DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, mil ONGELUKKENVERZEKERING. van ne vergaderingen der TWEEDE KAMEEL STADSNIEUWS, K inderhuisirest 21-31-33, Haarlem IS@rt Werslag VOOR DE ROOMSCHE VROUW. Uit eSe Statenzaal» JQNDERDAG 14 AUG. 1913 38«te Jaargang No. 8212 ■BI». ABONNEMENTSPRIJS» ﻫr xnaanoen toot Haarlem - 7 US Vaor de *«ar een agent w revest? pd (kern «w gem.) - 135 YVww ie overige plaat*» ia Nederland franco per post t 1.8® AJaondarsÖte auounera &03 Bureaux van Reslaetia en Adcninistratie Iniereemnnunaal Telefoonnummer I42@. PRIJS DER AUVERTENTKNi Van I—f regele 68 emit (eontant 50 eent). Iedere refel au** W el Buiten Haarlem en de Agenteehappen 15 et per tegel Buiten! 5» et Dienstaanbiedingen 25 et (C zegels), driemaal toot 50 et (A eontant). Alle betalende abounds en HR blad die 1» bel Eestt ÖTJLDEN UB leveaabuige onge» eehUrihaSd tot werken. HULDEN b8 etmrBjdea. VULDEN HS Verlies van «efl baad ef voet tfin, sQa velgsae 4e bepaling*» op de palissen vermeld, lege» engel ukken verrekerd VULDEN b« VULDEN Ml VULDEN b% verlies vma Urn vwBes vaa ééa daim. ypsvuixor. vaa VULDEN bl vsrlias va» Ub andere» De eltkemdag dezer bedrage» wordt gegstaadeevi deat ft» MaafeekappB JHoHas&selie Algemeens Venekcrlngsbank» ie Sebledaas. Het blijkt ons dat nog steeds eenige oude polissen (van de Maatschappij Ocean) bij onze abonné's in omloop zijn. Wij maken er nadrukkelijk op opmerkzaam dat deze oude polissen ten ^spoedigste aan onze bureaux voor nieuwe polissen (van de H. A. V. Maatschappij) behooren te worden ingeruild. De oude polissen kunnen ook aan agenten of Couranten bezorgers ter inruiling meegegeven worden. DE ADMINISTRATIE. Ü5* nummer besrsss&t taal (wee üsisatien. AGENDA. 15 Augustus. WEGENS DEN FEESTDAG VAN O. L. VROUW HEMELVAART ZAL DE „NIEU WE IIAARL. CT." MORGEN NIET VER SCHIJNEN. HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD van deze week bevat de volgende PLATEN: Begrafenis van Mgr. Drelt- manns (4). De vliegtuigenfabriek van De- perdussin. Spoorwegongeval te Rotterdam. HoogEerw. Heer H. J. M. Taskin. Kiekjes uit Boekarest (2). Een marine-opleidings»- schip op hei land. Kiekjes uit den Balkan- krijg (3). Pastoor Vernieuwe. Groep retrai- tanten. Een versierde sportkar. De aarts bisschop van Skoctari. G. Terware. Mej. A. van Tol. Johannes Koeleman. Mej. J .J. Turk. TEKST: De begrafenis van Mgr. Dreh- manns. De gebeurtenissen op den Balkan. De weer uit de Ardennen. Geraldine (very.). Voor onze Jongens en Meisjes. Wij vestigen nogmaals de aandacht er op, dat zij, die zich wenschen te abonneeren op het „Kort Verslag," zich vóór 31 Augustus moeten opgeven en terstond het bedrag van f 0.50 be- talen. Abonnementen opgegeven na 31 Augustus, kunnen niet meer tegen den verlaagden prijs worden berekend. De Administratie. G ebouw St. Bavo 8 uur Bioscope- Mij. Union. Bioscoop-voorstelling. Groote Kerk 8 uur Uitvoering door Tilly Koenen en Louis Robert. BLOEMENDAAL Hotel Duin en Daal Eiken dag van 35 uur Matiné en van 8—10 uur Concert. AGENDA. 16 Augustus. Gebouw St. Bavo K. K. Volksbond 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwar tier. Half 9 Spaarkas St. Nicolaas (winter provisie). Half 9 spaarbank. Inschrijving Coöp. Bakkerij. Bibliotheek. Circus Sidoli Raamsingel bij de Ju- lianastraat 8'A uur Openingsvoorstel ling. Sociëteit „Trou moet Blijcken" Muziekvereeniging Harmonie. Concert. Het Blauwe Kruis Oude Groen markt 8—9 uur Consultatiebureau voor drankzuchtigen. Eiken dag. Schouwburg „De Kroon" 8% uur Bioscoop-voorstelling. Apoll o-theater Barteljorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Hf» Toenadering. De bekende liberale schrijver „Politicus" bepleit in de „Oprechte Haarlemsche Cou rant", in den eigenaardigen vorm van een be toog uit Christelijk-Historische pen, een toe nadering van de liberalen tot de Christelijke partijen, door toe to geven aan den grooten eiscih dezer laatste partijen in zake de vrije school en de gelijkstelling van het bizonder onderwijs. Wordt in dit opzicht de rechtvaardigheid betracht(inderdaad, deze liberale schrij ver is reeds zóóver dat hij van een gelijk stelling van het bijzonder onderwijs spreekt als een rechtvaardigheid te onzen op zichte) Üan is het, zegt hij, met de „anti these" gedaan, en kan er een „nationaal blok" gevormd worden tegen het groote ge vaar voor vaderland en maatschappij, het so cialisme. Als uiting van wat er omgaat in den geest van vele liberalen is dit betoog inderdaad opmerkelijk en belangrijk. Practisch zal het niet veel uithalen, omdat gelijk een ieder weet het droeve anticlericalisme op de eerste plaats zoovele liberalen elke toenadering tot de Christelijke partijen onmogelijk maakt, en ten tweede de verwantschap niet of liever nog de „concurrentie" tegen de socialisten, de radicale elementen al maar üaar den uitersten linkerhoek drijft. Wat echter duidelijk blijkt uit dit artikel, en ook onvermijdelijk schijnt, is dat de eer lijke, onbevooroordeelde liberalen, die de con sequenties van het voïkverdervend, antinatio naal socialisme inzien, zich meer en meer afscheiden van het anticlericale „ooncentra- tie"-blok, en mèt de Christelijke partijen zul len gaan samenwerken voor rechtvaardige schoolpolitiek en het behoud der maatschappij. Laten die mannen openlijk overkomen! De Christelijk-Historische partij is breed genoeg om ze te herbergen. En mèt hen zullen wij gaarne voor onze idealen en beginselen den strijd blijven voeren! Nalezing van d@ Raadsvergadering. De Feestcommissie 1913, die aan den Raad f 2500 subsidie verzocht, krijgt er hoog stens f 1500als ten minste zijzelf óók zooveel hij een kan brengen, en anders krijgt ze slechts zóóveel als ze heeft opgehaald van particulieren Als dót nu niet een akelig-krenterige ma nier is, om het honderdjarig bestaan van 's lands onafhankelijkheid in Haarlem te ge denken, dan weten we het nietl Maardie feestcommissie schijnt bij de heeren van den Raad niet zoo in de gratie te staan. Het is de burgerij-zelf, die dit feest wil vieren, en nu hooren we uit den Raad de bewering „dat de burge rij het feestvieren dan ook zélf maar be talen moet" alsof dat óók niet het geval is, wanneer de gemeentekas met een paar duizend gulden subsidie bijspringt 1 Want het geld uit de gemeentekas is immers óók door de burgerij bijeengebracht! Toen de „Commissie Plan 1913" die letterlijk niets gedaan heeft dan een mailcoach met vier paarden te laten rijden, en een ten toonstelling organiseeren, waarvan niemand weet dat ze bestaat >een crediet vroeg van f 2500, is dat wèl gegeven.maar van die commissie was de Wethouder Loos- jes de voorzitter! Terecht zeide de bur gemeester, dat Haarlem een miserabel figuur zal maken als de burgerij in haar plan om nu eens werkelijk feest te vieren (wat „Plan 1913" blijkbaar niet heeft kunnen leiden) vanwege het gemeentebestuur niet wordt ge holpen! Maar als men over zulke dingen aan het praten slaat in de Statenzaal, dan helpen zulke herinneringen en wijze woor den tóch niet, en dan wint onze akelige nuchtere geest om rekensommetjes te ma ken, en tevens een hopelooze onver schilligheid voor 's lands historici het van wat wij integendeel als een plicht zouden beschouwd willen zien van het ge meentebestuur: voor te gaan hij de viering van zulk een eeuwfeest, en onze burgerij te Ie er en geestdrift te gevoelen bij de honderdjarige herdenking van ons onafhan kelijk volksbestaan 1 Maar „kom daar nou eens om", om met Stastok te spreken! Op z'n Nurksch hoor den wij nu den republikein en anti-Oranje man Nagtzaam vertellen, dat „die historie van 100 jaar geleden" toch eigenlijk lang niet gLorieus was, en geen feestvieren waard Enfin: de feestcommissie uit de burgerij krijgt nu nèt zooveel subsidie als ze zélf geld bijeen weet te bedelen, volgens het door den heer Modoo ontwikkelde nieuwste denkbeeld van gemeentelijke subsidieering. ,We dachten zoo: als de feestcommissie nu eens gauw ziet te komen aan een f 1500 toezegging, dan legt de gemeente er f 1500 bij, en dan organiseert men een feestje dat f 1500 kosten geeft aan de par ticulieren hun geld terug! Dat stelsel-Modoo is toch waarlijk niet zonder gebreken! De toeleg van de „meetinghouders", zoo als de burgemeester ze betitelde: de voor standers van drankbestrijdingsmeetings en socialistische betoogingen in den Herten kamp, om het toestaan van den Herten kamp aan de vereeniging „Koninginnedag" op 31 Augustus als argument te gebruiken voor een toestemming voortaan aan iedereen die erom vragen zal, die toeleg is niet gelukt! Dank zij den heer van den Berg en den burgemeester, die beiden uitdrukke lijk zeiden, dat de Hertenkamp aan „Ko ninginnedag" werd afgestaan bij uitzondering en om het speciaal karakter dat deze ver eeniging en hare feestviering hebben, maar dat daarmee géén praeeedent kan zijn be doeld 1 Gelukkig I Moge de Raad hieraan vast houden! Het nieuwe ambtenaren-reglement was na tuurlijk de hoofdzaak van deze langdurige raadsvergadering. Dank zij den heer, Nagt- zaam, die hij zulke dingen in zijn element is, en zijn „klasse-zorg" dan op hot voord ee- ligst kan doen uitkomen, heeft de beraad slaging akelig lang geduurd enis ze zelfs niet eens ten einde gebracht. De heer Tliiel stelde bij de algemeeno be schouwingen wel héél duidelijk en scherp in het licht het verschil dat er is tusschen het werken van mannen die werkelijk iets willen tot stand brengen, en do „Principen- reiterei", het speculeeren op de volksgunst, van een socialist I De commissie voor het reglement was het óók niet altijd eens geweest, en het eene lid was vaak voor dit, het andere had be zwaar tegen dót. Dat was begrijpelijk, als men maar, bedenkt dat twee knappe juris ten maar van heel verschillende richting als de heeren Thiel en Heerkens Thijssen in 'die commissie samenwerkten 1 Maar toch was de commissie eensgezind geweestniemand had z ij n liefhebberij en willen doordrijven, men was erop afgegaan om wat tot stand te brengen, niet om ten pleiziere van de ambtenaren of van ande ren te „getuigen"! Dat was werken waar resultaat mee werd bereikt; de heer Nagtzaam echter, die het onderste uit de kan wilde hebben, en al maar met z ij n denkbeelden, z ij n liefhebbe- rijen kwam, bleek tot dat gemeenschappelijk overleg niet bereid en... verkreeg dus niets 1 Het oude liedje. Maar om iets te verkrijgen ia het dan toch ook eigenlijk den socialist immers niet te doen! Hij moet juist zijn zin niet krij gen, hij moet met een stalen gezicht dingen vragen die hij wel weet dat tóch geen kans hebben aangenomen te worden, en dan kan hij later z'n volkje opzweepen met de boodschap: ik heb m'n best gedaan, maar... de heeren wilden nietl Die oneerlijke, dunne tactiek, die door de socialisten als regel overal wordt toegepast, heeft de heer Nagtzaam gisteren óók weer volgehouden, en als we in een volgende vergadering aan het door hem óók al ge vraagde „scheidsgerecht" toe zijn, zal hij ze wéér toepassen, let er maar opl We zullen dan nog wel gelegenheid heb ben, om over dat scheidsgerecht, dat de socia listen als iets noodzakelijks voorstellen, alsof er buiten dat geen „recht" is voor een amb tenaar, wat meer te zeggen. Alleen zij hier even aangestipt het malle figuur dat de heer Nagtzaam maakte door te meenen, dat hij in zijn amendementen een scheidsgerecht had voorgesteld, zooals de Maastrichtsche Raad dat heeft ingesteld, terwijl de heer Thiel duidelijk en over tuigend aantoonde, onder hilariteit van den Raad, dat de heer Nagtzaam feitelijk een heel andere wijze van procedure had voor gesteld, iets geheel nieuws, dat (zoo oordeel de de heer Thiel, die in beginsel toch vóór scheidsgerechten zich verklaarde) nog daar enboven met de wet in strijd was! De Raad lachte er om, en de heer Nagt zaam zweeg en snuffelde eens in z'n papie ren; 't was een gek geval 1 Natuurlijk kwam de behandeling van het Reglement niet een eind. Zooals iedereen verwachtte, was er ten slotte eens een amen dement, waarbij de stemmen staakten, en toen gingen we naar huis. 't Was tijd: bij half ze ven f... Haarlamscha Alladayjes Ne. £19. DE A. S. BAKKERIJTENTOONSTELLING. Het laat zicih aa nzien, dat de bakkerij ten toonstelling, die de volgende maand in het gebouw Sint Bavo zal worden gehouden, een groot succes zal worden, en meer nog: een zeer belangrijk feit in de Nederlandsche bak kerij-nijverheid I Men leze er on3 „Stadsnieuws" heden maar eens op» na, hoe de Belgische bakkersnij ver heid hier uit zal komen en hoe de Belgen van plan zijn, om de voortbrengselen van hun nijverheid hier gereed en in werking, te laten zien. Dat hierheen dan ook bakkers zullen komen uit heel het land, om deze nuttige en leer zame vak tentoonstelling te zien, is buiten kijf! Beter dan volksvermakelijkheden of allerlei feestjes achten wij dan ook in dit jubileums jaar zulk een zeer nuttige tentoonstelling, waar niet alleen te zien, maar ook te leeren valt, waar het nuttige met het aangename is verbonden I Wij meenen, dat we dit wel eens bizonder in het licht mochten stellen, nu in het be- XL, YltOUW EN BEROEP. Ie Vervolg. Aan eiken arbeid ia behalve de materieele waaide, het middel om in de levensbehoef ten to voorzien, een ideëele; eon hoogere waard» verbonden, welke den arbeid en de genen, die ze uitvoeren, als 't ware stellen «iuitea Se gewone beslommeringen. Met dit aftgrlp '/an den arbeid wordt in onze dagen zelden nog rekening gehouden, zóó, dat in dit opzioht nog maar weinig wordt ge- W op i«4b andere dan geld verdienen, zaken dood, materieele najagen. Dit is nu een maal tm toeken van onzen tijd en over 't algemeen zou men hartelijk worden uitgela- ahaa ah» men deze factor naar voren zou wil- 1*0 «ohuiven. „Wat koop Ik ervoor" zou de schampere ppmoirking zijn en voort zou men Keoet allee niet andere te doen, dan om eoa groote macht: arbeid, denken, wil len, doen, organiseeren, om te zetten in den woeo heereoiher van den tijd: geld! 3v» villen hier niet verder op ingaan, waar betreft den arbeid door mannen verricht. P** ^ar T" nog zeer veel ideëol in den onderkennen en bij zeer velen is je ukkig reld oog niet alles, maar wordt ook in de zucht naar het goud nog wel gelet op 4* hoogere belangen en naar ander loon dan naar wat onder klinkende munt of daarmee gelijk te stellen, wordt verstaan. Toch willen we, waar het geldt den arbeid der vrouwen dezen kant van den arbeid in 't kort eens nader beschouwen. Niet alleen, omdat veel in dit opzicht met het begrip, „arbeid" der mannen, gelijk komt, maar ook omdat in bepaalde gevallen dit begrip op „vrouwenarbeid" naar het schijnt steeds min der van toepassing kan blijven; een gevolg van de socialistische en vrijzinnige denkbeel den en de practijk daarvan, of, 0111 het in een term aan te duiden: een gevolg van 011- geloovige of materialistische ideeën, welke meer en meer onzen tijd gaan beheerschen. Het "is duidelijk, dat onder dezen arbeid bij de behandeling van dit onderwerp niet moet worden gerangschikt de arbeid der vrou- men in het gezin. Deze arbeid is ideëel in de praotisohe roeping van vrouw en echtge- noote en moeder zelf. Toen we bijv. de hoo gere ontwikkeling der vrouw uiteenzetten is dit genoegzaam gebleken. Misschien lijkt het vreemd, dat we liet zelfs noodig oordeelen Hoze bemerking in dit onderwerp in te las- schen. Het werk der gehuwde vrouw in haar gezin voor de huishoudelijke bezigheden, de verzorging van man en kinderen, de opvoe ding voor en ten behoeve van de maatschappij zelf, is immers volgens Christelijke begrip pen moeilijk in een materieëele vergoeding, in geld, om te zetten. Volgens ons katholiek en Christelijk begrip is dit volkomen waar. liet teekent daarom des te duidelijker de mo- Ideroe vrouwen-emancipatie. Daar toch wil men niet meer of minder dan de vervulling der huishoudelijke, der eezinsverplichtingen der echtgenooten en moeders door de gezins hoofden, de echtgenooten en vaders, zien be taald door een vaste toelage, een inkomen, een salaris aan de vrouw uit te keeren. Een betaling dus van arbeid, door een hoogen, natuurlijken plicht en geheiligd door het sa- cramenteele huwelijk, opgelegd. Toch moet dit niet al te zeer verwonderen, waar het huwe lijk volgens de ongeloovige en materialisti sche ideeën als niet méér wordt beschouwd dan eene materieele overeenkomst aangegaan door man en vrouw, even gemakkelijk te ver- i breken als het gesloten is. Waar alle hoogere begrippen verloren zijn, kan het wel niet anders of ook de „plichten" nemen een ande ren vorm aan en worden niet anders dan din gen, die men koopen kan «enerzijds en die men anderzijds wil zien betaald. De moeder lijke en vrouwelijke plichten wil men door i geld zien vergoed, naar het heet, om de vrouw, de echtgenoote en moeder van een „schandelijke afhankelijkheid" te bevrijden. Het is duidelijk, dat van een dusdanige be weging weinig kan wonden venvacht. De vrouwenbeweging is niet een zuiver mate rieele, maar op de eerste plaats ook een kwestie van hoogere belangen, welke diep in het maatschappelijke leven ingrijpen. De vrouwenbeweging bedoelt de algemeene ver heffing der vrouw, maar niet enkel geld kan hier begin en einde zijn. En allerminst kan de vervuiling der vrouwelijke plichten in het gezin naar geldswaarde worden getaxeerd. Nogmaals, hier zal dan ook niet aan worden gedacht, wanneer het huwelijk wordt aange gaan met ais grondslag de verbintenis alleen door den dood to verbreken.-Dus geen contract met over en weer betaalde diensten, maai- een onderling samengaan, waarbij de be langen één zijn, en waarbij ook één is de plicht, welken men te vervullen heeft en waarin de arbeid, als deze zelfs zoo mag worden genoemd, niet anders dan ideeël en niet materialistisoh, kan zijn. Bij den arbeid der vrouwen bedoelen wij dus alleen het maatschappelijk werk, waar- i voor loon betaald wordt. Het is opmerkelijk hoe ook hierbij, vooral onder het volk, met i het geloof de tevredenheid verdwijnt. Een gevolg van het gelijksoortige begrip: arbeid j en geld. Het zijn de socialisten, die ontevre- denheid kweeken, menschen, die tot dan toe i zich schikten in hun lot, voor nieuwe toe- I standen plaatsen, waaraan zij nog nooit heb ben gedacht. Het heet dan, dat die menschen j worden opgeheven tot een menschwaardigar bestaan, terwijl men begint mot hun de ééne voorwaarde tot alle geluk, de tevredenheid te ontnemen. Het is hier de plaats niet om op dit thema verder door te gaan al voegen we er aan too, dat we onrechtvaardige toe standen in het bedrijf, of in den arbeid al lerminst willen zien bestendigd. Alleen zij erop gewezen, dat niet altijd terwille van do rechtvaardigheid die ontevredenheid gekweekt wordt. Men is or op uit om het Christelijk beginsel te doen verdwijnen en daarvoor komt niets dan geld, materieele waarde, in de geld. Naastenliefde evenmin: het is betaalde plaats. Plicht bestaat niet meer. Plicht is arbeid. En arbeid zelf wordt niet door den jmenseh verricht, omdat hij door God tot wor- ken bestemd is en in zijn onderhoud moet ■voorzien. Men .weet alleen, dat arbeid, /reld is, meer niet. Dit slaat op alle werk, zoowel van mannen als van vrouwen, doch het dringt door tot daar, waar vroeger aap een vrouwelijke roeping nog kon worden ge dacht. Zoo noemen we hier het beroep van ziekenverpleegster. Alvorens hierover met een enkel woord te spreken zij er in 't kort, in aansluiting met het bovenstaande op gewezen, dat hier. een teekenend voorbeeld is van algeheele ma terialisatie van den arbeid door sommige vrij,-- zinnigen en door de socialisten. Bij liefde-' zusters, die zich door kloostergeloften tot het verplegen van zieken verbonden hebben, wordt naar waarheid van eene roeping ge. sproken. Took moet als leekezusters het be roep van ziekenverpleging vervullen, ook van een roeping kunnen worden gewaagd, omdatj de zieke, de ziekte, eene zekere toewijding noodzakelijk maakt. En nu leert de ondervin-, ding, dat bij socialisten, de „gelukbrengera"' aan de maatschappij, niet bestaat het stre ven om alles to doen om die toewijding zou groot mogelijk te doen zijn. Integendeel, zij, achten het beter om de leekezusters ook eeng „den golfslag van het maatschappelijk lew ven" zooals zij dit noemen, te doen- gevoelen,' .waarmee dan niet anders bedoeld .wordt, daa het socialisme vat op haar. te doen krijgen, We komen hierop, nog wel nader terug als .we het beroep van zieken verpleegster, ver der beschouwen. m 313 150 110 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1