DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ~STa¥s1 i e u ws. BON" Aan mijne Katholieke landgenooten. IC©rt Verslag van de vergaderingen der TWEEDE HAMEI Bioscoop „U n i o n gebouw St. Bavo, Zaterdagavond praatjes. Kind®B>3iMisv®si S9-3I-33, Haarlem EËR3TË SLÜD. Matinée "ZATERDAG S3 Jtflfi. 1913 GULDEN m levenslange enge ■ebiktheid ftoft werk«fe Bureau van Redactie en Administratie interecmmunaal Telefoonnummer i486. 'Alle betalende itomfi m 4H blad. die la Séf ierit eener Ter*fikerln«*iK*lla rijn, *JJa volgena ie bepnUag» er de ueüaeea wneU, fegea onrelnttee verzekerd roar* GULDEN bi PU GULDEN bi 9 Él ÉI GULDEN b« ABONNEMSN'fSPSMSi Jher e maanoea toot Haarlem 71.85 Voor de plaatsen, waar een agent fa gevestigd (kam eer gem.} - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet -1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADYERTENTISNt Van I—f regels 60 eent (contant 50 eent). Iedere regel asser H el Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel Bultenl 80 ei Dienstaanbiedingen 25 ei regels), driemaal toot 60 ei eontaatX GULDEN bS overlijden. verlies vaa een hand el voet verlies vaa Ma «o» verlies vaa Ma duim. SULDEN bg verlies vaa Ma GULDEN 6| verlies van Ma anderea vinger. De iHkecrist deeer bedragen werdf gegaramdeeid deer ie Maatschappij JSeHaadseE» Algemeens TmAahffhsi* ie Schiedam. öp het punt den vaderlandschen bodem weer te verlaten, is het mij eene behoefte des harten, nogmaals een enkel woord tot u allen te richten. Met gevoelens van den diepsten eerbied en van de heiligste vreugde hebt gij mij overal ontvangen en begroet. Gij hebt in mijn nederigen persoon gezien en vereerd den vertegenwoordiger van Hem, die als op volger van den H. Petrus, door God gesteld is om de Kerk van Christus te besturen. Den Opperherder zeiven in uw midden niet kunnende ontvangen, hebt ge voor mij ge daan wat ge voor Hem zoudt hebben willen doen. Zoo hebt ge van mijn reis door het vaderland een zegetocht gemaakt. 'tWas een ware wedijver tusschen steden en dor pen en vlekken, om aan die gevoelens op schitterende wijze lucht te geven. 'tWerd een algemeene, oprechte, grootsehe, mach tige betuiging van geloof, van liefde voor de H. Kerk, van verknochtheid aan den H. Stoel, het door God gestelde middelpunt der Christenheid, van vereering voor Jezus? Plaatsbekleeder op aarde. En duizenden van hen, in wier midden of nabijheid de Kardinaal niet kon verschijnen, stroomden toe om deel te nemen aan'de algemeene be tooging, of gaven schriftelijk getuigenis van hun blijde deelneming. Eene innige, overgroote troost zal het zijn voor het Vaderhart van onzen beminden Opperherder Paus Pius X als ik hem straks van al die betoogingen, van al die blijken, groote zoowel als kleine, zal verhalen. Voor alles, dierbare landgenooten, wat ge in deze dagen voor mij hebt gedaan, breng Ik u opnieuw mijn innigen, hartgrondigen dank. Innige zielevreugde en blijde onuit- wisehbare herinnering draag ik ervan mede. Uw geloof en nw godsdienstig leven zullen u immer blijven een rijke bron van waar geluk, van zielerust en tevredenheid. Trouw aan uw geloof en uwen godsdienst, Dit nummer bestaat uit uijf bla den lu. o. de Officiëele Kerk- I ijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. zuil ge ook altijd trouw zijn aan Vaderland en Vorstenhuis. Hoe beter Katholiek, hoe trouwer onderdaan van onze geëerbiedigde en beminde Koningin Wilhelmina, hoe hech ter steun voor Haar troon, Haar Huis en voor het vaderland, En terwijl ik u. mijne Katholieke landge nooten, mijn dank herhaal, is het mij een behoefte dien dank ook opnieuw uit te spre ken jegens de andersdenkende medebur gers. Niet weinigen onder hen sloten zich aan om mede huld6 te brengen aan hun landgenoot, dien niet alleen de Paus, maar ook de Koningin zoo hoog hadden geëerd. Allen gaven minstens door hun houding blijk van eerbied en welwillendheid. Ook aan hen allen mijn oprechten dank; den goeden God bid ik voor hen, dat Hij hen allen zegene en tot de waarheid geleide. Scheidende roep ik u allen nog de woor den van den H. Apostel Paulus toe: „Vigi- late, sta te in fide, viriliter agite, et eonfortamini. Omnia vestra in o ar it ate fiant". (I Cor. 16:13, 14). „W eest waakzaam" om aan uw geloof en uw godsdienstig leven geen schade te lij den; waakt vooral over uw kinderen opdat ze in uwe voetstappen tredend, oprechte katho- ken, trouwe burgers der maatschappij wor den. Staat vast in uw geloof, zorgt den grootsten aller schatten, den schat van het ééne, heilige, katholieke apostolische ge loof, dat Gods Zoon onze Heer Jezus Chris tus op aarde is komen brengen, ongeschon den te bewaren, en diep in het hart uwer kinderen te planten.* Handelt als mannen en weest sterk. Verdedigt uw heilig geloof, verde digt de waarheid, verdedigt de goede begin selen met onverschrokken moed; maar zorgt nooit personen te krenken terwijl ge de waar heid meent te verdedigen, voorals als zij met gezag hekleed zijn. Hier vooral geldt het, omnia vestra in caritate fiant: alles geschiede onder U in liefde. Wittem 23 Augustus 1913. t W. M. Kard. VAN ROSSUM, C.SS.R. Wij vestigen nogmaals de aandacht er op, dat zij, die zich wenschen te abonneeren op het „Kort Verslag," zich vóór 31 Augustus moeten opgeven en terstond het bedrag van f 0.50 be- taien. Abonnementen opgegeven na 31 Augustus, kunnen niet meer tegen den verlaagden prijs worden berekend. De 'Administratie. AGENDA. 24 Augustus. Gebouw St Bavo 8 uur Biosc.- Mij. Union Voorstelling. Circus Sidoli Raamsingel bij de Julianastraat Middag- en Avondvoorstel ling. In den Hout 8 uur Haarlem's Muziekkorps. Concert. Sociëteit „Trou moet Blijcken" 8H uur Muziekver. Harmonie. Concert. Brongebouw 8 uur Haarl. Mu ziekkorps. Concert. BLOEMENDAAL Hotel Duin en Daal Eiken dag van 35 uur Matinée AGENDA. 25 Augustus. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Circus Sidoli Julianastraat bij de Raamsingel BH uur Voorstelling. Teylers Muse u m Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Eiken dag. Apoll o-theater Barteljorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Gebouw St. Bavo Bioscoop Union Voorstellingen, BLOEMENDAAL - Hotel Duin en Daal Eiken dag van 35 uur Matinée. Hsarl@msshi Allgdagje# Ne. 926. „HAERLEM". Er is een vereeniging in onze stad, die nog veel te weinig gesteund en bevorderd wordt door onze stadgenooten. Geen nieuws, zult u zeggen! Zoo kennen we er wel honderdI Zeker. Maar eene, die volstrekt niet beoogt het een of ander materieel voordeel voor hare leden, die geeu „rechten" geeft, die al te voren u afsnijdt dat eeuwige, zelfzuchtige woord „wat heb ik er'an", kunt gij er zóó ook honderd opnoemen? Toch is de vereeniging, die we bedoelen, er zóó een Ze vraagt een (kleine) contributie. Maar ze geeft u, vergelijkenderwijs gesproken, géén extra-voordeelen, geen gratis-uitvoe ringen, geen pretjes, geen talrijke vergade ringen zelfs, waar de "leden mêe te vertellen hebben. Oligarchisch als weinige heeft ze een bestuur, dat alles alléén afdoet, dat op permachtig heerscht, zelfs over de finan ciën En toch hangen alle leden, die er zijn, aan hun vereeniging. Gaan ze er groot op, voe len ze ervoor 1 Hoe ze heet? De naam staat hoven dit „Alledagje" voluit geschreven: ze heet pre cies zoo als onze stad-zelf, omdat ze bedoelt en wil de liefde voor onze stad en haar rijke historie te verlevendigen onder de stadge nooten, den eerbied voor hare geschiedenis en hare kunstschatten te verbreiden en te verhoogen, en ten slotte de kennis van kunst en kunsthistorie in het algemeen, welke zoo opvoedend werkt, te verlevendigen onder de Haarlemsche burgerij! Of dit lukt? Wie de vergaderingen en kunstbeschouwingen van „Haerlem" ooit medemaakte, zal ten volle toestemmend ant woorden. Maar hij zal óók ons toestemmen, dat er nog héél veel stadgenooten zijn, die tot den nuttigen en interessanten werkkring van „Haerlem" het hunne kunnen bijdragen! Moge deze vermelding, en verwijzing naar het in dit blad opgenomen bericht over het „jaarverslag" van „Haerlem", verschillende stadgenooten opwekken om tot deze veree niging toe te treden! personalia. Bij Kon. Besluit van 21 Dezer is tijdelijk be noemd tot leeraar aan de rijks hoogere burger school te Winterswijk ,A. Noë, alhier. Voor het examen Fransoh Lag. Onderw. is te 's-Gravenhage geslaagd o. m. de heer J. B. van den Berg, van hier. Niet mejuffrouw, maar de heer J. B. Stijl is benoemd tot amanuensis aan de H. B. S., alhier. HULDEBLIJK AAN MEVROUW NOORDEWIER. Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad, waarin wordt verzocht de niet afgehaalde cir culaires alsnog ingevuld te willen toezenden aan het adres der Haarl. Bank vereeniging alhier. DE VEREENIGING „HAERLEM". Het jaarverslag over 191213 der veree niging „Haerlem", dat versierd is met een mooie reproductie van een gebeeldhouwd houten „Kalf' uit een portaal van het voor malig Luthersch Weeshuis in de Zuider straat, voorstellende drie harten, geflan keerd door twee herten, met het onder schrift „God ken d herten", is alweer als naar gewoonte een allerprettigst-sa- mengesteld, hoogst lezenswaardig stukje proza, waarin op genoeglijke wijze verteld wordt van den tocht naar Muiden, Muider- berg en Naarden op 7 September ten vo- rigen jare (waarvan wij indertijd uitvoerig verslag deden), van de faits et gestes der vereeniging in het afgeloopen jaar: de vergaderingen, bijeenkomsten, bezoeken aan musea, kunstbeschouwingen enz., en van de aanbieding der bezittingen van de vereeni ging aan het Haarlemsch Halsmuseum. Het verslag, even prettig gedrukt en uit gevoerd als geschreven, lokt uit tot nadere kennismaking voor wie deze vereeniging tot dusver niet steunde, en tot voortdurende be langstelling en instemming van de vele le den, die achter in het boekje weer staan opgenoemd, enwaarhij wij zoowaar nog zooveel namen missen, ook uit onze kringen, en de bevordering daarvan toch ongetwijfeld die voor de kennis van Haarlem's historie wel iets gevoelen en tot dat laatste willen medewerken! Moge het verslag hij de leden weer opwekken tot meerdere propaganda voor deze zoo hoogistnuttige en aanbevelens waardige vereeniging, die nog zooveel vrien den kan gebruiken om nog meer te doen dan zij nu reeds doet in het belang van Haarlem's onde historie en de aankweeking van liefde daartoe, de kennis en waardee ring ervan! REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKE LINGEN. De reddingsbrigade voor drenkelingen houdt Zondagmorgen een zwemproefverga- dering in de Zwemschool van den heer A. A. Sprenger aan de Houtvaart: gekleed zwemmen en het redden van een pseudo- drenkeling staan op het programma. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In hét Museum van Kunstnijverheid zal morgen de derde reeks fotografieën, welke stadsgezichten en kunstvoorwerpen uit Prei- burg', Bathënbu'rg, Augsburg, Innsbrüch, Wee- nen, Brisoen, Sals burg en Süd Tirol bevat tentoongesteld zijn. Morgen is het Museum gratis toegankelijk van 10—4 uur. fFLINK OPGETREDEN. Gistermiddag omstreeks kwart over zessen viel een kindje van ongeveer 2H jaar aan de Brouwersvaart, vlak voor het magazijn van den heer van Wijk, te water. Gelukkig werd dit door een kantoorbediende van den heer van Wijk opgemerkt, die gekleed te water sprong en het genoegen had het kind weder behouden op het drooge te brengen, waarna het naar de ouderlijke woning op de Brouwersvaart werd gebracht. OP HOL. Door het toeteren van een auto ging giste renmiddag 4 uut het paard bespannen voor een rijtuig van den heer Vring op de Dreef op hol. Hoewel de voerman het uiterste deed kon hij het paard niet houden. Een veldartillerist greep het paard bij de Hazepaterslaan bij den kop en bracht het tot staan. DIE HEEFT ER TREK IN Vannacht kwam vrouw G. v. d. H. op het politiebureau aangifte doen dat zij om kwart over drie op het Spaarne is mishandeld door zekeren P. M. Deze heeft haar gewoonweg het puntje van haar neus afgebeten. Wat het geval nog erger maakt, grappiger zullen wij maar niet schrijven, is dat verleden jaar dezelfde vrouw door denzelfden P. M. de oorschelp werd afgebeten. Daarvoor heeft P. M. zes maanden gevangenisstraf ondergaan. Do vrouw heeft zich in het Groote Gasthuis laten verbinden. Het puntje van de neus is door de politie in beslag genomen om geconserveerd te worden en Smedestrsai. morgen Zondag 24 &ugus*ua 's namiddags of 4 uur. Abonnée's dezer Courant met hun ne liuisgenooten hebben op vertoon dezer BON toegang. Per persoon lste rang Kinderen 10 ct. Volw. 15 ct. 2de 5 ct. 10 ct. Zie verder advertentie in dit blad CCCIV. Een nieuw standbeeld in de stad. Wien ik Liever in den Hout sag staan elan Nicolaas Beets. Ouderwetsch of niet, en een bekentenis die eerlijk iel Lieve hemel, wat heb ik daarvan opgeke ken gisterenavondAlsof we aan twee Btandbeelden in onze stad nog niet genoeg hebben, wordt me daar zoo plotseling het project publiek gemaakt, om er nog een derde standbeeld bij te maken! Coster heb ben we al, en we zetten hem in de bloeme tjes waar hij, ik moet het eerlijk zeggen, prachtig in floreert, Frans Hals hebben we, al staat die een beetje buiten het ge zicht, en 'nu willen sommige volbloedige Vaderlanders Nicolaas Beets nog hier, in standbeeld zetten. Nicolaas Beetsik kan het niet helpen, maar voor dien ouden, def- (gen predikant, die waarachtig wel een aar- Jg vers schreef, voel ik' nu heelemaal niets 'rv, Cii" heeft Nicolaas Beets met Haarlem te lief fn? cl*en gemoedelijken, aller- tle» onr'en mai1 vroeger wel eens ge- f" oproken... Och, als je oud wordt, kan je dergelijke avonturen nog wel eens' vertellen. En ik moet zeggen, dat ik dien prettigen, echten oud-Hollander met de al lergrootste vereering toen heb begroet, en dat me nog altijd de heugenis bijblijft van zijn gemoedelijke deftigheid, zijn gedistin geerde geestigheid, zijn alleraardigste per soonlijkheid. Maar ik vraag nóg eens: wat heeft mijn veelvereerde vaderstad Haarlem met dien goeien, besten Nicolaas Beets te maken? (Wil men dan waarlijk midden tus schen een spuitende fontein het borstbeeld van den prettigen, lieven ouden Beets, met 'n beffie en een zwarte jas, gaan zetten? Met die twee leuke kellners-hakkebaardjes en dat gezellige oude gezicht, dat ik in Utrecht zoo vaak langs de Drift of de Krom me Nieuwe Gracht ben tegengekomen? M'n lieve hemel, die oude figuur hoort in Utrecht, en heeft met ons goede "Haarlem niets te makenI Of ik daarom het idee van het Nederlandsch Verbond wil tegen werken? Heelemaal nieti Maar ik willet verbeteren, en vóórdat onze waardige ge meenteraad met kennis van zaken (natuur lijk1, wie zou het anders durven veronder stellen, al wordt ja na meneer Nagtzaam's laatste historische les een beetje bang om als stuk van overtuiging te dienen, wanneer d« zaak voor de rechtbank zal worden behandeld Tegen P. M. is proces-verbaal opgemaakt. DOOR DE RUITEN. Vanmorgen tegen negenen is een paard, ge» spannen voor een bierwagen der firma Dieben^ Nassiaustraat, door de ruiten gesprongen van: de vleeschhouwerij der firma Schouten, op den hoek van den kleinen Houtweg en den Kamper* singel. De wagen, die van de Kleine Houtbrug afkwam, moest uitwijken voor een aankomende tram en kon toen op den steilen afrij niet meer stoppen, zoodat het paard als het ware door de ruiten gedrukt werd. Het arme beest werd vree» selijk verwond en bloedde hevig. In den slagerswinkel was, behalve dat de rui» ten waren gebroken, groote schade aangericht. O. a. was de marmeren plaat in de etalagekast verbrijzeld. Het geval lokte veel belangstelling. BRIEVEN UIT HET KAMP BIJ LAREN, Donderdag 21 Augustus. Dat ia dus nu de vierde dag, die voorbij in De stemming onder de kampeerende troepen blijft nog steeds zeer opgewekt, dank zij hei weer, dat voortdurend boven verwachting mooi blijft en het goede middagpotje. Want over, dit laatste valt tot op heden absoluut niet t« blagen; zoowel kwaliteit als kwantiteit zijn. de omstandigheden, waaronder het eten gereed gemaakt moet worden in aanmerking genomen heel goed. En al hebben we geen gedekts' tafels en servetten en mooi tafelzilver, mei smaak wordt het kostje verorberd, de eetketel tusschen de knieën, terwijl men zit neergehurkt in of vóór zijn tent. Zooals het vroeger jaren gewoonte was, ook in het garnizoen, wordt 's morgens voor ontbijt soep verstrekt. Die glijdt uitstekend naar binnen en voedt goed ook. Heden hebben wij den geheelen dag wederom op de hei doorgebracht, waarbij we, begrijpe lijkerwijze, wel een warmen rug gebaald hebben. Want scheen het hedenmorgen vroeg bij d« reveille om vijf uur d'at we een druilerige, regenachtige dag zouden hebben, langzamer hand klaarde het geheel op en kwam de zon door, zoodat het hedenmiddag zelfs warm was. We hadden vandaag oefeningen met het ge. beele tiende regiment onder commando van den overste Smidt en hedenmiddag werd het aan vallend gevecht beoefend, waartoe wij mot veiligheidsmaatregelen marcheerden door Bus» sum in de richting van Hilversum en vandaal over de hei naar hot kamp trokken. De oefeningen verliepen best, al valt het nu en dan wel eens moeilijk, daar het marcheeren op de ongelijke heide niet meevalt en de zon tamelijk heet was. Doch nu is de vierde dag weer ten einde en wordt met verlangen uitgezien naar den Zon» m dat te blijven zeggen 1) met kennis van zaken dan, over dat aanbod van het Neder- jlandsch Verbond om een standbeeld voor Ni- colaas Beets te gaan maken zal besluiten, zou is toch eerst wel eens wat in overwe- 1 ging willen geven. En' wel, om niet ter S eere van den ouden Beets, dien we allemaal 'hoogachten, maar die een oude Utrechtsche dominó was, een standbeeld te gaan oprich ten, maar ter eere van... den jongen „Hil debrand". Wat hamer, niet Nicolaas Beets met z'n witte bakkebaardjes en z'n kalotje heeft onzen Haarlemsohen Nurks (wat 'n heer lijk type, zooals je er nog dertien in een dozijn tegenwoordig tegenkomt) geportret teerd, niet die goeie oude dominó heeft in den Hout gezeten, en de dienstmeisjes met 'r vrijers, en de jongelui, en de deftige burgers, voorhij 'm zien trekken, maar dat was 'de jonge Hildebrand, met dien prach- tig-verschen kijk op zaken en personen, met dat onverwoestbaar optimisme, met dien heerlijken humor en dat gezellige beschrij vingstalent, die 'den achtermiddag in den Haarlemmer Hout bekend heeft gemaakt tot ver buiten 'de landspalen, overal waar dat unieke en nooit meer nagevolgde meester werk van Hildebrand is verspreid en ver taald! Ik wil maar zeggen, dat niet Nico laas Beets, maar Hildebrand de stu dent 'n gedenkteeken hoort te hebben in Haarlem, en dan liefst zooals hij zat vóór „Stoffels" buiten de Houtpoort, met vrind Boerhave en neef Nurks, zooals hij zich daar een echten, goeden Haarlemmer toonde, terwijl de Amsterdamsche neef, (e schande voor het nageslacht) waarachtig het meest nog wég-heeft Y»n ons hedendaagsche on tevreden Haarlemsch nageslacht, dat opzijn voorbeeld „nursch" geworden en b.v. ons onafhankelijkbeidsfeest niet vieren wil. Ik zet het weliswaar en dat is een groote moeielijkheideen beeldhouwer, om van dien Hildebrand met dat mooie vest, dat-ie voor het eerst dien dag aan-had, met de „turftrappers" en den „ronden hoed" in den tejgenwoordigen tijd een fatsoenlijk stand beeld te maken, maar, in ieder geval: zoo'n standbeeld zou in den Haarlemmerhout, op dezelfde plek immers ongeveer waar neef Nurks de sproeterige juffrouw „Fleuve du Lage" hoorde zingen op zijn plaats zijn, maar zeker niet een borstbeeld van den ouden deftigen hofprediker en dichter, die zich na z'n „Camera" nooit weer wat aan den Haarlemmer Hout heeft laten ge» legen liggen! Ik zou dus meneer Schepers en wie er nog meer op dat voortreffelijk! denkbeeld zijn gekomen om Hildebrand (niet Beetsin Haarlem te huldigen, hee! oogenblikje er over te peinzen, of ze niet bescheidenlijk willen aanraden, nog eens een liever dat oude heeren-figuurtje dat hier niet past en waar Haarlem geen lor, voor voelen kan, zouden willen vervangen door de beeltenis van den unieken, in geen enkel land ter wereld geevenaarden Hildebrand", die van den ouden heer niet 't witte befje waarschijnlijk alléén maar de gelaatstrek» ken heeft, maar voor het overige „iemand anders" isl Zouden de heeren er eens ovei willen denken? Dat zou een reuzensuceea wezeu voor den Zaterdagavondman, die hij bekent het eerlijk duizendmaal liever de „Camera" met die heerlijke karakter- teekeningen van Nurks en Kegge, en Klaartjff Donze en nog zoo veel anderen leest, dan de tegenwoordige romanlectuur met al haar, sentiment en gevoeligheid I En of ik daar, nou een „ouderwetsche" man voor heeten moet, wel dat waag ik dau toch nog te betwijfelen,! 23 AUGUSTUS. 1000 HAARLEMSCHE 410 308 150 100 60 15 ?TVq 7 ivwiwoo A/CCM/CJ IHüiU JlctttritJIIl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1