Serietitel reeds geplaatst la uze vorige oplage. Scheepvaartberichr en. Van overal. ingezonden fóetiedeeling. Sterke Zenuwen Kunst en Letteren. reeds de bekende onheilspellende roode kleur had aangenomen, nam hij roerend afscheid van zijn vriend en voorganger, waarbij de dronkemanstranen hem over de wangen big gelden, om zich daarna zigzagsgewijze naar huis ie sleepen. Den volgenden morgen had ons schrijver tje een fatsoenlijken kater en alleen de ge dachte aan zijn nieuwe betrekking schonk hem de kracht om naar de mandiekamer te gaan en een koud stortbad te nemen. Een half uur later stond hij voor de deur van het kantoor en trachtte tevergeefs om het. weerbarstige slot te openen, wat hem met zijn suffen kop niet wou gelukken. Eindelijk sprong het slot open, maar nu klemde de deur nog. Dat was te veel voor Piet's geduld; hij ging een pas achteruit, nam een aanloopje en bonkte met de schouders tegen de weerspannige deur. Het resultaat was verrassend. De deur vloog met een knal open en Piet, die daar door zijn evenwicht verloor, viel de kamer binnen, rolde over den grond en botste met een vaart tegen het voetstuk van den seis mograaf. Toen hij op wilde staan struikelde hij en viel weer tegen het toestel met zoo'n kracht, dat de kamer ervan dreunde. Dat bracht hem tot bezinning. Hij kroop overeind, opende de ramen en liep naar het toestel terug. Daar had je het nou. Een paar bolletjes kwik hadden zich van den grooten klomp af gescheiden en waren in de inkervingen ge gleden. Nu was goede raad duur, Op den bureaustoel van zijn chef ging hij het geval overdenken en kwam tot het besluit alles te laten zooals het was en kalm de gevolgen af te wachten. Eenmaal zoover kreeg hij zijn zorgeloos heid terug en vroolijk fluitend begon hij den vloer te vegen. Dien dag kwam zijn wandaad nog niet uit, omdat de officieren op een naburige plan tage op bezoek waren. Piet. kon vroeg naar de kooi gaan en met een gerust geweten uitslapen. Den volgenden morgen kwam de comman dant terug. Toevallig' viel zijn blik op den seismograaf. „Ben jij daar aan geweest?" vroeg hij hoogst verbaasd. Piet was juist in een ande ren hoek bezig te vegen en hoewel hij op de vraag was voorbereid, kreeg hij er toch kip- pevel van. Om zijn gemoedstoestand niet te verraden en wat tijd te winnen, maakte hij van een ouden truc gebruik: hij trok een dom gezicht en staarde zijn chef met zijn waterige oogen wezenloos aan, alsof hij hem niet had begrepen. De commandant kon zijn lachen haast niet bedwingen, maar hij redde nog bijtijds den ernst van de situatie door zijn vraag te her halen. Piet antwoordde ontkennend, en voegde er aan toe, dat hij het ding niet vertrouwde. De commandant begreep het zaakje nog niet goed, maar na nog een onderzoekenden blik op het schaapachtige uiterlijk vau zijn factottfm te hebben geworpen, twijfelde hij niet meer. 1 De eerste luitenant werd erbij geroepen. Deze vertrouwde de zaak ook maar half, maar toen de kapitein hem beval om het toestel weer in orde te maken, en het geval direct te rapporteeren, wierp hij niets meer tegen, omdat hij de strengheid van den com mandant maar al te goed kende. En zoo stuurde hij het bericht de wereld in, dat er in den afgeloopen nacht een aard schok was gevoeld. Maar Jan Piet kon zijn mond niet houden. Dien avond werd er in de cantine braaf ge lachen, toen het mooie verhaal de ronde deed en al zijn kameraden vonden het noodig om hem met den goeden uitslag geluk te wen- sehen en hem eeu stevig glas toe te drinken. Toen Piet laat in den avond huiswaarts keerde, was hij meer dronken dan hij ooit ge weest was, met het resultaat, dat hij den volgenden dag reeds uit zijn betrekking werd ontslagen en een paar dage* politiekamer kroeg. Natuurlijk kwam de heelo toedracht ook den commandant ter oore. Maar het bericht omtrent de aardbeving was al verzonden en daar was niets meer aan te doen. (Hbl. wij, op Vlaanderen! op onze Vlaamsche aar de, op onze ziel!" SANGUINOSE is het eenvoudige natuur- ftiiddel dat de zenuwkracht onderhoudt en versterkt. Prof. Dr. Nestor Charbonnier zegt van de Sanguinose: „Ik aarzel niet te verklaren dat de Sanguinose het beste middel is dat ik ken tot bestrijding- van de neurasthenie (zenuw zwakte) en al bare gevolgen". Wat aan zwak ke zenuwen de kracht her,geeft, is van zelf ook in staat om sterke zenuwen op kracht te houden. Wilt gij sterke zenuwen krijgen, probeer de Sanguinose. En wilt gij een krach tig zenuwgestel behouden, neem geregeld el- ken dag ééne lepel Sanguinose, gij zult er U wèl bij bevinden! Prijs per flacon f 1.50; 6 fl. f 8.12 fl. f 15.—. Bij alle eerste Apothekers en voorname Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK. De Riemerstraat 2c/4. VAN DAM en Co. Den Haag. 'PASTOR HUGO VERRIEST AAN HET WOORD. In de Vlaamsche bladen lezen we nu groo- ëe verslagen van de Verriest-huldiging op Zondag 1.1. te Ingoyghen. Ziehier wat de pastoor ten slotte sprak, na al de hem aangeboden huldiging: „Toen trad Hugo Verriest vooruit en een groote aandachtige stilte daalde over de dui zendkoppige menigte. Hij sprak met een klare stem de stem zijner beste dagen die ,ver deinde en elk woord trof de luisterende menigte als een pijl. Het was onze Vlaam sche „Predikatie op den Berg." „Ik geef u een woord dat gij moogt mede- jdragen door heel Vlaanderen: Ons volk leeft nu, onvergankelijk. Gij zijt het ontwaakte, heerlijke, levende, ontembare en kunstvolle volk. Zijn kracht en macht huist iu uw ziel. En als ik u daar zie, onder de ontzaggelijke hemelen van mijn land, dan ben ik preusch en fier op u, Vlaanderen! Velen, als ze iworden gevierd, zeggen dat ze het niet ver dienen. Ik ben mijn heele leven een kind der waarheid geweest en ik zegge u: Ja, ik hebbe dat verdiend. Alleen zoo grootsch, zoo heerlijk niet als gij dat hebt gedaan. Het is nu vijftig jaar geleden dat ik professor iwerd, en ik geef u hier de heilige getuigenis dat er in die 50 jaar geen dag en geen uur verloopen is, zonder dat ik in mijn diepste ziel heb gesmacht „Ons volk moet herle ven!'' zonder dat ik het gezegd en herzegd aan mijn leerlingen: „Ons volk moet her leven!" En nu, nu staat .Vlaanderen daar, lals een kracht, ontzaggelijk en grootsch. Zijn iWoord ligt op uw lippen. Zijn kracht ligt in uw daad. Zijn onderwijs ligt in uw wil. Ik iheb het gevraagd en gezegd, luid en hoog, als ik, voo» twee jaar, voor den Koning Btond en voor onze Koninginne: „Wie zal 'Vlaanderen den weg verspei'ren?" en ik heb mogen roepenNiemand! Niemand! ien dat woord herhale ik u en prent het in u: „Niemand! Niemand! Niemand 1 De dijk is doorgebrokenVlaanderen spoelt alles weg!" En dat zweren wij hier, hand in hand, Jen oog in oog." „Niemand zal Vlaanderen den weg versperren!: Dat zal onze trouwe i®orge zijn! Dat meenen wii, dat zweren HAARLEM. GEMEENTEZAKEN. Verzoek om booinen te veilen. Door een negental bewoners van den Gast- huissingel vanaf de Houtbrug tot de Wa- genmakersiaan is aan den Raad hetver zoek gericht om de voor hun perceelen staande boomen, 8 stuks, te willen doen ver wijderen en wel omdat de boomen het toe treden van licht beletten tot de perceelen; omdat de rijweg daar, met het oog op het drukke auto-verkeer, zeer smal is, en om die reden niet zonder gevaar; omdat de vlag gen niet kunnen worden uitgestoken; en dat het dichte bladerdak het uitzicht be lemmert vanuit de bovenwoningen. Personalia. De beer K. Pijper verzoekt om eervol ontslag als onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. no. 6. De heer J. Butter verzoekt hetzelfde als onderwijzer aan de school voor gewoon Lag. Ond. no. 2. De heer P. Schoft verzoekt eervol ont slag als onderwijzer a&>. de Opleidingsschool tot het Hooger- en Middelbaar Onderwijs voor jongens en meisjes. De heer D. Inklaar verzoekt ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer aan de Opleidingsschool voor Jongens. Onderwijzend personeel. B. en W. stellen voor, krachtens art. 7 der regeling van het herhalingsonder wijs, alhier, voor de volgende cursus aan de her halingsschool, hetzelfde onderwijzend perso neel te benoemen, dat dienst deed bij den cursus 19131914. Een Eigendomskwestie. Een zestal bewoners en eigenaars van per ceelen aan het Donkere Spaarne en van ach ter deze perceelen gelegen terreinen, heb ben het volgende adres aan den Raad ge richt: dat over de voor hunne perceelen liggende straat langs het water ligt een met gras begroeide "strook grond ter oppervlakte van 5 aren 25 centiaren; dat zij sedert onheugelijke jaren over dien grasgrond hebben beschikt en daarop onge stoord en ondubbelzinnig, daden van bezit hebben uitgeoefend, totdat nu zeer onlangs de Gemeente in die strook door werklieden in haar dienst heeft doen graven, daarlangs trottoirhanden en daarop bestrating heeft doen aanleggen, met de kennelijke bedoeling daarvan te maken openbare straat en ioswal of marktterrein. dat vertooners tegen deze onteigening ten algemeenen nutte om redenen hen daartoe moveerende geen verzet wenschen te doen en hunne bezitrechten niet zullen doen gel den zoolang de weg om eene billijke scha deloosstelling van de Gemeente te verkrij gen, hun nog openstaat. dat zij om daartoe te geraken thans aan Uwen Raad wenschen voor te stellen en aan te bieden hunne rechten, op die strook grond van hen te koopen tegen betaling van f 2.50 per vierkanten meter, of wel tegen betaling van zoodanige som als door deskundigen in gemeen overleg te benoe men, zal worden vastgesteld. WEER EEN ONGELUK OP 'T KOPJE. Gistermorgen moest een loopjongen van een onzer Haarlemseho kleermakersfirma's een boodschap doen op den Kinheimweg bij Bloe- mendaal. Per bezorg-fiets ging liet er heen, maar blijkbaar kon de knaap den lust niet weerstaan, een tochtje-óm te doen. Op 't Kopje werd het bekende kunstje uitgehaald om in volle vaart den yeg af te rijden.... met het gevolg dat hij met fiets en al ondersteboven smakte en de jongen gewond op den weg bleef liggen. In villa Dennenoord werd de knaap liefderijk opgenomen en verbonden: zijn been was gewond en de borstkas ge kneusd. De geneesheer oordeelde het noo dig den jongen naar het St. Elisabethsgasthuis te doen vervoeren waar hij nu wordt ver pleegd. De fiets was ook deerlijk beschadigd. De onvoorzichtige knaap, G. gelieeten. woont in de Stoofsteeg. TAAL- EN LETTERKUNDIG CONGRES. Thans is definitief bepaald, dat het vol gend taal- en letterkundig congres alhier zal gehouden worden. POSTDUIVENVEREEN. AMSTERDAMSCH KWARTIER. De postduivenvereniging Amsterdamsch Kwartier hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven van Hoei (België) afstand 213 K.M. De duiven werden des morgens te 7 uur met zwaren tegenwind in vrijheid gesteld. De prijzen werden behaald als volgt: W. Looyenga, le, 2e en 10e; Th. N. v. d. Hey- de 3e en 8e; J. Radsma 4e, 6e en 7e; H. Sondorp 5e, en A. Glas 9e prijs. De ©ere prijs, een kanarievogel, uitgeloofd door den heer Boogaard werd behaald door W. Looyenga. Ook hield deze vereniging een wedvlucht met oude en jonge duiven van 's Hertogen bosch. De prijzen werden behaald door de heeren V. Vergers le en 10e; P. Kok 2e, 3e en 7e; H. R. Mulder 4e en 8e; J. fRads- ma 5e en 6e en Th. N. v. d. Heydc 9e prijs. FAILLIET VERKLAARD. Door de Arr. Rechtbank alhier, zijn bij vonnis van gisteren in staat van faillissement verklaard Th. Massee, uiinnier, wonende te Lisse, de nalatenschap vau H. F. P. Kobe, leerhande laar te Haarlem, Gierstraat. J. P. Kottc- mann, kruidenier te Haarlem, Schermer straat. In allen Rechter-commissaris Mr. E. J. Durhaus Mees, Curator Mr. G. A. Fe its. BRANDJE. Terwijl de bewoners afwezig waren be merkten buren dat er rook kwam uit het dakraam van perceel 19 aan de Schouwtjes- laan, bewoond door H. B. van Velzeu. Toen men het huis binnendrong stond dit vol rook, doch men bemerkte geen vlammen. Het bleek dat eenige doeken smeulden, alsmede eenig huisraad. Met eenige emmers water werd het gebluseht. Spuit X en Jetje rukten uit, doch deden geen dienst. Tot nu toe is de oorzaak onbekend. Een en ander braht he denmiddag half drie, toen het gebeurde, heel wat beweging in de stilte straat. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 17 Aug. d. van M, C. Kuijper— Lammers. d. van A. C. Morsink—Ittmann. 18 Aug. d. van M. Blazer—v. Zandbergen. z. van W. HeijnermanVoerman. 19 Aug. z. vau AT M. v. TongerenKoppen. 16 Aug. d. van N. Seheffer—Zuidam. Overleden: 17 Aug. O. H. Kappelhof, 81 j., Maerten van Heemskerkstraat. 18 Aug. F., 22 m., z. van J. Wensing, Pieterkiesstraat. J. H. v. Broekhuizen—Augustus, 88 j., SehotersingeL A. Ton—Klasing, 72 j., Kamperlaan. A., 6 j., z. van W. Cassee, Westergracht. HEEMSTEDE. Treurig ongeluk. Gistermiddag- 12 uur gebeurde op den Bin nenweg nabij de Hazegaterslaan een treurig ongeluk. Hot zes-jarig zpontje van P. van Bakel wonende Molenwerfslaan, mocht meerijden op een vuilniskar. Op bovenbedoelde plaats viel hij er af met het treurig gevolg dat hij het wiel van do vuilniskar over het hoofd kreeg en onmiddellijk dood was. Per doodenbrancard werd het lijkje naai de ouderlijke woning vervoerd. BUITENLAND. EEN SCHEEPSRAMP. Volgens een bericht uit Juneau in Alaska aan het Handelsblad is in de Gambei-baai het stoomschip „State of California" vergaan. 25 of meer passagiers en 27 man bemanning zijn vermoedelijk omgekomen. Het schip stiet op een rots. Do lading en mail is verloren. Eenige opvarenden- wisten zich op vlotten te redden. De passagiers konden echter over het algemeen niet tijdig genoeg wegkomen. DE VREDE VlN BOEKAREST. SOFIA, 12 Aug. De Bulgaarsche minister raad besliste lieden den vrede van Boekarest te ratifieeeren. MEXICO EN DE VER. STATEN. NEW YORK, 19 Augustus. Volgens een telegram .uit Mexico-City heeft generaal Huer- ta president Wilson geantwoord dat hij elke inmenging van de Vereenigde Staten tussohen de verschillende Mexieaansche partijen ab soluut weigeren moet, terwijl hij ook elke bemiddeling van welke mogendheid ook, met beslistheid weigeren zal. Dit antwoord van Huerta, dat aan president- Wilson is mede gedeeld, heeft groot opzien gebaard. ALBANlë. TURIJN, 19 Augustus. De „Stampa" publi ceert eeu telegram uit Napels waarin wordt medegedeeld dat een ItaJiaansche prins die met een Oostenrijksohe prinses is getrouwd, door ambtelijke Albanisehe kringen tot vorst vau Albanië is bestemd. De bedoelde prins zou de graaf van Turijn, een neef van Koning Victor Ananuel zijn. Een officieele bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. DE MOGENDHEDEN EN TURKIJE. WEENBN, 19 Augustus. Onder de Kabi netten vinden onderhandelingen plaats, welke ten doel hebben om zoo snel mogelijk een stap der mogendheden bij de Porte te doen, om Turkije terug te houden van de verdere overschrijding der Maritza. Bovendien is de bedoeling niet slechts Turkije te noodzaken van Adrianopel af te zien, doch ook de Por te af te raden een aanval op Bulgaarsch gebied te doen. IJMUIDEN. N.W. Gearriveerd. 19 Augustus. Iris, s. Trangsund. Vertrokken 19 Augustus Friesenberg, s. Blyth. NEDERL. SïOOMVA ARTLIJN Ien Juno vertrok 18 Aug. van Catanis naar Messina. Mars vertrok 18 Aug. van Holtenau naar Pillau. Calypso vertrok 18 Aug. van Savona naar Livorno. Hector vertrok 19 Aug. van Algiers naar Salonica. Pollux vertrok 18 Aug. van Algiers naar Rotterdam. Venus arriveerde 18 Aug. te Malaga van Iziza. Zeus vertrok 18 Aug. vau Patras naar Piraeus. (Zeepost.). Hoe pater Olirwalder den Mahdi ont vluchte. De naam van nater Ohrwalder. die op zijnen post als missionaris verre in Soe dan is overleden, zooals wij gemeld hebben, werd 21 jaar geleden in heel de wereld be roemd, wegens zijne ontvluchting uit de ge vangenschap van den Mahdi, bloediger gedachtenis. Op 24-jarigen ouderdom was, naar liet H. v. A. meldt, pater Ohrwalder in de gevan genschap van den Mahdi geraakt; hij had onzeggelijke vermoeinissen, onmensehelijke behandeling, erge ziekten en honger en de scherpste geestelijke ontberingen en kwellin gen geleden, verscheidene malen was hij met terechtstelling bedreigd, een paar malen wa ren hiervoor alle maatregelen genomen, en niettemin had hij, na negen jaar gevangen schap, de hoop op ontvluchten niet opge geven. Al de boden, die hij heimelijk had ge zonden, hadden hem iu den steek gelaten. In 't jaar 1890 kwam nu een jonge Arabier, Aehmed Hassan, vau den stam der Ahabda, uit Kairo, en vroeg aan pater Ohrwalder eenen brief voor zijn familie. De pater be sloot zich van dezen Arabier voor zijne vlucht te bedienen. Hij gaf hem eene aanbe veling voor den bisschop Franz Sogaro, die de geldmiddelen voor de vlucht zou hijeen- brengen, en 'de Arabier beloofde een jaar later te zullen terugkeeren. Het laatste jaar zijner gevangenschap bracht pater Ohrwalder zoo ellendig door als de eerste negen; hij won zijn onderhoud met zeepziederij en weverij, hoewel de ongewone arbeid zijne laatste krachten opteerde, en wachtte geduldig op den terugkeer van den Arabier. Het jaar verliep en Aehmed Has san verscheen niet. Op 27 October 1891, veel later dan was afgesproken, verscheen hij evenwel in Omdurman, verklaarde de reden zijner vertraging, en nu werden in allerijl de laatste voorbereidselen tot de vlucht, ge troffen, waardoor buiten den pater ook twee zusters der missie en eene zwarte slavin zon den gered worden. In 't geheim kocht Hassan kam eel en, en in de laatste dagen van November begunstigde de opstand tegen Abbullah, den opvolger van den Mabdff de vlucht. Op 30 November, 's avonds, braken zeven personen, Ohrwalder zelf, de twee zusters, de zwarte slavin, Aehmed Hassan en twee zijner stamgenooten, op met zeven kameelen. Een koude noorderwind blies hen in het ge laat versterkt door den razenden loop der ka meelen. De smalle weg liep door doornstrui ken, zoo vertelt Ohrwalder zelf de hijzonder- heden der vlucht, die men in de duisternis niet kon zien. De doornen verscheurden onze kleeren, onze voeten en onze handen, die wij voor de oogen hielden om deze te beseher men. Het bloed droop van onze ledematen, maar er w as aan geen stilstaan te ^denken, steeds rasteloos ging het naar t Noorden. Tijd is geld, zegt men; maar voor ons was tijd leven. Wij overschreden de diepe bedden der stortbeken, dikwijls struikelden de ka meelen en met lien de berijders, maar er was geen tijd om over smarten en kwetsuien te klagen. Na den eersten nacht waren de oogen clei vluchtelingen gezwollen, zij waren om om te vallen van vermoeienis, eene der zusters werd van uitgeputheid bewusteloos, maar vooruit, steeds verder en verder ging de ijlende vlucht, dag en nac-ht, door verlaten woestijnen in den dag, 's nachts langs heen den stroom. Den derden dag waren de vluchtelingen voor Berber; tegen den avono vulden zu tegenover de stad hunne lederen zakken en reden snel verder in de drie-en half dagen liaddeu zij slechts vier men kunnen slapen. Beschuit en water was hun eemg voedsel, de rit had de vluchtelingen stram gemaakt en gewond, hunne kwetsuren brandden, maar verder en verder moest de vlucht, want hun vertrek moest in Omdurman langbekend zijn en in eiken ruiter dien de vluchtelingen ontmoetten, vermoedden zu een onderdaan van den Maluli, die ze wildenaanhoudcn en volgens de hevelen van Abdullah levend of dood naar de residentie brengen. De kameelen waren letterlijk afgereden en enkel nog geraamten, en de vluchtelingen zelf waren alleen nog vel en boenen. Ons proviand was op, zoo beschrijft Ohrwalder den toestand der vluchtelingen den vijfden dag van den rit. De kameelen en w« waren doodmoede. Mijne rechterhand deed mij pijn, daar ik steeds de zweep moest -voeren om het arme dier aan te zetten. De nabijheid van óns doel gaf ons den moed, om die vreeselijke vermoeinissen te verdragen. De grootste vij and was de slaap, 't Is onhesehrafelijk welk geweld die tyran ons aandeed. Yvij poog tien met luide stem te praten, ons door plotseling schudden op te schrikken, de huid ten bloede te knijpen, onze haren uit te rukken om toch maar den slaap te verjagen. Als lood vielen onze oogleden neer en de grootste kracht was er noodig om ze weder te openen Op 8 December eindelijk naderden wij de bron Murad, tussehen Korosko en Abu- Hamed. Reeds zagen wii de aan gehouwen gelijkende vestingen op de bei gen rond de bronnen en de in den morgen wind fladderende roode vlag met halve maan en sterre. Aehmed, riep ik, groet de vlag der vrijheid! De moedige redder nam zijn geweer en verschillende salvo's verkondigden aan het Egyptische garnizoen onze aankomst. Krachtig weerklonken de salvo's m de naak te bergen. Thans waren wij aan de gruwzame handen van den Khalifa Ahdullahi ont komen en wij hadden onze geesten van onder zijne Farua ie voorschijn gehaald; de Kha lifa placht namelijk te zeggen, dat hy de geesten zijner vijanden onder het schapen vel (Farua) had, waarop hij zijne gebeden stort; waarmee liti wilde zeggen, dat ny zij vijanden in zijne hand had._ Thans waren wij weer vrije mensclien. Een uit hut diepste onzer ziel oprijzend dankge bed steeg over de bergen van Murad naai den helderen hemel; 't waren gevoelens, die wij niet in woorden uiten konden. Net als bij ons! Een aantal vrouwen in Boven-Elzas hebben aan het kreitsbe- stuur van Muihuizen in Elzas een verzoek schrift gericht, waarin het o.m. heet: „Vermits het een ware landplaag is, dat er eiken Zondag feest is: Vroeger wijdde de man zich aan zijn gezin, was daar ge lukkig en tevreden mee; nu is liet tegen deel waar, de man heeft geen tijd meer, hij moet naar het verecnigingslokaal, en Zon dags eerst recht! Dan moet de man met zijn vereeniging alles meemaken. Hij vraagt niet naar vrouw en kind, of er brood in huis is of niet, de contributie moet betaald worden; het bosch feest, de kermis, het volks feest, het uitstapje enz. moet hij meema ken. Dat kost alles geld, en het gezin kan 'gebrek lijden... Een groote zegen voor vele duizenden gezinnen zou het zijn, als er niet zooveel vereenigingen en feesten waren Eik afgelegen boerendorp is van dit ver derfelijke bedrijf aangetast, vandaar de drin gende bede van vele vrouwen, kinderen, moeders en bejaarde ouders, dat er aan deze landplaag een halt toegeroepen worde 1"... Net als bij ons! Ontvlucht. Harry Thaw, de Amerikaan- sehe millionair die vijf jaar geleden eer architect doodschoot en vervolgens in eer- krankzinnigengesticht opgesloten werd, is volgens een telegram uit New-York, Zon dag ontsnapt. Hij bevond zich op het voor plein, toen de poortwachter een beambte binnenliet. Thaw wierp zich op den poort wachter (dien men intussc-heu voor omge kocht houdt) en sprong in een huurauto, die buiten wachtte. Snel reed de tuf weg. Beambten, van het gesticht, die de vluch teling nageijld waren, zagen toen, hoe Thaw uit de taxi overstapte in een groote auto, die dadelijk in razende vaart met hem ver dween. Auto's ter vervolging uitgestuurd konden het spoor van den ontsnapte niet meer vinden. Hij zit nu in Connecticut, dat hem niet uitlevert. Aartehertog Frans Ferdinand. De Oos tenrijksche keizer heeft een brief gericht aan aartshertog Frans Ferdinand, waarin hij dezen zijn benoeming mededeelt tot inspec teur-generaal van leger en vloot. Een aanslag. Uit Agram (Oostenrijk) wordt gemeld' dat toen gisteren de konink lijke commissaris van Kroatië, de kathe draal, waar hij een godsdienstoefening ter eere van den verjaardag des Keizers had bijgewoond, verliet, een student op hem schoot en hem licht aan den arm wondde. De aanvaller is gevat. Het Fransche vreemdenlegioen. Te Keulen zijn een veertig oudgedienden van het Fransche vreemdenlegioen samengeko men om maatregelen te beramen, hoe het best de Duitschers te waarschuwen voor dc ellende, die hun in dien dienst wacht. Een nieuwe volksstam. Onlangs zijn in teressante mededeelingen gedaan over de ex peditie van den Engelschen ontdekkingsrei ziger Wollastone, die Nieuw-Guinea bereisde en daarbij onder meer belangrijke steun mocht ondervinden van de Nederlandse!)© regeering. Door iusschenkomst van de Nederlandsche autoriteiten werden hem manschappen en bagagedragers meegegeven. Dr. Wollastone was eigenlijk zijn expeditie begonnen met het doel den Kaislensherg te beklimmen. Reeds eerder had hij dat zonder resultaat beproefd en ook nu mocht het hem niet gelukken zijn doel te bereiken. Hevige regenbuien en on doordringbare mist, gebrek aan voldoende voedsel drongen hem terug te keeren voor hij aan den bergtop was. Evenwel is de tocht lang niet zonder resultaat geweest. Op eeu hoogte vau 1700 meter vond Wollastone, zoo deelt de L. K. mede, een nog geheel onbeken den volksstam van het Papoea-type. Hoewel niet behoorende tot de eigenlijke dwergvol ken, waren de menschen van kleine gestalte. Het is een belangwekkend volk; de huid kleur is donker, koffiebruin. Kleeren zijn dezen inboorlingen totaal onbekend; zij dra gen. die in geen enkelen vorm, hoewel de nachten op die hoogten zeer koud zijn. Het bleken vriendelijke intelligente meuscheu te zijn, verstandiger dan de kustbewoners en zeer behulpzaam. Zij hielpen handig de goe deren vervoeren, verschaften den reizigers voedingsstoffen, en waren niet diefachtig ol" achterdochtig. Hun meerdere ontwikkeling bleek uit do handige wijze, waarop zij den landbouw be oefenden; zij teelen zich aardappelen, tabak en suikerriet, dat in die hooge regionen zeer goed groeit. Op jacht wapenen zij zich met pijl en boog en ze dragen dan een rugtasch bij zich als weitaseh. De zoete aardappelen, boven het vuur geroosterd, zijn de voornaamste spijs, ook eten de inboorlingen met graagte ratten, muizen en verschillende vogelsoorten. Zij zijn evenals de meeste Australische inboor lingen verwoede rookers. Bij het eten gebruikt dit merkwaardig volk een lepel uit het schouderblad van de een of andere varkenssoort gemaakt. De wapenen, die zij gebruiken, zijn meest van een hard soort leisteen vervaardigd, soms ook van vuursteen. Zij construeeren daaruit messen, waaruit zelfs bamboe wordt gesneden en ook bijlen, waarvan zij zeer han dig gebruik maken. Vuur weten ze door een kunstig apparaat uit steen gemaakt te krij gen. Intusschen zijn deze lieden op andere pun ten nog vrij onontwikkeld. Zoo weten zij niet van sparen, zij leven van den eenen dag in den anderen. Omtrent godsdienst van het volk of schrijfwijze, die het mogelijk bezit, wist Wollastone zoo goed als niets mede tfc deelen. Jammer genoeg, gingen trouwens belang rijke gegevens van de expeditie verloren. Op den terugweg sloeg- een der booten, waar mede men tegen den stroom opvoer, om; Wollastone was bijna verdronken. Bij dat on. geval gingen alle photografische opnamen en het dagboek over drie maanden verloren. De gegevens over fauna en flora wist men evenwel te bewaren. Dynamiet-aanslagen te Johannesburg. Uit Johannesburg wordt volgens de Tel aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat men aldaar zeer opgewonden is over de ontdek king van een koffer met ontplofbare stol- fen in het hoofdgebouw van de brandweer. Het is niet voor de eerste maal, dat dit ge schiedt. lederen dag hoort men, dat dyna miet en bommen worden gevonden in de nabijheid van openbare gebouwen, met het blijkbare doel, deze in de lucht te doen springen. Ook te Germiston werden verschil lende bommen gevonden. Op andere plaat sen werden bommen, waaraan een lont was bevestigd, ontdekt, die op zekere afsianden van elkaar waren neergelegd, alsof er een complot bestond de stad te verwoesten. Het kan echter ook zijn, dat de samenzweer ders, bevreesd geworden voor ontdekking, zich van hun ontplofbaar materiaal hebben willen ontdoen, maar in ieder geval blijkt hieruit zegt het blad waartoe de mis dadigers in staat waren geweest als zij hier in niet door het krachtdadig optreden der. politie en der militaire macht- waren verhm- iderd geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7