Depót van lijnen. Maison Antonio Agnllar KATHOLIEKEN!! irrigatoren M.J.SCHIPPER, ZAAL TE HUUR J. 1Ü1 WOK. Brouwersvaart IG6. SA FE-DEP O SIT. Wandelschoentjes. j/ÏW.ÏTYecbuijzer?. 'iBarïeJ[orisstraat 27. £TeJe/J77ü. Tennlaschoenan. Van overal. 1 •RIBT - SCHCLPE öuin« en Rêvierzend, Telephoon 748. DE SPAARNE-BANK Adverteert in de N, Haarl. Crt. Sport en Wedstrijden, Landbouw en Visscherij worden den Boekhandel J. VINK Px, Breukbanden, zeer sterk Kantoor en ISagazija Ged. Oude Gracht J. l SMNKELS, Direct. De Notarissen HEINSIUS te Haarlemmer meer en HAMEDOES te Amsterdam. Uit onze Oost. Adverfentiën« Te Beverwijk tiën voor de „NIEUWE HAARLEiSCHE COU- RAUr'aangenomen door KliiBB ÜButstraat 125. TELEFiiH 858. Café 't Wapen van Amsterdam, C. VAN LEYENHORST, Eerste Ned. lij. tot Detail-Vei koop m „ANÏHRiCIEÏ" „PREMIER ANTHRACIZT" Nieuw e Gracht 98 HAARLEM. B EKEROOMPETITIE 1913/14. Voor de Bekercompetitie 19131914, waar voor do inschrijving op 15 Aug. a.s. sluit, hebben tot nu toe de volgende vereenigingen ingeschreven Achilles, Assen; Achilles, R'dam; Amstel, Amsterdam; Alphen, Alphen a.d. Rijn; Ajax, Amsterdam; Be-Quick, Groningen; Concordia, Delft; D. E. O., Amsterdam; D. O. S., Utrecht; D. V. 3. Rotterdam; Dordrecht, Dordrecht; D. V. V., den Hang; Fortuna, Vlaai-dingen; Go ahead, Deventer: 't Gooi, Hilversum; Haar lem, Haarlem); *B. S. Den Haag; Hercules, .Utrecht: II. V. C., Amersfoort; Hilversum, Hilversum; L. V. V. Leiden; M. V. V. Maas tricht; Quick, Nijmegen; Quick, Amersfoort; Spartaan, Amsterdam; S. V. V. Schiedam; T. O. P., Gouda; U. .V. V., Utrecht; V. V. V., ,Venlo; V. F. C., VlaardingenV. ,V. A., Am- steixlamV. O. C., Rotterdam; V. U. C., den Haag; Wagenipgen, te Wageniagen; Wilhel- mina Vooruit, Amsterdam\V. ,V. ,V., Win schoten; Willem II, Tilburg; W. F. 0., Wor- merveer. MOND- EN KLAUWZEER. Gedurende de week van 27 Juli tot en met 2"dezer zijn hier te lande geen gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, zoo dat Nederland sedert 12 Juni vrij van ge noemde ziekte is. SLAAP LEKKER Pastoor v, d. Kol schrijft uit Okaba (Z. N. Guinea) aan de Java Post over een bezoek aan de kampong Weeuw, waar hij gedwon gen was te overnachten. Met een knappend vuurtje in 't midden en enkele rookende dito's rondom ons, om de muskieten weg te houden, zaten we gezellig te praten; waaroverdat weet ik zoo pre- ies niet meer. Zooals gewoonlijk werden allerlei vragen gesteld, verstandige en dwa ze: over Toe wan Deo, de heiske's (overleden) het verblijf der heiske's, het scheppingsver haal, Holland, de stoombooten, do sterren, enz., alles dooreen. 'tWas echt gezellig. De vrouwen en kleine kinderen hadden wel spijt niet hij het gezelschap te mogen zijn; nieuwsgierig kwamen ze nu en dan eens kij ken en onder een of ander voorwendsel een praatje maken en kraaltjes vragen. Maar ze moesten rap zijn, of al de mannen wierpen hun in koor de liefste scheldwoorden toe. Nadat ik verzadigd was van „ko-ek en ei", en de mannen hun sago eu viseh (soms ver vaarlijke porties!) naar binnen hadden ge speeld, zou cr nog een „noe-nango" gebruikt worden, dat eigenlijk beteekent „om te sla pen", dus een slaapmuts", bestaande in een napje uitgekauwde wati (bittere, bedwel mende plant). Waggelend stond toen de oude Papoea op, sloeg een paar vreemde kuitenflikkers, stak met veel moeite een droog klapperblad aan als fakkel, en leidde me naar m'n logeerka mer. De benauwdheid sloeg me tegen 't ge zicht, toen ik bet lage mannenhuis binnen kroop; men was er een vuurtje aan 't stoken om de muskieten naar buiten te drijven. De laatste man verzekerde de opening die dienst doet als deur, met stevige dwarshouten; en de een na den ander kroop op zijn respec tievelijk „bed" van stokken, zoo'n meter bo ven den grond langs de twee zijwanden op geslagen. Ik was wel moe enniet zoo duizelig als de meeste hutgezellen! Maar slapen deden allen vóór mij: zoo'n „slaap muts" schijnt toch goed te werken! Wat een lucht! 't Zweet brak me uit, en 't hielp al weinig dat ik mijn jas uitgooide en oprolde tot een hoofdkussen. Een vreemd bed heb ik altijd hinderlijk gevonden, maar op zoo'n „tafel" van dikke stokken kon ik den slaap heelemaal niet vatten. Daarbij, stil was 't er niet. De een snorkte, de ander bromde, een derde geeuwde, een vierde mop perde omdat de wati zoo bitter was geweest en hem heelemaal ziek had gemaakt, en de goede Papoe, om den boel stil te houden, schold allen tegelijk uit en verzocht stilte, want„mijnheer sliep". Morgen brengen! Ik deed wel net alsof ik sliep in m'n donke ren hoek met rook en muskieten en hitte, maar ik sliep niet. Buiten en in de naastge legen vrouwen-hutten klonk het ook al als een spot: „Stil, want mijnheer slaapt". Hon den en varkens in de hut met nog zekere kleinere huisdiertjes schenen ook al te we ten dat „mijnheer sliep". Ik pufte, ik stikte, ik droop. Had ik goed geweten waarheen, dan had ik de gebarricadeerde deur openge broken en huiten gaan slapen. Scheepvaartberichten. IJMIUDEN, 6 Augustus N. Vertrokken 6 Augustus: Waalstroom, s. Huil. Sohwennau, s. Immingham. Nederlandsehe Stoomvaartlijnen. Rembrandt van Amsterdam n. Batavia, pass 6 Aug. Ouessant. Oranje, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 5 Aug. van Suez. Kangean, van Amsterdam n. Batavia, arriv. 6 Aug. te Genua. Sindoro, v. Rotterdam n. Batavia, arriv. 6 Aug. te Marseille. Soerakarta, v. Rotterdam n. Batavia, arr. 6 Aug. te Sabang. Eemland, van Buenos Ayres n. Amsterdam, pass. 5 Aug1. Ouessant. Maartensdijk, van Rotterdam n. Cubo, arr. 6 Aug. te Antwerpen. Nieuw Amsterdam, v. de HollandAmerika Lijn, zal 9 Aug. 5.30 v.m. van Rotterdam n. Newyork vertrekken. Calypso vertrok 5 Aug. van Lissabon naar Genua. Pomona arriv. 6 Aug. te Neufahrwa-sser n. Amsterdam. Apollo vertrok 6 Aug. van Cuxhaven n. Amsterdam. Euterpe arriv. 6 Aug. te Pillau v. Am sterdam. Minerva vertrok 5 Aug. van Constantinopel naar Odessa, Billiton, v. Amsterdam n. Batavia, pass. 5 Aug. Ouessant. Glaucus, v. Java n. Amsterdam, pass. 5 Aug. 9 uur v.m. Prawlepoint. Besoeki, v. Rotterdam n. Batavia, arriv. 5 Aug; te Padang. Samarinda, v. Batavia, n. Rotterdam, vertr. 5 Aug. van Port Said. Prins Maurits arriv. 5 Aug. te Paramaribo v. Amsterdam. Noorderdijk, v. Baltimore n. Rotterdam, pass. 5 Aug. 10.50 v.m. Soiüy. Wilichad, v. Montreal n. Rotterdam, pass. 5 Aug. 4 uur n.m. Lizard. Calypso arriv. 5 Aug. te Lissabon van Am sterdam. Oberon vertrok 4 Aug. van Algiers naar Cadix. (Zeepost.) Een Mesny-laboratorium. Tijdens de pest in Mandsjoerije is, gelijk men zich lier- innert, de Fransche geneesheer Gérald Mes- ny, directeur der geneeskundige school te Tientsin, op eigen verzoek door de Chinee- sche regeering naar de aangetaste streken gezonden en is hij daar aan de pest be zweken. Een comité van aanzienlijke per sonen te Parijs heeft nu het plan opgevat, te zijner gedachtenis een groote som bijeen te brengen ten einde aan het Fransche zie kenhuis te Peking een laboratorium toe te voegen, dat den naam van Mesny zal dra gen. (T. v. G.) Twee onderzeeërs vermist. Twee Engel- sche onderzeeërs, welke aan de vlootmanoeu- vres hebben deelgenomen, worden vermist.' In sommige kringen maakt men zich zeer ongerust over het lot van deze schepen en' over hare bemanning, doch de EngeLsché admiraliteit heeft meegedeeld, dat deze be- zorgdheid geheel ongerechtvaardigd is, wijl I beide schepen opereerden op plaatsen, waar" 1 zij onmogelijk konden vernemen, dat de ma noeuvres reeds zoo spoedig afgeloopeu wa ren. Daneff in hechtenis? Volgens een tele gram uit Sofia aan de Daily Telegraph heeft de Biügaarsche regeering gelast den vroege- ren Bulgaarsclien- minister-president dr. Da neff in hechtenis te nemen. Hij wordt be schuldigd een geheim fonds te hebben ver bruikt op een wijze, welke niet in overeen stemming is met de vooi-schrifteu. Alge meen is men van oordeel, zoo teekent de Msb. hierbij aan, dat behalve Daneff ook een groot aantal hooge persoonlijkheden ter ver antwoording zullen geroepen worden, om re kenschap af te leggen van hunne politieke en militaire daden. De nederlaag eischt of fers! Gestrafte lasteraars. Zijne Eminentie Kardinaal Maffi, Aartsbisschop van Pisa, had een tijd geleden tegen de „Corriere di Toscana" een aanklacht ingediend wegens allersehandelijksten laster, en het gerechts hof te Pisa veroordeelde den verantwoorde lijken redacteur tot een jaar, drie maanden en vijf dagen gevangenisstraf met verscherp te afzonderlijke opsluiting eiken zesden dag, alsmede tot een geldboete van 1890 lire; de directeur van het blad tot eenzelfde straf plus een boete van 1820 lire en de uitgevers tot het geven van een openlijk eerherstel en het betalen van schadevergoeding. Groote standbeelden. Keizer Wilhelm heeft met het aanbieden van het Fridthjof- standbeeld aan koning Haakon inderdaad een kolossaal geschenk gegeven. Zoowel let terlijk als figuurlijk. Dit standbeeld toch, een schepping van professor Max Ungar, is niet minder dan 12 meters hoog. Toch haalt dit beeld het in grootte niet hij de werken die de geschiede nis ons heeft gelaten. De Egyptische spliiux is wel niet zoo hoog, niet meer dan goed zes meter, maar de lengte is 30 meter. In Thebe, in de ruïnes van den tempel Karaak, zijn eveneens twee prachtige beo]den, die heide een hoogte van zes meter bereiken. Phidias heeft Griekenland-twee standbeel den geschonken, die belangwekkend zijn, zoo wel door hun grootte als vooral door de mag nifieke vormen. De eerste die van Athena parthenos geheel gemaakt uit marmer, ivoor en goud, bereikte met het voetstuk, waarop het was geplaatst, een hoogte van 14 meter. Verder verdient vermelding het eolosseum van Rhodos, een beeld gewijd aan den god Helioshet was niet minder dan 32 M. hoog. Maar ook uit lateren tijd zijn er vele monumenten van enorme afmetingen. Daar heeft men het standbeeld te Munchen, een personificatie van Beieren, welk beeld een hoogte heeft van 15 M. En dan het beroem de vrijheidsbeeld te New-York, hetwelk een hoogte bereikt van 74 M. en dat geplaatst is op een voetstuk van 25 M. Weinig kleiner is het onlangs te Rome onthulde ruiterstandbeeld van Victor Ema nuel I. De onder Duitschen invloed- ingevoerde zucht naar het „kolossaal", waarvan een Kq- rlin, een Mounier en huns gelijken steeds ver bleven, wijst op een geblaseerdheid niet on gelijk aan die welke in Griekenland sinds Lysippus van Licyon haar invloed deed gel den en haar culminatiepunt bereikte tijdens de rhodische school. Hiervan getuigt het 50 meter hooge standbeeld der zon, vervaar digd door Chares van Lindus, een beeld, waarvan men de duimen niet kon omarmen en dat na het beruchte Nero-beeld het groot ste uit de oudheid was. Toch doen al die „ondernemingen" nog onder voor het werk dat Dixocharges wilde uitvoeren. Hij was namelijk voornemens d berg Athos in een standbeeld te veranderen. Het zou een beeld van Alexander worden. De linkerhand zou een stad van 10,000 zielen bevatten, de rech terhand een schaal, waaruit een stroom in zee zou vloeien. Een conducteur ais dief. Vrijdagnacht werd een heer die in sneltrein Dormund— Hannover lag te slapen, wakker doordat iemand de coupé Was binnengedrongen. De man merkte dat de heer wakker was ge worden, eri vluchtte. De heer nog eenigs- zins onder den invloed van zijin dutje keerde zich om en sliep weder in. Hij werd evenwel kort daarop weer wakker door hulpgeroep in den aangrenzend en wagen. Hij wist er bin nen te komen en vond er een dame ten hoogste opgewonden en angstig. Zij ver klaarde dat iemand in uniform in haai'cou pé gedrongen was en haar handtaschje ge roofd had. De heer, met me.er tegenwoordigheid van geest, trok aan de noodrem en keek me teen het venster uit. Hij zag toen de con ducteur die zich haastig over den treeplank1 verwijderde. Zoodra den trein stil stond werd een onderzoek ingesteld de betrokken conducteur was gauw gevonden, en bleek' in 't bezit te zijn van het geld dat in het taschje was geweest. I)e overvallen dame herkende hem dadelijk. In den beginne had den conducteur ontkend, maar toen de da me hem met beslistheid zeide te herkennen viel hij door de mand. Men denkt dat de man zich' reeds aan meerdere spoorwegdiefstallen heeft schuldig gemaakt. Engeland en Amerika. De inededeo- ling, dat Groot-Brittannië niet officieel deel zou nemen aan de tentoonstelling in San Francisco in 1915, heeft in Amerika heel wat bloed gezet. Ook in Engeland vindt het besluit geen algemeene instemming. Intus - schen is gebleken, dat het niet het geschil over de kanaaltollen is, dat de regeering aanleiding heeft gegeven om zich van deel neming te onthouden. De „Pall Mall Ga- zette" deelt n.l. mede, dat de afdeeling „ten toonstellingen" van het ministerie van han del van meening was, dat hot niet moge lijk zou zijn een voldoend aantal kooplieden en i ndustrieelen tc bewegen zich de hooge kosten te getroosten, aan hot inzenden van goederen naar de tentoonstelling verbonden, terwijl bovendien weinig voordeel te wach ten is van de deelneming, daar de handels betrekkingen tusschen Engeland eu San Francisco weinig te beteekenen hebben. Merkwaardige staaltjes van opofferings gezindheid. Een merkwaardige heldhaftige en tragische geschiedenis meldt de corres pondent van de Daily Telegraph uit New- York, aldus schrijft de Londensche corres pondent van do Tel. d.d. 1 Aug.: Een welbekende burger, aldaar, Leigh- bourn Middle ton, sti erf er kort geleden in een hospitaal, na uiterste pogingen in een hospitaal, na de uiterste pogingen om hem in het leven te behouden. Hij leed aan een hijzonderen vorm van bloed armoede, het ge volg van typhuskoortsen, bij zijn huwelijks reis opgedaan, 18 Juli werd hij te New-York in een hospitaal opgenomen. En de dokto ren daarvan zagen alleen kans zijn leven te redden, door hem bloed van. anderen perso nen in do aderen te spuiten. Voor de operatie bood zich allereerst aan zijn vader, die tweemaal naast zijn zoon op de operatietafel lag, voor overbrenging van zijn bloed op hem. De jonge man kwam daardoor een beetje bij, maar stortte dra weer in. Toen bood zijn jonge vrouw haar bloed aan gevolgd door een zeventien jarigen neef van den patient. Doch ook hun bloed hielp hem niet, waarop hem bloed werd ingespoten, af getapt van eeu zijner vroegere makkers der hoogeschool. De toestand van den patiënt J bleef echter hopeloos. De moeder bood haar leven, maar daar kwamen de doktoren te gen op. Inmiddels had een der broeders van den patiënt, die op grooten afstand van New- York in een afgelegen woestijn vertoefde, telegrafisch bericht van zijn ziekte ontvan gen. Onmiddellijk ging de broeder op reis, liep twintig mijlen te voet, kreeg een koets te pakken, reed daarmee snel naar een sta tion en spoorde nacht en dag door naar New- York, waar hij verleden Maandag arriveer de. Na een oogenhlik te hebben uitgerust in het hospitaal, ging hij naast zijn zieken oroe- der op de operatietafel liggen, om zijn bloed voor hem te laten aftappen. De dokters za gen daar geen heil meer in voor den hope- loozen toestand van hun patiënt, maar zij gaven gevolg aan het dringend verlangen van zijn broeder, wiens bloed den hewuste- Ioozen patiënt een oogenhlik bijbracht. Hij sprak tot de om zijn bed verzamelde familie leden, dankte hen voor hunne opofferingsge zindheid, werd andermaals bewusteloos en ontsliep Woensdag. Een vrijgezellen-belas ting in Frankrijk Ook in. Frankrijk begint men er reeds ovef te spreken om de vrijgezellen een speciale belasting op te leggen. De Parijsche bladen1 publiceeren in verband hiermede een statis tiek, waaruit blijkt, dat er in Frankrijk te genwoordig 1.350.000 ongehuwden, 1.800.000 kinderlooze echtparen, 2.650.000 echtparen met twee kinderen en 2.400.000 echtparen met één kind zijn. De vereeniging „La Race franpaise", wier streven het is, het bevol- kingscijfer in Frankrijk te verhoogen be veelt naar de Tel. meldt in de „Figaro" een bclastingontwerp aan, gebaseerd op 't principe, dat ieder burger verplicht ia drie kinderen op te voeden en groot te brengen, Is de burger 45 jaar oud en heeft hij geen of minder dan drie kinderen, dan zal hij' voor elk ontbrekend kind gemiddeld 30 fr. per jaar te betalen hebben, zoodat een 15- jarig man, die slechts één kind heeft, 60 francs betalen moet. Natuurlijk zal met de maatschappelijke positie der belastingplicht tigen rekening gehouden worden. Men be rekent, dat deze „belasting op de ontbre kende kinderen" 500 miüioen francs per jaar opbrengen zal. De toestand van den Paus. Naar de „Germania" meldt, hebben de geneesheeren den H. Vader weten over te halen, om eeni gedeelte van Zijn arbeid in den tuin te ver richten. Eerst was men van plan kamers in1 den Leotoren voor Z. H. in te richten, maar rrfen heeft van dit plan afgezien, wijl dié' kamers te vochtig zijn. Daar de pelgrims1- tochten den gelieelen zomer duren, heeft de Paus bijna geen rust, en zal het werken in den tuin zijn eenige „zoinervacantie" uitma ken. De arrestatie van Deperdussin. Aan de B. Z. a. M. wordt nit Parijs geseind: De ar restatie van den fabrikant in aeroplanes Deperdussin is de sensatie van den dag. De val van de groote onderneming blijkt een der grootste krach te zijn die in de laatste jaren in Frankrijk zijn voorgekomen. Als men de geschiedenis van Deperdussin eeu 12 tot 15 jaren teruggaat, dan blijkt dat hij vroeger agent in zijdenstoffen is geweest. In deze functie had hij betrekkingen aange knoopt met kapitalisten, die hem geld voor den aankoop van zij de waren voor de groote Parijsche warenhuizen hadden voorgescho ten. Deperdussin stichtte later de Banque Comptoir Industriel Eeonomique. De zaken! gingen toen meer vlot De omzet bedroeg zelfs 20 millioen francs per jaar. Deperdus- sing legde in de laatste algemeene verga dering een bekentenis af teneinde daardoor een uitstel van betaling te verkrijgen. De schulden bedragen meer dan 40 millioen fra.! Particulier wordt nog aan de N. R. Crt geseind: Deperdussin leefde buitengewoon' weelderig, ver boven zijne krachten. Om aan geld te komen, maakte hij gebruik van het absoluut vertrouwen, dat de financieels groep in hem had. Hij bracht met valsche papieren volstrekt denkbeeldige, reusachti ge inkoopen in rekening en deed met val sche kwitanties aan betalingen gelooven. Kortom, een even vermetel als eenvoudig oplichterssysteem! Deperdussin heeft be kend. Het passief moet 40 millioen zijn, het actief hoogstens 10 millioen, dus een krach' van 30 millioen. Sedert een jaar was Deper dussin ridder van het Legioen van Eer en1 bestuurslid van de Fransche Luchtvaartclub. Hij werd in dit bestuur gekozen, omdat hij) terreinen en zelfs bijzondere prijzen tot een' bedrag van 100,000 francs beloofd had voor de dit jaar op de Fransche Luchtvaartclub rustende zeer bezwarende organisatie van de Gordon Bennet-beker voor vliegtuigen. Men! begrijpt dus licht de sensatie en ontstelte nis, die deze krach ook in de groote Fran sche luchtvaartvereeniging gewekt heeft. Breestraai Beverwijk., VAN te 's-QRAVEIHASE, Gevestigd bij W. J. V. DRIL, CAFE „FL0BA" hillegoh. Pastilles CZERSSY Tabletten CZESÊ2Y neen eetlust maaSP'in maagzuur volstrekt afdoende. Per doofl f 0.75. Verkrijgbaar bij alle solide Drogisten, o. a. bij J. VAN GULIK, Zijlstraat 98, Haarlem en franco na postwissel bij Maatschappij CZJERNY, Rotterdam. Slapeloosheid, Zenuwaandoeningen snel werken i en afdoende. Per d s f 1. Pralines CZEIIiSY hardnekkige hoest borstaandoening zij stillen terstond. Per doos f 1.25 Leest geen liberale bladen meer Voor w zaken heeft u deze niet meer noodig. Gij kant volstaan met DE DAASSQOE, Dagblad voor Nederland met Oebtend- en Avond-editie. Prijs per kwartaal f 4. Agent voor Haarlem, Overreen, Heemstede J. SCHIP PR's Boekhandel,! Groote Houtstraat 20, Haarlem. geheel Compleet van af f 1,25 per stuk. f I.5D. Verkrijgbaar bij voos* bruiloften, partijen on vergaderingen, met iooneei, piano e-.s servies. Aparte ingang. TempeSieratraist SS. Aanbevelend, Billijke conditiën. HAARLEMSCHE KERMIS. Wie nu Paling wil eten in plaats van Zalm, Kome op de Kermis bij W. J. BALM; Zijn standplaats heeft hij weder gepacht Op het GROOT HEILIGLAND bij de OUDEGRACHT. Hoe njen ze koopt soort voor soort, 't Is echt Spaarndamsch gerookt, zoo 't behoort. Komt u ze koopen, proef ze dan goed, U wordt bediend netjes en met spoed. Uw dw. dnr. W. J. BALM. Is geheel steen- en graisvriji Wjj noiesren thans: No. I en II 11.30 per H,L. Franco Huis No. III 1.20 Contant. ca. zullen in het openbaar verkoopen op Saterdag 9 Augustus Ï8S3, des avonds ten zeven ure, te Hoofddorp in het Koffiehuis de BEURS, ten verzoeke van den Leer T, HANEDOES: do volgende op de hofstede Huize KRAAYVELD te Haarlemmermeer staande ge wassen tmgevesr 8j, 15. A. tarwe erwten haver 7 tarwe haver Aanwijzing doet de verkooper. Betaling vóór of op 1 November 1913. De kooper moet 2 gegoede borgen stellen. Kosten ad 7 pCt. contant. Rsktiting-Goursitf, Crsdiefen, Dsposito's» Incasseepisigen, Wisssfs, Prolongatie», Effecten, Coupons enz. CO CM I <D

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6