irasigjelschoentjes. W. SWeetHJijseit. SiarteJjoris Tennisschoenen. Vr&genbus* Uit onze Oost. Wanneer ernstige klanten op uitnoodiging van den fabrikant een groote reis maken m het bedrijf eens van nabij te zien, waar- aan zij door bestellingen bun vertrouwen blijken schenken of wanneer vakvereeni- giageu, studenten, ambtenaren enz. een fa briek bezien om hun kennis te vermeerde ren, dan moet dat op prijs gesteld worden e:: de eigenaar der fabriek verleent gaarne gastvrijheid en treedt zelfs als gastheer op, omdat ook voor hem in de bekendheid van zijn zaak hij deze categorieën een voordeel steekt, een niet te miskenuen reclame. Wanneer echter eenige tientallen uitgaan de mensehen met vrouwen en kinderen een inval iu zulk een inrichting doen en jaar op jaar weerkomen en vaak meer belangstel ling toonen voor hetgeen hun in den vorm van eten of drinken aangeboden wordt dan voor het bedrijf, waarvan de meerderheid toeh niets begrijpt, dan heeft zoo'n bezoek noch voor de bezoekers noch loor de firma cenig nut. Bij zoo'n bezoek krijgt elk vijf- en twin tigtal een leidsman mee, die de noodige ver klaring zal geven; maar de bezoekers weten er nog niets van en staan als katten in een vreemd pakhuis. Door het gesnor der ma chinerieën zijn er twee of drie in de onmid dellijke nabijheid van den uitlegger, die er iets van verstaan en de anderen sukkelen er achteraan, straks even wijs of even onwe tend als ze gekomen zijn. Onderweg schen ken ze meest bnn aandacht aan hel minst Belangrijke, Ioopen misschien nog gevaar om in. de machinerie op zeer ongewenschte wijze in aanraking te komen en het eenige, dat ze uit de inrichting meerbrengen is vrat hoofdpijn. De rondleiders moeten hun werk laten staan om verklaringen te geven, die niet begrepen worden en ook de gewone gang van het bedrijf wordt verhinderd, vaak een schadepost, waartegenover geen enkel voor deel staat. De schrijver wijst er dan op, dat in zulke gevallen de film onschatbare diensten kan bewijzen. Werd er van menige gezochte fa briek en haar bedrijf een goede film ge maakt, dan zou één man voldoende zijn om er de noodige uitlegging bij te geven, de belangstellenden kregen geen hoofdpijn, geen vetvlekkeu in hun kleeren en zeker geen ongeluk eu voor beide partijen werd heel wat tijd en geld bespaard. Het vertoonen van zulke films met een goede verklaring zou veel kennis kunnen verspreiden en als de bioscoopondernemers op een bepaalden avond in de week bnn „hu moristische" of „aangrijpende" films door deze soort vervingen, zouden zij misschien op die avonden ook menschen in hun in richting zien, die er anders nooit komen. OOK EEN DANKRETÜIGING! Aan alle Hollandsche werklieden, die links nebben gestemd. Politieke vrienden en zelfbewusten Door dezen betuigen wij, buitenlandsche fabrikanten en dito agenten, onzen liart- grondigen dank aan alle Hollandsche werk lieden, die bij de jongste Kamerverkiezing hunne stem hebben uitgebracht op linksche candidaten, waardoor het mogelijk is gewor den, dat wij onze afgewerkte goederen vrij in Holland kunnen blijven zenden. Het is wel waar, dat onze arbeiders iu onze landen nu volop werk'houden en wij onze kassen kunnen blijven spekken met de Hollandsche dubbeltjes en dat gij nu met leede oogen kunt blijven aanzien, dat Nederland vol wordt gestopt met buitenland sche producten, waarvan gij met uwe gezin nen nu de dupe wordt, maar gij hebt toch dit voordeel gehad, dat ook door uw toe doen de rechtsche regeering van 't kussen is verdreven. En dat wil ook wat zeggen. Wel is waar en dat mag ook wel even gememoreerd is alle uitzicht, wanneer gij invalide zijt geworden en niet meer werken kunt, op Rijks hulp en steun uitgesloten, terwijl gij door uwe handeling ook uwe rechtsche kameraden in 't ongeluk hebt ge stort, doch daartegenover staat toch ook weer dit voordeel, dat gij als zelfbew-uslo mannen hebt gehandeld, door uwe stem uit te brengen op een linkschen candidaat, al was hij nog zoo conservatief! Wij van onzen kant betuigen u door deze uit den grond onzes harten dank voor dat alles, daar gij met onbezweken moed hebt geijverd, dat wij onze zfken op denzelfden voet kunnen blijven voortzetten. De gezamenlijke buitenlandsche fabrikanten en agenten. (Volksbanier). Hoe praatjes ontstaaD. Zooals 't eklcrs gaat, gebeurt het ook wel hier. De „Avp." schetst: Een volkskluwen op den hoek van een drukke straat in Den Haag. Er ontstond een luid gemor onder de me nigte. Nu de hut! beval de sheriff. Op dat hevel grepen de soldaten hunne breekijzers en in weinig lijds vormden het dak eu de muren nog slechts één puinhoop. Hugues Lindley en zijn oude vader hadden stom en roerloos deze vernieling bijgewoond. De kinderen daarentegen vermengden, zich aan hune moeder vastklemmende, hunne tranen met de haie, het was een hartver scheurend schouwspel. Nieuwe uitzettingen volgden. De smarte lijke tooneelen volgden elkander op. Daar kroop een arme weduwe aan de voe ten van den landlord en smeekte hem in den naam van God, in den naam van alles wat hem het dierbaarste op aarde was, met haar en hare kinderen erbarming te heb ben. Iets verder verzocht een grijsaard als de grootste gunst onder het dak te mogen ster ven, dat zijn jonge jaren beschut had, waar zijn ouders gestorven waren. Op een andere plek nam een pachter God tot getuige van de ongerechtigheid, waar van liij slachtoffer was. Die woning behoort mij, sprak hij; ik beb ze opgebouwd, vertrouwende op de eer en de jeerlijkheid van den landlord.... ik heb de steenen en de kalk met groote inspanning door de' bossc-hen en over de bergen hier heen gebracht Tegenover die klachten bleef de sheriff ge- Juffrouw tegen een tweede: Wat is er. aan de hand? Kindje uit den wagen gevallen. Erg? Op 't hooffiel Juffrouw van een eindje verder: Kindje van drie maanden overreden! Tweede juffrouw, hand langs 't oor: Erg? Over 't halssie! Godnogtoe! Door een aschwagen? Dood? Jk geloof het wel, de dokter is er al bij Vreeselijk vertrokken gezichten. Juffrouw van een volgend rijtje: D'r is een wurm van drie maanden door zoo'n asehvent over 't halssie gereje. Dokter is er al bij maar 't is al dood 1 Door nieuwsgierigheid gedreven, dring ook ik door den breeden menschenklomp en be reik een kinderwagen. Dus schijnt het toch waar te zijn. 'k Zie een meneer en een juffrouw. 't Wordt waarschijnlijker. De man buigt zich herhaaldelijk over den wagen, 'k Dring door. Ben erl 'k Geloof niet dat 't me lukken zal, zegt de man zuchtend. Vrouwtje ziet peinzend toe. De man staat op. D'r mot 'n nieuw bandje om je wiele tje; hij is versleten kijk maarl Een dikke baby zat in den wagen aan een korsje brood te zuigen, onbewust dat hij de gemoederen in beweging had ge bracht. Geen enkele dokter thuis! Zondag middag halfvier wilde een 5-jarig dochter tje van H. aan de Hooge Nieuwstraat te Dordrecht aan een natuurlijke behoefte vol doen, toen het meubel waarop zij zat brak en de scherven het kind in het lichaam drongen, waardoor een wond van ongeveer 15 c.'M. lang en 2 c.M. breed ontstond. IJlings te hulp geschoten buren legden een noodverband om het bloed te stelpen, terwijl anderen op de fiets sprongen op zoek naar een geneesheer. Nergens was echter een dokter te vinden, steeds luidde de boodschap „niet thuis". Om halfvijf vervoegde men zich bij de politie en van uit het hoofdbureau zijn toen opnieuw alle doctoren opgebeld, eveneens zonder resultaat. Niet een der vele artsen die de gemeente telt, was thuis 1 Eindelijk heeft de dienstbode van dr. Ben jamins, hij 'wien men zich verscheidene kee- ren had vervoegd, het ziekenhuis opgebeld, met de vraag of men de kleine daar wilde verbinden. Dit is toen geschied; om half- zes, dus 2 uren na het ongeluk, is het meis je in het ziekenhuis opgenomen. Een hondenbelastinggeschiedenis. Het stuk speelt in een der plaatsen in de buurt van Dedemsvaart. Er treden in op: de ge meente-ontvanger, de heer X., notabel inge zetene der gemeente, veldwachter A. en veld wachter B. De „Dedemsvaartsche Ct." doet 't verhaal en staat voor de waarheid er van in. Gemeente-ontvanger heeft maanden geleden in een gesprek over het kind van den heer X. hooren zeggen„En dan moet je dat kind eens zien spelen met den hondi" Hij heeft het, pienter als hij is, iu zijn oor geknoopt, want „Tax" is niet aangegeven voor de hon denbelasting. De maand Januari verloopt," waarin alle honden uit de gemeente moeten worden aan gegeven. Maar welke „Castor" of Pollux" of „Nero" ook ingeschreven wordt. „Tax" van den heer X. niet. Ontvanger laat mijnheer X. door veldwach ter A. waarschuwen. Weer verloopen eenige weken, waarin Tax kamerarrest heeft, zonder dat hem vanwege zijn baas als vergoeding daarvoor de eer te beurt valt van in het hondenregister ten bu- reeie van den ontvanger te worden ingeschre ven. Ontvanger stuurt pogmaals veldwachter A. De vorige maal was de heer X. niet thuis, doch thans wei en hij geeft den boodschap per tot antwoord: „O, ga maar even mee naar binnen, dan kun je hem dadelijk wel even inschrijven." Daar staat de hond in de voorkamer. „Tax, Taxi" klinkt het uit den mond van den forsehen gerechtsdienaar, doch Tax geeft geen geluid. De veldwachter na dert nu en wil Tax eens streelen, maar na derbij komende, bemerkt hij, dat het.... een opgestopte is, die zich op raadjes beweegt. Veldwachter kijkt op zijn neus en ver dwijnt, maar is ook op zijn beurt weer leep. j Hij verzwijgt den ontvanger do ware toe- dracht der zaak en vertelt hem, dat de heer X. gevraagd heeft, of veldwachter B., die1 in de buurt woont, niet even zou willen ko men met een biljet en wat dies meer "noodig moge zijn om de inschrijving te doen plaats j hebben. Collega B., gaat. Zijn gezicht tee- kent het volle besef van zijn waardigheid, maar het betrekt eensklaps eu neemt 'n eigenaardige uitdrukking aan als liet voor werp in kwestie door zijn „baas" aan een ketting de kamer wordt binnengetrokken. De gemeente-ontvanger moet vast van plan zijn, om niemand weer te doen waarschuwen, dat „Tax" aangegeven moet worden. De mode-dieverij in Amsterdam. Hoe wel thans een viertal leden van de lang zamerhand berucht wordende insluipersben de te Amsterdam in verzekerde bewaring is, schijnt zij daarmede nog niet te zijn uit geroeid. Gisteren heeft wederom een dief, vermoedelijk tot dezelfde bende behoorend, zich toegang weten te verschaffen tot een woning aan den Amsteldijk en daaruit een aantal zilveren en gouden voorwerpen, be nevens een bedrag van f 75 aan geld ont vreemd. Nader verneemt de N. R. Ct., dat vermist wordt voor een bedrag van bijna f 1000 aan gouden en ziiveren voorwerpen door de bewoners der derde verdieping, terwijl bij die der tweede étage slechts geldswaar de tot een bedrag van eenige honderden guldens ontvreemd is. Al te ijverige komiezen. Men schrijft van de Geldersch-Pruisische grens aan het Hij ld.: In het Witteveen, onder Naeten, wilden twee Duitsche smokkelaars uit Bocholt een koe en een kalf over de grens brengen. Het kalf was reeds overgeloodst. De Duitsche kommiezen hadden de smokkelaars in de gaten en toen deze de koe wilden over brengen, schoten ze op hen, met het gevolg, dat de smokkelaar D. H. een schotwond in zijn been kreeg, waardoor hij ter aarde viel en vandaar in een sloot, ten gevolge waar van hij zij-n been brak. Ofschoon de smok kelaars zich op Ilollandsch gebied bevon den, begaven de kommiezen zich naar den gewonden smokkelaar en sleepten hem op Duitsch terrein. De smokkelaar is naar het ziekenhuis te Bocholt vervoerd, maar door de marechaus sees der brigade Winterswijk is proces-ver baal opgemaakt tegen de Duitsche kommie zen wegens het verrichten van een daad buiten hunne bevoegdheid. Een aanklacht. Naar de Nieuwe Zeeuw- sche Courant" meldt, heeft de lieer J. Buij- se, hoofdredacteur van „De Zeeuw" een aan klacht ingediend bij den officier van justitie te Middelburg tegen den heer W. O. van Santen, hoofdredacteur van de „Goesche Cou rant" van 15 Mei j.l. Een ontrouwe bediende. Toen gisteren- ochtend, zoo meldt de Tel., de gérant van een der groote hotels te Amsterdam in zijn kantoor kwam ontdekte hij, dat zijn lesse naar opengebroken was en men er een be drag van pl.m. f 1000, voor 't meerendeel vreemd geld, uit had ontvreemd. De zaak werd hij de politie aanhangig gemaakt en de verdenking viel al spoedig op een dezer dagen ontslagen bediende H. genaamd. De man werd aangehouden en bleek inderdaad de genoemde som in zijn bezit te hebben,, Vermoed wordt, dat hij 's avonds Iaat onge merkt liet hotel is binnengeloopen en ge durende den nacht zijn slag geslagen heeft. Antw. Wij weten niet of uw zuster kan j echte, gefotografeerde loten te bedekken, do scheiden, omdat wij de wetgeving van dat luitenant beweerde, dat met een factuur Van Tetterode te hebben ontvangen, maar dit was onwaarschijnlijk, omdat bij onderzoek bleek, dat het een uitknipsel was uit een Duitsche waar uw zuster woont. De consul zal alle j prijscourant. Ook vond men bij' den luitenant land niet kennen. Laat uw zuster zich wen- den tot den plaatselijken Hollandschen con- l sul of den consul-generaal van het land, mogelijke inlichtingen verschaffen. V r. Ik woon in de gemeente Schoten en ben aldaar aangeslagen in de inkomstenbe lasting voor een belastbaar inkomen van 300. Op welk bedrag wordt in dit geval mijn bruto inkomsten geschat'? Antw. Op 700. allerlei fotografie-artikelen. De politie moest nu weten, hoe verder was gehandeld; of men steendruk of koperdruk had toegepast. Ze herinnerde zicli. dat de Yap Hien kongsie indertijd steenen had willen verkoopen, ging op zoek en vond, dat de drukkerij naast toko Moll nog werkte; er was een pers en men drukte daarop affiches, eti- V r. Mijn dochter dient voor dag en nacht kotten enz. Op de vraag, of er meer zulke en zou met Augustus in een nieuwe betrek-drukkerijen waren, werd daar meegedeeld, I king gaan, maar is verleden week Maandag dat er nog verscheidene waren en °aan de I in haar oude betrekking ziek geworden, j politie werd een lijst opgegeven van druk- Moet die mevrouw haar nu 6 weken uitbe-kerij-adressen. j talen? Zij was toen nog niet in hare nieuwe j De hoofdcommissaris ging op zoek met een i betrekking. Chineeschen wijkmeester en 'kwam bij het j Antw. De mevrouw waar zij nu dient,eerste het beste adres op "Wringinwok, Am- heeft de dienstbode tot haar last tot 1 Aug. j bengan. Daar woonde een singkeh, Chinees'clï en moet tot dien tijd geneeskundige hulp j dokter en arakverkooper. De 'man' was bene- enz. verleen en. De mevrouw, waar zij nog den en werd ondervraagd; hij betoonde zich V r. Wanneer vertrekt de Leidsc-he Proces sie naar Kevelaer? Antw. Op Maandag na Maria Hemel vaart, dus dit jaar op 18 Augustus. V r. Hoelang moet de lichting 1906 van het 10e Regiment Inf. voor herhalingsoefenin gen onder de wapens blijven? Moeten de sol daten van die lichting nog kampeeren of blijven zij in de garnizoensplaats? Antw. De lichting 1906 van het 10de Re giment komt onder de wapenen van 3 tot 13 September. Voor zoover ons bekend, gaan de opkomers van 1906 niet naar 't Kamp. V r. van C. de B. te Schoten. Antw. De door n bedoelde loten hebben, voor zoover die zijn uitgeloot, steeds in onze courant gestaan. V r. Hoe moet men een vlok uit een wit ten stroohoed verwijderen? Ik heb het al met water en zeep geprobeerd. Ook met benzine, maar alles te vergeefs. Antw. Wanneer wij niet weten welke soort vlek bet is, kunnen wij u geen raad geven. Vr. Ik moet tusschen.den len en lOen Oc tober opgeroepen bij het 10e regiment te den Helder. Nu wilde ik zoo gaarne zoo spoedig mogelijk weten, of ik zes of acht maanden moet dienen. Antw. Indien n behoort tot de lichting 1913 en u bestemd is om ip October a.s. hij de Infanterie te worden ingelijfd, moet u 8/4 maand dienen, alzoo tot 15 Juni 1914. V r. van C. A. niet in dienst i sj heeft o.i. met het geval niets uit te staan. Vragen omtrent loten. Antw. Aan hen, wien wij niet per brief of briefkaart antwoordden, zij medegedeeld, dat hun loten, obligaties enz. nog niet zijn uitgeloot, V r. Wanneer gaat de Utreehtsehe proces sie naar Kevelaer, en hoe hoog zijn de kos ten daarvan? zenuwachtig en dit nam toe, toen men huis zoeking ging doen en naar de bovenverdie ping trok. Daar bevonden zich twee afgesloten kamers, die op last van de politie werden geopend: de een was een ruime kamer, voor fotografeeren ingericht, in de andere een af getakelde pers, waarvan een deel der inkt rollen was verbrand, terwijl later machine- deelen werden gevonden, jn een kast bene den. Men vond voorts een prachtig kostbaar v i a r> fotografietoestel, een dito vergrootingtoestel, Antw: Ons onbekend. Op onze aanvraag een heele zetterij-inrichting met 10 000 let- om inlichtingen verkregen wij tot nu toe ters, kisten vol papier en ook papier' als dat, geen antwoord. waarop de valsche loten zijn gedrukt. Men Vr. Wanneer moet men rozen planten? vond zilveren dollars, zilveren lepels, schuit- Welke kan ik planten in een droogen tuin? jes zilver, zooals de Javasche Bank die be- Antw. In Mei. Verschillende soorten zijn 7->t. daarvoor geschikt. Te veel om op te noemen. I De Chineesche dokter ontkende aanvanke- De tuinman zal u wel in dezen raad geven, pnaar draaide eindelijk bij en bekende, V r. Kunt u mij ook zeggen tot welke Kerk de Christelijk-Historisehen en anti-revoluf tionairen behoor en? Antw. Dit is moeilijk in enkele regels te vertellen. De Christelijk-Historisehen en Anti-Revolutionairen zijn politieke partijen, en beliooren als zoodanig niet tot een kerke lijke richting. heel ongevoelig. De woorden van den mees- ter weerklonken steeds in zijn oor. Geen genade, geen erbarming. Het vreeselijke werk der verwoesting werd verder zonder verpoozing voortgezet. De hut van de oude Catharina Owen, de moeder der verloofde van Patrick Lindley i was ihans aan de beurt. Catharina, die ziek en gebrekkig was, kwam op den arm van Ellen geleund, lang zaam naar huiten en richtte hare schreden naar de groep, die de familie Lindley vorm de, waar zij met luid geween ontvmugen werden. Wij komen uw lot deelen, zeide zij. Wij zullen samen lijden en desgevorderd samen sterven. Binnen weinige uren was er van al de wo ningen van het dorp Fallmoore niets over dan puinhoopen, waarop de verdreven ge zinnen zaten te jammeren en te weenen. De landlord en zijn vriend, do protestant- sche bisschop, waren ijskoude toeschouwers geweest van deze verwoesting. Toen de con stables de laatste hut omvergehaald hadden, stegen de heeren weder in het vergulde rij tuig eu deelden elkander onder het naar huis rijden hunne indrukken mede. De les zal haar vruchten dragen, merk te de landlord aan. - Zij is nogal streng, kon de waardigheids- bekleeder der Anglicaansche Kerk zich niet onthouden aan te merken. Vindt gij haar te gestreng, mijn vriend? O neen; het was noodig met die ge strengheid te werk te gaan. Die pachters vergeten hun verhouding tegenover u. Uw candidatuur te durven bestrijden! Zij heb ben het, wel is waar, zonder gunstig gevolg gedaan. Bloody is geslagen geworden...... Wie weet of zij, ingeval van straffeloosheid, niet een volgenden kéer hunne poging zou den hernieuwd hebben? Wil Ierland onder den duim gebonden worden, dan moet bet protestantsche vertegenwoordigers hebben. In dit land is, gelijk sir Robert Peel zeide, de bron waaruit de gunsten en de voorrech ten vloeien, uitsluitend protestantsch en zal dit altoos blijven. De raad is verstandig en wii mogen dien niet vergeten. Het rijtuig was intusschen snel Floweri- ness genaderd. Op het oogenblik dat de heide vrienden voor het bordes van het kasteel uitstapten, kwam een ongeveer zestienjarig levendig meisje hen tegemoet loopen. Het was miss Arabella, de dochter van den pro- testantschen bisschop. Zij groette sir Robert en bood haar voorhoofd haren vader aan, die er een kus op drukte. Is uw wandeltochtje genoeglijk ge weest. papa? vroeg zij vriendelijk. Zeer genoeglijk, mijn kind, antwoordde de bisschop zonder eigenlijk te denken aan wat hij zeide. De landlord liet zijne oogen op het meisje rusten. Het sedert lang tusschen de beide familiën vastgestelde plan trad hem weder voor den geest. Zij zal Edward huwen, zij zal onze doch ter zijn, zeide hij bii zich zei ven; komaan, VALSCHE LOTEN. In de „Loc." vinden wij nadere bijzonder heden omtrent de vangsten, door de politie gedaan inzake de valsche loten van de groo te loterij. Het is een groot succes geweest en heeft tot belangrijke ontdekkingen aanlei ding gegeven. Den 6den Juni waarschuwde een lotenhan- delaar te Bandoeng de politie aldaar, dat hij een valsoh lot had.. De politie te Bandoeng waarschuwde dadelijk Semarang en deelde te vens mee, dat de loten uit Semarang waren verzonden en vermoedelijk door zekeren Liem Tja.n Boeng afgezonden. Deze Liem Tjan Boeng is een bekende schavuit en de politie arresteerde hem, toen hij dadelijk be kende de afzender te zijn. Daar de politie wist, dat deze Chinees met den meermalen genoemden ex-luitenant tot de Yap San-kongski had behoord, die een drukkerij exploiteerde, en vernam, dat die kongski was opgeheven en beiden er uit wa ren, vermoedde men, dat de luitenant er wel meer van zou weten. Een huiszoeking in diens woning op den Karreweg bracht omtrent de valsche loten niets aan het licht; hij zelf ontkende er iets mee te maken te hebben gehad. Alleen vond men bij hem een aantal boeken met letterproeven, prijscouranten en catalogi van letters en randen enz. Men was evenwel nog niet veel verder. Kort daarop kreeg men uit Jogja een tien tal valsche loten; het bleek, dat de man, die de loten naar Bandoeng enz. zond, er mee in Jogja was geweest en er daar 15 had ver kocht. Tien daarvan werden door den assis tent-resident van daar naar hier gezonden. Toen kon men nagaan, op welke wijze die loten waren nagemaakt. Aangezien ze alle geheime teekenen van de echte hadden, door de Javasche Bank aan den drukker opgegeven, lag het vermoeden voor de hand, dat ze langs fotografiscihen weg waren genomen. De politie vroeg deskundig advies en men kwam toen tot de conclusie, dat werkelijk die weg was gevolgd. Het kon nu nog zijn: koper- of steendruk; een letterdruk was het niet. Bij den ex-luitenant was nog meer huiszoe king gedaan en de hoofdcommissaris vond er op het achterwerf papiersnippers, waarop nummers waren, blijkbaar serienummers; na gegaan wordt nu nog, in welk verband die met de nummers der echte loten staan. Ver der vond hij een papiertje, dat bleek ge- i diend te hebben, om het nummer van de gehad en zullen ook met worden vervolgd. Patrick, bleef niet werkeloos. Meer dan eens herlevendigde zij door hare bedaardheid en hare opgeruimdheid den moed der pleeg ouders. Dat kind is een ware schat! zeide Lind ley. 's Avonds van denzelfden dag dat de hut voltooid was, had er aan den ingang van de Zwarte Vallei een noodlottige gebeurte nis plaats. Dien dag had Daniel Wakefield, op last van den landlord, Stephen bezocht, don eenigen pachter van Fallmoore, die van de uitzetting verschoond gebleven was.. Na zich van zijn last gekweten te hebben, sloeg hij door de puinhoopen weder den weg naar Floweriness in. De zon wa6 ondergegaan; de nevel waarin Ierland insluimerde, omhul de reeds de ingestorte daken, de gescheur de en waggelende muren van hetgeen nog kort geleden het bloeiende dorp uitmaakte, Alom heerschte een doodelijke stilte. Het schouwspel was allertreurigst. Ieder andeT dan Wakefield zou er door geroerd zijn geweest, doch de hardvochtige^ inten dant scheen zich bijzonder te verlustigen in het sehouwspel van de verwoesting, waai aan hij zoo'n werkdadig deel had gehad. dat hij met den ex-luitenant valsche loten had gemaakt, maar de luitenant had het eigen lijk gedaan en was de hoofdschuldige. Hij deelde toen het volgende mee, waarbij hij zijn eigen deel van de schuld zoo klein moge lijk maakte. Al 't vorige jaar had de ex-luite nant hem voorgesteld valsche- loten ts ma ken, maar het geld daartoe ontbrak. Om aan dat geld te komen, zouden ze nu eerst een zaakje beginnen; de luitenant wist op een accept van de firma Stibbe een voorraad si garettenpapier te krijgen en dit zou men met winst verkoopen. Het schijnt gelukt te zijn, want een maand daarna aldus nog steeds de verklaring van den dokter-isjina kwam de luitenant weer bij den Chinees, gaf hem geld en zeide hem een pers te koopen. De pers werd gekocht en van het echte lot dat de hoofdcommissaris in de portemonnaie van den Chinees vond werd een foto ge nomen op een glazen plaat. Daarna werd een koperen plaat gevoelig voor licht gemaakt en men ging verder aan den arbeid. De luitenant, vervaardigde met veel moeite twee cliché'™ en in 'fc huis van den dokter werden nu druk proeven genomen, waarbij tegenwoordig was de inlander Karto, broer van des luitenants goendik. Deze verbrandde de proeven. De dok ter vertelde dat er ongeveer 1500 loten toen zijn gemaakt. De Chineesche dokter, de ex-luitenant, de bediende Karto eu Kamit werden gearres teerd de beide laatsten hadden met twee ba boes pakjes met afgedrukte loten naar het huis van den luitenant gebracht. Het bleek nu dat de nummers en serie nummers zooals was vermoed door den luitenant later werden gedrukt, die tevens het zegel meteen zegelstempel er op drukte. Toen waren de loten gereed eu Lim Tjian Boen zorgde voor den verkoop. De politie is toen ijverig gaan zoeken naar de platen, vooral op het erf van den luitenant, waarop zich een mestvaalt en een vijver, be dekt met planten, bevond. Het was moeilijk zoeken maar dezer dagen vond men in den vijver een vijftal koperen cliché's. Die waren verwarmd, opgerold, opgevouwen en gedeukt, maar men kan er uit zien, dat het waren: drie dice's van de valsche loten, één van de Djombangsche geldloterij van f 100000, een van eenige tienoents-postzegels. Toen deze wa ren ontdekt, erkende Karto dat hij ze had weggegooid; hij bekende nu ook dat de luite nant ze gestempeld en gezegeld had en de loten valsoh waren. Hij verklaarde ook het zegelstempel te hebben weggegooid, maar dat is niet gevonden. Wel heeft de politie bij den luitenant ook een boekje met afdimkken van valsdie bank biljetten, onvoltooide afdrukken, gevonden en bij den dokter eenige splinternieuwe bank biljetten. De gearresteerden van wie de luitenant niets bekent deelde mee dat van de op brengst de luitenant 4 kreeg, tegen de dokter 1, Liem 1. De inlanders hebben er niets van er zal niets aan ons gelnk ontbreken.... de toekomst behoort ons.;.. Het verleden is een kwade droom, dien wij moeten vergeten. u X. DE MISDAAD. Acht dagen waren sinds de uitzettingen van Fallmoore verloopen. Overal afgewet zen, hadden de uitgezetten zich in de wouden en heidevelden van het graafschap ver spreid. Honger, konde, vermoeienis deden die ongelukkigen vreeselijk lijden. Verschei- denen hunner stierven van gebrek en uit putting op den rand van de sloot, waar zij zich, door vermoeienis overmand, hadden ne dergezet. Eenigen hunner poogden zich een hut te houwen, ten einde ten minste eenige ba- schutting te hebben. Hugues Lindley behoor- de tot dit getal. De gekozen plek was een onvruchtbaar en woest dal de Glen-Back of Zwarte Vallei genoemd. Zij lag op nauwe lijks twee mijlen afstand van Fallmoore. Mijne kinderen, had de uitgeputte groot vader gezegd, laat ons hier stand houden. Mijne oude heenen weigeren mij verder te dragen. Ik wil sterven, den blik gewend naar het dorp, waar ik lange jaren gewoond heb. Hugues had aan het verlangen zijns va ders toegegeven. Een hut van takken en zo den werd onder de beschutting eener rots opgetrokken. Het geheele gezin werkte aan haar ophouw. Ellen zelve, de verloofde van (Wordt vervolgd). awBO—p—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6