Wandelschoen tjes. £P. WUWeenulJSetr. WarteJjorJTennisschoenen. Leger en Vloot Wat anderen zeggen. Sport en Wedstrijden. Het nieuwe Ministerie. dracht van %de landbouwbevolking in die den hond te verwijderen, wat hem niet mocht provinciën, zooals vóór honderd jaar in ge- gelukken. Het dier vloog nu eens het eene, bruik. Deze costnums zijn zoo getrouw mo- en dan weer het andere kind aan en ver gelijk bestudeerd weergegeven uit musea,wondde beiden op verschrikkelijke manier, oude platen en teekeningen. Voor het vervul-1 Gelukkig kwam er spoedig nog iemand len van deze rollen hebben zich een 125-tal j die, nadat de hond reeds bewusteloos was dames, heeren en kinderen welwillend he-geslagen, het heest doodschoot, schikbaar gesteld. j Voor de kinderen, die in deerniswaardigen De voerlieden der wagens zijn eveneens toestand verkeerden en vooral aan het on gekleed in een costuum uit dien tijd en uit de betrokken provincie. Ditzelfde geschiedt ook door de dragers van de provinciewapens die voor de wagens herautsgewijs uitgaan. Aan het hoofd van den optocht komt de derlijf waren gewond, moest direct genees kundige hulp worden ingeroepen'. Het cadaver van den hond is, na eerst door een veearts onderzocht te zijn, naar het laboratorium te Utrecht gezonden ter onder Nederlandsebe Vlag met de Koninklijke j zoek, daar vermoeden bestaat dat het dier Kroon het symbool der eenheid en van den lijdende was aan hondsdolheid, on verbreekbaren hand der elf provinciën. Tragisch einde. Het Zondag door den De stoet wordt gesloten door een Meiboom,Maastrichtsche R.K. Volksbond en de 'Coope- gedragen door eenige boeren, die midden op ratie „de Ster" georganiseerde Kinderfeest, het terrein vóór de Koninklijke tribune zal op Slavante, waaraan een 8 a 900 kinderen worden geplaatst, en waaromheen een 24-tal deelnamen, heeft een tragisch einde geno- kinderen een boerendans zullen uitvoeren, men. in vroeger tijden in zwang. Gedurende dien Circa 7 uur werd Slavante (bij Maastricht) dans zullen de provinciën naast elkaar te- waar de kinderen niet alleen, doch ook de genover de Koninklijke tribune worden op- ouderen zich uitstekend hadden vermaakt, gesteld, de herauten zich linsk en rechtsVerlaten in de richting Maastricht. plaatsen en vóór de wagens de hoeren en boerinnen. Reeds tijdens den optocht zullen door de hoeren en boerinnen oud-Holland- sche landbouwliedjes worden gezongen, terwijl na den dans, het Wilhelmus op do oude wijs zal worden ingezet en daarna, het bekende lied „Wij willen Holland honen.'" De opvoering zal na de opening nog vier malen worden herhaald, namelijk Zaterdag 30 Augustus en Maandag, Dinsdag en Woens dag, 1, 2 en 3 September telkens des namid dags te half vier uur. Al zingende en onder de tonen der mu ziek van de harmonie „Kunst door Oefe ning" en de fanfare vaiï het O. L'. Vr. Pa tronaat, trokken de kinderen over den Ka naaldijk. Opeens klonk de kreet: „Belderok ligt !te water." Op onverklaarbare wijze was de lieer Belderok, lid der feestcommissie, van don Hoogen Kanaaldijk in het afvoer kanaal gevallen, niet het hoofd op de stee- nen. Hevig bloedend aan het voorhoofd, werd Belderok door verschillende ter hulp ge snelde personen uit het water gehaald en Ken bekend spreker op een openhield ver-1 overgebracht naar den brugwachter Goffin. gndering: IJuar waren spoedig geestelijke en medische S. D. A. P. ,,S. D. A. P.: weet ge wat die vier let ters beteekenen?" Soort; Dat Altijd Pruttelt De dood komt als een dief in den nacht! Dat werd Zondag weer bewaarheid aan een gezelschap uit Rotterdam/bestaande uit een bewoner der Heemsteestraat, zijn vrouw en kinderen en een vriend met diens echtge- noote, dien den dag aan het strand te Sehe- veningen doorbrachten en van wie de laat ste plotseling ouwel werd en den geest gaf. Diep onder den indruk keerde de bewoner der Heemsteestraat gisteravond met zijn ge zin huiswaarts, waar hem een andere, schoon minder hevige gewaarwording trof: De straatdeur stond open en blijkbaar waren dieven binnen geweest, ze hadden evenwel niets meegenomen. Dieverig. Te Zuidbroek (Gr.) stond de behuizing van. vijlen den heer G. B. aldaar se dert diens dood zonder bewaking, ofschoon er een zegelbewaarster was aangesteld. Zaterdag avond hebben de gebroeders H. en B. R., .een paar zeelieden, aldaar, zich toegang tot de wo ning verschaft en daaruit ongeveer 140 aan papier- en zilvergeld ontvreemd. Gisteren zijn beiden aangehouden en hebben ze een volledige bekentenis afgelegd; ze zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. 4000 gulden gestolen? Gisteravond werd met den trein van de Z.-H. Electr. Spoorweg- Maatschappij, die te 9 uur van het Hofplein tc Rotterdam vertrekt, een kistje inhoudende 4000 verzonden. Bij aankomst te 's-Gravcu- bge was het kistje verdwenen. Brand in Valkenburg. Gisternacht is de brandweer te Valkenburg (L.) gealarmeerd voor een grooten brand in het hotel De Valk, eige naar de heer Kenge. Dit hotel stond op het grondgebied der gemeente Hulsberg. Tiet bluschmateriaal was geheel onvoldoende. Oor zaak onbekend. Alles was verzekerd. (Hbld.) Belecdiging per telefoon. Sinds gerui- men tijd werd een bekeml hotelhouder te Amsterdam onophoudelijk per telefoon door een zeker persoon beleedigd. In overleg met de justitie, die tot heden niet kon ingrij pen, omdat gewoonlijk gesprekken per tele foon door anderen niet kunnen worden aan gehoord, werd eindelijk besloten, nog twee hoorns op het toestel van den hotelhouder aan te brengen, zoodat nu door getuigen, die den heleediger persoonlijk kennen, de be. leedigingen zouden kunnen worden gecon stateerd. Vrijdag is dit geschied en zijn de beleedigingen door die getuigen aangehoord. Een aanklacht is nu hij de justitie ingediend, die nu wel tot een vervolging zal overgaan. Tel. Door een dollen hond gebeten. Maandag morgen, toen twee kinderen van den heer v. O. te Hoek van Holland, een boodschap wilden gaan doen, werden de kleinen door een hond, een boxer, onverhoeds aangeval len. Op het luide geschreeuw der kinderen hulp aanwezig. Belderok werd voorzien van dc H.H. Sacramenten, en op last van dr. Strater, die schedelbreuk had geconstateerd, per brancard naar het gesticht Calvariën- berg overgebracht. Om half twaalf 's avonds is de ongelukkige reeds overleden. Onder de feestgangers had het tragisch ongeval, voor zoover het bekend was, veel consternatie te weggebracht. Een zeer groet gedeelte van den stoet was echter onkun dig gebleven van het voorgevallene. Dc overledene, de heer A. J. Belderok, conducteur der brievenmalen, bereikte den leeftijd van 50 jaren. Het vorige jaar vierde hij onder vele blijken van belangstelling zijn 25-jarig ambtsjubileum. De laatste jaren nam hij een werkzaam aandeel in de Katholieke sociale beweging; hij was ondervoorzitter van den R.K. Volks bond, secretaris van de afdeeling Maastricht van den bond Sint Petrus, (R. K. Post- en Telegraafbeambten); en lid van het perma nent steuncomité. Meermalen trad de overledene op als spre ker in sociale en politieke vergaderingen, terwijl hij op den Weer ter Katholieken dag in de afdeeling van de R. K. Post- en Telegraafbeambten het woord voerde. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE BERLIJN. Zondag hadden in liet Stadion bij Berlijn de eindwedstrijden plaats om het wereld kampioenschap, wielrijden. De eind wedstrijd over 1000 M. had tot resultaat: 1. Bailcy (Engeland); 2. Ryan (En geland), 3. Rode (Duitschland.) Het kampioenschap over 100 K.M. werd gewonna*i door Meredith (Engeland) in 1 uur 28 uiinuten. Tweede was de Duitscher Beyer, die 2060 M. achter was. Derde was de Amsterdammer Blekemolen, die 4200 M. achter was. Meredith heeft nu voor de zevende maal den wedstrijd gewonnen en zijn besten tijd, tijd, dien hij in 1907 te Parijs maakte, over troffen. Vedrines. Alweer Vedrines. Hij laat dan ook voort durend van zich spreken. Nu beeft hij er weer wat anders op gevonden. Weet ge hoe hij Brindejone des Moulinais den naam van „Stedenvlieger" zal ontnemen? Hij wil de volgende vluchten maken: Parijs—Madrid Tanger Tunis Athene Belgrado War schau Petersburg Stockholm Christia- nia Parijs Londen en terug naar Parijs. Wanneer heeft hij nog niet gezegd „Avia." Naar dc maan in 49 uren. Ernest Arohdeacou, expert in vliegzaken, heeft zich erover uitgelaten, hoe hij denkt, dat de wereld er later uit zal zien, speciaal bekeken door de bril van den aviateur. Zijn snelde de 17-jarige P. ijlings toe en trachtte overtuiging is, dat binnen een paar eenwen de tegenwoordige vliegmachines minstens even afgedaan Bullen hebben, als het gebruik van paarden als trekkracht nu. „Om allerlei redenen," zegt hij in „La Controverse", „is het onaannemelijk, dat vliegmachines ooit een grootere snelheid Bullen bereiken dan '200 K. M. per uur en met deze snelheid zonden er 200 uren noo- dig zijn om de aarde om te vliegen. Het is dus duidelijk, dat er spoedig iets zal worden uitgevonden, dat oneindig veel heter is dan de aeroplane. Onze kinderen zullen de aarde omvliegen in een tijd, waarvan we nu geen idee hebben. En dat zal een heele omwente ling te weeg brengen. Alle volkeren zullen één groote natie vormen. Deze aarde zal veel te klein zijn voor de mobiliteit en de ac tiviteit van haar bewoners, die het spoedig zal gaan vervelen om steeds hetzelfde land schap te moeten zien. En zoodra de aarde te klein zal gewor den zijn, zal men het plan opvatten om an dere planeeten op te zoeken, tenzij de bewo ners van die planeeten ons vóór zijn en ons dan reeds bezodht hebben. Volgens de wiskundige berekeningen van Esnault-Pelterie zal het inter-planetai- re transport geschieden door middel van Ju les Verne's kanonskogel die veranderd zal worden in een vuurpijl-torpedo. De kwestie is nu maar om die vuurpijl een snelheid te geven van 11 K. M. per seconde, een snelheid, die groot genoeg is om de aan trekkingskracht van de aarde te overwin nen. Met deze snelheid zou de reis om d© we reld 66 minuten duren en reisde men van Pa rijs naar Nizza in 2 minuten. Met 27 K. G. radium, kan een projectiel van een ton gewicht van de aarde naar de maan geschoten worden in 49 uren. De moei lijkheid is nu maar om in die 49 uren al de energie vrij te krijgen, die het radium bevat; bij den tegenwoordigen stand der weten schap zou het 2800 jaren kosten om die ener gie vi-ij tc maken. Dit bezwaar is niet onoverkomelijk, wan neer we bedenken, wat er reeds is bereikt op dit gebied. Met 400 K. G. radium aan boord, kan een tocht gemaakt worden naar Venus en terug. Oorlog zal er dan niet meer zijn, omdat onze eischen tot een minimum gereduceerd zullen zijn. Binnen een zeker aantal eeuwen zullen de bewoners van alle planeten met elkaar heb ben kennis gemaakt en dan zullen er ook wel itner-planetarie congressen worden ge houden. „Hbld." UNIFORM VOOR HET VRIJWILLIG MI LITAIR MOTORRIJDER-KORPS. Deze uniform is van grijsgroen laken, en komt in hoofdzaak overeen met die van de wielrijders-compagnieën. De pet heeft een band van grijsgroen la ken, breed 4 c.M., van boven voorzien van ecu zwart laken bies, aan de onderzijde van eene gouden bies. De band aan de voorzij de voorzien van een geborduurden geel zij den krans met kokarde. De bol Van de pet niet gebiesd. Voor cle officieren is de krans van gebor duurd goud en de kokarde van oranjezijde omzet met gouden torsades. De veldjas beeft een staand en kraag van grijsgroen laken en is niet gebiesd. Op de voorzijde van den kraag, c. q. achter de ster(ren) of het glad metalen plaatje, een geborduurd mottorrijwiel van goud of zilver draad. De schouderbedekkingen zijn van fijn grijsgroen laken, niet gebiesd, en voorzien van de letters „V. M. M. K." geborduurd van gouddraad. De uniformknoopen zijn van geel metaal met gekroonden leeuw op gestreept-en en ge- blokten ondergrond; die van de officieren en vaandrigs betzelfde,- doch van verguld me taal. Bij de korte pantalon behooren beenwind sels van grijsgroene wollen of waterdichte stof. Het schoeisel is van zwart leder (geen knoopschoenen). De onderscheidingsteekenen voor de leden van het Vrijwillig Militair Motorrijder-Korps zijn gelijk aan die voor de verschillende rangen vastgesteld voor de militairen van Van de landmacht. „De Telegraaf' zegt over het nieuwe mi nisterie: Wanneer de gemelde samenstelling van het nieuwe kahinet juist is en wij zullen dat aannemen dan is het verrassende, om niet te zeggen verbluffende feit, dat mr. Treub minister van Landbouw wordt. Dit be teek ent, en kan niet anders beteekenen, dan dat het staatspensioen op bet program ma van het nieuwe kabinet, niet voorkomt. De heer Treub heeft, het is hekend, het staatspensioen bestreden met al de vurig heid van zijn temperament. De kanonnen van zijn groote welsprekendheid en van zijn compacte kennis heeft hij onvervaard op de groeiende en voortrukkende bataljons van het staatspensioen gericht. Wie er ook be keerde, wie zich bekeeren liet, hij nooit. Hij bleef er een fel tegenstander van. Zijn afkeer was zoo beslist, dat" hij zich niet wenschte te scharen onder het vaandel der concentratie, enkel en alleen wijl de ver zekeringsparagraaf ook het staatspensioen bevatte. Zelfs legde hij er zijn mandaat, als volksvertegenwoordiger, voor neder. Dat was een daad van opoffering en karakter. Bij de verkiezingen was het staatspensioen een der hoofdpunten. De voorstanders en propagandisten ervan overwonnen met het resultaat, datde heer Treub nu de mi- nieter van sociale verzekering wordt. Het klinkt baast ongelooflijk. Het staat daar door wel vast, dat de komende regeering van het staatspensioen niets moet hebben, en cle sociaal-democraten kunnen zich van harte gelukwenschen, dat bun weigering, mr. Treub minister heeft helpen maken. Hiermede is de merkwaardigheid van de Landbouw-portefeuille echter nog niet vol doende geschetst. Er zit nog een andere kant aan. De heer Treub heeft n.l. ook de wetten- Talma zoo beslist en energiek mogelijk be streden en ze veroordeeld met al de vinnig heid van zijn argumentatie. Zal hij nu de man worden, die de wetten moet uitvoeren? Inderdaad: wij mogen het optreden van mr. Treub als minister verbluffend noemen. De vraag rijst, hoe de positie der concen tratie tegenover hem zal zijn. De eisch van bet staatspensioen kan en mag zij natuurlijk niet verloochenen. Dat zou de meest krasse woordbreuk zijn. Waar nu zoo goed als ze ker een initiatief-voorstel tot invoering van staatspensioen uit den boezem der Kamer te wachten is, zal de linkerzijde dit moeten aannemen en de regeering zal daarbij niet als onverschillige derde kunnen toezien. Welke lijn wij met dit kabinet uitgaan, valt natuurlijk eerst te voorspellen, wanneer het in de Troonrede zijn program zal heb ben ontvouwd, maar het lijkt ons niet te kras om te zeggen, dat het een ministerie voor grondwetsherziening zal zijn. Vermoe delijk zal het algemeen kiesrecht pogen te brengen en 't staatspensioen ter zijde laten. Afgezien van dit laatste zal het natuur lijk echter verheugen, dat een man van de kennis en het. karakter van den heer Treub in de regeéring treedt. Hij zal daarbij te vens gelegenheid hebben een ruggesteun te zijn voor de financieel© politiek. De porte feuille van Financiën'zou mr. Treub niet hebben misstaan. Wat de heer Bertling als financier denkt en wil, hebben wij eenvoudig af te wachten. Zijn naam is, vergissen wij ons niet, in het openbaar nog een blanco artikel. Overigens zal er nog gelegenheid zijn, zoodra de beneeming officieel is, op cle per sonen der nieuwe bewindsleden terug te ko men. De heer Cort van der Linden wordt,zooals men weet, voor de tweede maal minister en dr. Lely zelfs voor cle derde maal. Deze trad reeds in het kabinet-Tak van Poort vliet (1891—1894) en in het kabinet Pierson (1897—1901), als minister van Waterstaat op, werd daarna gouverneur van Suriname, Ka merlid, wethouder, en zal nu voor den der den keer aan het hoofd van het Waterstaat- departement komen. De heer Ort staat als een bekwaam jurist bekend en de heer Bosboom als een bekwaam officier. Laatstgenoemde, die in 1909 candi- daat voor de Tweede Kamer in Amsterdam V was tegenover den heer Ketelaar, is de man van het bekende verdubbelingsstelsel- Bosboom, dat bij de behandeling der mili- tieewt tegenover de plannen van minister Colijn zoo warm door velen werd aanbevo len. Voor zoover we konden nagaan, hebben we hier te doen met een vrijzinnig kabinet, dat zich echter niet gebonden acht aan het programma der concentratie. In zoover is er echter eenige tegenstrijdigheid in de op name van dr. Lely, die ongetwijfeld een concentratieman mag worden genoemd. Voor het oogeriblik laten wij bet hierbij. Over het karakter van bet kabinet kan eerst goed geoordeeld werden, wanneer zijn pro gram bekend is. Wij hebben thans alleen op bet zéér merkwaardige feit, dat mr. Treub minister van Landbouw wordt, de aandacht willen vestigen. Dit zal niet nalaten sensa tie te verwekken na een stembusstrijd, waar over wien een groot aantal uwer zich te be klagen beeft. Ja, ja, riepen allen verward dooreen. Wij moeten den bloedzuiger vonnissen! Hij is reeds gevonnistHij beeft u met vertrapping van al uwe rechten uitge zetHij moet sterven Ter dood! ter dood met bem! schreeuw den de woedende stemmen. Palrick Lindley voelde al zijn bloed naar zijn hart terugvloeien Onder de mannen die daar even zoo luide de stem verhieven, bad bij. een groot aantal pachters van Fallmoore en Floweriness ber kend. Het waren dus die vreedzame land bouwers, die goede en zachtmoedige katho lieken, die bereid waren vreeselijke misda den te plegen op aanstoken van een vreem deling! Wie is die man, die wraak zoekt? vroeg hij fluisterend. Een oude paddy antwoordde bem. Het is geen wraak, het is gerechtig heidOnze president is de groote Wreker van Ierland. De taak is zwaar. Hij zal er niet in te kort schieten. Bij- komt mij nochtans zeer jong voor. Hy is nog geen twintig -gaar; maar zijn genie is d»e jaren verre vooruit. Hoe heet bij? Dick de Wreker. Dat is gdfen Mam. Hel is de z-fjneïfuar men zeg! is hij dit» een e»Vhi familie af9spv»t«»rf De paddy brak eensklaps af en keek Pa trick aandachtig aan. Hoe komt bet, dat gij, een broeder, met dat alles onbekend zijt? vroeg hij achter dochtig. Ik was langen tijd in Afrikaik ben pas teruggekomen. Dat verklaart allesMaar stil! de j president spreekt. Dick cle Wreker ging voort met de woede der menigte aan te vuren. Zijne krachtige stem galmde als het gerol van den donder in cle diepten der grot. De jonkman was waarlijk welsprekend, toen hij de ellende van bet volk schilderde en het gedrag schand vlekte van eenige duizenden landlords, die den grond van „het groene Erin" onder el kander verdeelden. Hij eindigde met deze woorden: „Ierland moet gezuiverd worden van de tirannen, die zicli sedert meer dan zeven honderd jaren met haar bloed laven en zioh met haar vlecsch voeden. Het uur der ver lossing gaat slaan. In afwachting van de groote sociale vereffening, hebben wij afzon derlijke executiën af te doen. De eerste is die van den landlord, die den ondergang be werkt heeft van het meerendeel der broe ders, cMe naar mij luisteren.... Gij herinnert u immers nog altijd, waarde en ongelukkige vrienden, de onmensebelijke uitzettingen van Fallmoore, Flewerinese en Glen Black? Altijd, altijd! I* Wilt pij n zolven' recht verschaffer»? H Bavwiiffe-n wij1: Geen enkel middel schrikt u af, niet waar? Geen enkel. Het is goed: wij zullen bet staal en het vuur gebruikenWij zullen onverbidde lijk zijn voor al wie zich wreedaardig be toond heeft. Wij zullen treffen treffen wie ons getroffen beeftNog dezen nacht zal het vonnis ten uitvoer gelegd worden Dat 7,al niet! liet een luide en vaste stem zich hooren'. Dat zal bet niet! Er ontstond een hevig gemompel onder de s a am ge z wor en en De president sprong van zijn zetel op en vroeg met een stem, die de toorn deed tril len. Wie durft mij op die wijze tegenspre ken? Ik! antwoordde Patrick, zijn hoed afne mende en zich naar de estrade keerende. Wie zijt gij? Een Ier. Uw naam? Patrick Lindley. Onder de menigte ontstond opnieuw ge mompel. Patrick Lindley! herhaalde de pachters. De zoon van onzen vriend.# Dick de Wreker veorzocht stilte en hernam. Patrick Lindley, ook gij zijt een slacht offer van den landloord; het is derhalve uw pficht den tiran te treffen, die u tot een iwees gemaakt beeft. Hef is mijn'plicht» deugen© ie bescher men;- dien gij wiït tveffe». Een vreemde theorie! riep Diok de Wre ker met een schamperen lach. Zijne vijanden tegeu de verdiende straf te beveiligen!,... De gerechtigheid van bet volk belemmeren!... Patrick onderbrak hem: Wraak is geen gerechtigheid. In wiens naam 'spreekt gij? In naam van den godsdienst. Aha! gij zift katholiek!.... Ik dacht bet i welalleen de papen kunnen zulk een leer i in praktijk brengen, zijne vijanden Bescher men En liefhebben! voegde de schorre stem van een der assessoren er bij. Hngnes Lindley deelde die zienswijze niet, sprak een oude havelooze paddy. Hij beeft niet geaarzeld zich ®p Wakefield te wrekenHij heeft bem gedood. Zwijg! riep Patrick uit, beschimp de na gedachtenis mijns vaders niet! Het was geen moordenaar.... Een ander beeft den moord gepleegd, waarvan gij spreekt Noem hem, riep de assessor, die reeds gesproken had. God kent bemHij zal hem weten te straffen! De assessor antwoordde met een godslas tering. Diek de Wreker was opgestaan. Lindley, zeide bij, gij zijt als een veispie der hier gekomenGij zijt met onze plan nen BekendHot is onze plicht u te'ver hinderen ons .te benadeelenDe straf der verraders is de deotf. Fdtriek haaldeJde soft ouders op in bet staatspensioen, één der hoofdzaken was. De aanwezigheid van den heer Treub' geeft het nieuwe bewind een signatuur van een zeer beslist anti-staatspensioenkabinet. Zal het wellicht de voorstanders van bet staatspensioen murw willen maken door züb volledige aandacht op het algemeen kies recht te vestigen? Aan een artikel van De Maasbode over het nieuwe Ministerie ontleenen wjj het vol gende „Wanneer de heer Treub den zetel van Tal- ma gaat innemen, dan mag de linkerzijde op roerende wijze afscheid nemen van haar staatspensionneering. Want hij is de man van karakter geweest, die niet aanbidden kon, wat hij in beginsel verwerpelijk achtte, ook toen dc geheele concentratie het stembuslied van de staatspensionneering aanhief. Hij is toen lie ver uitgetreden, van de concentratie heenge gaan, van zijn kamerzetel opgestaan. Van her» is niet te verwachten, dat hij thans, nu het" met den dag duidelijker werd dat staatspen sioen uit de schatkist niet te halen is, plot seling zijn zoo ernstige bezwaren zon laten varen. Om den naam Treub zal het „Volk" tieren, de unie-liberale pers bitter klagen, de vrij-liberale grootpers innerlijk verheugd ge maakte tranen storten. Dat koor van bondge- nooten zal stichtend zijn, en, schoon of niet, in den tekst zal het duidelijk zijn„Adieu pen sioen J" Daar is nog een anderen naam, die iet» zeggen kan, nl. die van Colijn's opvolger. Wel is waar zou de militaire schrijver kolo - nel Bosboom een eenigszins ander man kunnen zijn, wanneer hij met de ministerportefeuille de Kamer instapt, 't Is meer gezien, dat de ministerpraktijk met vroegere theorieën »n strijd was. Met dit voorbehoud verklaren we niet te kunnen begrijpen, hoe deze man het groote werk van Colijn loyaal zal bunnen voortzetten. En toch, dat voortzetten, dat voortgaan langs de door Colijn getrokken lijn dat voortbouwen op door Colijn gelegde fun damenten, is sinds lang het slaapliedje, dat- de linksche defensievrienden tot rust bracht. Bosboom is de meest overtuigde, de krach tigste tegenstander geweest van Colijn's reor ganisatie, waartegenover hp zijn „verdubbe lingsstelsel" in geschrift bekwaam verdedigde- Kolonel Bosboom is ook de man niet, van wien men verwachten mag een zelfde inzicht in dc hooge beteekenis van een krachtig veldleger, als Colijn aan zijn reorganisatie ten grondslag legde krachtens zpn inzichten in de eiscben der huidige neutraliteitshandhaving. In belangrijke opzichten de antipode van Colijn, zal hij van allerlei beknibbeling op diens werk zich zelf niet kunnen weerhouden, vooral niet, als de heer Eland over de minimale inter pretatie van den oefeningstijd spreekt., de heer Marehant over het „acrobaten'-artikel, de heer ter Laan over de derde herhalingsoefening,6 wanneer dus haast alle linksche groepen bem tot afbrokkeling van Colijns werk drijven. Aan den eènen kant van Minister Bosbooi» zal de vastberaden rechterzijde staan, eiscben<- loyale voortzetting van Colijn's arbeid, ander zijds dringt links aan met een stortvloed v->11 kleinere en grootere verlangens. Hoe een extra parlementair Minister, een man zonder parle mentaire routine, tusschen deze Scylla ei' Cliarybdis laveeren zal, vermag wel niemand te zien. Treub's naam beteekent voor de schatkist het uitblijven van het exorbitant zware pr®' bleem van een tekortdekking die over meer dere tientallen millioenen zou loopen. Daar mee is vooral niet gezégd, dat de homo novu1 niet name Bertling niet voor zware vraagstuk ken gesteld wordt. Tariefsherziening mag niet beginnen, zooals de rechtsche Regeering in deze omstandigheden zou hebben aangevat- Doch daarmee is een raadsel gesteld, dat de thesaurier-generaal, de heer van Gijn, de eigen lijk aangewezen en dan ook aangezochte Minister van Financiën, niet heeft aangedurfd- Dat zal de heer Bertling hem dus nu gaan verbeteren. Voor dit departement vooral, wellicht h®' allermoeilijkste, zijn we met overgroote nieuw6' gierigheid, doch neen, met scepsis bezield. Nu dit extra-parlementair negental de aren» van het parlement betreden gaat, hooren w® hen de volksvertegenwoordiging toeroepen? Ave Caesar, morituxi te salutant Ik vrees niets, antwoordde bij op kal- men toon. Ik hen geen spion. "Wat was dan uw deel met hier binnen te sluipen? Uw verderfelijke leerstellingen te weer leggen; uwe plannen te bestrijden Gij ontkent de Iersche agrarisch® quaes tie? Volstrekt niet, maar ik wil haar eed andere oplossing geven dan de uwe. - En hoedanig is die oplossing? Langs wettige wegen verkrijgen wat g« aan het geweld en de misdaad wilt vragen-- Met eerlijke wapenen strijden tegon d® macht van Engeland en de onverzadelijk® geldzucht der landlords Een gemompel van afkeuring begroett deze verklaring. Dick de "Wreker herstelde de stilte en her nam: Dat zijn hersenschimmen. De graaf v» Desmont eü de andere Iersche leiders bad delden vroeger niet zoo.... Het is evened in onze dagen bet geval geweest met d® doorlochtigen O'Connell en Smith O'Bried-- Zij zijn niet geslaagd, gelijk gij weet Door hun gebrek aan geestkracht. D0 verwijt zal men niet tot ons richten. ij zl' .len te gelijker tijd de wrekers, de onv® winnelijken én de onverbiddelijken zijn. De president drukte met opzet op het i00 ste woord. _.,L Ja, ia, laat onst onverbiddelijk zynl d> ifbn verscheidene saamgezworenen. (Wordt vervolgd/-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6