DERDE BLAD R. Idtoiandsvereeiiipp. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN ONTREN Beste wienditt m wienflUftttie*. ZATERDAG B6 AUG. ISIS ►f Oe teleurstelling» PROFESSOR PATER DE GROOT. BENNEBROEK. 5. HARLINGE aseosios vsi ièmus r NIEUWE OPGAVEN. 0 XXX X X X X 9 X X X X X 0 X X 9 X X X X 0 X X X X X X X 0 X X X X X X 0 X X X X Ingevuld In bovenstaande figuur moeten worden 1: een vogel; 2: een vrucht; 8: een speeltuig; 4: een visch 6: een inwoner van Afrika; 6: een 7: een speeltuig inwoner van Amerika; 8: een vrucht. De punten duiden iets aan, waarvan gij op hot. oogenblik allen geniet. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA „ST. JOZEF". Afdeeling Haarlem en Omstreken van „DE HANZE", goedgekeurd bij Bisschoppelijk besluit van den 26en October 1906 en bij Kon. besluit van 9 Mei 1908. De R. K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doel volgens art. 2 barer statuten, de zede lijke en stoffelijke belangen van den handel- drijvenden- en industriëelen middenstand in het algemeen en van hare leden in het bijzonder te behartigen, overeenkomstig de belangen van den R. K. godsdienst De voordeolen aan het lidmaatschap verbonden zijn vele. Wij noemen slechts le. Gratis informatiën en rechtskundige ad viezen hunne zaken betreffende, het geven ter incasseering hunner dubieuze posten. 2e. Gratis gebruik maken van het Bureau olaatsing kantoor en winkelpersoneel. 3e. Het verzekeren hunner spiegel- en an dere ruiten bij de onderlinge glasverzekeriDg tegen uiterst lage premie. 4e. Deelname aan het fonds uitkeering bij overlijden tegen geringe bijdrage onder koste loos beheer. 6e. Gratis en franco ontvangst van een weekblad, 16 pagina's druk, inhoudende wat voor een middenstander van belang kan zijn. 6e. Tweemaal per jaar opdracht eener H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belangen der leden. Bij overlijden van een lid één H. Mis voor zijn zielerust in zijne Parochiekerk. 7e. Minstens zes maal per jaar eene leden vergadering en eene feestelijke, wanneer de kas zulks toelaat. 8e. Diocesane Coöperatieve Credietbank, ge legenheid gevende credieten te vragen, gelden te beleggen, hetzij deposito of rekening-courant; spaargelden te beleggen tegen 3 pCt. rente, mi nimum inleg 26 cents, tot een bedrag van 60 gulden terugbetaling onmiddellijk, hoogere be dragen één dag opzegging. Voqr inlichtingen of beleggingen gelegen heid iederen werkdag van 94 uur bij den administrateur J. H. Viseer, Nieuwe Gracht 46. öe. De Debatingclub heeft geregeld gezel lige bijeenkomsten, ten doel hebbende het spre ken in 't publiek eigen te doen worden. Nog niet aangesloten R. K. Middenstanders worden aangespoord als lid onzer vereeniging toe te treden. De contributie bedraagt slechts 1.80 per 8 maanden, zich verbindende voor een geheel jaar. Aanmelding voor het lidmaatschap bij den secret. H. J. Ganzeboom, Groote Houtstraat 26. Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. H, J. GANZEBOOM, Secretaris. De teleurstelling over de consternatie, waar- In „de schitterende overwinning" der Con centratie ons land heeft gebracht, ie algemeen! We hooren al overal van liberale kiezers, die openlijk gaan protesteeren, die zich teleurge steld gevoelen, die het Concentratiebestuur wil len gaan kapittelen. Hoe zou 't anders kunnen? Er is dien armen kiezers zóóveel beloofd, de liberale sprekers hebben met zulke prach tige voorspiegelingen het land rondgereisd, dat het link8che kiezersvolk zich na de deceptie die de S. D. A. P. hun bracht en na het misselijk figuur dat de Concentratie slaat, wel uitermate Onbehaaglijk en.... bedrogen moet gevoelen! Hoort nu echter het Amsterdamsche „Han delsblad" Dat verklaart in een artikeltje gisterenavond zonder blikken of blozen: „Niemand heeft (dus) het recht door den tegen woordigen gang van zaken zich teleurgesteld te gevoelen En dat „dus" wordt stoutmoedig aldus gear gumenteerd, dat de heercn Bos en Drucker een keer of vier van een komend zakenkabinet heb ben gesproken, als Rechts in de minderheid zou raken, en dat de heer Drucker op 6 December eens heeft gezegd„Als Rechts maar in de min derheid is, dan zijn we reeds een grooten stap vooruit." Daaruit concludeert het „Handelsblad" nu: „Dat er vermoedelijk een toestand van onzekerheid zou ontstaan, zooals wij dien thans beleven, heeft men dus vooruit kun nen weten." „Eilieve, en al die voorspiegelingen dan, die alle linksehe bladen, en zoogoed als alle linksclie sprekers, Dr. Bos incluis (zie de verslagen b.v. van zijn rede hier te Haarlem) den kiezers heb ben gedaan? En al die gouden bergen die ze hebben beloofd? 'Juist van rechte is steeds gezegd: als Links het winnen mocht, dan zal men daar tóch onmachtig zijn Zoo sprak o.m. de heer van Bert, om er maar één te noemen! M'aar dat werd niet geloofd! Neen, die teleurstelling is begrijpelijk, miaar niet gij, liberalen, hebt die voorspeld, doch wij! En toen wilde niemand der libe ralen natuurlijk die voorspelling voor waar ne men! DE HERTOG VAN CONNAUGHT IN ONS LAND. De hertog van Connaught is met zijn jacht „Alexandra" Donderdagmiddag te drie uur te IJmuiden gearriveerd. Vandaar is het jacht met den hoogen be zoeker naar Amsterdam opgestoomd, waar het even na vijven arriveerde. De „Alexandra" heeft ligplaats genomen aan de boeien ten noorden van de IJkade. Eenige oogenblikken nadat de „Alexan dra" aan den golfbreker bij de IJkade ge meerd lag, werd de mooie koninklijke 6toom- barkas gestreken en verlieten de hertog van Connaught en prinses Victoria van Slees- wijk-Holstein (de nicht van den hertog) het koninklijke jacht om een bezoek te brengen aan de E.N.T.O.S. De Engelsche consul, de beer Labarre, volgde met den vice-consul en eenige andere heeren van het gevolg van den hertog in een andere boot. Met zeer veel belangstelling werd de ten toonstelling bezichtigd, en geruimen tijd vertoefde de Engelsche koninklijke familie bij de verschillende interessante inzendingen in de groote hoofdgebouwen der tentoon stelling en in het gebouw der Engelsche af deeling. De hooge bezoekers toonden zich ten hoogste voldaan over hetgeen de E.N.T.O.S. te zien bood en dankten den heer Adrian in het bijzonder voor zijn geleide. De electrische verlichting van hoofdgebouwen en grasper ken gloeide in volle schoonheid, toen de te rugtocht werd aanvaard en hovenals de Ve- netiaansehe verlichting, welke juist in den Tolhuistuin ontstoken werd, was prachtig en werd zeer door hunne koninklijke hoogheden bewonderd. Gisteren was de hertog in Haarlem. Zie ons „Stadsnieuws". UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is tot gedelegeerde der Ne- derlandsche Regeering op het in Augustus 1.913 te Gent te houden congres voor middelbaar on derwijs, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd M. A. P. C. Poelhekke, directeur van de gemeente-hoogere burgerschool met, 6-jari- gen cursus te Nijmegen. Professor de Groot vierde gisteren zijn 40- jarig Priesterfeest. De Maasbode .wijdt aan den gevierden Tbomist een artikel waar aan wjj het volgende ontleenen „Prof. de Groot neemt een onbestreden eere plaats in te midden van het groote katholieke leven, als priester met al den veelomvattenden arbeid daaraan door het professoraat verbon den, en ook als geleerde en menseb. We zouden pater de Groot geen genoegen doen met dit thema in alle bizonderhedon uit te spiuneu, maar toch meenen we met een enkel woord, ter wille van de geschiedenis alleen reeds, te mogen gewagen van de speciale boteekenis van de plaats, welke juist een man als pater de Groot bekleedt te midden van het katholieke studentenleven in de hoofdstad van ons land. Deze plaats zouden we tweeledig willen noe men. Namelijk ten eerste door de officiëele colleges aan de universiteit en ten tweede door de privatissima in de pastorie van „Het To rentje" waarin dan ligt opgesloten het wezen van vriend der studenten, van den vriendschap- pelijken raadsman die door zijne lessen in de wijsbegeerte niet alleen is een onmisbare steun voor de verstandelijke ontwikkeling onzer ka tholieke jongelingschap, maar hun, ongemerkt sprekende tot het hart, ook meegeeft menige kiem, welke tot goeden wasdom komt, wanneer de trouwe studenten van professor de Groot eenmaal staan hart aan hart met de echt- Roomsche actie van onzen tijd." En tot slot heet het in dat artikel, waarmede wij ons geheel vereenigen, aldus: „Zoo ooit dan kan tegenover pater de Groot worden gezegd, dat hij professor is der katho lieke studenten en in hun studiejaren leidsman tevens. Niet alleen een leidsman voor den tijd, waarin om raad gevraagd wordt, maar een leids man, wiens leiding, wiens raad men vrucht baar met zich draagt, en die bij menigeen in later dagen in de oogensehijnlijk zelfstandige daden wordt omgezet. Zóó zulle-n naast de velen, die professor de Groot op den dag van zijn veertig-jarig pries terfeest huldigen en dankbaar herdenken als vriend en geleerde, als geestelijke en als profes sor tevens, er nog anderen zijn, die in stille vereering herdenken de uren in de colleges, op de privatissima en in de pastorie van „Het Torentje" doorgebracht, omdat zij ook na hun studententijd, of mischien dan eerst in tastbare werkelijkheid hebben gevoeld en ondervonden, wat zij voor het leven aan professor J. V. de Groot verschuldigd zijn „En uit den grond van hun hart zullen zij God bidden, dat pater de Groot nog vele jaren denzelfden invloed zal mogen uitoefenen op nieuwe studeerende geslachten, omdat zij weten, dat dit voor de toekomst niet anders dan goed en voor het katholieke vaderland voordeelig kan zijn." DIE BRUTALE HEEREN! Uit den Haag schrijft men aan de „Tijd": Onder eenig voorbehoud, maar toch uit goede bron deelt men ons mede, dat de publicatie der briefwisseling tusschen dr. Bos en Troelstra in zake de Kabinetscrisis, moet geschied zijn zonder goedkeuring of medeweten van Hare Majesteit. DAT IS NOG NET NOODIG! Naar aan de „Tel." van verschillende zijden wordt medegedeeld, heeft het hoofd der Am sterdamsche politie in overweging genomen, gedurende de feestmaand September bij wijze van proef, verschillende eafé's te vergunnen tot 4 uur 's nachts geopend te blijven. Tevens zou den sommige lokaliteiten dan in aanmerking kunnen komen voor muziekvergunning tot 2 uur 's nachts. Dat is nu nog net noodig! De „Telegraaf" noemt dat „een schrede voorwaarts in de we- reldstedelijke richting." Och ja BETER IN THUIS. Onze befaamde vriend Mr. Tideman zal op de vergadering van de „Evangelische Maat schappij" alhier Bpreken over.... Roomsche ethiek. De Protestantsehe Nederlander maakt nu de opmerking, dat mr. Tideman beter deed op de jaarvergadering der „zich nog altijd Evange lische Maatschappij noemende verzameling van meerendeels vrijzinnige anti-papisten" te spre- k enover de „v r ij z i n n i g e" ethiek in plaats van over de Roomsche De „Ned." veronderstelt mr. Tideman daar beter in thuis. Wij ook! CURASAO EN BONAIRE. Het Haagsehe Correspondentiebuveau meldt: Volgens ingewonnen inlichtingen heeft het (Donderdag door ons al gemelde) telegram uit Washington, luidende dat bij de Ameri- kaansehe regeering aangedrongen ie op on derhandelingen met Nederland over aankoop van Curacao en Bonaire, geen anderen onder grond dan het streven tot het verkrijgen van concessiën voor nederzettingen op die eilan den vanwege vreemde ondernemingen en kooplieden. Bij het baden verdronken. Donderdag morgen om ongeveer vijf uren is, naar het Leidsch Dbld. meldt, te Katwijk aan Zee de 16-jarige W. P. uit Rotterdam, kellner, bij het baden verdronken. Met nog drie andere kellners wae hij gaan baden. Hij is te ver gegaan en door de hevige branding wegge voerd. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een trouwpartij met hindernissen. Don derdagochtend tegen elf uur reed te Amster dam een trouwstoet, komende van bet Ko ningsplein, de brug van de Heerengracht op, aldus lezen we in het „N. v. N." Midden op de brug botste een jongen, die per fiets van den anderen kant kwam, tegen de paarden van het trouwrijtuig, waarin een inspecteur van politie in groot tenue en zijn keurig in 'twit gekleede bruid zaten. De jongen tui melde op bet trottoir. De paarden begonnen te steigeren, trapten de voor op het rijwiel bevestigde mand stuk en verbrijzelden tevens eenige kruiken brandewijn, totaal een 20 li ter, zoodat de brandewijn over de brug stroomde. De paarden, verschrikt door bet geraas der brekende kruiken, sloegen op 'hol, de bruid sprong uit bet rijtuig en kwam met haar witte bruidskleed te vallen in de plas brandewijn. Toegeschoten menschen hielpen het arme ontdane bruidje overeind. Intus- schén waren de paarden op den hoek, tegen, over het magazijn Kreymborg weer gegre pen, terwijl de koetsier, die zijn best had ge daan de dieren tot staan te brengen, was blijven zitten. De bruidegom kwam nu even eens zeer ontdaan voor den dag en werd aan geklampt door den jongen, die schadever goeding voor zijn vernielde fiets en de ge broken kruiken eisclite. Een agent en enkele burgers zorgden echter, dat het bruidspaar ongehinderd voort kon rijden, terwijl de jon gen met een agent naar het bureau Singel stapte. Honderden nieuwsgierigen bleven natuur lijk nog lang over het geval napraten en keken meewarig naar de geheel met bran dewijn doortrokken brug. Een grappenma ker meende, dat de Leidsehestratere gisteren wel eens hun hoofd kwijt konden raken. Vreeselijk. De stoomtram Maas en Waal, ontmoette te Ewijk een hollend paard en wa gen, waarop de 12-jarige Pruisen zat. Juist toen de tram passeerde, werd P. uit de kar geslingerd voor de locomotief, die hem op slag doodde. Mislukte straatroof. Eergisteravond wan delde een bewoonster van den Breedeweg in de Watergraafsmeer voor haar buis. Plot seling kwam een schamel gekleed persoon op haar af en trachtte een zilveren hand- tasch haar uit de hand te rukken. De poging mislukte, daar de dief den ketting van de tascb aftrok, en de dame de tasch vasthield. De dader zette het op een loopen en de po litie volgde een drijfjacht en mocht het ge lukken den dader in de Krnisbaan te arres teeren. De ketting werd op hem bevonden. Het bleek, naar het Hbld. meldt, een 26- jarige zwerver te zijn, vroeger woonachtig te Amsterdam. Onwaar bericht. De schilder M. te Til burg heeft, naar de 'sH. Ct. verneemt, een aanklacht ingediend bij den officier van jus- t-tie te 's Hertogenbosch tegen het „Eindho- venseh Dagblad", wegens bet verspreiden van een onwaar bericht omtrent, hem. Gestolen? Een aangeteekende brief, de vorige week door de firma Van V. van Tiel naar Rotterdam verzonden, heeft tot heden zijn bestemming niet bereikt. Volgens mededeeling van de firma bevatte de brief een bedrag van bijna 1000. HALFWEG. Een nieuw Vaandel. Het door de gemeentenaren aan de muziekvereeniging „Eensgezindheid" aangeboden vaandel is ge reed, en zal door den beschermheer den heer A. B. Miohielsen, burgemeester van Haarlem- merliede o. a. in begin September aan do vereeniging worden aangeboden. Het is een waar praohfcstuk en staat heden in de Spui straat te Amsterdam ter bezichtiging. Koninginnefeesten. Door 'de „Oranjevereeniging" alhier zullen in het be gin van September feestelijkheden worden ge organiseerd ter gelegenheid v. den verjaardag van 0. M. de Koningin en ter viering van Neerland's Honderdjarige onafhankelijkheid. HEEMSKERK. Raads vergadering. In de Don derdaggehouden raadsvergadering werden de notulen van de vorige onveranderd goedge keurd. Goed gevonden werd het door Burge meester en Wethouders verleend verlof aan den Gemeente-geneesheer. Eveneens een verzoek van W. A. Minnebo, om het aanbod tot verkoop van een stukje gemeentegrond tot 1 September a.s. gestand te houden. Ingetrokken weid een besluit van do vorige vergadering tot verköop van een aandeel ad f 250, van een thans afgelost kapitaal. Ge noemd aandeel geeft hooge rente en Gedepu teerde Staten zullen waarschijnlijk anders hunne goedkeuring onthouden. Op aeïvies van de heeren Schuijb en Scheer- man werd do rekening en verantwoording,k dienst 1912 van het algemeen armbestuur, goedgekeurd. De ontvangsten bedragen f 3401,15i/2j de uitgaven f 3394,681/2, batig sal do f 6.47. Aangeboden werd de gemeenterekening, dienst 1912, en ter onderzoek in handen ge steld aan de heeren van Duvenvoorde en Hartog. Naar aanleiding van het 25-jarig Priester feest van den ZeerEerw. pastoor der parochie, werd besloten een deputatie uit den Raad te zendien, om Z.Eerw. de gelukwensohen van de gemeente over te brengen. Tot lid van het algemeen Armbestuur, vaca ture A. Söhuijt, werd benoemd de heer W Dam met 6 stemmen tegen 1 op den heer Jb. Welboren. Na vaststelling van eene instructie voor het onderwijzend personeel der O. L. school en eene voor den gemeente-hooipeiler ging de llaad in oomité-generaal ter behandeling van eenige belastingreclames. Onafhankelijkheidsfeest. Donder dagavond vergaderde het dagelijksch bestuur van de commissie, die zich ten doel stelt de onafhankelijkheidsfeesten te doen vieren. Te vens werden dien avond de inteekenlij3ben overgelegd. De inzameling bedroeg f 500, be halve wat bovendien nog is toegezegd. Dins dagavond wordt ten Raadhuize een algemeene vergadering gehouden tot vaststelling der. feestelijkheden op 10 September. HILLEGOM. Een Konijnenfokvereeniging. Nadat Donderdagavond in eene vergadering de heer W. F. Daudeij doel en nut eener ko nijnenfokvereeniging duidelijk had uiteen ge zet werd eene afd. Hillegom definitief opge richt. Terstond traden 23 personen ais lid der vereeniging toe, terwijl eenige kennis gevingen van verhindering waren ingekomen. Heb voorloopig bestuur bestaat uit den heer, W. F. Daudeij voorz., P. Rutten, secretaris. Besloten werd in September eene veiling van konijnen te houden, terwijl eene tentoonstel ling in uitzicht werd gesteld. Ratte n plaag. De goudvissehenvijver nabij de R. K. Pastorie wordt ernstig bedreigd door ratten, die de mooie vissohon verslin den. Nadat reeds na en tevoren enkele gescho ten zijn, tracht men door sprenkels de roo- vers te vangen. Gedeeltelijk gelukt, dit. 'tls te hopen dat de honderden mooie en ge zellige vischjes niet het slachtoffer worden der rattenplaag. Bloe m bol le n b eu r s. De bloembollen- beurs alhier werd Donderdag bezocht door 280 personen. Er was veel vraag naar rom- mel-crocussen en naar de E. V. T. Bicolor. Grandes, Jacoba van Beieren, Gele Prins. De handel was vlug, zelfs flink in miniatuur gewassen. Bekroningen. Bij een. to landen gehouden tentoonstelling van gladiolussen zijn bekronin gen toegekend aan de volgend© inzendingen uit Nederland: 1ste prijs voor groep laatbloeiende gladiolus «firma M. van Waveren; le pr. voor 24 verscheidenheden K. Velthuya; zilveren me daille aan O. F. V. van Zanten, allen to Hille gom, voor de beste nieuwe gladiolus; 2de pr. P. van Peursen, te Sassenhelin. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Donderdag vergaderd© de Raad dezer gemeente in openbare zitting onder presidium van don Burgemeester Mr. A. Slob. (Aan deze openbare zitting was eau geheime voorafgegaan, welke ruim één uur heeft ge duurd). Tegenwoordig waren alle leden. De vergadering werd geopend met gebed. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. De voorzitter deelt mede dat is ingekomen een schrijveD van den heer K. W. Boer, onder wijzer aan school no. 10, inhoudende een ver zoek om wegens ©ene benoeming elders, eervol ontslag te mogen ontvangen uit bovengenoem de functie tegen 1 Oct. a.s. Op voorstel van den voorzitter wordt hierop gunstig beslist. In verband biermede vraagt de heer Knaap naar den gezondheidstoestand vau het hoofd van genoemde school, waarop door den voor zitter wordt geantwoord, bericht t© hebben ont vangen dat deze hersteld is, en zijn functie weer kan waarnemen. Voort* wordt door den voorzitter medege deeld dat door hein, ingevolge hetgeen door den heer Knaap in de vorigo zitting bij de rond vraag ter sprake was gebracht, betreffende de werking der gezondheidscommissie in deze ge meente, meer speciaal in sectie F. F. een nader onderzoek was ingesteld. Hoewel hij van mee rling was dat deze vraag in don Raad niet op haar plaats was, werden daarin toch personen op den voorgrond gebracht, zoodat. de voorzitter meende dit niet stilzwijgend te rnoeten laten passeereD. Do secretaris der gezondheidscommissie deel de hem o. a. mede, dat werkelijk het woning- onderzoek systematisch plaa.ta vindt en ook in bedoelde sectie had plaats gehad. Nu zijn er in die sectie geen drie maar zeven woningen, die nog niet in orde zijn, hetgeen zijn oorzaak vindt in verschillende omstandigheden, doch dit is aan de commissie volledig bekend, die in deze gevallen eenige toegevendheid heeft betoond. Ook met de woningen die door den heer Knaap zijn genoemd, waren door de voorgenomen ver koop, deze toegevende bepalingen toegepast. Thans worden ze door den tegenwoordigen eigenaar in orde gemaakt., zoodat deze zaak zoo goed als afgedaan Is. Overigens meent de secretaris, dat omtrent de werkzaamheden van de Gezondheidscommissie in deze geen reke ning behoeft to worden gedaan aan den Raad of aan een lid daarvan. Besloten werd deze mededeeling voor kennis geving aan te nemen. 2. Voorstel tot verkoop van een gedeelte ge meentelijk bouwterrein te Hoofddorp. De Voorzitter stelt voor, mede in verband met de besprekingen die daarover zijn gevoerd in de geheime vergadering dit punt aan te houden en alzoo van de agenda af te voeren. 8. Rondvraag. Niemand der leden vraagt bij dit punt het woord, waarna de vergadering wordt gesloten. Tegen de niusscheuplaag. Door de afd. Haar lemmermeer van de Holl. Maatschappij van. Landbouw zullen evenals vroeger weer premiën worden uitgeloofd voor het inleveren van mus- seheneieren, hetgeen evenwel niet voor een jaar, maar permanent zal blijven doorgaan, om zoodoende de musschenplaag voor de landbouw, te bestrijden en trachten machtig te worden. Uit de geschiedenis van den H. Franciscus Kaverius, waarover ik u. ook al eens verteld heb, weet ge dat onder de uitgestrekte hed- idenache rijken, die deze heilige missionaris be reisde, ook het afgesloten Japan behoorde. En nog heden ten dage zetten zijn ordebroeders, de Jezuïeten, het heskeeringawerk voort, daarin gesteund door de zusters die voor geen enkel werk van barmhartigheid terugschrikken, als het ex om gaat een ziel voor God en den Hemel ite kunnen winnen. Zoo besturen de zusters in iBimoaaki een melaatschemnrichting en het is Opmerkelijk, hoe door heel Japan die inrichting hekend is en in hopelooze omstandigheden men tot haar zijn toevlucht neemt. De volgende ge schiedenis mag hiervoor tot bewijs dienen. 'b Avonds om tien uur werd nog aan de poort fr&u het zusterklooster geklopt eu toen men Opende, stond voor de deur een jonge Japanner Tan militair uiterlijk, die blijkbaar met een wa- Igentje gekomen was. „Ben ik hier terecht," vroeg hij. „Ilc kwam om zuster Colombina te spreken 1" Op het bevestigend antwoord ging hy naar het wagentje terug en hief er een yxouwelijke gestalte uit, die door een sluier volkomen be dekt was. In de spreekkamer gekomen, hief hij den sluier op en nu zag men een jonge vrouw, wier gelaat bijna geheel door de melaatschheid was weggevreten. „Dat is mijn oudste zuster," lichtte de Japan ner de ontstelde zuster in. „Wij wonen in Yoko hama en behooren tot den oudsten adel van Japan. Daar ik al vroeg wees was en alleen op de wereld stond, had deze zuster medelijden met mij en offerde haar vermogen en hare eigen schitterende vooruitzichten op om mij te helpen en mij een goede opvoeding te verzeke ren. Tot luitenant bevorderd, zond ik haar maandelijks een gedeelte van mijn inkomen en daar mijne zuster toen reeds lijdende was, stelde ik een dienstbode aan om haar te verzor gen. Maar toen mijn zuster teekenen van me laatschheid begon te vertoonen, liet de dienst maagd haar in den steek en zoo bleef de onge lukkige zonder verzorging achter. Toen liet ik mjjn betrekking varen om voortaan voor mijn arme zuster alleen te zorgen. Maar mijn geldmiddelen waren binnen eenige maanden geheel en al opgeteerd; wij woonden in een armzalige hut en hadden niets dan wat koren en rijst om onzen honger te stillen; daar enboven werd de toestand münec suattt koe' langer hoe erger. Ik hoorde van uwe inrich- ting spreken en heb haar van Yokohama naar i hier gebracht om u te smeeken u over haar te 1 ontfermen. Heb medelijden met haar!" Het verhaal, zoo roerend in zijn eenvoud, de ellendige toestand der ongelukkige, die bijna op een levend-doode geleek, en de tranen van haar broeder ontroerden ons diep. Aanstonds werd een bed voor de zieke gereedgemaakt en ook een nachtkwartier voor haar broeder. Den volgenden dag wilde de jonge man niet langer van de gastvrijheid der zusters gebruik maken, vol vreugde, dat zijn zuster zoo goed verzorgd werd. „Ik voel mij, alsof ik in den Hemel ben," zei hij by het afscheid. Niet lang daarna stierf de arme melaatsche, maar als christin. Haar laatste wensch was, dat men haar broeder schrijven zou, dat zij gelukkig als christin was gestorven en voor hem dezelfde genade van God afsmeekte, DE SLIMME VRAGER. (Ingezonden door Edzard Ansingh.) Aan tafel, bij den heer van Hage© Was het eenmaal tot een we. Dat geen kind om vleesoh mocht vragen, 't Werd aan allen voorgezet. Brood en toespijs mocht men eten Ieder naar ziin hartelust Eens nu had papa vergeten Vleesch te geven aan August. Deze, met de zaak verlegen, Zag het vleesch al zwijgend aan En hij heeft zoo lang gezwegen Tot men wou van tafel gaan. Eindelijk zei hij: „Mag ik vragen Om een weinig zout, papa?" „Wat," hernam mijnheer van Hagen, „Zout, als ik u wel versta? Waartoe, zou ik gaarne weten, „Gij hebt immers vleesch gegeten?" „Voor 't vleesch," dus sprak August en zag de schotels na, „Dat ik straks krijgen zal, als 't u belieft, papa 1" OPLOSSINGEN. 2. Vol Ledig. Volledig. 3. Een schop. 4. Zwart Sluis. Zwartsluis. 6. Graaf Raaf. e emrredez meeesana CORRESPONDENTIE. bi. A., to R'dam. Ik ontving in den laatsten tijd niets meer van u en uw zusjes; hoe komï dat? Laat mij eens gauw wat van u hooren l DE RAADSELREDACTEUR,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7