WëtHschappelqke ïeridilea STADSNIEUWS. DE SPAARNEBANK iEiliÜS BIT m BIT HEB Scciale Berichten. KERkKlEUWS. Uit onze Oost. AMSTERDAMSCHE BEURS. belast zich met de uitvoering van effectenorders. Rechtszaken. KOERSEN VAN HEDEN, 19 AUG. W'U 16j;e li Is WIa 77 kj* io 'ia 47'/ l^'ós NIEUWE UKACHT SS, HAARLEM, Éi2i2*l£iBïi@SSWg. Metsu, die ook werden begeerd, gingen al te duur. Door mevrouw Rose-Molewater te 's-Graven- bage is op de veiling nog een kostbaar schil derij van Jacob Backer (Jongensportret) aan gekocht om het aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aan te bieden. De Regeering neemt de gelegenheid te baat, om aan de vereeniging „Rembrandt", aan me vrouw Rose en de andere particulieren, die bij droegen voor den aankoop door „Rembrandt", hulde te brengen. IXe Internationaal Physiologeneongres. Voor het negende Internationale Pliysiolo- gencongres, dat van 26 September a.s. te Groningen wordt gehouden, hadden zich tot 7 Augustus ruim 400 congresleden laten in schrijven. Het aantal neemt echter nog dage lijks toe. Er komen geleerden uit alle deelen der wereld, zelfs uit Argentinië en Japan. De deelneming uit Engeland en Amerika is bijzonder groot. HULDIGING VAN PASTOOR .VERRIEST. De groote huldiging van pastoor Verriest, door Styn Streuvels op touw gezet, heeft Zondag te Ingoyghem in Vlaanderenland op schitterende wijze plaats gehad. De Maas bode meldt er het volgende over: De groote hulde den „pastor van te lande", Hugo Verriest, bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag gebracht, heeft een schitterend verloop gehad. Alle huizen en straten van Ingoyghem wa ren versierd en droegen opschriften, ontleend aan werken van Verriest. Om elf uur begon het défilé der Vlaamsche vcreenigingen voorbij de woning van Verriest, die te midden zijner familie, op een tribune den stoet in oogenschouw nam. Het défilé duurde een groot uur en omvatte 12.000 man; er namen veertien groepen ruiters en twintig faniares aan deel. Verschillende vereenigingen boden Verriest bloemstukken aan, andere albums, gouden ge denkpenningen en eindelijk de „Violier" van Amsterdam het Verriestportret van Xoorop. Het muziek speelde daarbij het „Wien Neer- lands Bloed". Op de Weide van St.yn Streuvels had daarna een toespraak plaats van Aug. .Vermeijlen, welke Verriest ziju borstbeeld aanbood van Jules Lagae. Om het verhoog stond een woud van wap perende vanen, de lucht daverde van „Leve Verriest", „Vliegt de blauwvoet, storm op zee". De menigte zong „Ons vaderland", van Jan Blockx en „Vlaamsche Leeuw", Prof. Vermeijlen huldigde Verriest als den grooten levenswekker, als den man, die de leuze heelt doen weerklinken „Ons volk moet her leven." Dat het nu is herleefd, is het werk van .Verriest en daarom is heden deze groote vierdag. Om Dvee uur begon het banket in de feest tent, waar 1140 menschen aanzaten. Ei wa ren 50 rafels; de eeretafel was op een ver hoog, daar zaten Hugo Verriest, prof. Gust. ■Verriest met zijn vrouw, prof. Aug. Vermeij len, de nieuwe pastoor van Ingoyghem, dr. Eug. van Oye van de Kon. Vlaamsche Aca demie, Trans Bastiaanse namens de Noord- Nederl. Vereeniging van Letterkundigen, Frans van Cauwelaert, de burgemeester van Ingoyghem en Frans Reinhard, griffier van den Vluamschen Uolksraad. Onder het diner werden Vlaamsche werken uitgevoerd door verschillende solisten. Prof. Vermeijlen, voorzitter van het feestco mité, las, onder groot enthousiasme, een Viaamsoh telegram voor van den koning, waarna hij den eersten toast uitbracht op het koninklijk huis, prof. .Vermeijlen huldig de daarna Verriest als den man, die ons heeft geschonken het schoone ideaal van broeder schap. Menschen van allerlei stand én rang, van allen godsdienst en levensrichting, zijn hier broederlijk te zamen, alle verdeeldheid is verdwenen voor het eene woord Vlaande ren. Hij huldigde verder Nederland voor zijn deelneming aan dit feest. De pastoor van Ingoyghem huldigde pas toor Verriest namens zijn oude parochiekin deren. De dokter van Ingoyghem namens de armen en lijdenden. Frans Bastiaanse droeg een hulde-gèdicht voor, waarna hei „Wien Neerlands Bloed" werd gezongen en eindelijk sprak Frans van Cauwelaert. Hij bracht Verriest da hulde van de politiekestrijders, omdat hij voor hen is het levend voorbeeld, als een open boek der ■wijsheid, ais de macht dar openbaarheid van bet woord. Gij zijt, zeida hi niet de nederige „pastor van te lande", gij zijt niet de man van het kranke geluid, gij zijt de tooveraar, de koning van dit land, de bronne van het ■Vlaurnsche leven. Er werden nog stapels telegrammen voor gelezen, zelfs uit Indië en Buenos-Ayres. Buiten hadden overal concerten plaats en zongen liedertafels. Des avonds was heel het dorp verlicht, vooral schoon verlicht was het „Lijsternest" van Streuvels. Het slot was een luisterrijk vuurwerk. Er waren 25.000 menschen nr Ingoyghem, dat anders nog geen 2000 zielen telt. Het telegram, dat de Belgische Majesteiten aan pastor Verriest zonden, luidde aldus: „Wij sturen onze levendige gelukwenschen aan den eerbiedwaardigen priester die door geheel Vlaanderen wordt vereerd en die he den met begeestering wordt gevierd. Het is ons bijzonder aangenaam hem onze oprechte genegenheid uit te drukken en hulde te bren gen aan zijn talent en edel karakter. Albert en Elisabeth." DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM Naar aanleiding van het voorstel van de heeren Ter Haar, Sutorius, Zwart en Ruys bij den Amsterdamschen gemeenteraad ingediend, om de verordening op de winkelsluiting in te trekken, heeft het dagelijkse!) bestuur van den Nederlandschen Bond van slijters en ge distilleerd „Vergunning B" een adres van «dhaesie gezonden. In het adres voert de Bond als redenen aan: dat de houders van een slijtvergunning zeer groot finaneiëel nadeel, ondervinden van den jhuidigen toestand, (de winkelsluiting-verorde ning heeft het jaarlijksch inkomen van me- jiig slijter met meer dan duizend gulden doen verminderen) omdat hunne artikelen hoofd zakelijk in de avonduren geconsumeerd wor den en een groot, deel van het publiek ze biet van te voren inslaat, maar op het oogen- blik, dat daaraan behoefte blijkt te zijn en dit is op een tijdstip, dat de houders van een slijtvergunning niet meer mogen verkoopen; dat dit aan den houder eener slijtvergun ning daarom zooveel schade berokkent, omdat het publiek niet tot den volgenden da,g wacht met zijne inkoopen te doen, maar in den tijd, dat de slijtvergunninghouder niet mag ver koopen, naar den tapper gaat, die clandestien kan slijten, of naar den bierhuishouder, bij wien het verlangde ook te verkrijgen is; dat in het algemeen met de winkelsluiting- verordening niet zijn bereikt de resultaten, die men daarvan had verwacht en dat spe ciaal de winkeliers in consumptie-artikelen de dupe van deze regeling zijn; dat 'de winkelsluitingverordening toch in het leven is geroepen tot bescherming van het winkelpersoneel en juist in da winkels waar consumptie-artikelen worden verkocht, betrekkelijk weinig personeel werkzaam is, (zoo is b.v. in nog geen 5 pet. der zaken met een slijtvergunning winkelpersoneel) en voor die zaken de verordening het meest drukkend is. Pastoor J. B. A. Diekmann. De Zeereerw. heer J. B. A. Diekmann, pastoor te Bodegraven en oud-pastoor van Schoten (dorp), die sinds eeuigen tijd ver pleegd werd iu het St. Antonius-Gasthuis te LTtreeht, is gisteren van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN Z.EERW. HEER PASTOOR BOO EL AMP. Het zilveren jubileum van onzen pastoor, den Z.Eerw. heer J. Th. Boonekamp, is to Heemskerk heel hartelijk gevierd. Donderdagavond om vijf uur werd Zijn Eerw. van de grens der gemeente door een stoet van 60 ruiters op versierde paarden en 50 fietsers ingehaald. De heer Bergfeld sprak den jubilaris aller hartelijkst toe, waarna het dochterje van de heer G. Sèignette den pastoor bloemen aan bood. De stoet vertrok daarna naar net Kerkge bouw. In een eerste rijtuig hadden de pastoor, de kapelaan en de pater plaats genomen; in een tweede koets va? do familie van den Z.Eerw. heer pastoor gezeten. Verder volgden de kerkmeesters, de feestcommissie, de ar- menmeensters, ton slotte ruiters en fietsrijders Bij de Noorderlaan werd de stoet opgewacht door het muziekkorps uit Castricum, dat den jubilaris verwelkomde. Bij de Kerk werd Z.Eerw. opgewacht door een stoet bruidjes. Onmiddellijk ving het plechtig Lof aan, gecelebreerd door. den jubilaris. .Vrijdagmorgen droeg de Z.Eerw. heer pas toor de plechtige II. Hoogmis op, waaronder de jubilaris een roerende dankpreek hield. Des namiddags werd een plechtig Lof ge celebreerd en gisterenavond werd aan de pas torie een serenade gebracht. Hierbij was een groote menigte tegenwoordig. De Kerk en haar omgeving was zeer mooi versierd met groen, bloemen en lampions. Een prachtig gezicht 1 .Van de receptie werd door zeer velen ge bruik gemaakt om den jubilaris geluk te wen- schon. Door de parochianen en de leider der H. Familie werd Z.Eerw. als cadeau aan ameu blement aangebedende schoolkinderen gaven Kerksieraden cadeau. (Reeds in een deel onzer vorige oplage vroe ger geplaatst.) De Katholieke H. B. S. in Intlië. Uit Batavia wordt ö.d. 19 Juli gemeld aau de Delibladeu: Op de aanvraag om een ter rein van vijf houw grootte aau de RiOuw- straat door de St. Aloysins vereeniging, voor den bouw van een katholieke H. B. S., is af wijzend beschikt. DE CINETOPHONE. Het nieuwste is er nu, en volmaakt! Edison heeft cinema en phonograaf vast aan elkaar verbonden, en de combinatie moet een voudig meesterlijk zijn! Uit de N. Fr. Pr. vertaalt het A. li. een en thousiast verslag van de eerste uitvoering te Weenen van deze nieuwe verbakelijkheid, waarbij alle stedelijke autoriteiten tegenwoordig waren. Zóóveel succes had de nieuwe machine daar, dat het vaststaat, dat het binnen zeer korten tijd over de geheele wereld de bioscoop zal vervangen. Althans zoodra Ediscn controle over het fabrikaat niet meer noodig acht. En dat zal wezen, zoodra de machines zoo perfect zijn, dat het gerust aan iedereen kan worden over gelaten om er opnemingen mee te doen. Tot zoolang kunnen de apparaten alleen van de Amerikaansche Edison Company worden be trokken met opnemingen en al. Op het oogen- blik is het repertoire 40 stuks rijk en dagelijks komen er nieuwe nummers bij. Voorloopig zijn de Amerikaansche variété's de grootste afne mers. 't Schijnt niet "gemakkelijk geweest te zijn om de cinetophone tc construeeren't lijkt zoo een voudig voor een leek om de cinema met de pho nograaf te verbinden. Daarin zat dan ook niet het bezwaar en iets dergelijks hebben we vroeger wel bij Pathé gezien, maar de moeilijkheid zat 'm daarin, dat het beeld en het geluid, dat door dat beeld gemaakt wordt op precies hetzelfde moment moeten worden gezien en gehoord. En daar ontbrak tot nu toe wel wat aan. Als 't zangeresje op 't doek zich wanhopig inspande om de hooge c te halen, dan was de phonograaf nog aan 'tx aanloopje bezig en als ze na dien hoogen toon boog voor 't applaus, dan gilde de phonograaf de een of meer gestreepte er pas uit. Het scheen onmogelijk om een absolute ge lijkheid van tijd te verkrijgen. Een tweede moeilijkheid was, dat de gewone phonograaf eischt, dat er vlak voor of in het toe stel gesproken of gezongen wordt. Scènes konden dus tot nu toe niet worden opgenomen. Maar Edison werkte onvermoeid en wat hij eenmaal begonnen is, dat zet hij door,tot hij zijn doel volkomen heeft bereikt. Edison heeft eens gezegd: „Geniebestaat uit één procent inspiratie en negen-en-negentig procent transpiratie." En Edison, dat kleine, eenvoudige mannetje, die er meer uitziet, als een dornsonderwiizer dan als een genie, heeft net zoo lang getranspireerd tot de cinetophone klaar was. Daartoe moest hij eigenlijk twee uit vindingen doen: ten eerste moest hij een phono- graphisch opnemings-apparaat construeeren, dat zoo gevoelig is, dat het zacht gesproken woor den of geluid, dat op een afstand gemaakt wordt, volkomen zuiver weergeeft. Vier jaren geleden is hem dat gelukt. Het toestel was klaar en nam alles op wat binnen een cirkel met het apparaat als middelpunt en een straal van 12 meter, voor geluid werd gemaakt. Nu kwam het tweede en moeilijkste deel van de uitvinding aan de beurt: het synchronisme, de absolute, mechanische overeenstemming van de beide apparaten. Drie jaren geleden was hij ook daarmede klaar. Een schijnbaar zeer eenvoudig schroef-mecha- nisme zorgt daarvoor. Neemt de phonograaf op, dan doet de cinema, die met de eerste door een electrische geleiding verbonden is, het ook. Stopt de phonograaf, dan stopt ook de cinema. En dat gaat alles automatisch, onafhankelijk van menschelijke vergissingen, als Siameesclie tweelingen, waarvan de een hetzelfde moet doen, wat de andere wil. Weenen heeft in Europa de primeur gehad van de nieuwe uitvinding. Daar werd Donderdag j.l. de eerste uitvoering gegeven in de Beethoven- zaal en er werd een heel programma afgewerkt. Nummer een was een voordracht over de cine tophone. In het begin hinderde het gekras van de nhonograaf, die achter het doek stond, maar daar v/as men gauw overheen om met onverdeel de bewondering al dat nieuws te aanschouwen. Die man, die daar stond en sprak, leefde ge woonweg. Hij maakte opgewonden en een beetje belache lijke drukke bewegingen, zooals de Spaansche Zuid-Amerikaan dat doet en ging ten slofte over tot de practische demonstratie. Hij blies op een in trument en men hoorde niet alleen maar zag als het ware hoe de toon ontstond; honden stormden luid blaffend de salon binnen, de man blies op een trompet en het was een la waai als een oordeel. Tweede nummer: Meer dan levensgroote figuren verschenen op het doek, zongen, maakten gekne'd met elkaar en clansten. Daarna een complete variété-voorstelling. Een neger parodieerde een volksredenaar; elk woord was te verstaanop hem volgde een komisch duet en er werd danig gelachen. Men vergat waar men was en voelde zich als in een speciali- teitentheather. Daarna een concertnummer. Een Zuid-Ameri kaansche, nogal corpulente zangeres zong in het Spaansch een aria uit „Carmen". De stem was maar zoo-zoo; men kritiseerde haar als kunstenares, omdat ze leefde, alsof ze werkelijk op het tooneel stond te zingen. Daarna een kostelijke scène uit het Ameri kaansche jongensleven. Negen „college-boys" stormden binnen, zongen valsch, oorverscheu rend door elkaar, maakten allerlei kromme sprongen en gedroegen zich zooals jongens doen als het hek van den dam is. De scène werd herhaald, terwijl de cinema werd uitgeschakeld, zoodat alleen het lawaai gehoord werd; toen werd ze weer op gang ge bracht en het beeld viel juist op het goede mo ment in, wat een daverend applaus verwekte. Een paar acteurs in de zaal trokken lange gezichten, want ze vreesden een zekeren onder gang van hun beroep. Wat onmogelijk is, want zonder acteurs geen goede cinetophone. Zelfs stelt deze nieuwe uit vinding hooge eischen aan hun spel niet alleen, maar ook hooge eischen aan hun stem. De nieuwere vorm van acteeren, n.l. het spe len voor de bioscoop zal spoedig hebben uitge diend; de acteur zal zich niet langer behoeven te wringen in het harnas van de pantonine, maar de opvoering van het een of andere stuk zal in haar geheel worden opgenomen en door de cinetophone weergegeven!. Opgewonden schrijft de N. F. P. dan verder: De concurrentie zal er voor zorgen, dat op den duur alleen zeer goede stukken door prima artisten gespeeld, worden opgenomen. Het beroep van acteur wordt daardoor als i door tooverslag veranderd, Geen reizen en trek ken meer, geen tot vervelens toe spelen van een rol, maar voortdurend instudeeren van nieuwe stukken, w aarvan de premières worden opgeno men voor de cinetophone, die liet onder het pu bliek brengt. Eindelijk zijn we dan nu zoover, dat de goede acteurs en actrices na hun dood zullen voort leven en dat de opnemingen van hun spel zullen zijn een blijvend en tastbaar bewijs van hun voortaan onvergankelijke grootheid. De groote schilders, dichters, beeld .ouwers, schrijvers ken nen we uit hun werkengroote acteurs en actri ces kennen we slechts bij overlevering. Dat wordt nu anders. Ook deze kunstenaars zullen voortaan de eer krijgen, die hun ruim schoots toekomt en die zij tot nu toe slechts bij htm leven mochten ontvangen. Er is nog een andere factor en dat is dat de jongere acteurs later veel zullen kunnen Ieeren van het spel van hun oudere en dan soms reeds overleden collega's. Op de tooneelschool zal het een nieuw en zeer voornaam vak worden om de leerlingen het spel van goede acteurs door mid del van de cinetophone te laten zien Zijn de verwachtingen niet wat al te hoog? GEMEENTEZAKEN, crzoek om boomeu te venen. Door een. negental bewoners van den Gast- lntissingel vanaf de Iloutbrug tot de Wa- genmakerslaan is aan den Raad het ver zoek gericht om de voor hun perceelen staande boomen, 8 stuks, te willen doen ver wijderen en wel omdat de boomen het toe treden van licht beletten tot de perceelen; omdat de, rijweg daar, met het oog op het drukke auto-verkeer, zeer smal is, en om die reden niet zonder gevaar; omdat cle vlag gen niet kunnen worden uitgestoken; cn dat het dichte bladerdak het uitzicht be lemmert vanuit de bovenwoningen. Personalia. De heer K. Pijper verzoekt om eervol ontslag als onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. no. 6. De lieer J. Butter verzoekt hetzelfde als onderwijzer aan de school voor gewoon Lag. Ond. no. 2. De heer P. Schoft verzoekt eervol ont slag als onderwijzer aan de Opleidingsschool tot het Hooger- en Middelbaar Onderwijs voor jongens en meisjes. De heer D. Inklaar verzoekt ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer aan de Opleidingsschool voor Jongens. Onderwijzend personeel. B. en ,W'. stellen voor, krachtens art. 7 der regeling van het b er hal' nïf s o n d e r w ii s alhier, voor de volgende cursus aan de her halingsschool, hetzelfde onderwijzend perso neel te benoemen, dat dienst deed bij den cursus 19131914. Een Eigendomskwestie. Een zestal bewoners en eigenaars van per ceelen aan het Donkere Spaarne en van ach ter deze perceelen gelegen terreinen, heb ben het volgende adres aai^ den Raad ge richt dat over de voor hunne perceelen liggende straat langs het water ligt een met gras begroeide strook grond ter oppervlakte van 5 aren 25 centiaren; dat zij sedert onheugelijke jaren over dien grasgrond hebben beschikt en daarop onge stoord en ondubbelzinnig, daden van bezit hebben uitgeoefend, totdat nu zeer onlangs de Gemeente in die strook door werklieden in haar dienst heeft doen graven, daarlangs trottoirbanden en daarop bestrating heeft doen aanleggen, met de kennelijke bedoeling daarvan te maken openbare straat en loswal of marktterrein. dat vertooners tegen deze onteigening ten algemeenen nutte om redenen lien daartoe moveerende geen verzet- wensehen te doen en hunne bezitrechten niet zullen doen gel den zoolang de weg om eene billijke scha deloosstelling van de Gemeente te verkrij gen, hun nog openstaat. dat zij om daartoe te geraken thans aan Uwen Raad wensehen voor te stellen en aan te bieden hunne rechten op die strook grond van hen te koopen tegen betaling van f 2.50 per vierkanten meter, of wel tegen betaling van zoodanige som als door deskundigen in gemeen overleg te benoe men, zal worden vastgesteld. PERSONALIA. De heer A. Baas, brievenbesteller aan het postkantoor alhier, is geslaagd voor het toe- gend taal- en letterkundig congres alhier zal gehouden worden. WEER EEN ONGELUK OP 'T KOPJE. Vanmorgen moest een loopjongen van een onzer Haarlemsohe kleermakersfirma's een boodschap doen op den Kinheimweg bij Bloe- rncndaal. Per bezorg-fiets ging het er heen, maar blijkbaar kon de knaap den lust niet weerstaan, een tochtje-óm tc doen. Op 't Kopje werd het bekende kunstje uitgehaald om in volle vaart den weg af te rijden.... met het gevolg dat hij met fiets en al ondersteboven smakte en de jongen gewond op den weg bleef liggen. In villa Dennenoord werd de knaap liefderijk opgenomen en verbonden: zijn been was gewond en de borstkas ge kneusd. De geneesheer oordeelde het noo dig den jongen naar het St. Elisabethsgasthuis te doen vervoeren waar hij nu wordt ver pleegd. De fiets was ook deerlijk beschadigd. De onvoorzichtige knaap, G. geheeten, woont in de Stoofsteeg. TAAL- EN LETTERKUNDIG CONGRES. Thans is definitief bepaald, dat het vol gend taal- en letterkundig congres te Haar lem zal geliou ion worden. POSTIJ UIV EN VEREEN. AMSTERDAMSCH KWARTIER. De postduivenverceniging Amsterdamscli Kwartier hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven van Hoei (België) afstand 213 K.M. De duiven werden des morgens te 7 uur met zwaren tegenwind in vrijheid gesteld. De prijzen werden behaald ais volgt: W. Looyenga, le. 2e en 10e; Th. N. v. d. He.y- de 3e en 8e; J. Radsma 4e, Ge en 7e; H. Sondorp 5e, en A. Glas 9e prijs. Dc eere- prijs, een kanarievogel, uitgeloofd door den heer Boogaard werd behaald door W. Looyenga. Ook hield deze vereeniging een wedvlucht met oude en jonge duiven van 's Hertogen bosch. De prijzen werden behaald door de heeren V. Vergers le en 10e; P. Kok 2e, 3e en 7c; H. R. Mulder 4e en 8e; J. (Rads ma 5e en 6e en Th. N. v. d. Heyde 9e prijs. CIRCUS SIDOLI. De voorstelling van gisteravond was we derom prachtig. De mooie, ruime tent was zeer goed bezet, en de verschillende num mers werden luide toegejuicht. Vooral wat hier aan paardenmateriaal te zien is, is zeld zaam mooi! Een stal paarden als die van den heer Sidoli vindt men maar héél zelden 1 De variété-nummers vooral die der „men schelijke vliegers" waren alle uitnemend, maar ons bevalt de paardendressuur toch maar het allermeest! .Vanavond weer gala-voor--»- stelling, morgen twee voorstellingen. BRANDJE. Terwijl de bewoners afwezig waren be merkten buren dat er rook kwam uit het dakraam van perceel 19 aau de Schouwtjes laan, bewoond door II. B. van Velzen. Toen men het huis binnendrong stond dit vol rook, doch men bemerkte geen vlammen. Het bleek dat eenige doeken smeulden, alsmede eenig huisraad. Met eenige emmers water werd het gebluscht. Spuit X en Jetje rukten uit, doch deden geen dienst. Tot nu toe is'de oorzaak onbekend. Een en ander braht he denmiddag half drie, toen het gebeurde, heel wat beweging in de stille s4raat. FAILLIET VERKLAARD. Door dc Arr. Rechtbank alhier, zijn bij vonnis van heden in staat van faillissement verklaard: Th. Massee, tuinnïer, wonende te Lisse, de nalatenschap van II. F. P. Kube, leerhandc- laar te Haarlem, Gierstraat. J. P. Kotte- mann, kruidenier te Haarlem, Schermer- straat. In allen Rechter-commissaris Mr. E. J. Durhaus Mees, Curator Mr. G. A. Feits. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 17 Aug. d. van M. C. Kuijper— Lamm er s. d,. van A. C. MorsinkIttmaün. 18 Aug. d. van M. Blazer—v. Zandbergen. - z. van W. Heijncrman—Voerman. 19 Aug: z. van A. M. v. Tongeren—Koppen. 16 Aug. d. van N. Scheffer—Zuidam. Overleden: 17 Aug. O. H. Kappelhof, 81 j., Maerten van Heemskerkstraat. 18 Aug. F., 22 m., z. van J. Wensing, Pieterkiesstraat, J. 11. v. Broekhuizen—Augustus, 88 j., Schotersingel. A. Ton—Klasing, 72 j., Kamperlaan. A., 6 j., z. van W. Cassee, Westergracht. BUITENLAND. EEN SCHEEPSRAMP. Volgens een bericht uit Juneau in Alaska aan het. 'Handelsblad ïs in dö' G'ambéi-baaï het stoomschip „State of California" vergaan. 25 of meer passagiers en 27 man bemanning zijn vermoedelijk omgekomen. Het schip stiet op een rots. De lading en mail is verloren. Eenige opvarenden wisten zich o_p vlotten te redden. De passagiers konden echter over het algemeen niet tijdig genoeg wegkomen. DE VREDE .VAN BOEKAREST. SOFIA, 12 Aug. De Bulgaarsche minister raad besliste heden den vrede van Boekarest te ratifieeeren. MEXICO EN DE VER. STATEN. NEW YORK, 19 Augustus. Volgens een telegram uit Mexico-City heeft generaal Huer- ta president Wilson geantwoord dat hij elke inmenging van de Vereenigde Staten tusschen de verschillende Mexicaansche partijen ab soluut weigeren moet, terwijl hij ook .elke bemiddeling van welke mogendheid ook, met beslistheid weigeren zal. Dit antwoord van Huerta, dat aan president Wilson is mede gedeeld, heeft groot opzien gebaard. ALBANlë. TURIJN, 19 Augustus. De „Stampa" publi ceert een telegram uit Napels waarin wordt medegedeeld dat een Italiaansche prins die met een Oostenrijksche prinses is getrouwd, door ambtelijke Albanische kringen tot vorst van Albanië is bestemd. De bedoelde prins zou de graaf van Turijn, een neef van Koning Victor Ananuel zijn. Een officieele bevestiging van dit. bericht is nog niet ontvangen. DE MOGENDHEDEN EN TURKIJE. WEENEN, 19 Augustus.. Onder de Kabi netten vinden onderhandelingen plaats, welke ten doel hebben om zoo snel mogelijk een stap der mogendheden bij de Porte te doen, om .Turkije terug te houden vau de verdere overschrijding der Maritza. Bovendien is de bedoeling niet slechts Turkije te nood/, keil van Adrianopel af te zien, doch ook de Porte af te raden een aanval op Bulgaarseh gebied te doen. (Opgegeven door „DE SPAAKNEB ANK", Nieuwe Gracht SS (Telefoon 2B6S). Alhier), Koersen van latera ongeveer 2 uur. i. Amalgamated j t - Smcliir-5 en Rat, ,/L l" Cfinim. .Car en i uunkry Cammca Ene L eoujuiuu llamas Uliy Lammen Manna Pret. Marine L m ze f ret. Mexican 77 4/3 68I/2 261, t_ i Uimuifiü Misouri couiuiuu i'ULsb. Coal UW.m.ttU S.OUlh. K.. a Unrnuun Deuvac eauirnw Boca island wummun Meel Vttmmun iopekA Uiauufia LLuioa oumman .Wabash prei. .W abasft L j_ k b-ua. pcuyiwun Uew, .Vü--.t-uiaudau Aa-uos Vttniemaudai i'.1-—i- N. M. M I 5 pCi. CcrU N. .Yv, M t-v.umoi) Peru Pref, Peru Amsterdam Rubber Noderi. Rubber Gc-aus. Pc Orion a j. Gow. DfirdUHii In—a. Rara, P.elr. United Cigar -• n.-nlie J_ 1 lid" p 20>/< 2 al)2 2 U/2 18V2 64 88 164 5 1Ö1/4 650 362 140 V2 108 183 72 2471/2 991/2 187 12ö1/a 47 77H/W (30 29 26 iei/I6 141 u 231 1 »7/» W1/4 21 63i3/l0 154 416/ie löi/z 647</2 160 10 108 247 97 325 4.17Ji 4:U Amerika flauw. Tabakken in reactie. Mij nen verdeeld. HEEMSTEDE. Treurig ongeluk. Hedenmiddag 12 uur gebeurde op den Bin nenweg nabij de Ilazepaterslaan een treurig ongeluk. Het zes-jarig zoontje van P. van Bakel wonende Molenwerfslaan, mocht meerijden op een vuilniskar. Op bovenbedoelde plaats viel hij er af met het treurig gevolg dat hij lief wiel van de vuilniskar over het hoold kreeg en onmiddellijk dood was. Per doodenbiancard werd het lijkje naai de ouderlijke woning vervoerd. HAARLEM, 18 Aug. Botermarkt. Aangev. en verkocht 30 K.G. boter f 1.601.50 pcr K. G. 1 VAN ELDERS. FAILlEN. Failliet verklaard: 13 Aug. J. M. Oosters, koffiehuisfioudei', te Koudckerke. Joh. Bezemer, banketbakker te Schoon hoven. W. F. H. Rechtdoorzee Group, zonder beroep, te Schoonhoven. 14 Aug. J. M. de Smalen, aannemer, te Baarn, Laanstraat. T. van Sc-haick, slaapsfeehouder, te Amersfoort. J. van Breemaat, caféhouder, te Amster dam, Piet Retiefstraat 57. Opgeheven de faillissementen van T. Stik ker, wed. W. Rotteveel, te 's Gravenhage van YV. F. van der Bogt, stukadoor, te Rot terdam, Jaffakade 10b (wegens gebrek aan ba ten); en van H. Otten, schoenmaker, Rot terdam, Boezemsingel 114a, (bij gebrek aan baten).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7