DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, BON Domine, salvam fac Reginam nostram! STADSNIEUWS. Bioscoop „U n i o n" gebouw St, Bavo, voor Matênéo's Zaterdagavondpraatjes. KinderhuSsvest 28-S1-33, Haarlem ÉS LAK). ZATERDAG 30 AUG. 1913 3 25 i&BONNEMENTSPBUSi emr rnsanöen voor Haarlem ƒ1.85 Voor de plaatsen, vaar een afrent la geveetfjp! (kom Oer gem.} 1.35 Voor de overige plaateen in Nederland fcanoo per poet - 1-80 Afzonderlijks nummer» 0.03 Bureaux van Redaefie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1425* PRIJS DER ADVERTENTIENi Van I—t regel* 80 eent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 el Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Buitenl 80 el Dienstaanbiedingen 25 el (6 regels), driemaal voor 50 el ft contant). STTLDEN bfi levenslange onge schiktheid tot verken. GULDEN bg ever lijden, Alle betalende abeenifa en dit blad. dlc la bel bedt «ener GULDEN ba Verlies vaa ces band of voel «Sn, sQn volgeac ie bepallagea ep de pollmee vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bB <füf| GULDEN ba fftfl SULDEN ba verlies van ||||1 verlies van ft11 Ma oog. mW «"daim. UU vfrvim GULDEN bB verlias ven één anderen De aHkeerfag deser bedragen wordt gegarandeerd deer ie Maatsehappa JdollaaJsebe Algemeena Pit nummer bestaat uit uijf bla den w. o. de Officieele Kork- lijst en net Geïllustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. AGENDA. 31 Augustus. Gebouw St Bavo 8 uur Biosc.- TJnion. Voorstelling. Bakkers. BLOEMENDAAL Hotel Duin en Daal Eiken dag van 3—5 uur Matinee In den Hout 8 uur Haarlem's Muziekkorps. Concert. Sociëteit „Trou moet BI ij eken" 8X uur Haarlem's Muziekkorps. Concert. AGENDA. 1 September. Gebouw Sint Bavo Bioscoop-Mij. (Jnion. Voorstelling. Ondersteuningsfonds. Sociëteit Trou moet Blycken 3 uur Haarlem's Muziekkorps. Concert. Viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, door de Vereeniging „Konin ginnedag". Teylers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 19). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Eiken dag. Apoll o-theater Bartel jorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. De Kroon Smedestraat BV* uur Bi oscoop-v oorstelling. In bet veelbeteekenend afscheidswoord, dat onze Nederlandsche kardinaal na zijn rondreis door ons vaderland richtte tot de Nederlandsche Katholieken,.riep Z. Eminen tie nog eens voor allen die zijn woorden zouden lezen die vaststaande waarheid in het geheugen: hoe beter Katholiek, des te trouwer onderdaan van onze welbeminde Koninginne Inderdaad, zoo is het. Onze trouw en liefde voor Koningin Wil- helmina, onze eerbied voor de Landsvor- stinne en onze vereering voor Haar en Hare familie immers wortelen niet in een gevoel van. noodzakelijkheid, steunen niet op histo rische gronden of op utiliteitsoverwegingen, Haar zijn het gevolg allereerst van onze overtuiging, die weer voortvloeit uit de Ka tholieke leer dat wij in geweten verplicht zijn de Draagster van het wettig gezag te gehoorzamen, en Haar gehoorzaamheid te betuigen 1 Katholiek, dat is synoniem met Oranje- lievend. En geen beter, en krachtiger verdedigers van het gezag, van Troon en Vorstenhuis, dan het katholieke volk dat immers in Hare Majesteit de Koningin de vertegenwoordig ster ziet van God, die aan Haar mét de kroon ook de macht heeft gegeven, gezag te voe ren over het Nederlandsche volkl In deze dagen, nu dat gezag wordt aange vallen van alle kant, nu zelfs de erkende tegenstanders van God en gezag zich drin gen naar den troon van Haar, die in Godes naam gezag voert over Nederland's volk, nu is het met te méér liefde en aanhan kelijkheid, dat wij ons scharen rond de Vor stinne, die ook door Hare afkomst en Haar stamhuis het symbool is van de grootheid en den roem des vaderlands 1 Vooral doen wij dat op een dag als die van morgen, nu de Koninginne verjaart, en die verjaring met recht een feestdag is voor alle nobele, loyale vaderlanders, die in de onverbreekbare eenheid van Nederland en Oranje terecht de glorie zien en den waar borg van de toekomst des lands 1 Aan de Koningin brengen wij, op Haar geboortedag, die immers voor iedereen een feestdag is, de betuiging van onze liefde, van onze aanhankelijkheid, van onze trouw, de betuigingen ook van onze beste wen- schen voor Haar geluk als echtgenoote, als vrouw, als moeder En wij knielen neer voor Dengene, die de bron is van alle gezag op aarde, Dia de koningen stelt om Zijn volkeren te lei den, en wij vragen met de Heilige Kerk' voor onze Koningin geluk en zegen, heil en voorspoed als Vorstin, als vrouw, als moeder; „Domine, salvam fac Reginam nos tram": Heer, bewaar onze Koninginne, schenk haar geluk en wijsheid, zegen Haar en Haar huisgezin, tot heil van het volk van Nederland! Haarlemscha Alledagjes No. 932. WAAR IS DE PRINSESSEKADE? Waar is de Prinsessekade? Tien tegen één, dat de meeste Haarlemmers en Heem stedenaren het niet weten. Laten wij het dan eens vertellen en wij verzoeken om het goed te onthouden, want èn post èn vreemdelingen hebben een last van je welste met deze straat. De Prinsessekade dan loopt vanaf de Schouwtjesbrug, parallel met de Leidsche Vaart naar het zuiden. Het is dus feitelijk gemeente Heemstede, maar zeer velen zet ten ^p brieven enz. als postadres: Haarlem. De post te Haarlem bezorgt dan ook deze wijk. Vroeger heette de Prinsessekade: Oranje kade, doch aangezien er in Haarlem ook een Oranjekade bestaat, heeft het gemeentebe stuur van Heemstede dezen naam veranderd in Prinsessekade. Velen weten dit niet en schrijven nog Oranjekade, waarvan dan het gevolg is dat de post de poststukken op de Oranjekade, alhier, bezorgt, waarvan wederom het ge volg is: groote vertraging in de bestelling met de noodige onaangenaamheden. Hetzelfde geldt voor de Prinsessestraat, vroeger Oranjestraat De Prinsessestraat loopt van de Prinsesse kade naar het Oranjeplein. PERSONALIA. De rijksklerk 3e klasse der belastingen R. S. van Zanten, thans tijdelijk ten kantore alhier wordt met ingang van 1 Sept. a.s. definitief werkzaam gesteld. R.K. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Donderdag op den Patroonsdag hield de R.K. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel „St. Augustinus" hare maande- lijksche vergadering. - De Voorzitter opende met een hartelijk' woord de vergadering en constateerde met vreugde dat niettegenstaande het prachtige' avondweer, de opkomst schii.erend was, ter wijl tot zijne niet minder groote blijdschap wederom nieuwe leden konden worden geïn stalleerd. Bedroeg liet aantal nieuwe leden ter vorige vergadering reeds negen nu wa ren er niet mincler dan vijftien. Deze me- dcdeeling werd met applaus begroet. De secretaris las hierna de notulen, wel ke ongewijzigd werden geaccepteerd. Me degedeeld werd dat niet, zooals ter vorige vergadering door den afgevaardigde der Trammannen was medegedeeld een petition nement door de Ned. Vereeniging vanSpoor- en Tramwegpersoneel op touw was gezet om bij Z.E. den Min. van Waterstaat aan te dringen op wettelijke vaststelling eener pensioenregeling voor 't Trampersoneel doch dat de Ned. Ver. eene adhaesiebetui- ging zal richten tot de regeering, met de bekende motie Duijs, in welke motie op die wettelijke regeling wordt aangedrongen. Ook was verkeerd toegelicht, dat het Hoofd- Bestuur de leden krachtig aanspoorde op dit petitionnement te teekenen, juist het te gendeel is waar, ofschoon elk zoor zich hierin vrij blijft. ten tweede werd medegedeeld, dat gele genheid bestond zich te abonneeren op de „R.K. Vakbeweging" waarvan de prijs voor aangeslotenen 30 ct. per maand bedraagt, ten derde dat op Zondag 14 September a.s. te Zwolle eene vergadering zal worden ge houden van Werkplaatspersoneel, ten vier de dat wederom steun zal worden verzocht voor de stakers der Ned. Fabriek van Spoor wegmateriaal en andere werktuigen te Am sterdam, en ten vijfde dat van 13 tot 21' October te Amersfoort in 't St. Clemens- retraitehuis, eene retraite zal worden ge houden voor Spoor- en Tramwegpersoneel, tot deelneming waaraan bijzonder werd op gewekt. Hierna had de installatie plaats der 15 nieuwe leden met een hartelijk woord door den Voorzitter en een opwekking tot alle leden om ieder 'een nieuw lid aan te bren gen. Het ledental van den Bond telde vol gens mededeeling uit het jongste orgaan op 1 Juli 1.1. 4705 zoodat verwacht mag wor den dat voor het einde van dit jaar het vijfde duizendtal vol zal zijn. Thans waren aan de orde eenige tram zaken welke in den breede werden bespro- i ken. j In hoofdzaak werd besproken de verhou- J ding van Zondags-conducteurs tot hulp-con- ducteurs alsmede het dienst doen van oon- I ducteurs als wagenvoerders, en het verrich- ,ten van conducteursdiensten door personeel der C. W. S. der H. IJ. S. M. Besloten I werd na uitvoerige bespreking, dat het be-' jstuur maatregelen zal nemen om te trach- i ten aan de geuite wenschen en grieven tege- j moet te komen. Na de rondvraag werd de vergadering met den christelijken groet ge- sloten. INTERNATIONALE BAKKERIJTENTOON STELLING. Bij het uitvoerend comité zijn nog ingeko men als prijzen voor de Internationale Bak kerij-tentoonstelling van de vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende ge meenten en tot bevordering van het vreem delingenverkeer, een zilveren plaquette, ten tweede van de Haarlemsche Bakkerspa- troonsvereeniging een zilveren lauwerkrans en de som van f 10 voor den gezellenwed- strijd. Vermelden wij nog, dat de jury zal be staan uit de volgende heeren: jurybestuur: A. F. O. Morlang, voorzitter; Jac. v. d. Werff Wz., wethouder der gemeente Zand- vóort en G. de Vries Gz. Leden: C. J. van Velzen, uit Leiden; M. P. Benraadt Sr., J. Kalb, L. J. Lauret, Am sterdam, directeur N. V. Polak en Schwarsz, Zaandam, P. A. Smit Kleine, directeur der Kennemer Electrische Centrale, G. P. H. Houben, werktuigkundig ingenieur-directeur der gemeente gasfabriek en waterleiding te Heemstede, S. P. van Thiel, voorzitter afd. Haarlem Banketbakkerspatroonsvereeniging MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In het Museum van Kunstnijverheid zal op algemeen verlangen de serie platen uit Ned.-Indië uitgegeven door de firma Klei- nenberg, Boissevain en Co., die zooveel be langstelling heeft getrokken nogmaals te be zichtigen zijn. Een tentoonstelling van medailles en pla ketten is in voorbereiding; op deze ten toonstelling zullen ook buitenlandsche artis- ten Duitsche, Fransche, Belgische, Zwitser- sche en Engelsche vertegenwoordigd zijn. Zondag a.s. i3 jje toegang kosteloos van i 10—4 uur. j HET NIEUWE VAANDEL DER HAARD, i PROCESSIE VAN O. L. VR. TER NOOD. I In ons Zondagsblad van heden is opge- nomen een mooie kiek van bovenstaand vaandel, door de offervaardigheid der pel grims bijeengebracht. Het werd zoowel ontworpen als op mees. terlijke wijze uitgevoerd op de ateliers der firma Rietfort, alhier. Het geheel getuigt van een goede opvatting en fijnen smaak en zal zeker de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood in groote mate opwekken. Aanstonds bij bezichtiging valt het oog op het schoone medaillon, voorstellende de eenige oude voorstelling der H. Maagd, vol medelijden ziende op het Goddelijk Kind, dat Zij in Hare armen draagt, en staande in de ruïnen der oude kapel, zooals Zij daar gestaan moet hebben van 1573 tot 1637. Het medaillon wordt omslingerd door kamper, foelieranken. De H. Maagd Maria verzinne beeldend, waarin geschreven staat: „Sancta Maria, Virtutis Exemplum": Heilige Maria, Voorbeeld van deugd. In de zijkanen staan te midden van rozen- takken, de H. Elisabeth en H. Barbara, als Patronessen der parochie, waaronder links sneeuwklokjes en rechts crocussen zijn aan gebracht, waarin de woorden „fides" en „laetitia" wijzen op het vertrouwen en de blijdschap. Onder in het middenvak staat de olijf, geflankeerd door tulpen en hyacinthen, als symbolen der hoop spes, gebed oratie, en macht: potestas. Het geheel is een fraai kleurenspel op witte en gele zijde, waarho ven op blauw lambrequin de woorden: Haar lemsche processie van Onze Lieve Vrouw ter Nood. AANBESTEDING. Gisteren werd door de directie der Marine te Willemsoord aanbesteed de levering van op ZONDAG 31 Augustus 2 uup en 4 uur. Op vertoon dezer BON Entrée lste rang Kinderen 10 ct. Volw. 15 ct' 2de o ct. 10 ct. Zie verder advertentie in dit blad. 48,000 K.G. zachte tarwe. Minste inschrijver; was de heer H. H. van Waveren, alhier, voor 13.47 per 1000 K.G. GARNIZOEN SBERICHTEN. De bij het 21e reg. Inf. tot kapitein be noemde le luit.-adj. H. W. van Aerkwijk, van het regiment grenadiers, komt te Den Helder in garnizoen. BADEN. In het douchebadhuis aan den Kouden- horn zijn in den afgeloopen week 716 en i» dat aan het Leidscheplein 1230 baden ge nomen. KENNISGEVING. De burgemeester van Haarlem brengt bi) deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de op den 28 Augustus j.l. executoir verklaarde kohieren No. 4 en 5, op de bedrijfsbelasting dezer gemeente, dienst 19131914, op heden aan den Ontvan- ger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. PROGRAMMA van het Concert op Zondag 31 Augustus 1913, 's avonds kwart over 8 uur, te geven! door het Orkest der Concert-Vereeniging Haarlem's Muziekkorps, directeur de hem:, Oh. P. W. Kriens, in de Sociëteit „Trou moet Blijcken": 1. Cornelius Marsch, Mendelssohn, 2. Ou verture „Peter Schmoll", Weber; 3. Fan* taisie de l'opéra comique espagnole „El Me* todo Corritz", Ileo. 4. Scène et valse de l'opéra, „Gretna Green", Giraud. 5. Fanta sie aus der Oper „Die Zigeunerin", Balfe. 6. „Tutti in Maschera", Italiaansche ouver* ture. Perdrotti. 7. a. Ave Maria, Gounod; b. Menuetto, Paderewsky. 8. Gilda Walzer aus „Der Vice-Admiral", Millöcker. 9., Gran de faqtaisie de l'opéra comique „La belle: Hólène", Offenbach-Coenen. Voor het matinée op Maandag 1 Septem ber luidt het programma: 1. Volksliederen. 2. Marche Militaire, Kriens. 3. Ouverture zum Namenstage Kan ser Franz, Beethoven. 4. Vorspiel zum Büh* nenweihfestspiel „Parsifal", Wagner. 5. Bal« let de l'opéra „Les Vêpres siciliennes", Ver* di. 6. Ouverture „Le Père Gaillard", Reber. 7. Fantaisie de l'opéra comique „Les Contet de Hoffmann", Offenbach. 8. Walzer aus der operette „Die keusche Susanna", Gilbert. 9. Fantaisie de l'opéra „Le Postillon de Lon- jumeau", Adam. cccv. Hoe de weerprofeten ten slotte nog gelijk hebben gekregenen wie van het mooie weer bovenal profiteeren.Hoe wij ten langen leste ons moeten gaan schamen over onze eigen stad, en een va canliedagje méér dan waarop gerekend was. Een denkbeeld aan de hand gedaan, en hoeveel moeilijker het is om zoo 'n denk beeld practisch uit te voeren, dan om het voor testellm. Zooals de weerprofeten het voorspeld heb ben, is het uitgekomen: de nazomer brengt yvarmte. En voor velen is dat nog een Keluk na den kouden, natten, winderigen •btaer dien we achter den rug hebben. Voor do bewoners van onze badplaats bijvoor beeld, die nu de laatste voordeeltjes nog •dj lings binnenhalen, als is er ook op dit •tuk meer legende dan waarheid omdat een £eel groot deel van wat een goede zomer ^°Or Zand voort opbrftngt, opgestreken wordt Oor den geduchten stroom van vreemde (APloitanten, buitenlandsche kèllners en wat iv tneer zij, die in het seizoen van Zand- ^oort zoowat een „Seebad" maken in plaats tuf een echt-Hollandsche „badplaats". In- "^•chen, we mogen toch' blij zijn met de mooie dagen die we al gehad hebben, en vooral de talrijke plaatsen in den lande die in deze dagen hun groote onafhanke lijkheidsfeesten vieren, zullen ervan profi teeren. De gedachte hieraan brengt mij na tuurlijk op de troosteloos-miserabele hou ding van ons Haarlem, dat zich door Sant poort en Velseroord, om maar alleen hier in de buurt te blijven, en overigens door zoowat alle gemeenten van ons land, in de schaduw laat zettenI Een schande voor Haarlem noemde de redacteur van onze krant van de week dat niet-feestvieren, en ik geef hem gelijk zooals trouwens de hoele burgerij doet. Meneer, zoo zei mij van. de week een conducteur van onze tram, meneer, ik word er verlegen onder als er vreemdelingen op de tram komen, en mij vragen wanneer hier in Haarlem de onaf hankelijkheidsfeesten zullen zijn! Als jeidan moet zeggen, dat we hier geen feest vieren, omdat de gemeenteraad het niet wikle, dan kijken ze je zóó ongeloovig aan, dat je je geneert voor je eigen stad! Zoo sprak die conducteur, en ik kan het mij begrijpen, want heel de stad is van diezelfde mee ning behalve de heeren van den Raad, die 't niet gesnapt hebben. Enfin, dat is nu eigenlijk allemaal napleiten en nakauwen, want het helpt tóch niet meer, nadat de Feestcommissie het bijltje erbij heeft neer gelegd, en we nu geen tijd meer hebben om een ander plan te maken en geen men- schen om het uit te voeren. Wij zullen ons dus nu maar vergenoegen met het Koningin- nefeest aanstaanden Maandag, dat nu juist niet door originaliteit uitmunt en zoo ge woontjes mogelijk is, maar waarvan het fes tival voor muziek- en fanfaregezelschappen een heel leuk idee is, dat wél zal inslaan, als het weer wat meewerkt. Muziek is trou wens toch maar altijd de groote ziel van elk feest, en dat er zooveel Haarlemsche korpsen en gezelschappen zich bereid heb ben verklaard om hun krachten te geven voor dit festival, waarvan ik hoor dat de voorbereiding uitmuntend is, belooft een schitterend resultaat. Met dat al zitten wij Maandag met een grooten feestdag, al valt j Koninginneverjaardag op den Zondag, want zooals men weet heeft Hare Majesteit de I Koningin gevraagd, dat men geen feeste lijkheden en volksvermaken op Zondag zou orga,niseeren. Het gevolg ervan is ook, dat een paar van onze Roomsche scholen, die net a.s. Maandag weer het nieuwe school jaar zouden beginnen, nu pas Dinsdag met de lessen zullen aanvangen: de Zusters in de Koningstraat, en de heer Roodnat van de school aan de Emmastraat hebben dat door middel van een berichtje in de krant al laten weten. Ik herinner er bij dezen de ouders nog eens aan: ze kunnen nu Maandag hun kinderen nog mee laten fees ten al geloof ik niet dat er veel zullen wezen, die hun kroost voor een rijksdaalder per stuk met een luchtballon naar boven zullen laten gaan, zooals de gelegenheid wordt aangekondigd! In verband met het aanvangen der scholen zou ik nog eens wil len pleiten voor een plechtigheid, die wel is waar voor een goed deel al gewoonte is in Haarlem, maar die toch nog veel offici eeier kon zijn en algemeener ook. Ik be doel de z.g. Schoolmis, zooals men die in België en Duitschland kent, waar alle leer lingen van de school en zoo goed als alle ouders bij het begin van het nieuwe schooljaar onder geleide en voorgang van het onderwijzend personeel een H. Mis bij wonen, die met plechtigheid ter intentie van de school en de leerlingen wordt opgedra- I gen. De ouders ontvangen voor de School mis een extra uitnoodiging en de leerlingen gaan er in corps heen, terwijl een plechtig Veni Creator de hulp van den Heiligen Geest voor den onderwijzer en den leerling in roept. Ik vind dat een prachtig mooi ge bruik dat ik zoo graag ook hier in al onze parochiekerken zou ingevoerd zien, wat nu zoo gemakkelijk gaat omdat God zij dank het onderwijs parochiaal is geworden en bijna alle parochies der stad hun eigen scho len hebben. Vooral het plechtige van zulk een Schoolmis maakt, zooals ik uit onder vinding en uit goede inlichtingen kan me- dedeelen, op de kinderen een zeer goeden indruk die ze bij zich houden en die voor het begrijpen van de noodzakelijkheid van Roomsch Onderwijs voor Roomsche kinde ren allerheilzaamst is 1 Enfin, ik geef maar een idég, aan de mannen die er wat over te zeggen hebben overlatende, hoe het ge heel en practisch te verwezenlijken zal zijn, Wat wel het moeielijkste is van al: ik dacht daar dezer dagen nog weer eens om toeif ik ee,n en ander zag geschreven in deze courant betreffende de reorganisatie en her vorming, zoo hard noodig, van de onvol-) doend gebleken Propagandaclub onzer Kies» vereeniging! Met hoeveel gevoeligheidjes eq eigen opinietjes en afwijkende meeningen en allerlei andere moeielijkheden hebben dei genen die alleen uit liefde tot de goede zaak en waarachtige overtuiging dat er iet» beters broodnoodig is, bij de ter uitvoer» legging van nieuwe ideën niet te kam pen 1 Ik weet wel, dat dit voorbijgaat eS dat tenslotte het plichtsbesef en de Room» sche trouw óók van dengenen die om persoon lijke motiefjes zich tegenstanders toonde^ van de nieuwe ideeën, het zullen winnen etf werkelijk wat noodig is allen zon der uitzondering zullen medewerken maar de moeielijkheden zijn er toch maar, en vooral zoo'n overgangstijdperk waarin de ideeën toch in practjjk moeten worden omgezet, is 't moeilijkst van al! Intus- echen: ontmoedigd behoeft toch niemand zich door die strubbelingen te gevoelen, da( is een troost 1 Want wij willen allen hei beste en werken niet voor onszelf, maar voor onze heilige beginselen, niet waar? 30 AUGUSTUS. 1000 400 300 150 15 «-li|-,M 99 OQTuTOQbhIi I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1