Nagekomen Berichten. BUITENLAND. NIEUWS UIT DEN WEEK. BINK ENLAN D. töpea innlgsten dank voor het uitmuntends middel. STADSNIEUWS ingezonden iededeeling. IHarkfnieuws. DE BALKAN. In de verhouding tusschen Bulgarije en Turkije komt nog maar zeer weinig opheldering. De benoeming van den vorst van Albanië wordt aan Oostenrijk en Italië overgelaten. FINLAND. De russificatie van Finland is in vollen gang. CHINA. De onlusten schijnen hun oplos sing te vinden. DE BALKAN. De huidige toestand. De iemps verneemt uit Berlijn dat volgens telegrammen uit Bulgarije, te Weenen ontvan gen, Bulgarije er niet aan denkt om nu reeds met Turkije rechtstreeksche onderhandelingen over Adrianopel aan te knoopen. Het zou er de voorkeur aan geven, door bemiddeling van een groote mogendheid met Turkije te onder handelen, om den grondslag van zijn standpunt vast te stellen. De toestand ziet er voor Bulgarije trouwens niet schitterend uit. De correspondent van de Times te Sofia, meldt, zoo lezen we in de N. B. Ct., dat, nu het Turksche leger Kirdzjali aan de Arda, dicht bij de oude Turksch-Bulgaarsche grens, hoeft bezet, de Bulgaarsche regeering besloten heeft, voors hands niet over te gaan tot bezetting van Dede Agatsj en van het gebied ten Westen van de Maritsa uit vrees voor een botsing, die den Turken een verontschuldiging zou verschaffen, om den oorlog te verklaren. Men gelooft, dat de Turksche troepen over de Maritsa voort rukken in noordelijke en westelijke richting, en nu Kirdzjali en Adrianopel bezet zijn, is Bulgarije van den toegang langs den spoor weg of den gewonen weg naar het kustgebied van de Egeische Zee, dat de tractaten van Londen en Boekarest het hebben toegestaan, afgesneden. Twee extra lichtingen van de reserve wor den onder de wapenen gehouden, waardoor het staande leger op 80.000 man gebracht is, van wie 50.000 op verschillende plaatsen in het zuiden van Oost-Roemelië blijven. Iemand zegt de correspondent die de feservisten naar huis heeft zien gaan, moet begrijpen in welk netelig parket de Bulgaar sche regeering zou verkeeren, indien de Turken zouden blijven voortrukken; want de soldaten zijn het vechten volkomen beu en verlangen niets anders dan zich bij hun gezin te voegen en hun werk te hervatten. Als de langzaam rij dende treinen kleine tusschenstations naderen, kan men reservisten met hun kleine bundeltje goed uit de wagens zien springen en dwars door de welbekende velden naar hun verwaar loosde hoeven en gezinnen zien toerennen, die misschien in het onzekere verkeeren, of zij dood dan wel levend zijn. Het zou geen gemakkelijke taak zijn, deze mannen over te halen om weer onder de wape nen te komen. Ten slotte weet Beuter nog te seinen dat de Temps uit Berlijn verneemt dat Duitschland geen candidaat voor den troon van Albanië zal •tellen, maar den candidaat dien Oostenrijk en Italië aangewezen wenschen te zien, zal steu nen. Dat zou een stap ter oplossing zijn! BELGIë. Eerbied voor den godsdienst Onder het opschrift „Hoe zij den godsdienst Eerbiedigen" geeft het „H. v. A." de volgende Jrake opmerkingen: „Het staat geschreven en gedrukt, dat voor Be socialisten, godsdienst privaatzaak is en Bat niemand meer elke godsdienstige overtui ging eerbiedigt om 't leven welke, dan de (socialisten. De heer .Vandervelde en de „Peuple" sta ken er nog onlangs hun hand voor in 't vuur len verpandden er hun eerewoord op, ge weet, toen zij het er op aanlegden de christelijke [werklieden te winnen voor hun grondwetsher- zienings veldtocht. Dat is nu mislukt ennu geneert men zich Hiet langer in de socialistische pers om het masker af te werpen en om de Christelijke .werklieden, zoowel als hun overtuiging te be- Jeedigen. Men zal hieronder lezen wat het „Journal Be Charleroi" schrijft in zijn nummer van (26 Augustus 1913. .Wij moeten onze lezers om versohooning vragen, hun die afschuwelijke godslasterin gen onder de oogen te leggen; maar het is (noodig in volle daglicht de dubbelzinnigheid Ber roode leiders te stellen. Luister liever: „Zoo gezegd „Heilig Sacrament". „De „Presse" van Antwerpen teekent ver- eet aan omdat de Antwerpsche gemeentebe stuurders aan de politie verboden hadden het „Allerheiligste" te begroeten. „Zij hebben goed gedaan. Bestaat dat zooge zegde Heilig Sacrament voor anderen dan yoor de stommerikken der kalot? „Een openbaar bestuur moet de strengste pnzijdigheid .waarnemen; het moet het „Al lerheiligste" niet kennen, zoomin als welk danig ander afgodenbeeld, dat die gekken ge lieven te aanbidden. „Indien het aan die imbéciles bevalt op de knieën te gaan zitten voor houten, zinken, plaasteren afgodenbeelden of voor een ouwel, êat is hun zaak; maar het openbaar bestuur eeft het recht niet deel te nemen aan die daad van collectieve zinneloosheid." willen, gaat het „H. v. A." door, deze (taal niet beoordeelen; het volstaat met ze pver te nemen om er den staf over te breken. ,Wij willen enkel doen uitschijnen, dat het bier geen bij verrassing verschenen artikel betrefts: op de tweede bladzijde van hetzelf de nummer spreekt men van „tooveraars in foutaan" en van „een ouwel gedragen in eene uurwerkkas onder een baldakijn." Wij zouden wel eens gaarne vernemen, of ■Vandervelde, of Jules Bestrée, gewoon me dewerker van het „Journal de Charleroi" erg fier zijn over dusdanige literatuur! De „Matin" spreekt over hetzelfde onder werp en wacht zich wel dezelfde taal te voe ren; maar het blad meent toch te moeten 'wijzen op de moeilijkheden, die onvermijde lijk voortspruiten uit eene wetgeving, die iet leger verplicht deel te nemen aan de plechtigheden yan een eeredienst Dit naar aanleiding van de eerbewij zingen, )ie verleden week werden bewezen op den Uechelschen Steenweg door het 6e linie, aan iet H. Sacrament, dat door den pastoor aan sen zieke werd gedragen. iVolgens dit blad zou na de eerbewijzingen, loor het reglement voorschreven, de pastoor rangen genaderd zijn en aan ieder der manschappen een „meesterlijke benedictie" gegeven hebben; waarop dan een soldaat, die niet gediend was met al die plichtple gingen het geweer neerzette, den kop om draaide en, toen de pastoor voorbij was, weer 't geweer presenteerde. Het belachelijke der bewering, dat de pries ter, die de laatste H.H. Sacramenten aan een stervende draagt, eerst al de manschappen gaat zegenen, moeten wij wel niet doen uit schijnen; de eenvoudige waarheid is dat, wan neer de troep het H. Sacrament begroet, de priester, met het H. Sacrament, de troep in 't algemeen den zegen geeft. Dat is nooit anders geweest en dat is zoo geschied, se dert het decreet van .Vendémiaire van kracht is. Het Belgisch volk. is in o vergroe te meer derheid geloovig en wenscht geenszins, dat er veranderingen, aan dien toestand komen, is de „Matin" partijganger van de afschaf fing van deze reglementen, dan vraagt hij iets wat do overgroot© meerderheid niet vraagt. Is het dat?" RUSLAND. De Russificatie van Finland. Met dezelfde middelen, waarmede een kwarteeuw geleden de stelselmatige russifi ceering van de Duitsche Oostzeeprovineie is geschied, wordt thans Russificeering van Finland ondernomen. Allereerst wordt in de middelbare scholen het onderwijs in het Russisch aanzienlijk versterkt. De toegang tot de universiteit van Helsingfors wordt afhankelijk gesteld van een examen in het Russisch. Ook voor de verdere examens en het bekleeden van ambten wordt een examen in het Russisch gevorderd; reeds in functie zijnde Finsche ambtenaren zullen na een bepaalden tijd bewijzen moeten geven met de Russische taal op de hoogte te ziju. Om beter hiermee bekend te raken zullen zij met behoud van salaris en in het genot van een bijzondere toelage een tijdlang naar het eigenlijke Rusland kunnen gezonden wor den. Het einddoel is duidelijk. Na een meuschenleeftijB of misschien nog eerder zal de staatsschool in Finland Rus sisch zijn, zal in de verschillende openbare betrekkingen slechts de Russische omgangs taal heerschen, zooals ook in Lijfland, Koer land en Estiand bereikt is. Zoo zal ook Finland meer en meer onder het despotieke Russische regime geraken. GRIEKENLAND. De kroning van koning Constantijn. Volgens de Südslavische Korrespondenz zal de kroning van koning Constantijn van Griekenland in Mei 1914 plaats hebben. De plechtigheid wordt nog belangrijker door het feit, dat zij zal worden gevierd vol gens de gewoonten van het Byzantijnsche Rijk. De koning zal worden gekroond met de kroon en behangen met den purperen mantel der Byzantijnsche keizers, die thans nog op den Mont Athos worden bewaard, en die met groote plechtigheid naar Athene zullen worden gebracht. CHINA. De onlusten. Men weet dat de Japanners openlijk den opstand ondersteunen in Midden- en Zuid- China, welke thans door de noordelijke troepen van Joean-tsji-kai gedempt wordt, tenminste, zooal niet door de Japansche re geering, dan toch door de geheime genoot schappen, die met hun revolutionaire denk beelden zoogenaamd ook tegenover de Ja pansche regeering staan en in China een nieuw veld van werkzaamheden hebben ge zocht, omdat hun de bodem van hun eigen land te warm was geworden. In elk geval heeft Joean-tsji-kai, ondanks het geschreeuw van de nationalistische pers J;e Tokio, die voor een verdeeling van Mantsjoerije tus schen Rusland en Japan ijvert, vertrouwen in de Japansche regeering. Dit blijkt uit de thans telegrafisch gemelde benoeming van den senator Tsao-joe-ling, tot onderminister van buitenlandsche zaken. De bekwame Loe- tsjeng-hsiang, de beste kenner van de Rus- sisch-Chineesche kwesties, is wegens zijn zwakke gezondheid tegen den ontzaglijken last, dien de regeling van de Mongoolsche, Toerkestansche, Tibetaansche en Mantsjoe- rijsche zaken hem oplegt, alleen niet meer opgewassen; daarom is hem nu de beste kenner van de Japansch-Chineesche betrek kingen, Tasojoe-ling, ter zijde gesteld. Tsao, die vloeiend Fransch spreekt, heeft reeds onder de Mantsjoe's denzelfden post bekleed. Toen heeft hij zich onderscheiden door groote werkkracht en diplomatieke be. drevenheid. Het diplomatieke korps to Peking heeft dan ook zijn benoeming gunstig^ opgenomen. Tsao behoort, zoo lezen wij in de N. R. Ct., waaraan wij deze bijzonderheden ont- leenen, tot de vooruitstrevende partij van Joean-tsji-kai. In den Senaat was hij rap porteur over de ontworpen grondwet. De Correspondentie van het Verre Oosten zegt over zijn benoeming: Men legt er na druk op, dat Tsao met de Chineesch-Japan sche kwesties nauwkeurig vertrouwd is, en men ziet in zijn benoeming een bewijsyoor het gewicht, dat president Joean-tsji-kai aan de bevordering van nauwe betrekkin gen tusschen de twee rijken hecht. Gemengde Gerïclaten» Een wervelstorm in Japan. Volgens Reuterbericht uit Tokio is er al daar groote schade aangericht door een wer velstorm. Tal van menschenlevens zijn ver loren gegaan; honderden bruggen zijn ver woest. Zeventien kinderen kwamen om op den berg Komagatake. In Tokio staan vijf tienduizend. huizen onder water. Aan de spoorwegen en aan de te velde staande gewassen is aanzienlijke schade toe gebracht. Knoeierij op groote schaal. Het onderzoek heeft opgeleverd, dat de verduistering bij het filiaal van de Allge- meine Electrizitatgeecllsehaft te Helsing fors 660.000 markt bedraagt. Staking te Barcelona. Volgens berichten uit Barcelona zijn onge veer 2000 arbeiders in staking gegaan. De fabrikanten maken een manifest openbaar, waarin zij ertegen protesteeren, dat door koninklijke hesluiten een eind aan stakingen wordt gemaakt. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE 'S-GRAVENHAGE. Gisteren is te Scheveningen de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling ge opend in tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik en zeer vele benoodigden. Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beeren- brouck, tweede voorzitter van de Koninklij ke Nederlandsche Landbouwvereeniging sprak de openingsrede uit, waarna Z. K. H. de Prins gaarne voldeed aan de uitnoodiging om de tentoonstelling te openen, waarbij Z. K. H. er aan herinnerde hoe de tijden veranderd zijn en de landbouw in een tijdperk van grooten opbloei verkeert. Mr. Treub, do nieuwe Minister van Land bouw voerde nog het woord. Hij vond het een gelukkig feit dat de eerste daad in zijn nieuwe ambt de opening van eene landbouw tentoonstelling was. De vertegenwoordigers van de pers, die gisteren in de gelegenheid werden gesteld de tentoonstelling te bezichtigen werden ont vangen door de Commissie van ontvangst, waarbij Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Bee- renbrouck eenige inlichtingen verstrekte. De tentoonstelling, die zeer interessant is, heeft vooral ten doel om een beeld te geven van het ontwikkelingsstadium van de ver schillende onderdeelen van het landbouwbe drijf van Nederland in 1913, en om kennis te verspreiden omtrent het doel, het .wezen en de resulttaen van officieele maatregelen en instellingen en van de vereenigingen, werk zaam op het gebied van den landbouw. Op duidelijke aanschouwelijke wijze kan de bezoeker in de verschillende tentoonstellings gebouwen van een en ander kennis nemen. Bij de uitvoering van de expositie is er vooral ook naar gestreefd een beeld te ge ven van d,en toestand van den landbouw in de verschillende provinciën. Daartoe zijn op allerlei gebied provinciale collectief-inzen dingen tot stand gebracht. Daarnevens zijn ook particuliere inzendingen toegelaten. Ten aanzien van de landbouwwerktuigen en de landbouwgebouwen is de tentoonstelling in ternationaal. Bij een rondwandeling over de terreinen blijkt, hoe grootsoh de tentoonstelling is op gezet en hoe bijna alles wat op den Landbouw ook maar eenigszins betrekking heeft, daar 'n plaats heeft gevonden. Vooral de inzendingen van paarden en vee zullen een belangrijk deel van de tentoonstel ling uitmaken. Ditmaal telt de afdeeling paarden 520 en de afdeeling vee 688 nummers. .Vrijdag 29 Augustus tot Maandag 15 Sep tember blijven de meeste inzendingen ten toongesteld. Daarenboven worden tentoongesteld: het rundvee op 9, 10, 11 en 12 September, de paarden op 11, 12, 13, 14 en 15 September; de varkens en schapen op 8, 9, 10 en 11 Sep tember; de geiten op 4, 5, 6 en 7 September; het nutgevogelte op 3 tot 15 September, het siergevogelt© op 3, 4 en 5 September; de nutfokkerij op 3 tot 15 September, de sier- fokkerij op 10 tot 15 September en de trek honden op 4 en 5 Sept. Voorts zullen tijdens den tentoonstellings- duur verschillende wedstrijden en demonstra ties plaats vinden. Als slot zal op 15 Septemb4er een concours hippique plaats hebben. Na de officieele opening ving het nationaal historisch landbouwfeest aan. Het was een kleurige optocht van provinciale oogstwa gens, zooals deze in de verschillende pro vinciën vóór 100 jaren werden gebezigd, beladen met de producten van het land en omstuwd door zingende boeren en boerinne tjes in hun eigenaardige kleederdracht. Na den rondgang werden de wagens in het mid den van het veld tegenover de koningsloge geplaatst, waarna voor de loge door 24 kin deren uit de verschillende provinciën een boerendans rondom een meiboom werd uitge voerd. Spoel's gemengd koor zong vervolgens het „Wilhelmus" en eenige andere liederen. De vorstelijke personen begaven zich ver volgens op het veld om het jonge volkje te complimenteeren en hun schilderachtige pakjes eens wat meer van naderbij te bekij ken. H. AI. de Koningin en de Prins maakten een rondwandeling over de tentoonstelling en ver lieten onder toejuichingen het terrein. Later op den middag bracht H. M. de Ko ningin-Moeder een bezoek aan de tentoonstel ling. Heden en ook op 1, 2 en. 3 Septem ber zal de Nationaal-historische optocht her haald worden. Zijn zusje doodgeschoten! Spelende met een vuurwapen, heeft een 13-jarige knaap te Escharen, zijn 3-jarig zusje in het hoofd getroffen, zoodat het kind reeds na een paar uren is gestorven. Er bestaat niets beters tegen pijnen. Het was een geluksdag voor mij, toen ik in Uw blad van het middel las, dat mijnheer Hoek beter maakte. Ik lag toen zwaar ziek te bed en had in alle ledematen de hevigste pijnen. Een dokter zeide mij, dat het ge wrichtspijnen waren en in het ziekenhuis zeide men mij, dat het Ischias was. Medicij nen innemen was voor mij een kwelling, om dat mijn hart daar altijd door aangedaan wordt. Nog denzelfden avond liet ik voor weinig geld dit middel uit de apotheek voor mij halen en reeds den volgenden ochtend kon ik opstaan. Mijne verkoudheid was ver dwenen, mijn hart was normaal, en hoewel ik in den loop van den dag nn en dan nog onbeduidend pijn had, heb ik vanaf dien tijd niets meer gevoeld. Ik gaf van dit pre paraat ook een wenig aan een van mijne kollega's en deze zeide mij, dat hij ook geen last meer had van zijne rheumatiek en van zijn spit in den rug. Het waren Kephaldol-Tahletten, die mij hadden geholpen. Twee tegelijk genomen en dan om het uur één, doen de pijnen zeker ophouden. Ik nam er drie, vóór ik naar bed ging en was mijne verkoudheid kwijt. J. K.. Meester-Timmerman, Amsterdam. VELSEROORD. Vergiftigingsverschijnselen. In het gezin van den heer H„ gemeentearchiteet, deden zich, zoowel bij de ouders als bij de kinde ren, Zaterdagnacht vergiftigingsverschijn selen voor, zoo lezen wij in de St. Ed. Er bestaat vermoeden, dat zulks kwam door dat men des middags gebr adenspek had ge bruikt. Allen hebben daarvan gegeten, ook het dienstmeisje, en zijn daarop onwel ge worden. Het dienstmeisje, een dochtertje van den smid v. R., is Maandagmorgen bij haar ouders thuisgekomen en wordt nu daar verpleegd. De toestand liet zich van allen ernstig aanzien en een 12-jarig zoontje van den heer H. is Woensdagavond aan de gevolgen overleden. De patiënten zijn onder behandeling van de doctoren Heslingen en Bos, terwijl naar de oorzaak een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld, waartoe de fae- caliën zijn opgezonden naar Utrecht. Het voorgevallene heeft, vooral nu het een slachtoffer eischte, hier groote deelneming gewekt. Nader bericht men dat de toestand van mevrouw H. en de kinderen nog ernstig is. Bij het dienstmeisje schijnt het gevaar ge weken. De toestand van den heer H. is min der ernstig. De onafhankelijkheidsfeesten. Donderdag en Vrijdag is alhier het onaf- hankelijkheidsfeest gevierd. Den eersten dag werd een kinderoptooht gehouden, die naar het feestterrein aan den Zwarten weg trok, waar de kleinen zich met verschillende spe len konden bezig houden, terwijl aan de kin deren verversohingen en versnaperingen wer den aangeboden. Tegen vijf uur trokken zij met muziek in optocht door het dorp. De burgemeester was met zijne echtgenoot© ©eni gen tijd op het terrein aanwezig. Des avonds was het overal muziek en heerschte er een gezellige drukte bij den optocht. Gisteren werden op het feestterrein volks spelen gehouden, waarvoor zeer veel deel name was en buitengewone belangstelling. ;Te ongeveer zes uur vertrok de optocht, waaronder verschillende allegorische wagens zeer de aandacht trokken en aller bewon dering vroegen. Fakkeldragers vergezelden den stoet, die voorafgegaan werd door het fanfarekorps „So li Deo Gloria". De stoet trok van Velseroord naar IJmuiden en vervolgens terug naar het feestterrein. De jury, bestaande uit de heeren Van dei- Voort en Gr. Nederlof, kende de prijzen als volgt toe: le prijs, 6, de zegewagen met allegorische voorstelling van Landbouw enz. 2e pr. f 2.50, de wagen Geloof, Hoop en Lief de; 3e pr. f 2, de Onthoudersvereeniging; 4e pr. f 1.50, Italiaansche sportkar; 5e prijs f 1.50 Bespannen zeilboot; 6e pr. f 1.50, Twee meisjes met fietsen 1813—1913; 7e pr. f 1 Fruitwagen; 8e pr. f 1, burgemeester En schedé; 9e pr. 0.75; versierde fiets; 10e prijs f 0.75: Twee visschersjongens. HEEMSKERK. Ernstig treinongeluk. Gisteravond 5 uur had een treurig ongeluk plaats. Op de hoog te van de sckeipaal HeemskerkCastricum passeerde juist de tram, toen de heer J. Scheerman en zoon vanuit een zijweg de rails wilden oversteken met paard en wagen. Bij de botsing, welke plaats had, geraakte de hit los, die te- rugholde naar het pas verlaten veld, waar nog een zoon van den heer Scheerman aan den arbeid was. Deze greep de hit en begaf zich terstond naar de plaats van het on geval. Daar vond hij vader en zoon in een treurigen toestand. In allerijl werden door de toegesnelde personen geestelijke en ge neeskundige hulp gehaald, zoodat inkorten tijd de kapelaan uit Castricum, vier genees- lieeren en een verpleegster aanwezig waren. De dokters constateerden bij den vader een gebroken been, twee gebroken ribben en ernstige hoofdwonden, terwijl de zoon enkel eenige hoofdwonden bekomen had. Nadat den vader het H. Oliesel was toegediend, werd hij om half acht naar het R.K. Zie kenhuis St. Joannes de Deo Deo te Haarlem vervoerd, alle hoop op her stel is dus nog niet opgegeven. Met den zoon ging het vrij goed, ofschoon de schrik nog nawerkte. De toestand van den vader, was heden morgen tamelijk goed. UITGEEST. Doodelüke val. Bij de oefeningen op het fort „den Ham" onder deze gemeente, had hedenmorgen een droevig ongeluk plaats. Voor de verschillende oefeningen had men een verstelbare ladder van de Heinekens- glazenwasschery uit Amsterdam in gebruik. De man, een werkman dier glazenwasscherij, belast met het verstellen van de ladder, wil de de ladder bestijgen, doch viel er van af, met het treurig gevolg dat hij te pletter viel op den dijk hij het fort. Naar we ver. nemen, laat de doode een vrouw met zes kinderen na. BEVERWIJK. Onaf hankelij kheidsf eest. Dins dag en Woensdag a.s. zullen alhier de onaf hankelijkheidsfeesten gevierd worden. Dinsdagmorgen zullen ongeveer 1800 school kinderen nationale liederen zingen vóór het raadhuis, terwijl zij daarna, door twee mu ziekcorpsen begeleid, een omgang maken door de gemeente, om vervolgens in verschillen de zalen getracteerd en aangenaam bezig ge houden te worden. Des middags heeft een his torische optocht plaats met vijf hoofdgroepen. Des avonds muziek en zang in de Breestraat, De Woensdag geeft volksspelen, een ringrij- derij, muziek en zang en tot slot een vuur werk. AERDENHOUT. Bekroning. De vaste keuringscommissie der Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, heeft op de zomerkeuring te Groningen o.a. aan E. v. Nederhasselt, al hier, een verguld zilveren medaille toege kend. ZANDVOOHT. 'Aangekomen vreemdelingen. Mevr. iWed. D. ten Napel, Bussum, villa Gerda, 6 p.; Mej. J. Barthel, Mainz, Hotel Beau Site, 1 p.; J. Albrecht, idem, idem, 1 p.; Mevr. Brouse, Hamilton, idem, 1 p.; O- van Goor. Amsterdam, idem, 3 p.; fam. van Nollen» Utrecht, idem, 3 p.; mevr. George, Berlt'i* idem, lp.; mevr. Aufermann', Herbed*. Mu lp.; E. Gronemeijer, Neviges, idan?, V fhm. Berg, Parijs, idem, 2 p.; fam. D'lloaft» Amsterdam, idem, 4 p.; Meijer, Dieren, sion Beau Sejour, 1 p.; fam. Donij, d<# Bosch, idem, 6 p.; E. Wirts, Du*» ld or?, Ho teld 'Orange, 3 p.; W- B. Westermspj, seveen, idem, 1 p.; L. VéAIter, Praag, klein» 2 p.; W. Joncheere, Kleef, idem, 1 p.j fl- H. de Haan, Nijmegen, idem, lp.; <3. vol Wirkner, Gelsenkirchen, idem, 2 p.; P. K&P; persbrush, idem,, idem, 2 p.; mid. E. Sn® bet, idem, idem, 1 p.; A. Ledeböer, Alme lo, idem, 1 p.; O. Horner, W oenen, ideni 2 p.; fam. Andriessen, Amsterdam, Beau Se jour, 4 p.; fam. Wennink, Enschedé, Idem. 4 p.; mej. Samuel Essen a. Rh., idem, 2 p.» mej. Hinke, Haarlem, idem, 1 p. H1LLEGOM. De Onafhankelükheidsfcesten. Nadat gis terenmiddag nog eenigen hun medewerking aan de onafhankelijkheidsfeMdwi. hadden toegezegd, werd nog dien eigen avond is Hotel Sistermans door de commissie en d l hoofden van scholen vergaderd tot vaststel ling van het program. Benoemd. Mej. E. Bertels, onderwijzerei aan de R, K. Jongensschool alhier, is gelijke betrekking benoemd te Haarlem aaB de R. K. Meisjesschool, Koningstraat.. DE BALKAN. WEENEN, 30 Augustus. De Albanische cor respondent meldt uit Valona: In Zuid-Al banië is het tot bloedige gevechten tusschen Grieksche militairen en de bevolking geko men. SOFIA, 30 Aug. In diplomatieke kringen alhier gelooft men dat do Porte bereid "zal zijn ten gunste van Bulgarije voor den af stand van Adrianopel aan Turkije in een nieuwe grenslijn te bewilligen. Deze zou loo- pen van Paxi of Agryma oostelijk van Enos naar Airbab en verder langs de Maritza. Turkije moet zich dan echter verplichten de vestingwerken van Adrianopel te slechten. KONSTANTINOPEL, 29 Augustus. De l'a- nin verklaart, dat de mogendheden, met Rusland inbegrepen, de laatste dagen Bul garije 'in krachtige bewoordingen hebben aan geraden, het voldongen feit te aanvaarden en af te zien van de grenslinie Enos-Midia. Het blad verklaart verder dat men de Adria- nopelkwestie als afgedaan kan beschouwen Telegraaf. AMSTERDAM, 30 Augustus. Aardappelprij zen heden onveranderd. Aanvoer 6 ladingen. DE INTERNATIONALE BAKKERIJ TENTOONSTELLING. Bij den heer J. J. Driessen, juwelier, An6 gang, zijn, in een smaakvolle, étalage, ge etaleerd de prachtige medailles voor de In ternationale Bakkerij-tentoonstelling, die val 4 tot 14 September door „St. Hubrecht" al hier .wordt gehouden. Het is een zeer mooie verzameling w. o. die van H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik, van Mgr. A. J. Gal lier, en Z.Ex. den Commissaris der Koningi''- zeer de aandacht trekken. De vele medail les komen in de reeds geroemde étalage zeer tot hun recht. EEN WOORD VAN GROOTEN LOF. In het „Weekblad voor Bloembollencultuur' werpt E(mst) K(relage) een terugblik op wat minister Talma, sinds Februari 1908, toen hij als minister optrad, voor den landbouw M het algemeen en voor de Bloembollenstreek in het bijzonder gedaan heeft. Dat woord van den heer Krelage is een woord van dank baarheid, waardeering en erkentelijkheid, voor den afgetreden bewindsman. Hij roem® het warme hart, dat minister Talma den bloei van den landbouw en van onzen streek toe droeg en aen krachtigen steun, waarmede hii dit alles bevorderde. Als minister Treub, aldus de schrijver, ni afloop zijner ministerieele loopbaan op do- zelfde waardeering zal mogen aanspraak ma ken, dan zal er alle leden tot tevredenheid zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug tie bekomen bij J. Steenman, Z. B- Spaarae 154, een zakmes. S. Vos, Soutman3- straat '3, een duimstok. Bureau van politie, een damestaschje. J. D. Keitsch, Bakeneö- sergracht 55, een zakmes. C. Kraakman, Kloosterstraat 65, een zweep. G. Nijssen, Brouwersvaart 86, een pet. O. Dreijer, RO" zenprieelstraat 50rood, een hoepel. J. vaO Delden, Potgieterstraat 26, een portemonnaie- D. Duijken, Jan Frederik Helmerstraat. 13, aarlemmerliede c.a., een kinderhoedje. J. v- d. Spoel, Aannastraat 10, een medaillon. J- Broertjes Huzarenkazerne, een vrouwenzak met inhoud. W. Schoo, Spaarne 28, een dames taschje met inhoud. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170 Ingeschreven: 15 timmerlieden, 1 machi nale houtbewerker, 3 meubelmakers, 3 met selaars, 4 opperlieden, 1 stucadoor, 2 witters» 4 machinebankwerkers, 6 grofbankwerkers 3 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 1 burgersmid» 4 machinistea, 3 stokers, 1 electricien, 1 io strumentmaker, 5 loodgieters, 1 kleermaker» 3 schldeirs, l behange(r, 1 stoffeerders, 2 blo® misten, 2 tuinlieden, 4 grondwerkers, 1 bak ker, 1 kellner, 13 magazijnknechts, 18 loopT knechts, 1 huisknecht, 15 kantoorbedienden» 2 boekdrukkers, 2 letterzetters, 24 los®* werklieden, 26 werksters, 7 naaisters, 1 huis* houdsters, 6 vrouwelijke kantoorbedienden, koetsiers en voerlieden, 1 fabrieksmeisje, winkeljuffrouwen, 1 kinderjuffrouw, 1 verf' pleogster, 8 leerlingen voor verschillends bachten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 28 Aug. d. van A. M. Ouderdorp-* Koopman. 29 Aug. d. van 8. v. Amer^ genPeper. d. van H. KeijserSchier nou» d. van A. P. v. Hesteren—Bruin. Overleden. 29 Aug. G. Bouwes 73 Jy gen weg. J. H. Thijs 52 j., Korte Dijk. P. v. Halen 67 j., Burgwal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2