BHII Met LAMPEN Draad GENT 1913. Wielrijders! BROOD D.Y.Bemmelen, m WILLEM C. BOS, Hutkoffers - Reismanden - Hoedendoozen. WIELRIJDERS. Ziet onze Etalages. Concurrentie onmogelijK. De Mij. „DE BREESAAP' Uwr o«ze jonge»» en meitiet. TASSCHEN. STADSNIEUWS. Rechtszaken. Kerknieuws. Letteren en Kunst. r 1 llulr O Getrokken Wereldtentoonstelling JOH. BLOKKER, Banketbakkerij Nieuwendijk 217-223, Amsterdam. 0. Al de nog voorradige Stoffen, Zijden, Handschoenen, lousen, Linge ries en Tricotages worden Kleine Houtstraat 50. KOFFERS en Vouwbara Kinderwagentjes van af f 7.25. maakt hierdoor bekend dat op hare terreinen zonder speciale vergunning geen vrije wandeling meer wordt toegestaan. A. J. H. RBIJNDERS, üapktnseuws. Zijlstraat 12. Tl LIGSTOELEN voor tuin en serre vanaf f 1.25. SdiagcheBsfraat 7-9. Tel. 2422. Tel. 2422. GEMEENTEZAKEN. Zondagsrust. Besté vriendjes en vriendinnetjes. 5. X XXX X X X XX Ruime keuze in lampen. Carbidlampen vanaf f 4.49, prima Zweedsche carbid 23 cent per bus. Alle onderdeeien tegen twaar coneurreerende prijzen. SPREEKMACHINE TE HUUR. van der Veidstraat, LiSSE. ven den vcrigen dag tegen venminderden prijs ver krijgbaar, 's morgens wan 7 tat en 's m.ddags vsn 3 tos 5 uur. T ermijniietaBÊmg RIJWIELEN <3 Koks jassen. Kruideniers] assen. Kappers jassen. Slagersj assen. Stofjassen. Huisknecht jassen. Machinisten]" assen, Operatiej assen, A utomobiel j assen. Monteursjassen. Ctig*. HouisiraatSS-ST. Telefoon 1312. Levering van Taarten en Visdegebak. Prachtig ge sorteerd Allerhande. Bruid suikers, Bruidsamandeien, Brnidszakjss, Dessert en Suikerwerk. Tevens ijs en melk.alon j Bestellingen worden netjes uitgevoer d en op tijd bezorgd. LEVERT DINERS AAN HUIS TEGEN BILLIJKE PRIJS. Aanbevelend, SS. STERK, voorheen fa. RETEL. BEVERWIJK, Breestraat 124. j o Geef nïat meer geld uit dsn noodig is, IJzersterke buitenbanden van f 6,50 voor f 2.99 en van f 7.50 voor f 3.49. Een jaar garantie. Prima Buitenbanden van f 4.00 voor f 1.69. Eerste klas binnenbanden van 14.00 voor f1.69. Een jaar garantie. Een partij binnenbanden f 1.09. Reuzen sorteering lantaarns vanaf 59 Ct. Model Solar lantaarn f 4.49. Spatborden 34 Ct. Olie 6 ct. Vaseline 5 ct. enz. enz. 2de Siuis van de Ansgaag af. Directeur WSij. „De Brecsa^p" B. en Wi. stellen voor op de voorstellen van den Ned. R. K. Bond van handels-, kan toor- en winkelbedienden, gevestigd te Am sterdam, en van het Bestuur der afd. Haar lem van den Ned. R. K. Volksbond om het werken op Zondag zooveel mogelijk te ver bieden en meer in het bijzonder de winkel sluiting op Zondag te regelen, afwijzend te be- Bchikken. De commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen acht het verzoek van adressanten niet voor inwilliging vatbaar met det oog op art, 2 der wet van 1 Maart 1815. (Zondagswet.) Het Electriciteits- b e d r ij f De kosten van bouw en inrichting van het administratiegebouw voor het electriciteitsge- bouw hebben f 5000.meer bedragen dan beschikbaar is gesteld. B. en W. verzoeken den Raad dit bedrag, alsnog ter beschikking te stellen. Geen subsidie voor het Consultatiebureau vooï Drankzuchtigen. Door het „Consultatiebureau tot raad en hulp voor Drankzuchtigen" werd een subsi die verzocht van f 600.ten behoeve van de aanstelling van een controleur. B. en W. meenen dat het niet op den weg der gemeente ligt, om subsidie te geven voor dit doel. Eeesten 1913. Het bestuur der „Feestcommissie 191.3" ge kozen door de vertegenwoordigers van met name genoemde vereenigingen, verzoekt voor te ontwerpen feestelijkheden in dit feestjaar 1913, van de gemeente een subsidie van ten hoogste f 2500.- B. en "W. stellen voor het verzoek in te willigen. Overname Grond. iVoorgesteld wordt van mej. O. van Digge len geb. Moolenaars te Heemstede een strook je grond over te nemen vóór, perceel 29 aan den .Wagenweg. Een uitgang naar een Openbaren weg. iVoorgesteld wordt aan J. P. Barthel te Zuid-Schalkwijk toestemming te verleenen een uitgang te maken voor zijn perceelen over "de scheidingsloot tusschen eenige perceelen on der de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude en den Nieuwen Weg nabij de brug pver de Ringvaart. Een nieuwe Gashouder. In druk is verschenen het voorstel yan den heer De Braai, gedaan in de vorige ver gadering, om ten behoeve van den vrijen Zondag der arbeiders bij het gasbedrijf een nieuwen gashouder bij te bouwen. Feest in den Herten kamp. De vereeniging Koninginnedag, verzoekt den Hertenkamp beschikbaar te stellen, voor door deze vereeniging op Koninginne-verjaar- dag te organiseeren feestelijkheden. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. W etho uderspensioen. De heer Modoo heeft eenige wijzigingen in gediend op de voorstellen der raadscommissie inzake pen&ioneerin g van wethouders. Hij stelt o. a. voor het pensioen op 60-jarige leeftijd te dioen ingaan. Verder stelt de heer Modoo voor art. 3 als volgt te lezen „Hij, die bij de beëindiging van zijn wethou derschap korter dan vijf achtereenvolgende ja ren als zoodanig in functie is geweest, ont vangt, behoudens het bepaalde in art. 5, een dadelijk ingaand tijdelijk pensioen gedurende den tijd van één jaar, gelijk staande met het bedrag zijner volle jaarwedde. Ingeval die beëindiging het gevolg is van ziels- of lichaamsgebreken, kan hem, desge- wenscht, in afwijking van het bepaalde in bet eerste lid van dit artikel, een pensioen worden toegekend gedurende acht jaren, Jaarlijks be dragende een vierde van de volle jaarwedde. Een gelijk pensioen, als bedoeld in het eerste lid van dit artikel, ontvangt een afgetreden Wethouder wiens diensttijd als zoodanig vijf Jaren of meer bedraagt en die op het tijdstip van zijn aftreden nog niet den leeftijd van zes tig jaren, heeft bereikt. Bedraagt het verschil tusschen zijn leeftijd en den leeftijd van zestig jaren minder dan een jaar, dan geniet hij van bovenbedoeld pensioen slechts zooveel 1/12 als het verschil volle maanden bedraagt"; Art 4 het late lid aldus te wijzigen: „Geen pensioen wordt verleend aan hem die: a. als Wethouder vrijwillig ontslag genomen heeft vóór het bereiken van dien zestigjarigen leeftijd, anders, dan uithoofde van ziels- en (of) lichaamsgebreken" Art. 8 het 1ste lid aldus te lezen: „Het pensioen gaat in met den dag volgende op dien waarop de aanspraak ie verkregen." B. Overname grond. en W. stellen voor van M. J. Felix een strookje grond, gelegen voor zijn perceel aan den Wagenweg 31, kosteloos over te nemen, met bestemming voor openbaren weg. Straatverbetering. Door den heer G. 0. van Meeuwen en 7 ande ren is aan den Raad een verzoek gericht om te besluiten: lo. de keibestrating van den oprit op de Brouwerskade van de Brouwersbrug af, liefst tot aan d)e Ruijchaverstraat, door klinkers te doen vervangen, en: 2o. het trottoir langs het nieuw aangelegde grasveld op den Zijkingel, in het belang der veiligheid van het publiek en van de bewoners dezer buurt, met klinkers of tegels te doen be straten. Behoefte aan Schoolruimte. B. en W. verzoeken, ten einde te voorzien in de tijdelijke behoefte aan schoolruimte, hen te machtigen, voor den tijd van 6 maanden te huren, ingaande 1 September, het schoolge bouw van bet voormalige „Instituut Prins", staande aan het Prinsenbolwerk, en vijf loka len der hoofdverdieping van de villa, gelegen i ter zelfder plaatse. De ljjst der bedeelden. De raadsleden Nagtzaam en Bregonje hebben in een der laatste raadsvergaderingen een motie ingediend, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, om aan. alle raadsleden al de gegevens te verstrekken, die zij noodig zou den achten om tot een juiste waardeering te bomen van alles wat hun ter behandeling wordt voorgelegd inzake het burgerlijk armbestuur. B. en W. zijn van meaning, dat alleen reeds om redenen van welvoegelijkheid, zoo min mo gelijk bekend mag worden, wie van dat arm-j bestuur onderstand ontvangen, welk beginsel I blijkbaar ook wordt gehuldigd in de nieuwe Armenwet, waar deze toch bepaalt, dat het re gister van inlichtingen geraadpleegd kan wor den door instellingen van weldadigheid en volgens door B. en W. vast te stellen voor schriften, door anderen. Verdere openbaarheid geven aan het register wordt, volgens B. en W., door de wet niet toe gelaten. Er bestaan tegen openbaarheid, zeggen B. en W. wel geen uitdrukkelijke wetsbepalingen, maar wel meent het college dat er practische bezwaren aan verbonden zijn. Zij ontraden dan ook aanneming van de mo tie der heeren Bregonje en Nagtzaam. Faillissementen. ..Failliet verklaard: 4 Aug. J. B. ter Haar, vroeger koopman, thans zonder beroep, te Eri ca, gemeente Emmen. 6 Aug. H. H. van Bilderbeek, koopman in rijwielbanden, to Amsterdam, Van Bre«6traat 80, kantoor houdende Reguliersdwarsstraat 96. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van P. M. B. Willemse, brood- en banketbakker tf Rotterdam. VAN ELDERS Moord te 's Gravenliage. De Haagsche rechtbank, uitspraak doende in de Dinsdag jl. behandelde bekende moord zaak aan de Brouwersstraat te Den Haag, veroordeelde den dader, den 16-jarigen wees jongen D. Mol, overeenkomstig het requi sitoir van het O. M., tot ter beschikbaarstel ling van de Regeering tot zijn 21ste jaar, benevens 5 jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. BENOEMING. Tot prior van het Carmeiietenklooster te Hoogeveen is benoemd de Zeereerw. Patei Plechelmus Croonen uit het klooster te Box meer. ITALIAANSCHE OPERA. De heer M. de Hondt, directeur der Ita- liaansche opera, heeft zich bij contract met den uitgever Ricordi, het opvoeringsrecht voor Holland van het Requiem van Verdi verzekerd. Het plan bestaat, dit werk door de eerste solisten der Itaüaansche opera met 600 a 600 zangei's en versterkt orkest te doen uitvoeren. Mede verkreeg hij contractueel het- opvoe- ringsrecht van werken van Verdi, die nog niet in Holland zijn opgevoerd, o.a. II Lom bard!. Zij zullen in hel a.s. seizoen in den Verdi-cyclus, bij de herdenking van het eeuwfeest van dezen beroemden, gTOOten toondichter worden opgenomen. SQHIEDAM, 8 Aug. Moutwijn f 14. Jene ver f 18, Commissie f 13.50. Stemming kalm. Spoeling f 1.30. Graanspiritus f 2323.25. Melasse f 18.7519. Ruwe Spiritus f 10.75. Gij hebt allen wel eens gehoord of gelezen wan groote kunstenaars en als er onder u zijn, die piano of viool leeren spelen, en dat zijn er velen, zou ik deuken, zal hun de naam van den grooten componist Beethoven wel niet onbekend wezen. Maar genieën als Beethoven kunnen zich in het gewone alledaagsehe leven niet inden ken en begaan soms dwaasheden, waarover an dere menseben hun schouders ophalen. Zoo had eens Beethoven in een zwaarmoedige bui zijn huishoudster ontd 'gen en besloten om voortaan voor zichzelf te zorgen. Den volgenden dag 't was nog vroeg in den morgen, zag men den kunstenaar in eigen persoon, in zijn eenvoudig huisjasje gekleed, op die groenten- markt inkoopen doen. Hij liep bij een slager bin nen en weldra zag men hem, met vleesch en groenten beladen, naar huis terugkeeren. Nu schafte hij zich een kookboek aan en in plaats van zich op zijn klavier te oefenen, begon hij vlijtig de keukenreeepten te bestudeeren en zijn eigen potje te koken. Het nieuwtje was spoe- dig in de stad bekend en den volgenden mor gen werd de componist-kok door een talrijke me nigte op zijn inkoopen vergezeld. Zijn vrien den spaarden hem hunne aardigheden en spot ternijen niet, maar Beethoven hoorde allen kalm aan en noodigde ben over eenige dagen op een door hem zelf toebereiden maaltijd uit. De kunsteuaar was in die enkele dagen van zijn kookkunst volkomen bewust geworden en leefde in de overtuiging, dat niemand hem zijn werk zou kunnen verbeteren. Hij ontving zijne gasten met een van genoegen stralend gelaat en verklaarde hun, dat hij tegelijkertijd als kok, kellner en gastheer zou optreden. Met een slaap muts op en een witte schort voor maakte de groote man zooals hij in de keuken heen en weer liep te draven, een potsierlijken indruk. Eindelijk, na lang wachten werd het eten op gediend, maar het was ongenietbaar. De soep was van een onmogelijke kleur, en allerlei brok ken dreven er in rond; het rundvleesch was taai als leer, de groente niet gaar, het gebraad was zwart aangebrand en de pudding smaakte naar levertraan. Kortom, het was den gasten niet mogelijk een brok naar binnen te krijgen en alleen Beethoven zelf at met ongewonen eet lust en verklaarde, dat alles voortreffelijk was toebereid. Maar zelfs Beethoven's maag was tegen zulk een kost niet bestand, hij werd ziek en zijn huis houdster werd weer in genade aangenomen. Nooit heeft Beethoven zich weer met de keuken bemoeid. RUZIE. Juno en Mimi Aten voor drie Uit hetzelfde bordje hun etenl Nn is 't uit Danig verbruid, June wil van Mimi niets weten I Mimi is valsch, Juno niet malseb, De vriendschap is uit tusschen beide! Wat 'n verdriet Is 't toch, nieti Te kuieren alleen in de weide! Anders bijeen, Nimmer alleen Ging Mimi een wandeling maken I Juno er bij Hij aan haar zij Steeds stoeiden en speelden die snaken 1 Poesje wordt bang! Vlucht in de gang Voor Juno, dde aan komt stappen! Halt! zegt de hond Houd nu je mond, Of je krijgt krauwen en klappen I Juno doet niets Mimi zegt niets En beide gaan samen weer etenl 't Bordje stond vol Ze eten als dol Juno wil nu van 't poesje wel weten! J. G. TENEY, Leiden. NIEUWE OPGAVEN. 2. Ik ken een woord, waarvan het eerste ge deelte het tegenovergestelde is van het tweede, laatste gedeelte. 3. Een landbouwer kan mij niet missen, maar gij wilt het niet hebben. 4. Ik ben een plaatsje in Overijssel; mijn eerste deel duidt een kleur aan; mijn tweede vindt gij noodzakelijk in elk kanaal; kent ge mij In dit raadsel moeten negen namen van vijf letters worden ingevuld. 1. een stad in Frankrijk; 2. een stad in Nederland; 3. een stad in Frankrijk; 4. een rivier in Frankrijk; 5. nog een rivier in Frankrijk; 6. een stad in Frankrijk; 7. een stad in Nederland; 8. een stad in Noord-Duitschland; 9. een stad in Zuid-Frankrijk. 6. Ik ben een hooggeplaatst persoon, neem mijn hoofd weg, en ik ben een vogel. CORRESPONDENTIE. P. v. A. te H. Uwe inzending ontvangen en wordt nagezien. U ziet, dat in de door u ge. wenschte richting gewerkt wordt. DE RAADSELREDACTEUR. GRAND PRIX Eerste klas merken voor Concur reerenden prijs op seer gemakkelijke voorwaarden. Brieven onder No. 9027 bureau van dit blad. In alle maten tegen zeer lage prijzen. Bahlmann&C H. J. VAN DER MEER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7