Wendelschoentja». j? W. Fwzenuifs erf. artejjorJs straat 27. Tennissctisensn. Sociale Berichten. SUIKERZIEKTE Ingezonden Mededeeling. HAEMORRHOIDEÜ. Staten-Generaal. Sport en Wedstrijden, Bloembollencultuur. Leger en Vloot. Rechtszaken. Scheepvaartberich<en. Nagekomen Kerkbericht Mi]. Orviëtanose, gevestigd Nico!aistr,23. Oen Haag. „St e 8 i o" Balkan" ONDERWIJS. PAPENHAAT! Nog thans zelfs, nu we de verkiezingen achter den rug hebben of vreest men het spoedig naderen van nieuwe? behelst het vrij-liberale orgaan De Nieuwe Courant Hetzartikelen tegen „de roomschen". Van welk allooi deze zijn, ga men maar eens na uit het fraaie slot van het vijfde artikel in de serie „Het kloosterwezen in Neder land", luidende aldus: Zoo komt het dan ook, dat het onder wijs op de religieuse scholen veelal sloom en gebrekkig wordt gegeven; dat vooral' de zusterscholen duizenden leerlingen af leveren, die niet veel verschillen van vol komen analphabeten. Vergeten mag dan ook nooit worden, dat het roomsche volks onderwijs is een afgedwongen concessie, waarbij de Kerk niet verder gaat dan zij overeenkomstig haar belang acht. Merkwaardig toch, zegt de Limb. Koerier terecht, dat in de oogen van sommige menschen, onderwijzeressen, die precies de zelfde wijze van bekwaamheid op de exa mens moeten afleggen als andere onder wijzeressen en onderwijzers, slecht onder wijs geven, zoodra zij een kap dragen, - en het onderwijs voortreffelijk is, zoodra de juffrouw voor de klas hooge hakjes en een blouse met uitgesneden halsje draagt! Laat de „Nieuwe Courant" toch zwijgen van „analphabeten"! Analphabeten vindt men in de drie noordelijkste provinciën (waar men bijna uitsluitend niet Katho liek is!) gemiddeld ZEVENTIEN op de dui zend, tegen TWAALE in de beide zuide lijke, en zulks blijkens de cijfers, onlangs door de vrijzinnige „Midd. Crt." zelve ge geven. Een gelukkige bekeering. .Wij lezen in het Kath. Volk: De sociaal-democraat Bessems, vroeger be- hoorende tot de S.D.A.P., later tot de S.D.P. en bekend uit de dagen van Van Vorst, werd door eene ernstige ziekte getroffen en is' thans overleden, pa liefderijk verpleegd te zijn door onze Zusterkens. De overledene heeft zich in zijne laatste stervensdagen be keerd, is vóór zijn sterven met de laatste H.H. Sacramenten voorzien en droeg ook nog zorg, dat zijne niet-gedoopte kinderen in de H. Moederkerk werden opgenomen. Een gelukkige bekeering. Wat heeft deze arme zwerver geleden, sinds hij zijn geloof verloor in de S.D.A.P.Hij ruste nu in vrede. Voor zijn onstervelijke ziel zullen wij allen bidden. GROOTE SOCIALE CURSUS Dit jaar voor het eerst is door het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden, in over leg met het R. K. Vakbureau, een groote so ciale cursus georganiseerd, speciaal voor de voormannen in de R. K. vakbeweging. Deze cursus duurt vier weken. Het eerste deel ervan werd gegeven van 14 tot 27 April. Het tweede deel zal thans gegeven wOr- jden van 6 tot 19 October a.s. Op den openingsavond zal gesproken wor den over „De Kerk en de Sociale Quaes tie". In de morgenuren zal behandeld worden: Staat en Arbeidsvraagstuk. Wet op het Arbeidscontract. Arbeidswet en Veiligheidswet. Woningwet en Gezondheidswet. Sociale verzekering, in 't algemeen. Ziekte- verzekering. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering en Staatspensioneering. W erkloosheid- verzekeri ng. Gemeente en Arbeidersvraagstuk. In de middaguren zullen behandeld woirden: Ipologetische onderwerpen: De Paus, en OSeiligenvereering. Economische onderwerpen: Kapitaal en ka pitalisme; Taktiek en leiding bij werkstakin gen; Interest, rente, pacht en winst; Wissel en bankwezen; Vrijhandel en bescherming. In de avonduren zullen oefeningen wor den gehouden, naar aanleiding van het 's mor gens gedoceerde. De onderwerpen in de morgenuren worden behandeld, en de oefeningen des avonds geleid door Prof. Aengenent, Mr. Aalberse en Mr. ITepe. Die in de middaguren door de Weleerw. heeren Joh. O. Aalberse en Th. M. P. Bek kers. Tot deelnemers worden allereerst toegela ten degenen, die het eerste gedeelte van den cursus hebben gevolgd, en vervolgens andere voormannen in de R. K. Vakbeweging, voor namelijk Hoofdbestuursleden van R. K. .Vak bonden. Zij moeten zich bij 't Centraal Bureau op geven vóór 15 September a.s., en moeten zich verbinden, het geheele tweede gedeelte van den cursus mee te maken. Alleen om een zeer dringende reden mag een voordracht verzuimd worden, na vooraf gevraagd verlof. Indien op 15 September zich minder dan 20 deelnemers mochten hebben opgegeven, kunnen andere belangstellenden gelegenheid krijgen den cursus als toehoorders mee te maken. De cursus wordt wederom gegeven in 't Gebouw van het Centraal Bureau voor de K. S. A., Oude Singel 58, Leiden. PE STAKING AAN DE NEDERLANDSCHE FABRIEK. In „Werkspoor" fabriekscourant van de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorweg-materieel, is afgedrukt de corres pondentie tusschen een commissie uit de ver tegenwoordigers van de werklieden der fa briek en de directie. De comissie verzocht door een onpartijdige uitspraak te doen uit maken of inderdaad de samenwerkende or ganisaties onbetrouwbaar zijn, zooals door de directie wordt gezegd. In het antwoord der directie geeft deze te kennen niet op dit voorstel te kunnen in gaan; ter toelichting hiervan zegt zij, dat zij de federatie van metaalbewerkers onbe trouwbaar acht, omdat de federatie in theo rie en daadwerkelijk op het standpunt staat dat een contract tusschen een werkgever en werklieden gesloten, onder bepaalde om standigheden door de werklieden zonder toe stemming van dezen werkgever mag wor den verbroken. Haemorrhoiden (aambeien) worden gewoon lijk veroorzaakt door verstopping, een zit tende levenswijze, sterk prikkelende pur geermiddelen, enz., en zij werken door de vreeselijke jeuk en stekende pijn zeer na- deelig op het humeur van den lijder. Dik wijls worden zij veronachtzaamd, hetgeen aanleiding kan geven tot sterke bloedingen, verzwering, enz. Poster's Zalf heeft vanaf de eerste aan wending een wonderlijk verzachtenden en heelenden invloed. Een geschikt diëet en nauwkeurige opvolging van de gebruiksaan wijzing, die iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K, v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a, Toezending geschiedt f«anco na ontv. v. postwissel k t 1.75 per doos. GEWISSELDE STUKKEN. Een laatste weldaad van ons scheidend Ministerie. Wij hebben gifsteren al gemeld dat door bet Christelijk Kabinet een. wetsontwerp is iegediend inzake het pensioen van spoorweg ambtenaren en werklieden. Dit wetsontwerp strekt om eene belang rijke verbetering te brengen in de regeling der pensioenen voor de nagelaten betrekkin gen van bet personeel der beide Maatschap pijen. Terwijl volgens de tot dusver geldende be palingen alle nagelaten betrekkingen te za- men een pensioen ontvangen ten bedrage van 5/120 van de gemiddelde bezoldiging door den overleden deelgenoot in de laatste vijf jaar genoten, vermeerderd met 1/120 voor elk dienstjaar door dien deelgenoot vol bracht, zal voortaan bet pensioen der we-1 duwe tenminste 15/80 der gemiddelde bezol-i diging bedragen, vermeerderd met 1/80 voor| elk dienstjaar boven de tien. Het aldus be-i rekende Weduwenpensioen zal voorts wor den verhoogd met 1/5 van het pensioensbe drag voor elk kind beneden de achttien ja ren, met dien verstande, dat door die ver hooging het Weduwenpensioen ten hoogste zal kunnen worden verdubbeld. in dit jaarboek een lijst is opgenomen van al de door de Algemeen© Vereeniging voor Bloembollen cultuur in de jaren 1912 en 1913 bekroonde Narcissen. In deze lijst wordt achter den naam van de bekroonde verschei denheid, behalve een korte beschrijving ook den naam van den inzender genoemd. Vervolgens worden verschillende hier te lande gewonnen narcissen afgebeeld, o.a. Mrs. Ernst H. Krelage van de firma E. H. Krelage en Zoon te Haarlem. Mrs. Ernst H. Krelage, aldus begint de beschrijving, is een buitengewoon fraaie witte trompet-nareis van goede proportie en groote fraaiheid. Zij werd gewonnen door de firma E. H. Krelage en Zoon te Haarlem en in 1912 in Engeland op de tentoonstelling van de Royal Horti cultural Society voor het eerst geëxposeerd. Dit jaar kwam zij voor in de „lovely exhi bit" van 12 trompet-verscheidenheden van de firma E. H. Krelage en Zoon. In 1913 verwierf zij eveneens de zeldzame onder scheiding van een First Class certificate der Royal Horticultural Society. Behalve bet boven medegedeelde vinden we o.a. in het jaarboek de lijsten van be kroningen van Engelscbe tentoonstellingen; levensbeschrijving van een viertal beroemde Narcissenkweekers: programma voor de tentoonstellingen in 1914; tentoonstellingen in 1913 gehouden, enz. (Weekbl. Bloemb.cult.) DE NOORDZEEWEDSTRIJDEN. Met het oog op de belangrijkheid van de zen internationalen wedstrijd, heeft de Ge meenteraad van Amsterdam, naar „De Tel." verneemt, in Comité-generaal besloten, f700 voor een uit te loven prijs beschikbaar te stellen. Dat bedrag zal aan de Koninklijke Ned. Zeil- en Roeivereeniging worden overhandigd, opdat het bestuur kan uitmaken, welken prijs het daarvoor wil uitloven. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN N. V. B. De eindstand (kampioenschap) der athle- tiekwedstrijden voor voetballers is thans: 1. Haarlem .105 1 27i/a 14 i/a 148 2. Quick,d Haag 103 4 19 221/2 1481/2 3. Ajax, A'dam 93 3 27i/2 34i/2 158 4. II. B. S. 109i/2 7 21 23i/2 161 5. A. F. O. '110 6 30i/2 451/2 192 6. V. V. A. 105i/2 7 39 48 199i/2 7 Sparta 146 2 33i/2 39i/2 221» 8. St. Voorwaarts 131 7 39 48 =225 9. Stormvogels "147 5 39 36 227 10. V. F. C. 139 7 39 48 233 11. H. F. C. 147 7 39 48 241 12. Wilh. .Vooruit 149 7 39 8 243 13. K. H. L. 149 7 39 48 243 14. S. N. V. 158 7 36 48 249 15. de Meer 157 7 39 48 251 Minimum aantal: 12 punten: maximum aan tal: 253 punten. Eerste prijs: Haarlem. Tweede prijs: Quick den Haag. Derde prijs: Aja-x, 'Amsterdam. Vorige winnende vereenigingen1908 H. F. C.; 1909 Quick (Den Haag); )910 Xerxes; 1911 Voorwaarts, (Utrecht), 1912 A. F. 0. The Daffodil Year-book 1913. Het Narcissen Jaarboek, op de uitgave waarvan door het narcissen-comité van de Royal Horticultural Society bij het bestuur j was aangedrongen, is thans verschenen. Op mooi papier gedrukt en bijzonder fraai ge- j illustreerd maakt het keurig gebonden boek t van 91 pagina's druks een voortreffelijken indruk. Bijna, of misschien wel alles wat in bet seizoen 1913 op het gebied van Nareis-1 sen is voorgevallen, wordt in bet jaarboek gememoreerd. Wij zagen met genoegen dat I MHDEGEVEN VAN WAPENEN AAN MILICIENS. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat aan de miliciens, welke na eindiging van hun diensttijd bij de militie naar de landweer overgaan en bij de landweer op dezelfde wijze zijn bewapend als bij het le ger, het wapen dat aan hen bij het leger in gebruik is gegeven, zoomede het bij hen als militiepliohtige in gebruik zijnde ledergoed, zal worden medegegeven, wanneer zij als milicien voor de laatste maal voor herha- lings-oefeningen onder de wapenen zijn ge weest en met groot-verlof vertrekken. Bij elk wapen M. '95 worden medegegeven; 1 monddeksel, 1 schroevendraaier, 1 staart stukborstel, 1 invetkoord, 1 loopborstel, 1 saaien (flanellen) lap, pl.m. 0.005 K.G. ge- weervet, pl.m. 0.005 K.G. vlaswerk, 1 vet- koker o. q. 2 vetdoozen, alsmede 1 voor schrift betreffende de regelen bij het bewa ren van de wapenen in acht te nemen (in het zakboekje). Deze bepaling is niét van toepassing voor, de miliciens a. die bij de landweer van de herhalings oefeningen zullen zijn vrijgesteld: b. die in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden bij de landweer niet of voorloopig niet in werke- lijken dienst zullen behoeven te komen; o. die binnen het Koninkrijk geen haardste de hebben; d. die, naar het oordeel van den comman deerenden officier, in zoodanige levensom standigheden verkeeren dat het hun niet mo gelijk is, de wapenen enz. behoorlijk te be waren of te doen bewaren; e. die behooren tot de compagnieën hos pitaalsoldaten. Geneeskundige dienst in de legerplaatsen. De inspecteur van den geneeskundigen dienst heeft aan de officieren van gezond heid, die met den geneeskundigen dienst in de legerplaatsen werden belast, een schrij ven doen toekomen, waarin hij mededeelt dat de maatregel tijdens de manoeuvres van 1911, om de kwartierzieken in de tentenkam pen te verzamelen in een klein aantal zes- tiensmanstenten, daartoe opgeslagen in de onmiddellijke nabijheid van bet eigenlijke kamp afgescheiden door een omrastering, in het algemeen gunstige resultaten heeft be werkt, vooral ten opzichte van bet ziek mel den, doch dat hem toch gebleken is dat in sommige gevallen aan de regeling van den geneeskundigen kampdienst gebreken kleef, den. Het ontbrak toch soms aan eene lei ding, die dezen dienst voldoende geregeld had, zooals het bijv. kon voorkomen, dat pa tiënten zich aanmeldden, door een onderge schikte opgenomen werden en in dit afzon- deringskamp verbleven, zonder dat een ver antwoordelijk officier van gezondheid daar van kennis droeg, en voor zijne behandeling tijdig zorgde. Ook de geneeskundige behandeling der in de ambulance-tent opgenomen zieken is niet steeds nauwkeurig geregeld geweest, terwijl evacuaties van zieken niet steeds op een oordeelkundige wijze, waarbij met den toe stand van den patiënt ten volle rekening werd gehouden, hebben plaats gevonden. Zulke min gewenschte toestanden konden voorkomen, omdat alle bü de troepen inge deelde officieren van gezondheid de oefe ning volgden. Daarom heeft de inspecteur bepaald, dat dit jaar, in iedere legerplaats, waarin zie ken verpleegd kunnen worden, een officier van gezondheid aanwezig zal zijn, uitslui tend beiast met den geneeskundigen dienst in die legerplaatsen, die dus niet met de oefenend© troepen zal uitrukken. De officier van gezondheid moet bij de aanvaarding van zijn dienst onverwijld een dienstregeling sa menstellen, waardoor bezwaren, als boven opgenoemd, zich niet zullen voordoen. Een afschrift van die dienstregeling moet hij, na afloop, aan den inspecteur zenden, c.q. voorzien van de opmerkingen, waartoe zij bij hem hebben aanleiding gegeven. (Avp.) Men verzuime niet te lezen de gunstige beoordeeling, geschreven door Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN en opgeno men in het Maandblad tegen de kwakzal verij (Amsterdam) uitgave Maart 19Ï3 No. 3. Deze brief wordt door de Mjj. op aan vraag gratis toegezonden VAN ELDERS. Fiallissementen. Failliet verklaard: 18 Juli. J. J. van den Hengel, behanger en stoffeerder, te 's-Gra- venbage, Yalerinsstraat 85. en 13 Augustus. De van Zomeren, schilder, te Leeuwarden. 25 Augustus. P. C. Boere, zich ook wel noe mende en schrijvende P. C. de Boer, rijwiel handelaar te Amsterdam, Prinsengracht 876, thans gedetineerd in het huis van be waring te Amsterdam. Geëindigd door het verbindend w.orden der uitdeeli'ngslijst het faillissement van E. Doornbos, bakker, te Leeuwarden. (Serg.-majoor noemt den naam). En „waarom is die kerel niet preseü" Hij kan niet in de kleeren, kap'to3 Laat 'm hier komen. De in burgerkleeding gestoken militair g< in de houding voor z'n kapitein staan. Waarom was jij niet present, kerel? 'k Kon niet in de kleeren, kap'tein. 1Zoo, kon jij niet in de kleeren! Wat je als burger? Onderwijzer, kap'tein. Wel, bij vier en vijf, en dan klagen onderwijzers nog! barstte de kapitein F* Ingerukt.mars oh 1 De tunique moest 10 oM. worden uit#6' legd! 'Hieuw 531 e r k «bsm Kurk mondstuk 1 ct« KiiPk EN DAN KLAGEN DIE KERELS NOGI Iemand uit Groningen moest voor 10 da gen opkomen onder de wapenen en begaf zich daarom naar zijn garnizoensplaats, 's Avonds tevoren was hem reeds gebleken, dat zijn tunique te nauw was geworden sinde het vorig jaarhij kon er niet in. 's Morgens inspectie. Alles present, majoor? vraagt de ka pitein. Op één na, kap'tein, luidde 't antwoord van den sergeant-majoor. Wie is die vent? IJMUIDEN 29 Aug. Z.O. Gearriveerd 28 Augustus: Amstelstroom, s. Huil. 29 dito. Houtdijk, s. Archangel. Calder, s. Goole. Lapwing, s. Londen. Zaanland, s. B. Ayres. Vertrokken 28 Aug.: Noord-Holland, s. Immingham Niobe, s. Bordeaux. 29 dito. Veghtstroom, s. Bristol. Hans, B., s. W.-Hartlepool. Lestris, s. Liverpool. NBDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem I, van Amsterdam na3' Batavia, vertrek 28 Aug. van Genua. Karimata van Amsterdam n. Batavia, pas' 28 Aug. Gibraltar. Bali, v. Batavia n. Amsterdam, arriv. Aug. te Suez. Polyphemus, van Amsterdam n. Batavia vertrok 22 Aug van Tang-er. Wilis, van Rotterdam n. Batavia, arrb' 28 Aug. te Port Said. Amsteüand, v. Amsterdam n. Buenos Ay<^ Vertrok 28 Aug. van Lissabon. Grotius, van Batavia n. Amsterdam, vef' trok 28 Aug. van Port Said. Boeton, van Amsterdam n. Batavia, pas9 28 Aug. Perim. Flores, van Amsterdam n. Batavia, pa®9 28 Aug. Kaap Carvoeiro. Djebres, v. Amsterdam n. Batavia, arri* 28 Aug. te Padang. Sindoro, v. Rotterdam n. Batavia, ariH' 28 Aug. te Padang. Goentoer, van Batavia n. Rotterdam, pa®9' 28 Aug. Sagres. Frisia vau Amsterdam naar Buenos Ayr?8' vertrok 28 Aug. van Boulogne. Zaanland, van Buen. Ayres naar Amstc" dam, pass. 28 Aug. Wight. Oosterdijk, van Newport News naar Rotte3'' dam, bevond zich volgens draadloos bericu" via Crookhaven, 28 Aug. 12 uur, 'smiddag9 op 385 mijlen van Lizard. Potsdam, van Newyork n. Rotterdam, p38® 28 Aug. 12.45 n.m. Lizard. Willehad, van Rotterdam n. Montreal, p^9 28 Aug. Kaap Rosier. Ceres arriv. 28 Aug. te Livorno van PeI" tusato. Leda vertrok 28 Aug. van Stettin na33 Amsterdam. Minerva arriv. 28 Aug. te Algiers ?iV Odessa. Zeus vertrok 27 Aug. van Piraeus Zante. (Zeepost). VOGELENZANG. ZONDAG, half 8 Vroegmis, 10 uur Hot1-'/ mis; 's middags half 2 Catechismus, half 1 oefening van den Kruisweg. MAANDAG; Dinsdag en Woensdag de H-"' Missen, te half 8 en 8 uur. DONDERDAG, te hajlf 8 eu 9 uur; te 9 uü' gezongen H. -Mis voor de leden van de Br09' derschap der Ged. Aanbidding; 's middags Va 6 tot 7 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG en Zaterdag de H. Mis te W 8 en 8 uur. Woensdag en 'Zaterdag te half 12 Cat® chismus. De gebeden worden verzocht voor: Petronella Kortekaas hvr. van Petrus Kost8 die met de laatste H. Sacramenten der St°' venden is voorzien. Helaas! ja.... Macanby is een zeer ge slepen booswicht. En zich weder tot Patrick wendende, vroeg hij: Hebt gij geen andere plannen! Ik wil mijne zuster en mijne verloofde terugvinden. Hebt gij eenige inlichtingen omtrent haar! Ik weet dat zij in Drury-Lane wonen. Jack scheen na te denken. Na verloop van een paar minuten hernam hij: Ik ben gelijk gij weet aan de kinderen van mijn armen vriend Lindley gehecht. Be schik derhalve over mij. Ik zal u behulp zaam zijn in uwe nasporingen, en, ik wensch niets liever dan n te zien slagen. O, heb dank Jack, heb dank! riepen de beide jongelieden. Patrick was minder in zijn schik. Die man joeg hem vrees aan. Onwillekeurig trad het vreeselijke tooneel in de grot van Connaught hem weder voor den geest. Hij deed eene nieuwe poging om dit nit zijne gedachte te verbannen en hernam, zich tot zijne broe ders wendende: Zoodra de geliefde meisjes wedergevon. 'den zijn, zullen wij Londen verlaten, die ■tad, waar de Ier beschimpt en veracht wordt. Waar zullen wij heengaan! vroeg Ja mes. In Connaught.... naar Fallmoore, ons geboortedorp. Gij vergeet, broeder, dat Fallmoore niets meer is dan een puinhoop. Ik vergeet niets: Fallmoore is uit zijne puinhoopen verrezen. Hugues en James deden een uitroep van verbazing hooren. Jack Thowless 6cheen verrast. Wie heeft dat mirakel tot stand ge bracht! vroeg hij met een valschen glim lach. Het goud, antwoordde Patrick koel. Het goud!het goud van Robert O'Connor! het goud van den tiran? Het mijne, Jack. De oude paddy sprong op. Zoo, zijt gij rijk? Wie zon dat vermoed hebben? God heeft een schat op mijn weg ge. plaatst. Van dien schat wil ik niet alleen genieten: mijne bloedverwanten, mijn land- genooten hebben er zoowel recht op als ik. Gij vooral, Jack, zult er een deel van ont vangen. Zijt gij bereid ons naar Ierland te vergezellen? De voddenraper schudde het hoofd en zei: Ik dank n voor nwe goede bedoeling, maar ik kan nw aanbod niet aannemen. Op mijnl eeftijd verandert men niet op eens al zijne gewoonten. Ik zal te Londen sterven, waar ik meer dan dertig jaar geleden heb. Gij zult tenminste eenige honderden ponden aannemen!.... Niets! antwoordde de oude paddy. Patrick drong vruchteloos aan. Onze vriend is onbaatzuchtig, merkte Hugues aan. Hij zal niet toegeven. Wat is hem aan rijkdom gelegen! Wat hij bezit is hem voldoende. 4 Ik hoop die halsstarrigheid wel te zul len overwinnen, hernam Patrick. Maar ge noeg! Ik ga u verlaten; dringende zaken roepen mij; wij zullen elkander morgen we derzien. Waar logeert gij? vroeg James. Morley's Hotel, Trafalgar square. Een vorstelijk hotel, mompelde Hugues. Patrick verstond deze bemerking niet. Hij ging naar de deur. Alvorens er den drempel van te overschrijden, keerde hij zich naar Jack. Vergeet uwe belofte niet, zeide hij. Wij rekenen op u voor het onderzoek van Drury Lane Ik ga aanstonds op weg. Ik heb talrijke vrienden dien kant uit. Wees gerust; mor gen zal ik u goede tijdingen mede te deelen hebben. God geve het! antwoordde Patrick op het portaal verdwijnende. VII. IN HET ZWARTE KONIJN. lEen uur na het zoo even door ons be schreven tooneel trad Jack Thowless de be ruchtste kroeg van Whitehall, het Zwarte Konijn, de gewone vergaderplaats der dieven en vagebonden der wijk binnen. Binnenkomende liet Jack een vluchtigen blik weiden langs de tafels, waar die ge heele bevolking, verstompt door de gin en de whiskey, verdierlijkt naar de ziel en het lichaam, zich bewoog, raasde en tierde, vloekte en zong, en een glans van genoegen vertoonde zich op zijn gelaat. Zij zijn er, prevelde hij; ik vermoedde het wel. Hij schoof zonder veel beweging te maken tusschen de drinkers door en naderde twee mannen, die in een donkeren hoek voor een groote flesch whiskey zaten. Een hunner hief het hoofd op en riep, hem herkennende, nit: Kijk, daar is onze waarde Jack! Ik zelf, Shoking. Ik dacht dat gij in Ierland waart; het is meer dan een eeuw geleden sinds men u hier gezien heeft. Jack legde twee vingers op zijn lippen. Zachter, sprak hij; zachter! Wat vreest gij dan! Van ulieden niets; maar de politie houdt het oog op het Zwarte Konijn gevestigd en wie weet of zich hier niet tusschen deze j menigte een vermomde politie agent be vindtWij moeten in ieder geval voor zichtig zijn.... Maar hoe gaan de zaken! vroeg hij. Slecht, zeer slecht. Dus ontbreken de shillings in nw zakken! Geer. penny, gromde Shoking. Volslagen gebrek aan alles, zeide zijn kameraad. Daar moet in voorzien worden, her nam Jack. Wij verlangen niets liever, maar h Ik kom er u de middelen toe versch»1 fen. k, Dat is goed! Wij zijn te uwer bescbi* kingBeveelhebt gü ons bloed n^ De oude Ier glimlachte en antwoord^ Ik heb enkel nw goeden wil en d0< noodig. a Beschik over ons, Jack.... Het hetr® dus een onderneming! Natuurlijk! Wanneer moet zij plaats hebbent Reeds heden avond. Geef ons in dat geval de noodige 0 derrichtingen: wij zullen ze letterlijk opv gen. v, Zachtjes aan, hernam Jack; de z»% die ik n voorstel, is van het grootste wicht. Alvorens een vast besluit te nötf wil ik een weinig overleggen..., ik een opperhoofd der Wrekers spreken, de belangen van Ierland zijn er bij betr ken. De man, dien wij onschadelijk maken, is een zeer onverzoenlijken vijand White-Boys; hij ifl rijk, zijn dood zal o»0 onze broeders voordeel aanbrengen. Doe wat gij wilt, Jack; gij kunt op rekenen. -M Ik verlaat u; over een nur zal ik zijn. Ik behoef n geen geheimhouding oy leggen. (Wordt vervolgd'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10