DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, UITKEERING VAN VIERHONDERD GULDEN. VlERHONDEflD SULDEMI Kort Verslag vai «s vergaderingen der ïfEEÖE KAMER. STADSNIEUWS. IN EN OM HAARLEM. Kindepliuismt li»3l-83| Haarlem EERSTE BLm. OOüiEüOAG SI AUG. 1911 litemomnHMal Telefoonnummer 1428. Aan de nagelaten betrekkingen van onzen verzekerde J. L. te Velsen-W ijker oog, die door een noodlottig on geluk het leven verloor, zal dezer dagen het bedrag van worden uitgekeerd, DE ADMINISTRATIE. Haariemsch® Ailsdagjjes No. 924. 38«te Jaargang üo. 8217 ABONNEMENÏSPBIJS» fnr maanden voor Haarlem ƒ1.35 Voor de plaatsen, waar een aprent Je gevestigd (ïoaa «er gemj 135 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 188 Afzonderlijke mam mere 003 iupsans van Reslaotia an Administratie PRIJS DER ADVERTENTRN» Van l—regels 60 eent (contant 50 cent). Iedere regel sneer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel Buitenl 80 ot. Dienstaanbiedingen 25 et. (6 regels), driemaal voor 50 et (A eontant). GULDEN bS levenslange ©nge- sediiktheid tot werken, Alle betalende abonnfa en dit WUuï. dia In bei 6esR «ener vemkwiastjpolls *8n» aS» volgen de bepalingen ep da polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voow GULDEN bd GULDEN b« 8ÜÉ1 GULDEN Ik» GULDEN bS ovarlöden. verHaa ra een band of vost verlies van één oog. verlies van één daim. 3ULDEN bi) verlies van één vwviftxvc; GULDEN b« verlies van één anderen «lager. Me nHkeerfag d«wr bedragen wordt gegarandeerd dsor de Maatsefeppü JBoII&Kdsebe Alsfemeeae Vereefcaringslwutk* ie Sebledam. Üif nammep bestaat uit stwee tsiadfös*. Wij vestigen nogmaals de aandacht er op, dat zij, die zich wenschen te abonneeren op het „Kort Verslag," zich vóór 31 Augustus moeten opgeven en terstond het bedrag van 0.50 be- ten. Abonnementen opgegeven na 31 Augustus, kunnen niet meer tegen den verlaagden prijs worden berekend. De Administratie. DE „B OLLENTRAM." We krijgen klacht op klacht over de „hol lentram", neen, over het feit dat de „bol- I lentram" er niet meer is. De „bollentram" die eigenlijk goederen tram heet, zorgde vroeger, in den drukken verzend-tijd van de hollen, voor de verzending daarvan, en de passasierstrammen liepen dan op tijd. Dat is nu anders. Uit zuinigheid, of om welke andere reden ook, heeft men de „hollentram" opgeheven, met het gevolg dat de paesagierstrammen nu overal vertraging ondervinden, dat er ge- I mopperd wordt van belang, dat er geen kijk meer is on tijdig aankomen enzl De N.Z.H.T.M. dient ten spoedigste hierin te voorzienl En wij ziju de tolk van zeer vele reizigers, als wij dringend vragen, de „bollentram" weer in eere te herstellen. GENDA. 22 Augustus. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Hoofdbestuur. Prop. club. Verg. Meubel makers. 8 uur Biosc. Mij „Union". Voorstellingen. Circus Sidoli Raamsingel bij de Julianastraat 8K uur Voorstelling. BLOEMENDAAL Hotel Duin en Daal Eiken dag van 35 uur Matinée G j'o o t e Kerk 8 uur Kerkconcert: De Wagnummers. „De Kroon" 8 i uur Biosc. voorstel lingen. Apoll o-theater Bartel jorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. 'l'eylers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 19). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen Betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. KONINKLIJKE LETTERLIEVENDE VEREENIGING „J. J. CREMER." De Feestvoorstelling ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerland's Onaf hankelijkheid zal plaats hebben op Dinsdag 23 September 1913. Opgevoerd zal worden „Nacht en Morgen rood", tooneelspel in vijf bedrijven van H. J. Schimmel. De instudeering geschiedt onder leiding van den heer L. H. Chrispijn, oud-regisseur van de Koninklijke Vereeniging „Het Ne- derlandsch Tooneel", terwijl het Haarlemsch Muziekkorps onder persoonlijke leiding van den Heer C. P. W. Krieus zijne medewerking zal verleenen. BRIEVEN UIT DE LEGERPLAATS RIJ LAREN. Dinsdag 19 Aug. De heide is thans mooi en 't is een genot over die lange vlakten van paars-bruine kleur 't oog te laten weiden, doch wanneer men over die hei moet marcheer en doet het ongemak kelijke van zulk een tocht onze bewonde ring voor dit schoon wel wat verminderen. We rukten hedenmorgen 8 uur en kwamen eerst te elf uur 's avonds in het kamp terug. De eerste dag is eir dus wel een geweest, die kan meetellen en we hebben verschil lende goedgeslaagde oefeningen gedaan. Langs den straatweg naar Laren trokken we op, ons tweede bataljon als linkerflank- dekking van een denkbeeldige hoofdmacht, die met den vijand slaags was. We paften er lustig op los, toen we op kor ten afstand gekomen waren van den vijand, die werd aangeduid door eenige roode vlag gen. Het deed ons toch weer goed, toen er „ver zamelen" werd geblazen en we wat konden uitrusten van onzen vermoeienden tocht over de hei. Zoo nu en dan smakte er een voor den grond of rolden er eenigen tegen elkaar op het hobbelige terrein met vele kuilen en verhevenheden. Nadat we een uurtje genist en den inwen- digen menseh versterkt hadden, waarbij door kooplieden in chocolade, limonade e. d. goede zaken werden gemaakt, werd de oefening voortgezet, en trokken we op Hilversum aan en daarlangs de heide weer in, waar gevechts voorposten werden uitgezet. Ons bataljon marcheerde dan naar St. Jans kerkhof, waar ook spoedig het eerste bataljon arriveerde en dooi' beide een kookoefening werd gehouden. De geweren werden „aan rotten" gezet, de uitrusting afgedaan, keukens werden ge graven en na eenigen tijd zagen we den rook opwalmen. Het koksporsoneel had nu de handen vol om voor zooveel honderden menschen de aardappelen met roode kool en vleesch met zeer primitieve middelen zoo goed mogelijk klaar te maken. Zij zijn er uitstekend ingeslaagd: het eten was heel goed en het potje smaakte best na zulk een vermoeienden dag. Gedurende de rust van eenige uren, die wij tijdens het bereiden van het middagmaal ons deel was, werd, geleek het terrein wel op een kermis: allerlei eetwaar werd te koop aangeboden en de manschappen hielden zich bezig met allerlei soorten ontspanning. Een oogenblik werd de vroolijke stemming wat gedrukt toen het bekend werd dat een der miliciens een beroerte had gekregen, bij het vernemen van het ontzettende bericht, dat zijn vader en moeder beiden aan boord van het schip, dat hen uit Indië naar het vaderland zou terugvoeren aan de cholera overleden waren. De jongeman werd in zeer bedenkelijken toestand per ziekenauto weggebracht: zijn toestand was zeer zorgwekkend. Des avonds werd de oefening van 's middags in de duisternis nog eens herhaald, zoodat we te elf uur eerst, braaf vermoeid, in onze tenten terugwaren. Tot nog toe hebbeii we nog prachtig weer: ernstige zieken zijn er nog niet; het eten en de ligging zijn voldoenden, we zullen er dus wel doorkomen. Woensdag, 20 Augustus. We zijn hier nu reeds geheel ingeburgerd j en alles gaat van een leien dakje. I Gerust mag gezegd worden, dat de stem- I ming onder de kaïnpeerende troepen het 21e regiment uit Hoorn en den Helder heeft i ook de legerplaats betrokken zeer goed is, waartoe het voortdurend prachtige weer ze ker veel medewerkt. De oefeningen op de hei, die uit den aard der zaak door het moeilijke terrein nogal lastig zijn, zooals ik gisteren reeds schreef wordeu, doordat het niet al te warme weer medewerkt, veel verge makkelijkt, waardoor dan ook de gezond heidstoestand der manschappen tot op heden over het algemeen zeer goed is, op enkele uitzonderingen na. Doch enkele zieken op zoovele manschap pen zijn niet noemenswaard en kunnen dus gerust huiten beschouwing gelaten worden. De ook voor leeken ongetwijfeld interes sante oefeningen met groote troepenmachten trekken veel belangstelling van de bewoners of bezoekers dezer om hunne schoonheid bekende streken. Vandaag zijn we met afwisselend krijgs geluk opgetrokken tegeu een denkbeeldige vij and, die werd aangegeven door eenige roode vlaggen waartegen we met man en macht vochten en die wij ten slotte wisten te verdrijven; des middags was het geluk ons minder gunstig en moest onze strijdmacht wijken voor die van den vijand. Alles was natuurlijk van te voren zoo bepaald en ver liep zooals verondersteld was, zoodat de oefening goed geslaagd mag genoemd wor den. Met muziek voorop, zooals we ook wa ren afgemarcheerd hedenmorgen 8 uur, keer den we tegen half vier weer in het kamp te rug. Toen werd een algemeene aanval gedaan op de eantines, zooals dit meermalen daags gebeurt en verdrong men zich in de ruime tent, waar veel schrijfgereedschap aanwezig is, om aan familie en kennissen de ervarin gen in het kamp opgedaan, mede te deelen. De algemeene indruk, die de lezers van dit blad tot nogtoe uit mijne brieven wel ge kregen zullen hebben is zeker dat het leven in het kamp van Laren wel meevalt, mits men een beetje weet te geven en te nemen, want het is en blijft: behelpen. Het eten is ook nog goed en voldoende en 's morgens hij het ontwaken zijn velen wel een weinig stijf van het liggen op het harde stroo, doch dat gaat er langzamerhand wel weer uit. Vooral 's-avonds is het overdruk in de ver schillende eantines, de eenige afleiding in het overigens eentoonige kampleven J. v. H. DE VRIENDENKRING VAN HET ALLERHEILIGSTE SACRAMENT. De St.-Ot. bevat de koninklijk goedgekeur de statuten van „De Vriendenkring van het Allerheiligste Sacrament" hier ter stede. Het doel der vereeniging wordt als volgt omschreven De devotie tot het H. Sacrament des Al taars onder de mannen te Haarlem en de aangrenzend© gemeenten meer en meer te bevorderen en te verspreiden en wel in het bijzonder op dagen van aanbidding en veer tigurengebed. Zij tracht dit doel te bereiken: lo. door het evrvullen barer leden van een heel of half biduur in de kerken, waar het H. Sacrament ter aanbidding is uitgesteld 2o. door deelname van een zeker aantal harer leden aan processiën; j 3o. door de vergaderingen hoofdzakelijk to wijden aan het in art. 2 genoemde doel. De leden van dezen kring verbinden zich: lo. zooveel mogelijk dagelijks de H. Mis te hooren; 2o. zooveel mogelijk de veelvuldige H. Com munie te beoefenen en te verbreiden; 3o. bij elke aanbidding in de kerken van Haarlem of waar men woont, het H. Sacra ment te gaan bezoeken, zoo zij daartoe ge legenheid hebben en wel tot de volgende in- tentiën: eerherstel voor alle beleedigingen, Jezus in het H. Sacrament Zijner liefde aangedaan en tot bekeering der ongeloovigen en zon daren. De aanbidding in de kerken van de plaats der inwoning is verplichtend, doch in de godsvrucht der leden wordt het bezoeken der kerken en kapellen in den omtrek hunner gemeente dringend aanbevolen. De leden betalen eene jaarlij ksche contri butie van minstens vijftig cents, ter bestrij ding der kosten. Eenmaal per 3 maanden, of, indien het be stuur het noodig oordeelt, meermalen, ko men de leden van den kring op een te be palen dag bijeen, om de belangen van de vereeniging le bespreken, de uren van aan bidding te regelen enz. Verhinderd zijnde de bijeenkomst bij te wonen, zal men hiervan den secretaris schrif telijk kennis geven. Wanneer een lid door geldige redenen ver hinderd is op het door hem gekozen of aan gewezen halfuur de aanbidding te verrichten, zal dit zooveel mogelijk zorgen, dat een an der lid zijne plaats vervult, te meer indien hij weet dat hij de beurt alleen heeft waar te nemen. Behoudens goedkeuring van het bestuur kunnen lid van den kring zijn: alle Katholie ke mannelijke personen boven 18 jaar, die zich verbinden de verplichtingen in art. 4 bepaald, na te komen. Den leden wordt bovendien nog ten zeerste aanbevolen: lo. het bekendmaken van den Kring en het inti'oduceeren van degelijke Katholieken; 2o. het naderen tot de H.H. Sacramenten op, den feestdag van het H. Sacrament, of In het octaaf van dit feest tot intentie van den Kring. Het bestuur bestaat uit minsten 5 en hoog stens 7 leden. De voorzitter wordt door de leden gekozen. Het bestuur verbindt zich: lo. den leden kennis te geven van te houden vergaderingen 2o. bij elke bijeenkomst op het doel van den Kring te wijzen. 3o. Mededeelingen te doen of wenschen te bespreken met betrekking tot het doel van den kring en voor zoover mogelijk in vervul ling te brengen. 4o. in elke vergadering de dagen van aan bidding op te geven tot de eerstvolgende ver gadering. Telken jare in de maand Maart wordt eene H. Mis opgedragen voor alle levende leden van den kring; in de maand November eene H. Mis voor de overleden leden; in beide ge vallen zal eene H. Communie plaats hebben, en na het overlijden van een lid eene H. Mis in diens parochiekerk. Jaarlijks in de maand Maart geeft het be stuur in eene algemeene jaarvergadering ver slag over den toestand van den kring. In deze vergadering zal tevens worden overgegaan tot het kiezen van bestuursleden in plaats van hen die volgens rooster altreden. De afgetre den leden zijn herkiesbaar. Eerste jaar tre den af 2 bestuursleden. Tweede jaar treden af 2 bestuursleden. Derde jaar tieden af de overi ge bestuursleden. Ook zal jaarlij k3 door den vriendenkrir een votiefkaars worden geofferd in de Sacramentskapel der kathedrale kerk. XLI. Hoe een „Oostinjevaardea" afliep. t Dat is de groote dag en het groote mo ment voor een scheepswerf 1 Maanden en maandenlang is er aan ge werkt, aan den kolossus: van de kiel af is hij opgebouwd, de ijzeren platen zijn stuk voor stuk beklonken, en langzaam, langzaam aan is het schip opgebouwd tot het gewel dig gevaarte van drie, vier verdiepingen hoog, dat ern u lag, met den achtersteven uaar het water, als een visch op het droge, buiten z'n element 'n Heel leger van werklui, als mieren in een nest, woelt en wriemelt er nu op en overheen, werkt aan den binnenbouw van het zeekasteel, dat als een jlrijvend hotel straks honderden tegelijk moet overvoeren haar verre landen Als het dan zóóver is, dat de buitenhuid) geheel gereed en geverfd, en in orde is, en dat er binnen in den kolossus alleen, maar de werklui die het geheel moeten af werken, nog noodig zijn, dan is het de tijd dat het vaartuig in z'n element komt, dan Sal het moeten „afloopen"... En dét is het groote moment. Want dan, als dat „afloopen" goed gaat, Wordt meteen bewezen dat de berekenin gen der bouwers goed waren, dat hun schip, goed in elkaar zit, dat de proporties goed Verdeeld zijn en de ontwerpen juist. Is het wonder dan dat gisterenmiddag in Amsterdam, op de werf-Goedkoop zooals de groote scheepsbouwerij der „Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij" in den volks mond heet, duizenden en duizenden bijeen waren om het „afloopen" bij te wonen van het grootste schip dat ooit nog op een Ne derlandsche werf werd gebouwd: de „Prins der Nederlanden" voor de Maatschappij „Ne derland", die om de veertien dagen Zater dags uit IJmuiden naar ons Insulinde haar booten doet uitgaan? „Einde lijn 13", zoo stond er op de uit- noodigingskaarten aangegeven; en zoo kon je aan het station wachten op de tram die naar de „eilanden" rijdt, van den Dam af langs het Centraalstation de Prins Hen drikkade op. Maar 't was onbegonnen werkl Tram op tram kwam er ai propvol van den Dam af, en zelfs de extra-diensten ,die men op den Dam "naar Kattenburg stuurde, waren over vol als ze het station passeerden! En de klok ging al bedenkelijk naar half drie 't uur van „afloopen". Toen kwam er een machthebber in 't gebied van de gemeente lijke trammen bij te pas. Hij requireerde een „volgwagen" van een andere lijn, en nóg een, en nóg eenwe moesten toch met die honderden allemaal naar de werf om de „Prins der Nederlanden" te zien afloopen? Een heele rit is het door 't scheepskwar- tier en over de „eilanden" waar je anders nooit komt! Nieuwe kwartieren van Am-; sterdam, zoo oud als ze zijn, zag er nu me- nig bezoeker, maar ik herinner me in dien omtrek de droeve dagen van de boot werkersstaking en van de militaire maat regelen, toen er oproer was in Kattenburg en Wittenburg, en de kerels er bijeen ston den te rotten, met een schuinen blik op de soldaten die patrouilleerden langs de leege grachten en in de troosteloos-vervelende stratenDoch maar een oogenblik duurt de herinnering aan die dagen vol schrik, toen ik vèruit het feestgewoel in de stad bij president Fallières' komst, de tragedie van een anarchistische volksbeweging die door militair gezag wordt bedwongen, even zag ontstaan en groeienNu was het an ders: de Oostenburgers en Wittenburgers keken hun oogen uit naar zóóveel luyden te gelijk, die er in de propvolle trams, en in auto's en rijtuigen, al maar aanstroom den naar de Gzaar Peterstraat, waar de in gang was van de werf, vlak onder den hoo- gen kolossus die daar nog lag tusschen zijn bouwstellage, rustig en kalm, heel niet lij kend op „het grootste schip, in Nederland gebouwd," zooals het toch was 1 Maar als je dan kwaamt door het houten poortje, en de eere-tribune vóór je zag, met kostelijke tapijten bespannen, waar boven vóór de champagneflesch met kleurige lin ten liing te bengelen die straks het schip „doopen" zou, en je keek dan op, hoog naar boven, naar de verschansing waar de werklui nu stonden in afwachting, héél klei ne kereltjes op zoo'n hoogte, ja dan be greep je toch wel, dat zoo'n reizigersschip een geweldig gevaarte is 1En ziet eens aan: langs héél het grijze schip, waarvan achter de twee bronzen schroeven met hun sterke vleugels uitschieten langs het roer, is een houten tribune gebouwd, waar dui zenden nu staan te wachten, in één drukke massa! Nu valt er te vergelijken: en telt nu die duizenden eens, die daar staan over de heele lengte van dit schip en ge hebt een idee hoe groot dit zeemonster wel we- zen moet! Daar zit de scheepskapel, een volle dig orkest, en z'n lustige marschen zijn ge heel in den toon van het geheel, net als de kleurige, heldere vlaggen die wapperen tonder nu vroolijk stralenden zonnegloed vol i warmte die heel dit ongewone en beweeg lijke tooneel glans en glorie bijzet j Daar klinken doffe slagen de laat- ste stutten vallen, en nu staat het schip los op de helling, alléén vast gehouden door een hydraulische pal van achter die tegen houdt. Zoo vertelt het mij een oude zee- kaptein, die z'n hart voelt opengaan bij dit mooie schip, dat een juweel is en een kos telijk vaartuig om te eommandeeren, zooals hij mij zegt! Half drie wijst mijn horloge. Al nog stroomt het aan op de werf, en overvolle trams brengen nog maar steeds nieuwe bezoekers en gasten van de scheeps bouwers Maar die zijn precies op tijdl Daar valt een schot, de muzikanten staan op en blazen plechtig het Wilhelmus, een ieder onzer ontbloot het hoofd, we zijn onder den indruk... en ziet... daar glijdt-iel Eerst langzaam, dan él sneller en sneller zakt de kolossus naar beneden, hij glijdt weg naar z'n element, statig en glorieus zonder één enkele afwijking. En nu raakt de achtersteven het water, de schroeven snijden in den vloed, voor het eerst, de breede flanken scheuren de watervlakte in twee, en terwijl sissend de rook uitslaat onder de kiel, nu de reus zoo geweldig-snel wegglijdt naar zijn ele-' ment, deint daar beneden het water in plon zende golving vaneen, dat de politieboot die er ligt, als een notendop wordt heen en weer geslingerd. En daar vér weg, achter den wijden kom vóór de werf, overstroomt de vloedgolf die rijst, nu dit gevaarte zoo plots komt te vallen in het rustige dok, met een voortdeinende golving de bruggen en wallen, maar we zien het niet en heb ben er geen oogen voor* alléén zien wa nu het machtige grijze schip, dat vrij is van de banden en de stutten op de werf, en nu trotsclr drijft in het hevig-bewogen wa ter, zijn element, dat het nu beheerscht vol rustige majesteit! Donderend zijn de anker kettingen afgeloopen door de kluizen van vóór aan het schip, dat de rook er even: uitsloeg, toen ze de zware ankers lieten val len om het wegdrijven van het afgeloopen schip te verhinderen. En terwijl alles juicht en jubelt, en het Wilhelmus nog nadreunt, drukt de president der Scheepsbouw-maatschappij ontroerd da handen aan allen, die hem geluk wenschenj met deze schitterende proef op een zoo schit terenden bouw 1 Nu ligt héél statig het grijze vaartuig in onbewogen grootschheid op het water l de „Prins der Nederlanden" is gelukkig dan „afgeloopen" en ik izie op de tribune bloemen aanbieden, en hoor woorden van gelukweni wenschen zonder taL Dat mag dan ook well ÏWant het groote moment voor de werf ii gelukkig geweest, de groote dag heef! zijn succes gehad 1 Hl ill 400 300 150 118 60 M|,ft il.iM,. 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1