STADSNIEUWS. BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT LilSE e.o. UIT DE ZAANSTREEK. NIEUWS UIT DEI OMTREK Ons Weerbericht. met houweel De Arbeid, van Toon Uupuis, een uitnemenden indruk. Haarlsmschs Allsdagjes No. 931. HET PENSIOEN VOOR DE 70-JARIGEN. Nog telkens krijgen wij bezoekers, die zoo waar ons om advies komen vragen omtrent het pensioen voor 70-jarigen. Natuurlijk sturen wij hen nu Al maar naar de „tusschenpersonen", wier namen en spreekuren wij in de courant van Woens dag hebben vermeld. Gisteren meldden wij dat mej. FleisehV man als „tusschenpersoon", d.w.z. als geef ster van inlichtingen om de mensehen op den weg te helpen, heeft bedankt. Het ligt nu op den weg dergenen, die meenen in aan merking te kunnen komen voor een benoe ming in deze vacature, bij den Minister te solliciteeren: wij gelooven dat de beste weg daartoe is, zich bij den burgemeester schrif telijk aan te melden, die de voordracht aan den Minister opmaakt. Onze rechtsehe mannen uit de sociale ac tie komen hiervoor, dunkt ons, het eerst ih aanmerking. Zij dienen zich niet te onttrek ken, anders loopt men gevaar dat het gaan zal zooals te Amsterdam, waar de „tusschen personen" zoowat allemaal socialisten zijn.... wat natuurlijk tot allerlei ongewenschte ge volgen leidt! AMERIKA. De gebeurtenissen in Mexico wijzen er op, dat Amerika's invloed in dat land steeds grooter wordt. ENGELAND. Asquith is door een paar kiesrechtwijven aangevallen. FRANKRIJK. Bérenger's artikel over de pntbiooting van Frankrijk's Noordergrens wekt levendige belangstelling. FRANKRIJK. De verdediging van Frankrijk's Noordgrens. Wij hebben dezer dagen medegedeeld hoe 3e ïYansche Senator Bérenger in een zeer veel indruk-makend artikel onlangs mededeel- 3e dat de noordkant van Frankrijk, tegenover België en Luxemburg, zoo goed als onver dedigd en open ligt, zoodat bij een even- tueelen oorlog Duitschland van dien kant zon der slag of stoot in het hart van Frankrijk ko men kan. De Temps heeft nu die zaak eens onder - Bocht en stelt haar lezers gerust met de verzekering, dat de generale staf de moge- Hjkiheid van een aanval van Duitschland van het noorden uit overwogen heeft. Het Fransche noorderleger, zoo zet de Temps uiteen, zou, in Henegouwen en Pi- icardië optredende, als voornaamste concen tratie- en ravitailleeringslinie de verbindin gen Parijs, St. Quentin, Maubeuge en Parijs, Boassons, Laon, Hirson hebben. Langs de stra- Itegisohe lijn St. Dizier, Ste. Menehould, Amagne, Hirson zou het leger zoo noodig ver sterkt kunnen worden door troepen, komende uit de streek St. Dizier, Vitry. De vesting Maubeuge en het fort Hirson bestrijken die .wegen met hun kanonnen en zouden belet ten, dat de vijand bij zijn opmarsoh naar Pa rijs van levensmiddelen voorzien werd. Aan den anderen kant kan het gebied van Givet de Franschen in staat stellen op ernstige wijze 's vijands flank of zijn achterhoede te bedrei gen en de verdedigingswerken op de hoofd- v er bindingslij n Keulen, Luik, Namen, Char leroi of Namen-Hirson te verwoesten, i De Temps is van oordeel, dat er dus geen beden is aan pessimistische opvattingen veel géwicht te hechten. De Fransche noordgrens Is beschermd zooveel ze dat zijn kan. Al Vallen ze niet in het oog, daarom zijn de ver dedigingsmiddelen niet minder reëel. t Er zal over deze historie in de Kamer [geïnterpelleerd worden. AMERIKA. De Vereenigde Staten en Mexico. 't Wordt dan toch hommeles tusschen de |Vereeiiigde Staten en Mexico 1 Huerta heeft |'-n slotte, zooals wij gisteren mededeelden, felle voorstellen van Wilson verworpen, en "fiu heeft de Amerikaansehe regeering alle Amerikanen gewaarschuwd Mexico onmiddel lijk te verlaten. De president heeft ook het ïzantsohap en de consuls opgedragen aan ie burgerlijke en militaire ambtenaren te weten, dat Amerika hen verantwoorde lijk zal stellen voor alle letsel aan Amerika nen of hun bezittingen toegebracht. De consuls te Mexico moeten alle hulp verleenen aan Amerikanen, die Mexico ver- toten. Zij moeten hen van reisgeld voorzien en de consuls moeten, zoo noodig, ook vreem delingen helpen. Volgens een telegram uit San Antonio zijn, daarenboven ingevolge een van Washington uitgegeven bevel, de infanterie de cavalerie en een batterij artillerie in allerijl naar de Mexioaansche grens gezonden. Een gedeelte dezer strijdmacht nam een stelling in tegen over Brownsville, waar de strijdmacht der Mexioaansche opstandelingen zich bevindt. [Ben ander gedeelte bevindt zich tegenover het hoofdkwartier te Laredo van de troepen der Mexioaansche regeering. Duizend man aanvullingstroepen staan gereed om te ver dekken. Een telegram van vanmorgen zegt nu weer dat Huerta 'noodgedwongen heden zal toe geven. We zullen afwachten. Gemengde Berichten. De kiesrechtvrouwen. Uit Elgin (Enge- tond) seint Reuter: Terwijl Asquith. te Los- liemouth aan het golfspelea was, werd hij Bvallen door twee kiesrecht vrouwen, grepen hem vast, trokken hem in het |*ond en sloegen zijn hoed ai. Asquith's lochter schoot haar vader te hulp. Twee letectives brachten de kiesrechtvrouwen het politie-bureau. De toeschouwers louwden de kiesrechtvrouwen uit en riepen [(Smijt ze de zee in." Verduistering op groote schaal. Te Sélslngfors zijn bij het filiaal van de Deut sche Allgemeine Eleotricit&ta Gesellschaft" Verduisteringen, die meer dan 200.000 mark' bedragen, (ontdekt. De administrateur Tegner ka de kashoudster werden gearresteerd. UIT DE STAATSCOURANT. iBij Kon. besluit van 27 dezer zijn, met ingang van 1 October, benoemd: tot leden van den pensioenraad voor de gemeente-ambtenaren, mr. Th. H. de Mees ter, dr. J. Ooert, mr. J. A. Loeff, jhr. mr. S. Laman Trip, respectievelijk lid en voor zitter en leden van den pensioenraad voor. 'burgerlijke ambtenaren en van den mili tairen pensioenraad, en mr. L. A. Bybau, secretaris van de gemeente Delft; tot voorzitter van den pensioenraad voor de gemeente-ambtenaren mr. Th. H. de Meester, voorzitter van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren en van den militairen pensioenraad. HET VREDESPALEIS. In aansluiting met wat wij gisteren al meldden, zij hier nog over de opening vae het Vredespaleis het volgende medegedeeld: Ten half drie kwam in de groote recht zaal van het Vredespaleis in tegenwoordig heid van H. M. de Koningin, H. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. den Pries en een 4 a 500-tal genoodigden hijeen, de heeren al len in groot amhtscostuum of in rok en witte das, de dames in schitterende toiletten. Op de galerij waren een dertigtal plaatsen voor de pers gereserveerd. Bij het binnentreden van de Koninklijke familie welke aan den ingang van het ge bouw ontvangen werd door den voorzitter en den secretaris van het bestuur der Car- negie-stichting, den minister van Staat jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek en mr. R. J. H. Patijn, hief een a capellakoor, onder leiding- van Ant. Averkamp uit Amsterdam, het Wilhelmus aan. Tot bijwoning der plechtigheid waren uit- genoodigd, behalve de heer en mevr. Car negie en de ministers, hoofden de* departe menten van Bestuur, de hoofden der- gezant schappen, geaccrediteerd bij het Nederland- sche Hof, tevens als zoodanig leden van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage, met de eerste secretarissen van hunne legatie, en de 40 scheidsrechters in het Hof van Arbitrage uit alle wereld- deeleu. Voorts waren genoodigd de leden van den Raad van Toezicht der Carnegie-stieh- tieg, een zeker aantal leden van de Staten- Geueraal en van den gemeenteraad, met burgemeester en wethouders, vertegenwoor digers nit de hoogste staats- en rechtscolle- giën, enkele hoogleeraren op volkenrechte lijk gebied in ons land en hooge burgerlijke autoriteiten. Het a capellakoor voerde ook tijdens de plechtigheid eenige oud-Holiandsche liede ren nit. Deze plechtigheid was gelijk reeds ge meld van zeer eenvoudig karakter en be stond uit twee redevoeringen, een van den voorzitter van het bestuur der Carnegie- stichtieg ter overdracht van het Paleis en eene van den minister van Buitenlandsclie Zaken, voorzitter van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage, ter aanvaarding van het gebouw. Hierna sprak jhr. mr. Van Karnebeek de openingsrede uit, waarop minister vaü Swinderen antwoordde. Na afloop der plechtigheid werd het ge bouw bezichtigd door de leden van het Vor stelijk Huis en genoodigden. Een feestdiner. Na de plechtige opening van het Vredes paleis had gisterenavond in de groote Rid derzaal op het Binnenhof een feestdiner plaats van regeeringswege. De hoofdtafel was gereserveerd voor den held van het feest, den grijzen, maar steeds monteren Carnegie, die geplaatst was tus- sheen de eerste vertegenwoordigers der Ned. Regeering, de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Binnenlandsehe Zaken. De overige departementshoofden en de hoofden der gezantschappen vervolgden de rij aan deze eeretafel. Reusachtige palmgroepen verhoogden on der het schitterend licht der kronen en nqk- Ujnen den luister van dit festijn, dat aange naam afgewisseld werd door zachte strijk,, muziek van het orkest. De minister van Buitlenandsche Zaken heeft aan tafel een dronk gewijd aan de staatshoofden aan tafel vertegenwoordigd. De heer Carlin, gezant der Zwitsersche staten, heeft als deken van het gezanten corps, de handhaving van- den vrede en het beginsel der arbitrage huldigende, een dronk ingesteld op H. M. de Koningin der Neder landen en het Koninklijke Huis; minister Heemskerk huldigde in een prachtige in slaande rede den heer Carnegie en zijn echt- genoote, en de heer Carnegie ten slotte heeft, in een rede vol bizonderheden over zijn le vensloop, uiting gegeven aan zijn gevoelen over het geluk, dat hem ten deel was ge vallen om een zoo mooi paleis in deze stad te hebben aanschouwd, gevoelens waarin zijn vrouw van ganseher harte deelde. De tafel was betrekkelijk vroeg afgeloopen door de receptie ten hove, die volgde. De illuminatie. Al wat in den Haag ooit is gezien van drukte en menschendrommen op de avon den van de jaarlijksche feestverlichtieg ter eere van H. M. de Koningin, is gisteren overtroffen, verre en zeer verre overtroffen. Er ie een aardige maatstaf voor de deel neming en belangstelling van de Haagsche bevolking in openbare feesten. Wanneer men hij de aanvangspunten van de lijnen der electrische tram moet wachten op een plaats, dan is er iets aan de hand, waar Den Haag zelf, niet een of meer categoriën van Hagenaars, zich mee bemoeit. Is de men- schen-„staart" eenige meters lang, dan is de belangstelling al zeer groot. Hier zijn de punten, waar men de stad de pols kan voe len ten aanzien van haar warmte voor de gebeurtenis. Welnu, zoo lang de electrische lijnen hier bestaan, is er nooit hij de eindpunten van de etadslijnen een drukte gezien als gister avond. En al die geduldig wachtenden, die ten slotte nog vervoerd werden, de talloozen die het eindelijk op een wandeling lieten aan komen zij allen zagen zich in de 6tad zelf ruimschoots beloond. Er is wel ditmaal hij zonder veel werk gemaakt geworden van de versiering en verlichting van openbare en particuliere gebouwen. Het resultaat was veelal schitterend, en de opgetogenheid van de menschendrommen naar evenredigheid. Maar den mooisten indruk gaf toch het Haagsche Bosch, dat misschien voor het eerst sedert zijn bestaan van eeuwen, vol is geweest als in de nauwe straten van onze kleine binnenstad. Hier sloot de verlichting van de lanen zich aardig aan bij die van de N. L T. 8. T. en het Lunapark; het leek of de dunnere liehtslingers daar nit die zeé van licht waren weggevloeid om zich te ver eenigen hij de groote vijvers, die verrukke lijk schoon waren als steeds hij het jaarlijk- sehe lichtfeest. Ditmaal was het Huis ten Bosch in heer lijke lichtlijnen afgeteekend op den nachte lijken achtergrond van het Bosch en de drommen, die onophoudelijk voortsehuifel- den, kwamen als steeds onder den machtigen indruk van deze onvergelijkelijke schoon heid, welke hoogste triomf een oogen- blik de hossende zangers stom maakte. Wel hoorde men nu en dan critiek op de gelijkenis met het bekende paleis, maar dat het prachtig was, daarover waren de mee ningen niet verdeeld. Bij al dat licht, hij al die pracht, natuur lijk overal waar maar een muziektent stond, muziek, en bovendien op vele plaatsen, waar maar even gelegenheid was voor een mobiele muzikantentroep om zich op te stel len, ja, zelfs op plaatsen waar men opper vlakkig zou zeggen, dat die gelegenheid er niet was, zooals op de stampvolle en over, overdrukke Groenmarkt. Een eigenaardig orkest zagen we op een handkar, die een pia no droeg henevens een pianist en een paar violisten. Op het oogenblik, dat wij dit vlie gende orehest zagen, stond het aan de Sclie- veuingsche Veer en trachtten enkele jonge lui rondom nog een hal te geven. Trouwens, niemand bleef buiten de feestvreugde, zelfs zij, die op de Groote Markt hun zaken te (midden van het volk hieven voortzetten, hadden hun kraampjes op vaderlaedslieven- de wijze getooid met de nationale kleuren en groenende slingers. En de koopers ont braken niet. Men zong, maar kocht ook, hoe wel het koopen gedaan was, lang voor het zingen eindigde, dat tot zeer laat werd voortgezet. De feesten in den Haag werden op den vooravond volledigheidshalve dient dit gemeld! ingezet door de R.K. Vereeni- ging voor Volkszang, waarvan een koor on der leiding van Mej. Marie van den Vijver in de Papenstraat en op het Plein een keu rig „volks"-concert gaf. De Roömsche Volks zang heeft zich daar voortreffelijk doen ken nen Een goede vondst. Gistermiddag hebben rechercheurs gedregd in een sloot, gelegen achter het weiland, dat grenst aan de Rus tenburgerstraat nabij de Van der Helststraat te Amsterdam. Men vermoedde namelijk, dat goud en zilver van diefstal afkomstig, zich in de sloot bevonden. Woensdag had men een man gearresteerd, die een zwarte tasch bij zich droeg. Hij werd namelijk verdacht van verschillende inbraken en insluipingen van den laatsten tijd. Zoodra hij merkte, dat de. politie hem ep de hielen zat, had hij het hazenpad, gekozen. Hij vluchtte langs den wég, die achter de Rustenburgerstraat langs den slootkant leidt. Onderweg zag men, dat hij de zwarte tasch in het water wierp. Het hielp hem echter niet. Een eind verder werd hij gegrepen. Gistermiddag heeft men nu in de sloot naai de weggeworpen tasch gezocht. Tegen vijf uur vond men inderdaad het gezochte. De tasch bleek volgens de Tel. o.a. een zilveren theepot en vele gouden sieraden te bevatten, die van diefstal afkomstig zijn. De herkomst der opgevischte voorwerpen zal nog nader worden vastgesteld. Men kan zich voorstel len. welke oogen de in de nabijheid kam- peerende Zigeuners opzetten, toen bleek, dat de moddersloot, waarachter hunne woonwa gens stonden, zulke schatten bevatte I Het 'hoedepennen- en bioscopegevaar. Ook de Rotterdamsche gemeenteraad heeft nu gisteren het gebruik van beschermende dopjes op hoedenpennen verplicht gesteld. Evenzoo werd aan genomen een voorstel in zake niet-toelating van kinderen tot bios- coopvertooningen. Eigen schuld helaas! Te Zuidwerding is gistermiddag de 18-jarige dochter van den timmerman G. Wijngaard van Omme- landerwijk, met haar fiets onder de tram gekomen. De ongelukkige was dadelijk dood. Het geval is volgens de N. R. Ct. aan on voorzichtigheid te wijten, zij reed naast de paardentram en hield een praatje met haar zuster, die voor op het balcon stond. Definitief gekozen. Naar men ons van be voegde zijde meedeelt is er geen beroep aangefeekend tegen het besluit van Ged. Staten inzake de Gemeenteraadsverkiezing alhier, zoodat de gekozen raadsleden thans als toegelaten kunnen worden beschouwd. KROMMENIE. Gemeenteraadsverkiezing. Te Krommenie had gisteren de verkiezing plaats voor een lid van den Gemeenteraad in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer G. Kaars Sijpesteijn. Et werden 417 stemmen uitgebracht, waarvan 146 op den heer H. Alberts (A. R.), 157 op den heer A. Dral (lib.) en 114 op den heer G. Jur- riaans (S. D. A. P.) Zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de beide eerst- genoemden. SCHOTEN. De verordening inzake Vergun ningsrecht. Gisteravond vergaderde in het café Staal, .de vereeniging van vergun ninghouders, in verband met het aan den Raad aangeboden verzoekschrift. .Vijf R. K. raadsleden, de heèren v. Schie, Wolf, Steen, Cobelens en Hooy, waren op uitnoodiging te genwoordig. Nadat de heer Hooij, de belan gen der vergunninghouders had uiteen gezet, vonden zij bij üe aanwezige raadsl, te" ti ming. Omdat er nog 19 vergunningen beschik baar zijn, zal men het daarheen trachten te leiden, dat de bepaling der verordening, die als zoodanig vrijheid tot het overdoen van de vergunning waarborgt, alleen zal géiden voor de reeds bestaande vergunninghouders en houdsters. De opkomst was zeer goed. Zelfs uit oud Schoten waren vergunninghouders tegenwoordig. HEILOO. Geslaagd. Voor het akte-examen teekenen akte Mb. is te Roterdam geslaagd de heer E. Harder, van hier. VOORHOUT. Niet alledaagseh. In een schuurtje van den arbeider A. huist sedert een dag of tieq, een stekelvarken in een krullenhok. Dezen morgen kwam men tot de ontdekking dat 't beestje moeder was geworden van een vijftal kindertjes, wat zeker nog maar zel den van zoo nabij is waargenomen kunnen worden. HAARLEMMERMEER. G e mee n ter aads ve rgader ing. Gisteren vergaderde de gemeenteraad, on der voorzitterschap van Mr. A. Slob, Bur gemeester. Afwezig 'was de heer Los, met kennisgeving. Door B. en W. wordt aan den Raad aange boden, de begrooting over 1914, welke in handen van de finantieeële commissie wordt gesteld om advies. Een adres van dé onderwijzeressen der o. 1. scholen om extra vergoeding voor 'de twee uren meerderen dienst, die zij per week moeten verrichten, dan hunne mannelijke col lega's, terwijl zij ook nog één akte meer moeten bezitten dan genoemde collega's, wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. De voorzitter deelt daarna mede dat in gevolge het verzoek van den heer Overmeer in een der laatste raadsvergaderingen ge daan, in zake vrije geneeskundige hulp aan een zekere groep van personen door hem een nader onderzoek is ingesteld. Het blijkt echter dat thans daarin moeilijk eenige ver andering is te brengen, doch bij de behan deling van het reglement voor het Burgerl. Armbestuur, dat ingevolge de nieuwe Armen wet moet worden herzien, komt deze aan gelegenheid ook aan de orde en zal getracht worden daarin te voorzien. Voor kennisgeving aangenomen. Door B. en W. wordt voorgesteld aan D. Bruin te Haarlem een gedeelte gemeentelijk bouwterrein te verkoopen. Zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. Ingevolge een adres van de wed. H. Rinok om pensioen, wiens echtgenoot de gemeente ruim 34 jaar als opzichter heeft gediend, wordt door B. en W. voorgesteld, (nadat dit college was gebleken dat adressante niet viel onder de bepalingen van de nieuw aangeno men Rijkspensioenwetten voor de gemeente ambtenaren, hunne weduwen en weezen,) haar gedurende de eerste drie jaren een pen sioen toe te kennen van f 350 per jaar en daarna dit bedrag te verminderen tot op f 300. Een amendement van den heer Evelein, dooi" hem eenigszins uitvoerig toegelicht om in plaats van drie jaar, vijf jaar het pensioen van f 350 toe te kennen werd met 10 tegen 6 stemmen verworpen. I-Iet voorstel van B. en W. wordt daarna zónder hoofdelijke stemming aangenomen. Hét voorstel van B. en W. in zake de marktda gen en jaarmarkten, zooals dit ontwerp reeds in dit blad is medegedeeld, wordt onver anderd vastgesteld. De verordening betref fende en regelende het toezicht op de mark ten, alsmede de keuringsdienst wordt artikels gewijs behandeld. Art. 1, wordt aangevuld in die mate dat hierin ook wordt genoemd, honden, konijnen en pluimgedierite. Na nog eenige redactiewijzigingen en aan vullingen bij enkele artikelen wordt, de ver ordening in haar geheel aangenomen. De heer Overmeer wil hierbij tevens ter sprake brengen, het heffen van markt- gelden, hetgeen door hem, mede ook in na volging van andere gemeenten alleszins bil lijk wordt geacht. Hierover onstaat een belangrijke discus sie waarbij het idee van den heer Overmeer wordt gesteund door de heeren Kistemaker, Knaap en anderen, terwijl het bestreden wordt door de heeren 'Evelein, Kooy en anderen. Ten slotte zal dit bij de behandeling van de begrooting nader onder de oogen worden ge zien. Het bestek en de voorwaarden voor de aan besteding vain de levering van grind voor de dorpswegen en schoolpleinen, wordt goedge keurd zooals dit door B. en W. is voorgesteld. Een voorstel tot wijziging van de veror dening betreffende den Burgerlijken stand werd aangenomen zoo als dit door B. en W. werd voorgesteld. Een bedrag van f 100 zal worden uitge trokken voor belooning voor de drie ambte naren belast met het sluiten van huwelijken. Het voorstel tot het geven van straatnamen en de verordening op de straatnamen, de huisnummers en het bevolkingsregister wordt zonder eenige veranderingen van eenig aan belang, vastgesteld en goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde de nieuwe wijk- verdeeling, welke reeds in ontwerp in dit blad uitvoerig' is medegedeeld. Bij de behandeling ondergingen de voor stellen de navolgende veranderingen. .Voor den Lijnderweg, zal worden gelezen Lijn- derdijk en voor den Hagerdijk, zal Worden gelezen Huigsloterdijk. Voor de Elsbro-ekerlaan, zal worden gele zen Middelweg, terwijl hierbij nog een drie tal wegen werden bijgevoegd, die pp naam werden gesteld, n.l. den Keizersweg, loopen- de van den Sloterweg naar den Hoofdweg bij de Lijnden; de Hanenpoel, loopende van den Bennebroekerweg naar de richting 'Cruquius, evenwijdig met den Ringdijk. Ten slotte de Dr. Heijelaan, loopende van Abbenes naar den Ringdijk, thans genaamd Huigsloot. Het buurtschap bij Halfweg zal worden genaamd. Zwanenburg, zooals is voorgesteld. De lanen ondergingen geen verandering. Alleen de Elzenlaan werd herdoopt, in Ol menlaan terwijl er bijkwam de "Willigenlaan. Te Nieuw-Vennep zal de Jagerstraat wor den genoemd Rustoordstraat. Te Hoofddorp had een heele he'rdooping plaats. De Timmerlaan wördt Förtweg; de Notarislaan wordt Manegelaande Bakkers- laan wordt Parklaan; de Dokterslaan wordt Nieuwe weg; De "Smidslaan wordt Dravers- laan en de Söhilderslaan woirdi Modderpad. Aldus gewijzigd wordt de wijktferdeeluig aangenomen met twee stemmen tegen de laatste benaming, n.l. de stemmen van Je heeren Evelein en Verkuijl. Bij de rondvraag vraagt de heer Overmeer betere verlichting van den toegangsweg naai' het Station te Nieuw-Vennep door bijplaat sing van een paar lantarens. De voorzitter zegt dit toe, waarna de zitting na een dank woord en afscheidswoord aan den heer Eyker, wordt gesloten. HALFWEG. Met verlof. De heer A. B. Michielsen, burgemeester dezer gemeente is voor een week naar België afgereisd. NOORDWIJK VIERT HET ONAFHAN- KELIJKHEIDSFEEST. Wij gaven gisteren reeds een uitvoerig verslag van de feestelijkheden, welke hier in den morgen plaats hadden. Hieronder laten wij nog een en ander volgen over de mid dagfeesten Om half drie werd het feest voortgezet» Ieder ging „naar zee". Daar toch zou de lan ding plaats hebben van den Hertog van Brunswijk. Weldra kwam een renbode (voorgestelc door den heer A. J. y. d. Berg) in galop naai Noordwijk-Binnen rijdeD, mededeelende, dat een Engeisch oorlogsschip (een sleepboot) voor den wal lag. Deze mededeeling werd gedaan aan den Ambachtsheer (voorgesteld door den heer D. van Konijnenburg) en de te Noordwijk-Binnen wonende leden van het dorpsbestuur. In draf ging het toen langs den kortsten weg naar zee. En werkelijk: de sleepboot (bet Engelsche oorlogsschip) lag voor den wal. Het gebulder van twee ka nonnen, op bet strand geplaatst, begroetten den Hertog van Brunswijk Oels (voorgesteld door den beer A. van Beelen Wz.). De her tog begaf zich met zijn gevolg in de sloep. Het strand genaderd, beklom hij den dorps wagen, getrokken door drie paarden .(voerman de heer A. van Rijn). Op bet strand werd de hertog toegesproken dooi' het lid der dorpsregeering, Maarten Kruiji (de heer H. Vegt). Inmiddels was het aantal nieuwsgierigen zóó groot geworden, dat het zwart was va» de menschen op het strand, duin en boule vard. Men reed naar de Hoofdstraat, naar het huis van Maarten Kruijt (slager Hoek). Daar sprak de Ambachtsheer de welkomst rede uit, waarna de Hertog in een toespraak het doel zijner landing mededeelt: hij is op weg naar zijn hertogdom, om dat in bezit te nemen. De dorpspresident Maarten van Struych (de heer J. N. Baalbergen) noodig- de den hertog met zijn gevolg binnen en daar werd de eerewijn geschonken. Daarna formeerde zich de 6toet en werd een tournee gemaakt door de beide Noordwijken. In Grand Hotel Rembrandt, waar onze burgemeester gedurende den zomer verblijf houdt, bood deze den eerewijn aan, nadat hij een korte begroetingsrede bad uitgespro ken, waarop de Hertog antwoordde. Aan het slot van den rondgang reéd de stoet „Huize Offem" binnen, alwaar D- Graaf van Limburg Stirnm den Hertog wel- kqm heette, en eerewijn werd aangeboden. De beer A. Dorsman dankte namens da besturen van de O. V. voor de gulle ont vangst, en bracht hulde aan den heer Graaf van Limburg Stirum, wiens voorvader lid was van bet Driemanschap. 't Was intusschen vrij laat geworden. D' stoet werd den ganscben weg langs verge zeld door een drom belangstellenden, ter wijl weer anderen een goed staanplaatsj* hadden uitgezocht, om te kunnen zien. De optocht, die zeer goed geslaagd mag beeten, en algemeen in den geest viel, was afgeloopen. Allee is in de beste orde gegaan, dank zij het beleidvol optreden van onzo politie, ondeT leiding van den inspecteur van politie. Crescendo, als altijd onder de kranige lei- dig van haar directeur den beer G. Ver- hey, heeft zwaar werk gehad: zoo'n tippel door de beide dorpen valt niet mee. In den avond was er te Noordwijk-aan- Zee weer groot feest, geororganiseerd door de Noordwijk-aanvZeescke Oraiije-Vereeni- ging. Er werd een fakkeloptocht gehouden» waaraan klein en groot, dorpeling en bad' gast meedeed. Met de muziek (Beiersche ka- pel) voorop, trok men door de straten en langs de boulevards. Overal werd vuurwerk afgestoken. Kwistig was men in vele hotels en pensions met het branden van bengaalsch of magnesiumlicht. Voortdurend hoorde men- he t geknetter der vuurpijlen, die werden af gestoken, Noordwijk-aan-Zeeëre, nog ver sterkt door velen van Noordwijk-Binnen» vierden feest, dat was aan alles te zien. Een prachtig vuurwerk op bet strand be sloot bet sehoone feest, dat begunstigd door schoon, doch warm weder, prachtig van stapel is geloopen, weer tot het verle den behoorde. BURGERLIJKE STAND. HAAL.LIEDE EN SPAARNWOUDE» Ge' boren: z. van J. J. de Vrie3 en W.Kleijn- d. van S. de Jong en D. Ekkerman. d. van S. van der Peet en V. van der Geest. z. van J. Terpstra en G. Wie- linga. z. van O. Oost en N. van Keulen j z. van J. Dekker en J. Moorman. Overleden: Oornelis van Velzen, 60 jaar. Alida Johanna Visser, 26 jaar. WATERSTANDEN. 30 Augustus. Hoogwater. IJMUIDEN, v.m. 1 uur 43 min.; n.m. 2 uuf 7 min. KATWIJK, v.m. 1 uur 18 min.; n.m. uur 42 min. Laagwater. IJMUIDEN, v.m. 10 uur 7 min.; n.m. 0 uur 43 min. - KATWIJK, v.m. 9 uur 47 min.; n.m. uur 23 min. Offieiecle telegrafische opgave van het Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand, Horta 768.0. Laagste barometerstand, Clermont 756.0' Zwakke tot matige veranderlijke wind, nemende bewolking, waarschijnlijk hier daar regen of onweer, zelfde temporat11 1 T 'UK. V*'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2