De ANNEVELDT- PITMANSCHOOL Depot van Wijnen. Maison Antonio Agnilar SAFE-DEPOSIT. Irrigatoren M.MPPER, Teeken- en Schilderbenoodigdheden ANTON BOSSE, X VAir W IJ K. Brouwersvaart 106. Sigarenfabriek KATHOLIEKEN! Van overal. Wetenswaardig Allerlei. i DE SPAARNE-BANK 01. VROUW VAN LOURDES. BEZOEKT STEEDS GRINT - SCHELPEN Duin- en Rivierzand. St. Franciscus - Xaverius Breukbanden, zeer sterk Kleine Hwtsiraat 125. Rechtszaken. Advertentie». Te Beverwijk worden Adverten tie n voor de „NIEUWE HAARLEMSCHE COU- RANTaangenomen door den Boekhandel J. VINK Pz. De Vereeniging voor den Haarlemschen Geld en Effectenhandel geelt kennis dat de Kantoren van hare onderstaande leden, Maatldag I September den geheelen dag ge sloten zullen zijn. Nieuwe Gracht 98. HAARLEM. Eerste Ned, HIJ. tot Detail-Verkoop van „A8THRACIET" „PREMIER ANTHRACIET" TELEBS» §51. Barieljorisatraat 12. Café-Restaurant L. JONOKBLOEDT Dejeuners - Lunch - Diners - Souper. Telephoon 748. La Soöerna 5 cent Flor Bouquet Diploma £1 Patrono La Ciara n ROOVERSGESCHIEDENIS. De eerw. pater Chrysologus Kaspers, werk zaam in de Missie van Zuid-Sjansi, schrijft aan „De Gelderlander" over een roover-sol- daten-gesohiedenis, die eenige maanden terug in Zuid-Sjansi heeft plaats gegrepen. In den nazomer van het vorig jaar werd er door den onderkoning van Sjansi een man ge stuurd naar Lu-an-fu (hoofdplaats van het Zuid-Oosten der provincie en Bisschoppelijke residentie) met allerlei volmachten om de verwarde toestanden weer wat op orde te brengen. Hij was civiel en militair gouver neur tegelijk; in tegenstelling met de vorige mandarijnen, die zich „ta jen", groot man, noemde, heette hij zich Yang-liien-eheng of te .wel: mijnheer Yang, een gevolg waar schijnlijk van de nieuwe Republikeinsche idees van vrijheid, gelijkheid en broederschap. Zijn eerste en voornaamste plicht was flink op te treden tegen de roovers, die de stre ken onveilig maakten. 'tMoet gezegd: mijn heer Yang was een flink militair, die zijn soldaten door woord en voorbeeld wist te bemoedigen, en den roovers verschillende ver liezen toebracht, en sommigen gevangen nam. Op zekeren dag trok hij weer uit met zijn soldaten, om de roovers op te zoeken, toen zij echter door een hollen weg reden, dio aan beide kanten steil omhoog ging, werd er eensklaps een bom naar beneden geworpen, .waardoor M. Yang getroffen werd. Zoo had den de roovers zich van hun grootsten vijand ontdaan. Bij de begrafenis van M. Yang wer den eenige gevangen roovers terecht gesteld en hun hart te zijner eere verbrand. Ei' kwam een nieuwe gouverneur; mijn heer Wei, die het werk van zijn voorganger moest voortzetten. Al spoedig- werd er ver teld, dat M. Wei lang zoo flink niet was als zijn voorganger; hij kan de soldaten niet baas, zei men; dezen luisteren niet meer en doen wat ze willen. Bij een volgende gelegenheid bleek dat ook duidelijk. De roovers deden een inval in een stadje, vermoordden den mandarijn en hog eenige beambten, terwijl hun hart ver brand werd, als weerwraak over hun ge vallen kameraden. Dit moest natuurlijk ge- Straft worden. M. Wei trok er met zijn sol daten op af, maar toen hij in het stadje aankwam, waren de roovers verdwenen; hij Wilde ze achtervolgen, maar daar hadden de soldaten niet veel trek in, en toen hij hen tr toe wilde dwingen, dreigden ze oproerig te worden, zoodat hij maar stil naar Lu-an-fu terugtrok. De verhouding tusschen aanvoer der en soldaten werd echter steeds meer go- spannen, totdat ten laatste M. Wei zijn le ven niet meer veilig was; heimelijk trok hij er toen tusschen uit en ging naar Pia- nen-fu, de hoofdstad van de provincie, om de soldaten aan te klagen. Toen braken er eenige kwade dagen aan voor de inwoners van Lu-an-fu. Juist in dien tijd kwam ik door de stad gereden, om mij naar de Bis schoppelijke residentie te begeven. ,Heb je niets bijzonders in de stad opge merkt?" vroeg men mij. "Neen," gaf ik ten antwoord, ,wel waren er een paar winkels gesloten en leek 'tme pp straat niet zoo druk als anders, maar overi gens zag ik niets bijzonders." „O, gelukkig," zei mijn ondervrager, „men !s bang, dat de soldaten gaan plunderen, den hcelen, nacht hebben we in de kerk gewaakt, en de Zuiderpoort heb ik laten diohtmet- selen, omdat ik bang ben, dat ze ook hier zullen komen. Zoo werden een paar dagen in angst en vrees doorgebracht tot men de soldaten gun stiger trachtte te stemmen door hun een groot diner en verdere geschenken aan te bieden. Zij lieten zich bewegen en beloof den, dat ze niets tegen de stadgenooten zou den doen, maar dan moesten ook dezen be loven een goed woordje voor hen te doen, dat ze niet zouden ontslagen wordenwant als M. Wei terug-komt met andere soldaten, zeide ze, dan gaan we vechten en hemzelf schie ten we dood. M. Wei kwam echter niet terug. Er kwam een ander, heel alleen, zonder soldaten, die hen met mooie woorden wist te paaien, zoo- dat alles goed afliep. Een maand later kwa men er echter nieuwe soldaten in de stad; do ouden wei-den ontwapend en wegge stuurd. Dit is in China de gewone methode om zioh van onwillige, oproerige soldaten te ontdoen; zooals men ziet, moet men hierbij al heel diplomatiek te werk gaan, want er is altijd gevaar, dat de soldaten met wapens en ammu nitie er tusscihen uit trekken, om zich in een rooversbende om te zetten, en op eigen gelegenheid hun „vak" te gaan uitoefenen. Tusschen soldaten en roovers is dus maar een heel klein beetje verschil. Telefoon en fonograaf. Het is nog slechts weinige tientallen van jaren geleden, dat de telefoon voor het eerst in Europa werd ge bracht. Thans zijn millioenen menschen door een labyrinth van draden aan elkaar verbon. den, kunnen zij gesprekken voeren met han. delsvrienden of met bloedverwanten, die honderden kilometers verwijderd wonen. Dat had men vijftig jaar geleden niet kun nen denken, zegt de G. K., toen een drietal vindingrijke Amerikanen voor het eerst de telefoon naar Europa brachten en in Parijs met die nieuwe vinding en met een soort grainophoon voorstellingen gaven, die eeni ge dubbeltjes entree kostten en waarin de toeschouwers niets meer zagen dan een aar dig speelgoed. In het tweede deel van zijn levensherin neringen, welke hij betiteld heeft: „Wat ik nog te zeggen heb", vertelt de welbekende Fransehman Maurice Dreyfus aardige din- gen nit de jeugd van de telefoon. Het was in het midden der zeventiger ja- reu. Dreyfus had juist zijn zaak in de Rue de la Bourse geopend, toen op oen mooien dag drie Amerikanen hem bezochten. De man, die het woord deed, was een heer met een grooten bril; hij vestigde de aandacht van Dreyfus op een grappige uitvinding, een „eleetrische veer"; de tweede bezoeker was een beweeglijk, spraakzaam journalist, Cor nelia Herz geheeten en de derde een stille, kalme man, die door zijn reisgenooten een beetje met den rug werd aangezien, heette Graham Bell. Onder de eleetrische toestellen, die de uit vinders bij zich hadden, was nog een sterk mechanisch speelgoed, een grappige curio siteit, waarvan de Amerikanen groote prac- tische gevolgen verwachtten. Het toestel be stond uit een paar houten kokertjes, die door een met zijde omwonden staaldraad aan elkaar verhonden waren. Als men een der kokertjes aan den mond bracht en een an dere persoon, die een eind verder stond, het tweede kokertje aan het oor liet houden, dan kon die persoon hooren wat in helj hoorntje gesproken werd. Aan de academie van wetenschappen werd dit toestel ook ge toond, maar het vond slechts een matige belangstelling. Na de zitting in de academie bleef Graham Bell niets anders over dan zijn instrumenten weer over te brengen naar den kleinen winkel in de Rue de la Bourse, waar de weinige bezoekers er zich mee amu seerden. Intusschen zaten de uitvinders niet stil: na .eenige dagen hadden zij een draadver binding gemaakt tusschen woningen op de Place de la Bourse en de Eue Vivienne en het was hun werkelijk gelukt daar een vrij duidelijk gesprek langs te voereri. Dat was de eerste maal dat een telefoongesprek van verscheidene honderd meters in Frankrijk werd gevoerd. De Amerikanen waren dol van blijdschap. Herz wist van den minister raad gedaan te krijgen, dat hij mocht trach ten langs de telegraafdraden een gesprek tusschen Versailles en Parijs te voeren. De proef gelukte: van het paleis te Versailles sprak men naar het ministerieel bureau in Parijs. Daarmede was de telefoon in Parijs inge voerd, maar natuurlijk nog bij lange na niet populair. De Amerikanen hadden nog een ander speelgoed hij zich. Door een klein spreek- hoorntje sprak men in een cylinder, w.o. een dun tinnen plaatje was gelegd. Met eenen slinger draaide men de cylinder rond, zoo lang men sprak. Daarna draaide men were terug en het mechaniek herhaalde met vree- selijk krassende stem de gesproken woorden. Met deze grappige machine verwekte de Amerikanen een algemeene vroolijkheid. Zij gaven voorstellingen in een zaal aan de bou levard des Capucines. Dreyfus schrijft daarover: Deze eerste voorstelling voor de fonograaf is voor mij altijd een gedenkwaardige gebeurtenis ge bleven. De verbazing van de toehoorders als ze de machine van zelf hoorden spreken, was buitengewoon. Toen de voorstelling begon, trad een der toehoorders naar voren en vroeg: „Mijnheer de phonograaf, spreekt u Erotisch?" waarop het krassende antwoord luidde: „Zeker, mijn. heer, zelfs zeer goed". Het publiek amuseerde zich dol en de vroolijkheid steeg nog, toen het toestel met een vreeselijk stemgeluid een bariton-solo uit Willem Teil zong en met een scherpe gil en een merkwaardig geknars eindigde. Een geheelen winter lang gaf de phono graaf voorstellingen voor 10 en 30 sous per avond". LANGZAAM ETEN. Dr. Jacquet heeft in de Parijsche Acade mie voor Goneeskundo een rede gehouden de slechte gevolgen van vlug eten. Jacquet zoekt deze gevolgen in het gelaat. Terecht neemt hij aan, zegt „Moleschott", dat de maag en do buikingewanden heel wat meer aan voedsel mob ten arbeiden als het in groo te stukken, onvoldoende met speeksel ver mengd, omlaag komt, dan als het behoorlijk gekauwd is. De spijsvertering duurt daardoor te lang en hier begint Jacquet's persoon lijke opvatting al dien tijd heeft er een aan drang van bloed naar het hoofd plaats. Het aangezicht is rood nog meer dan de tong is het de spiegel der maag, en als dit spel letje iederen dag wordt gespeeld, blijft de huid rood, te veel met bloed gevuld, pukkel tjes en andere gebreken van het „teint" ont wikkelen zioh gaarne op die bloedrijke huid, en de jeugdige frisöhheid is voor altijd weg. En, op echt Fransche wijze, maakt dan de geleerde spreker zijn verontschuldiging voor de Academie, dat hij haar heeft durven be zighouden met een aandoening, die wel ont siert, maar niet gevaarlijk is. Doch hij ver zoekt te bedenken, dat voor het bevalligste deel der menscheid" niet te behagen een bron van lijden is, even ernstig als een werkelijke ziekte, en dat de geneesheer ook aan dergelijk lijden zijn denken en werken verschuldigd is. Maar nog belangrijker gevolgen van het slechte kauwen dan Jacquet, heeft een an dere Fransehman, dr. Léon Meunier waar genomen. In den mond, gelijk wij weten, wordt liet voedsel met speeksel vermengd Dit dient niet alleen om de spijzen te be vochtigen, maar het bevat ook een stof, die een deel van het voedsel kan verteren, dat wil zeggen in een toestand brengen, waar door het oplosbaar wordt en in het bloed kan worden opgenomen. De voedingsstof die door het speeksel wordt verteerd, is het zetmeel een hoofdbestanddeel van alle meelsoorten en den aardappel, van erwten en boonen. Door de inwerking van het speeksel wordt het zetmeel in suiker veranderd, wat men ge makkelijk kan waarnemen als men een wei nig stijfsel (grootendeels zetmeel) eenigen tijd kauwt; dan wordt het zoet. Het. goed ge kauwde, door en door met speeksel vermeng de voedsel ondergaat in de maag ook nog eenigen tijd (20 a 30 minuten) de zetmeel- vertering. Daarop worden de eiwitstoffen aangetast I door het maagsap, dat op dit tijdstip in ver hoogde hoeveelheid door de maag wordt af- tgezonderd en dan tevens door zijn bijzondere j scheikundige eigenschappen, een einde maakt aan de zetmeel-verbering. Wat gebeurt nu, als men de gewoonte heeft snel te eten? Ten eerste wordt het zetmeel-gehalte van het voedsel onvoldoende verteerd, omdat et- niet genoeg speeksel mee wordt ingeslikt, doordat de maag-inhoud nog met zetineel- stoffen is vermengd, op een tijdstip waarop in gewone gevallen deze stoffen reeds zijn opgelost en in het bloed zijn opgenomen. De sneleter ondervindt dan ook hinder, zoo wel terstond na het eten als ongeveer een half uur daarna. Daarbij gevoelt hij zich slaperig en minder geschikt "tot werken. Al deze verschijnselen kan men intusschen ook bij andere stoornissen der spijsvertering waar nemen en daarom moet men ze niet alleen aan het snel-eten toeschrijven. Er moet wor den aangetoond, en men kan dit aantoonen, dat de patiënt werkelijk een te geringe hoe veelheid speeksel met het voedsel mee naar binnen krijgt, dat deze speekselhoeveelheid niet in staat is een normale hoeveelheid sui ker lïit zetmeel te bereiden, en dat in de maag gedurende een bepaald tijdsverloop een onvoldoende hoeveelheid suiker uit een be paalde voedselhoeveelheid wordt bereid. Is dit alles aan te toonen, dan mag men de klachten toeschrijven aan sneletcrij, en Meu nier heeft in een jaar tijd onder 380 maaglij ders 76 snelcters aangetroffen. De ondervinding heeft geleerd dat de s eter zijn slechte gewoonte doorgaans niet laten varen. En in zijn meewarigheid g Meunier den halsstarrigen patiënt toch goeden raad, waardoor hij ondanks zijn o gehoorzaamheid nog een dragelijk leven kan leideu. Ten eerste is hët geraden, bij den maat tijd het zetmeelhoudend voedsel te laten voor afgaan aan 't dierlijk voedsel. Doet men be omgekeerd, dan wordt door het dierlijk voed: sel de afzondering van het maagsap verhoogd en als dan later het zetmeelhoudend voedse met ©en reeds te geringe hoeveelheid speek sel vermengd in de maag aankomt, wordt i( suikervorming door het maagsap belet. J Ten tweede vindt Meunier' 't gewenschf liet Zetmeelhoudend voedsel te bereiden met stoffen, die 'de inwerking van het speeksel begunstigen. Te Vichy kookt men groentes' met .Vichy-water, en de badgasten roemei' daar de gemakkelijkheid, waarmede zij h««. plantaardig voedsel verteren. De geneeskunde] kent nog meer stoffen, die in dit opzicht gelijk staan met de bestanddeelen van hef Vichy-water en hier gemakkelijk zijn te ver-, krijgen. Eindelijk wijst hij op de gewoonte der Aine', rikanen, echte zakenmannen en daardoor ook] sneleters, om na den maaltijd een poosjij te kauwen op wat zij noemen „chewing-gam'j (kauw-gom), een met een reukstof bedeelde, onoplosbare hars. Door dat kauwen wordt speekselafscheiding teweeg gebracht en ala men liet speeksel inslikt, wordt het speeksel; tekort van den maaltijd achteraf nog aange-, vuld. Deze gewoonte beveelt hij onzen snel-; eters eveneens aan. Een merkwaardig verschijnsel op dit ge-, bied is de ijverige studie van een met-genees kundige, een koopman, Fletscher genaamd,, die door proeven welke door mannen van het, vak worden geroemd, heeft aangetoond, da', door zeer lang kauwen, veel langer dan de, menschen gewoonlijk doen, ook als zij geen snel-eters zijn, veel meer voedende bestand-, deelen uit net voedsel kunnen worden ge-j trokken, dan men er gewoonlijk aan ontleent.] De lichaamskracht zou door een volledig1», vermaling van het eten in den mond, kun*, nen worden in stand gehouden met veel min-, der voedsel, dan de meeste menschen ge bruiken. In Amerika hebben Fletcher's me-] dedeelingen veel opgang gemaakt. .Veel menschen hebben de gewoonte aan ge, nomen het voedsel te „Fletscheriseeren", zoo-i als men dit nu reeds noemt. Zij nemen veel; tijd voor hun maaltijden en geneeren ziel niet om goed en lang te kauwen. Flets oho meent dat het sociale vraagstuk ten deel< kan woi-den opgelost door een vollediger go bruik te maken van het voedsel. Dan heeft, ieder minder noodig en krijgt ieder genoog-] FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 22 Aug. A. A. R. D0- zentje, student te 's Gravenhage, Wagenatx 148. J. K. Steenhuizen, koopman te Birdaardi; H. Teuwissen, te Budel; J. H. Huygen, t» Kocrmond; J. Vaessen, te Echt. Opgeheven het faillissement van M. Groen teman, veehandelaar, te Amsterdam, Dijk'-] zal met I September een begin maken met de volgende dag- en avondlessen. STENOGRAFIE MACHINESCHRIJlfEN SCHOONSCHRIJVEN, aan te bevelen voor hen, die een opleiding ontvingen en thans een betrekking zoeken op kantoor of hun positie wenscben te verbeteren. BOEKHOUDEN HANDELSCORRESPONDENTIE en TALEN oodzakelijke keunis voor hen, die een loonende betrekking op kan toor wenschen. KANT00R0PLEIDING Dagcursussen Hoofdelijk onder wijs kleine clubjes Voortzet- ging van het geleerde Samen vatting van theorie en praktijk, welke leidt tot grondige kennis. Uitvoerige prospectus aan de school te Haarlem, Ged. Oude vracht 14 of Adm. Amsterdam, Singel 386. ANNEVELDT PUTTER. VAN ta 'a-BRAVERHAGE. Gevestigd bij W. J. v. DRIL, CAFE „FLORA" HILLEGOW. Breestraat Beverwijk. Brinkman en Co. F, Th. Everard, A. J. Graftdijk. Guepin van der Vlugt. Haarlemsche Bankvereen. Teding van Berkhout en De Clercq, J. J. S. van Hamel. Hollandsche Crediet &De- positobank, Mees Ritsema. A. Kreuiter Co. Labouchère Oyens Co's Bank Bijkantoor Haarlem, Lugt van Citters. Merens en Tieleman, Nederlandsche Credietbank. Petrie Co. E. Sassen Co. Schelt van der Wateren. De SpaarneSank. Spruyt 8c Co. Weddelink Co. Fakaning-Courant, Crtdiete», Dsposito's, Incasseeringsn, Wissols, Proloagatiëaj Effootsn, Coupons enz. De leden van de Geeste- lijke Bedevaart worden verzocht om de gewone Novene voor het feest van O.L. Vr Geboorte, dit jaar te houden van 31 Aug. tot 8 Sept. Men kan hiermede verdienen een vol len aflaat op den Feestdag of In het Octaaf en een aflaat van zeven jaren en zeven quadragenen op iederen dag der Novene. Voor deze Novene moet men dage lijks een Rozenhoedje in een Kerk of Openbare Bidplaats bidden. Te Lourdes wordt de No vent ge houden in de Basiliek veor het uit gestelde H. Sacrament en ln Amster dam in de Kerk van de H. Katharina. Circulaires zijn te bekomen bij Mej. j VAN Zt|L, Amsterdamstraat 56, Haarlem. Mej. JOHANNA. VAN BAKEL te Heemstede. Mej. E ROOZEN, bij de Tol, O ver veen. Mej. M. v. d. BERG, Meerstraat 44, Hillegom. Gez. HUYG, Heemstede, bij wie tevens het water van Lourdes ver krijgbaar is. Het Bestuur L. STOLK. Pastoor, President, Singel 427, Amsterdam. j. DE KOK, Kap. Secretaris, Singel 427, Amsterdam. A. J. VAN DRIEL, Pennlngm. Singel 381, Amsterdam. ca Laat zich goed temperen en dooft niet uit! Kantoor en Magazijn Ged. Oude Gracht 46. i. i. NUNKELS, Oïrmoieup. geheel Compleet van af f 1,25 per stuk. A f 1.50. Particulier Geld beschikbaar met en 2onder borgeD, renteöpCt. 's jaars. Geen koeten vooruit, uit betaling ten volle van het aange vraagde bedrag. Adres N. Groen markt 6, Kantoor geopend van 9—6, Zaterdags van 92 uur. in gebruik op Kunstnijverheid. Burgeravondschool. Ambachtsschool. Teekeaschool „St. Joseph" en andere Particulier* Teekenseholenf verkrijgbaar bijt GROOTE SORTEERING. - BILLIJKE PRIJZER. fa. KUHJPERS, Stationsplein 12, Haarlem. NETTE BEDIEMIRG. - TELEPH. IMTERC. 788. EINDHOVEN. Verkoopt steeds mat enorm succes 4 3 3 a urn. GEBR. LOOTS, Pietarstr. 19-21 TELEFOON 721. OUDE BELEGEN BORDEAUX EN BOUROOGNE WIJNEN. Leest geen liberale bladen meer Voor Uw aaken heeft u deze niet meer noodig. Gij kunt volstaan met DE MAASBODE, Dagblad voor Nederland met Ochtend- en Avend-editie. Prijs per kwartaal f4.— Agent voor Haarlem, üverveen, Heemstede J. SCHIPPER'» Boekhandel, Groote Houtstraat 26, Haarlem. Sluiting Kantoren. O I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 8