Nagekomen berichten B UI TE NL A N D. NIEUWS Uir DEN OMTREK. BINNENLAND. STADSNIEUWS DE SPAARNEBANK belast zich met de uitvoering van effectenorders. AMSTERDAMSCHE BEURS. KOERSEN VAN HEDEN. 26 AUG Gemengde Berichten. Het nieuwe föSinieterie. HET VREDESCONGRES NAAR ARNHEM DE MOORD TE OUDE-WETERING. 18V2 64 7/, 98 154 43/„ l33/» 6441/ï 160 139 675/, 775/, 101/4 501/4 IO6I/2 179 71 248 97a/4 1841/, 126 48 Bindley a Orion •■(••■■■tui Gew. Dordtsche NIEUWE ÜHACHT 98, HAARLEM, DUITSCHLAND. Het bevrijdingseeuwfeest. Gisteren zijn de Duitsche bondsvorsten op de Michaëlisberg bij Kelheim aan den Donau bijeengekomen om in de hal, die daar op gericht is ter herinnering aan de oorlogen van 1813-15, het eeuwfeest van de Duit sche bevrijding te vieren. De Bevrijdingshal van Kelheim zoo ont- leenen wij aan de N. R, Ct. is een werk van den kunstlievenden koning Lodewijk I van Beieren. Op 19 October 1842 legde liij den eersten steen ervan, en op 18 October 1863, den vijftigsten gedenkdag van den slag bij Leipzig, werd zij plechtig geopend. Zij vormt een indrukwekkenden ronden tempel ter hoogte van 58 M., op een grondslag van 8 M. hoog. Een trap van 84 treden voert erheen. Ter herinnering aan den 18den October is bij het bouwen van de hal tel kens het getal 18 toegepast. Aan den buitenkant verheffen zich op ste vige zuilen 18 Germaansehe jonkvrouwen met schilden, waarop de namen van de Duit sche volksstammen gegrift zijn. Voor deze zuilen staan 18 kandelabres van 6i/2 M. hoog, en langs de kroonlijst van de buitengalerij zijn 18 tropeeën aangebracht. Boven den ingang staat het opschrift: Den teutschen Befreiungskampfen Ludwig I, König von Bay er n, MDCCCLXin. Van binnen is de hal geheel met marmer bekleed. Langs de binnengalerij gelijkvloers staan 34 overwinningsgodinnen, die elkaar de hand reiken en met de andere een bron zen schild vasthouden, 17 schilden in het geheel die gegoten zijn uit veroverde Fran- sche kanonnen. Op marmeren tafels boven de bogen van de zuilen leest men de namen van 16 Duitsche veldheeren en nog hooger van 18 veroverde vestingen. De hal wordt overwelfd door een koepel van 21 M. hoog te. Naar de bovenste binnen- en buiten- galerijen leidt een ijzeren wenteltrap; van de laatste galerij heeft men een heerlijk gezicht op het dal van de Donau. In den marmeren vloer van de hal is het opschrift aangebracht: „Mochten die Teut schen nie- vergessen was den Befreiungs- krieg notwendig machte und wodurch sie gesiegt l" Mgr. Aguirre. De toestand van mgr. Aguirre, aartsbisschop van Toledo en pri maat van Spanje, is, volgens een bericht uit Toledo, hopeloos. Staking te Londen. Zevenhonderd elec- triciens, werkzaam aan het „General Post Office", hebben, neur Reuter meldt, besloten het werk niet te hervatten voor alle niet- aangeslotenen ontslagen zijn. Geheimhouding. Boven het Panama-ka naal zullen zich voortaan geen vliegers meer mogen vertoonen, indien zij niet vooraf ver gunning van de regeering te Washington hebben bekomen. Overtreding van het ver bod zal als een misdrijf met een boete van 1000 dollars en een gevangenisstraf van 1 jaar gestraft kunnen worden. De verorde ning is uitgevaardigd in het belang van de jeheimhouding van de ligging van de ver dedigingswerken. Esperauto. Te Bern is Zondag het ne gende internationale Esperanto-congres ge opend. Dr. Zamenhof, de uitvinder van Es peranto, kreeg een gouden penning ter her innering aan het 25-jarig bestaan van zijn wereltdaal. Het e.onsrres zal tot 31 dezer bijeenblijven. Volgens een gisteravond door ons ontvan gen mededeeling van het pers-bureau Vas Dias, zal het nieuwe ministerie als volgt zijn samengesteld: Binnenlandsche Zaken: mr. P. W. A. Cort van der Linden, kabinets-formateur; Buitenlandsche Zaken: jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister bij de regeering der Ver. Staten; Financiën: A. E. J. Bertling, directeur de# registratie en domeinen te Leeuwarden; Justitie: mr. B. Ort, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad; Marine: kapitein-ter-zee J. J. Rambonnet, commandant van de „Evertsen" te Nieuwe- diep; Oorlog: N. Bosboom, gep. kolonel der ar tillerie, lid van de „Legercommissie"; Landbouw-, Nijverheid en Handel: prof. mr. M. W. F. Treub; Waterstaat: dr. C. Lely, oud-minister van .Waterstaat; Koloniën: mr. Th. Pleyte, oud-advocaat te Semarang, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. De N. Crt. meldt dat het Kon. besluit be treffende de samenstelling van het nieuwe Kabinet waarschijnlijk aanstaanden Vrijdag in de Staatscourant zal verschijnen. En de „Ned." meldt dat de heer Rambon net een vurig voorstander is van de veel omvattende plannen der Staatscommissie voor de verdediging van Indië. HOFBERICHTEN. A.s. Donderdag zal te 10 uur 's avonds ten Hove een raöut worden gegeven, waar op zullen uitgenoodigd worden allen, die in betrekking staan tot de Carnegie-stich- ting en hun dames, waartoe in de eerste plaats behooren de heer en mevrouw Car negie. II. M. DE KONINGIN-MOEDER TE 's-HERTOGENBOSCH. Gisteren bracht H. M. de Koningin Moeder een bezoek aan 's-Hertogenbosch tot bijwo ning van het MysteriespeL Aan het station werd H. M. door den burgemeester ontvan gen. In landauers reed men langs een omweg naar het gebonw van de tentoonstelling in het plantsoen. Op het voorplein van de ten toonstelling werd H. M. ontvangen door het hoofdcomité, namens hetwelk de jongejuf- freuwe Truus Hermeen, het dochtertje van Dorns Hermsen Haar een ruiker orchideeën aanbood. Vervolgens werd het hoofd comité en de commissie voor de oude kuns* aan H. M. voorgesteld. Op de tentoonstelling begeleidde de voorzit ter van bet hoofdcomité, mr. R. Tilman, H. M.; de heeren Frederiks en dr. Kalf dienden van voorlichting. In de sehilderijenafdeeling was prof. dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis, tegenwoordig; in de roomsch- katholieke afdeeling monseigneur C. C. Prinzen, pastoor van de St. Jacobskerk; in de Israëlietsche afdeeling de heer M. Azyn- man, voorzitter van het kerkbestuur der Ned. Israëlietsche hoofdsynagoge te 's-Hertogen bosch, en in de oud-katholieke afdeeling pastoor P. van Harderwijk, uit Schiedam. H. M. bezichtigde met zeer veel belangstel ling de verschillende tentoongestelde kunst schatten. Ongeveer om vier uur begaf zij zieli met gevolg te voet naar het dichtbij gelegen casino tot bijwoning van'ben gedeelte der op voering van liet mysteriespel. De zaal was geheel bezet met een uitgelezen publiek. Nadat H. M. enkele tooneelen had bijge woond, werd de commissie voor bet myste riespel, bestaande uit kapelaan Smulders, prof. Hansen en Dorus Hermsen aan H. M. voorgesteld. Hare Majesteit onderhield zich met ieder van de heeren geruimen tijd lang. Bij bet verlaten van de zaal, om ruim 5 uur, juichte het .publiek Hare Majesteit geestdriftig toe. H. M. begaf zich vervolgens naar liet gou- veniemeiitsliotel om de thee te gebruiken. Mot den trein van 5.54 is H. M. weer naar Soestdijk vertrokken. EEN KRUISBEELD VOOR HET VREDES PALEIS! Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct. Mevrouw Pasqual Costa, voorzitster van het Vrouwcnverbond voor deu Vrede te Bue nos Aires, lieeft een voortreffelijke Christus beeld in ontvangst genomen, door deze ver- eeniging, met steun van de Argentijnsche regeering, bij den beeldbouwer Lagae be steld. Het beeld, dat verscheidene meters lioog is, heeft 60.000 francs gekost, is aan het Vredespaleis in Den Haag aangeboden, waar het door mevrouw Costa zal worden onthuld. Het XXe Wereldcongres voor den vrede, hoewel gesloten, heeft gisteren een uitstapje gemaakt naar Arnhem, waar een officieele ontvangst plaats had ten stadhuize en een voorstelling van „Oedipus" op Sonsbeek werd bijgewoond, die zeer uitbundige toejui chingen verwierf. NEDERLANDSCHE POLITIEMANNEN IN INDIë. In een stuk over „Nederl. politiemannen in Indië" in de Maasbode, werd onlangs mede gedeeld, dat een inspecteur van politie, die te 's Gravenliago zeer populair was, niet in kwaliteit van Commissaris, maar als militie- officier zich moest laten voordragen om lid eener sociëteit te kunnen worden. Naar het schijnt, zoo meldt men aan het zelfde blad, is men bezig nog meer den Ne- derlandschen jongelui, die met de beste be doelingen naar Indië vertrekken, daar bet leven onmogelijk te maken. Nu worden zelfs zij, die zich als officier laten voordragen, geweigerd. Althans lezen we in 'tN. v. d. D. v. N.-I. het veelzeggende bericht: „De in de Sociëteit „Concordia" gedebalot- teerde aspirant-politie-commissaris G. van der Swan, reserve eerste-luitenant, beeft zich per rekest hierover bij de Koningin be klaagd". Een onaangename verrassing. Een in gezetene van Apeldoorn meende op een zol derkamertje reeds geruimen tijd muizenge- ritsel te hebben waargenomen. Gewapend met een scherpe pen, zou hij maar eens een goede prik wagen, om den knabbelaar te treffen, doch hoe koos hjj het hazen pad, toen door de gemaakte opening tal van wespen op hem afkwaitien en staken aan hoofd en nek. Met een masker gewapend stelde een imker een nader onderzoek in en nu bleek, dat tusschen de dakpannen en het behangsel zich een zwerm wespen bevond, groot genoeg om een emmer te vul- vullen. Hoe die lieve diertjes weg te krij gen, vraagt de Tel.? Eeu „roode" bioscoop! Op 1 Septem ber wordt er te Amsterdam aldus lezen wij in het Handelsbl. een zoogenaamde roode bioscoop opgericht, in welke films ver toond zullen worden met voornamelijk so cialistische strekking. E.N.T.O.S. Zondagmiddag heeft d"e E. N. T. O. S. haar vijfhonderdduizendsten beta- lenden bezoeker gehad. Het bestuur bood hem een Elka-horloge en de directie van liet Lunapark een enveloppe met vrijkaarten voor de verschillende vermakelijkheden aan. Inbraak en moordaanslag. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in de Boek horststraat te 's Gravenhage een geheimzin nige inbraak met moordaanslag plaats gehad. Het Hbld. meldt daarover het volgende: Toen de bewoners van het heerenmodemaga zijn van de firma R. en T. omstreeks mid dernacht thuis kwamen, vonden zij de tuin deur openstaan en bleek hun dat tijdens hun afwezigheid het huis was doorsnuffeld. Ontboden politie doorzocht de woning, zon der een spoor van inbrekers te ontdekken. Nauwelijks was de politie vertrokken of de heeren R. en T. hoorden geritsel in den tuin en toen zij uit een geopend boven raam omlaag keken, werd de heer T. door een revolverschot, blijkbaar van af een der daken gelost, ernstig achter in den hals verwond. Opnieuw stelde de politie met be hulp van politiehonden een onderzoek in. Evenmin echter met resultaat. De verwonde werd naar het ziekenhuis vervoerd. Ztoo'n ezel! Een kellner van het hotel Noordzeeboulevard te Vlissingen is er van door gegaan, de kas ten bedrage van onge veer 40 gulden medenemende. Vermoed wordt, dat hij met de nachtboot naar Enge land is uitgeweken. Een eigenaardige toestand. Sedert de periodieke verkiezingen kan de Gemeente raad van de Rijp (N.-H.) weL vergaderen, doch geen besluiten nemen, wijl de herko zen leden op één na hebben bedankt en twee leden ontslag hebben genomen, een wegens zijn benoeming tot gemeente-ont vanger. Van de zeven leden hadden dus al leen de beide wethouders nog zitting. De vorige week vergaderde de raad drie achter eenvolgende dagen, doch telkens werd de vergadering na opening en rondvraag ge sloten. Dit. geschiedde volsens art. 49 der Gemeentewet. In de laatste vergadering ech ter heeft men de geloofsbrieven van de hee ren Blokdijk en Dammes (de laatste was ondertusschen in ééne vacature tot raadslid gekozen) onderzocht. Bij het onderzoek der geloofsbrieven van den heer Blokdijk (ge kozen weth. R.K.) moest deze de zaal ver laten. Het onderzoek en besluit tot toela ting geschiedde aldus voor een lid. De vraag is of zulks overeenkomstig de wet is, waar blijkt dat men een dag van te voren be sloot de geloofsbrieven later te onderzoe ken wegens onvoldoend ledental. Dc geloofs brieven van den heer Dammes werden daar na door de beide wethouders onderzocht. Hier werd dus weer een besluit genomen door twee van de zeven leden. Gedeputeerde Staten zullen deze besluiten zeker wel ver nietigen. En men schijnt in het dorp moei lijk personen te kunnen vinden, die een raadszetel willen innemen, wat zeker wel een unicum is. Alleen esdeeapeesche candi- daten zijn te krijgen. Doch men had ook (Ned.) Geistikt. Gisteravond om half zes kwam zoo meldt de Maasb. een jongen op het terrein der American Petroleum Cy, te Rotterdam, in een huisje, waarin zich aan gebroken vaten benzine bevonden. Hij zag; daar den 14-jarigen J. V., macbinistjleerling. bewusteloos over een der aangebroken va ten benzine hangen. Terstond werd V. in de buitenlucht gebracht, waar leden van E. H. b. O. alle pogingen in liet werk stel den om de levensgeesten weder op te wek ken, wat echter niet gelukte. Vermoede lijk is V. door de benzinedampen gestikt. Dr. T.. Broeksmit constateerde den dood. Brandstichting. Als verdacht van brandstichting in zijn eigen woning, heeft, de politie te Voorburg gearresteerd zeke ren van D. Bij onderzoek werden verschil lende in petroleum gedrenkte voorwerpen in zijne woning gevonden. Van D. ontkent echter alle schuld. gaarne andere DE INTERNATIONALE BAKKERIJ TEN TOONSTELLING. .Wij ontvingen van het comité voor deze tentoonstelling een uitvoerige lijst van ex posanten en eenige andere mededeelingen. Het stuk bereikte ons echter te laat, om nog in het nummer van heden te worden opgenomen, in verband met andere, noodi- ger en gewichtiger berichten die onze plaats ruimte in beslag namen. „PLAN 1913". Gisteren werd door de sub-commissie van Plan 1913, belast met de beoordeeling van de versiering van gevels, ramen en balcons in deze gemeente, een rondrit gemaakt en éénstemmig besloten den eersten prijs, een gouden medaille, toe te kennen aan den heer L. P. Noë, Dreef 40. Een verguld zil veren medaille verwierf als tweede prijs mej. Mary Fleisciimann, Kruisweg 70c. Derde pr., zilveren medaille, mr. Th. de Haan llugeu- holtz, Spaarne 99. Vierde prijs, zilveren me daille, F. Sterk, Coornbertstraat 2ür. Vijfde prijs, bronzen medaille, A. P. Geloudemans, Van Eedenstraat 4. Zesde pr., bronzen me daille, L. T. Vosveld, Barteljorisstraat 9. De commissie bestond uit mevr. Neder- hasselt en de heeren Vincent Loosjes, M. F. Bolderdijk, C. van Blankensteyn, en G. J. Boeschoten, terwijl de medailles door de afdeeling Haarlem en omstreken v. d. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde, ter be schikking van het Comité plan 1913 waren gesteld. In de zaak tegen vrouw Pieneman en F. Breed, welke, zooals wij gisteren meld den, Maandag, Maandag 8 September voor de Arrondissements Rechtbank alhier zal dienen, zijn 19 getuigen gedagvaard, voor het meerendeel deskundigen. In de dagvaarding wordt F. Breed ten laste gelegd: met het voornemen zijn vader van het leven te berooven dezen op zettelijk herhaaldelijk hoeveelheden ratte- kruid te hebben toegediend, waarbij hem behulpzaam was vrouw Pieneman, die als medeplichtige wordt vervolgd. Vrouw Pieneman wordt te laste gelegd het met het voornemen haar man van het leven te berooven dezen opzettelijk herhaal- lijk hoeveelheden rattenkruid te hebben toe gediend, waarbij haar behulpzaam was F. Breed, die als medeplichtige wordt vervolgd. Als verdediger van F. Breed treedt op mevrouw mr. PrinsWillekes Macdonald; als verdediger van vrouw Pieneman treedt op mr. Bruch. DE BIOSCOPE IN HAAKutiM. Bioseoop-Mij. „Union". De Bioscope Mij. „Union" geeft deze week weer een zeldzaam mooi programma in ge bouw St. Bavo. In 't bijzonder het hoofdnummer valt bij het talrijk opkomend publiek zeer goed in den smaak, getuige het daverend applaus, dat deze mooie film ten deel valt. Speciaal is dit te danken aan het optre den van Madelle Susanne Granduis, die het publiek van het begin tot het einde weet te boeien door haar spel. De zaal van Sint Bavo was gisteren weer zoo goed als uitverkocht. Deze week wil de directie van „Union" een ieder in de gelegenheid stellen een voor stelling, waarvan het hoofdnummer „Licht en Liefde" alleen wel een gang naar, de St. Bavo waard is, bij te wonen voor verlaagd tarief. Hiervoor verwijzen wij naar de an nonce in dit nummer. DE TEMPERATUUR VAN HET WATER IN DE BADINRICHTING. De temperatuur in de badinrichting aan de Houtvaart was hedenmorgen 62 graden en hedenmiddag 12 uur 63 graden. EEN NIEUWJ3 UITGAVE. Een mooie uitgave is verschenen in het Engelsch van het indertijd reeds door ons zeer gunstige beoordeelde werk des heeren Gratama, onzen museum-directeur, over het Frans Hals-museurn. Wij kunnen herhalen wat wij toen van de Hollandsche uitgave schreven: het is een keurig werk zoowel om den inhoud als om de artistieke afwerking van het geheel, welke toevertrouwd was aan de drukkersfirma: De Erven F. Bohn, alhier. Men zal het eens zijn over het nut van deze beschrijving van het museum, en 3e kunstwerken, die het bevat, door onzen di recteur, ook in het Engelsch te doen ver schijnen. Hierbij komt dat het zeer vlot ge schreven is. Het titelblad is versierd met het portret van den Haarlèmschen meester. Voorts zijn reproducties behalve van de meesterwer ken van Frans Hals, ook van eenige andere schilderstukken uit ons museum opgenomen en kijkjes van en uit het, museum zelf. De afwerking daarvan is zeer artistiek, prach tig van kleur en scherpte. De band waarin liet boek gevat is, munt. eveneens uit door artisticiteit. DE JAARDAG DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland zal ter gelegenheid van cle viering van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, op Maandag 1 Sept. a. s., des namiddags te vier uur receptie houden. DROEVE VONDST. In den Hout is hedenmorgen het lijk van een man gevonden. De man had zichzelf verdaan. DE FEESTEN VAN „KONINGINNEDAG" OP MAANDAG A.S. Hieronder volgt het beknopte program- ma van de feestelijkheden, die „Koninginne dag" Maandag a.s. zal geven: 's Voormiddags 8 uur: Carillonbespeling, 9 uur: Optocht van ongeveer 3000 kinde ren met vlaggetjes. Opstelling op de Ged. Oude Gracht nabij de Jacobijnestraat, waar na gemarcheerd wordt langs Jacobijnestraat, Koningstraat, Groote Markt, Barteljoris- straat, Kruisstraat, Kruisweg, Parklaan, Kenaupark, Oost- en Westzijde (défilé voor de woning van den burgemeester,) Parklaan, Kruisweg, Nieuwe Gracht (langs het huis van-den Commissaris der Koningin.) Jans straat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Dreef naar de Hertenkamp. De stoet wordt geopend door padvinders met de banieren door „Koninginnedag" verleden jaar aan het korps voor bewezen diensten geschonken verder door de muziekvereeniging „Harmo nie," terwijl ook het muziekkorps der E.N. E. T. medewerkt. In de Hertenkamp kinderspelen om prij zen, bestaande in een 200-tal pracht boek werken. Versnapering voor de kinderen op drups, tabletten, chocolade en krentenbrood. 11 uur. Opstijging der ballon eaptief voor de kinderen. De ballon stijgt een 200 meter boog. 11 uur: Concert in de Groote Kerk. 1214 uur. Festival op de Groote Markt, waaraan een vijftal vereenigingen deel nemen. Half 3 uur. Volkspelen in do Hertenkamp voor de leden, w. o. wedstrijd met hindernis sen enz. Festival in de Hertenkamp, waar aan 2 tnuziek- en 3 zangvereenigingen deel nemen. Opstijging ballon Captif. De volks spelen hebben plaats om prijzen als ham, worst, sigaren, enz. Een der muziekkorpsen maakt voor den aanvang en na den afloop der spelen in de Hertenkamp een niuziek- wandeling door do stad vanaf het- Station naar de Hertenkamp. Half 8 uur. Avondfeest in de Hertenkamp, Electrisehe verlichting van het terrein. Bi- oscope-voorstelling. Opstijging der ballon Cap tif, electriscli verlicht. Festival. Bal-cham- pètre en Vuurwerk. Aan de deelnemende vereenigingen worden herinneringsmedailles geschonken. Van Don derdag tot Zondagavond zullen deze medailles alsmede de prijzen en de 3000 zakjes drups, tabletten ohocolade en boeken uitgestald wor den in een etalagekast van den winkel des heeren Otter, Groote Houtstraat. Het kantoor van „Koninginnedag" wordt gevestigd op het Verwulft. POSTHUMA 'S ELFT AL—GENTLEMEN BUCK. Heden werd de wedstrijd voortgezet. Het Engelsche totaal werd 176 runs. De Hollan ders betten weer. Stand om half drie 1 v.20. BEëEDIGD. Ter Terechtzitting van de Arrondd. Recht bank alhier zijn heden beëedigd de heeren Mrs. J. B. Bosman en F. M. Hagemeijer al hier, als advocaat en Procureur en de heer Mr. N. H. va® Voorst van Beest te Santpoort als advocaat. In de heeren Bomans en Hagemeijer, die zich hier ter stede als compagnons vestigen, krijgen we een paar energieke jonge katho lieke advocaten in Haarlem, voor wie hier zeker een ruim arbeidsveld is. Beiden hebben op wetenschappelijk, politiek en journalistiek gebied reeds een goeden naam: wij heeten hen dan ook hartelijk welkom en verwachten in hen een paar wakkere, medestrijders te zien voor de katholieke zaak. FAILLIET VERKLAARD. Bij vonnissen van heden zijn door de Arr. Rechtbank, alhier in staat van faillissement verklaard: J. Broek Gzn., wonende te IJmui- den; G. van Roden, winkelier, wonende te Velsen. In beide faillissementen Rechter com missaris Mr. E. J. Dorhout Mees. Curator Mr. A. H. J. Merens. PROGRAMMA van de muziekuitvoering in den Hout. op Woensdag 27 Augustus: 1. Echtes Wiener Blut. Marseh. Zomzak. 2. Ouverture „Les Guelfes", Litolf. 3. Para phrase über Beethoven's „Kreuzer Sonate", Coenen. 4. Souvenir de Schumann, Fantasie, Kappey. 5. „Ouverture" Leichte Cavallerie. Suppe. 6. Légendes d'Espagne „Suite", Rey- naud: a. Une fête a Toledo; b. Dauses de Gitanes; c. Carillon et Danses; d. Marehe de Oortége des Toreadors. 7. „Parade Militair", Massenet. 8. Fantasie aus der Operette „Die Lustige Witwe", Lébar. Dit is het 35ste programma zonder eene herhaling. GEVONDEN VOORWERPEN. •Terug te bekomen bij C. M. Tol, Gasthuisstraat' 8, een knoopen- haakje. E. Klaes, Scheepmakersdijk 32, een bouquet gedroogde bloemen. B. Bonarius, Korte Heerenstraat 21, een oorknopje. H. Boo gaard, Spaarnwouderstraat 9e rood, een por- temannaie. J. Overtoom, Delfstraat Srood, een armband. L. Post, Tulpenstraat 9, een duif. W. Dirks, Lange Raamstraat 13, een porte- monnaie. A. Ruysenaar, Groote Houtstraat yl4c, een handschoen. A. Duyn, Waldeck Pieyrmontstraat 15, een scihoen. S. Rondas, Spaarnwouderstraat 31a, een armband. S. Gaarkeuken, Poolstraat V'. een kinderschoen tje. H. v. d. Steeg. Roosveldstraat 24, een" temöiinaie. ,G. Vonk, Rolsfieeg 12rood, een band van een kinderwagen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 26 Aug. A. ff. L'. Veen en E. A. Wiegant. J. L. Lucassen eï J. A. J. Boogaard. Geboren: 23 Aug. z. v. J. D. Blok kerVreedenburg. 24 Augustus?, z. vap J. O. E. v. d. LandenBeekelaar. z. van M. A. BleijswijkHendrise. d. van (X J. v. d. BoogaardMenke. z. van W. H. Erdtsieck—Kraai. 25 Augustus, d. vau S. SnellensKlijn. 26 Augustus. d. van F. B. D. v. Huizenv. d. Busken. Overleden: 25 Augustus. M. v. Triekt 82 j. Schotersingel. HET „ZWEETKAMERTJE" DER ■LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Men meldt, ons uit LEIDEN: De historische teekeningen en opschriften in liet z.g. „zweetkamertje" van de Leidsche Academie zijn verloren!.... Gedurende de groote vacantie werden do noodige herstellingen enz. in de Academie gedaan en zoo kwamen ook stucadoors in het zweetkamertje. Natuurlijk zal hun eerste gedachte geweest zijn: „hier moéten wij ze ker witten want de heele muur is bekrast" en de niet om historie gevende witkwast i bedekte de ha.ndteekeningen en potloodtee- j keningen van vele mannen die in de geschie- denis van Holland een groote rol gespeeld j hebben of nog spelen en vroeger als student te Leiden in afwachting van den uitslag van hun examen daar een rijmpje, teekening ol handteekeniug zetten, met een laag witsel! 't Is droevig. Alleen de tafel met ingesneden namen is nog gered. BUITENLAND. TURKIJE EN BULGARIJE. PARIJS, 26 Augustus. De eorr. te Kon- stantinopel van de Matin telegrafeert dat hij uit geloofwaardige bron vernomen heeft dat de Turkseh-Bulgaarsche onderhandelingen op tevredenstellende wijze voortgang hebben. De ontmanteling van Adrianopel en de afstand van Kirkkilisse aan Bulgarije zullen niet den grondslag van het verdrag vormen, doch een andere vaststelling van de oud-Bulgaarsche grenzen zal aan Bulgarije economische voor- deelen bezorgen. DE ETNA. ROME, 26 Aug. Uit de Etna stijgen weder dichte rookwolken op, terwijl men onder aardsch gerommel kan waarnemen. Mer neemt aan dat een uitbarsting van de Etna te verwachten is. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK", Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen van latere ongeveer 2 uur. koersen 761/8 471/4 S9i/a 2t> 4 >/2 16 wu 23 a/„ 193 4 251/4 21 <6V, 6 68 47 291/4 26 165/8 146/9 23is/i6 193/4 251/2 21 IS3/, 043/4 99 154 47/s 'Amalgamated n,, Smelting en Ref. Comm. Car en Toundry Common Erie Common Kansas City Common Marine s Pref. Marine 2e Pref. Mexican 1 Common Missouri i Common Pittsb.Coa 1 Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union M Common Wabash Pref. Wabash 1 Kon. Petroleum 1 Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2% pCt. N. W. S. a 3 pCt. Cert. N. W. S. Common Peru Pref. Peru Amsterdam Rubber Nederl. Rubber 1 Gecons. Petroleum t Intern. Rum. Petr. United Cigar Prolongatie Amerika terugloopendOPewaarden, vast Tabakken en Rubber, prijsh. 133, 643 501 1061'o 180 72 2521/4 94 lSöi/j 125 48 4 NOORDWIJKERHOUT. Ernstig ongeluk. Een zoon van D. en een) zoon van v. d. S. zouden Zondagmiddag op/; terrein aan den Boerenkant een kamerbuks gaan beproeven. Daartoe moesten zij over. een hek klimmen. Toen S. die den met hagel, geladen buks droeg het hek over wil de, knapte plotseling de paal van het hek' af en viel hij achterover. Hierdoor ging het schot af en trof D. ongelukkigerwijze in het gelaat. Terstond ging men met den' jongen naar dr. Sengers, die hem genees, kundige hulp verleende. Op last vau deü geneesheer vertrok D. gisterenmorgen naap het ziekenhuis te Leiden, waar Lij oudeif geneeskundige behandeling moet blijven. Een zijner oogen schijnt door hagel getrof-* fen te zijn. Men is bang, dat hij het ge bruik daarvan zal verliezen. HAARLEMMERLIEDE CJL Landbouw. Ofschoon het zich eerst treurig liet aanzien en de koude zomer er geenszins heeft toe bijgedragen de gewassen in een fleurigen toestand te brengen, heeft 't mooie weer der laatste dagen zooveel invloed ge. had, dat de landbouw er in *ün e-eheel goed voorstaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2