Laatste iieuws. dITchërïéx, Sociale Berichten, NIEUWS UIT DEN OMTREK. NIEUWS UIT LISSE et. Uil onze Oost. Wetenschappelijke Berichten L. H. van Veen-Prins beeft de praktijk HERVAT. Letteren en Kunst Sport en Wedstrijden. KERKNIEUWS. Scheep vaartberichf en. Van overal. ai He 191 ietimm. Ons Weerbericht. Adwerfentiëai. een KNECHT R. K. VROUWENBOND. Oolc te Delft is nu een R. K. Vrouwen bond opgericht, waarvan de statuten door Z. D. H. den Bisschop zijn goedgekeurd. Tot geestelijk adviseur is benoemd de Zeereerw. Heer Rector Dankelman. Het dag. bestuur bestaat uit de dames mevr. van Berckel Diiessen, presidente; mevrouw de wed. Dr. GribbelingWierdels, secretaresse, en mevr. S wart touwJu! lien, penningmeesteresse. DE GRONDWERKERS GEVEN TOE. De grond werk ere vereeui ging te 'sGraven- hnge besloot met 244 tegen 125 stemmen tot opheffing van de staking en tot aanvaarding van de patroonsvoorstellen, zijnde een uur loon van thans 27 cent, 1 Mei 1314 28 cent en i Mei 1915 29 cent. Huldeblijk aan Kardinaal van Rossuni. Ter herinnering aan Zijne Emineutie's ver blijf in de Nederlanden, zal bij diens bezoek .aan Maastricht een bronzen wapenbord wor den aangeboden in genealogische gravuur: het helmteekeu der H. Michael en de bande- irole der titelkerk in drijfwerk. Het randschrift luidt: „In memoriam so- lemnem Triumphi, quem anno MCMXI1I in Neerland ia primo egit Emineirtissimus Princeps Guilielmus Marinus Cardinalis van Rossnm". De uitvoering geschiedt onder leiding en naar ontwerp van Gustaaf van Kalcken te Haarlem. Het Mysteriespel te 's Bosch. Zondagmiddag werd de tentoonstelling van Oude Kerkelijke Kunst te 's Hertogenbosch bezocht door Mgr. Tacci, internuntius te Den Haag, die vergezeld was van zijn auditeur Mgr. Vallega, en den secretaris van den Bisschop van Den Bosch, den Weleerw. heer van Riel. De voorzitter van het comité Mr. R. Tilman leidde Zijne Excellentie rond. Daarna werd het mysteriespel bijgewoond tot na het vierde bedrijf, de dood der H. Maagd Maria. Woensdag a.s. komen Z. D. H. de Aarts- fiisschop van Utrecht en Mgr. Hofmann een Voorstelling van dit mysteriespel bijwonen, en den 25sten dezer maand komt H. M. de Koningin-Moeder dit spel en de tentoonstel ling bezoeken. EANDVOORT. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert dezer dagen ter behandeling van de navolgende onderwerpen: Ingekomen stukken en mededeelingenAanbieding Ge meente-rekening 1912; Intrekken Raadsbesluit van 23 Januari 1913 no. 5, ter zake riool belasting; Gebruikmaking zolder school C; Onbewoonbaar verklaren van twee huizen; Verordening Burgerlijk Armbestuur; Verjor- dening, Bureau van den Burgerlijken Stand; Kohier schoolgeld, scholen A. en B. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden en naar zijne woonplaats Am sterdam teruggebracht de minderjarige W. B. die alhier in de duinen zwervende werd aan getroffen. Hij verklaarde te zijn weggeloo- pen omdat zijn patroon hem den dienst had opgezegd. Aangekomen Vreemdelingen. _S. Leen, Parijs, Hotel d'Orange, 2 p.; Baron nesse de Hardenbroek de Lackhorst, Jut- pliaas, id., 2 p.; M. Kasser, Weenen, id., 1 p; F. Rahm, Keulen, id., 2 p.; A. Mayer, Neurn- yberg, id., 6 p.; Mevr. Mauier, Berlijn id., 1 p.; T. Levituus, Amsterdam, Brederodestr. 26, 4 p.; Fam. Witmondt id., Dr. Smitstraat 7, 6 p.; Fam. Slis, id., id., 7 p.; W. Hermsen, id., i?,: 3 p.; Mej. de Voogd, id., Brederodestraat 61, 1 p.; Mej. Ool, id., id., 1 p.; Mevr. Harm, ld., Stationsstraat 8, 2 p.; E. Dahlman, id., id., 2 p.; G. de Raadt, Meppel, Zandvoorter- laan 14, 1 p.; Fam. IJzerman, Amsterdam, Schoolstraat 3, 4 p.; R. Joseph, Wiesbaden, Meester Engelb.straat 3, 1 p.; P. Kok Wil- kens, den Haag, .Villa Amulie 7 p. HOOFDDORP, Electriciteit. Te Hoofddorp en omgeving circuleert eeu adres bij de ingezetenen hou dende het verzoek aan den Raad dezer ge meente het daarheen le willen leiden, dat Haarlemmermeer van electriciteit wordt voorzien ten behoeve van verlichting en drijfkracht. BURGERLIJKE STAND. UITGEEST. Getrouwd: A.A de Wit en N. Vlottes. Overleden: H. v. d. Kommer, wed. van M. Wittebrood, 83 jaar. L. Starreveld, 53 jaar. HAARLEMMERMEER. Geboren: Z. van E. van de Pol-Houtkoper. Overleden: O. G. Möhle-van Rijn, 42 jaar. A. van der Groef, 7 w. J. de Vormer, 29 jaar. O. Sprokkelenburg, 54 jaar. Ernstig ongeluk. Door het schrikken van het paard voor een stilstaande auto, viel gis teren de stalhoudersknecht N. Waasdorp, van een met klaver geladen disselwagen, met Let ongelukkig gevolg, dat hem het voorwiel over het'hoofd ging. Zwaar gewond werd hij naar zijne woning vervoerd, waar hij door Dr. de Graaff werd verbonden. Nedcrlandscbe Voetbalbond.. Bij de voortzetting der bestuursvergade ring van den Ned. Voetbal Bond, werd de competitie-indeeling besproken met het re sultaat, dat een schema zal worden opge maakt dat later behandeld zal worden. De aanvang der competitie werd bepaald op 5 October. 1 Toegelaten als nieuwe vereenigingen wer den o.a. De Stormvogels (IJmuiden); S. V. tV. (Schoten); Kinheim (Velsen) en V. V. V. [(Haarlem). DE ATHLETISCHE WEDSTRIJDEN VAN DEN N. V. B. De inschrijvingen voor de athletische wed strijden van den Nederiandschen Voetbal bond, die Zondag a.s. alhier op het terrein van de H. F. O. Haarlem aan den Schoter- weg gehouden worden, zijn bijzonder talrijk. Voor het vertrappen met den voetbal heb ben zich 18 deelnemers opgegeven, voor het hoogspringen zonder aanloop 27, voor dat met aanloop 29. De 400 meter liardloopen telt 46 inschrijvingen en voor het speerwer pen zijn 12 liefhebbers. Voor de estafette over 4 x 100 M. in ploe gen van 4 hebben zich 14 vereenigingen aangemeld. De inschrijvingen zijn verdeeld over 21 vereenigingen. Behalve die in de estafette zijn cr 85 deelnemers. Sparta zal met een goede ploeg naar Haar lem trekken en heeft voor alle nummers in geschreven. De rood-witten zullen vertegen woordigd worden door de Groot, Strang, F. van der Meulen, Niepoort, Van Aken, Groos- johan, L. v. d. Berg en G. van Leeuwen. De heer O. J. den Held zal dien dag als lste voorzitter-kamprechter fungeeren. Voor het extra-nummer over 1609 M. heb ben zich 16 deelnemers aangemeld. Voor het te behalen clubkampioenschap staat Ajax (Amsterdam) er het beste voor met 93 punten, doch het zal een harde dob ber hebben aan Quick (Den Haag), dat de Amsterdammers met 10 punten vrij dicht op de hielen is. De Hagenaars zijn in het sprin gen bijzonder sterker, en kunnen in deze nummers veel goed maken. Dan volgen Haarlem- met 105, V. V. A. (Amsterdam) met 105y2, H. B. S. (Den Haag) met IO91/2 en A. F. (Amsterdam) met 110 punten. JAN OLIESLAGERS. „Jan Olieslagers, de „Antwerpsclie dui vel" gaat zijn vluchten hernemen, vertelt het Hbld. van Antwerpen. „Ziedaar een nieuws dat velen zijner be wonderaars genoegen zal doen. Jan Oliesla gers die vele maanden van het vliegen weer houden werd, tengevolge van eene kwetsuur aan de knie, in Frankrijk opgeloopen, en waarvoor hij zelfs in St. Camilliusgesticht eene pijnlijke operatie onderging en er we ken rust moest nemen, is thans zoo goed als geheel hersteld en heeft nu zijn voor nemen te kennen gegeven opnieuw tot de vliegerij over te gaan. „Olieslagers, die zijne vliegtuigen verkocht had, zal zijne vluchten hernemen op den Blerii van zijn broeder Max. Dit vliegtuig ligt nog te St .Job, doch hij hoopt toela ting te verkrijgen om den militairen hangar van 't Wilrijksche plein te mogen bezigen om er zijn eendekker te bergen. „Hij zal zich dan toeleggen op het be machtigen van de schaal Wolfers voor het Belgisch hoogterecord. „Jan Olieslagers, die eens wereldrecord- man der- hoogte was, zal in zijne 'poging voorzeker wel gelukken." VLIEGEN OP DE MOLENHEIDE. Gisteravond vloog luitenant L'. J. Roeper Bosch op een „Van der Burg"-monoplan type militaire, van het vliegkamp Molenheide over het soldatenkamp bij Rijen en over het dorp Rijen terug. De aviateur bewoog zich op een hoogte van circa 300 M. en bleef 23 minuten in de lucht. EEN KATHOLIEKE H. B. S. TE BAN DOENG? Naar do Pr. Bode verneemt, is bij het bestuur een aanvraag ingekomen om een perceel gronds, groot 5 bouw, achter de Ri- ouwstraat te Bandoeng. Het terrein, dat nog geen ingang heeft aan de Riouwstraat of Dagoweg, werd aangevraagd door de St. Aloysiusvereeniging, welke vereeniging ten doel heeft Middelbaar Onderwijs op uitslui tend Katholieken grondslag te bevorderen. Hieruit is dus de conclusie te trekken, dat men voortgaat met de plannen tot op richting van een Katholieke II. B. S. H. H. WIJDINGEN. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zondag 10 Aug., in de Metropolitaankerk de H. Wijding van het Subdiakonaat toege diend aan de Eerw. Heeren van het Semi narie, die op Zondag 3 Aug. de mindere Orden ontvingen, aan den Eerw. heer F. D. de Louw van het Seminarie te Haaren; alsmede aan de Eerw. Fraters Evangelista, in de wereld H. W. G. Nieuwhof en Petrus, in de wereld F. W. Wesselink van de Orde der Augustijnen en aan den Eerw. Frater Colum- banüs Tewes van de Orde der Trappisten. De H. Wijding van het Priesterschap aan de navolgende Eerw. Heeren van het Semi narie: W. Boerma, Th. H. G. Bremer, H. A. B. Geertman, A. Hartman, H. J. Kempers, J. 0. A. Mets, G. W. J. Pelgröm, H. J. M. Schoe- maker, J. Scholtens, H. H. M. Sinnige, G. O. Smit, L. J. de Wit; alsmede aan de Eerw. Fraters Gelasius, in de wereld F. J. Spoorenberg, en Michaël, in de wereld J. A. F. van Engelen van de Orde der Augustijnen. IJMUIDEN, 12 Aug. W. Gearriveerd 11 Augustus. Kortenaer, s. Kasko. Norden, s. Arendal. '12 dito. Zeta, s. Archangel, Vertrokken 11 Augustus. Bloomfield, s. Newcastle. 12 dito. yiiestroom, s. Plymouth, NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN, Rembrandt, v. Amsterdam n. Batavia, ver trok 11 Aug. van Algiers. Batjan, van Batavia n. Amsterdam, vertrok 11 Aug. van Perirn. Kambangan arriv, 10 Aug. te Batavia van Amsterdam. Calcutta vertrok 9 Aug. van Java naar Calcutta. Menelau3 vertrok 9 Aug. vau Batavia haar Amsterdam, Sï Priam, van Batavia n. Amsterdam, pass. 9 Aug. Perim. Polyphemus, van Amsterdam naar Java, arriv. 10 Aug. te Liverpool. Boigor, van Rotterdam naar Batavia, ver trok 11 Aug. van Port Said. Medan, van Batavia n. Rotterdam, vertrok 11 Aug. vau Port Said. Samarinda, v. Batavia n. Rotterdam, ver trok 11 Aug. van Marseille. Zaanland, van Buen. Ayres n. Amsterdam, passeerde 11 Aug. Fernando Noronha. Sommelsdijk, van Cuba, Mexico en New- Orleans naar Rotterdam, pass. 11 Aug. 8 uur n.m. Lizard. Andijk van Rotterdam n. New-Orleans, arr. 10 Aug. te Vera Cruz. Callisto, v. Rotterdam n. Savannah, arriv. 11 Aug. te Nordenham. Zaandijk arriv. 10 Aug. te Savannah van Rotterdam. Zijldijk arriv. 8 Aug. te Quebec van Rot terdam. Willehad, arriv. 9 Aug. te Hamburg via Rotterdam van Montreal. (Zeepost). De slimme Maliout. Voor eenigen tijd geleden kwamen hier over Hamburg drie Cornacks aan, die bestemd waren voor de oppassing van de 15 olifanten van Hagen beek. Daar voor deze menschen, die in hun warme vaderland barrevoets liepen, schoe nen noodig waren, kwam een van het kan toorpersoneel mede, om deze lieden bij 't in- koopen behulpzaam te zijn. Onderweg kwa men zij voorbij een chooolade-automaat en de circusbeambte wierp een geldstuk in de automaat en overhandigde het er uit val lende stuk chocolade aan een der Mahouts, die zich niet genoeg over dit geheimzinnige mechanisme kon verwonderen, zoodat de be ambte het eene geldstuk na het andere in de gleuf van de automaat liet verdwijnen en d enverbaasden Singaleezen de chocolade gaf. Toen eindelijk de automaat leeg was, vroeg hij een der Singaleezen trots en met veel gebaar of hij ooit wel eens zoo een ap paraat gezien had, waarop een andere Singa- lees, welke met zorg en smaak de chocolade- tabletten had verorberd, kalm in gebroken Duitsch beweerde: „O hemel, dat ding heb ik reeds voor zes jaar in Amerika gezien". De Gornack was namelijk reeds vroeger in dienst bij Hagenbeek geweest, wat echter de op onze technische ontwikkeling zoo trots zijnde circusbeambte niet wist, zoodat bij het tegenover dezen listigen Singalees af moest leggen. Een pad in de maag. In het ziekenhuis te Siegen (Westfalen) vertelt het R. N., heeft men een interessant geval behandeld. En inderdaad is het interessant. Een jongeman had in bet bosch ongezui verd water gedronken en had daarbij een paddenei naar binnen gekregen. Het ei ont wikkelde zich in zijn maag tot een pad, wat hem hevige pijnen veroorzaakte. Wanneer de man melk dronk, verdwenen de pijnen voor een oogenblik. Een operatie bad geen succes daar het dier de wijk naar den slokdarm genomen had. Men gaf den patiënt een krachtig braakmiddel in, wat ten. gevolge had, dat de laslige gast weldra te voorschijn kwam. Het paarlen halssnoer. Volgens de Figaro zal bet tusschen Parijs en Londen verdwenen halssnoer spoedig terecht zijn. De verzekerings maatschappij moet in onderhandeling zijn met de dieven, die het halssnoer zonden afstaan voor een som van 2,500,000 fr. Aldus zou de verzekeringsmaatschappij haar verlies met een millioen verminderen, terwijl de dieven zich op voordeelige wijze van kostbaarheden ont doen, die zij moeilijk kunnen verkoopen. De namen der dieven zullen wel nooit bekend wo-r- den. Een politieschandaal te Parijs. In Parijs is wederom een nieuw schandaal bekend gewor den, ditmaal een politie-schandaal. In het vijfde arrondissement hadden zich zeven politie-agen- ten verbonden tot een uitbuitersclub. Zij maak ten processen-verbaal op tegen kooplieden, welke zij dan weder tegen betaling van. een hooge som introkken. Een meisje, dat twist had met haar aanstaande, stelde zich met dat clubje in verbinding, en diende tegen den jon geling een aanklacht in. De beschuldigde, de zoon van een bekend^ politicus, zou tengevolge van de valsche getuigenis der politie-agenten in de gevangenis gekomen zijn. Op de prefectuur van politie geeft men het feit, dat reeds verscheidene maanden geleden gebeurd moet zijn, volledig toe. Een onderzoek is ingesteld. Instorting. Het „H. v. A." meldt: „De Brusselsche postharmonie had Zondag een wa tertochtje naar Vilvoorde ingericht op Brus selsche pleizierbooten. Toen bet gezelschap des avonds inscheepte oin terug te keeren, stonden omtrent vijftig personen op do landingsbrug. Eensklaps stortte deze brug in en al wat er op stond lag in 't water. Verscheidenen werden gekwetst Vele vrouwen vielen, toen zij aan wal werden gebracht, bewusteloos of werden door zenuwcrisissen aangetast. Men weet tot nu toe nog niet of er men schen verdronken rijm" Brand in een gezantschapshotel. Te Kon- stantinopel is in het zomerverblijf van den Framschen gezar* brand uitgebroken, 's Avonds te half tien, na een feestmaal door mevrouw Bompard aan het personeel der ambassade en aan de officieren van de Jeanne Blanche aan geboden, kwam een der dienstboden den gezant waarschuwen, dat een dikke rookwolk uit het dak van het gebouw opsteeg. Dadelijk daarop sloeg de vlam, die voedsel vond in het hout werk, uit. Dank zij de toewijding van de officieren en matrozen van alle buiten,landsche oorlogsschepen, konden de archieven, papieren, het meerendeel der tapijten en kostbare voor werpen worden gered. Een bijgebouw, bestemd voor huisvesting der gezantschapsraden en drogmans, is behouden gebleven. Grieken en Bulgaren. Als een staaltje hoe de Bulgaren en de Grieken als water en vuur tegenover elkaar staan, seint Reuter het volgende hericht uit Athene: De bewoners van Malenikon zonden een deputatie naar het Grieksche hoofdkwartier, die door den koning werd ontvangen. De de legatie verklaarde den souverein, dat hunne ïandgenooten in geen enkel opzicht Bulga ren willen worden en vreezend te worden vermoord, besloten zij hunne haardsteden te verlaten. Zij smeekten den koning hun toe te staan, een nieuwe stad te stichten op Gricksch gebied! Bewogen schonk de koning hun daartoe de machtiging. Een diefstal van belang. Prins Alexan der van Battenberg is op zijn reis van Rise Hall bij Huil naar Londen een juweelen- kistje kwijt geraakt, dat voor een waarde van 5000 pd. st. aan juweelen bevatte. De po litie stelt thans een onderzoek naar deze ge heimzinnige vermissing in. Dat zal je overkomen! Te Offenburg zijn drie gebroeders Schwartz nit Keulen veroordeeld om ieder 301,433.40 mark te be talen, zijnde het zesvoudige van de ruim 50,000 mark bedragende inkomende rechten voor 14,^78 K.G. alcohol, dat zij door smok kelarij hadden trachten t© ontduiken. Ge zamenlijk moeten zij dus ruim 900,000 mark betalen inplaats van ruim 50,000. Bovendien wordt de alcohol in beslag genomen. De al cohol werd in een ketel op een spoorwagen vervoerd en was aangegeven als alcoholvrije koolteer. De alcohol kwam uit Zwitserland; eerst bij de tweede zending werd, door een anoniemen brief, te Bazel de smokkelarij ontdekt. De gebroeders werden in hechtenis genomen en tegen een borgtocht van 470,000 mark vrijgelaten. Het openhaar ministerie had ook nog gevangenisstraf van 15 maan den tegen een broeder, en 8 maanden tegen de beide andoren geëischt, maar de recht bank vond de boete blijkbaar voldoende. BINNENLAND. KINDERLIJKJE OPGEHAALD. Men seint ons uit Warmond: Hedenoch tend is alhier uit een sloot het lijkje van de 2K-jarige J. Moenen door den vader opge haald. ONTRUIMING OP GROOTE SCHAAK Men meldt ons uit IJmuiden: De bewoners van de huizen over de nieuwe sluis te IJmuiden hebben allen aanzegging gehad, dat met het oog op de te maken nieu we schutsluis alle woningen ontruim moe ten worden. Voor deze menschen is het ongerief uiterst groot, omdat in IJmuiden toch reeds wo ningnood heerscht. BUITENLAND. NIEUWERWETS MEXICO, 12 Aug. Twee correspondenten van Amerikaansche bladen zijn gisteren uit gewezen, daar bewezen is dat zij sedert maanden een geheim station voor draadlooze telegrafie op het dak van het protestant- sche Instituut hebben opgericht en door middel van de draadlooze telegrafie onware en alarmeerende berichten hadden verzon den. Zij zonden deze naar Vera Cruz waar zij aan boord van een oorlogsschip werden opgenomen en vandaar naar New York en Washington werden doorgeseind. NA DEN VREDE. WEENEN, 12 Aug. Het door het ministe rie van Buitenlandse!)e Zaken geïnspireerde Neue Wiener Tageblatt bespreekt den mee- ningsstrijd welke in de Europeesche pers over de herziening van het Vredesverdrag van Bukarest ontstaan is. Het blad zegt dat het juist is dat Oostenrijk-Hongarije vanaf het begin van den oorlog heeft ver kondigd dat het prijsstelt en vasthoudt aan het scheppen van een nieuwe orde op den Balkan. Het is echter niet juist dat daarbij gestreefd wordt en een zoodanige politiek wordt gevoerd welke met het overige Eu ropa eeu conflict zou kunnen uitlokken. Het zou zeker zeer treurig genoemd moeten wor den indien men een conflict moet vreezen zoodra een staat een politiek gaat voeren welke ten doel heeft zoodra een staat een politiek gaat voeren welke ten doel heeft de voortdurende rust aan zijne grenzen te verzekeren. BOECHAREST, 11 Aug. Czaar Nicoiaas seinde aan koning Karei: „Ik verzoek U. H. mijn hartelijke gelukwenschen met het her stel van den vrede in den Balkan wel te willen aanvaarden. Dit bevredigende resul taat is tevens een buitengewoon succes voor Roemenië. Ik spreek mijn beste wenschen uit voor het geluk en de welvaart van uw land, dat geleid wordt door de voorzichtige wijsheid van zijn vorst." De koning ant woordde: „Diep getroffen door de sympha- tieke belangstelling en de hartelijke geluk wenschen van U. M. op het oogenblik, dat de vrede tot stand is gekomen, bedank ik U. M. uit den grond van mijn hart voor dit hooggewaardeerde bewijs van vriend schap. Moge de vrede duurzaam blijken, rust en welvaart doen terugkeeren in het Balkan schiereiland en toenadering brengen tus schen zijn volken, die zooveel gemeenschap pelijke belangen hebben. DE REUZENGROTTEN IN HET DACHSTEENG EBERGTE. Door eenige leden van het „Verein fur Hohlenkunde in Osterreich" werden in het jaar 1910 in het binnenste van het Dachstein- gebergte eenige grotten van enonne afme tingen ontdekt; het zijn de grootste welke men ooit in Europa gevonden heeft. Een dezer reuzenholen heeft een lengte van 2000 M. en is door de veelvuldige ijsmassa's die haar geheel bedekken zeer interessant. Het is het grootst bekend© ijshol der aarde. Een ingenieur en diens vrouw volbrachten kort geleden een onderzoekingstocht in die holen. Omtrent deze zeer gevaarlijke ex peditie deelen zij verschillende bijzonderhe den mee. De grot bestaat uit meerdere holen welke door gangen allen met elkander in verbinding staan. Het gevaarlijkste deel der onderzoe king bestond in de overtrekking van een 27 Meter diep en 35 Meter breed ijsmeer, dat zij circa 50 Meter boven den beganen grond! ontdekten. Eerst na "het volbrengen van dezen moeilijken tocht gelukte het hun verder in het diepst van 'den berg door te dringen. Reusachtige ijskegels die de holen aan alle kanten flankeerden maakten een sprookjesachtig effect. Verderop verwijdt zich het hol tot een enorme hoogte. De ontdekkers kregen dien indruk dat zij zich in een gotische kerk bevonden. Zij noemden dat hol dan ook „Den Dom". Van wand tot wand loopt een geheel gladde ijsmassa, terwijl de grilligst ge vormde ijspegels van den zoldering schijnen neer "te dalen. Doze weerkaatsten het IldU hunner fakkels in alle kleuren, zoodut zich bijna verbeelden ln een toe verwareld te zijn. Voortgaande volgden z(j wel eer kwar tier lang een zeer smalten gang; do verwar ring werd dan ook des te grootev toen tij »icfc plotseling in een hol bevonden dat li* t eeeste in groot© verre overtref. Deze impoauvo ruim te had een lengte van 120 Meter, ewn hirecdto van 70 en een hoogt» van 85 Meter. Hier ontdekten zij de oorsprong vgn ta.'ï om deraardschen rivier die zich eeu sindweegs verder in een geweldige waterval aaar hero den storlte. De kop van het water vojgende kwamen zij éindelijk bij een onderaards oh meer baf de gcheelo grotruitnte ln beslag nam Hier door weiden zij gedwongen verdere onderzo» kingen to staken, daar het water hen een ver dere dooi'techt in het binnenste der aarde be lette. Als merkwaardigheid kan worden aange duid, dat men bijna in geen der grotten eei gelijke temperatuur vond. Latere onderzoekingen brachtén aan ~h< licht, dat deze grotten waarschijnlijk reed in het ijstijdperk ontstaan zijn. Oors; ronkeüj! zou hier een rivier zijn loop gehad hebben in een strengen winter zou deze evenwel be vroren zijn, waarna door den geweldigen drul van de ijsmassa de rotsen op deze plaatseï vaneen gespleten werden, aldus de thans ba roemde grotten vormende. De „Verein fur Hohlenkunde" hoeft in deze ondergrondsche bezienswaardigheden wegeD en trappen laten aanleggen, zoodat zij voor iederen belangstellenden toerist zonder al te veel gevaar te bezoeken zijn. HAARLEM, 11 Aug. Groentemarkt. Aan gevoerd 120 H.L. aardappelen, verkocht 9( H.L., 1.80—3.00; appelen 97 H.L., verkocht 80 H.L., 3—1G; peren 63 H.L., verkocht 50 H.L., 1.5030.; bloethkool 3000 stuks 8-16 et.; roode kool 2000 stuks, 58 et.; witte kool 140 stuks, 6 c.; savooiekool 2000 stuks, 3—5 ct.; heereboonen 700 mand, 1.20—1.70; snij- boonen 500 mand, 1.20—2.00; wortelen 3000 bos, 512 ct. HAARLEM, 11 Aug. Botermarkt, Aanga voerd en verkocht 28 K.G. boter, 3.50—1.61 per K.G. BEVERWIJK, 11 Aug. Groen tenmarkt. Aardbeiden 100 mandjes 9—10; postelein mandje 2530 ct.; frambozen 100 mandjes 1820; slag 100 krop 1.50—1.75; andijvie 100 krop 2—3; rabarber 100 bos 6—8; pe terselie 100 bos 45; selderij 100 bos 56; wortelen 100 bos 10—14; zandaardappelen per H.L. 3.50—4; kleiaard appelen per H.L. 2.50—3; komkommers 100 stuks 4—5.—; roode kool 100 stuks 8—9; witte kool 10° stuks 4—5; savoyekool 100 stuks 7—f bloemkool 100 stuks 1218; 100 pond l( a 16; uien 100 bos 3—7; peulen 100 poné 5—6; doppers 100 pond 5—8; capucijnerf 100 pond 7—8; raspers 100 pond 8—9; snij- boonen 1000 stuks 2.—; heerenboonen 100 kilo 16—18; tuinboonen zak 1—1.25; drui ven per pond 40 et.; meloenen per stuk 40 ct.' perziken per kistje 1. SCHIEDAM, 11 Aug. Moutwijn f 14. Jene ver f 18, Commissie f 13.50. Stemming kalm. Spoeling f 1.40, Graanspiritus f 23, Melass» f 18,7519. Ruwe Spir tus f 105/s—10,75. WATERSTANDEN. 13 Augustus. Hoogwater. IJMUIDEN, v.m. 12 uur 18 min.n.m. 12 uur 66 min. KATWIJK, n.m. 12 uur 31 min. Laagwater. IJMUIDEN, v.m. 8 uur 18 min.; n.m. 8 uur 66 min. KATWIJK, n.m. 8 uur 36 min. Offideele telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogst» barometerstand, Valentia 758.6. Laagste barometerstand, Vestmanoer 754.6, Zwakke tot matige winden uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Heden overleed, tot ome diepe droefheid, ons geliefd eenigst DOCHTERTJE, j in deu aanvalligen leeftijd van 2 jaar. Hare diepbedroefde Oudere H. BAKKER. H. C. BAKKER—Hekker. Haarlem, 9 Augustus 1913. Klarenbeeketra&t 67 rood. De Heer en Mevrouw BRINKMANN- KIEVITS geven kennis van de ge boorte van een Zoon. Zandvoort 11 Augustus. Aan de Electrische Melkinrichting P. DE WILDE, Jordensstraat 43, kan geplaatst worden. Loon f9,00. MEVR. TA8DARTS, heeft de practijk her» vat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 3