Wandelschoentjes. ttW. l/WeefflTfföêM<3afFë[jÖï']& Straat Tennisschoenen. Ket XXsta Wereldcongres voor den vrede. de houding van de minderheid daarvan (waar bij de meerderheid zich wel moest neerleg gen) zeer ernstig zijn teleurgesteld. En te recht". Zoo ziet men, al weer teleurstelling. Hoe- velerlei soort heeft de befaamde verkiezing van 1913 er al gebracht? En „comedies" niet minder 1 Overigens is dit stukje wel merkwaardig, 't Komt er niet op aan, hoe het ministerie heet of wie er in zitten, alleen maar, het li beraal of liever het socialistisch program moet uitgevoerd! Een zakenkabinet? het hin dert niet, als het program maar gered wordt. En jammer, dat bij „eventueel succes" de Concentratie niet met de eer kan gaan strij ken? Zou het 'm dat juist niet doen? Zou de Concentratie niet bang zijn juist voor die eer. Denkt zij wellicht te veel aan een „even- fcueele mislukking?" barbaarschheid, enkele optimisten zullen -van een brutale overheerscliing, die kunst- zelfs misschien meenen, dat juist de be- perkte omvang van het gebied waarover zich de strijd uitstrekte een waarborg is ge weest voor het behoud van den vrede tus- schen de groote mogendheden. Maar er is toch allerminst reden tot juichen. Men heeft meer te verwachten van de geleidelijke ver anderingen die zich in het internationaal en sociaal leven voltrekken. Spr. wees op de voorbereiding van de derde vredescon ferentie waarover hij echter niet verder wilde uitweiden, daar die voorbereiding1 met. groote moeilijkheden te kampen heeft op de hier gehouden wissel- en anti-opium conferentie, maar vooral op de steeds groo- ter toenadering tusschen Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika en op de geleidelijke ontwikkeling van Amerika op volkenrechtelijk gebied. Amerika heeft de reusachtige taak op zich genomen een wet boek voor het volkenrecht te ontwerpen. Spr. schetste den voortgang van dien voor bereidenden arbeid, welke een schitterend getuigenis heeft afgelegd van Öe eensgezind heid van heel Amerika, ook van Latijnsch- In de schitterend verlichte Ridderzaal werd gisterenochtend te half tien het XXe We- Amerika reWcon^es voor den Vrede plechtig ge- De Zuid-Amerikaansclie staten hebben opeml. De zaal was geneeL met congressis- ten gevuld, terwijl op de tribune een dames- krachtig bijgedragen tot het vestigen van zangkoor had plaats gdenomen, om onder leiding van den lieer Bolle cenigo liederen ten gehoore te brengen. Behalve vele leden van het eere-comité, werden verschillende vertegenwoordigers van vreemde mogendheden opgemerkt. Ook de Burgemeester van 's Gravenliage en eenige wethouders woonden de openings zitting hij. Onder het zingen van het „Wilhelmus", waarbij alle aanwezigen opstonden, traden de leden van het Congresbureau binnen en namen plaats aan de groene tafel vóór den troon. Daarna werd de V red es hymne, uitgevoerd een steviger basis voor het gebouw van het recht. Ten tweede wees spr. op de toenade ring tusschen Noord- en Zuid-Amerika en de pogingen om een Pan-Amerikaansche Unie tot stand te brengen. Hiertoe is thans een instituut of bond gesticht. De paci fistische beweging is ook in Amerika veel sterker dan elders. En in dc derde plaats gewaagde spr. van dc edelmoedige daad van Carnegie, die een deel van zijn schatten heeft aangewend om een stichting voor den vrede tot stand te brengen. Een wereldbibliotheek voor dien vrede wordt thans bijeengebracht; een aca demie voor internationaal recht is in voor bereiding, een verzameling van arbitrale be- matige eenheden heeft tot stand gebracht. Maar een algemeene statenbond kan geen overwicht van beteekenis uitoefenen, ten ge volge van oneindige diversiteit der staten die er deel van uitmaken. Geen vrede is er mogelijk, die niet be rust op het recht. Elke andere grond slag is wankelbaar en bedriegelijk. De vre de moet berusten op een gevoel van eer bied voor het onafhankelijk bestaan der ver schillende staten. De toekomst is vol be loften maar alles hangt af van den eerbied voor de zelfstandigheid en de rechtsgelijk heid der staten. Als men daaraan raakt, raakt men het volkenrecht in het hart zelf. De staten mogen geen macht boven zich hebben doch moeten vrijelijk' samenwerken tot het scheppen van tractaten. Op die wij ze zijn reeds merkwaardige instellingen tot stand gebracht: internationale bureaux, in ternationale rechtbanken en arbitragehoven. Maar dat alles komt geheel vrijwillig, gelei delijk, stap voor stap, tot stand. Ons Con gres heeft tot taak, het doordringen van deze opvattingen in de publieke opinie te verhaasten; aan de staten de taak, dit wer kelijk en heilzaam internationalisme, voor- looper van de broederschap tusschen de na tiën, tot volmaking te brengen. Maar men bouwe geen luchtkasteelen die tot ontgoo cheling leiden. Dit internationalisme is al lerminst onvereenigbaar met het nationalis me, en met een warme, oprechte vaderlands liefde (Applaus). Laat ons met zorg alles vermijden wat de verdenking wekt als zou het pacifisme de antagonist zijn van de vaderlandsliefde. Dit is een dwaling die ons beroofd heeft van de sympathie van vele hoogstaande per soonlijkheden, die terecht afkeerig zijn va.n een hersenschimmig cosmopolitfsme. j Het slot van sprekers rede was moeilijk te volgen door het toenemende rumoer terenreecis'inmm deel onzer oplage'kort slissingen wordt aangelegd. Dat alles enin <*e vergadering, op, een gegeven oogenblik verslag gedaan van deze zitting: hier volgt een uitvoeriger verslag. Mr. De Pindo bracht daarop als presi dent van „Vrede door Recht" en uit naam van het uitvoerend comité zijn groet aan het Congres. Verschillende moeilijkheden waren te overwinnen. Boven verwachting is men daarin geslaagd. Tot zijn groot leed wezen was H. M. de Koningin echter verhin derd de leden van het Congres te ontvan gen, evenals de Koningin-Moeder. Maar tot zijn groote vreugde had Z. K. H. de Prins het Beschermheerschap van het Congres aanvaard; ofschoon verhinderd de zittingen bij te wonen door zijn verblijf in het bui tenland, had hij zijn groote sympathie be tuigd met het congres. Ook Carnegie, eerelid van „Vrede door Recht," was verhinderd dit congres bij te wonen, daar hij eerst de volgende week hier kan zijn voor de opening van het Vredes paleis. Spr. bracht dank aan den Minister van tWaterstaat die de Ridderzaal voor het con gres beschikbaar had gesteld en aan den Minister van Binnenlandsehe Zaken die in het eere-comité zitting had genomen en die straks een openingswoord zou spreken. Ook dankte hij den heer Jochems die zijn wo ning voor het secretariaat van het congres had beschikbaar gesteld. Voorts wees spr. er op dat 500 toegangskaarten beschikbaar zullen worden gesteld voor de bezichtiging- van het Vredespaleis, waar een buste van Hugo de Groot zal worden geplaatst door „Vrede door Recht". Die toegangskaarten zullen in de eerste plaats voor de buiten- landsche leden beschikbaar zijn. Spr. sprak ten slotte zijn beste wenschen uit voor Het welslagen van het congres en stelde voor, prof. De Louter, hoogleeraar in het vol kenrecht te Utrecht, tot president van het Congres te benoemen. Spr. wees op zijn groote verdiensten op volkenrechtelijk ge bied, welke o. a. erkend zijn door den heer Nyst en wijlen mr. Asser. Zijn werk over het positief volkenrecht wordt alge meen geroemd. Bij acclamatie werd het voorstel van dr. De Pinto aangenomen, waarna prof. De Lou ter den presidentszetel innam cn eene ope ningsrede liield. Hij wees op de beteekenis van de bijeen komst van het Congres dit jaar in ons land en in deze stad, waar weldra het Vredespa leis zal geopend worden en de Interpar lementaire Conferentie zal gehouden wor den. Met groot genoegen ziet dit vrije land, het land van Hugo de Groot, zoo vele vrien den van den vrede bijeen komen, nadat sinds het vorige congres te Genève een nog meer i^ te danken aan de mannen aan wie het beheer van de Carnegiestich- ting is toevertrouwd. Spr. verheugt zich over dit opluikend le ven in het Westen, terwijl het Oosten in duisternis gchukl is. In het Westen breekt thans een fiieuwe dageraad aan. Humani taire, christelijke denkbeelden dringen, daar steeds meer door. Laat ons dus een woord van eerbiedige hulde brengen aan don man die straks de deuren zal openen van zijn schitterend Vredespaleis. (Applaus). Spr. bracht daarop hulde aan de nage dachtenis van de Staatsraden Den Beer Poortugael en Asser, welke laatste is over leden aan den vooravond van de bekroning van zijn loopbaan. Geen enkel menschelijk streven ontsnapt aan het gevaar, van óf te langzaam, óf te snel te gaan. Enthousiasten juichen don snellen voortgang van het pacifisme toe; maar bezadigde vredesvrienderi raden voor zichtigheid aan en matiging in het optre den. Spreker wensclite thans slechts te wij zen wat de oorlog raakt. Dc oorlog wordt beschouwd als de vijand, die verslagen moet worden. (Applaus.) De wapens neer, is de leus (toejuiching). Maar om dat doel te bereiken staan verschil lende wegen open, welke samenhangen met de opvatting welke men heeft omtrent de plaats welke de Staat in de toekomstige maatschappij heeft in te nemen. Men heeft meende het congres dat de recle geëindigd was en applaudisseerde luid en langdurig. Spr. verzocht ten slotte den Minister van Binnenlandsehe Zaken, den heer Heemskerk het woord te nemen. Verwacht thans geen langdurige openings rede, zoo sprak de Minister, na do geleerde rede van den president. Het zij mij slechts vergund u hier welkom te heeten namens de Regeering in dit klassieke land van het vol kenrecht, het land van Hugo de Groot, waar weldra het Vredespaleis zal geopend wor den, waar do formule „Vrede door Recht", die ook uw formule is, zal worden verwezen lijkt. Justitia aldus Justinianus est oon- stans et perpetua voluntas suum euiqde tri- buendi. Als elkeen aan ieder het zijne gaf, zou het inderdaad niet noodig zijn, den oorlog aan den oorlog te verklaren. .Maar om récht te kunnen spreken dient het internationaal recht vervolmaakt te wor den en dienen regelen getroffen waaraan men zich onderwerpt. Vele moeilijkheden vindt gij op dien weg. Dat bewijst het feit dat gij u thans voor do twintigste maal vereenigt.. Maar deze herhaalde congressen bewijzen welk een geloof gij koestert in de overwinning der goede zaak. Terecht heeft een onzer staats lieden gezegd: niemand heeft het ideaal in de hand, maar waarheen stuurt hij die het niet in het oog heeft? Hiermede verklaarde hij het 20e- wereld- thans reeds ingezien dat dieper liggende 'congres voor den vrede geopend, waarna oorzaken dan vorstenintrigues de oorlogen plechtig het „Nun danket allen Gott" meer- doeu ontstaan. De vredesvrienden trachtenklonk. thans de werkelijke oorzaken van de oor- j Het woord was daarna aan mr. Goeman logen op te sporen, om die te doen verdwij- j Borgesius, die in het Duitsch (de vorige re nen. de voeringen waren in het Frans cii gehouden) Dan ontstaat vanzelf een samenleving namens het eere-comité zijn diepe droefheid waarin voor den oorlog geen plaats meer is. J uitsprak, dat thans onder de leden van het Sommige vredesvrienden wenschen een su-oerecomité de Minister van Staat, mr. Asser, pranationale organisatie in den vorm va,n de groote geleerde en onze groote voorgan- ,de Vereenigde Staten van de Wereld", of iets dergelijks, tot stand te brengen, met een rechterlijke macht, voorzien van een internationale politie, die overtredingen van de rechterlijke beslissingen door de indivi- dueelc Staten kan straffen. Deze opvatting beveelt zich aan door haar theoretisschen eenvoud en haar aantrekkelijkheid en wordt mot talent door vele bekwame leiders ver dedigd. Maar zij die den Staat beschouwen als ecu essentieel element in het bestaan der natiën, beschouwen dit denkbeeld als een gevaarlijke illusie en een dwaling, als een stap achteruit in plaats van vooruit. Een supra-naiionale staat zal in zijn wezen on- dermiind worden door de onvereenigbare be geerten van de aangesloten Staten en zal zich genoodzaakt zien kleine belangen aan wreede oorlog 'in het Oosten heeft gewoed, j groot ere op te offeren. Daarvan zullen juist welks gruwelen nog grooter waren dan die:de kleine Staten de dupe worden. van den vorigen oorlog tusschen Italië enj Bovendien bedenke men dat de tegen- L Turkije. Sommigen zullen wellicht dien oor-1 woordigc statenbonden het gevolg zijn óf looit "te voren moet een spoorslag zijn om log toeschrijven aan een overblijfsel van van een eeuwenlange nationale evolutie óf met nog meer kracht dan vroeger voor den ger, op wien het Nederlandsche volk trotsch was, gemist wordt. Spr. verzocht de aanwezigen een oogenblik op te staan als hulde aan den grooten strijder voor den vrede, waaraan door allen werd voldaan. Vervolgens wees spr. op het feit, dat het thans reeds het 20e congres voor den vrede is, ronder dat het doel bereikt is. Toch ge ven wij de hoop op overwinning niet op. Er is toch ondanks vele ontgoochelingen en te leurstellingen vooruitgang te bemerken op het gebied van het internationaal recht. Straks wordt hier het Vredespaleis geopend op een oogenblik, dat een eind gemaakt is aan het onwaardige mensehenslachting in het Oosten. De gruwelen van den oorlog hebben de oogen geopend voor de noodzakelijkheid tegen mi litaristische regeeringen op te treden en een dam op te werpen tegen het oorlogvoeren. Dat het bezoek op dit congres grooter is dan vrede te strijden. Als het waar .was, dat de vermeerdering der bewapeningen aan den vrede ten goede komt, dan zouden in Europa jaarlijks 5000 millioen gulden voor den vre de worden opgebracht en zouden daarbij ver geleken de paar millioen van Carnegie slechts een bagatel zijn. (Applaus). Maar wie gelooft dat? .Veeleer vreest spr., dat dit zal leiden tot een Europeeschen oor log, nog vreeselijker dan ooit te voren of wel licht tot een algemeen financieel bankroet (Applaus). Maar bfer i.s „Vrede door Recht" de leüs. Of men ooit zoover zal komen, dat geen oorlog zal gevoerd worden voordat een international© commissie de zaak heeft onder zocht, acht spr. een open vraag. Maar de vredesvrienden hebben geloof en wie ge- looven, haasten niet. Men zegge niet, dat de propaganda niet baat. Met hetzelfde recht Een dagje uit Zij waren zoo wordt uit Amsterdam aan de Maasb. bericht met een clubje uitgegaan; het was mooi weer en wat is er dan meer genotvol, dad in een open „bakje" rond te toeren. Eed koetsier was niet noodig; een der „heeren" zou zelf rijden. En zoo ging het Zondag* avond in woeste vaart over de drukke Haar lemmerstraat. Het publiek stoof op zij, do trottoii's op, zoo goed en kwaad als het kon .Maar op zeker punt was de massa te dicht; het wilde span vloog over een kinderwagen heen en reed een viertal men- schen ten onderste boven. Een meisje werd een nabijzijnden winkel binnengedragen en verbonden. Het gezelschap liet zich de vreugde door dit ongeval echter niet ver storen en zette den tocht voort. Een agent van politie, geheel alleen bijna machteloos kan men aan de tuberculosebestrijders ver- sT^nSe t^ver zulT een gev^pi-ong wijten, dat ondanks hun propaganda de ziekte acJlter op het rijtuig en wistbzich' spPoedi| nog niet is uitgeroeid. (Applaus.) Maar het leger der vredesvrienden moet zich nog vertienvoudigen en zal eindelijk overwinnen. (Applaus.) naar binnen te werken. Er ontstond een worsteling en bij de Heerenmarkt viel een der inzittenden uit het voertuig. Nog werd de dronkemansrit niet gestuit. Eerst bij de Daarom hebben wij het als een eer be-1 iIaariemmerp00rt gehikte het "den agent he* personen als Frédéric Passy hun beste krach ten hebben gewijd. Wij zuilen het Vredespa leis beschouwen als een vuurtoren in dc zee; wij Hollanders zullen het bewaren als een heilige schat ook als daarbuiten de oorlog woedt. Wij Hollanders kunnen nog een krachtigen steun voor do vredesbeweging vormen, ge dachtig aan het woord Van H. M. de Koningin- Moeder: Holland moet gtoot zijn in alle din gen, waarin een klein volk groot kan zijn. (Applaus.) Daarop sprak de heer Henri Lafontaine, president van het bureau te Bern, die hulde bracht aan Holland, dat ons door zijn eeuwen- langen strijd tegen de zee leert hoe men over vijandelijke machten kan triomfeeren en vervolgens verschillende, sinds het vo rige congres gestorven vredesvrienden her dacht. Vervolgens sprak spr. een woord van af schuw, afkeuring en protest naar aanleiding van den Balkan-oorlog. Reeds staan dc volks massa's op om de vorsten, die oorlog verkla ren, te vervloeken. De potentaten moeten ervan doordrongen worden, dat zij de kans loepen zelf als schijf te dienen voor de ko gels van hun eigen soldaten als zij nog den oorlog durven verklaren. (Luid applaus.) Maar niet slechts in arbeiderskringen, ook in in- tellectueelo leringen dringt de vredesidee door, getuige de bijeenkomsten van juristen in Duitschland en do merkwaardige confe rentie te Bern. Ook de te Londen gehouden diplomaten-conferentie bewijst, dat zulke con- ferentiën evenzeer in vredestijd mogelijk zijn als in tijden van spanning. Spreker eisoht daarom, dat in 1915 de tierde vredesQon foren tie bijeenkomt en een nieuw hoofdstuk toevoegt aan het wetboek van in ternationaal recht door de schepping van een permanent internationaal gerechtshof. Spre ker hoopte, dat men eenmaal zal komen tot blijvende verstandhouding tusschen de vol keren. (Applaus.) Vervolgens deed dr. A. Gobat, directeur van het bureau te Bern, voorlezing van tele grammen, gericht aan H. M. dc Koningin en aan Z. K. H. den Prins, waarin het congres respectievelijk zijn eerbiedigen groet brengt aan H. M. en zijn dank aan Z. K. H. voor de aanvaarding van het beschermheerschap voor het congres. Verder las hij verschillende ont vangen telegrammen en brieven voor van congressisten, die verhinderd waren om aan wezig te zijn, o.a. van het lid van het eere- comité Staatsraad mr. Cort van der Linden en van verschillende vredesvereenigingen. Met applaus ontving het congres de voorle zing van een telegram van madame Séverine die haar geestdriftige wenschen uitte voor het welslagen van het congres. Bertha von Suttner deelde mede, dat dooi de Oostenrijksdh-Hongaarsche delegatie ten oongresse een telegram is verronden aan kei zer Frans Josef van Oostenrijk ter gelegen heid van zijn Maandag j.l. gevierden ver jaardag, waarin hem hulde werd gebracht, omdat hij zich niet heeft laten meeslepen tot het verklaren van den oorlog. Hierop was een danktelegram van den keizer ontvangen. Alsnu rong een gemengd koor, in het wit gekleed, tïe dames versierd met slingers van groen en bloemen, een Engelsch lied, terwijl weder eenige foto's van het congres werden genomen. Met een hartelijk woord van dank aan alle sprekers, in het bijzonder aan mi nister Heemskerk, die zich een lange reis heeft getroost om hier tijdig aanwezig te zijn en aan de dames en heeren van het zang koor, sloot prof. De Louter de openingszitting. [Hij deelde nog mede, dat het congres thans reeds 950 leden telde, het grootste getal, dat tot heden bereikt is. Hierna werd de ver gadering gesloten. bij de Heerenmarkt bleek er ernstig aar toe te zijn. Hij werd naar het posthuis of het Droogbak gedragen en vandaar naar hel gasthuis vervoerd. Het gevaL verwekte in de volkrijke buurt op Zondagavond veel rumoer en de politie had druk werk het volk in bedwang te houden. Een scherpzinnig kalf. Een zeldzaam staaltje van kalverscherpzinnigheid werd aan de O. Ct. meegedeeld. De heer De Weert, Schellerallee te Zwol lerkerspel, verkocht ^een kalf aan een land bouwer te Zallc cn bracht het beest zolf naar den nieuwen eigenaar over den IJsel. Maar den volgenden morgen was het kalf verdwenen. Het was weggeloopen en bij na vraag bleek, dat de knechts bij het Kater- veer gezien hadden, dat een kalf uit den IJsel dronk en zich daarna te water begaf. Het beest werd door den stroom een eind meegevoerd, maar kwam de rivier toch over en werd teruggevonden in het land van den heer De Weert bij de andere koeien. De koop werd ongedaan gemaakt en d y heer de W. blijft het trouwe dier bëhou-l den. Waterlaarzen. Zekere heer Keiler to Munchen heeft nieuwe waterlaarzen uitge vonden, d.w.z. laarzen waarmeo men op het water kan loopen. Dc uitvinder is voorne mens over water van Munchen naar Wee- nen te wandelen, over de ïsar en Donau, Keiler is zelfs niet hang voor stroomver snellingen en beweert in 3 of 4 dagen te Weenen te zullen arriveeren. Dat zal hem ook wel lukken. Slechts blijft de vraag; verticaal of horizontaal. (V issch er ij -Courant). Een bekroning. De Koninklijke Metaab warenfabriek van de firma J. N. Daaide- rop en Zonen te Tiel is met hare inzen ding op de wereldtentoonstelling te Gent met een gouden medaille bekroond. Een oud stukje. Een ingezetene van Middelharnis kan zich verheugen in het be zit van een geelzijden sjerp, dagteekenend uit het jaar 1813 en tijdens de omwentc-J ling op het eiland Goeree en Overflakke ge dragen. Brand. Te Varik, bij Tiel, is de wo ning van den timmerman J. Frank totaal afgebrand, door het vallen van een petro leumlamp. Alles was verzekerd. „Antiquiteiten." F. A. H. verhaalt in het Zondagsblad van „Het Volk": In de kranten circuleerde onlangs een ver haaltje over nagemaakte Egyptische antiqui teiten, mummies en meer van dat spul. Het herinnerde mij aan onze eigen Drentsche antiquiteiten, waarmee dezelfde streken wor den uitgehaald. Zooals bekend is, vindt men in Drente de hunnebedden, waarbij dikwijls gebruiksvoor werpen van de oude bewoners dezer streken worden opgegraven: steen en speerpunten, bij len, hamers en andere wapens, urnen, enz. Deze voorwerpen uit het steen-tijdvak zijn zeer in trek hij de liefhebbers van oudheden. Er worden soms vrij hooge bedragen voor be steed. Vooral de urnen, waarin soms nog eeu beetje vuil, volgens de deskundigen, de ascli voorstelt van de verbrande lijken onzer Keltische voorgangers, zijn gewild. Vandaar, dat de tegenwoordige Drentenaren nog een slaatje trachten te slaan uit de hebbelijkhe den hunner voorzaten. De urnen werden en worden vervalscht, nagemaakt, en dan voor goed geld hij de „deskundige" liefhebbers aan den man gebracht. Tegenwoordig gaat het echter niet zoo ge makkelijk meer. Een van de fabrikanten van dit oud Keltisch aardewerk (zijn fabriek bestaat uit een woonkeet, waarschijnlijk wei nig minder primitief dan die van de oor- De klank der stem van Bill deed de bedien den schrikken. Zij begrepen dat er iets vree- eelijks had plaats gehad en zij haastten zich alarm te maken. Eenige minuten daarna werd de deur met geweld geopend en sir Robert trad door zijne lieden gevolgd binnen. Bij het zien van Bill, die een plas bloed uitgesirekt lag, steeg er een kreet van ont zetting op. Vermoord!die arme jongenl De landlord gebood met een gebaar stilte. Loop terstond om eeu dokter? beval hij kortaf. Bill schudde het hoofd. Het is onnoodig, stamelde hij. Ik ben verlorenIk heb nog slechts weinige mi nuten te levenIk moet u zonder getuigen spreken, sir, vervolgde hij, sir Robert strak aanziende. Ik heb u zeer gewichtige onthul lingen te doenHet betreft Roderic. De landlord verbleekte. Een vreeselijk ver moeden steeg in hem op. Daar hij scheen te aarzelen, hernam de stervende met inspan ning. Haast umijn leven ontsnapt mij.... Drinken! drinken! Sir Robert liet een versterkenden drank brengen, en deed er den ongelukkige een teugje van gebruiken, hetgeen dezen een Weinig sterkte. Zijn wij alleen? vroeg Bill met haperen* 8e stem. Ja, Bill, spreek; gij hebt den naam van Rodoric genoemd? Kunt gij mij omtrent zijn Lot inlichtingen gever.? j Ik kanen wil het doen. Leeft hij j - Ja. i Hij leeft, zegt gij? herhaalde sir Robert. I Rodoric leeft? Ik heb u gezegdEen stervende liegt jnietIk wil een volledige verklaring af- leggenik was er reeds op bedacht ge- weestvoor een paar uren heb ik aan u i geschrevenmijn medeplichtige heeft mijn I brief in handen gekregenhij heeft mij doodelijk gekwetstIk lieb die straf ver diend.... Ik ben een ellendeling Hij hield op. Een bloedig schuim zoomde zijne lippen. Sir Robert goot hem eenige druppels van het versterkende vocht in den mond. Spreek, fluisterde bij. Hebt gij het kind uit zijn wieg ontvoerd? Hebt gij het aan het verderf prijsgegeven? Helaas! Ik kan het niet ontkennen. Ongelukkige! -vtat had mijn zoon jegene u misdreven? Ik was naijverig op zijn geluk.... Ach! gij hebt hem wreed getroffen! Maar ik wil u geen verwijten doen; het is daartoe te laat.... Antwoord mij: wat is er van Roderic geworden? Mijn medeplichtige heeft er een handiet van gemaakteen handiet gelijk hij zelf. Hij had gezworen hem te verdierlijkener een verachtelijk wezen van te maken.... Het is hem gelukt De landlord smoorde een zucht, die in zijn keel opsteeg. - Waar is hij thans? vroeg hij verder. In Ierlandin de noordelijke graaf schappenHij wil het volk tegen de land lords doen opstaanDrinken, drinken Sir Robert bracht het opwekkend elixer aan Bill's lippen. Na even gezwegen te hebben, hernam sir Robert: Hoe heet uw medeplichtige? Het is een Ier van Floweriness. Een mijner pachters! Wat was zijn doel? Hij werd onrechtvaardig uitgezet.... hij heeft zich gewroken. Ook hij?.... Zijn naam? MacaubyTe Londen noemt men hem Jack Thowless. Het is een der gevaar lijkste bandieten van Clerkenwell. De ongelukkige zweeg wederom. De zenuwachtige overspanning die hem tot dusverre bezielde scheen hem te verlaten. De landlord ging voort met hem te onder vragen. Welken naam draagt Roderic tegen woordig? Den naam van Dick.... De fenians noe men hem „Diek den wreker". De ongelukkige ie onbekend met zijn afkomst. Hij haat de maatschappelijke klas waaruit hij voortge sproten is, hij haat vooral u, zijn vader Macauby heeft zich in zijn wraak onverzoen lijk getoond. Ach! mijn zoon, mijn arme zoon, riep de landlord op hartverscheurenden toon uit. O! de dood ware verkieselijker voor u geweest. Een kreet antwoordde op dien uitroep. De landlord ontstelde en wendde het hoofd om: bleek, half bezwijmende stond lady O'Conn voor hem. De arme moeder was onopgemerkt binnengekomen: zij had alles gehoord alles begrepen. Roderic in het leven.... mijn God! Hij verborg zijn met tranen overstroomd gelaat in zijne handen. De schreden van ieimamd, die haastig de kamer binnentrad, deden den landlord het j hoofd opheffen. Hij herkende den dokter, dien hij had doen roepen. Deze ohdérzocht j ontstolen. Het medaillon van mijn kind! riep lady O'Connor. Hebt gij het? Het ligt daar.... onder in de ladein een doosjein een doosje De laden zijn doorzocht en het doosje is ledig, riep de landlord met vertwijfeling uit. Die schurk! hij heeft mij het medaillon den gekwetste en sprak dit enkielei woord: „V erloren Bill verstond hem niet. Hij was in een staat van verdooving gevallen, die aam den dood grensde. Dokter, zei de landlord, ik moet hem spreken, ik moet hem ondervragen. Kunt ge hem voor eeu oogenblik in het leven terug roepen? Ik geloof het wel: maar ge moet u haasten. Hij haalde een fleschje uit zijn zak en goot eenige drupels van het vocht, dat het bevat te, in een glaasje van den opwekkendem drank, die nog op tafel stond. Een klein scheutje van dat mengsel deed den zielto gende de oogen openen- Ach! wat een pijn, prevelde hij. Ik ga sterven.... Jack, Jack!kón ik mij maar op u wreken Plotseling scheen hem iets in te vallen; want met den vinger wees hij met inspan ning naar het kastje, dat de handiet door- woóld had. Daar, daar.... het medaillon van Rocte- or ric. Hij bleef -wederom steken. Zijne oogen wer den dof, glazig; het klamme zweet brak hem aan alle kanten uit. De dokter voelde den pols; deze vermin derde snel. Een teugje van den drank hergaf den ster venden een bedriegelijke kracht. Hij deed eene poging en stamelde: Ik heb niet alles gezegd.... Ik zal alle» openharen.... Macauby is een moordenaar.* hij is het, die Wakafield vermoord heeft. De landlord gaf een gil en werd dood»- block# Wakefield mijn intendant? het is onmo gelijk! Ik ben getuige geweest van den moora Gij?.... gij?---. t Ik was in het ravijn van Glen Black ik heb Macauby zijn bijl hoven het hoofd vafi den intendant zien opheffen.... Ik heb deö ongelukkige om genade hooren smeeken. Macauby was onverbiddelijk; hij sloeg toe. om zich op den man te wreken die n" gezet had. (Wordt venoVB- -I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6