DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. tahoe kamer. iCcsift aerslsg vaa de verpderieigen der NIEUWS UIT DEN OMTREK. Imdephuisvest 29-31-339 HaasHsan ELËO. STADSNIEUWS. VOOR DE RÜ0WSCHE VR00W. VRIJDAG S AUG. 1913 S8st« Jaargang Mo. 820" w&W mi r ABONNEMBNÏSPBUSi For a maanden voor Haarlem ƒ1.85 Voor de plaatsen, waar een agent fa gevestigd fkom der gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen ia Nederland franco per poet 1.88 Afzonderlijke nummer» Bureaux van Redaotia en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1428. PRIJS DER ADVERTENTIëNt Van 1—8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel aaeor 16 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL Buitent 80 at Dienstaanbiedingen 25 et (6 regels), driemaal voor 50 et eon tan t). GULDEN b3 levenslange on ge. schiVtheid tot verken. Alle betalende abonnee «B dit blad. die Ia Kef Besït «ener veraekerlngspoll» ifln, afin volgeim de bcpallneex ep de polissen vermeld. GULDEN bfl CU GÜLDEN f ft Él GULDEN ba verliae vaa eea verliee van ij||| verlies van band of voet i 1JP één oog. 8 'mÊ Hp Ma duim. GULDEN bO everlnden, en gelukken verrek er d voost 3ULDEN ba verlies van één wijsvinger. GULDEN ba verlies van één anderen vinnen- De ultkeerlaff derer bedrage* wordt gegarandeerd door de Maetecbappg JHolIandccCe ATgsmeetw VerwkeHngsbank» ie Sebfedam, Dit nummer twee bladen. bestaat uit Eiken dag. Apoll o-theater Barteljorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. TeyJers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents, Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Hinken partij hinkt Wij vestigen nogmaals de aandacht er op, dat zij, die zich wenschen te abonneeren op het „Kort Verslag," zich vóór 31 Augustus moeten opgeven en terstond het bedrag van f 0.50 be ta, en. Abonnementen opgegeven na 31 Augustus, kunnen niet meer tegen den verlaagden prijs worden berekend. De Administratie. De sociaal-democratische En leelijk óók! Haar ééne been is: het getal „waschechte" sociaaldemocraten, mannen met overtuiging, mannen ook die wij zeggen het ronduit en zonder aarzelen offers willen brengen voor hun overtuiging en hun geloof in de toekomst van hun idealen. Haar andere been is: bet veel grooter aantal kiezers, die beguicheld door al de mooie beloften, overgehaald door de specu latie op moterialistisch voordeel, in Juni j.l. „rood" stemden, en zóó de sociaal-democratie aan baar groot aantal kamerzetels hielpen. v/vxttv a ncsx>T a t\ 0p die twee beenen m°et nu de S. D. A. P. /.UiNDAbbBLAD io0pen, met het gevolg dat ze hinkt! Want het eene been is zooveel langer dan het andere, en zóó anders gevormd en ge- j propoi tioneerd, dat het loopen wel op 'n ko- HET GEÏLLUSTREERD van deze week bevat de volgende PLATEN: Mgr. J. H. Drebmanns. t Suf- fragetteri-dwangmiddelen. Spoorwegongeluk in Denemarken. De nieuwe uitzichttoren te medie lijkt. Zandvoort (3). Voor de missies in Nieuw-Met het ééne of mét het andere been-alléén Guinea. Een automobiel-ongeluk. De begra- zou de S.D.A.P. goed voortkunnen: als ze feu is van verpleger Braam (4). Kermis. zich hield aan het echte socialisme, zou ze Kijkjes uit Haarlem (3). Een mooi vaandel. om rechtuit te spreken principieel de Watervliegtuigen. Wedstrijd te Monte-Carlo. Hevige overstrooming in Luxemburg. Een '.eilwedstrijd op het strand, h» laiw-^auu- aale motorwiclrljderswedstrijd in Engeland. Een zilveren dienstjubileum. De nieuwe bur gemeester van Hoorn. Het ministerie van Buitenlandsclie Zaken te Boekarest. Minis ter Majorescu. TEKST: Geraldine (vervolg). Als de nood het hoogste is (slot). Allerlei. Voor onze Jon gens en Meisjes. AGENDA. 9 Augustus. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond VA en 8 uur Bioscoop-voorstellingen. Schouwburg Jansweg 2 uur Kinder-operette Sneeuwwitje. 8 uur De Rechte Lijn. Sociëteit Vereeniging 8 uur Henri Ter Hall's Revue: 't Zal wel wennen. Brongebouw Bioscoop-voorstelling. Schouwburg „De Kroon" 8 uur Optreden van liet Ned. Operette Ensemble. 25 uur Bioscoopvoorstellingen. Café Restaurant De Karseboom Groote Houtstraat 99 Matinée en Concert. Hotel Duin en Daal Bloemendaal Matinée van 3—5 en Avondconcert van 8—10 uur. Het Blauwe Kruis Oude Groen markt 8—9 uur Consultatiebureau voor drankzuchtigen. van buitenlandsohe revolutionairen om draait. Het belang der socialistische partij En voor dat belang zijn de liberalen nu in touw, gevangen eigenlijk door hun te kwa der ure afgegeven schriftelijke verklaringen. Niet meer het belang des lands is in het spel, alléén het belang der socialistische partij en der socialistische eischen Wie dat goed inziet, begrijpt in welk een onmogelijken, radeloozen, onoplosbaren toe stand het land nu gekomen is na deze ver kiezingen, waarbij met zooveel ophef en zoo veel beloften het volk is bij den neus ge nomen 1 Alléén de partijen, die 'slands belang, het belang van het algemeen, willen voor opstellen en hooghouden, geven het volk den waarborg voor een eerlijk, allen ten voor deel zijnd bewind. Dat zal het volk, na deze ergerlijke jacht voor eigen belang die door de socialisten wordt gevoerd, nu toch ontwijfelbaar begrij pen! ministerieele portefeuilles afwijzen en zich zelf blijven. Ais ze daarentegen op net anaere ueeu al léén wou steunen, zou ze een radicale-her- vorniingspartij wezen, en ook dat zou een standpunt zijn, al zou zij er het theoretisch beginsel mee prijsgeven. Maar nu de S. D. A. P. wil steunen èn op de principes der sociaal-democratie èn op de kiezers van de losse middenstof die al léén „rood"-stemden omdat ze er wat per soonlijk voordeel in dachten te zien, nu loopt de partij als een hinkebeen, enze loopt gevaar te vallen, en het eene of het andere been erbij te breken! Belangen. We. vinden nu al weken lang half het Nederlandsohe volk geïnteresseerd bij de vraag, of de socialisten het ministerschap zullen aanvaarden, al dan niet. En de socialisten-zelf bediscussieeren deze vraag uit den treure, de kranten staan er vol van, men schrijft er over voor en te na, uit het oogpunt vanhet be lang der socialistische partij. Dat is het wat men hoort en leest. Dat is alleen de norm van het geval. Dat is de spil waar de miserabele houding jvan Troelstra, de verdeeldheid tusschen de kopstukken der S. D. A. P., de inmenging Haarlamsche Ailedagjes No. 914. DE WONINGTELLING. Wij ontvingen het rapport over de in Mei 1913 gehouden „Woningtelling." Het nut van deze telling, zooals zij nu geschied is, in het midden latende en niet beoordeelende of de telling, ware zij an ders geschied, niet nog meer nut zou heb ben opgeleverd, zijn de cijfers, die bekend worden, van veel belang voor Haarlem, voor al in verband met de vraag hoe het staat met den woningnood. Enkele cijfers mogen J|ieruvol^en5oonsi voorbehoudend te zijner tijd dige commentaren te £even. De cijfers vor men inderdaad een Haarlemsch belang en een Haarlemsche brandende kwestie. Uit de recapitulatiestaat blijkt, dat nage gaan werden 16.302 woningen, waarvan in de binnenstad 5774 en de buitenstad 10.528 woningen. Onbewoond daarvan waren 289 woningen of 1.77 procent; waarvan in de binnenstad 121 of 2.09 percent en in de buitenstad 168 of 1.59 procent. Woningen zonder nering of bedrijf 13.592, waarvan 261 of 1.92 pCt. onbewoond; woningen met ne ring of bedrijf 2710, waarvan 28 of 1.03 pet. onbewoond; coöperatieve woningen 952, geen onbewoond; coöperatieve woningen zon der nering of bedrijf 913, onbewoond geen; coöperatieve woningen met nering of bedrijf 39, geen onbewoond; hofjes woningen 301, geen onbewoond; niet voor bewoning be stemde gebouwen, als scholen, kerken, enz. 1629. Onbewoonbaar verklaarde woningen 51. Woningen, waarvan de bewoning krach tens art. 14 der Woningwet is gestaakt 35. In aanbouw zijnde woningen 71, en niet voor bewoning bestemde in aanbouw zijnde gebouwen 18. Volgens de huren gerangschikt waren 1 woning van 0—50 cent; 12 van 5075; 41 van 75 ct. tot f 1; 150 van f 11.25; 335 van f 1.251.50; 539 van f 1.501.75; 594 van f 1.752; 1365 van f 22.25; 949 van f 2.252.50 en 6 coöperatieve woningen; 3337 gewone en 533 coop, woningen van f 2.503; 2077 gew. en 352 coop, woningen f 33.50; 846 gew. en 12 coop, van f 3.50 f 4 alles per week; 1286 gew. en 1 coop, van f 208250 per jaar; 945 gew. 27 coop, van f 250300; 764 en 21 van f 300—350; 459 van f 350—400; 392 van f 400—450; 296 van f 450500; 555 van f 500600; 390 van f 600—700; 257 van f 700—800; 243 van f 800—950; 152 van f 950—1100; 143 van f 1100—1300 54 van f 1300—1500; 55 van f 1500—1700 26 van f 1700—2000; 48 van f 2000 en liooger. PERSONALIA. Voor tijdelijk leerares in geschiede; is en aardrijkskunde te Amsterdam wordt aanbe volen mej. dr. E. M. A. Timmer, van bier. Voor het examen Gymnastiek L. O. zijn te Utrecht geslaagd de heeren G. R. Dek ker en L. J. Glastra, beiden van hier. Voor het examen Engelsch M. O. akte A is te den Haag geslaagd de heer J. W. de Klein, van hier. GEMEENTEZAKEN. Onvoorziene uitgaven. B. en W. bieden ter vaststelling aan een staat ter beschikking op de post „Onvoor ziene uitgaven" groot 145, om daaruit de kosten te betalen voor rechtskundigen bij stand aan den agent Uiterweert. Dempen sloot. B. en W. deelen mede geen bezwaar te heb ben een verzoek toe te staan van den heer Schilder, tot het dempen van een sloot, ge legen tusschen perceelen onder de gemeente Lisse. en stellen voor dit verzoek in te wil- Een geschenk. De vereeniging „Haerlem" biedt voor bet Frans Hals-museum aau verschillende voor werpen als gevelsteeneu met opschriften, beelden en dergelijke, alle dagteekenend uit vroegere tijden. B. en W. stellen voor dit geschenk onder dankbetuiging te aanvaar den. EEN DROEVIG ONGELUK MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. Hedenmorgen is op den Raamsingel nabij het Houtplein een zeer droevig ongeluk ge beurd met doodelijken afloop. Om een mi- nuut of tien voor negen is mejuffrouw Elise Grundemann, bij haar moeder, mevr. de wed. Grundemann, wonende in perceel 50B aan den Raamsingel, door een ongeluk uit het dakraam gevallen, dat zij bezig was te sluiten, naar men zegt. Gillend, zoo vertelde ons de eenige toe schouwer (een loopjongen), die bet ongeluk zag, viel zij naar beneden en kwam met het hoofd op de straatsteenen terecht, juist voor den winkel „De Toko", op den hoek van het Houtplein en Raamsingel. Onmiddellijk toegeschoten hulp namen het zoo goed als levenlooze lichaam op en brach ten liet binnen in „De Toko" bij den heer Korting. Niet lang daarna gaf de ongeluk kige den geest. Zij had een schedelbreuk be komen en was ontzettend gewond. Ook baar banden en vingers, waarop zij blijk baar was gevallen, waren zeer gehavend. Onmiddellijk werd geestelijke en genees kundige hulp gehaald. De Hoogeerw. Ple baan der Kathedrale Kerk St. Bavo, in al lerijl per automobiel ter plaatse aangeko men, diende de zwaar gewonde, in wie nier nog eenig spoor van leven meende te be speuren, voor alle zekerheid de laatste Ge nademiddelen der H. Kerk toe. Intusschen is het voor de familie een zoete hoop en heerlijke gedachte in dit zoo droe vig onheil, dat de verongelukte, naar wij vernemen, hedenmorgen nog ter H. Tafel ge naderd was. Dr. Goedkoop, die weldra ter plaatse ver scheen, constateerde den dood. De oorzaak van het vreeselijk ongeluk is niet met zekerheid te bepalen. Waarschijn lijk is de ongelukkige uitgegleden en voor over uit het raam gevallen. Het stoffelijk overschot is naar de Maria-Stichting ge bracht. Het geval verwekte een groote ontroering. EEN VOORDEEL VOOR MILICIEN KORPORAALS. Aan de bevordering tot milicien-korporaal, welke op 1 dezer bij de regimenten beeft plaats gehad (per regiment 24 man) is, al dus lezen wij in de Avp., voor de belang hebbenden een niet onbelangrijk voordeel verbonden. In de nieuwe Militiewet, onder welke wet de lichting 1913 dient, is n.l. bepaald, dat zij, die na de loting voor het blijvend gedeelte tot een rang worden bevorderd, vrijgesteld zijn van den diepst bij het blijvend gedeelte. Een dergelijke bepaling bestond voorheen "Deze milicien-Korporaals woraen aus on geacht het door hen bij de loting vw.. i_.x blijvend gedeelte getrokken nummer, reeds op 30 September a.s. met groot verlof ge zonden. JEUGDIGE REDDER. Woensdagmiddag 4 uur geraakte een der kinderen van Koelenveld al spelende in hel Donkere Spaarne. De 12-jarige W. J. Kruijer, wonende Bannesteeg, zag dat het kind zinkende was. Hij begaf zich zonder zich te bedenken gekleed te water en wist al zwemmende het kindje op het droge te brengen. Hl IJ. EG OM. De Bloembollenbeurs. De bloembollen- beurs, gehouden in café Flora te Hillegonv, werd heden door 278 personen bezocht. Er, werd wederom veel verhandeld. De handel ging vlug. SASSENHEIM. Geslaagd. Voor liet examen hoofdakte is te Arnhem o.m. geslaagd de heer O. H. A. Collee, van hier. VROUW EN BEROEP. Vervolg 6. Alvorens de beschouwingen over vrouw en koogere ontwikkeling, en voornamelijk over het studeeren der meisjes aan do Universiteit te beëindigen, willen we nog een enkel woord wijden aan de gevaren, welke aan deze stu- tie of eigenlijk aan de studiejaren verbonden ;ijn, doch tevens ook aan wat voor goeds kan worden gedaan. Deze gevaren zijn zonder twijfel niet het geringste in den tijd, waarin de studie van sen katholtiek meisje aan de gemeentelijke >f rijksuniversiteit nog min of meer tot de icldzaamheden moet worden gerekend. De meisjes hebben dan minder een band, die haar in onderlinge saamhoorigheid tezamen houdt, terwijl zij daarenboven niet de vruchten van bet vereenigingsleven zullen kunnen plukken. Van don anderen kant is 't ook waar, dat meisjes-studenten in den regel in eene andere conditie verkeeren, dan haar mannelijke col lega -en toch mag ook al weer niet. uit het oog worden verloren, dat het van 't allerhoogste belang is, dat ook die meisjes lijft godsdienstig of moreel ten ondergaan. Dit Uc-iVit te meer als we met een enkel woord verwijzen naar wat we in vorige feuilletons schreven over de hoogere bedo. ling, welke tan het studeeren van katholieke meisjes aan :1e hoogesehool moet ten grondslag liggen. Uit de katholieke jongelingschap komt voor oen -goed deel voort de kern, welke later 'nel. openbare katholieke leven moet vormen, ülj scharen rond zich grootendeels de bewe ring, welke onze groote katholieke zaak moét steunen en stuwen in de goede richting. Van aroot belang is dus de wijze, waarop het ka tholiek bewustzijn, de katholieke kracht en activiteit, liet katholieke intense leven tiid«"c die studie-jaren in de katholieke voormannen, wordt bewaard en ontwikkeld. Hetzelfde geldt, en in nog veel hoogere mate, voor de ka tholieke meisjes, die hooger onderwijs vol gen, omdat zij het zijn, die, zij 't dan ook ieder naar hare roeping, de toekomstige ge neratie voor de maatschappij moeten opvoe den. Onder haar zullen misschien velen zijn, die niet daadwerkelijk in het gezin kunnen werkzaam wezen. Doch van haar mag niet worden beweerd, dat zij hare vrouwelijke eigenschappen, veredeld en ontwikkeld door hoogere studie en door voeling met de sociale aangelegenheden van onzen tijd, niet dienst baar zouden kunnen maken aan het daadwer kelijke katholieke en algemeene openbare le ven, zooals het zoo heilzaam door de vrouwen kan worden beïnvloed. Ook buiten het gezins leven, wanneer de vrouw elders ter vervul ling van een taak geroepen mocht zijn. De voorbereiding tijdens de studiejaren dient daarom naast de wetenschappelijke vorming o-ok naar den godsdienst en in karakter zoo volkomen mogelijk te zijn. Voor allen is dit noodzakelijk; voor haar, die buiten het di- I recte, opvoedende gezinsloven blijven, en niet jhet minst voor haar, die later als echtge- noote en moeder, als vrouwen in den vollen zin des woords aan de maatschappij zullen teruggeven in vollen wasdom, waartoe tij dens de studiejaren eén levensvatbare kiem moet zijn gelegd. Die universitaire ontwikkeling alleen is dan ook niet alles. Bovendien kan zij op zich, wanneer de hoogere geestelijke en godsdien stige belangen worden verwaarloosd, uiterst gevaarlijk zijn. Voor de meisjes zelf en voor de toe.komstige maatschappij, die niet enlcel behoefte heeft aan alleen verstandelijk hoog ontwikkelde vrouwen, maar aan vrouwen bij wie de verstandelijke ontwikkeling gepaard ging met de hoogere voorbereiding tót de haar wachtende taak, door degelijk, gods- -^-.nxtiyen grondslag, door zedelijk hoops.taan de vorming van karakter, om vrouwen te vor- men van godsdienst, wil en kennis. Want al- j leen dan zal die hoogere ontwikkeling onzer meisjes productief zijn en geen ijdele waan, welke anders als zijnde klatergoud de ware deugdelijkheid in een katholieke vrouwenbe weging niet alleen niet brengen zal, maar onze katholieke vrouwenbeweging veeleer zal tegenwerken en ten nadeel wezen. Dus ook godsdienstige ontwikkeling en ka raktervorming in de studiejaren onzer meis jes-studenten, niet alleen als tegengif voor wat zij op de colleges en daarbuiten boo- j ren, maar ook met het oog op de taak, wel- i ke haar als katholieke vrouwen wacht. Een katholieke hoogesehool zou hier wel het ideaal 'zijn, maar daar zijn we nog ver van daan!1 Evengoed echter ais voor de katholieke stu- j j denten godsdienstcursussen en privatissirna in onze universiteitssteden worden gehouden, i waar ook hun studie op wijsgeering gebied wordt aangevuld, evenzoo zijn ook deze cur sussen voor de katholieke meisjes-studenten gewenscht. Het kleiné aantal is tot nu toe wellicht oorzaak geweest, dat in d;e richting nog niet I geregeld kon worden gewerkt, maar er be- j hoeft geen oogenblik aan te worden getwij feld of ook zij zullen trouwe bezoeksters zijn, i temeer daar de katholieke meisjes-studenten tot de trouwste comparanten behooren van de colleges in de thomisttische wijsbegeerte, ge lijk deze bijv. aan de Universiteit te Am sterdam door den HoogEerw. Pater Prof. J. V. de Groot O. P. worden gegeven. Van deze richting moet voor onze vrouwen alles wor den verwacht. De wetenschappelijke ontwik keling steunt dan op den goeden grondslag, waarop mettertijd tal van vrouwen zullen kunnen voortbouwen tot heil eener kernge zonde katholieke vrouwenbeweging, welke, het kan niet anders, zal worden weerspiegeld in het openbare maatschappelijke leven. "We haalden reeds aan hoe ook een katho lieke meisjesstudentcn-vereeniging in de goe de richting zal moeten werken. En we mee- nen, dat bij eene vereeniging voor katholie ke meisjes-studenten meer nog dan bij de mannelijke studenten-vereenigingen, een de gelijke leiding voor gevaren moet behoeden, want bij al de zelfstandigheid, welke aan een meisje-studente wordt gegeven, en welke ve len zal afschrikken om een meisje naar de Hoogesehool te zenden, mag juist daarom niet worden vergeten, dat met buitengewone zorg en tact zulk een meisje voor tal van geva ren moet worden gevrijwaard. Het is toch voornamelijk zulk eene vereeniging, welke, terzijde gestaan door gewilde en geliefde lei ding, zal moeten zorg dragen, dat de vrees niet wordt bewaarheid, dat n.l. het universi teitsleven verderfelijk inwerkt op haar, die later juist de krachtige steunpilaren onzer katholieke samenleving zullen moeten steu nen en vormen. Als vanzelf denken wc ook hier weer aan den Ned. R. K. Vrouwenbond. Het is voorzeker niet aanstonds noodig en o. i. ook niet direct verkielijk, dat een ka tholieke meisjesstudentenvereeniging op gaat in den katholieken vrouwenbond. Maar wel moet als afdeeling onmiddellijk contact worden verkregen, teneinde gemakkelijker ve le, ook misschien economische bezwaren hit den weg te ruimen. We zijn wellicht den tijd eenigszins vooruitgeloopen, inaar toch moet in die richting worden gewerkt. Ook om te bereiken, wat we mét karaktervorming heb ben aangeduid. Het is de laatste jaren een zeer verheu gend feit geweest, dat katholieke studenten zich verdienstelijk maakten in sociale aan gelegenheden. .Voor tal van vereenigingen wéixlen spreekbeurten vervuld, cursussen wer den geleid of aan het wélslagen der cur sussen krachtig meegeholpen. En in de musea, b.v. te Amsterdam, kon men nog in het af- geioopen jaar op Zondagmiddagen een katho liek student als leidsman zien ontreden van leden van een socialen cursus, hen in kennis brengend met de voornaamste sch Nierstuk ken, de kwaliteiten of minderwaardigheden er van aantoonend, in één woord practische ontwikkeling bijbrengend aan een zeer wel willend en niet minder dankbaar gehoor. Zoo is het ook bekend hoe katholieke studenten een werkzaam aandeel namen aan de verkie zingspropaganda. In gelijken trant, in meer voor haar aan gewezen richting kunnen ook katholieke meis jesstudenten zich verdienstelijk maken voor hot sociale leven, sociale kennis opdoen er zeer nuttig werk verrichten voor zich zelf en het leven, waarin zij eens als katholieke vrouwen een werkzaam aandeel zullen moeten nemen. We behoeven hiervoor niet in detail punten te treden, maar een schat van practi sche kennis, van kijk op 's levensverhoudin gen kunnen deze meisjes verwerven, wanneer, zij haar eigen wetenschap ook tijdens den stu dietijd dienstbaar maken aan bet volk. De organisatio van den R. K. Vrouwenbond zaJ hier vanzelf den weg wijzen, zoodat deze meisjes, die eenmaal zelf op de een of andere wijze midden in het sociale leven en in een R. K. Vrouwenbeweging, die immers voor allen is, zullen moeten staan, van jongsaf zullen weten welke baan zij als katholieken hebben tevolgen. Het behoeft waarlijk geen verder betoog, dat een deel onzer katholieke vrouwen dan later zal zijn: ontwikkeld in alle opzichten, godsdienstig, en wetenschap pelijk zooveel noodig, en bekend met- de so ciale verhoudingen onzer maatschappij, waar op zij haar heilzamen "invloed zullen oefenen, hetzij als staande direct buiten de gezins vorming, hetzij als vróuw en moeder. Het een zoowel als het ander zal heilzaam, goed en hoopvol zijn voor het economisch en maat ehappelijk leven. 1000 400 300 XXXIX.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1