskundig wetenschappelijk onderzoek en bestrijding van ziekten. Het plan zou de gelieele wereld omvatten. Meer kort de gezant - er op het oogenblik niet van zeggen. „The Hospita'." veronderstelt, dat Rockefeller wel medeplichtig zal zijn aan liet plan. De lijst der verdachten is uit den aard der zaak niet groot. VERPLEGER BRAAM, f Onder toevloed van duizenden is gisteren middag te 'sGravenhage op Oud-Eik-en-Dui- nen ter aarde besteld, liet stoffelijk over schot van den Roode Kruis-verpleger der ambulance in Bulgarije, W. Braam. Langs den weg van anderhalf uur gaans, welke de stoet naar de begraafplaats nam, stond een dichte menigte geschaard. De lijkbaar was gedekt door tal van kransen van het Hoofdcomité van liet Roode Kruis en van verschillende mannen- en vrouwen-comité's van het Roode Kruis. De begrafenis ge schiedde met militaire eer Een verloren en teruggevonden schat. Te Delft was Zaterdag de luitenant C. v. H. met andere heeren aan 't voetballen op het cxcercitieterrein aan de Buitenwatersloot. Kort na 't gebruik van de koffie bij de vrouw van den congierge, toen 't spel weer hervat was, miste de luitenant zijn porte- monnaic, inhoudende een aanzienlijk bedrag. Hij vroeg de vrouw van den concierge, el zij oók iets gevonden had, doch deze wist van niets. Nu werd het terrein grondig afge zocht, waarbij een 50-ta! infanteristen be hulpzaam waren. Die portemonnaie, inhou dende des luitenants schat, werd evenwel niet gevonden. Ten einde raad werd de hulp der politie ingeroepen. Weldra verscheen de majoor van politie, Luijendijk, met zijn hond ..Rosa" ten tooneele. Het schrandere dier kreeg „lucht" aan een handschoen van den luitenant en had na korten tijd het ver loren voorwerp, dat onder den grond ver stopt was, gevonden. Hoogstwaarschijnlijk zegt de Tel., was dus de portemonnaie door een der „zoekers" gevonden en verborgen, om deze later, als de baan vrij zou zijn: te voorschijn te halen. Een goede maatregel. Te Eindhoven is het aantal danshuizenzóó toegenomen,dat de gemeente besloten heeft tot het heffen van een belasting op de dansgelegenheden. Voor een oppervlakte van de dansvloer van 300 M2 en hooger wordt.betaald f 22.50; voor 300 M2 tot 200 M2 f 20; voor 200 M2 tot 100 M2 f 17.50; voor 100 M2 tot 60 M2 f 15; voor 60 M2 tot 40 M2 f 12.50; voor 40 M2 en daar onder f 10. De lieeren Passtoors, Van Alphen en De Ha.es hadden voorgesteld de sommen tot de helft terug te brengen. In het belang der moraliteit drong mr. Van Best echter aan cup; handhaving van het ingediend tarief. De burgemeester merkte op, dat het na tuurlijk niet in de bedoeling ligt nette, be sloten bals 'te bemoeilijken, doch er rijzen dansgelegenheden als 't ware als padde stoelen uit den grond op,» waar avond aan a.voud gedanst wordt en die der politie veel werk verschaffen en beslist gevaar opleve ren voor de moraliteit der jeugd. De Amsterdamsche stille inbreker gepakt Men heeft den stillen inbreker in Amster dam, de schrik voor de lui die een avondje uitgingen, te pakken. Het is zegt de Tel. een zekere Druijff, pas 21 jaar oud, en wonende in de van Ostadestraat, met twee nog jongere schavuiten als medeplich tigen. Genoemd blad geeft het voorloopig zon- denregister van den aangehouden Druijff en zijne helpers. Het eerste hoorde men van een inbraak onder de gemelde omstandigheden, den 4en Juni. Toen was er ingebroken bij den lieer S. J. Brom, Weesperzijde 91. De inbraak loonde voor de insluipers de moeite echter niet. De eerste groote slag werd geslagen den 13den Juni, des avonds, bij den heer den heer A. van Ellinkhuizen, Nassaukade 504. Veel sieraden werden buit gemaakt, te zamen f 500. Op Zondag 15 Juni opereerde men op twee plaatsen: bij Tormet, Overtoom 260, buit: f 500, en A. Otto, v. Eeghen- laan 16, buit: f 175. Den avond van 17 Juni, toen de verkie zingen iedereen op straat lokten, sloeg men zijn slag op de Jac. v. Lennepkade, buit: f 300. In de maand Juni werd er nog hard gewerkt. Op 24, 25 en 30 Juni, respectievelijkOos terpark 21, buit: f 600; S. B. Gomperts, Plan tage ParkLaan 5, buit: f 1200 en Jasperin, Valeriusstraat 76, buit: f 1000. In Juli werkte men slechts drie maal, na melijk 7 Juli bij S. Dooseman, Geldersche- lcade 113, buit;: f 200, op 13 Juli bij A. J. Polak, Swammerdamstraat 17, buit f 200; op 27 Juli bij Swaab, Hemonylaan, buit: f 300. Dat was het laatste feit, door het drietal bedreven. In totaal hebben zij op deze wijze geroofd voor een bedrag van f 4750. In de woning van Druijff, in de Van Os tadestraat, was men gisteren juist bezig den buit te verdeelen, toen de politie er aan klopte en het drietal overviel. Zij werden naar het hoofdbureau gebracht en zullen, zoodra de recherche gereed is, voor den officier van justitie worden geleid. De Amsterdamsche étage-bewoners kun nen dus gerust zijn. Maar een weinig meer zorg bij lïet'wegsluiten tier kostbaarheden èin het afsluiten der woningen, zou toch wel ge- wenscht zijn. Zakkenrollers. Ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten te Vlaardingen, de vorige week gehouden, hebben zakkenrollers hun slag geslagen. Vermist worden, volgens de Telegraaf, tien gouden en zilveren hor loges, grootendeels met ketting, een groot aantal charivari, gouden oorbellen en een rijksspaarbankboekje met f 500! Inbraak. Zaterdagavond werd bij den heer R., aan den Weerdsingel te Utrecht, terwijl alle huisgenooten afwezig waren, in gebroken. Uit een schrijfbureau worden eeni ge sieraden, benevens ongeveer duizend gul den vermist. De recherche heeft de zaak in handen, zegt cle Tel. Een spoorongeval. In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan het station D. P. te Rotterdam bij het rangeeren van een goederenwagen deze door verkeerden wis selstand door de rangeermacliine op een dood spoor gezet, waar hij in botsing kwam met een personenrijtuig. De goederenwagen werd naar de Tel. meldt, in het personen rijtuig gedrukt, waardoor beide zwaar be schadigd werden, alsmede een stootblok, waartegen aan gebotst werd. De wagons gin gen door den schok uit de rails, waardoor op een der hoofdsporen eenigen tijd het ver keer gestoord was. Persooniijke ongelukken hadden niet plaats. Bekneld in de sluis. Zaterdagmiddag om streeks halfvijf zou een aak, nl. de Mer- wede II, uit Hardinxveld, en geladen met z50,000 steenen, afkomstig van het Belgische industrieplaatsje Duffel, door een sleepboot de Amsterdamsche stadsgrachten doorge sleept en gebracht worden naar de losplaats, Weesperzijde bij den Ringdijk, alwaar de steenen gelost moesten worden om te dienen voor eenige in Watergraafsmeer te bouwen peiceelen. De kapifein van de sleepboot, die met deze vaart zijn eerste reis door de Amsterdam sche wateren deed. was blijkbaar niet ge heel op de hoogte met de doorvaartwijdte der Amstelslnis, voer ten minste met het schip achter zich, door een doorvaart van nog geen 7 meter breedte, terwijl de bewuste aak 7'A M breed is. De gevolgen bleven niet uit. Het schip werd bekneld in de sluis en wel in die mate, dat belangrijke schade aan het (nog nieuwe) schip toegebracht werd. On middellijk werden pogingen in het werk gesteld om hei schip vrij te krijgen; ver schillende sleepbooten werden gerequireerd, echter zonder eenig practise!) resultaat: het schip was niet van cle plaats weg te krij gen. De vastzetting geschiedde met volle vaart, zoodaf een gedeelte der steenen tot pulver werd. De schipper taeeert de nu reeds aan het schip aangebracht schade op duizend a. twaalfhonderd gulden. Gistermiddag was de toestand nog onveranderd. Hbld. Hei ongeluk op het Amsterdamsche sportpark. Gistermiddag omstreeks drie uur is men er in geslaagd den heimachineketel, die bij het bekende ongeluk op het Sport park te Amsterdam weggeslingerd en in den grond van een weiland gedrongen was, na ongeveer drie dagen gravens, boven aarde te brengen. Uit den toestand waarin het zware ijzeren gevaarte verkeerde, was niet direct op te maken was de oorzaak van het ge beurde kan geweest zijn De N. R. Ct. meent echter dat het voorgenomen nader minu tieus onderzoek daaromtrent wellicht meer licht zal kunnen ontsteken Onder do tram. Zaterdagavond heeft de laatste tram van. Nijmegen naar Gennep in de buurtschap de Milsbeek onder Otter- sum een man aangereden en daarbij ernstig gewond. Nadat hem te Gennep heelkundige hulp was verleend, is hij per brancard naar het klooster aldaar vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Te Delft is Zaterdagavond de werk man J. Hyds uit Den Haag bij het opstap pen onder de in gang zijnde stoomtram ge raakt, waardoor hem de rechtervoet boven de enkel werd afgereden. Ecu groote brand heeft volgens de N. R. Ct. te Ter Neuzen gewoed, waar in brand raakten stapels planchetten op het liout- terrein van de expediteursfirma Van Cant- ford en Koch. De brandweer kon het vuur niet stuiten; de noordelijk gelegen kuiperij dier firma is verbrand evenals 6 loodsen met stapels planchetten zuidelijk. De vlam men zijn van dezcj overgeslagen op stapels mijnhout van den expediteur R. Drost. Alles is verzekerd. De waarde van liet tot nu toe verbrande beloopt, ruw geschat, twee ton. ONDERSCHEIDING. Naar wij vernemen is de heer H. Stinis, alhier, in verband met zijne verdiensten als hoofdleider van het Padvinderskamp te IJ- muiden, door den Padvindersbond te Bonn op de vergadering van 1 Augustus 1.1. be noemd tot eere-feldmeister van deze orga nisatie. Bij den heer Stinis komen de dankbetui- ginen van ouders der padvinders en van ver. eenigingen bij honderden binnen. GEMENGD DUBBEL KWARTET „H. P." Het gemengd dubbel kwartet „II. P." be haalde gisteren in den wedstrijd te Bussum uitgeschreven door Bussumsch Mannenkoor „Kunst na Arbeid." den lsten prijs, met al gemeene stemmen. De liepr Pielage behaal de hiermede zijn zeventigste bekroning. CONSAEL OP EN BUITEN DE KERMIS. Men kent we hebben daar al herhaalde lijk over geschreven, en het éérst na de in schrijving, welke hij de 50-jarige komst ter kermis alhier, zoo gaarne aan de firma Con- sael hadden gegund de historie en de h i s- billes die altemaal aan het 50-jarig jnbilé der firma Victor Consael op onze kermis vast zitten. Nu is dan in de Zijlstraat het mooie, ruime en kapitale winkelhuis der firma Bouckaert en Stevens gehuurd, en déér zit „Consael" nu, hoewel huiten de eigenlijke kermis, toch vlak er in! De oude vrienden en Consael heeft er wat in Haarlem! zullen hem hier evengoed vinden. En hoe! Inderdaad koste lijk en kostbaar, smaakvol en luxueus geïn stalleerd. De heer Caderius van Veen heeft met gobelins en spiegels en draperieën, met mooie dikke loopers en tapijten van dit win kelhuis een prachtig-decoreerde feestzaal we ten te maken, zoo'n 50-jarig jubileum waardl En zoo ziét liét er inderdaad gezellig en te vens rijk uit in deze zaal, die (dat is het eenige wat we vreezen) misschien wel wat to klein zal wezen, als het Haarlemsehe pu bliek den weg hier kent! Na al de moeilijkheden die de firma Con sael door toch wel wat al te ver gedreven concurrentiezucht heeft ondervonden (giste ren maakte nog de eigenaar van liet pand, door de concurrentie ingelicht, van de si tuatie gebruik, om óók z'n deel te vragen!) mogen we hopen, dat onze Haarlemmers de aardige attentie van Consael die in liet 50ste achtereenvolgende jaar, wat het ook kosten zou, niet op de Haarlemsehe kermis wou ont breken, zullen op prijs stellen! In de Zijlstraat hebben eenige bewoners de vlaggen voor deze gelegenheid uitgesto ken. HAARL. HUISHOUD. EN INDUSTRIE SCHOOL. Aan genoemde school zijn met ingang van 1 September a.s. benoemd (voor tijdelijk) tot leerares in huishoudkunde, koken en voe dingsleer, mej. C. S. W. Drijber te Zwolle; tot idem in teekenen, mej. Joh. Hoendervan ger te Amsterdam. DIPLOMA HAARL. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Het diploma voor costunmnaaien is uitge reikt aan: N. van Vliet, J. Brakel en Fre- deriks te Haarlem; B. Roest te Heemstede en S. Vermeer te Zandvoort, en een getuig schrift aan C. van Gelder, alhier. EEN NIEUW VAANDEL'. Een inzender in Ons Blad, het R.K. Dag blad te Alkmaar, feliciteert Haarlem met de aanwinst van het, nieuwe vaandel van O. L. Vrouw ter Nood, waarover wij kort geleden een en ander berichtten en dat bij de jong- tse pelgrimsreis naar Heilo, na de solem- neele Hoogmis, plechtig gewijd werd. Het wordt een juweeltje van borduurkunst ge noemd. R. K. BUREAU VOOR RECHTSKUNDIG ADVIES INZAKE ARBEIDERS BELANGEN. Opgericht is thans een R. K. Bureau van rechtskundig advies inzake Arbeidersbelan gen. Wanneer en waar de zittingen gehou den zullen worden, zal later nog worden be kend gemaakt. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. B. Guskens, voorzitter; N. P. Spierings, pen ningmeester, Linscholenstraat 17; I'. A. Alle man; H. Bodenstaff; P. Dijt en M. L. A. Klein, als toegevoegd secretaris, Korte An- nastraat 9, R. K. voreenigingen, daarvoor in de termen vallend eri die nog niet zijn aangesloten, ra den wij aan zulks alsnog te doen. Art. 2 van 'net reglement luidt als volgt: „Het doel der instelling is, aan arbeiders en daarmede-gelijkgestelde leden van Katho lieke vereenigingen, die bij dit Bureau zijn aangesloten, raad en hijstand te verleenen op rechtskundig en sociaal gebied, voornamelijk in zaken van arbeidsrecht". DE DRUKTE OP DE TRAMLIJNEN. Evenals op de treinen was het Zondag op de trammen buitengewoon druk. Op cle S. M. b.v. was het zoo druk dat niet genoeg materiaal aanwezig was, ofschoon al les in dienst was. Gisterenmiddag geraakte te Halfweg een beugel defect, waardoor eveneens een bij - draad brak. De wagen werd met 15 minuten vertraging opgetrokken naar Haarlem. Gis teravond geraakte ook oen wagen, om 12 uur uit Amsterdam vertrokken, defect, zoo dat, twee wagens op een zijspoor te Sloter- clijk moesten overnachten. Een latere dienst nam de reizigers over, terwijl de wagens hedenmorgen werden binnengebracht. VOOR HET PERSONEEL DER HAARLEM- SCIIE PAARDENTRAM. Bij mej. Mary J. Fleischman is nog inge komen van een weesjongetje A. Snoek, f 1; van mevr. de wed. F. P. f 2.50. BURGERLIJKE STAND. -Wiermans, 78 jaar, Dubbelebuurt. G- C. H., 6 jaar, d. van A. H. Oliedam, Begijne- steeg. H. Barleeus, 51 jaar, Breestraat. TUSSCHENPERSONEN VOOR DE UIT VOERING DER INVALIDITEITSWET. De Minister van Landbouw, Nijverheid heeft aangewezen als personen, die ouden van dagen, bij het aanvragen eener rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zijn: binnen het gebied der Commissie te Haar lem, buitengemeenten: Bennebroek: H. J. Cal koen, secretaris der gemeente Bennebroek: S. D. Köhler, onder wijzer, aldaar. Bloemendaal: H. Douwina, gemeentebode, aldaar. Haarlemmermeer: P. Borst, secretaris der Gezondheidscommissie, te Hoofddorp. Heemstede: K. Kaan. ambtenaar ter se cretaris van de gemeente Heemstede; E. Vedder, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Heemstede. Schoten: A. H. J. de Jong, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Schoten; H. G. Rijs, ambtenaar ter secretarie van de gem. Schoten. Spaarndam. J. E. Schalkwijk, secretaris der gemeente Spaarndam, wonende te Haar lem; J. Zuidweg, hoofd eener school te Spaarndam, aldaar. Haarlemmerliede en Spaarnwoude: W. H. J. Vilsterman, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Haarlemmerliede e.a. Zandvoort: K. H. J. Flint, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Zandvoort; A. van Malsum, ambtenaar ter secretarie van I de gemeente Zandvoort. Velsen: C. de Vries, N. Vos, H. Oostveen, M. K. Hofstede, H. Verbeek en H. S. Knoop, allen ambtenaar ter secretarie der gemeente Velsen, en J. Bontenhal, bevolkingsagent, aldaar. Hillegom: A. M. van der Jagt, secretaris dier gemeente; E. Meijer, ontvanger en amb tenaar ter secretarie van de gem. Hillegom; A. J. Wijnekus, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Hillegom; K. Hoorn, onderwij zer, aldaar; J. H. Boonstra, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Hillegom. Lis&e: J. C. Zaneveld en Th. van Hemert, heiden ambtenaar ter Maratawa tob «le ge- meente Li6se. Noordwijk: K. Haasnoot, aldaar. Noordwijkerhont: H. Brouwer, ambtenaar ter secretarie van de gem. Noordwijkerhout Katwijk: J. W. Kobus, ambtenaar ter se cretarie van de gemeente Katwijk; O. J. vaD Griethuyzen, ambtenaar ter «ecretarie vaD de gemeente Katwijk; J. Schaddee t. Doorn, havenmeester te Katwijk. Sassenheim: O. van Eek, secretaris dei gemeente Sassenheim. Beverwijk: H. G. Bakker, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Beverwijk; F. R. C. Rijkens, ambtenaar ter secretarie van de gemeente BeverwijkJ. J. van Slogteren, werkzaam ter secretarie van de gemeente Beverwijk. Heemskerk: II. van Benthem, secretaris der gemeente Heemskerk. Wijk aan Zee en Duin: J. W. Eerhart, al daar; G. J. Wassenaar, hoofd eener school, aldaar. Limmen: S. A. Gijzen, ontvanger der gem iLmmen; B. Verweel Vooren, brievengaarder aldaar; G. J. Meijer, hoofd eener school Uitgeest: J. Schaar, aldaar; C. Twisk, amb tenaar ter secretarie van de gem. Uitgeest Heiloo: K. Blankestijn, ambtenaar ter se cretarie van de gem. Heiloo; J. van der Mo len Sr., wethouder der gem. Heiloo. Egmond aan Zee: N. F. Soomer, gemeente bode, aldaar. Egmond Binnen: J. A. Verder, secretaris der gemeente Egmond-Binnen. Castricum: D. Dekker, onderwijzer, al daar; G. Louter, kruidenier, aldaar. ÏJMUIDEN. Se heep voortbeweging. In de maand Juli 1913 zijn op het Noordzeekanaal geschut door de Noordzeesluizen alhier: Naar zee: 237 stoomschepen, 141 tjalken, 208 visschersvaartuigen, 370 andere vaar tuigen, te zaïncn 9-56 schepen, inhoudende 1.398.690 M3. Uit zee: 231 stoomschepen, 146 tjalken, 248 visschersvaartuigen, 366 andere vaar tuigen, te zamen 991 schepen, inhoudende 1,349.588 M3. Totaal 1947 schepen, inhoudende 2.748.27? M3, tegen 2.202.939 M3 in 1912. Hiervan 507 schepen geschut door de groo te schutsluis, waarvan 52 te groot voor de oude sluizen. (Zeepost). BEVERWIJK. Aangehouden. De politie heeft gisteren ze keren v. d. W., aangehouden, die onlangs den veldwachter van Driel zoo ernstig heeft mishandeld, dat deze voor den dienst is af gekeurd. Hij was naar Duitscliland uitgewe ken en nu voor enkele dagen naar Bever wijk gekomen. Motorbootdienst „De Vereeniging". De Staatscourant bevat de statuten van de mo torbootdienst. „De Vereeniging" alhier. HEEMSKERK. Elcctricitcit. Gisteravond werd door eenige ingezetenen een vergadering belegd ter be spreking van de electriciteits-voorziening van Heemskerk. De vergadering was druk en door vele vooraanstaande mannen in de gemeente bezocht, die voor het. meerendeei instemming met hets beoogde cloel betuigen De heer H. van Benthem leidde de ver gadering. De heer Rietmeijer uit Amsterdam zette de kwestie uitvoerig uiteen, terwijl op de inleiding een aangenaam debat volg de, waaraan ook de heer Smit Kleine, direc teur der K. E. M. deelnam. Men kwam tot de conclusie, dat Heems kerk aangewezen is voor electr. verlichting, daar de woningen hier geen compacte massa vormen,d och zeer verspreid zijn, zoodat gas- aanleg wegens te hooge kosten hier niet mogelijk is. Daarbij, mocht gas voor warm- televering liet winnen, als bron van licht is electriscli licht de groote concurrent, en als voortbrenger vaii kracht ver de meerdere boven gas. Wat de kosten betreft, kost de aanleg voor den gebruiker ongeveer vijf gul den voor elke lamp en bedraagt het gebruik van een lamp van 32 kaarsen, welke voor de meeste woonkamers voldoende is, niet meer dan een cent per uur (24 kaarsen per vierk. meter oppervlakte). Voor de klein;in- dustrie zijn de kosten per uur voor een paardekracht ongeveer 10 cent, wat bij groo- ter gebruik aanmerkelijk daalt. Daarbij kan er geen sprake van zijn, dat de prijzen zul len stijgen, daar grooter verbruik wel da ling met zich mee kan brengen en de ge meente een contract aangaat van 25 jaar. Ligt een perceel binnen 15 M. van de hoofd leiding, zoc^ kost dit de gemeente f 8 per aansluiting,' bij grootere afstanden zal de gebruiker hoogstens 12 cent per Meter draad moeten betalen en voor een paal pl.m. f 14. Aan het slot der vergadering sprak de heer Van Benthem woorden van dank, aan allen die de bijeenkomst hadden opgeluis terd en zoo belangrijk hadden gemaakt en eindigde met den wenscli, die zeker al de aanwezigen met hem deelden, dat spoedig in' Heemskerk de electr. verlichting tot stand zal komen. HILLEGOM. Feestavond Zaterdagavond is aan liet Per soneel van de firma K'. v. Bourgondiën eiï Zonen ter gelegenheid van zijn 25-jarig hu welijk een feestavond aangeboden. Het droeg een echt prettig karakter. Allen roem den de gulle en hartelijke ontvangst. Het personeel bood den jubilaris een kristallen rookstel aan, hetgeen door den jubilaris hoog gewaardeerd werd. HAARLEMMERMEER. Fieteongclulk. Aan den ringdijk bij de Lijnden is een wielrijder, zekere W. v, W. des avonds in gedane uitgravingen gereden, die niet waren verlicht. Hij werd vrij ern stig aan het hoofd verwond, zoodat hij zich dadelijk onder behandeling van den genees heer, moest stellen. Het rijwiel werd geheel in elkander, gedrukt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Geen Onafhankelijkheidsfeesten. In eeffli gisterenavond gehouden vergadering van in gezetenen is besloten wegens de weinige deelneming geen onafhankelijkheidsfeesten te vieren. Het voorloopig comité is nu ont bonden. KANDVOOST. 'Aangekomen vreemdelingen. Fam. B er vei ling, Amsterdam, Haarlemmerstr. 42, 7 pers, fam. de Korte, Hilversum, Kerkstraat 22, 5 p.; fam. Berkhout, Amsterdam, idem. 41

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2