Romeinsche Kroniek. De Zoon van den Landlord. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Eon llnrché. „üoyons." Haarlem-Brussel» Handschoenen voor alle geSegenhedsn^ ir. (Vervolg en slot.) Een staaltje van .pelgrims toevloed toon- -.e ik 'de vorige week reecis aan, maar dat «was niets in vergelijking van wat gisteren begon, en lieden toestroomt, ter gelegenheid van Maria Hemelvaart. Do vorige Zondag was het feest der II. Eilhnena te Montagni in de vlakte, niet ver Van Abelleno gelegen. Sinds eene wonder baarlijke genezing eener Fransche dame is do vereering dozer heilige steeds stijgend; men zal zich herinneren dat de Z. Pastoor van Ars veel daartoe heeft bijgedragen. Wel nu, de massa's pelgrims, die naar haar heilig dom togen bestegen eerst den heiligen berg om de Madonna van Monte Verg me te v r- eeren en hier te biechten, wijl zij meer ver trouwen hebben in deze paters dan in hunne Wereldgeestelijken. Ze kwamen in troepjes van 20 tot 50 personen, dikwijls met een vaandel of een crucifix, zingend, of liever op do wijs schreeuwend den berg op, bestogen op de knieën do trappen van bet heiligdom en zoo in de kerk tot aan het altaar der H. Maagd. Sommigen hebben dc afschuwe lijke gewoonte wegens eene afgelegde ge lofte met hun tong over den vloer te strij ken, en wat de Paters ook zeggen om hun dit te verbieden, het helpt niet. Zij meenen daardoor aan hun gelofte te kort te komen en zonde te doen. Er was een groep, de eenigen, die nog een pittorish nationaal kostuum dragen, uit de buurt van Benevento. Zij hadden drie da gen geloopen. Waren nu hier, gingen daarna naar Santé Filomena, vervolgens naar de Ma donna van Valle di Pompei, en van daar per trein huiswaarts. Treffend is bij al hun onwetendheid, het ge loof dezer menschen, mannen zoowel als vrouwen. Eenige groepen schreeuwen, zoo lang het hen veroorloofd wordt, hunne Maria- liederen uit; dan is er.weer eens een groep, 1 jdie nadat een er mee begonnen is allen hardop huilen: o Madonna Mia, o Mamma Mia, Misericordial In den nacht van Vrijdag op Zaterdag Waren er een kleine duizend personen, on geveer evenveel mannen als vrouwen aanwe zig. De eersten werden in een tiental kamers Waar britsen staan met stroozakken en in ©en groote zaal ondergebracht en verder Waar zij een plaatsje vonden. De vrouwen lovernachten alle in de kerk op stoelen gezeten of op de altaartrappen en den grond gelegerd. Twee vertrouwde personen houden de wacht, opdat geen mannen in do kerk komen. Den gansehen nacht door hebben ze gezongen, elkaar als ze moe werden, afwis selend. Voor de Paters zijn die dagen ontzettend vermoeiend. De prior bijv. heeft van vier tot negen uur in den biechtstoel gezeten, eerst daarna zijne II. Mis gelezen, dus eerst om tien uur iets kunnen nuttigen. De abt, die om half acht uit Loreto te paard naar boven was gekomen, is dadelijk in den biecht stoel gegaan en heeft toen twee en half uur en tegen den avond nog anderhalf uur biecht gehoord. En zoo is het met allen. Talrijk zijn zij niet; slechts een dozijn. En ditmaal waren geen wereldgeestelijken gekomen om te helpen, zooals heden gelukkig wel het geval is. Gewoonlijk geschiedt de aanwas der monni ken door zeer jonge studenten, van af tien twaalf jaar, die in een alumnaat opgevoed worden, zooals oorspronkelijk, reeds tijdens het leven van den H. Benediktus het geval Was; men donke aan de jeugdige Placidus en Maurus. In Monte Cassino bestaan nog do ruïnes van het alumnaat, waar da II. Tho mas van Aquino, door zijn vader tot Bene- jdiktijn bestemd, een tijd verblijf hield. Hier zijn er nu tien van verschillenden leeftijd. Er is, bij uitzondering, zelfs een klein ventje van acht jaar. Het vorig jaar stierf zijn broertje van 14 jaar, en nu uitte het kind den Wensch de ledige plaats in- te nemen. Men vond dezen wensch zoo treffend, dat deze, niettegenstaande de bezwaren, ingewilligd Werd. Dagelijks zie ik het kind als misdienaar fungeeren gedurende de conventueele Mis, en aardig is hot op te merken, met hoeveel ambitie hij bezield is om alles goed en juist Ne doen. Zijne familie wil hij niet bezoeken, geheel wil hij zich hier inburgeren. Groeit hij op zooals hij nu belooft, zoo wordt hij een voortreffelijke monnik. Door zoo jeug dige personen op te kweeken, wordt do H. Maagd steeds door maagdelijk gezinden ge-« diend, aan wie alle wereldsch verderf vreemd gebleven is. Dagelijks maken de leerlingen eene flinke wandeling en klauteren in de bergen. Als een bewijs dat zij voor zoover dienstig, in Jrnen zin worden opgevoed, diene bijv. dat de Pater het vorig jaar met de jongelui Pompei en zijne opgravingen is gaan bezoe ken. Getrouw aan do Benediktijner tradities' wordt met liefde de Gregoriaansche en zui ver Liturgische zang beoefend.. De gastpater is volleerd organist en heeft een mooie stem; hij is het die het zang- en muziek-onderwijs leidt. Drie der jongens zijn reeds in staat diensten met orgelspel te begeleiden. Het is een genot, na de ergernis van Casamicciola nu zu'k zuiver, liturgische Missen te zien op dragen. Voor zoover het mogelijk is men moet met den Hollandschen maatstaf aanleggen heerseht hier zindelijkheid en orde. Voor namelijk de altaren, liet altaarlinnen en de priesterkleeding laten niets te wensohen over. De monniken zelf maken ook een frisschen, zindelijken indruk, zelfs de broeders. Het vuil dat er is, wordt door de pelgrims aangebracht, die nevens de vliegenplaag, welke zeer hin derlijk: is, een anderen, nog afschuwelijker, aanbrengen, n.l. insecten, wier naam met de zelfde letters begint, en die bij duizenden de kerk en het vreemdelingenkwartier bevolken. Zelfs nadat de kerk gewassohen en gedurende twee dagen geen pelgrimbezoek plaats had, bleek deze nog niet zuiver te zijn. Na een stijven klim van veertig minuten bereikt men een zelf regis (.roerend metereolo- gisoh observatorium, op 1400 meter hoogte gelegen, dat eens per week door een der paters afgenomen wordt. Boven liet klooster bevindt zich een ander observatorium, dat dagelijks afgenomen wordt. De observaties worden aan het Staats observatorium te Rome overgeseind. Sinds een paar jaar is Monte Vergine door een telefoon, door middel van welke men ook telegra.feeren kan, met de bui tenwereld verbonden. Alle benoodigdheden moeten per pakdier uit Lorits aangebracht worden, daar hier niets groeit en niets ge kweekt kan worden, wegens de guurheid van het klimaat en den korten zomer. De berg is echter meerondeels goed lieg roc id. Langs de onderste hellingen kastanjes, die een rui men oogst opleveren en uitgevoerd worden; hoogerop beuken, linden, berken, naaldhout ontbreekt. De wilde flora is prachtig, een botanicus vindt hier ruim veld voor studie. Bergpaden, voor het meerendeel lastig, bie den gelegenheid tot wandelen en er zijn pun ten waar men de verrukkelijkste, uitgebreid ste vergezichten geniet. Hei; schouwspel vau mooie zonsopgang en zonsondergang ont breekt; de dagvorstin gaat achter andere ber gen schuil eer het zoover is. En zijn de morgens meestal helder en blauw, in den na middag is het gewoonlijk bewolkt. Ik zeide reeds dat sinds de stichting slechts vastenspijzen hier geoorloofd waren en zelfs strenge vasten, d. i. noch eier- noch melk spijzen. Daar in den loop der tijden de ge stellen dit niet meer schijnen toe te laten, vooral op zulk eon hooggelegen punt, werd een tunnel door een rots gegraven en aan de andere zijde eene refter, keuken en zieken- kwartier gebouwd. Hierheen gaan de monni ken om te middagmalen, behalve Zaterdags, wanneer ter eere van de H. Maagd gevast wordt, zooals ook 's avonds. Voor vrouwelijke gasten is op eenigen afstand een houten hutje gebouwd, waar het middageten hun gebracht wordt. De tafel laat begrijpelijkerwijs veel te wen- schen ovqr, maar na het hoogst middelmatige hotel van Casamicciola ben ik reeds aan on smakelijk klaar gemaakt, slecht opgedischte spijzen gewend geraakt. De onzindelijkheid en slecht© bedden daar, maken de primitieve kamer en het slechte bed hier minder op vallend. Bovendien men heeft voor mij gedaan wat men kon, heeft eén der drie bedden weg genomen en mij een fauteuil gegeven, en wat wel het voornaamste is, de abt. veroorlooft mij bij hoogeuitzondering als Benediktijner Oblaat te blijven, zoolang ik wil. Een verlof dat mij hoogst welkom is daar dagelijks mijne krachten toenemen en ongemakken verdwij nen, zoodat ik het reeds tot oene bergwan deling van twee uren gebracht heb. A.s. Maandag, na. een verblijf van twaalf dagen gaat het weder dal waar ts. Onder harmonisch klokgelui der mooie klok ken die pelgrims den ganschen dag luiden, sluit ik dit schrijven, om een volgende maal van liet feest van morgen te vertellen. B. T. P. WASZKLEW1CZ VAN SCHILFGA.ARDEN. DE MINISTERIEEDE CRISIS. Het Nederlandsche Correspondentiebureau meldtNaar in ambtelijke kringen sedert gisteren bekend is geworden, is het zoo goed als zeker, dat een oplossing van de ministerieele crisis niet meer in deze maand, doch wellicht in het begin van September te wachten is. Dientengevolge zullen de ope ning van het Vredespaleis en de andere openbare plechtigheden en feesten van deze maand, waarbij de tegenwoordigheid van de regeering ot van ministers vereischt wordt, of welke van. wege de regeering zullen aan geboden worden, nog onder liet bestaande bewind plaats hebben. DE ONTMOEDIGING DER LIBERALEN. Wat men vóór de verkiezingen ten onrech te van de Rechtsche partijen getuigde: n.l. dat een gevoel van apathie, van lusteloos heid, in hun midden heerschte, is naar het Centrum zeer terecht opmerkt, thans volko men op de groepen ter Linkerzijde van toe passing. De «ontnuchtering heeft niet lang op zich laten wachten, en een volkomen ontstem ming is daarop gevolgd. Een groot deel der sociaal-democraten is ontevreden, omdat de portefeuilles niet zijn aanvaard. Een groot deel der liberalen pruttelt even zeer, omdat de Concentratie op haar beurt de portefeuilles weigerde. De vrijzinnig-democraten zijn teleurge steld, omdat een hunner leiders niet kon sla gen in de hem gegeven opdracht tot Kabi net s-fonnatie. De Unie-liberalen hebben weinig reden tot tevredenheid,- omdat zij niet meer, als in 1905, de overwegende rol kunnen spelen. Welbeschouwd zijn alleen de Vrij-libera- len min of meer voldaan, daar de zetelwinst hij de stembus vooral hun ten goede kwam en hun wil daardoor in menig geval wet zal zijn. Maar voor 't overige is de stemming Links gaandeweg gedrukter geworden, waarhij nog komt, dat de meerderheid die zich reeds een zetel zag ontgaan, maar al te goed weet, op hoe zwakke beenen zij staak Wie deukt nu nog aan de verwezenlijking van het Concentratie-program en de over eenkomst met de sociaal-democraten? En vooral: wat rest er van de geestdrift, die slechts enkele weken geleden Links heette op te laaien? Het gevoel van onmacht overheerseht. En daarmee een gevoel van lusteloosheid, dat reeds, als eenige uitkomst, naar een Za ken-kabinet deed vei-langen en thans nog slechts heil ziet in een extra-parlementair ministerie. LIBERALEN EN SOCIALISTEN. De U. L. „Zutphensche Courant", het or gaan van den heer Borgesius, welke een zestal weken geleden, bij de herstemmingen met de socialistische vrienden door alles meeging, schrijft nu in haar „Haagscho Cor respondentie" o.m.: „Dat Zwolsche congres, welk een doodstrijd voor het gezond verstand is het geweest en hoe duidelijk is daar weer gebleken, dat de sociaal-democraten het volk om den tuin leiden. De klassenstrijdpartij heeft daar de zege behaald. Vraagt men deze echter tot welk doel die strijd moet leiden en wat de socialisten zullen doen, als ze of wel 51 ze- fels in het parlement zullen hebben of wol alles tot de uiterste op haren en snaren zul len hebben gezet, dan blijft zij, gelijk For- tuyn ,op het congres met den mond vol tan den staan en weet zij geen antwoord te geven. De waarheid iS, dat het klassiek socialisme thans voor het laatst heeft kunnen overwin nen. De S.D.A.P. zal door haar weigering om voor de arbeiders te doen wat in het parle ment gedaan kan worden, méér aanhang ver liezen, dan zij kan verdragen. De 10000 Marxisten zullen wel altijd blijven bestaan, van de 134000 niet Marxistische kiezers, die hunne stemmen aan socialisten hebben ge geven, loopen al honderdtallen van het rooide vaandel weg. „In de Kamer is de S.D.A.P. nu lam ge slagen. Laat zij een liberaal hervormings kabinet vallen, welnu het zal voor jaren met alle hervorming gedaan zijn: zij zelve wei gert immers mee te doen om binnen te halen wat geoogst kan worden zij wil immers al leen praten! „Het geweldig proletariaat zal nu een rol van „pootjes geven" kunnen vervullen of wel de reactie binnenhalen. Met 17 zetels van de 100. Waarlijk een fraaie pai'lementaire positie! „En dat alles waarom? Om een schijn te bewaren alsof men werkelijk iets anders kan of wil dan andere hervormingsgezinde par tijen. Om propaganda te maken voor een zaak, die in wezen niets is dan de holste theorie dan frazen? „Dat er een strijd voor lotsverbetering ge voerd moet worden, wie zal het ontkennen? Dat die strijd welke vooral van de organi satie der arbeiders behoort uit te gaan soms in het parlement weerklank zal vinden, spreekt van zelf. Maar dat de arbeiders meer gehaat zijn als de socialisten hun gouden hergen beloven en niets dan woorden willen brengen dan wanneer vertrouwen gesclion ken wordt aan wie weinig beloven maar be reid zijn hun beloften gestand te doen, dat zal er ten slotte wel hij niemand in willen. „Schaper en Wiegen hebben het zoo dui delijk gezegd, Hugenholtz heeft het kras her haald: de soeiaaldemocratie heeft zich zelf onmogelijk gemaakt door haar besluit. Wijn koop heeft zich gewroken." Het „sjouwen" vau gaston. De Hotel houder schrijft: Gelijk bekend is, maakt een zekere categorie van personen er in 't druk ke seizoen een beroep van reizigers, vooral degenen die weinig bereisd zijn en dus dik wijls bij aankomst in een groote stad staan als een kat in een vreemd pakhuis, den weg te wijzen naar „een goed hotel". Voor el- ken gast, dien dergelijke personen ia bet hotel brengen krijgen zij een zeker bedrag van den hotelier. Het „goede hotel" blijkt dan dikwijls een slechte en dure gelegen heid te zijn, want de provisie voor den tusschenpersoon moet natuurlijk op den gast verhaald. Een en ander vormt een misstand, die zoowel in het belang van de vreemde lingen als in dat van de serieuze hotel- industrie zeer ongewenscht is. Klachten dienaangaande kwamen ons, evenals vorige jaren, ook nu weer ter oore. Een paar staaltjes. Een koetsier krijgt aan het station een paar vreemdelingen, die met een der avondtreinen zijn aangekomen, als vrachtje. Zij verzoeken hem hen naar een bepaald hotel te brengen. De koetsier geeft hun de verzekering dat dit hotel en vele andere geheel vol zijn, maar dat hij nog een uitstekend etablissement weet, waar nog plaats is. 't Is reeds laat en de Rei zigers zijn dus erg blij dat zij tenminste nog Logies kunnen krijgen eu vertrouwen zich aan hun gids toe en nu gaan zij haar de inrichting waar de koetsier voor zijn vrachtje per persoon f 0.50 of soms wel f 1 krijgt, doch waar het nachtverblijf veelal slecht en naar verhouding duur is. Een ander geval werd ons nog gerappor teerd. Een koetsier bracht een paar reizi gers op hun uitdrukkelijk verlangen naar een bepaald hotel. Dit was echter vol; de eigenaar, die in het drukke seizoen in ver binding staat met een degelijk pension, tele foneerde of daar nog plaats was en op beves tigend antwoord, gaf hij den koetsier order daarheen te rijden. Maar al wie er aan kwamen, niet de verwachte gasten. De aap jeskoetsier had ze naar een van zijn dé pendances gebracht, waar hij zeker is van een zoet provisietje, maar waar de gasten in den aap gelogeerd waren. Onaangenaam zijn deze dingen zeker, doch moeilijk schijnt het tot nu toe om aan de zen disstand paal en perk te stellen. Ook in het buitenland komt hij veel voor: in Duitschland noemt men dezen toestand met een algemeen' woord „das Schmiergelder- u nd V ersch i e p p u ngs -u n was en In Das Hotel, het orgaan van don Int. Hotelbesitzer Verein doet een inzender het volgende middel aan de hand om het euvel te bestrijden, een middel, dat wij moge onze dagbladpers er hare medewerking toe verleenen inderdaad aanbevelenswaard achten. Ik geloof, aldus de inzender, dat voor vele reizigers het reizen ongewoonte is. Hoe zou het anders mogelijk zijn, "dat bijv. advocaat A. zich tot een kruier, dr. B. zich tot oen koetsier, de fabrikant O. zich tot 'n spoor wegbeambte en dominó D. zich tot een an der geheel onbevoegd persoon wendt om te informeeren naar een good hotel of res taurant en naar den rang daarvan alsof een dezer daar ooit had gelogeerd of gegeten? Het zou inderdaad een dankbare taak voor onze dagbladpers zijn als zij er van tijd tot tijd en vooral in den vacantietöd eens do aandacht op vestigde, dat elke rei ziger, die een hem vreemde plaats wil be zoeken, best doet vooruit inlichtingen in te winnen naar behoorlijk onderdak of dat hij ook, ter plaatse aangekomen, bij de inlich'- tingen-bureaux der vereenigingen tot be vordering van het vreemdelingenv erkeer de noodige gegevens kan verkrijgen. Op deze manier zou een belangrijk deel der reizi gers „reis-wijs" worden en daar liet goede voorbeeld nooit geheel zonder uitwerking blijft, zou er gegronde kans bestaan dat het „sjouwen" van gasten naar meer óf minder onaanzienlijke herbergen of „Ook-IIotels" langzamerhand zeldzamer werd. Dc inbraak te Amsterdam. Bij het na der onderzoek van de Amsterdamsche poli tie, in de woningen der families 'Buré en; Staal in de Roelof Hartstraat, is gebleken, dat de buit den inbrekers niet kan zijn meegevallen, en zeker niet staat in verhou ding tot de gewaagdheid van het stukje, dat zij hebben bestaan. Met eenig Zilverwerk, een paar horloges en eenige sieraden van niet te groote waarde, en voorts met een geldsbedrag van hoogstens f 100 uit de brandkast in het bovenhuis, hebben zij zich moteen tevreden stellen. Eeu komma vergoten. Uit een blad voor de scheepvaart knipte de N. R. Gt, het vol gende bericht, waarin liet wegvallen van een eenvoudige komma achter den naam van de schuit een, ongewenscht, komischen indruk maakt: IJmuideii, 17 Aug. Gisteren kwamen van de haringvisscherij hier binnen de bomschui ten KW 10 De jonge Dirk met 12, KWj 47 01 Heere bewaak ons met 14 last pekel haring. f 200.000 verduisterd. Men meldt om trent deze door ons gemelde zaak nador aan de Msb.De benadeelde firma is het bankiershuis Jau Kei. De bediende, zekere F,, ging over de stukken van liet bankiers huis. Hij was tevens geassocieerd met een anderen gewezen bediende van genoemde bankiers, samen vormden zij de firma ,Wl en Co., die zich voornamelijk toelegde op den beurshandel van effecten. Speciaal deed zij in Rumeensclie petroleumwaarden. Toen de tweede Balkanoorlog eindigde, stegen da stukken. W. en Co. moesten bijpassen en F. braelit voor een deel effecten in, die niet van hem, doch van de firma Kol wa ren. De gevolgen bleven niet uit. De com missionairs-fir ma W. en Co. zag zich ge noodzaakt te liquideeren eu F. werd de Am sterdamsche grond te warm. Hij trok er tus- schen uit met zijn gezin en is, toen de firma Kol zijne manipulaties ontdekte, on middellijk ontslagen. F. leefde de laatste maanden ver boven zijn stand. Hij had in Hilversum een villa laten bou wen voor f 40.000 en liet die voor onge veer f 30.000 inrichten door een bekende meubelinrichting hier ter stede. Toen deze inrichting hoorde, dat F. op het punt van failleeren stond, hoeft zij met een paar dozijn harer werklieden de meube len uit het huis gehaald. Zoodoende dekte zij zich eenigszins voor de te beloopen schade. Gouden jubilé der H. Familie te Rotterdam. Zondag is te Rotterdam de plechtige vie ring gesloten van het gouden jubilé der Aartsbroederschap van de H. Familie in de kerk van den H. Antoniua Abt. aan de Havenstraat te Rotterdam. Nadat do leden der H. Familie des morgens allen tot de H. Tafel waren genaderd, had na de H. Mis een gemeenschappelijk ontbijt plaats in de zaal der St. Aloysius-vereeni- ging. Om helf elf droeg Z. D. H. Mgr. M. G. Vuylsteke een pontificale Hoogmis op, waar na de feestcantate „De H. Familie" werd ge zongen. Des avonds om zes uur bad de plechtige opdracht plaats der nieuwe leden. Des avonds om 8 uur had in het gebouw der St. Aloysius-Vereeniging een feestelijke bijeenkomst plaats, waarbij ook wederom Mgr. Vuylsteke en verschillende Eerwaar den lieoren geestelijken tegenwoordig waren. Pastoor van Beukering sprak allen, en in de eerste plaats Mgr. Vuylsteke, een hartelijk woord van welkom toe en bracht dank aan allen, die hebben meegewerkt om deze fees ten te doen slagen. Daarna werd wederom door de koren dor mannen- en vrouwencongregatie de feestcan tate „De H. Familie" gezongen, eeu compo sitie van E. M. Panjée, organist der kerk en weid den avond verder genoeglijk doorge bracht. FEU ILLE I ON. Eeu bijdrage tot de lijdensgeschiedenis van Ierland. Naar het Franseh vau Lucieu Thomiu. Gij zijt eeu edel mensoh, Patrick..,. Een oogenblik daarna wierp sir Edward een inoedeloozen blik naar den gezichteinder en hernam: Wij zijn nog niet gered. Wie weet, of wij buiten deze woestijn zullen kunnen ge raken? Wij bevinden er ons op de uiterste grens ran. Achler die zandheuvelen stroomt een broede rivier, de Vaal. De Vaal! riep sir Edward. Aan gene fc'jde is de Oranje-Vrijstaat! dat is de red dingAch! kon ik mij tot daar voortslee- ben! Ik zal u ondersteunen, u dragen als bet teoet. Morgen zullen wij ons op weg begeven.! lutusscben zullen wij vandaag in deze oasis toi ten sten en onze krachten wat herstellen, j Sjx Edward antwoordde niets. Hij voelde I zich zeer zw!L'"-u vreesde den koenen Ier! piet te zullen kunneuT°Igeii. Deu gelieelen' dag bleef hij in eeu soort van koortsachtige verdooving verzonken. Eerst bij het intreden i van den nacht viel hij in een gerusten slaap. Patrick durfde hem niet ondervragen om-1 treilt het lot van Mohammed en hetgeen er met hem voorgevallen was sinds zijne vlucht uit de kraal van Cassanga. Hij vreesde zijn vriend t© vermoeien en wreed© herinnerin gen bij hem op te wekken. Den volgenden morgen voelde sir Edward zich veel sterker. Hij was bereid den tocht i weder te aanvaarden. Tijdens het eenvoudige maal, dat het vertrek voorafging, zeide hij met weemoed: Gij hebt mij nog niet naar Mohammed gevraagd, waarde Patrick? I Neen, want ik wilde geen smartelijke1 herinneringen hij u wakker roepen; hij is zeker dood, niet waar? Ja, hij is onder de vermoeienis en de ont- bering in de woestijn bezweken. Hij was een J trouw dienaar, zijn verlies heeft mij diep ge troffen. Ik zou mijn fortuin gegeven hebben om hem te rédden. En de kameelen? Ok dood. Wij waren in de woestijn ver dwaaldWelk een vreeselijk lijden hebben j wij daar doorstaanO! di© woestijn van j Kalahari is een groot knekelhuis. Ik weet niet hoe ik het tot hier heb kunnen brengen. En gij, Patrick, hoe hebt gij u gered? j Door den stroom op een prauw af te zakken. i En gij hebt liet meer Ngaini ontmoet? Ja, sir Edward. De rivier was de Tiougé. Wat hebt gij vervolgens gedaan? Ik werd vrienschappelijk door eenige Beckuanas opgenomen, die mij veilig door d© woestijn gevoerd hebben. Ik mag wel van ge luk spreken en ik dank God voor Zijne be- schez'HiingEn dit is nog niet alles, sir Edward; God heeft mij ook rijkdoma. geschon ken. Zie eens hier. En Patrick liet dep jongen landlord een der kostbare steenen zien, die hij in de bed ding van de Vaal gevonden had. De Engelschman deed een uitroep van ver bazing hooren. Eeu diamant, riep hij uit, en welk een diamant! Ik heb er drie van dezelfde grootte en een kleinere. Hebt gij ze gevonden? Ja, hedenochtend in de bedding van de Vaal. Dat is wonder baarlijk! Ik wensch u ge luk uit den grond mijns harten. Uwe diaman ten zijn schooner dan het Zuiderkruis, de ver maarde diamant, waarvoor lord Derbey 30000 pond sterling aan de heereti Lilienfeld betaald heeft. Gij zijt rijk, waarde Patrick. Verberg uw schat zorgvuldig; indien God ons vergunt Hope Town of Boerfontein te bereiken, zult gij er gemakkelijk een aanzien lijken prijs voor maken. Laat ons op weg gaan, het is nu tijd. Na eenige uren gaans trilden onze reizi- gers van blijdschap bij het zien eener vallei, waarin zich ruime gehouwen verhieven, met I hoornen omgeven. Het was de hoeve van een Boer. Zij vonden daar een gastvrije opname. Op hunne dringende bede stemde de Boer er zelfs iri toe hen naar Hopo Town te rijden, waar zij zonder ongeval aankwamen. Het eerste werk van sir Edward was aan zijne familie te schrijven om haar zijn tcrug- keer naar Londen aan te kondigen zoodra zijne geschokte gezondheid het hem zou ver- oorloven. Patrick van zijn kant verkocht f aau den sjacli van Perzië den kleinsten zijner diamanten; de prijs, dien hij er voor ontving, I was meer dan voldoende, om zijn toekomst en die zijner familie te verzekeren. I Do verkoop der andere diamanten, die een verwonderlijke schoonheid bezaten, had eenige dagen later plaats. I Een Hollandsch© speculant bood er 150.000 pond sterling voor. Dit bod vond, Patrick zeer aanlokkelijk en hij zou misschien toege slagen hebben, muur sir Edward ried hem dit af en verwittigde den directeur vau de London en South African Company. Deze bood 175.000 pond, die aangenomen werden. Deze zaak afgedaan zijnde, vertrokken de schipbreukelingen van Shamrock naar de Kaap, vanwaar een pakketboot hen naar Plymouth moest overbrengen. Te Victoria kreeg sir Edward een aanval van koorts, die hem noodzaakte de reis te on derbreken. Patrick nam met hem zijn intrek in het Commercial Hotel eu verpleegde hem met do grootste zorgvuldigheid. VL DE BRIEF VAN SIR EDWARD. Bij zijn aankomst te Hope Town had sir Edward O.Connor, gelijk de lezer zich zal her inneren, zich gehaast aan zijne familie te schrijven. Deze brief, die naar de Kaap ge zonden en door de Suntley, een schroefpak- ketboot. van do maatschappij Gross en Kin ton medegenomen werd, kwam zeven en twintig dagen na het vertrek uit Hope-Town te Lom. den aan. Sinds de schipbreuk van de Shamrock, waarhij hun zoon omgekomen moest zij u, leidden eiir Robert en zijne vrouw oen tame lijk treurig leven. Het hotel van Hyde-Park weergalmde niet meer van bet gedruisch der feesten; slechts enkele intieme vrienden over sell reden er met lange tusscheupoozen den drempel van. De reverend Dr. Mac Paxton behoorde tot dit getal. Men zag er ook leden van het parlement en de sportclub, want de landlord verdeelde, om zijne sombere gedach ten te verdorijveu, zijn tijd tussclien de jacht, de wedrennen en diepzinnige studiën over de koloniale politiek yam Groot-Brittanje. Op dit laatste punt had hij onder zijn col lega's een onbetwistbaar en onbetwist gezag verworven. Bil!, de voormalige groom, was de ver- NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT ™S2Ï, 10.) i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5