Btbt ge een fldwrtw poor ia <u nieuwe piano, tafel BUITENLAND. BINNENLAND. 2$ of $o cent) Haart. Courant. NIEUWS UIT 25 25 tf left anderi dat It wrkowii wilt, KORT OVERZICHT. De Balkan. De toestand wordt hier kritiek. Men spreekt over een mogelijke verbreking van de diplomatieke betrekkingen tnsschen Rusland en Turkije. De Grieken hebben er allen schijn van, dat zij Thraeië in handen der Turken willen spelen. Amerikt. Er komt meer licht over de houding van president Huerta. Hij schijnt een dubbele rol te willen spelen. China. De burgeroorlog woedt nog steeds. DE BALKAN. De toestand. Het lijdt geen twijfel: de toestand wordt zeer ernstig 1 De officieuze Russische „No- woje Wremja", de geruchten over een mo gelijke verbreking van de diplomatieke be trekkingen met Turkije besprekend, zegt al dat die geruchten geeuszins ongegrond zijn, en de St. Petersburgsclie oorrespondent van de Vossische Zeitung seint: „Sasonof heeft den Turkschen gezant hier ter stede mede gedeeld, dat Rusland tegen den opmarsch van de Turken op den rechter oever van de Maritsa zeer beslissende maatregelen ne men zal, daar het het optreden van de Porte als een uitdaging van de mogendheden be schouwt. Het bericht, dat het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Rus land en Turkije voor de deur staat, wordt aan het ministerie van buitenlandsehe zaken voorbarig genoemd, maar men beschouwt er den toestand als zeer ernstig." Men ziet het: daér gaat het vooral om, dat de Turken nu bezig zijn in West-Thra eië aan de overzijde van de Maritza vooruit te dringen in het gebied dat aan Bulgarije is toegewezen. En Griekenland werkt de Turken in de -hand, door zijn eigen troepen terug te trek ken, ondanks het beleefd verzoek van Bul garije om daarmee nog een dag of acht te wachten! Van den anderen kant werkt de Porte hard tegen Turkije. Ze heeft gisteravond aan de Turksche gezanten bij de mogend heden een omzendbrief gezonden waarin zij worden uitgenoodigd de mogendheden met een lijst van nieuwe wandaden der Bulga ren in Thraeië in kennis te stellen, voor namelijk in het gebied dat de Grieken heb ben ontruimd, hetwelk, naar de Turksche mededeeling zegt-, volslagen verwoest is. De gezanten zullen aam de mogendheden verzoeken ernstige stappen te Sofia te doen, opdat aan hun toestand een einde zal ko men. Een daarenboven worden de inwoners van het nieuwe Bulgaarsche gebied tegen de Bul garen opgezet: wat zegt men b.v. van <le volgende berichten: Toen de inwoners van Menlik vernamen, dat hun stad Bulgaarsch zou blijven, beslo ten zij deze te verloten. Eerst namen zjj de heiligenbeelden uit de kerk, vervolgens go ten zij den inhoud van de wjjnvaten op de markt uit en verwoestten zij de wijngaarden, waarop zij de stad op vier plaatsen in brand Staken. Zij gingen niet heen voor alles in den asch was gelegd Het dorp Tsörtsewo heeft hetzelfde lot ondergaan. De Mohammedanen doen insge lijks. Alle wegen zijn vol menschen die het land uittrekken, dat den Bulgaren is toe gewezen Grieken en Bulgaren. Over het handig Ifi handen 'der Turken spelen van Thraeië door de Grieken, lezen we nog het volgende: Op Kirdzjali, bij de oude Bulgaarsche grens, zoo wordt uit Sofia gemeld, trekken zich de zwakke Bulgaar- Bche afdeelingen, die voor de Turken de wijk moeten nemen, terug. Als dus de Bul gareu de steden Yanthi, Gumu'dzjina en De- de Agatsj willen gaan bezetten, moeten zij door een streek heen, die door de Turksche troepen is bezet en waar zich de bevolking bij 'die troepen heeft aangesloten. Noorde lijk Thraeië toch is, naar men weet, bijna uitsluitend door Turken bewoond. In het Zuiden, aan de zee, wonen Grieken, Bulga ren wonen in Thraeië hier en daar verspreid. Nu heeft de Grieksche regeering der Bul gaarsche laten meedeelen, dat zij heden de genoemde steden ontruimt. De Bulgaarsche regeering heeft daarop geantwoord (Reuter seint dat er niet bij), dat zij niet voor den 28sten die plaatsen weer zou kunnen bezetten en dat zij verwachtte, dat de Grie ken er tot dien datum zouden blijven. Gebeurt zulks niet, blijven de Grieken niet tot den 28sten of tot zij 'Bulgarije het ge zag kunnen overdragen in de streken aan de Egcïsche Zee, die het verdrag van Boe karest aan dat land toewijst, dan is de be volking daar gedurende vele dagen, weken tnisschien, zonder overheid. Ongeregeldhe den kunnen er, bij de onderlinge haat der bewoners, niet uitblijven en zullen den Tur ken, die zoo dicht bij staan, een voorwend sel geven, er het bestuur in handen te ne men, in afwachting, gelijk zij zeggen, tot dat de Bulgaren komen om het van hen over te nemen. Maar de Bulgaren kunnen er niet kernen, omdat een Turksch leger tusschen Oud-Bulgarije en de streken in kwestie staat. Men moet dus met spanning tegemoet zien, ofd e Grieken werkelijk Gumuldzjina en De- jÜe Agatsj zullen ontruimen, en die steden aldus den Turken in handen spelen! AMERIKA. Mexico en de Ver. Staten. Naar de Kölnische Zeitung uit Washing ton verneemt, zoo meldt de N. R- Ct., is het antwoord van president Huerta zeer lang; over den toon is nog niets bekend. jSWat den inhoud betreft neemt men aan, dat Huerta een dubbelzinnig spel speelt, ,Voor zijn volk wil hij de sterke man schij- inen, maar tegelijk wil hij verdere onder- jhandelingen met Amerika niet onmogelijk 'maken. DP. verklaart de tegenstrijdige -Men ten volle. CHINA. De burgeroorlog. De correspondent te Sjanghai van de Times bevestigt volgens Reuter dat de strijd om Nanking tusschen de Noordelijken en de Zuidelijke opstandelingen hevig geweest is. De consuls der vreemde mogendheden heb ben vergeefs geprobeerd den strijd te belet ten. De correspondent hekelt op scherpe wijze de t-aktiek der zuidelijke opstandelingen, wier aanvoerder in 't geheel geen veldheerstalent blijkt te bezitten. Zijn soldaten zijn tuchte loos en ongeoefend. HOFBERICHTEN. "Voor hun bezoek aan de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. te Mid delburg op 30 dezer, zuilenH.M.deKoningin en Z.K.H. de Prins per extra-trein te Goes aanko men en vandaar per auto naar Middelburg rij den, onmiddellijk naar de tentoonstelling. Na afloop gebruiken Zij het tweede ontbijtbij den commissaris der Koningin in Zeeland. Langs een omweg rijden Zij daarna naar het station, vanwaar Zij met een extra-trein naar Den Haag terugkeereu. UIT DE STAATSCU L l£AAT. Bij Kon. besluit van 14 dezer is tijdelijk be noemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen, tot het geven van onderwijs in de Engelsche taal en letterkunde, John A. Fal- conner, te Hamburg. Bij Kon. besluit van 15 dezer is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijkst- hoogere Burgerschool te Alkmaar, K. W. Walstra, te Amsterdam. Bij Kon. besluit van 12 dezer is benoemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering op het 3de Internationaal Congres voor afkoelingsindustrieën, hetwelk in Sep tember 1913 te Chicago zal worden gehouden, de heer dr. J. P. Kuenen, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Bij Kon. besluit van 13 dezer is C. J. Has- selrnan, lid van den Raad van State, aange wezen als vertegenwoordiger der Nederland sche regeering op het van 2430 Augustus a.s. te Gent te houden lilde Internationaal Koloniaal Congres. DE STATEN VAN ZEELAND. Door het overlijden van den heer H. P. den Bouwmeester, is een vacature ontstaan in de Provinciale Staten van Zeeland voor het district Middelburg. De heer Den Bouwmeester behoorde tot de vrijzinnig-democraten en dus is er mooie kans voor rechts om te winnen, opdat het aantal liberalen van 21 op 20 worde terugge bracht, en rechts-van 20 op 21 kome.Het42ste lid is de heer Van Dalsum. Van rechts zal natuurlijk alles gedaan wor den om het in Juni geleden zware verlies, eenigermate te herstellen. MINISTERIEEL PROGRAMMA VAN NOTARIS VAN DALSUM! We lezen in het „Vaderland": „Notaris van Dalsum, leider en laatstelijk R. K. protest-candidaat van de „Volkswil"- partij in het Kamerdistrict Hontenisse, zond ons een door hem ontworpen en bij de „Volkswil" gevoegd programma voor een extra-parlementair ministerie. Daar de inhoud ons geen reden geeft, te veronderstellen, dat de staatsman aan wien thans de vorming van een extra-parlemen tair ministerie is opgedragen, dat program ma zal willen overnemen, hebben wij het in ons archief gedeponeerd, tot tijd en wijle dat de heer van Dalsum zelf eens door H. M. de Koningin met de Kabinetsformatie mocht worden belast." Dat is niet aardig van het „Vaderland!" De heer v. Dalsum heeft de laatste jaren de liberalen zoo trouw geholpen, dat hij wel recht heeft op een ministerzeteltje. Dat was wellicht meteen de redding uit de misère!.... zegt de Residentiebode spottend! DE PARTIJ VAN HET „VERRAAD." Reeds wezen wij op de merkwaardige uit spraken, door de sociaal-demócratische voor mannen in de dagen vóór het congres ten beste gegeven. Om de meerderheidsresolutie er door te krijgen werd den proletariërs ongezouten aangezegd welken ernstigen aanslag zij bij verwerping begaan zouden. Een reeks schetsjes voor de toekomst werd ontworpen. Op dat van Schaper vestigt de „Rotterdammer" de aandacht: „Duizenden en duizenden zullen worden gedesillusioneerd, als er weer niets tot stand zal komen, dan wat alledaagscke dingetjes. De anarchie van de onverschilligheid zal reusachtig toenemen. Men verliest de hoop en den moed, het parlementarisme wordt een belaching. Alleen de kerkdijken zullen toonen, iets te kunnen doen. En op ons zal het odium te liggen komen. Wij hebben niet gewild, zelfs niet beproefd. Wij hebben partijbelangen gesteld boven de groote heilige belangen van het nu levende ontberende geslacht, boven de belangen van de ouden van dagen, mannen en vrou wen, die door de wet-Talma niet worden geholpen. Wij, die ons er op hebben beroemd, ook deze te willen helpen, wij laten hen in den steek. Is dat eigenlijk geen verraad?" „De partijbelangen dus gesteld boveu de groote heilige belangen van het nulevende ontberende geslacht." De machtige S. D. A. P. volgens Schaper de partij van „het verraad." Een scherp en raak schetsje! HET VREDESPALEIS. De Regeering zal 28 Augustus, in den avond van den dag der opening van het Vre despaleis, een groot feestmaal voor 120 k 130 genoodigden in de Ridderzaal op het Bin nenhof aanbieden aan de te 's-Gravenhage op dit oogenblik vertoevende vreemde gas ten, waarbij Carnegie en echtegenoote, aan de gezanten aldaar geaccrediteerd en vormende den raad van beheer van het Arbitragehof, en aan verdere hooge Nederlandsche autori teiten. DE MAATREGELEN TEGEN DE INDISCHE REVOLUTIONAIREN. Naar aanleiding van het bericht betref fende de interneering van den heer Douwes Dekker op Timor wordt aan de mailbladen het volgende ontleend: De N. S. Ct. vestigt de aandacht op de op gewonden brieven, geteekend D. D., over de Philippijnen in de Express. Wat daar geschreven is in de nummers van Maandag en Dinsdag 14 en 15 Juli j.l. wordt heslist strafbaar gesteld in ons wetboek van strafrecht als samenspanning. Art. 54 stelt op hetgeen D. D. doet verban ning. Het komt ons-voor, zegt het blad, dat D. D. de zaak van de ingezetenen hier al heel slecht dient door zijn opruiend geschrijf, dat vol strekt niets te doen heeft met het billijk ver langen van de hier geboren Europeanen naar verbetering van hun toestand, in den zin, dat zij in de gelegenheid worden gesteld beter te concurreeren met hier binnen st.roo- mende vreemdelingen, D. D. maakt zich dronken aan eigen woor den en papier is geduldig, maar als hij straks weer hier verschijnt, vreezen wij voor hem, dat een leelijk appeltje met hem valt te schillen. Moordaanslag. Men meldt uit Moerge stel aan de Maasbode: Gisterennacht om 1 uur is J. v. d. Kerk hof, onbezoldigd rijksveldwachter alhier, ter wijl hij op surveillance was, door twee man nen aangevallen. Een hunner schoot hem met een revolver een kogel in de borst. Nadat de gewonde van de H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien, is hij naar het zie kenhuis te Tilburg overgebracht. In aanslui ting aan bovenstaand bericht meldt men nog: Reeds geruimen tijd bestaat er tusschen de boeren van Moergestel en de heeren van den Bergh uit Tilburg ©ene diepgaande veete naar aanleiding van het heerlijk jachtrecht, dat de heeren van den Bergh onder Moergestel be zitten. Reeds meerdere malen kwam liet tot een treffen tusschen de jachtopieners en de boe ren, en groote processen bleven niet uit. In den afgeloopen nacht is een der jachtopzie ners v. d. Kerkhof wederom in aanraking met stroopers gekomen. Hoe de zaak zich heeft toegedragen is tot nu toe onbekend, maar dezen morgen vond men Van de Kerkhof met eene ernstige schotwonde in de borst. Per auto heeft men hem naar het gasthuis te Tilburg vervoerd, terwijl oogenblikkelijk een streng onderzoek naar de daders werd inge steld. De kogel heeft den gewonde midden in de borst getroffen en is verder doorgedron gen tot in de longen. Een vreemd verschijnsel. Zondagavond te half zes is door verschillende veehouders in de weiden tusschen Muiderberg en Naar- den een vreemd verschijnsel waargenomen. Plotseling staken alle koeien die daar graas den, hun koppen naar één richting omhoog en renden daarna met opgeheven staarten, schijnbaar angstig, in tegenstelde richting weg. Zoover men kon zien, geschiedde in alle weiden gelijktijdig hetzelfde. Ook een hond maakte dezelfde bewegingen. Geen vliegma chine of luchtballon of iets anders dat de die ren kon verontrusten, was in de nabijheid. Misschien is elders dit verschijnsel ook op gemerkt, dan zou de verklaring in de atmos- pheer moeten gezocht worden. De veehouders hadden zoo iets nog nimmer bijgewoond. Entos. Het bestuur van de Entos deelt ons mede, dat bij Kon. Besluit van 9 Aug. 1913 aan de Entos door H. M. vergunning is verleend een loterij te doen houden. De loten zullen verkrijgbaar worden ge steld a 25 cent per lot, terwijl als hoofdprijs een groote motorboot zal dienen. -Treurig. In de GroezeLaan te Utrecht kwam men Dinsdag' tot de ontdekking, dat in een armelijke woning eenige kinderen zon der verzorging waren achtergebleven. De po litie stelde "een onderzoek in en trad het huis je binnen, dat zeer vervuild bleek te zijn. Enkele kinderen bevonden zich zonder toe zicht in deze woning en bleken al eveneens in vervuilden toestand te ve'rkeeren, het jongste kind zelfs in die mate, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De dokter oordeelde overbrenging van den kleine naar het ziekenhuis noodzakelijk, doch vóórdat het kind kon worden weggebracht, was de moe der, die onder invloed van den drank ver keerde, thuis gekomen en deze verzette zich tegen de opneming van het vervuilde kind in het gasthuis, zoodat daarvan voor liet oogenblik moest worden afgezien. (U.D.) Een auto-tochtje. Een Delftsch student, de heer G., had zich dezer dagen volgens de N. ört. een nieuwe automobiel aangeschaft en meende in een te Rotterdam wonenden vriend een koo- per voor zijn ouden wagen gevonden te hebben. Een proefritje zon de soliditeit van de machine aantoonen alvorens verdere onderhandelingen tot aankoop gevoerd werden. Beide vrienden stapten in en voort ging het. Zonder ongeluk ken kwam men door Rotterdam op den Dordt- schen straatweg, waar toen full speed gereden werd. Om eens te doen zien, welk een snelheid ontwikkeld kon worden, liep de machine met een vaart van 80 k 90 K.M._ Een tijdlang ging het goed, maar bij het uitwijken voor een ver huiswagen had men het ongeluk met het achter wiel tegen den wagen te komen. De gevolgen laten zich denken. De bestuurder raakte het stuur kwijt en de auto schoot in razende vaart den dijk af, de sloot in- Tengevolge van den schok verdween de adspirant-kooper met een prachtige salto mortale in de sloot; er was geen stuk meer van hem te zien. Eenige personen die het ongeval hadden gezien trokken hem met veel moeite aan de beênen, uit de taaie modder. De heer G. kwam met een beenwond en een nat pak vrij. Beide vrienden werden door een in de nabijheid wonenden landbouwer van droge kleeren voorzien. De danig gehavende auto werd daarna met vereende krachten op den dijk gehe- schen. De Rotterdammer zag echter van verdere onderhandelingen tot aankoop van de auto af en nam zich heilig voor, er nimmermeer een voet in te zetten. Een nieuw Nijmecgsch raadsel. Het Hbl. ontving den volgenden noodkreet: „Ik hen eenigen tijd geleden met eene weduwe getrouwd, die eene dochter van acht tien jaar had. Mijn vader, die mij dikwijls kwam bezoeken, werd verliefd op dat meisje, huwde haar en tverd daardoor mijn schoonzoon, terwijl mijne schoondochter mijne moeder werd, omdat zij de vrouw van mijn vader is. Eenigen tiid daarna beviel mijne vrouw, van een zoon, die, omdat hij de broeder van mijne stiefdochter is, de broer van mijn vader is en tevens mijn oom. Mijn stiefmoeder, die als zuster van mijn oom tevens mijn schoonzuster is, werd ook moeder van een zoon, waardoor ik een broe- dtr en een stiefzoon kreeg. Mijn vrouw is mijn schoonmoeder, omdat de vrouw van mijn vader haar dochter is; ik ben de echtgenoot van mijn dochter en tevens haar kleinzoon en aangezien de echt genoot van de schoonmoeder van één per soon, ook de schoonvader van dienzelfden persoon is, ben ik waarachtig mijn eigen schoonvader. Geef u me raad, wat moet ik doen?" door jde minister ingetrokken de aanwijzing van A. M. van der Jagfc, secretaris dezer gemeente, tot secretaris der rente-comrute- sie voor Staatspensioen te Leiden (buitenge meenten). HAARLEMMERMEER. Electriciteit of gas? De adresbevre* ging aan den Raad, in zake verkrijging van elee* trisch licht in deze gemeente, neemt greote af metingen aan. Voornamelijk in de buumwijKeu wordt veel sympathie gevoeld voor de el 'CtrireJ. e verlichting. Het adres bevat reeds pi. i. 500 handteekeningen, welk getal nog dagtb/ls toe neemt. Het zal in ieder geval een zeer kkt,t.ive kwestie worden of er gas of eiectricitcit zal komen. De H. S. M. Dat liet vervoer op de Haar lemmermeer-lijnen nogal mee schijnt te vallen, kan wel blijken uit het feit dat in de gisteren ge houden vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar werd medegedeeld dat het rentegaran tiefonds voor de H. S. M. dat in 1913 1000 bedroeg, voor 1914 zal worden gebracht op 250.—. Te voorzien is dat meerdere gemeenten zullen volgen. De brandspuit. Te Hoofddorp werd gis terenavond de brandspuit geprobeerd in tegen woordigheid van verschillende autoriteiten. Het bleek dat de spuit aan alle gestelde eischen goed kon voldoen, zoodat men er over tevreden kon zijn. HOUTRIJK EN POLANEN. Aangehouden. Alhier is aangehouden en ter beschikking van den Officier van Jus titie te Haarlem gesteld zekere H. een in dividu dat langs de huizen der ingezetenen ging, met een bedelbrief, waarop vermeld stond dat hij schipper was, dat zijn schip was gezonken, etc. Achteraf is gebleken dat dit verzinsels waren, en men hier met een zeer berucht persoon te doen had, die heel wat op zijn kerfstok heeft. Na Dinsdagnacht in de gemeentelijken cel te hebben door gebracht, is hij Woensdagmorgen naar Haar lem getransporteerd. HALFWEG. Bedankt. De door het Armbestuur van Haarlemmerliede c.a. aangestelde wijkver pleegster Mejuffrouw J. M. Niesten, te Poel dijk, heeft voor hare benoeming bedankt. A NP VOORT. Aangekomen badgasten. F. Fels, Aken, Hotel Belvédère, 1 p.; B. Haarhaus, Dus- seldorf, idem, 1 p.; Mej. L. van Halm, So lingen, Kerkstraat 31, 1 p.; L. Jordan, Ber lijn, hotel Groot Badhuis, 2 p.; H. J. Huijs- rnan, Edam, idem, 1 p.; fam. Tubergé, Mos kou, idem, 3 p.; E. F. Schient, ElberfeLd, Hotel Belvédère, 1 p.; J. E. van Kempen, Amsterdam, idem,. 1 p. J. Stamperius, Baarn villa Ilenri, 5 p.; fam. Nijmeijer, Amsterdam, Swalueetr.aat 1, 4 p.; fam. Fortgens, Haar- lem, idem, 3 p.P. Rockstroh, Keulen, Gr. f Krocht 21, 3 p. HEEMSKERK. Eerste plechtige H. Mis. Nadat de Wel- Eeiw. Heer A. de Wildt op 15 Augustus in de Kathedrale Kerk te Haarlem tot Priester was gewijd, werd hij Zaterdagavond feestelijk van het station te Beverwijk afgehaald door een stoet ruiters en fietsers, alle bewoners van het Hofland, om geleid té worden naai de versierde ouderlijke woning. In de fraaie kerk, die nog in den vollen tooi was van het zilveren Priesterfeest van den Zeereerw. Heer Pastoor, werd Zondagmorgen de eerste plechtige H. Mis opgedragen. Hierbij werd de jonge priester geassisteerd door den Zeereerw. Heer Boonekamp en de kapelaans Aanstoots van bier, Schalke uit Rotterdam en Terra uit IJmuiden, terwijl de feestpredi katie gehouden werd door den Weleerw. Heer Rood, die in heerlijke woorden schetste bet verbeven ambt van den Priester, om daarna den vader van den jongen Priester en de ver dere familie geluk te wenschen. Ook in den Hemel zou feest gevierd worden door haar, die zoo gaarne dit feest had willen bijwonen, aldus de gewijde redenaar. 's Middags werd dit kerkelijk feest gesloten met een plechtig lof. CASTRICUM. TuiSibouw-vereenïging „Ons Belang." De St. Ct. bevat de goedgekeurde statuten der Tuinbouw-vereemging „Ons Belang." Het doel der vereen iging is, de zedelijke en stoffelijke belangen der leden te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken door met on- drlinge samenwerking en gemeenschappelijk optreden eene doelmatige regeling te verkrij gen in den verkoop en aflevering der in Castricum en omgeving geteelde groenten en vruchten^ door onderlinge bespreking van vakaangelegenheden, door bet ten behoeve en voor rekening der individueele leden aan- koopen van benoodigheden voor bet tuin bouwbedrijf. UITGEEST. Tentoonstelling. Vanwege de af- deeling Uitgeest der Hall. Mij. van Landbouw, zal op 3 en 4 September een Tentoonstelling worden gehouden van Rundvee en Wolvee, Groenten, Fruit. Bloemen enz. Aanvankelijk was deze Tentoonstelling be paald op 10 en 11 September, docih in Ver band met de op die dagen te Den Haag te houden groote Veetentoonstelling, heeft het Bestuur besloten tot een week vervroeging. (Weekbl. v. Uitg.) BENNEBROEK. Onafhankelijkheidsfeesten. Woensdag 10 September worden hier de on afhankelijkheidsfeesten gevierd. Om half twee heeft een groote ringrijderij plaats (met sleuteltrekken) en drie uur be ginnen de wedstrijd met versierde rijwie len en de volksspelen; om vijf uur zal een luchtballon opstijgen; daarna heeft om zes uur een voetbalwedstrijd plaats en ten slotte houdt om negen uur de muziek een rond gang. .Voor verdere bijzonderheden omtrent aanmelding voor de wedstrijden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. HILLEGOM. Ouafhankel^kheidsfeesten. Weder heeft zich hier een voorloopig comité van 8 per sonen gevormd om te komen tot viering der 100-jarige onafhankelijkheid van ons vader land. Rente-commissie. Op verzoek is Duinwaterieest. Gisteren was het feest t# Sloten. De reizigers, die met de tram van Haarlem naar Amsterdam gingen, bemerk- kloten een overweldigende drukte naby Sloten en dachten aan onafhankelijk- beidsieesten. Toch was dit niet zoo. Sloten vierde een. dumwaterfeest, en met recht. De Admiraal de Ruyterweg is thans, even, ais eenige andere gedeelten van de gemeente bloten aangesloten bij de Arosterdamsche Ge- meentewaterleiding. Dit is zeer zeker een groote voortuitgang, zooals in het feestlied wordt gezegd, waarvan het eerste couplet luidt: In naam van De Ruyter draait open de TT [kraan, Het „Duinwater" staat in de buis; Vult kannen en glazen met helder friscti u, [vocht, Een juichkreet weerklink' door uw huls: Weg', weg! met dat water van geelbruine [kleur, Weg, weg! met dat vocht van somswag'üjkeu [geur Geniet een verkwikkenden dronk, Van wat ons de Duinerij schonk! Over het feest zelf ontleenen wij nag het volgende aan het Alg. Hbld. Talrijke bewoners van den Admiraal de Ruyterweg hadden aan den oproep van het feestcomité gehoor gegeven en hun huizen versierd. Zoo zagen we versieringen met sparregroen, heide, vlaggedoek, ja zelfs zagen we, in de hoogte, een groote vergulde en versierde waterkraan bengelen. Op den Krommert was een mooie fontein geplaatst. Natuurlijk ontbraken niet de bij een volks feest onmisbare draaiorgels en dansende kW- deren, zoomin als de tentjes waar versnape ringen werden verkocht. Echter niet alleen van buiten, ook binnen hadden velen^hun huizen versierd met groen en ook met licht, wat gisteravond een mooi effect maakte. Het feest ving aan met een reveille. Gisterochtend om acht uur trok een muziek korps van de Tolbrug langs Admiraal de Ruyterweg en zijstraten. Te tien uur legden de leden van de feestcommissie een officieel bezoek af bij B. en W. van de gemeente Slo ten, in bet Rechthuis. Namens lo feestcom missie sprak de heer Buisonjé, namens B. en W. antwoordde de burgemeester, de heer jhr. A. H. P. K. van Suchtelen van de Haare. Hierna kwam een der voornaamste deelen van het programma, namelijk een allegori sche optocht. De stoet stelde zich op bij het café^Het Rechthuis, bij de ophaalbrug te Slo- terdijk, ging van daar langs den Notweg en vervolgens door de verschillende versierde straten. In den stoet zag men onder meer een mooi versierden zegewagen, een wagen voor stellende de zegeningen van het duinwater, versierde fietsen met gecostumeerde be rijders, een nagemaakten olifant en een paar versierde dienstfietsen, waaronder één van een waterfeestvierenden melkboer. Den namiddag was bestemd voor kinder spelen en een ringstekerij in de Tromstraat. Over liet avondfeest ontleenen wij nog het volgende aan de „Crt." Het is gisteravond een geweldige uittocht van Amsterdammers geweest naar Sloten, waar ook des avonds het duin wat erf eest met animo gevierd is. Den geheelen avond door was het langs den Admiraal de Ruyterweg zwart van de menschen. De trams zaten stampvol en dat de paarden van het paar- dentrammetje niet bezweken zijn, is een wonder De avondfeesten bestonden uit concerten, die door duizenden werden bezocht. Het mu ziekkorps van het 7e regiment infanterie en het zangkoor „Sempre Crescendo" deden zich' hooren. De gondelvaart van verlichte vaartuigen door de Haarlemmervaart is, waar het weer zoo bijzonder medewerkte, schitterend ge slaagd. Dichte drommen menschen waren van 't heerlijke schouwspel getuige. Tot slot een vuurwerk, dat alle verwach ting overtrof. Zoo heeft de gemeente Sloten ter ©ere van 't duinwater een prachtig geslaagd feest ge vierd van den vroegen morgen, tot laat in den nacht. NIEUW-YENNEP. Brand. Door onbekende oorzaak brak Woensdagnamiddag brand uit in de hooiberg van W. Janssen. De buren blusehten het vuurtje gelukkig spoedig, waardoor erger werd voorkomen. Een gedeelte van het hooi verbrandde, de waterschade is nogal groot. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOÜ- DE. Geboren: d. van J. Nooij en M. O. Wuf lemse. z. van W.. J. Hessels en J. Snoe d. van J. B. Wjlshaus en J. D. Le Fcvr- z. van P. C. Bonkebk en H. Koo z. van J. J. de Vries en Wl Öe;ir' Overl eden: J. van Nes, 'V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2