lEXXEHEtEElN" KWARTJES ADVERTENTIEN. Voor dit tijdschrift worden terstond flinke colporteurs en agenten gevraagd. Verkoopingen, Boelhuïzen enz. Alg, Grediet Vareeniging in het bijzonder onze vrienden in d2 Haarlem mermeer, LEEST ONZE sbssisEi&I&i ikssgtsolieise i&ctiauBS Duidelijk schrijven s. v. p. 1) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Ca A Uy Sigarenfabriek De Concurrent, Kooltuin 13. Tol. 279, Alkuaar. verstrekt GELDEN metborg- slelliftg en 2e HYPOTHEEK ZONDER VERZËKER1NG- Kantoor. ZOETESTR^AT 4^ nruf. Zooals men weet, meenden de geleerde hee- kraterrand verheft zich nog 1182 Meter hoven ren, dat de laagste temperaturen ter wereld de zeespiegel, het laagste punt bij het N. werden waargenomen in N. Siberië op 69 Oosten slechts 864 Meter, gr. 8 min. Noorder Breedte in de nabijheid j Terwijl na vroegere uitbarstingen van de ran het stadje Werschochansk. Dit stadje Vesuvius steeds na weinige jaren aan de zou dan dus de koudste plaats ter aarde zijn. oppervlakte van de krater weer lava ver- De koude-Pool lag derhalve een aardig eind j scheen was dit tot nu toe na 1906 nog niet het geval. Naar aanleiding daarvan denkt men dat de mogelijkheid groot is, dat de hoofdkrater van, den Vesuvius zoodanig ver- jspoedig met haar huwen. Het meisje heeft personen een gunsiig resultaat bereikt kan hem verlof gegeven, de twee biografieën te publiceeren. Munk Jr. was reeds enkele jaren lid van j de Astrologische Verecniging. Door zijn ont worden. De vraag is of deze injecties zonder schade voor het menschelijk organisme kun. nen plaats hebben. Dr. Bosenthal meent val wel, en wijst op bet cyaankwik, dat in da- ran de geografische Noord-Pool verwilderd; een D-trein zou er nog altijd een paar dagen over doen. Door de vondst van den Russi- schen schilder is de koud-Pool dus naar het Noorden verhuisd. Hierdoor is vrijwel be wezen, dat het koudste plekje der aarde op Nova Zembla te vinden is. EEN NIEUWE WAARSCHUWINGS INRICHTING TEGEN ONWEER. De „Telefunkengesellschaft" heeft een nieu we waarschuwingsinrichting voor onweer ge construeerd, die, evenals die van Popow, op het beginsel berust, dat electrische ontladin gen een (in de vonkentelegrafie gebruikte) „fritter" opwekken. „Die Naturwissenschaf- ten" deelen omtrent de werking van het toe stel het volgende mede: De in den luebtdraad ingeschakelde vonkenafstand wordt op eeni- ge centimeters afstand gesteld; zoodra la dingsverschijnselen in de atmosfeer optreden, begint een vonkenoverspringing, die een cohe rer in werking set, waarna over een relais- kring een éénslagsckel begint te luiden. Door kleine luoht-electrische verschijnselen, of met andere woorden, wanneer het onweer op een verren afstand is, wordt de luehtdraad lang zaam geladen en geschiedt de vonkenover springing met langere tussohenpoozen. Daal de enkelslag-schel in dezelfde tempo als von kenoverspringing aanslaat, geeft de snelheid der belslagen een maat aan voor den afstand van het onweer van het registreertoestel. In plaats van een bel kan ook een Morse-toestel met automatisch afloopende papierstrook toe gepast worden, waardoor de vonkenoversprin- gingen door een punt op het papier aangetee- kend worden. Is de snelheid van het afloopen de papier bekend, dan kan men door meten van de papierstrook en het tellen der punten weer den afstand van het onweer bepalen. INENTING TEGEN TYPHUS. In een circulaire, gericht tot de marine autoriteiten, wijst de (Fransche) minister van marine op de gunstige resultaten, in dc Ver- eenigde Staten, Engeland, Duitschland en Frankrijk bereikt met de inenting tegen ty phus. Bij de Fransche mais'ne werden vanaf het in toepassing brengen der inenting, 5 April 1912, tot 5 April 1913 3652 personen ingeënt, met een vaccin, dat door prof. Chan- temesse op de gewenschte sterkte is gebracht en ter beschikking van het departement is gesteld. Van die 3652 personen is geen enkele Üoor typhus aangetast; ook had de inenting geen belangrijke stoornissen ten gevolge. De minister noodigt de officieren van gezondheid Uit, in korte voordrachten zoo vaak mogelijk |te wijzen op de veelvuldigheid en de gevaren der typheuse koorts, en op de goede werk- yxaamheid er onschadelijk van het vaccin. T. v. G. HET OUDSTE ZEEWAARDIGE SCHIP. In den herfst van dit jaar zal een schip, dat Voor meer dan honderd jaar gebouwd is, nog maals de reis van New-York naar Montreal ondernemen. In 1799 liep dit schip, de „Suc cess", van stapel. Het werd door de Engelsche Regeering gebruikt voor bet transport van gedeporteerden naar Australië. In 1806 vertrok de „Succes" met het eerste transport van Portsmouth naar Melbourne. Het is echter niet het oudste schip van den tegenvvoordigen tijd. Nelson's „Victory", te Portsmouth voor /anker liggende, is 6 jaar ouder, terwijl de brik „Constance'', die te Kopenhagen als school- 6chip dienst doet, nog onder is. Echter is de '„Succes" -het oudste schip, dat nog zeewaardig ■is. Een Amerikaan heeft de kast ©enigen tijd geleden willen koopen, om er een drijvend mu seum van te maken. De „Succes" bevat nog een origineele collectie strafwerktuigen, die voor honderd jaar bij de marine gebruikt werden. DE VESUVIUS. Evenals alle werkende vuurspuwende ber gen is ook de Vesuvius in den loop der tij den veel van vorm en hoogte veranderd. De stopt is geraakt, dat hij een volgende uitbar sting de stoffen uit het binnenste der aarde zich daar geen uitweg zullen kunnen hanen, maar dat de uitbarsting aan een der zijwan den zal plaats vinden. Ten slotte is het ook niet onmogelijk dat de uitbarstingen een ge heel ander karakter zullen aannemen en evenals andere vulkanen die nog in werking waren zich slechts door lavabronnen zich zullen doen kennen. HOE EEN POSTZEGEL 100.000 Ers. WAARD WERD. Op de internationale postzegeltentoonstel ling, die op het oogenblik te Parijs gehou den wordt, ziet men o.a. de beide onge bruikte postzegels van Mauritius met het fou tieve onderschrift „Post-Offioe", die daar door Wij verzoeken al onzen lezers, zooveel mogelijk te willen bewerken dat advertentiën van Verkoopingen, boelhuizen enz. ook aan de NIEU WE HAARLEMSCHE COURANT ter plaatsing worden opgegeven. Een beleefd verzoek in die rich ting aan degenen, ten wier over staan de verkooping, boelhui3 enz. geschiedt, zal ongetwijfeld doeltref- fen, zooals wij reeds meermalen on dervonden. DE ADMINISTRATIE. .dekking is hij nog meer overtuigd van de gelijksche doses van een centigram wordt ;j waarheid van zijn leer. In astrologische krin- Ijgen heerscht groote opgetogenheid over de publicaties. ;i Wie zou uw „dubbelganger" zijn? Een jj griezelig idee, hé mevrouw? Ja zeker, er zijn ook vrouwelijke „dubbelgangers." CITROENSAP. i i Elke huismoeder komt. wel eens in de om standigheid, hij plotselinge voorkomende, on gevallen de eerste hulp te moeten verleenen. En dan zal men meestal zien, dat er geen middeltjes in huis zijn. Een voor alle en ve lerlei gevallen hijzonder goed middel is de citroen. ITet sap van den citroen geneest ont stekingen. Bij zweren en verhardingen van de huid bewijst het citroensap eveneens goede diensten, doordat het zweren geneest en eelt doet verdwijnen. V/ie bijv. slecht ter hoen is tengevolge van branden der voetzoo- len en teenen na een kortere of langere wan- w aav ,,a_v»ou WA live vaav, uuwi uvui j "a c^aa JWilciC ui JUUgCltJ VV ttJJL- den verzamelaar Duveen als het puikje van j werd nu geconstateerd, dat, hoe meer het deling, kan zulks voorkomen door de pijn- oog" wende aan den nacht, hoe slechter de lijke plaatsen vóór een wandeling flink met kleuren waar te nemen waren, tot eindelijk1 citroensap in te wrijven en daarna te laten alle wimpels en vlaggetjes even grauw of drogen. Men krijgt dan een aangenaam koel grijs schenen. I gevoel In de voeten en als men met deze bp- Een dergelijke proef nam men eens op een handeling eenigen tijd voortgaat, blijft het plek buiten de stad, ook 's nachts bij helderen brandend gevoel en de pijnlijkheid weg. sterrenhemel. Zoolang 't oog het schijnsel! Wratten verdwijnen als men er een schijf van electrische lampen opving, bleven de ke- je citroen opbindt en dit om de zes uren gelvorinige lichamen in werking en zag men ververscht. Springende handen en bruine kleuren. Toen de lichtstralen verdwenen, tra- vlekken daarop tengevolge van ruw werk den de staafjes in actie: de kleuren ver- kunnen door aanwending van citroensap ge- vaagden. Nu leek het of de hemel met mi- heel genezen. Men wrijft de ruwe pijnlijke zijn kostbare collectie geëxposeerd zijn. De beide postzegels, die een nominale waarde van 3 pence hebben, zijn op het oogenblik minstens 100.000 frs. waard. De oorzaak van deze waardestijging is een vermakelijke ge schiedenis. In 1847 kreeg de graveur van de Engelsehe bezitting Mauritius de opdracht, een stempel te snijden voor postzegels van 1 penny eii twee pence met de beeltenis van Koningin Victoria. Tegelijkertijd kreeg hij een uitvoerige, schriftelijke instructie over het opschrift. De graveur was echter een buitengewoon liefhebber van rooksn en had het instructie-papier gebruikt om zijn pijp aan te steken. Met den besten wil ter we reld kon hij zich niet herinneren, wat om trent het opschrift aan den linkerkant was opgegeven. Na veel hoofdbreken meende hij zich te herinneren, dat het woord „Rost" op die plaats moest staan en zoo graveerde hij op goed geluk „Post-Office" inplaats van het voorgeschreven „Post paid" (porto be taald). Toen de Gouverneur de postzegels met aangewend, zonder stoornissen te weeg te brengen. Voor het cyaangoud zou een dosis van op zijn hoogst vijf milligram voldoende zijn. Omtrent de efficaeiteit van het nieuwe geneesmiddel in het lichaam zullen echter eerst de proeven, die men thans gaat on dernemen, uitsluitsel kunnen geven. riadensterren was bezaaid, alle met witach- tigen gloed, terwijl men te voren slechts eenige groote sterren had kunnen waarnemen. Toen men trachtte de sterren te iixeeren, plekken flink met sap in ,laat het drogen en wascht na een uur met lauw zeepsop af. Vlekken aan de vingers, ontstaan door het schoonmaken van groenten, verdwijnen scheen het of haar aantal in hun lichtsterkte eveneens door behandeling met citroensap, verminderde. Al d:en tijd waren de staafjes vooral als het een beetje warm gemaakt in volle werking. De traagheid deed zich voe- wordt. Lichte koortsaandoeningen tengevol- len, toen men eensklaps zich omkeerde en ge van verkoudheid doet men verdwijnen naar het roode licht der huizen keek, dat door het drinken van een warme kwast. Het op het allereerste inoment witachtig scheen, j citroensap is zweetverwekkend, reinigend Niet zoodra waren de kegelvormige lichamenen oplossend. Ook tegen zomersproeten is het foutieve opschrift te zien kreeg, beval; wakker geschud, of men zag het werkelijk het een goed middel. Bet men vóór het naar rood. Er zijn in dit opzicht interessante proe- bed gaan de sproeten geregeld met citroen ven te nemen. Frappant is b.v. de volgende; sap, dan verdwijnen zij ten slotte geheel, kijk een tijdje naar dc maansikkel, dan naar Een verdunde citroenoplossing geeft aan een ster in de onmiddellijke nabijheid van deliet gelaat een zachte teint als men het des hij onmiddellijk, dat de geheele voorraad ver nietigd moest worden, zoodat slechts enkele exemplaren gebruikt werden. Er bestaan slechts 24 van deze postzegels, waarvan het meerendeel gestempeld is, wat de waarde der beide ongestempelde exemplaren der verza meling Duveen nog aanmerkelijk verhoogt. PRIJSVRAAG VOOR EEN GOEDE OPERA. Do Musical Club te New-York heeft een mooie prijsvraag uitgeschreven. Haar leden betreurden de „lichtzinnigheid" en „wuft heid" der moderne opera's en operettes. Om het componeeren van meer ernstige muziek stukken aan te moedigen heeft zij 10000 dol lar voor den componist van een goede opera uitgeloofd. HYGIËNISCHE OESTERS. Bacillen-vreezende oester liefhebbers zullen in den toekomst weer rustig van hun gelief- maan, en deze is een paar minuten lang voor voor ons oog verdwenen. morgens lauwwarm daarmee weekt. Ten j slotte is citroensap, in de huid gewreven, een universeel middel tegen muggesteken. Een merkwaardig geval. Op een merk waardig geval wordt thans in enkele bui- tenla idsche a-stro;ogische tijdschriften de aandacht gevestigd. Den 20en October 1858, 's morgens tusschen half zes en zes, werd de familie Huntlij te Baltimore verblijd met de geboorte van een zoon. Op hetzelfde oogenblik werd ook het gezin Munk met één lid, eveneens een jongen, uitgebreid. De beide families kenden elkaar niet, had den waarschijnlijk nooit van elkaar gehoord. De jonge Huntlij en de jonge Munk groei den beiden flink op, maar op hun zevende jaar werden beide door een hevige ziekte aangetast; zij kwamen er echter bovenop, koosde oesters kunnen genieten. Langen tijd maar bleven tot liun dood toe betrekkelijk hebben zij die lekkernij, die door hygiënisten was gekenmerkt als typhus-bacillcn-dragers, vryijwillig ontbeerd. Door de ontdekking van den Fransohen Inspecteur-Generaal van het Visscherijwezen, Fabre-Doumerque, kunnen oesters ook in den letterlijken zin onschade lijk gemaakt worden. De methode komt hier op neer, dat de oesters voor het gebruik zes Yale^ den Taats ten "adem dagen lang in speciale reservoirs worden op- bebben den geast gegeven zwak; de gezondheid uit hun prilste jeugd hebben zij nimmer terug gehad. Huntlij en Munk die eikaars bestaan niet bewust waren, zijn beiden gehuwd den 17 September 1887. Beiden zijn vijfmaal vader geworden. Mevrouw Huntlij stierf den 13 November 1910, mevrouw Munk blies een uit. Zij zelf in Maart j.l„ geborgen. Ze zwemmen daar rond in gedistil-Huntli]- d3n 23en, Munk den 24en. leerd, bacterievnj zeewater, dat alle even- j De levensloop van de twee tueele bacillen doodt. Inderdaad heeft dezec-ej.s" verschilt dus niet veel. Maar er is quarantaine die men in dit geval „sta- j meer_ Huntly, een arbeiderskind, werd ar- II 1 il 1 VI nnwil fï'r. TIaihw n ,1 - dubbel gan- GOUD GENEESMIDDEL. De Parijsehe correspondent van het Hbld. veel succes. rabre-Loiiincr-bej,der 0p een boadenfabriekin 1890 con- Dat goud, als ruilmiddel, in vele gevallen que eeit op de kwestie bij ds Academie de struccrdc hij een machine, die gedurende een belangrijke genezings-factor kan zijn, is aandacht gevestigd die op haar beurt bij de en]cc[e jaren in de hoeden-industrie in de geen nieuws. Maar dat men het ooit zon gaan bulatie" regeering aandringt op een wettig voorge schreven stabulatie. ZIEN IN HET DUISTER. Vereen. Staten nogal opgang maakte; Munk innemen, en dat nog wel tegen een ziekte wiens vader advokaat was, studeerde, boe- waarvoor 'tbeet dat geen kruid gewassen is melde ensjeesde, en was genoodzaakt, niets is trouwens logischer dan het daar- gedurende de eerste jaren van zijn huwe- om maar eens met delfstof te proheeren Het menschelijk oog bezit twee verschil- lijk hij trouwde met zijn moeders twee- zullen niet velen hebben voorzien, en zeker BROODVOEDING. In de Medische Kroniek van het „Hbld." werd onlangs over dit onderworp hot volgen-de geschreven In de landbouwschool te Cambridge z(jn on langs onderzoekingen ingesteld om de voe dingswaarde en verteerbaariieid van verschil lende broodsoorten vast to stelien. Zulke onder zoekingen zijn al herhaaldelijk ondernomen, maar de zaak scheen niet uitgemaakt. Er be staat altijd nog een groot verschil tusschen hetgeen het publiek van de zaak denkt en het wetenschappelijk standpunt. Het eerste laat zich veelal geheel leiden door wat de bookjes over een natuurlijke levenswijs en dergelijke ge schriften van de zaak vertellen en de schrijvers daarvan weten het precies. Het grove brood met de zemelen, is oneindig veel voedzamer er beter, en vooral ook een veel natuurlijker voed sel dan het wittebrood, dat verkozen wordt dooi de slachtoffers van de tegenwoordige mode en beschaving, die eischen dat het- baksel zoo fijn en wit mogelijk moet zijn en zich om de wer kelijke waarde voor de lichaamsvoeding en het verlies van andore nuttige besta nddeel en niet bekommeren. Maar de wetenschap kijkt wat ver der en is, zooals gewoonlijk, minder zeker. Het gaat hier niet alleen om het gehalte aan voedende bestanddeelen van het product, dat ons wordt voorgezet, maar om het profijt, dat wij er van kunnen hebben en daarvoor dient men ook in acht te nemen, wat er in ons lichaam van die heilzame stoffen terecht komt en hoe dus ten slotte haar nuttig effect is. Do voe dingswaardie van de eetwaren wordt niet al leen bepaald door haar scheikundige samen stelling, maar ook door haar verteerbaarheid en in de bepaling daarvan heeft het lichaam een woordje mee te spreken. Tot dusver is men het er in wetenschappe lijke kringen wel over eens, dat dc verteer baarheid van het grove brood minder goed was en dat dus ten minste niet alles voor die meer voedzame samenstelling winst kon heeten. De Engelsche onderzeekers vonden het van belang, ook de hoofdzaak, de verteerbaarheid van de verschillende broodsoorten, nog eens aan een zorgvuldig onderzoek te onderwerpen. Zi; vonden een viertal personen bereid zich vooi een deugdelijke proef beschikbaar te stellen en de daarvoor noodige niet geringe onaangenaam heden te aanvaarden. Zij zouden zich een week lang voeden met zuiver wittebrood, en een andere week met brood van zoogenaamd „stan- daardmeel", waaruit 20 pCt. van de zemelen verwijderd was. Van bet brood zouden zij dan 760800 gram per dag krijgen, en verder alleen 60 gram melk, 30 gram botervet, zorgvuldig bevrijd van kaasstof en water. De proef werd ondernomen en zonder schade voor de proef personen ten einde gebracht. Zij kregen hun rantsoen in vier maaltijden per dag en alles geschiedde onder de strenge wetenschappelijke zorgen. Het brood en de melk werden steeds nauwkeurig geanalyseerd en iedere man werd vóór zijn tweeden maaltijd gewogen. De proef werd later nog aangevuld door een onderzoek van twee nog grovere broodsoorten, waaruit slechts 8 en 12 percent van de zemelen verwij derd waren. De uitslag was, zooals wel kon verwacht worden, ten gunste van het witte brood, maar heel groot waren de verschillen toch niet. Van het eiwit van het witte brood werd meer ver teerd dan van dat uit brood van standaard meel maar bij een van de grovere broodsoorten bleek, dat daarvan, in het geheel, toch meer eiwit voor de voeding werd verkregen. Er ging daar van wel meer verloren, maar aangezien het eiwitgehalte van het brood hooger was, kon er toch nog iets meer dan uit wittebrood ten bate van. het lichaam overblijven. Dat betrof het 88 percent brood waaruit dus 12 proeent van de hevige uitbarstingen in de vulkanen hebben lende soort organen voor het opvangen van de-meisje als straatveger zijn brood te niet de philosophen, die door alle tijden .semelen waren verwijderd. Maar anders bleek meestal plotseling hoogte-verlies van aan eienlijke afmetingen ten gevolge .Langza merhand wordt de hoogte dan weer hooger door de lava en asch die dan weer afge- stuwd wordt en een kegel op den berg zet. lichtstralen: de kegelvormige lichamen en de verdienen. In het jaar dat Huntlij de hoe- heen de nutteloosheid van het blinkende staafjes van het netvlies. De staafjes die zich den-machine had uitgevonden, vroeg Munk metaal hebben beredeneerd. Toch is, als men in de middenlaag van het netvlies bevinden, patent aan op een straatveegmachine sys- „Eexcelsior" geleoven mag, de mogelijkheid worden beschouwd als de organen, die de teem-Munk. Veel geld heeft Munk er niet en zelfs de waarschijnlijkheid van zulk een kleuren kunnen waarnemen; zij zijn wérk- uitgeslagen, hij werd nu werkmeester aan inn-emerij van gouden tientjes mettertijd Na de uitbarsting van de Vesuvius in 1749 zaarn bij daglicht en nemen het beeld der een fabriek, waar dergelijke machines ge-niet- uitgesloten was de hoogte van den berg 1160 MeteT, en aanschouwde voorwerpen op. De staafjes maakt werden zijn machine maakto niet i Een Fransch medicus, dr. Rosenthal, heeft in 1868 evenwel 1297 Meter. Toen was dus de daarentegen zijn verdeeld over de overige veel opgang en wist daar op te klimmen geconstateerd, dat de tuberkel-bacil gedood hoogte aanzienlijk toegenomen. doelen van het netvlies; zij brengen het licht tot, assistent-ingenieur. wordt door oneindig geringe hoeveelheden Onlangs heeft een Duitsch blad een en an- over, zonder de kleuren te refleeteeren. De j En wie er nu de oorzaak van geweest is,; tri-cyaan-goud (tricyanure d'or): een half 'der verhaald over de veranderingen die aan gevoeligheid van beide orgaangroepen is zeer dat onze moderne astrologen de twee bio- milligram van deze stof bleek voldoende ofn de Vesuvius hebben plaats gehad na de verschillend. Men heeft aangenomen, dat de grafieën met elkaar kunnen vergelijken, zoo- een liter cultuur-bouillon voor tuberkel-ba- groote, uitbarsting vn 1906. kegelvormige lichamen slechts bij daglicht dat de astrologische wetenschap en mis- cillen onbruikbaar te maken. Feit dat te Voor de uitbarsting van dat jaar had de werken, oï alleen dan, wanneer ze door een schien haar voordeel mee kan doen? Munk merkwaardiger is, omdat zelfs veel sterkere ermpte-kegel van den berg een hoogte van direct licht worden opgewekt, terwijl de staaf- Jr., die als ingenieur aan een groote fa- j dosis op culturen van staphylococceiy en briek verbonden is, en die daar heeft ken-typhus-bacillen zonder eenige uitwerking nis gemaakt met Miss Huntly, die daar als hieven. boekhoudster werkzaam is. Munk Jr. heeft j Dr. Rosenthal is, na dit feit geconstateerd gevonden, dat ook het nageslacht van „dub-te hebben, gaan zoeken naar een practiscbe 135 Meter en een' krater van rond 200 Meter jes het menschelijk gezichtstuig slechts die- doorsnede. Dadelijk na de uitbarsting had de nen bij nacht of in het duister, krater een lengte van ongeveer 700 Meter, Op de proef te nemen Op deze stelling, bii een breedte van 600 Meter hij een diepte heeft de bekende psysioloog Lummer eenige van 4 a 500 Meter. interessante waarnemingen gedaan, die in de belgangers" als het ware tot elkaar behoort, toepassing. Indien toch een hoeveelheid van In 1911 werden nieuwe opmetingen gedaan. „Illustration beschreven worden. Op een hel- Hij heeft een warme genegenheid voor haar een vijfde milligram terstond de in een liter Toen bleek dat de lengte doorsnede van de dere maannacht is hij in een luchtballon op- opgevat of dit had hij eigenlijk al gedaanvloeistof aanwezige bacillen doodde,mag krater tot 850 Meter en de dwarsdoorsnede gestegen. Aan de gondel waren wimpels en j in onbewustheid, vóór hij wist, dat beider men aannemen dat met herhaalde injecties vergroot was. Het hoogste punt van den vlaggetjes van verschillende kleur bevestigd.1 vaders „dubbelgangers" waren en zal in het bloed van aan tuberculose lijdende de verteerbaariieid minder, naarmate de geheele tarwekorrel met al zijn onverteerbare aanhang sels, meer volledig tot meel verwerkt was. Met betrekking tot een andere voor de voeding be langrijke stof, de phosphorus, een van de stof fen, die vooral voor het zenuwstelsel van be- teekenis zijn, kon niet. veel verschil worden geconstateerd, en in het algemeen moest ge zegd worden dat het geheele onderscheid alleen van belang zou kunnen worden voor personen, voor wie het brood een zeer belangrijk bestand deel van hun voedsel uitmaakte. De slotsom van dit onderzoek kan dus niet anders wezen, naar het mij voorkomt, dan dat men zich in het diagelijksch leven met de keuze van zijn brood maar niet al te zeer het hoofd moet breken, en kalm gebruiken wat men het lekkerste vindt en wat blijkens de ervaring w- bekomt. Bij de N.V. Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem ia verschenen het nieuwe tijdschrift voor ontspan ningslectuur wekelijks 16 a 32 bladzijden kwarto formaat, fraai papier en nette omslag. De prijs is slechts WIJF cents per week of f 0.65 per kwartaal (per post f 0.75 per kwartaal.) Behalve een groot aantal kleine verhalen zullen de eerste afleveringen den grooten roman OKI MEY LE'ïf'fc.y EEfeS SCEiEEEtS bevatten. Daarin wordt op hoogst spannende wijze beschreven, aan welke gevaren het leven ook van de meest sympathieke gekroonde hoofden voortdurend blootstaat. Wekelijks wordt een irebus of prijtre-sdsel opgenomen, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar ge steld worden. Zij die zich de geregelde toezending van dit belangwekkende tijdschrift willen verzekeren, worden ver zocht het nevenstaande inteekenbiljet ingevuld aan hun boekhandelaar ter hand te stellen, of gefrankeerd mei peessegei van 5 aents, op te zenden aan de N.V. Drukkerij de Spaarnestad, Haarlem, Ondergeteekende verzoekt te ontvangen het nieuwe Weekblad VG33R lEOEftEEÜ, boeiende katholieke lectuur. 1) a 5 cents per week. 65 cents per kwartaal. a 75 cents per kwartaal (per post). (Handteekening) Adres Zoowel wat kwslitsit aangaat als prys Vindt U niet beter al wordt U ale een doffer zoo grijs. U koopt bij mij een SIGAARTJE geloof mij gemst. Als U die rookt zijt gij altijd 't beste gcmutBt. /ij randen zoo wit van begin tot 't 6i cl Als 't niet zoo is krijgt U ze van mij present. Prii eo 11,20, fl,35, fl,60, fl,55, fl,70, 1,80. f 1,90, f2,00, f2,80, f2,50, f2,76, f 8,00 enz., franco na ontvangst van postwissel ol onder rembours met verhooging der rembourskosten. Niet naar genoegen geli terug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 11