BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. UIT DE ZAANSTREEK. NIEUWS UIT OEN OMTREK KORT OVERZICHT. DE BALKAN. De Turken storen zich niet aan de bedreigingen der mogendheden en houden vol. AMERIKA. Het conflict tusschen de Yer. Staten en Mexico verscherpt. DE BALKAN. De toestand. De Turken laten de mogendheden praten en waarschuwen en kapittelen en gaan toch hun eigen gang. Zoo publiceerde de Tanin een opmerke- kelijk artikel, dat blijkbaar bedoelde voor te bereiden op het begin van rechtstreekscke onderhandelingen met Bulgarije, wellicht wel de zending van een Turksch onderhan delaar naar Sofia. Het blad 6chrijft: „De tegenwoordige ab normale toestand kan niet voorduren. Tur kije kan niet voortdurend een 250,000 man sterk leger aan de grens op de been houden, terwijl alle andere staten, zelfs Bulgarije, demobiliseeren. Daarom moet een oplossing worden gevonden. Toch zou de weg over de mgendheden een omweg zijn. Het zou zijn te wenschen, dat de mogendheden zich ertoe bepaalden tot Bulgarije te verklaren: „Word het rechtstreeks eens met Turkije." De Turksche regeering harerzijds diende Bulgarije aan het verstand te brengen wat zijn waar belang is. Wanneer de Bulgaren niet volkomen verblind zijn, moet huu ge voel van wraak zich tegen de Grieken en Serviërs richten, niet in Adrianopel of zelfs Konstantinopel, waarheen de groote mogend heden h ennooit zullen laten oprukken, maar in Kawala en Monastir ligt de toekomst van Bulgarije. Het zou onbegrijpelijk zijn, wanneer Bul garije de Bulgaarsche bevolking van Mace donië onder vreemd juk liet om naar het be zit van het door Mohammedanen en Grieken bewoonde Thracië te streven. Het is de plicht van de mogenheden die de Bulgaren bescher men, de regeering te Sofia erop opmerk zaam te maken, dat voor de Turksche re geering het oogenblik is gekomen om Bul garije tot vrijwilligen of gedwongen afstand van Adrianopel te doen besluiten. De Turk sche regeering moet daarom haar eisehen voorleggen aan de reegering te Sofia en al les doen om de onderteekening van het pro tocol door te zetten." Het bovenstaande schijnt men zoo te moeten lezen, dat Turkije eerst een poging zal doen tot rechtstreeksche onderhandelingen met Bulgarije en indien dit niet toegeeft, geweld ■wil gebruiken. Voorloopig schijnt Bulgarije echter nog niet de hoop te hebben opgegeven dat de mogendheden het zullen helpen. POTUGAL. Prettige toestanden. De Portugeesche correspondent van de „Pa- fcriote" schrijft, naar de Maasbode uit dat blad vertaalt, over den allesbehalve roos- kleurigen toestand, welke op het oogenblik in de vrijmetselaars-republiek heerseht, het volgende: De onverzoenlijke haat, waarmede op het oogenblik de republikeinen tegen elkaar wor den opgejaagd, is blijkbaar geen voorbijgaan- da crisis. Wij zijn er getuigen van, hoe on onderbroken men op elkaar aanvalt, vol ontembare verwoedheid en lage beleedigingen. Een onoverbrugbare kloof scheidt de vrienden van gisteren, die heden onverzoenbare te genstanders zijn geworden. In de pers komt natuurlijk deze campagne het scherpst tot uiting. En al blijft de „Mundo", het orgaan van minister Aff. Costa, het hatelijk blad bij uitnemendheid, de „Intransigente" en de „Rebate" doen weinig voor haar collega on der; met ongehoorde woede vallen zij de ministers, en alle overheidspersonen aan. Om zich een oordeel hierover te kunnen vormen, kan het zijn nut hebben den lezer eenige citaten voor te leggen: Dt. 11 Augustus schrijft de „Rebate": „Bezield met de vurigste hoop, dat dit nieu we stelsel hen zou verlossen van een ondra gelijke tyrannie, hebben zes millioen Por- tugeezen de republiek aanvaard. Maar uu zij zijn gevallen in de klauwen van een bende, dia het minste gezag, wil regeeren door vree- aai en, die allen onderdrukt, en hen, die tot voetbank dienden om tot hooge waardigheden op te klimmen, verschopt of naar verre eilanden verbant" 1 De „Socialista" van den llden Augustus is biet minder scherp in haar bittere ironie: „Dit staat vast, dat de Portugeesche per3 nooit zoo zeer de „aandacht" getrokken heeft van de overheden, als in deze „gelukkige" bijden van „vrijheid", „gelijkheid" en „broe derschap". Nu verbiedt de commissaris van politie aan de verslaggevers en correspondenten der bla- iden om de departementen der regeering bin nen te treden. Ten tijde der monarchie is nooit iemand op de gedachte gekomen om ©ns dit te verbieden." En Santos, de held der revolutie, schreef den 12den Augustus in de Intransigente".: „Portugal wordt bestuurd door een regee- Ting van vreesaanjaging. Dat was het eenige wapen, dat Aff. Oosta hanteeren kon, toen tij in de oppositie washet is nog het eenige wapen, nu hij de macht in handen heeft. Belcediging, bedreiging, geweld, en ten slotte .de krijgsraad en de gevangenis, ziedaar de politieke middelen, die men aanwendt om ©en regeering te bevestigen in net hart van jses müloien Portugeezen I Indien de galg ten de guillotine niet uit de politiek geban nen waren, zouden wij ze zeker in wer king zien in deze tragische periode van ons faationaal leven. En er zouden niet meer slachtoffers vallen, dan nu in de gevangenis bon van het vasteland en der eilanden: want doze gespierde armen voorzagen in de be hoefte van duizenden menschen, die nu in feilende en miserie wegkwijnen." Wat zullen de verdedigers van den „belas terden staat" aan dezen revolutionair, den Istichter der demagogische republiek in Por- jfcugal, antwoorden? I Ten slotte een bekentenis van een volbloed (voorstander <fer republiek in de „Rebate" van jflen llden Augustus „De nuidig© Portugeesche toestand is de tvcrergerde toestand der monarchie." Het kan er mee door! MEXICO. Een ultimatum van Mexico aan de Unie? Volgens een telegram uit Mexico-City, zoo bericht Renter's agentschap zou de Mexi- caansche minister van Binnenlandsche Zaken, Urrutia officieel verklaard hebben, dat Mexico de regeering der Vereenigde Sta ten tot 12 uur 's nachts den tijd had gegeven om de Mexicaansche regeering te erkennen. De minister zette niet uiteen, wat, ingeval van en niet-erkenning, gebeuren zou, maar hij meent te weten, dat een dergelijke houding van de Unie een afbreken van alle betrek kingen tengevolge zou hebben. Dit Reuter telegram, dat wij ontleenen aan de Tel., bevestigt dus wat wij gisteren al in een deel onzer oplage meldden. Uit Washington wordt middelerwijl geseind: De regeering ontkent, dat Mexico haar een ultimatum zou hebben gesteld. Staatssecre taris Bryan verklaart, slechts bericht te heb ben ontvangen, dat de Mexicaansche x-egee- ring de Amerikaansche voorstellen om op een vredelievende wijze aan de revolutie een eiude te maken, verwerpt. Ofschoon de leden der regeering daaromtrent zwijgen, is het waarschijnlijk, dat door deze verwerping alle betrekkingen met Huerta afgebroken wor den. De Senaat en officieele kringen vexklaren, dat de regeering alles heeft gedaan wat- een vriendschappelijk gezinde natuur zou kun nen doen, zonder haar toevlucht te nemen tot geweld, waarvoor geen enkele aanleiding bestaat. De Unie heeft er alleen belang bij het leven en de eigendommen barer onder danen te beschermen. De financieele verlie zen kunnen door schadeloosstellingen gedekt worden. Het leven der Amerikaansche bur gers wordt echter het best beschermd door hen uit Mexico terug te trekken. De regee ring overweegt daarom een verwijdering der Amerikanen uit Mexico. De ï-eiskosten zouden door haar betaald worden. HET XXe WERELDCONGRES VOOR DEN VREDE. Nog; vóór de opening van het eigenlijk congres maakten gisteren tal van deelne mers een tocht naar Rotterdam. Zij arri veerden ongeveer twee uur aldaar. Met een zestal trams werd een rijtoer door de stad gemaakt en omstreeks drie uur arriveerde het gezelschap aan het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging „De Maas". Daar werden de bezoekers namens het ge meentebestuur welkom geheeten door den burgemeester, die de volgende rede uit sprak „Toen wij vernamen, dat aan den voor avond van de opening van het Vredespa leis, uw XXste Wereld-congres in ons land gehouden zou worden op enkele mijlen af- stands van onze stad, hebben wij verzocht de eer te mogen hebben u hier te zien; en het college van B. en W. heeft mij op gedragen, u zijn voldoening uit te drukken dat gij deze uitnoodiging wel hebt willen aannemen. In Nederland kennen wij uw werk gedu rende bijna een kwart eeuw, wij weten dat dank zij de beweging, welke gij met zoo veel kracht steunt, het denkbeeld van den vrede en de geestdrift voor het einde der oorlogen in de volkeren indringen. Het is niet door verdragen, dat de geésel des oor- logs zal verdwijnen, het is door een altijd sterkere overtuiging in den boezem der na ties, dat de menschheid langzaam misschien met teleurstellingen, maar verzekerd van de overwinning, zich eindelijk bevrijden zal van deze noodlottige nalatenschap van het ver leden. Wij begroeten uw congres als een der krachten van deze heilzame beweging en wij wenschen u toe, dat uwe bijeenkomst een nieuwe stap moge beduiden in de richting van de vei'heven zaak van den vrede. En ik voeg er bij dat ook de stad Rot terdam gelooft een plaats te vervullen in den strijd voor dit doel, omdat onder de invloe den, welke de volkeren verbinden, de han del en de scheepvaart een allerbelangrijk ste rol vervullen. Zoo beroemt zich dan ook onze stad er op, waar zij haar havens aan legt en waar zij steeds nieuwe faciliteiten aan het wereldverkeer geeft, mede te behoo- ren tot het leger dat den oorlog aan den oorlog verklaard heeft." Hetgeen gij op uw rondvaart zultzien, zijn vóór alles werken van den vrede. Ik hoop dat zij u de overtuiging mogen schenken, clat ons land, ook door zijn stoffelijken ar beid op het gebied van het wereldverkeer, waard is de zetel te zijn van het Vredes paleis." De toespraak van den burgemeester werd beantwoord door den heer Emile Arnaud, president van het Bureau Internationaal, die bedankte voor de ontvangst en zijne be wondering pits prak over de schoone stad Rotterdam. De spreker uitte "de beste wen schen voor haar voortdurenden bloei en hoopte dat de werkzaamheden van het con gres tot de bevordering van dien bloei moch ten bijdragen. Onder de afgevaardigden op het XXe Wereldcongres voor den Vrede bevindt zich ook de prelaat mgr. Giesswein uit Boeda pest, die ook heeft deelgenomen an het jong ste congres voor vrouwenkiesrecht aldaar. In den loop van de volgende week zal hij voor de afdeeling Amsterdam van de Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht in een open bare vergadering het vrouwenkiesrecht ko men bepleiten. Op luisteri'ijke wijze heeft het Haagsch ge meentebestuur gisterenavond de leden van liet 20e wereldcongres voor den vrede in de fraaie salons van restaurant Royal ontvangen. In de groote bovenzaal had de eigenlijke receptie plaats door den burgemeester en mevrouw Van Karnebeek, aan wier zijde de wethouders De Wilde, Simons en Verbroek, hadden plaats genomen, terwijl ook een aan tal gemeenteraadsleden de gasten opwacht ten. Dezen werden door mr. De Pinto, voor zitter van „Vrede door Recht", of door den heer H. v. d. Mandere, secretaris-generaal van het congres, aan den burgemeester en diens echtgenoot» voorgesteld. Toen da ontvangzaal met gasten gevuld was hield de burgemeester, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, een rede, waarin deze getuige nis aflegde van de sympathie van het Haag- sahe gemeentebestuur voor de taak, welke het congres zich heeft gesteld. Hoewel de Omstandigheden niet geschikt zijn, om de ver wezenlijking van liet streven van het pacifis- s me te vergemakkelijken, achtte hij geen re- den voor de congressisten aanwezig, om dat gene, wat zij hoopten, op te geven. Op liet internationaal gebied, zoo zeide spreker, komt het er op aan de dingen te zien, zoo als zij zijn. De illusie, de overdrijving en de overhaasting zijn geschikt om den loop van den vooruitgang in de waagschaal te stellen. Indien de tweede vredesconferentie, vergeleken bij de eerste, één zaak bewezen heeft, dan is dat het noodlottige om boven het mogelijke en het bereikbare te willen gaan. Waakzaam blijvende, mo t men tevens weten af te wachten. Tenslotte spoorde hij aan tot gematighcid bij de besprekingen, opdat het congres eer zou aandoen 'aan het vredespaleis, in welks schaduw het samenkomt, en riep hij de con gressisten welkom toe in 's Gravenhage. Namens het congres antwoordde de Belgi sche senator Henri Lafontaine, president van het bureau te Bern, zijn levendige erkente lijkheid te willen uiten, in een zeer luid toegejuichte en geestige rede. In een groote zaal was een buffet aange richt, terwijl in de benedenzaal gelegenheid was, om aan afzonderlijke tafeltjes te sou- peeren. Een paar strijkjes luisterden het avondfeest op. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. enkele gezanten, het nieuwgekozen Kamer lid, de heer Knobel, de heer Röell, vice- president van den Raad van State, en ver schillende militaire autoriteiten. HOE ELDERS HET ONAFHANKELIJK HEIDS-EEUWFEEST GEVIERD WORDT. Te Leiden zullen de eigenlijke feestelijkhe den plaats hebben op 19 November, den dag waarop in 1813 de Hollandsche vlag weder op den stadhuistoren werd geheschen. Even wel zullen de militairefeesten reeds op Maandag 8 September worden gehouden. Begonnen zal worden met een militairen optocht door de stad, waarbij de deelnemers zullen gekleed zijn in uniform van 1813. Op het Schuttersveld zal een generale marsch woi'den uitgevoerd door tamboers in oud costuum en een proclamatie worden voorge lezen door trompetters eu hex-auten. Daarna wordt caroussel gei'edeu door 24 officieren en zullen keui-oefeningen plaats hebben door de infanterie met regimentsmuziek en nog verschillende andere oefeningen. Des avonds zullen deze feesten worden herhaald en zal een vuux-werk den dag besluiten. Het terrein zal worden versierd en als militair kamp worden ingericht. PARTIJDIGE BENOEMINGEN. In de Maandag gehouden bestuursvergade ring der afd. Amsterdam van den Ned. R. K. Volksbond werd o.m. besproken de benoe ming vau 22 personen, aangewezen de ouden van dagen bij het aanvragen eener rente als bedoeld in de artt. 859 en 370 der invalidi teitswet voer te lichten. Uit deze benoeming ie gebleken dat geen rekening is gehouden met die personen der R. K. partij, welke eveneens hiervoor in aanmerking konden ko men. De vergadering sprak hierover haar sterke afkeuring uit, daar door deze benoe mingen zeer vele R. K. personen zijn gene geerd en men dientengevolge geen rekening heeft willen houden met alle richtingen. De vergadering besloot naar de Msb. meldt deze motie te publiceeren en den burgemees ter van Amsterdam er van in kennis te stellen. DE REVOLUTIONAIREN IN INDIë GEÏNTERNEERD. Blijkens bij het departement van koloniën ontvangen telegram zijn bij besluit van den gouverneur-generaal van eergisteren E. Douwes Dekker, Mas Tjipto Mangoen-Koe- soerno en Raden Mas Soewardi geinterneerd respctievelijk te Koepang (Timor) Banda en Banka. Blijkens dit ambtelijke bericht heeft de In dische regeering nu eindelijk eens flinke maatregelen genomen tegen de socialistische revolutionairen, die in Indië zooveel beroe ring brengen en erop uit zijn, Indië van Ne derland te ontnemen. De bedoelde mannen zijn de hoofdlieden der revolutionaire vereeniging Soerekat Islam. De Inbraak in de Roelof Hart straat. Door de politie zijn nu, uaar bet Hbd. meldt, drie mannen en een vrouw aangehouden, die verdacht worden betrokken te zijn geweest bij de brutale inbraak, Zondag j.l. in een pei-- ceel Roelof Hartstraat 144 gepleegd. Onder de aangehoudenen is naar wij vernemen Jacobus Roos, één der gebroeders, die enkele jaren geleden deel uitmaakte van het „trio", dat door zijn inbraken in verschillende per- ceelen van zich deed spreken. De thans aan gehoudene was in Juni uit de gevangenis ontslagen, na ©en straftijd van 4% jaar wegens de inbraken, door het trip gepleegd. Roos moet de aandacht der politie getrok ken hebben, doordat hij in den nacht van Zondag op Maandag aan den zwier was en grove verteringen maakte. Er is bij de inbraak in de Roelof Hart straat naar nader is gebleken, ook geld gesto len, n.l. ongeveer 130 aan specie. Behalve deze drie mannen en de vrouw, zijn gistermiddag in verband met dit mis drijf nog twee mannen aangehouden. Het zestel werd aan het bureau Overtoom door den hoofdinspecteur-afdeelingsohef van dat bureau, den heer D. Land, gehoord. Allen ontkenden echter, iets vau de inbraak af te weten. Geen der bij de inbraak ontvreemde voorwerpen, waaronder ook ©en aantal hor loges, werd op de verdachten bevonden. Wel werd aan de schoenen van J. Roos kalk ge vonden, waarvan zal onderzocht worden of het dezelfde soort kalk is, als die welke bij het doorbreken van den muur in perceel Roe lof Hartstraat 144 werd losgemaakt. Voorts hadden enkelen van het aangehouden gezel schap loopers in huu bezit. Onder de gearresteerden bevindt zioh nog een tweede, die bij de politie als een bekend inbreker te boek staat. Roos is in den nacht van Zondag op Maan dag met eenigenvan de thans aangehoudenen uit rijden geweest en daarbij in verschillend© doelen van de stad opgemerkt. Hij is gisteren, behalve voor de inbraak in de Roelof Hartstraat, ook nog door recher cheurs van het bureau Nieuwe Tolstraat ge hoord in verband met een diefstal, in het be gin dezer maand gepleegd op de tweede en de derde verdieping van perceel Amsteldijk 41. Hij ontkent eveneens hieraan schuldig te zijn, doch de politi© heeft alle redenen hem ook van deze daad te verdenken, waarvoor reeds drie jonge mannen in voorarrest zit ten. Heden zal het zestal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Pietje verbrand. Bewoners van de Lau rierstraat bij de Baangracht te Amsterdam, ontdekten gisteravond bi-and in de woning van een vrouw, die bekend staat, als Pietje. Men maakte de deur open en trof de vrouw met brandende kleeren aan. Het vuur werd gebluseht eu de vrouw werd met brandwon den overdekt, per autobrancard uaar het Wilhelminagasthuis gebracht. Het ongeluk is volgens de N. R. C. veroorzaakt door het om vallen van eeu brandend lampje. Een tragisch einde. Men meldt uit Am sterdam aan de Maasbode. Maandagavond liep hier het stoomschip „Frisia" binnen. Naar wij vernemen, heeft zich gedurende de heenreis naar Brazilië op den stoomer de volgende tragische historie afgespeeld. De „Frisia" 25 Juni van Amster dam vertrokken, nam naar gewoonte op 30 Juni te Lissabon passagiers en vrachtgoed in. Toen de stoomer drie dagen in zee was, werd er een ondragelijke stank waargeno men. Men stelde een onderzoek in en 't, bleek, dat de bedoi-ven lucht uit een der kisten kwam, welke in het ruim waren opgestapeld. Bij opening vond men het lijk van een man, in staat van ontbinding. Naast het doode lichaam lag een stuk brood en een flesch wijn. De bedorven massa werd onmiddellijk over boord geworpen. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de op zulk een ongewone wijze geherbergde pas sagier was een zekere José Pinto Ferrera uit Lissabon. De man was reeds vroeger in Brazilië ge weest, liad daar geld verdiend en was weer naar Lissabon tei-uggekeerd. Daar was hij echter weldra aan lager wal geraakt en be gon nu een vreemdsoortig bedrijf. Arme Por tugeezen, die gaarne naar Brazilië wilden, maar den overtocht niet konden betalen, ver stopte hij tegen een matig prijsje in een ki6t en bezorgde hen aan boord. Daar de passage biljetten bij het aan boord gaan, worden af gegeven en verder geen controle wordt uit geoefend, kwamen de emigranten na korten tijd uit de kist te voorschijn en maakten de reis kosteloos mee. Ferreira was reeds eenmaal wegens clan destiene emigratie veroordeeld tot een boete van 200 Mil. Reis 480). Nadat de man ge durende twee jaar het beroep had uitge oefend besloot hij zichzelf ook naar Brazilië te transporteeren, zooals hij reeds velen zijner landgenoten naar de overzijde van den Oceaan liad geholpen. Hij liet zich in een jdst sluiten en aan boord brengen. Als passagier ging met hem mede een vrouw, waarmede hij leefde. Het ongeluk wilde, dat het houten omhul sel van Ferreira tusschen een menigte an dere kisten en koffers werd gestapeld. De vrouw heeft blijkbaar den moed gemist het geval bekend te maken. Ongeluk. De daggelder van den land bouwer v. Benten te Rijp wetering haalde de paarden op, en terwijl hij twee paarden aan 't halster huiswaarts geleidde, 'gleed het eene paard uiï en brak 't linker voorpoot. De veearts werd dadelijk ontboden en raad de v. Benten aan het beest af te Laten ma ken. Hij vermoedde, dat, wijl het paard de vorige week een klap een ander paard had gehad, dat er een b&f-st in 't been ge zeten zou hebben, daar anders zoo iets niet licht mogelijk was. De heer B. koopman te Woubrugge, kocht het beest voor f 90, en vervoerde het tegen den avond per vee wagen. Kees laat je scheren. Mijnheer moest dezer dagen op reis, een lange reis naar het Zuiden van ons land, met vacantia. Men was klaar, de koffer gepakt, parapluie, stok en overjas lagen er bij klaar. Kilome terboekje? Ja ,ja, in de linkerborstzak. Por- temonnaie? All right. Een laatste blik in den spiegel. Alle drommels, nog niet geschoren! Geen nood, mijnheer had een scheerapparaat, merk „Scheer je zelf, thuis en op reis, zon der moeite, zonder snijden." Mijnheer zeept zich in dat de vlokken links en rechts vliegen, mijnheer is be- zeept onder zijn oogen en achter zijn ooren. Nu kan het experiment beginnen. Mijnheer krabt met het toestel kris en kras door de zeepmassa. 't Is de eerste maal. „Man, hoe gaat het, doet het pijn?" „BestJe voelt niets," bromt het uit het schuim omhoog. Na twee minuten is al de zeep weg. Ge zicht is nog zwart. Nogmaals ingezeept, we der schrappen, zelfde resultaat 11 /Wel alle drommels," moppert meneer stampvoetend. „Wat scheelt er aan?" vraagt mevrouw. „Dat mes snijdt niet. Er komt niks af!" „Probeer nog eens." Mijnheer zeept weer, schrapt weer, is ra deloos, smijt het toestel op tafel. „Die beroerde dingen," schimpt hij, ,,'t zijn nesten." Mevrouw beziet het ding. Er zit geen mes je in... Dat had mijnheer voor de eerste maal vergeten! Ongeschoren en Aard loopend kan hij nog juist den trein halen. Strandrecht. Het gebeurde dezer da gen aan het strand te Katwijk aan Zee. Een heer die door het zittende kantoor leven in het afgeioopen jaar tot een kolos sale vetmasea was ingedikt, tracht deze hem onigevallige overtolligheid kwijt te raken, oJm. door dagelijks in het zand te graven als een polderwerker, tot het Vet met straal tjes Langs zijn gezicht druipt. Een onschul dige bezigheid die hem gaarne om zijne ge zondheid gegund wordt. In rusteloos geploeter van drie weken, daarbij door ©en badknecht flink" terzijde gestaan, heeft hij zich een heel© burcht gebouwd, waarin hij zich verschanst te gen nieuwsgierige blikken. Hij. *iet echter van uit zijü fort ook anderen niet, en bij zijn lustig gegraaf veroorzaakt hij omzit- tende nog al eens last door zijn schoppen zand wat roekeloos om zich heen Verzoeken, waarschuwingen, er helpt niets. Een woordenwisseling volgt. Een Kat- wijksch politieagent, rust- en rechtbezor- ger op het strand verschijnt, „Agent ik verzoek je dezen heer te ver bieden met zand te gooien." „Waarom? „Hij doet ons overlast aan." „Dan moet je ergens anders gaan zit ten, hij mag gooien waar hij wil". „Maar niet met zand gooien, wo zitten vol." „Die mijnheer mag gooien waar hij wil" I „Dus als dien man met handen zand gaat werpen" „Dan ben ik er nog!" De dienaar Tan den II. Hermandad wordt zich van zijn waardigheid bewust. „Dus als" „Je hebt het hart niet dat je dien me neer hindert, anders We hoorden in den kring mompelen het rijmpje: Het geld dat stom is. Maakt recht wat krom is. Te hopen is het echter voor de Katwijk- sche politie dat ze beter weet wat ze aan haar ambt verschuldigd is. „L. C." te Hwaaien. Zoo ook Woensdag. Nadat herhaaldelijk storthoozen zand op d© hoofden der inzit tenden van een naburig© kuil zijn verspreid, waarmede hij slechts na herhaald verzoek der getroffen dames ophield, begon hét spel letje van den anderen kant. Daar zegende hij een paar iongelui met zand in. DE STAKING AAN DE NED. FABRIEK VOOR SPOORWEGMATERIEEL TE AMSTERDAM. De directie van de Ned. Fabriek heeft Za terdag, zooals men weet, 150 man ontslagen, in verband met de staking. Volgens het N. v. N. hebben de werklieden thans besloten, dat indien deze 150 man over veertien dagen met weer in dienst gesteld zijn, het geheele personeel den arbeid zal neerleggen. Woningbouw vereeniging „Leo XIII". De Staats-Couranf' bevat de statu ten der Woningbouwvereeniging „Leo XIII". te Zaandam, opgericht voor den tijd van 2" jaren en 11 maanden ingegaan op dien daj barer oprichting, Zijnde G Maart 1913 De vereeniging stelt zich uitsluitend tei doel in het belang der verbetering dei- volks huisvesting te Zaandam werkzaam te zijn Ter bereiking van haar doel tracht de ver eeniging de beschikking te verkrijgen oveï gebouwde en ongebouwde eigendommen, sticht zij goede woningen ter verhuring, sloopt ge brekkige woningen of verbetert verkeerde wo ningtoestanden. Aan het hoofd der vereeniging staat een be stuur, dat de vereeniging tegenover derden vertegenwoordigt. Het bestuur bestaat uit minstens 5 en hoog stens 7 leden, die gekozen worden uit en door de leden. Het toezicht op het bestuur wordt uitge oefend door een raad van commissarissen, be staande uit ten hoogste 5 leden, gekozen door de ledenvergadering. Art. 15, alinea 3, en art. 18, alinea 2, zijn op de commis sarissen van toepassing. De raad van commissarissen kiest uit zijn midden een voorzitter en een secretaris! BLOEMEND A AL. Schietwedstrijd. Gisteren hield de schiet- vereeniging „Willem Teil", verbonden aan de Onderafd. Kenn. v. d. A. N. Politie bond, haren jaarlijkschen schietwedstrijd op revolver in de buitenplaats Caprera te Bloe- mendaal. Door zestig leden werd aan deze wedstrijd deelgenomen en werd er over 't algemeen goed geschoten. De eerste prijs zijnde een goud horloge geschonken door Mevr. Visser van Hazerswoude, werd met 58 p. behaald door D, Boorsma van Spaarn- dam, terwijl de rozenprijs door H. de Wilde uit de Haarlemmermeer gewonnen werd. De baan was verdeeld in 4 seriën, 10, 12, 14 en 18 meter. Het aantal punten wat geregeld geschoten werd was 58, 56, 50, 48, 42 en 40. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen uitgedeeld. Na het zingen van feestliederen verscheen de heer Elferink op de planken, die de lach spieren in beweging, wist te brengen en de aanwezigen tot laat in den nacht, gezellig bezig hield. Om 3 uur in den morgen keer den allen voldaan huiswaarts en kan Ken- nemerland met vreugde op dezen dag terug zien. HEILO. OnafhankelLjkheidsfeest. Verleden week heeft Heiloo het onafhankelijkheidsfeest gevierd. Om half negen gaf het fanfarekorps, onder leiding v. d. heer Soomer, vanaf den to rentrans der Ned. Herv. kérk een mooie uit voering van koraalmuziek. Om 9 uur hield de heer B. Veltman, hoofd der tweede openbare school, een feestrede waarvoor hij veel ap plaus verwierf. De heer J. D. Berkhout, voor zitter der vereeniging Heiloo .Vooruit" bracht den heer Veltman woorden van dank en bood den ï^lenaar namens de commissie leden een historieboek aan. Van half tien tot 12 uur was er op Nijen- burg feest voor de schoolkinderen der le eu 2e school. Om '2 uur werd op „Ter Coulster" het bloe mencorso opgesteld en had de beoordeeling door de jury plaats. De stoet was schitterend. Om 6 uur was de uitslag der jury bekend, terwijl om half acht de uitreiking der prijzen plaats had. Deze uitreiking der prijzen ge schiedde door den heer Jhr. Mr. D van Po- roest. Des avonds was er verlichting. Hiervan was zeer veel werk gemaakt, zoowel vanwege de commissie als vanwege particulieren. De vereeniging „Heiloo Vooruit" op wier initia tief het feest tot stand kwam heeft eer van haar werk gehad en verdient een woord van Lof. HII-LEGO M. Gegumd. 'Aan de firma Joh- Kraaij en Co. alhier is opgedragen het bouwen van een hotel te Noordwijk aan Zee ,voor f 15C.OOU. WARMOND. Aanbesteding. Maandagmiddag is in de Stad Rome" aanbesteed het bouwen van een blok huizen langs de Schonevelddam, voor rekening* van den heer Heeg te Ainsiw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2