BUITENLAND. BINNENLAND. AAN ONZE AGENTEN NIEUWS HIT DEN OMTREK Sport en wedtrijden* DE BALKAN. Adrianopel. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Constantinopel bestaat er nu weer weinig hoop dat de Turksch—Bulgaarsche onderhandelingen tot een bevredigende op lossing zullen leiden, indien Bulgarije al thans zijn huidige taktiek blijft volgen. Bulgarije stelt nog altijd alles in het werk om de Adrianopel-kwestie door de mogend heden te doen oplossen. Men schijnt in Sofia, blijkbaar niet te we len aldus de „Times" dat door een een dergelijke politiek de toestand voor Bulgarije er nog slechter op wordt, want de groote mogendheden hebben thans in zake het Adrianopel-vraagstuk een andere houding aangenomen. De meeste groote mogendheden zijn name lijk besloten, Adrianopel aan Turkije te la ten onder voorwaarde, dat Bulgarije daar- yoor zekere politieke en economische con cessies krijgt. Dat weet men op de Porte heel goed en (daarom zijn de Turken ook vast besloten Adrianopel niet meer te ontruimen! AMERIKA. De Ver. Stateii en Mexico. iWilson heeft, na een dag uitstel, tóch zijn boodschap aan het Congres te .Washington .voorgelezen, en de berichten dat Huerta zich heeft onderworpen, blijken voorbarig te zijn. 'Althans, een particulier telegram uit Was hington aan de N. R. Ct. maakt melding yan het officieel antwoord van de Mexicaan- sche regeering op de Amerikaansche ver joegen, openbaar gemaakt na de boodschap yan Wilson. Dit antwoord legt den nadruk op de toe neming van het'toezicht dat door de Mexi- caansche regeering wordt uitgeoefend en .verklaart het buiten twijfel, dat de regee- ring de achting en de gehoorzaamheid van het Mexicaansche volk waardig is. Het ant woord klaagt voorts over de financieele hulp aan opstandelingen verleend, die op Ameri- jkaansch grondgebied de wijk hebben ge- Romen en noemt het onmogelijk om een wapenstilstand te sluiten, aangezien zij daar door de opstandelingen als oorlogvoerende partij zou erkennen. De wettigheid van Huerta's regeering, zoo luidt het verder, kan geen punt van dis cussie uitmaken. Dat kan slechts de schor sing van de diplomatieke betrekkingen, die Riet in de rede ligt, daar de Vereenigde Staten feitelijk Huerta reeds hebben erkend, doordat de Amerikaansche gezant hem met *ijn verheffing tot president heeft gelukge- jwenscht en voortdurend door. middel van diplomatieke nota's met hem heeft gecor respondeerd. Er is geen reden voor de schorsing, daar Mexico de Vereenigde Staten niet de minste Vbeleediging heeft aangedaan. Het antwoord verwerpt ten slotte de on derscheidene voorstellen van de Vereenigde Staten. Het woord is nu aan den president |de .Unie! Gemengde Ssriehien. De troebelen in China. Het gerucht, dat Nanking was ingenomen, is ontstaan door een bericht van generaal Sjangsoan. De stad is echter nog in handen der revo lutionairen. Pasjits, de Servische minister-president, Wil aftreden naar het heet. DE KON. FAMILIE IN DEN HAAG. In de Tel. lezen wij het volgende aardige •tukje: Het mooie Huis ten Bosch, dat daar, on. danks het vreemdelingen-bezoek, gewoonlijk zoo eenzaam in een schilderachtigen hoek van „Neerlands lustwarande" 6taat, is in de laatste dagen het voorwerp van voortdu rende aandacht. De Koninklijke Familie lo geert er. En zeer velen trachten daarvan te profiteeren, om Koningin, Prins en Prin sesje eens te zien. Den ganschen dag door •taan er dikke rijen menschen. Staan? Neen, ook zitten. Men maakt het er zich zoo ge makkelijk mogelijk. Het breede plein voor het Huis wordt schoon gehouden, marechaus sees en grenadiers houden er wacht, dóch in het gras en langs de laan die op het plein uitkomt, zetten de menschen zich gemoede lijk neer, gezellig in kringetjes, voorzien van eetwaren zelfs, om gednldig te wach ten tot zij de Koninklijke familie kunnen •ien. Veel vreemdelingen, Engelschen vooral, doen aldus, 'tls inderdaad merkwaardig, hoeveel uren velen er voor over hebben, want de kans op succes.... is toch altijd onzeker. Daarom is het jammer, dat de marechaus sees 6oms geheel ongemotiveerd de men schen verjagen uit het gras, waar zij, op grooten afstand van het Paleis, zoo geduldig zitten te wachten. Vermakelijk is het vaak, wanneer in de verte een hofrijtuig zichtbaar wordt. Dan vliegt alles op en stormt naar Voren, om meestal te ontdekken, dat het een rijtuig voor personeel is. De Koningin ging In de laatste dagen niet veel uit. Gistermid dag ontving 'tPrinsesje kinder-visite. Ver- •cheidene kleine meisjes, door een hof-auto afgehaald, kwamen bij Haar spelen. Zoo is het in deze dagen in den anders •tillen hoek bij 'tHuis ten Bosch een onge wone en levendige drukte. Een voortdurend pic-nic. En boven aan den grooten trap, van uit de breede vestibule, ziet de goud-gegalonneerde lakei, die daar wandelt, ernstig en deftig op de wachtende menschenscbaar neer. En 'de wachtere blijven wachten. Wanneer ze uren gestaan en gezeten hebben, zonder re sultaat, en ze zien achter de gordijnen, in de groote, stille kamers, iets bewegen, dan troosten ze zich met de gedachte, dat het misschien de Koningin wel geweest is. HET NIEUWE MINISTERIE. H. M. de Koningin zal morgenochtend de Rlenwe ministers beëedigen. Deze zullen des middags de portefeuilles uit banden van hunne ambtsvoorgangers overnemen. De beer Cort van der Linden neemt bo yendien ook tijdelijk de portefeuille van Bui- tenl. Zaken. De heer Loudon wordt eerst in het laatst van September uit Amerika te 's Gravenliage verwacht ter aanvaarding der leiding van het departement. ONDERSCHEIDINGEN. Naar wij vernemen zijn in verband met de opening van het Vredespaleis door H. M. de Koningin de volgende onderscheidingen verleend: grootkruis der Oranje Nassau-orde aan Andrew Carnegie, en aan den Minister van Staat Jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, voorzitter van het bestuur der Carnegie- sticbting; ridder in de orde van den NederL Leeuw aan J. M. van der Steur, architect van het Vredespaleis; commandeur der Oranje Nassau-orde aan J. Cordonnier, ont- werper-arcliitect yan het Vredespaleis, en mr. R. J. H. Patijn, lid, tevens secretaris- penningmeester der Carnegie-stichting. Voorts zijn eenige werklieden bij den bouw van het paleis begiftigd met de medaille, verbonden aan de Oranje-Nassau-orde. Z. M. de Keizer aller Russen heeft naar aanleiding van de opening van het Vredes paleis drie hooge deeoratiën aan Nederlan ders verleend t.w. het Grootkruis der orde van den Witten Adelaar aan den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mi\ R. de Marees van Swinderen; het Grootkruis van de orde van Stanislaus aan mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, secretaris generaal van het Hof van Arbitrage; het Grootofficierkruis van die orde aan jhr. mr. W. Eöell, 1ste secretaris hij dat Hof. CARNEGIE IN ONS LAND. De heer en mevrouw Carnegie zijn giste ren met de nachtboot van Engeland geko men en vonden aan den Hoek van Holland de auto van den Amerikaanscken gezant, den heer Lloyd Pryce te hunner beschikking, waarmede zij naar den Haag reden. Daar stapten zij af aan het hotel van de Ameri kaansche legatie, hun gastheer, de gezant ontving hen. Op het oogenblik, dat de familie Carne gie in het gezantschap haar intrek nam, werd de Amerikaansche vlag op het dak ge. heschen, nit den gevel werden er verder nog twee vlaggen gestoken. De heer en mevrouw Carnegie zullen de gasten zijn van den Amerikaansch engezant en mevrouw Lloyd Bryce gedurende hun verblijf van drie dagen in de residentie. Tot de genoodigden aan het gastmaal, dat gisteren te hunner eere in de legatie plaats han, en dat gevolgd werd door een receptie, behoorden de minister van Buitenlandsche Zaken en mevrouw van Swinderen, de pre sident van de Carnegie-stichting en mevr. van Karnebeek; de burgemeester van Den Haag; sir Atlan Johnstone, Britsch gezant; de Oostenrijksche gezant en baronesse de Giska; de heer Cremer, oud-minister van Koloniën en mevrouw Cremer; Oscar Strauss, lid voor Amerika van het Hof van Arbitrage, het congreslid Hayden; de heer Barley, secretaris van het gezantschap. Tot de receptie van kennismaking met den heer en mevrouw Carnegie waren ongeveer driehonderd personen genoodigd, o.a. al de ministers en bestuurshoofden; het corps di plomatique, de Commissaris der Koningin, grootofficieren en leden van het Huis van H. M. de Kóningin, henevens vele dames en heeren uit de hooge kringen van den Haag. De®e ontvangstavond was zeer druk be zocht. De heer Carnegie was getooid met het krnis en het groote lint van het groot kruis van de Oranje Nassau-orde. De heer en mevrouw Carnegie zijn van. morgen door H. M. de Koningin in parti culiere audiëntie ontvangen, om aan H. M. te worden voorgesteld. De heer en mevrouw Carnegie vertrekken Zaterdag naar Brussel. WORDT DE FIRMA VOORTGEZET? Er worden, zoo schrijft „De Maasbode", al grapjes gemaakt op het nieuwe Kabinet, nu al, nog vóór de vrijzinnige pers ons de voortreffelijkheid ervan heeft aangeprezen. Twee joodsche reizigers bespreken inden trein het nieuwe ministerie. „Kan "niks van komen terech", meent de eene, „as je begin met 'n pleite." Een „pleite", is de joodsche uitdrukking voor een failliet. Maar naar aanleiding van de benoeming van. dezen zelfden Mr. Th. B. Pleijte als mi nister van Koloniën valt onze aandacht nog op een ander punt. Men weet, dat men in de linksche pers er op heeft aangedrongen, om Idenburg als Gouverneur-Generaal terug te roepen, en in zijn plaats te benoemen de Indische spe cialiteit Mr. Th. van Deventer, wiens bui tengewone capaciteiten door de „Nederlan der" den Laatsten tijd zoo juist belicht zijn geworden. Mr. Pleijte is jarenlang geassocieerd ge weest met Mr. van Deventer, beide chefs van het advocaten-kantoor te Semarang, door Mr. Baron Sloet van Hagensdorp ge sticht. Wij zijn nu wel nieuwsgierig, of de heeren zich nu weder zullen associeeren, de een als a.s. Minister van Koloniën, de andere als a.s. Gouverneur-Generaal. Maar de vrijzinnigen hebben Minister de Waal Malefijt altijd verweten, dat hij zijn orders afwachtte van Buitenzorg!... NEDERLANDSOHE HANDELS- HOOGE- SCHOOL TE ROTTERDAM. Naar wordt vernomen is de leiding van de nieuwe Nederlandsche Handels- Hooge- school in de eerste jaren (vermoedelijk t,wee tot drie) toevertrouwd aan den tot hoogleeraar benoemden mr. G. W. J. Bruins, omdat hij tevens met de organisatie belast is. Is deze tot stand gekomen, dan is het de bedoeling, de leiding bij jaarlijksche toer beurt aan elk1 der hoogleeraren toe te doen vallen, zooals dit ook bij de universiteiten het geval is. Aan het eind van deze week verwacht men de benoeming van andere hoogleeraren. Nog steeds hoopt men de in stelling in het najaar te openen, al is het volgens de N. R. Ot. even waarschijnlijk dat het Januari zal worden. VREDE-EEREDOCTOREN. Gisterennamiddag had in het klein audi torium van het Universiteitsgebouw te Lei den in eene plechtige bijeenkomst van deih senaat der Hoogeschool, de uitreiking plaats van de doctoraten honoris causa in de Staaswetenschappen, welke de Senaat der Leidsche Universiteit ter gelegenheid van de opening yan het Vredespaleis, behalve aan wijlen Mr. Asser, verleend heeft aan den Parijschen hoogleeraar Renault, den Ween- sclien pacifist Fried en den vroegeren Ame- rikaanschen Staatssecretaris Root. Behalve de leden van den Senaat waren bij deze plechtigheid tegenwoordig de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken en die van BinnenLandsche Zaken, Jhr. Mr. de Ma- rez van Swinderen en Mr. Th. Heemskerk, de gezanten van Frankrijk, Oostenrijk e.n de Vereenigde Staten van Amerika, de le den van den raad van toezicht der Carne- giestichting, de Vice-president van den Raad van State Mr. J. Roëll, de president van den Ho ogen Raad Jhr. Mr. Lam an Trip, als afgevaardigde van het Bestuur der Carnegie- stichting de heer Mr. J. A. N. Patijn, de le secretaris van het Hof van Arbitrage Mr. Roëll en meerdere vertegenwoordigers uit de kringen van wetenschap, kunst en let teren. HET R.EUZENFIASCO VAN HET STAATS PENSIOEN. Op de povere verdediging van „Volk" en N. R. Ot. (hoe komen ze bij elkaar!) dat de heer Treub, de nieuwe minister van land bouw, dan toch wel voor een der amende menten heeft gestemd bij de behandeling der Invaliditeitswet, antwoordt „De Tele graaf" zeer ad rem het volgende: „Het kon ons niet onbekend zijn, dat mr. Treub heeft gestemd vóór het amendement- Borgesius, om de overgangsbepaling van art. 357 (later art. 369) uit te breiden tot alle behoeftige 70-jarigen. Is daarmee nu echter aangetoond, dat er tusschen dr. Ldy en mr. Treub op het stuk van 't staatspensioen geen verschil is? Absoluut niet! Mr. Treub is van meet af geweest tegen de beperking van het systeem-Talma tot de loonarbeiders. Zijn stem voor het amendement-Borgesius lag geheel in die lijn. Maar wij dachten zoo, dat er, om voorstander van staatspen sioen te zijn, nog iets anders werd vereischt. Onze opmerking over liet zitting nemen van dr. Lely werd gemaakt naar aanleiding van deze andere: dat we hier niet met een concentratie-kabinet hebben te doen. En dat, terwijl dr. Lely vurig concentratie-man is. Wij zullen toch niet behoeven te vertellen, dat de verzekerings-paragraaf van het con centratie-program méér bevat dan de uit- dreiging van art. 369 tot alle behoeftige 70-jarigen? De inhoud van het program gaat op dit punt, vooral wanneer men de monde linge toelichting van de leidende staatslie den er bij neemt, véél verder. Daarom is voor ons het verschil tusschen dr. Lely en mr. Treub niet weggenomen door het feit, dat deze voornemens moet zijn art. 369 uit te breiden! Immers: daarmee alleen krijgt het kabinet nog niet het karakter van een ministerie, dat voor staatspensioen is 1" DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN NED.-INDIË. De correspondent van het „Hbld." te Ba tavia seint: De Europeanen en Chineezen uit de des sa's Bantjar en Boetoe Tooban zijn gevlucht. De Wed on o is den toestand niet meer mees ter. Misdaad? Te Buiksloot is uit het Noord. Hollandsche Kanaal het lijk van een als heer gekleed persoon opgehaald, van naar schat ting 35 a 40 jaar. Vermoedelijk moet hier aan een misdaad gedacht worden. In de kleederen werd niets anders gevon den dan een entreekaartje voor de Entos. Er was bovendien, naar de N. R. Ct. mede deelt, een messnede in de jas. De gestolen geldkist der Z. H. E. S. M. Aangaande den geheimen diefstal van de geldkist met *4000 der Z. H. E. S. M. is nog niet veel aan het licht gekomen. De geldkist, welke 1200 aan bankpapier en 2800 aan specie bevatte, was geplaatst in de bestuurdersruimte van den achtersten wagen, terwijl de conducteur in den wagen dienst deed. Dergelijke geldzendingen ge schiedde steeds op dezelfde wijze. De trein was een z.g. boemeltrein, die alle kleine stations aandeed en daarom is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat passagiers, die met deze geldverzending bekend waren, de kist hebben kunnen bemachtigen. Met een montagewagen is dadelijk na de ontdekking van den diefstal de geheele lijn afgezocht, doch zonder resultaat. Daar het vermoeden bestaat* dat de dief stal heeft plaats gehad op het traject Voor burgLeidschendam, behoorende tot het ressort van het arrondissement 'sGraven- hage, is de verdere leiding van het onder zoek in handen gesteld van den inspecteur der recherche te 's Gravenhage, den heer Schuitemaker. Beroovingï Gisterennacht, zoo meldt de Msb., trof een agent van politie te Rotter dam een Duitschen stoker aan, genaamd H. K., thuisbehoorend op een in de Maashaven liggend stoomschip. De man klaagde over inwendige pijnen, en bleek niet geheel nuch ter te zijn. Naar den politiepost in ae Vin- kenetraat gebracht, deed hij daar het vol gende verhaal: Gisteravond was hij met een stuurman van het schip, waarop hij stoker was, een autotocht gaan maken. Men had nogal het een en ander gedronken. Toen zij in het Noorden, der stad waren gekomen, had de stuurman hem van 120 beroofd, welke hij bij zich had, en hem daarna uit de auto geworpen. De politie stelt een on derzoek in. Moordaanslag in don Haag. Omtrent de gisteren reeds onder, „Nagekomen" ge- melden moordaanslag in den Haag, verne men wij nog het volgende. De 21-jarige kuipersgezeL Willem Vlak was des ochtends al te halfacht in een koffiehuis gekomen op den hoek van de Gerard Doustraat en de van Miereveld- straat, waar hij een glas bier, gebruikte en eenigszins zenuwachtig deed. Eenigen tijd later, kwam hij terug om gebruik te ma ken van een zekere inrichting in het café, waar hij naar men vermoedt, «de revolver heeft geladen. Hij is toen naar boven gegaan en moet uit een raam op zijn 26-jarig meisje, ter wijl zij uit hét raam van de achterkamer va,n het huis van haar zuster keek, een schot in het hoofd hebben gegeven. Terwijl zij „moord"! roepende de kamer uitvlucht te, zou hij' haar nog een drietal schoten hebben nagezonden; op de trap, die naar het benedenportaal lcide, is zij gevallen. Daar werd zij gevonden door een burger, die op het hulpgeroep kwam toesnellen. Zij wees met de rechterhand, waarop de man naar het politiebureau Van der Vennestraat snelde. Agenten, die daarop naar de plaats van het misdrijf ijlden, vonden op een plat achter hét huis, waarop hij waarschijlijk door het raam van de achterkamer was gekomen, den dader liggen aan een hevige zenuwtoeval ten prooi. Hij werd na bij be wustzijn te zijn gebracht, overgebracht naar het nabij gelegen politiebureau, waar hij verklaard moet hebben, uit Schéveningen te zijn gekomen, om het meisje te dooden. Als reden voor de daad moet hij hebben opgegeven, dat het meisje hem ontrouw was geworden. Inmiddels was de verwonde door den eer- ste-hulpdienst verbonden. De toegebrachte schoten moeten geen levensgevaarlijke ver wondingen hebben veroorzaakt. Nadat een voorioopig verband was aangelegd, is het meisje overgebracht naar het Gemeente-zie kenhuis; ze ging gisterenavond al loop en- de naar het politiebureau om te getuigen. Zooals begrijpelijk, veroorzaakte de mis daad in de drukke, dichtbevolkte arbei derswijk, waarin de Gerard Doustraat is ge legen, groote opschudding. Volgens buren had V., een oppassende jongeman, ongeveer drie jaren omgang met het meisje, toen hij de verkeering afbrak, om relaties aan te knoopen met de schoonzuster van zijn meis jes zuster, die voor enkele weken uit Am sterdam bij haar broer en schoonzuster was komen logeeren. Toen deze naar Amster dam was teruggekeerd, had hij de relaties met zijn vroeger meisje, Annigje Timmer, dienstbode van beroep, weer aangeknoopt. Aan den koffiehuishouder, in wiens inrich ting hij 'tweemalen vertoefde, zou hij toen gezegd hebben, dat hij het Weer met An nigje „goedgemaakt" had, omdat hij vrees de dat het anders verkeerd met haar zou afloopen, daar zij in den tijd, dat hij niet met haar ging, verkeerden omgang had ge had. Huurders contra Huiseigenaren. Te Leiden is het tot een conflict gekomen tus schen de huurders en enkele huiseigenaren, zoo meldt het Hbld., Er moet door den Bond van Huiseigenaren besloten zijn tot een ver hooging van de weekhuren met 10 pCt. Een der grootste eigenaars, de vereeniging Natio naal Grondbezit, is daarmede begonnen. Dén bewoners van een geheele straat, de .Pas teursstraat, werd aangezegd, dat met ingang van 1 September de huur f 2.50 per week bedragend, met f 0.25 is verhoogd. Gisteravond werd een vergadering belegd, die door bijna alle bewoners dier straat en anderen ;was bezocht, waarin tegen dep. maat regel werd geprotesteerd en besloten eenpa rig te weigeren de verhooging te betalen. Er werd een vereeniging van huurders op gericht, een voorioopig bestuur, benoemd en besloten morgenavond in de Graanbeurs een openbare vergadering te houden. Verdronken. Te Leiden is gisteravond op de Aalmarkt een 5-jarig zoontje van den groentenhandelaar S. de M., terwijl het op een schuit speelde, le water geraakt en ver dronken. Droevig ongeluk. Tijdens het melken van een koe van den landbouwer A. Streng te Alphen aan den Rijn, stond gisteren het 9-jarig zoontje van den daggelder P. de Heij te spelen met de pluim vau den staart. Of schoon gewaarschuwd door den melker, liet het knaapje niet los, totdat op een oogen blik het dier waarschijnlijk is geschrokken en er van door ging, den jongen, die zieli niet kon loswerken, over een afstand van 1000 meter meesleurende. Toen hij werd op genomen, zoo meldt de N. E. Ct., waren de levensgeesten reeds geweken. Guillaux verbetert Brindejone's record. Zaterdag was Guillaux uit Biarritz ver trokken, 's morgens vroeg, en 's middags om 2 uur maakte hij een landing bij Brussel, om daar omstreeks kwart vóór drie weer te ver trekken in de richting van ons land. Maar noch Zaterdag, noch Zondag verna men -wij meer iets van bem. In ons land was hij blijkbaar niet, want dan hadden de Hol la ndsche blad,en daar allicht eenig bericht over gehad. Maar ook uit het buitenland hoorde men niets. En men begon ongerust te worden. Weliswaar trachtte men zich ge rust te stellen met de gedachte, dat Guillaux ergens geland zou kunnen zijn, waar hij van telegraphische gemeenschap verstoken was. Doch met dat al: Guillaux was en bleef weg. In of liever boven Nederland werd hij nog wel gesignaleerd. Dinsdagmorgen werden wij opgebeld door een lezer, die hem boven Ophemert had gezien, vliegende met groote snelheid naar het N.O. En Dinsdagavond de volgende briefkaart van een lezer:_ „Toen ik Zaterdagmiddag om pl.m. 6 uur bij Wehl in den achterhoek van Gelderland fietste, zag ik op pl.m. 1000 M. hoogte een eendekker, die, met groote snelheid en zéér rustig naar het N.O. vloog. Naar ik denk, moet dit Guillaux geweest zijn, waarom durf ik deze bijzonder heid niet onbekend laten". Hij, Guillaux, is in die N.O. richting door gegaan en ten slotte geland bij Schezsel bij Hamburg om half acht Zaterdagavond. En waarom wij al dien tijd niets van de zen koenen vlieger hoorden: De oplossing geeft een telegram van Guillaux zelVen^ aan de Fransche bladen: „Je suis libre. J'ai été retenu ici deux jours. J'ai atterri samedi soir, k sept heures, Brackel au sud de Hambourg. Guillaux", (Ik ben eindelijk vrij. Ik ben hier twee da gen vastgehouden. Ik ben Zaterdagavond om 7 uur geland bij Bracket, ten Z. van Ham burg. Guillaux). De koene aviateur vertrok zooals men weet, van Biarritz om 4.47 's morgens op zijn Bayard Clement-monoplan voorzien yan een Clergeti-motor, Hij heeft dus van zonsop- tot zonsondergang, ongeveer 1600 K.M. af gelegd, waardoor hij het record van Brinde- jonc des Moulinais met 200 K.M. heeft ge slagen. Niettemin kan bet toch nog anders uit pakken. Want het reglement voor de Coupe Pommery kent alleen afstanden, gemeten langs de luchtlijn tusschen het punt van vertrek en dat van aankomst. En daarlangs gemeten zou Guillaux' raid wellicht even! over 1400 K.M. bedragen. Een nauwkeurige meting zal worden gedaan om den winner vast te stellen. Alg. Hbld. VOETBAL. Onafliankeliikheidswedstrijden op Zondag 28 September 1913. De commissie, belast met de regeling der Onafhankeliikheiosieesten, stelde in verband met de ingekomen inschrijvingen een uitge breid programma vast. De voornaamste en voor onze lezers be- langrijkste wedstrijden laten we hier volgen: Amersfoort: Quick—U. D. Amsterdam: Wedstrijd tusschen twee aca demie-elftallen op nader aan te wijzen ter rein. Arnhem: VitesseHengelo. Breda: Bredasch militair elftalBredascb burger elftal. Deventer: Go-ahead—Robur et Velocitas Delft: Concordia—V. O. C. Haarlem: H. F. C.—R. A. P. Den Haag: H. B. S.—Quick. Hengelo: Tubantia—U. V. V. Heemstede: HeemstedeHolland. Rotterdam: SpartaH. V.-V. Utrecht: HerculesA. F. C. Venlo: V. V. V—Quick (Nijmegen). Wormerveer: W. F. C.H. S. V. Zaandam: Z. F. C.Allen Weerbaar. De commissie deelt voorts o.m. mede, dat bij gelijk spel, nadat de reglementaire speel tijd verstreken is, 2 maal TA minuut ver lengd wordt. Is dan ifog geeu beslissing ver kregen, dan beslist het lot welke der beide vereenigingen in aanmerking komt voor de medaille. Voor eiken wedstrijd wordt voor bet win nende elftal een zilveren, speciaal voor dit doel geslagen onafhankelijkheidsmedaillfl van Bondswege beschikbaar gesteld. deelen we nogmaals mede, dat de gelden van aan ons reeds opgegeven of nog op tc geven abonnementen op het kort verslag dei- Tweede Kamer, vóór 31 Augustus a.s. moe ten worden opgezonden. Abonnementen, die op dien datum niet zijn betaald, worden als vervallen beschouwd. DE ADMINISTRATIE. NOnn^ WT.TK. NOORD WIJK VIERT HET ONAFHAN KELIJKHEIDS-EEUWFEEST! Zooals we reeds gelegenheid hadden, te vermelden, hebben de Oranje-vereenigingeii van de beide Noordwijken de handen inelkaar geslagen, om gezamenlijk voor te stellen de gebeurtenissen, die zich in verband met de onafhankelijkheidsverklaring van ons land ba Noord wijk hebben afgespeeld in 1813. De ver schillende feiten zouden zoo getrouw moge lijk worden weergegeven, alleen moest men ze op één dag 'doen plaats hebben, terwij? ze in werkelijkheid op verschillende data hé. ben plaats gehad. Onze dorpsgenoot, den hei J. Kloos,1 ook buiten Noordwijk gekend en gi eerd als degelijk geschiedkenner, heeft ni zoo lang gesnuffeld en gestudeerd, tot hij all gegevens bij elkaar had. Hem zij de eei het denkbeeld te hebben geopperd en uit gewerkt. Hedenmorgen zijn de feestelijkheden aan gevangen, en 't bleek, dat de plannen heel goed' ten uitvoer gebracht konden worden- Tusschen acht en tien uur liepeu de Franseko soldaten en Fransche militairen, die in 181" (en vroeger) te Noordwijk vertoefden, reeds door de straten van de beide dorpen, 't Be hoeft geen betoog, dat die „Fransche snui ters" algemeen de aandacht trokken. Om negen uur had de afkondiging en hul diging plaats van de leden der provisioneel regeering der beide Noordwijken, Langeveld en Offeih, te Noord wijk-binnen aan het oude raadhuis (woning van den heer J. N. Baal- bergen), voorafgegaan door het luiden vaö de kleine torenklok. Na de afkondiging, onder muziek van „Cres cendo" verscheen luitenant Thurbert met zij° patrouille om den nieuwen president van het dorpsbestuur kennis te geven van het ver trek der Fransehen uit Noordwijk, onder over gave van een geweer ten teeken van still® onderwerping aan het bevel van den generaal en vrijlating van het nieuwe gezag. .Voorts trad het nieuwe dorpsbestuur uit het raadhuis in de koetsen onder huldiging vaö het volk. Door den veldwachter Arie de Groot (de heer F. Van Woersten) wérd de publicatie afge kondigd van den Graaf van Limburg BtiruiB Noordwijk, waarbij de Provisioneele regee ring werd ingesteld. Daarna begaf men zich langs den Zeeweg naar Noordwijk aan Zee, alwaar insgelijks plaats haxi de afkondiging en huldiging vaö de ledèn der provisioneele regeering e® wel voor het huis van den voormaligen ad- junet-maire Maarten Kruijt (slagerij van C- Hoek aan de Hoofdstraat.) Na de afkondiging der publicatie door deö veldwachter Gei-rit Slats (de heer C. Plug Olemensz.) verscheen de douanen-beambte Withlau (de heer J. van Kan) met zijn pa trouille om 'den bestuurder Kruyt kennis to geven van het vertrek der douanen uit Noord wijk, weer onder overgave van 'n geweer, te» teeken van stille onderwerping aan het bevel van den prefect van het departement dei' Monden van de Maas en vrijlating van het nieuwe gezag. Hiermede was het „eerste tafereel" afge speeld, en nam het „tweede tafereel" een aan vang: Aftocht der Fransche douanen en mi litairen te Noordwijk een Zee. De plaats van vertrek was de reeds genoemde ,,Noor«' sehe barak" is de Schoolstraat. De vertrek kende Franschen werden gevolgd door he nieuwe dorpsbestuur en de leden van de feest commissie in rijtuigen onze Harmonio-k»' pel „Crescendo" maakte het marcheeren g® makkelijk. r Op de Voorstraat (uit het huis van den P. G. van Rijn) had volgens het program de vlucht plaats van den rijks- eu gemeen ontvanger Alexander Benoit Madot (de lm P. van Sohie Jz.) „met zich nemend in een®" zak 2723 fr. en 71 ctm. (f 1293.42 i/ï) zWnd de kas der gemeente." De vlucht van den ontvanger, die het»* tot geruststelling verzekerd de kas gemeente in werkelijkheid niet heeft genomen, had plaats onder algemeens riteib. 'tWas een leuk nummer 1 a Het derde tafereel was de Proclamatie het plaatselijk bestuur, betreffende da vaarding van prins Willem van Tiran] j souverein vorst der Nederlanden, dooi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2