Sigarenfabriek SA FE-DEPOSIT. Irrigator en M.J.SCHIPPER, J, tfli ff IJ IC. Brouwersvaart 106. Gepot van Wijnen. Maison Antonio Agnlrai 2: VOOR IEDBREE1T 1 KATHOLIEKENI Kunsttanden si Gebitten Tandarts Swaap Sociale Berichten. Advertentiën. F. LOS, Gameskapper St. Franciscus - Xaverius a a Te Beverwijk AMERIKAANSGBE VINDING Verkoopingen, Boel huizen, enz, Sport en Wedstrijden, Landbouw en Visscherij. Uit onze Oost. Van overal. La Soberna Flor Bouquet Diploma Ei Patrono La Clara 21 DE SPAARBIE-BJtiSK Nieuwe Gracht 98. HAARLEM. m Breukbanden, zeer sterk Kleine Houtstraat l£ö. worden Advarten- tien voor de „NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT" aangenomen door den Boekhandel j. wmK Pz. GRINT - SCHELPEN Duin- en Rivierzand. Telephoon 748. 1 BEZOEKT SI E E' DSII Dejeuners - Lunch Voor dit tijdschrift worden terstond flinke colporteurs en agenten gevraagd. Nieuwste Kruisstraat 48, Haarlui. Aanbestedingen. KERKNIEUWS. 5 4 cent Eerste Ned. Nij. tof Detail-Verkoop van „AÜTHBAOIET" PREÜHER ANTHRACIET" TELEFflH 118. Café-Restaurant L. JONCKBLOEDT Diners - Souper. BEWEGING IN DE SIGAREN-INDUSTRIE. tTe .Valkenswaard (N.-B.) broeit het in de slgarenindustrie. Het Hbld. meldt hierover: iVolgens de uitspraak der arbitragecommis sie voor het zuiden, zou .Valkenswaard in loon- klasse A vallen, evenals Eindhoven. (De fa brikanten te Valkenswaard trachten echter loonklasse B (een lagere) te handhaven. Hier mede nemen de georganiseerde arbeiders geen genoegen. De plaatselijke fabrikanten, alhoe wel voor het meerendeel ruggespraak met el- kaai- houdende, zijn niet zoo officieel veree- nigd, als zulks b.v. in Eindhoven het geval is. Dientengevolge is aan patroonszijde geene be paalde richting in het geschil te onderschei den. De arbeidersbesturen in het district heb ben de zaak ter hand genomen en rekenen be slist op erkenning der loonklasse A, vooral ook omdat men anders den nieuw geschapen toestand in Eindhoven en 's Bosch, zou te genwerken, door de fabrikanten aldaar, ten opzichte van Valkenswaard, in ongunstige conditie te plaatsen, tevens ook met het oog op de hier en daar, en vooral te Valkens waard, gevestigde ongeorganiseerde patroons. In de industrie heerscht momenteel groote bedrijvigheid over het geheele land, en ko tten allerwege handen te kort. TE VERKOOPEN. HAARLEM. Notitie van perceelen, welke verkocht zullen worden in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" alhier, op Zaterdag 23 Augustus a.s., des avonds ten 5 ure. Notarissen J. Koolhoven en A. van der Poest Clement. Een Huis en erf met tuin aan den 'Kinder huissingel. Get. No. 40, Kad. Sectie A No. 1284, groot 1 are, 25 centiaren. Het perceel is inmiddels uit de hand te koop. cordia. AmstelZ. A. C. Ajax (L.) V. U. C. Hilversum—Blauw-Wit. R. A. P.Fortuna. VS. V. V.Zeeland Vooruit. ValkenburgD. V. V. Quick (Amersf.) Be Quick (Gron.). Spartaan't Gooi. Alle deze wedstrijden worden gespeeld op het terrein der eerstgenoemde vereeniging. Off. Med. DRAVERIJ TE STOMP WIJK. Aan de gisteren te Stompwijk bij Leiden gehouden draverij met voorgift (voorgiftrege- laar de heer P. Oly) werd door 15 paarden deelgenomen. De uitslag was: le prijs f 100, Bathilda, vosmerrie van A. de Ridder, te Purmerend, berijder P. Kout; le premie f 80 Aura, zwarte merrie van H. Verdegaal te Lisse, berijder D. de Vlieger; 2e premie f60 Avonturier, schimmelmerrie van P. Winia te Tollega, berijder M. Siderius3e premie f 30 berijder M. Sederius; 4e premie f 20 Ohick, Condor, br. hangst van P. Winia te Tollega, zw. ruin van van Cas.se.l te Voorburg, berijder den eigenaar. VLIEGMACHINE EN PARACHUTE. Dinsdagmiddag heeft de aviateur Pegoud een zeer gewaagd experiment vertoond met een parachute, geconstrueerd door Bounet. Pegooud steeg met zijn machine om 6.20 op van het vliegveld te Buc; in zijn aeroplane nam hij de parachute mee. Op een hoogte van 200 M. zagen de toeschouwers de parachute zich ontplooien en van het toestel zich losma ken. De aviateur had zijn toestel verlaten. Terwijl de parachute met den overmoedigen vlieger langzaam naar beneden zweefde, viel de aeroplane, voorover, snel naar beneden: op eenige meters van den grond richtte zij zich weer op en steeg een vijftigtal meters om ten slotte veel verder tegen den grond te pletter te slaan.... De aviateur daalde in- tusschen toegejuicht door de vele belang stellenden ïn een bosoh. Zijn parachute bleef hangen tusschen de hoornen, waarna Pegoud geheel ongedeerd, den grond bereikte. zij hetzelfde kunstje ook uit te kunnen halen, heb spreekwoord zegt: Geliike monniken, ge lijke kappen. Visseh. Ct. AANBESTEED. Aan het Hoofdbestuur van de Posterijen en Telegraphic te 'sGravenhage werd gisteren aanbesteed het aanleggen eener kabelkana lisatie met 4 kanalen langs den Admiraal de Ruyterweg onder de gemeente Sloten (N.H.) Laagste inschrijver was W. J. G. van Haa- ren te Velseroord, voor f 4847. VOETBAL BEKER COMPETiTIE 1913—1914, De loting voor de op 31 Aug. te spelen eerste ronde der bekerwedstrijden had het .volgende resultaat: WageningenWarnsveld. W. V. V. Frisia. L. V. .V.W. F. O. Dordrecht de Tubanters. V. F. C.Herakles. T. O. P. (Gouda)Voorwaarts. K. M. D (Zwolle)V. V. A. Steeds Voorwaarts— M. S. V. Wilhelmina Vooruitde Sport man. M. V. V. O.Hercules. Achilles rjen)H. S. V. ,V. V. O—H. V. O. V. S.—E. M. M. N. E. C Achilles, (Rotterdam). D. O. S.Kampong. Al phen (a.d. Rijn)Rapiditas. D. E. C.Zeist Velocitas (Groningen)Zeelandia. Hen- )geloBe Quick (Zutfen.) A. F. C.Con- BENOEMING. Z. D. H. 'de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Bunnik den WelEerw. heer H. M. L. H. van de Loo. De hoogere Overheid te Rome heeft den ZeerEerw. Pater Casimirus de Boer, van de orde der Carmelieben, benoemd tot het ge wichtig ambt van Novicenmcester te Lem- berg, in Oostenrijk. In het begin van Sep tember zal Zijn Eerw. de reis aanvaarden. „Tijd." DE WONDERKUIL VISCHT ONDANKS HET VERBOD. Naar men uit Lemmer mededeelt viseht Vo- lendam thans ondanks het bestaande ver bod met de wonderkuil. Aannemende dat de inspectie (politie) alle moeite doet de over treders te verbaliseeren, valt het te begrij pen, dat dit nog niet is gelukt. Zoodra de over treders „verraad" zien, halen zij vlug de kuil naai' binnen en dan is het bewijs niet te leveren. Tegen den tijd dat de inspectie te genmaatregelen genomen heeft vreest men dat de verboden tijd afgeloopen is. Over dezen toestand heerscht te Lemmer groote ontstemming. De visschers daar weten dat er nu veel spiering is en deze grage koopers vindt. Indien er geen einde wordt gemaakt aan Volendams vrijbuiterij meenen HET MENSOH-BEEST. Wij lezen in de „Sum. Post" van een moord op een Maleisoh sado-koetsier door een Javaansohen con tract-arbeider: De koetsier had ongeveer 'n uurtje to vo ren een inlandsche vrouw van Goenoeng Rin- teh naar de koelie-verblijven op Pintoe Besi gereden, omdat die Vrouw daar nog goed had staan bij een Javaanschen contractant, bij wïen ze nogal geregeld op bezoek kwam. Dezen keer zeide zij echter niet lang te kunnen blijven en na een uurtje of wat maak te ze dan ook reeds aanstalten om weg te gaan en in 't wachtend sadotje te stappen, toen de Javaan er op aan'rong, dat zij blij ven zou. De vrouw bleef trots zijn smeeken echter bij haar besluit en met een behendig sprongetje zat ze reeds in 't voertuig. En dadelijk daarop reed dit weg. Inmiddels was de Javaan schielijk uit. de pondok gesneld en 't karretje achterna gegaan. Doch juist toen hij de sado had ingehaald, op ongeveer 'n veertig, vijftig meter van de pondok ver wijderd wipte de vrouw 't vehikel uit en vluchtte op zij van den weg in de duis- sternis. De Javaan, daarop vertoornd en waarschijnlijk vermoedend dat de syce haar daartoe had overgehaald, trok nu snel 'n Ba- taksüh mes uit den gordel en viel daarmee den niets kwaads vermoedenden Maleier aan. Als 'n krankzinnige porde de Javaan op hem in, tot de svee bewusteloos van den bok gleed, waarna de Javaan eerst ophield met steken, toen hij zekerheid had dat zijn slacht offer dood was. Zelfs toen bleek echter zijn wraak nog niet ten volle bekoold en met bestialen bloeddorst slurpte hij 't bloed op, dat uit de gapende wonden van den ver moorde vloeide. De vrouw, die alles vanuit haar schuil plaats gezien had. was dadelijk naar de pon- doks teruggeloopen en had daar den man doer gewaarschuwd, 'n Weinig later werd de Javaan gearresteerd. Berouw over zijn daad toonde hij niet. Do man zit thans in preventieve gevangen schap. In totaal had hij zijn slachtoffer In dertig wonden toegebracht. BRAND. Te Batavia heeft den &2en Juli een groote brand gewoed in de kampong Kwitang. Oor zaak vermoedelijk onvoorzichtigheid. Een vrouw, iu wfer woning do brand ont stond, 'is aangehouden. De brandweer deed haar best, de militairen hielpen flink mee. 300 inlandsche woningen, 4 steunen woningen en ©en mooie Chineesohe woning verbrand den. Tot zeven uur 's avonds duurde de brand. De schade, door den brand in Kwitang ver oorzaakt, wordt geschat op oen honderdvijf tigduizend gulden. Naar de „Java-Bode" meldt, heeft de assi- res. Oanne pogingen gedaan om den slacht offers van den brand een onderdak te bezor gen. Het legerbestuur heeft een terrein afge staan, alwaar tenten zouden worden opgesla gen. Een bekend ingezetene van Batavia, een bij den groothandel gezien man, schonk vijf tienhonderd gulden. Reclame-cursussen. In Amerika, en se dert eenigen tijd ook in Duitschland, wor den van tijd tot tijd cursuseen georganiseerd in de bedrijfsreclame. Vroeger meende men, dat reclame maken slechts gezond verstand vereischte. Dat er een speciale reclame-tech niek bestond, een reclame-wetenschap zelfs, daarvan had men geen vermoeden. Boven dien: goede wijn behoeft geen krans! Was het artikel goed, dat aan de markt werd ge bracht, dan had men slechts voor eenige pu bliciteit te zorgen, en klaar was Kees. Reclame maken kon iedereen. In de meest verschillende zaken begonnen de reclame-uit gaven evenwel te stijgen. Men kreeg speciale reclame-af deelingen. Aan groote zaken wer den menschen verbonden, die tegen een dik wijls enorm honorarium de afdeeliug reclame moesten leiden. Aan het hoofd van deze af- deeling moest een knappe man staan, een kerel uit één stuk, beslist onomkoopbaar de verleiding was groot! Met een dosis ge zonde hersenen, met origineele ideeën, enz. zoo'n reclamechef behoefde geen administra tive talenten te hebben; daar had hij zijn mindere goden voor. Maar hij moest flair bezitten. Het moest een goed stylist zijn. Hij moest met weinig woorden veel kunnen zeg gen. Het is een publiek geheim, dat de bekende En gel scli e journalist en publicist William Stead, die bij de Titauic-ramp om het leven kwam, indertijd onderhandeld heeft met de groote Lever Soap Company, de Sunlight- zeep-fabriek, die Stead aan het hoofd van haar reclame-afdeeling wilde plaatsen. Men heeft. Stead toen een honorarium geboden van 60.000, maar Stead, die een goed koop man was, vroeg 120.000 en.... een contract voor tien jaar. Toen zijn de onderhandelin gen afgesprongen. Als een haantje erg lucratief is, zijn er al tijd verschillende menschen voor te vinden. En nu de reclame-journalistiek, de reclame techniek, kortom de reclame-wetenschap een branche is, waar de room nog niet is afge schept, interesseeren verschillende jongelui zich voor deze nieuwe wetenschap levendig. De cursussen in de bedrijfsreclame in Amerika en in Duitschland trekken dan ook zeer de aandacht. Een handelsschool is op 't oogenblik niet meer up-to-date, wanneer er geen cursus in de bedrijfsreclame aan ver bonden is. Op het gebied van reclame-wetenschap is reeds een heele literatuur ontstaan. Alleen in Duitschland zijn sedert 1900 achttien leer boeken en leiddraden voor de bedrijfsreclame verschenen. Enkele tijdschriften houden zich voorts uitsluitend met de reclame-weten-j schap bezig; soms verschijnen er ook jaarhoe- ken van vereenigingen, die zich ten doel stel len de reclame-wetenschap te hestndeeren, in die jaarboeken worden dan allerlei gege vens verzameld, zoodat de aandachtige lezer zijn voordeel kan doen met de ervaringen van anderen. Ook in Amerika en in Engeland bestaat een uitgebreide literatuur op dit gebied. In teressant is het te vernemen, hoeveel de groote kwakzalvers-millionnairs voor de re clame uitgeven, wat de inkoopsprijzen is van hun preparaten, en welke resultaten zij krij gen. Opmerking verdient ten slotte nog, dat het Latijnsche woord reel am a re ongeveer be- teekent „luid uitroepen", „sterk bevestigen door herhaling." In het Fransch wordt het woord reclame voor vele zaken gebruikt, b.v. voor den lokroep hij de valkenjacht, en ook voor het refrein van het koor hij den beurt zang in de kerk. In Engeland en Amerika heeft het woord „adverteeren" een zeer uit gebreide beteekenis, men bedoelt er niej al leen meo zijn artikelen aankondigen in de nieuwsbladen, maar ook het aanplakken van biljetten, het reclame maken op borden, enz.; heet adverteeren. Adverteeren heteekent let-1 terlijk, de aandacht vestigen op. „U. Pr. en St. D." Poli tie bandieten. Ziehier nog enkelaj staaltjes van de schurkenstreken der Pa-! rijsche politiebandieten. Er is brand in de rue du Fouard in een' kapperswinkel. De brandweerlieden spannen) zich in. De agenten Gaillard en Pecquig-; not, in burgerkleedij, houden de wacht. Een! arme kerel komt voorhij en meent in een' der kamers kreten te hooren: hij loopt hard1 op het huis toe, en tracht een venster bin-, nen te klimmen om te redden. De agenten) grijpen hem hij den kraag, brengen hemj naar het bureau, en onderweg ranselen zij' hem af. Zij beschuldigen hem van poging tot diefstal in een brandend huis, maar de man bezweert bij hoog en laag zijn onschuld. De inspecteur is verstandig en laat hem gaan, maar de man beklaagt zich kermend over de verwondingen, ontstaan door de sla gen die hij gekregen heeft. Een andere maal zit een zekere meneer Lupette voor een café wat te gebruiken: met zijn vrienden. De politie-bandieten in' burger komen voorbij. Ze gaan tegen Lu-1 pette en de zijnen praten en opeens vallen zjij hen aan met vuistslagen. Er, ontstaat een gevecht en Lupette wordt opgebracht en beschuldigd een der agenten eérn ver wonding boven het oog te hebben toege bracht met een mes. Voor den rechter ver klaart een dokter dat dit onmogelijk is en dat de verwonding niets te beduiden heeft, Toch wordt Lupette tot acht maanden ver oordeeld wegens wederspanningheid en de agent Gaillard krijgt zijn aanbrengpremie en op den koop toe nog de bronzen me daille voor wonden opgedaan tijdens do uit oefening van den dienst. Een derde voorbeeld. Een der politie-ban dieten beweert in een voorbijganger ©en maai te herkennen, die eenmaal een agent gewond' heeft door een kopstoot in den buik. Hij wil hem grijpen, maar de man loopt weg.. De agent schiet in de lucht; anderen ko men toeloopen; men vangt eindelijk den vluchteling, die een ander blijkt te zijn dan dien men zoekt. De agent echter krijgt voor zijn ijver 30 francs premie. Thans gearresteerd. Een telegram uit New-York meldt, dat Thaw te Coaticook in Canada is gearresteerd op verzoek van den sherif van Colebrook in New Hampshire, die den vluchteling in den trein aldaar had ont dekt en dezen was gevolgd. Het is nu nog niet zeker, wat de autoriteiten met den ge vangene zullen doen. Bijzonderheden ontbro. ken nog. Een lage daad. Maandagavond is een hooggeplaatst rechterlijk ambtenaar, die per auto uit Brussel naar zijn standplaats terug, keerde, nabij Erpe aangevallen door vier kerels, die plotseling uit een drooge gracht overeind sprongen en met revolvers schoten op de automobilisten. De chauffeur kreeg een kogel in het hoofd en gleed, doodelijk ge troffen, van zijn stuurstoel. De rechter had de tegenwoordigheid van geest het stuurrad te grijpen; hij reed door naar Aalst en waar schuwde de gendarmerie. Onmiddellijk werd een klopjacht gehouden, doch zonder resnl-i taat. Vermoed wordt, dat het hier een wraaj^ neming geldt. WARMOESSTRAAT 26, Telef. 883. Haarwerkor en haargolver met NESTLE'S permanent (electrisch werkend) golfapp&raat, welker hsargolf bestand Is tegen regen. EINDHOVEN. Verkoopt steeds mst enorm cces: en O ■f 99 Wordt goed gecontroleerd afgeleverd. Kantoor en Magazijn Ged. Oude Gracht 46. 1. J. KINKELS, Directeur. Rekening-Courant, Credieien, Deposito's, incasseeringen, Wissel®, Prolongatiën9 Effecten, Coupons enz. geheel Compleet vanaf f 1,25 per stuk. a f 1.50. Verkrijgbaar bij Breesiraat Beverwijk. fa. KU'JPEKS, Stationsplein 12, Haarlem. NETTE BEDIENING. - TELEPH. INTERS. 788. VAN te 's-BRAVENHAG£. Gevestigd bij W. J. v. DRIL, CAFE „FLORA" HILLED Om. Bq de N.V. Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem ia verschenen het nieuwe tijdschrift voor ontspan ningslectuur boeiende katholieke lectuur. wekelijks 16 32 bladzijden kwarto formaat, fraai papier en nette omslag. De prijs is slechts VIJF cents per week of f 0.65 per kwartaal (per post f 0.75 per kwartaal.) Behalve een groot aantal kieine verhalen sullen de eerste afleveringen don grooten roman OM HET LEVEN EENS KEIZERS bevatten. Daarin wordt op hoogst spannende wijze beschreven, aan welke gevaren het leven ook van de meest sympathieke gekroonde hoofden voortdurend blootstaat. Wekelqks wordt een rebus of prijsraadsel opgenomen, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar ge steld worden. Zij die zich de geregelde toezending van dit belangwekkende tijdschrift willeu verzekeren, worden ver zocht het nevenstaande inteekenbiljet ingevuld aan hun boekhandelaar ter hand te stellen, of gefrankeerd mei postzsgsl van 5 cents, op te zenden aan de N.V. ürakkarij de Spaarnastati, Haarlem, ündergeteekende verzoekt te ontvangen het nieuwe Weekblad VOOR IEDEREEN, boeiende katholieke lectuur. 1) a 5 cents per week. A 65 cents per kwartaal. a 75 cents per kwartaal (per post). (Haadteekening) Ad res Duidelijk schrijven e. v. p 1) Doorbaden wat niet verlangd wordt. Leest geen liberate biaden meer Voor Uwsaken heeft a deze niet meer noodig. Gij kunt volstaan met CE ®SAASBODE, Dagblad voor Nederland «et Ochtend- bn Avend-editie. Prijs per kwartaal f4. Agent voor Haarlem, Overveen, Heemstede J. SCHIPPER'» Boekhandel, Groote Houtstraat 24. Haarlee. welke uitmunten door soliditeit waarbij de tanden bevestigd lijn op Cold dust, van af f 2.50 per tand Dagelijks te spreken van IÜ-4U, uur. Dps natiën bsslist pijnlees. 50/0 zal afgestaan worden voor da Vereeniging „Bint Bavo" i CM CU KV» I i I 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8