BUITENLAND. BINNENLAND. Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. NIEUWS UIT m OMTREK. Nagekomen Kerkbericht T eSegramitien KORT OVERZICHT. DE BALKAN. De vrede op den Balkan is gisteren nn definitief geteekend. ENGELAND. De beweging tegen de Home Rule in Ulster neemt toe. CHINA. De revolutie schijnt te verloopen. DE BALKAN. Het vredesverdrag en de mogendheden. Het is hoogst eigenaardig, de nieuwe groe peering der mogendheden te bestudeeren met het oog op den Balkantoestand! Oostenrijk, dat weet men, schijnt op her ziening van het verdrag aan te sturen. Een hoogstaand diplomaat deelde aan een ver tegenwoordiger van de Daily Telegraph, Welk blad met betrekking tot de Balkan aangelegenheden zeer goed pleegt te zijn ingelicht, o.a. het volgende mede: „Het kan als zeker worden beschouwd, dat Oostenrijk de herziening van het vredesver drag volstrekt noodzakelijk acht. De thans gesloten vrede is slechts een stap vooruit; het definitief verdrag kan niet gesloten wor den zonder de goedkeuring der mogendhe den. Wat dit hetreft bestaat er tusschen Oostenrijk, Rusland en Italië volmaakte overeenstemming van gevoelens. Deze her ziening zou reeds hierom alleen noodig zijn, daar Bulgarije geen enkel gehied in Bul- gaarseh Macedonië verkrijgt, en dat in het grootste gedeelte van dit land het Turksche bestuur vervangen zal worden door een an der bewind, evenzeer vreemd aan het Bul- gaarsche. Uit den staat van zaken moeten vroeg of laat nieuwe conflicten geboren wor den. En tegen deze conflicten, die zijn gren zen kunnen bedreigen, wil Oostenrijk zich tot iederen prijs vrijwaren". De groepeering der tegen en voor de her ziening gezinde mogendheden verkrijgt een nog ongewoner aanzien door de houding van Duitschland. Te Berlijn heeft men namelijk reeds ver klaard dat het vredesverdrag te Boekarest zonder eenigen druk der mogendheden is tot stand gekomen en als definitief beschouwd moet worden. En men hoopt dat Europa zoo verstandig zal zijn, zich er toe te bepalen, er kennis van te nemen. Het vredesverdrag is niet onbil lijk en dientengevolge is de groote meerder heid der mogendheden gekant tegen een EuTopeesehe conferentie, die ten doel zou hebben dat verdrag te herzien. De Duitsche Keizer en de vrede. Het schijnt dat Keizer Wilhelm toch zeer veel invloed op het totstandkomen van den vrede heeft gehad. Reuter seint althans, dat de Duitsche Kei zer en de koning van Roemenië naar aan leiding van het tot stand komen van den vrede op den Balkan telegrammen hebben gewisseld, luidende: Boekarest. Na overwinning van ernstige bezwaren, is thans de vrede verzekerd, die dank zij n, definitief blijft. Ik dank n van ganscher harte voor uwe trouwe vriendschap en- warme sympathie. (w.g.) KAREL. Swinemünde. Uw vannacht aangekomen telegram heeft mij oprecht verblijd. Ik wensch u hartelijk geluk met het prachtige resultaat, dat niet alleen uw volk, maar alle oorlogvoerende staten en bovendien Europa aan uw wijze en van staatsmansbeleid ge tuigende politiek te danken hebben. Met groote voldoening heb ik kennis genomen van uw oordeel, dat ik den nu verkregen vrede heb kunnen bevorderen. Ik verheug mij over deze samenwerking in het belang van den vrede. (w.g.) WILHELM. Boekarest. Uw minzame woorden in uw hartelijk telegram vervullen mij met trots en oprechte dankbaarheid. Nogmaals betuig ik u mijn innigen dank voor uw hartelijke belangstelling en uw warme deelneming aan de laatste, voor mijn land zoo gewichtige ge beurtenissen. (w.g.) KAREL. Men ziet dat koning Karei van Roemenië op zéér duidelijke wijze keizer Wilhelm's tusschenkomst aan het licht stelt. Dit is met het oog op hetgeen boven wordt mede gedeeld, van groot belang! BELGIë. De belasting-voorstellen. Bij de verdere behandeling van de finan- cieele voorstellen tot dekking van de onkos ten der nieuwe legerwet, heeft minister Le- vie een interessante rede gehouden. Aan het gedeelte, waarin de minister sprak over den algemeenen financieelen toestand van Bel gië, ontleenen wij, volgens het verslag van het Brusselsehe „N. v. d. D.", enkele bijzon derheden. „Sinds dertien jaar dat ik in de Kamer zetel sprak de minister volgens genoemd verslag o.m. hoor ik de oppositie onop houdelijk tot den minister van financiën zeggen: „Uwe saldo's zijn slechts inbeelding, uwe financieele toestand is vervalscht; het tekort in de kas is niet te loochenen, en gij hebt den moed niet belastingen te heffen". In de laatste maanden hebben zich gewich tige gebeurtenissen voorgedaan. Het leger is hernieuwd. Wetsontwerpen, die de aanzien lijke uitgaven moeten dekken, zijn ingediend. Het oogenblik is gekomen om nieuwe uitga ven te doen. Het land heeft dat zeer natuur lijk gevonden. Maar in de pers der oppositie is iets verbazends gebeurd. De dagbladen die het hardst geroepen hebben, jaar in, jaar uit, dat de staatskas leeg is, roepen nu, dat' de regeering geld genoeg heeft, en dat het niet noodig is nog geld te vragen! Is dat niet verbazend? In Duitschland en in Frankrijk zijn ook belangrijke militaire wetsontwerpen neerge legd en in geen van deze twee landen heeft men beweerd, dat de gewone inkomsten vol doende zijn om de buitengewone uitgaven te dekken. In België alleen hoort men zulks. Volgens Vandervelde zouden wij overschot ten opzij hebben moeten leggen. Alsof de overschotten niet moeten afgetrokken wor den van de leeningen, die moeten aangegaan worden om de buitengewone uitgaven te 'dekken. De financiën van den staat staan goed. Had men de politiek van Frêre-Orban moe ten volgen, dan zou België nooit geworden fciin wat het is. Aan de linkerzijde zegt men: „Wij hebben de legerwet gestemd; zij eischt financieele opofferingen, maar omdat wij niets in de kas vinden, zullen wij niets stemmen!" Dat de liberalen en socialisten nu eens den moed hebben, dien zij ons verwijten niet te be zitten! (Toejuichingen rechts). Uitvoerig verdedigde daarop de minister zijn gedane voorstellen, waarbij hij verklaar de, zich te vereenigen met de wijzigingen door de midden-afdeeling erin aangebracht. Zelfs van links vond de ministerieele rede instemming. ENGELAND. De anti-liome-rule-beweging in Ulster. De Iersche protestanten in Ulster gaan door met zich te wapenen en te oefenen om als Ierland zelfbestuur zij noemen dat: een Roomsehe regeering krijgt, terstond op te staan! Die heeren van de protestantsehe vrijheid zien er volstrekt niets in, dat katholieken eeuwenlang door anderen worden getyranni- seerd; dat zij echter onder een kalm en recht vaardig katholiek bewind zouden moeten staan, is hun onverdragelijk. Ze hebben reeds een voorloopige regeering geconstitueerd en lord Carson geeft voorloo- pig al het geld wat de organisatie noodig heeft. Van welk gehalte overigens het „protes tantisme" dezer heeren is, blijkt wel duide lijk uit het feit, dat de beweging ten nauw ste is verbonden met de vrijmetselarij. De heer Carson, die heel luidruchtig den opstand predikt, wil met alle geweld als „martelaar" gearresteerd worden, doch de regeering doet daar heel wijselijk niet aan, en laat hem, tot z'n groote ergernis, voor- loopig ongemoeid. CHINA. De revolutie ln China. De opstand in Zuid-China schijnt op een min of meer belangrijken guerilla-oorlog uit te loopen. Uit Shanghai komt het bericht, dat de oorlogsschepen der noordelijken Don derdag opnieuw zonder succes de forten van Woosung beschoten, ofschoon zij honderden granaten afvuurden. De kanonniers heeten thans echter tot op centimeters na op hun doel te zijn ingeschoten en de overgave der forten wordt ieder oogenblik verwacht. De toestand aan de Jangtse is nog weinig geruststellend. Nanking moet, ofschoon het zich vóór Joean-Sji-Kai verklaard heeft, vol zijn met onbetaalde revolutionnaire solda ten, wier houding zeer dreigend hegint te worden. De rebellen in de provincie Kiangsi die door troepen uit Hunan en Fukien ver sterkt zijn, moeten besloten zijn, zich te ver zetten tegen de bezetting dezer provincies door de noordelijke troepen. Nanchlang, de hoofdstad van Kiangsi, dreigt met de onaf hankelijkheidsverklaring. Mogelijk, zegt de Tel., zal een langdurige expeditie noodig zijn, om den opstand geheel en al te onderdrukken. De stand van zaken te Canton neemt een zeer bedenkelijken loop. Hardnekkige geruchten zeggen, dat generaal Li-Tien-Tsjai, de commandant der derde di visie, in Hangjang, door officieren der re volutionairen gedwongen is, zich bij den op stand aan te sluiten. Latere berichten melden, dat de laatste op standelingen te Shanghai naar Joean-Sji- Kai zijn overgeloopen. De opstandelingen der provincie Hoepeh zijn bij Scha jan aan de Han-rivier verslagen. BOEKAREST, 10 Augustus. Het Vredes verdrag is hedenmorgen half elf door de afgevaardigden van Bulgarije, Servië, Grie kenland, Roemenië en Montenegro getee kend. DE RECHTSCHE OVERWINNING IN ROTTERDAM I. De Maasbode schrijft over de verkie zing van den heer Gerretson o.m. het vol gende: „Er is ontzaglijk veel gewerkt voor deze verkiezing, ook aan de zijde der sociaal-de mocraten. Spiekman schreef dezer dagen in*„Het Volk": „Met man en macht zijn onze plak kers aan het werk getogen, en het moet ge zegd, het district zit er flink onder. Het is een lust om er door te wandelen. Overal De Zeeuw, De Zeeuw op rood, op geel, op groen, op blauw papier. De Zeeuw op muur, op schutting, op hoornen, op lantaarnpalen. De Zeeuw overal". En met een medelijdend lachje sprak hij van de „flauwe, onbenullige, misselijke pren tjes der clericalen". Maar eilacie, „de flauwe knullen en poli tieke jonchelingen" hebben nu Spiekman toch maar zijn mooien rooden zetel in I afge nomen, en het blijft De Zeeuw op muren, schuttingen, hoornen en lantaarnpalen, maar geen De Zeeuwin de Kamer. Het congres van Zondag heeft in plaats van op 18 nu op 16 socialistische zetels te wijzen. Nog vóór dat zij de Kamer gezien heeft, is de fractie al twee man kwijt. Het recht op drie ministerportefeuilles be gint al in te krimpen." De 8. D. A. P. bss'uii, d&t de Socialistische leiders geen portefeuilles xullsn aanvaarden» Zaterdag en gisteren is dan het fameuze congres der S. D. A. P. te Zwolle gehouden, waarin de heeren zouden beslissen of ze de.... n i e t-a angeboden portefeuilles zouden aannemen of niet. Drie resoluties waren er, zooals wij hebben gemeld, voorgesteld. De heer SCHAPER verdedigde Zaterdag uitvoerig de bekende motie, door de voorstanders van socia listische ministers (Vliegen c.s.', waartoe nu óók Troelstra was overgegaan) voorgesteld; WIBAUT verdedigde de niet-aanvaarding, en de heer DE ROODE, die eveneens tegen de aanvaarding was, sprak voor zijn motie, door Amsterdam III gesteld, om die weige ring nog wat aan te dikken. Dat was de inleiding, die Zaterdag den heelen middag en avond in beslag nam. Gisteren was het den dag der debatten. De voorzitter, de heer Vliegen, had be paald dat ieder spreker 10 minuten zou heb ben, en er gaven zich 47 debaters op! Na tuurlijk was er geen kans op dat al deze sprekers het woord zouden kunnen voeren! Wij kunnen er natuurlijk ook niet aan denken de ellenlange debatten zooals wij die van een bijzonder verslaggever krijgen geseind, bier alle weer te geven. Zij vermeld dat het er heftig is toegegaan, dat er gejuicht en gefloten is, dat de spre kers zich op heftige wijze hebben opgewon den, dat Troelstra is uitgemaakt voor al wat leelijk is, enz. En de heer Troelstra heeft het niet onder gelaten, en even heftig van zich afgebeten. Dat begon al met het begin. Zekere heer Krop uit Barderadeel vond Troelstra's houding meer dan schandelijk: verraad aan de partij en de beginselen, en het aanbod van ministerieele portefeuilles was een muizenval, waarin Troelstra „de partij" had geleid De heer Troelstra vroeg maar dadelijk het woord voor een „persoonlijk feit": hij wou zich niet laten critiseeren door lui die niet eens bedaard de zaken kunnen bespre ken, en nadat hij, Troelstra, pas „de partij" tot zulk een „succesvolle overwinning" had geleid, kwam die critiek op hem niet te pas!. Maar daartegen kwam weer een oude te genstander, Fortuijn, heftig op: „Wij kennen niet het gezag van een enkel man"!... Het ging er heet toe. Dezelfde spreker vertelde ook, „dat Scha per en Vliegen achter den rug om van Troelstra en het Congres naar Dr. Bos zijn geweest", en noemde dat een staatsgreep"!.... Een zekere meneer M a n sh o 11 uit Ulrum, zeide dat de niet-aanvaarding van de por tefeuilles tot gevolg zou hebben, dat de Christelijke arbeiders geen vertrouwen meer zullen hebben in de S. D. A. P., wat wel eens waar kan wezen! De heer van der Goes gaf, nadat tal van sprekers vóór en tegen zich hadden la ten hooren, Troelstra nog even een douche: Hij mag dan de man wezen, zeide de heer van der Goes die de partij tot overwin ning geleid heeft, maar hij is dan toch ook de man, die de vruchten van de overwin ning niet heeft vermogen te plukken! De heer Du ijs, die een minister-porte feuille blijkbaar op dezelfde wijze aanziet als z'n dictatorisch wethouderschap te Zaandam, vertelde dat de socialisten wél minister moesten worden, maar dan in den Minister raad hun collega's maar eens flink hun vet moeten geven, en volkomen vrijheid moeten hebben om te doen wat zij willen: wordt die volkomen vrijheid geweigerd, dan is het nog altijd tijd om aan de liberalen te zeggen: „stik met je portefeuil les!" welke staatsmanstirade luide werd toe gejuicht! De heer M e n d e 1 s zeide daartegen weer, dat aanneming van de ministerieele porte feuilles beteekent dat de S.D.A.P. „de hand haafster van den burgerlijken staat" zou zijn, en dat mag niet. Het is een dwaasheid te meenen, dat een ministerie kan bestaan met volledige vrijheid voor eiken minister, dat gaat nietl De heer Mendels werd toegejuicht natuurlijk, zooals trouwens elke spreker, maar tevens werd een lied bij gezongen, de „Internationale" wat heftige herrie verwekte en protesten: „de Internationale is mis bruikt", vond Duys! De heer Vliegen hield daarop een uit voerige rede, hartstochtelijk de aanneming verdedigend. „Wat zoo zeide hij zullen de arbeiders van ons zeggen, wanneer we nu weigeren de groote dingen tot stand te brengen? Ze zullen zeggen: Gij hebt niet ge wild en gedurfd. We zullen er den terug slag van bemerken. Onze zetels en onze kie zers kunnen verminderen en als we die te ruggang hebben hersteld, dan komen we pre cies voor dezelfde kwestie van nu". En de heer Hugeuholtz zeide hetzelfde: „Zonder ons optreden als minister gaan kiesrecht en staatspensioen naar de weerga. Wanneer ik tegen de minderheidsresolutie zou stemmen, zou ik schromen ooit weer voor mijn kiezers te verschijnen". En zoo ging het voort. In de practijk komt het erop neer, zei Hugenholtz, dat de link- eche meerderheid in de Kamer dan alleen voor staatspensioen en algemeen kiesrecht zich heeft verklaard, als er een Coneentra- tiekabinet komtwat zoo'n heftige storm deed opsteken, dat Troelstra erbij te pas moest komen om in een heftige rede de schuld op de liberalen te gooien, die „schan delijk zich hebben geblameerd en hun plicht verwaarloosd!" Maar het bleek al voldoende, dat de meer derheid was en bleef tegen de aanvaar ding der ministerieele portefeuilles. De voorstanders retireerden dan ook al. De heer Spiekman verklaarde al dat hoe het ook uit zou vallen, er eenheid moest blijven, en er gingen al stemmen op om het maar op een accoord te gooien. En de heer Troelstra nam toen zijn draai. Hij poseerde hierbij volmaakt als de leider, sprak uit de hoogte, maarhield de achterdeur open! Hij was vóór de meer derheidsresolutie (aanvaarding der porte. feuilles) maarhij wist nu al dat die ver worpen zou worden, althans dat er geen voldoend-groote meerderheid voor zou we- zenn. Dat was dus de zelfstandigheid der partij, die aan de leider „maling" had, en zietdat vond de heer Troelstra mooi! Hij lokte daarmee een applausje uit, waarover de toejuichers later wel eens zul len meesmuilen! En toen kregen de libera len ervan langs: het was Troelstra's over tuiging, dat ze het aanbod deden, omdat.... zij wisten dat het niet zou worden aange nomen, wat wel het ergste is dat men van een tegenstander, pardon, van een bond genoot kan zeggen! Soms kwamen er opflikkeringen in zijn rede, waarin de waarheid der situatie weer aan Troelstra onomstootelijk zich opdrong: „Er kunnen reeds spoedig conflicten ko men zeide hij o.a. waarvan een kabi netscrisis het gevolg kan zijn. Als wij dan machteloos staan, zullen de christelijke ar beiders zeggen: „Ze hebben het kunnen krij gen, ze hebben er zelfs een speciaal congres voor belegd, maar ze hebben het niet ge wild'.' Maar dan viel hij weer terug in zijn rol van volger in plaats van leider, en zeide dat hoe ook de beslissing zou uit^llen, de een heid van het „proletariaat" bewaard moet bUiven, enz. Vuurwerk en knaleffect tot slot natuurlijk, maar.de neuzen waren ge teld. En of Schaper nog de motie vóór de portefeuilles verdedigde, bij de stemming werd uitgesproken met 375 stemmen tegen, en 320 stemmen, 15 blanco, dat de portefeuil les niet zullen worden aangenomen. Het congres eindigde daarna met een kleine komedie, door Troelstra en van der Goes gevoerd. De heer Troelstra zou, on danks zijn nederlaag, de beslissing aanvaar den, en hoewel de heer van der Goes zeide dat bij de aanvaarding van de portefeuilles de tegenstanders niet in de S. D. A. P. zou den z(jn gebleven, geloofde de heer Troelstra niet dat dit zoo kwaad was bedoeld, en hij gaf den heer van der Goes „onder luid ge juich" de hand Een motie om te verklaren dat „de een heid" bewaard zou blijven, werd daarop nog even aangenomen, en het congres was dus geëindigd. HAARLEM. HET FRANS HALS-MUSEUM. Verschenen is het verslag van den toe stand van het Frans Hals-museum, alhier, over het jaar 1912. Het museum was nog het geheele jaar in het Stadhuis gevestigd. Over het algemeen genomen verkeerden de schilderijen, het grootste deel der verza meling, op het einde van 1912 in eene goede conditie; uitgezonderd de meeste schilderijen van Frans Hals, die een degelijke schoon maak en restauratie van noode hebben. „De Burgemeester van der Meer", zijne echtgenoote en de Regenten van het Oude mannenhuis, die vernist en gerestaureerd zijn, blijven steeds in een goeden toestand; vooral het laatste doek is nog zóó, alsof het juist de kundige hand van den heer De Wildt verliet. De heer de Wildt hoopt de restauraties aan de Halsen nog eens te kunnen voltooien. Wanneer dat plaats kan hebben, is niet te zeggen, daar voorloopig Amerika nog be slag op zijne werkzaamheid blijft leggen. Voor directe verergering is echter geen gevaar, de doeken kunnen volgens den heer de Wildt nog jaren in denzelfden toestand blijven. De uitkeeringen ten behoeve van het mu seum bedroegen 3417.92, waarvan 200 tot aankoop van schilderijen; 1110.60lA voor onderhoud en herstelling van schilderijen en 1798 aan jaarwedden. Een drietal schilderijen werden ten ge schenke gegeven, alsmede eenige boeken voor de bibliotheek. De collectie antiquiteiten werd vermeer derd met twee roode baksteenen, zoogenaam de reuzenmoppen uit de 13de eeuw, afkom stig van het stadhuis. Eenige schilderijen werden gerestaureerd. Het Museum werd in 1912 bezocht door 16857 personen tegen 16268 in 1911. Hiervan waren 11985 betalende bezoekers eri 4872 niet- betalenden. Verkocht werden 345 catalogi, 83 Holland- eche en 262 Fransche, tegen 412 in het vorige jaar. HET SINT-VERONICA-GESTICHT. Deze week, Dinsdag, heeft moeder Pan- crace, die onlangs onder zulke ondubbelzin nige blijken van sympathie, haar gouden ju bileum vierde en het feit, dat zij veertig jaar lang Overste was van het Veronica-gesticht, afscheid genomen van 'liet haar zoo dierbaar geworden huis om te Tilburg, in het moeder huis, een welverdiende rust te gaan genieten. Tot hoofd der school van het St. Veronica- gesticht is benoemd de Eerw. Zuster Realino (in de wereld mej. J. M. L. van Ogtrop uit Amsterdam). Zuster Realino is reed3 geruimen tijd hier ter stede werkzaam. MET ONDERSCHEIDING DE STUDIE BEëINDIGD. Onze stadgenoot, de heer Joh. Jonckbloedt, heeft dezer dagen zijn studie beëindigd in de muziek aan het Gregorius-huis te Aken, zooals men weet de Katholieke Kerkmuziek- school, die reeds zoovele kunstenaars en be kende musici heeft gekweekt. Op 1 Augustus j.l. heeft de heer Jonck bloedt deze studie, die eenige jaren heeft gevorderd, beëindigd, en het diploma dat de beer Jonckbloedt ontving bij het verlaten der school, geeft op de duidelijkste wijze aan dat èn zijn toeleg èn zijn begaafdheden op muzikaal gehied hem een groote toekomst voorspellen. Tevens heeft de heer Jonckbloedt voor de „Caecilia-Verein des Erzdioceses Köln", d.i. de Kerkelijke liturgische muziekschool van Keulen, het einddiploma afgelegd in harmo nieleer, orgelspel, dirigeeren, liturgie, kla vier, viool enz.; hij verkreeg daarbij bijna voor alle vakken de hoogste onderscheidingen! De heer Jonckbloedt, die nu vau een der meest hoogstaande muziekinrichtingen het diplo ma als organist bezit, was dan ook onder de acht bevoorrechten, die voor uitgenoodigde kunstkenners en belangstellenden optraden in het „Schluss-Concert" van den cursus te Akeu, waarbij hij een Praludium en Fuga in D-moll van Bach op zeer verdienstelijke wijze voordroeg. Wij wenschen onzen begaafden stadgenoot met deze eervolle beëindiging zijner studies geluk, en tevens een voorspoedige loophaan in den dienst der Kerkelijke toonkunst! GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 13 timmerlieden, 2 machi nale houtbewerkers, 1 meubelmaker, 3 metse laars, 4 opperlieden, 3 machinebankwerkers, 8 gr of bankwerkers, 2 vuurwerkers, 1 ketel maker, 1 burgersmeden, 4 machinisten, 2 sto kers, 1 instrumentmakers, 2 loodgieters, 3 schilders, 1 behanger, 2 stoffeerders, 2 tuinlieden, 6 grondwerkers, 11 magazijn knechts, 12 loopknechts, 1 huisknecht, 11 kan toorbedienden, 1 boekdrukker, 1 letterzetter, 1 binder, 20 losse werklieden, 4 dienstboden, 36 werksters, 7 naaisters, 1 huishoudster, 7 vrouwelijke kantoorbedienden, 1 steenhouwer, 4 koetsiers en voerlieden, 10 winkeljuffrou wen, 2 onderwijzeressen, 1 verpleegster, 1 kinderjuffrouw, 12 leerlingen voor verschillen de ambachten. GEVONDEN VOORWERPEN, Terug te bekomen bij J. Jutten, Groote Houtstraat 133, een duif. J. C. M. Latz, Leidsehestraat 48, een bril in étui. C. Ploeg, Oranjeboomstraat 68, eei stuk van een horlogeketting. J. v. Aken, Zonnesteeg 10, een breikous met pennen. ,W« Opdam, Pres. Steynstraat 12, een jashangertje. M. Hessels, Vooruitgangstraat 132, schroefjes en spijkertjes in een doosje. B. J. Bellaart, Jansweg 49A. rood, een hangertje met ket tinkje. J. Vermeer, Tulpenstraat 17 zw. een armband. G. v. Gelderen, Gen. Joubertstraat 78 rood, een zwartlederen damestaschje. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 6 Aug. d. van G. J. W. Geeven» Kleinbout. 7 Aug. d. van C. A. de Zwart— Uittenbogaard. 8 Aug. z. van P. M. de Waalde Zwart. z. van A. M. van Ros- sumSlobbe. d. vau M. W. G. Hoogers Kort. z. van A. HillegerKeijzer. d. van H. M. Versteeg—Koster. 9 Aug. d van G. L. de HaasLorentz. Overleden: 9 Aug. A. C. Engels Bel, 61 j„ Kamperlaan. 8 Aug. H. M. E. Grnnde- mann, 37 jaar, Raamsingel J. M. Boeré Sanberg, 66 jaar, Pieter Kiesstraat. BINNENLAND. DYNAMIET-ONTPLOFFING IN EEN MIJN. Men meldt ons uit Kerkrade: In de dominiale mijn werd Zaterdagochtend de mijnwerker K. door een dynamiet-ontplof- fing gedood. De directie der mijn liet direct een onderzoek instellen. Waarbij wederom een dynamiet-onfploffing plaats had met het nood lottig gevolg, dat een opzichter en twee mijn werkers werden getroffen. De opzichter oi? één mijnwerker zijn zorgwekkend; de andere is licht aan hoofd en handen gewond. Voorts vernemen wij, dat de leverancier van do dynamietpatronen terstond een onderzoek laak instellen. INBRAAK IN EEN R. K. KERK. Men meldt ons uit MIDDELBURG. Zaterdagnacht is in de R. K. Kerk alhiev ingebroken. De offerblokken werden alle ge ledigd. De politie stelt een onderzoek in doch van de daders is nog niets bekend. BUITENLAND. ADRIANOPEL. KONSTANTINOPEL, 9 Aug. Op de Porto wordt verklaard dat het antwoord op de Nota der mogendheden, hoezeer het bok in hoffe- lijken vorm gesteld is, in elk geval afwij zend zal zijn. Van een vrijwillige ontruiming van Adrianopel is geen sprake. Het Turksche leger hetwelk uit 280.000 man bestaat en zicli tusschen Tsorlou en Maritza bevindt zou een dergelijk bevel in geen geval opvolgen Het leger is besloten zich liever te laten vernietigen dan Adrianopel over te geven. HOOFDDORP, MAANDAG, kwart over 8 uur de H. Mil tot zekere* Intentie. WOENSDAG, kwart voor 8 uur Joannes de Hey. en Agatha de Hey-Ondejans; kwart over 8 uur tot zekere Intentie ter. eere van den H. Jozef. DONDERDAG, .Vigilie van O. L. ,Vr. He melvaart, geboden Vastendag. Kwart voor 8 uur voor Cornelia Beers en Anna Tod; kwart over 8 uur voor Maria dö Jog—de Klerk. VRIJDAG, Feest van O. L. ,Vr. Hemelvaart te vieren als Zondag. Het is geoorloofd vleesch en vet te gebruiken; 7 uur voor het Geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochie 10 uur voor de overledene familie Huysmans 3 uur de Vespers. ZATERDAG, Bij de Eerw. Zustere voor Cornelia Thuis—vau der Wiel. Kwart over 8 uur in de Kerk voor Mgr. B. Dankelman. De gebeden worden verzocht voor Oornelis Sprokkelenberg Anna Catharina van der EemKersten die met de laatste H.H. Sacramenten deu Stervenden zijn voorzien. In den .ondertrouw zijn opgenomen: Joannes de Blaauw van Heemstede en Elisabeth Maria Nijs. WARMOND. De bliksem ingeslagen. Gedurende het on weer, dat gistermorgen iiier woedde, sloeg de bliksem in den molen van A. K. waar, in het vertrek waren de familie en eenige anderen die voor het weder schuilden bij een waren, alles verschroeide. Er werd geen brand veroorzaakt, doch een 25-jarig meis je werd zóó getroffen, dat zij geheel ver lamd bleek en dadelijk onder geneeskundige! behandeling moest worden gesteld. NOORD WIJK. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert op, Dinsdag 12 Augustus 1913, 's avonds 8 uur. De punten ter be- hand'eling zijn: 1. Ingekomen stukken. 2,' Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw! gekozen raadsleden. 3. Aanbieding gemeen terekening 1912. 4. Regeling uitgaven. 5.;, Rioolrechten. 6. Contract Grintweg Piet Gij-, zenbrugWassenaar. 7. Adres Subsidie On- hankelijkheidsfeest. Motorfietsongeval. Gepasseèrden Zaterdag middag kwam de heer, W., zoon van den! bekenden Directeur van de gist- en Spiri tusfabriek te Delft, en tijdelijk te Noord!-» wijk aan Zee woonachtig, in den Lagen Wegj zóódanig met zijn motorfiets te vallen, dat hij niet kon opstaan. De landbouwer v. d« H, vervoerde hem naar Dr. Kervel, die pols-, breuk constateerde. HAARLEMMERMEER. Geslaagd. .Voor het examen handwerken Lag. Onderwijs slaagde te Den Haag o.m'., de heer R. Heikens van hier. VELSEN. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal zijd zitting Woensdag om half elf des morgeus aanvangen, in plaats van om kwart over! één. Geslaagd. Voor het' examen Fransch Lagu onderwijs is te Den Haag geslaagd o.m. dol heer, D. de Vries, te Velsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2