BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN OMTREK UIT DE ZAANSTREEK. (loor onze Jongens en meisjes. Marktnieuws. De koningin-moeder te amsterv (St. Ct.) ALGEMEENE NEDERL. ZOUAVENBOND Bcife Urkifdjes en Uriendinnerje$, 3 X 2 6 0 5—11 11 X 50 550 550 14 564 564-365 199 199 115 314 NIEUWE NAARLE/ASCHE COURANT D HOFBERICHTEN. E. M. 3e Koningin heeft benoemd tot flaar kamerheer in buitengewonen dienst ,3hr. mr. C. I. M. Runs de Beerenbrouek, lid i^an de Tweede Kamer, en tot Haar jager- Weeter in huitengewonen dienst, jhr. mr. iH. Gevers, ond-burgemeester van Heems kerk. DAM. H. M. de Koningin-Moeder zal van Don derdag 11 September tot in den namiddag 'van Zaterdag 13 September in het Konink lijk Paleis te Amsterdam verblijven. Audiënties zullen aldaar door Hare Ma. jesteit niet kunnen worden verleend. In het Paleis te Amsterdam zal van 8 September af gelegheneid zijn zich in het boek van Hare Majesteit in te schrijven. De dames, die aan de Koningin-Moeder wensehen te "worden voorgesteld, worden verzocht bet Verlangen daartoe vóór 6 September te wil len kenbaar maken. DE BENJAMIN CONSTANT. Donder dagavond te 10 uur zijn de eom- tui'.ndant en twaalf officieren van bet te ^Amsterdam liggende Braziliaanscbe oplei dingsschip Benjamin Constant door H. M. de Koningin in bijzondere audiëntie ontvan gen, in den loop van de soirée ten Paleize. UIT DÉ STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoogleeraar In de faculteit der wis- en natuurkunde aan ■de Rijks-Universiteit te Groningen, om onder wijs te geven in elero. wiskunde, analytische, be schrijvende en boogere meetkunde, dr. J. A. :Barrau, hoogt, aan de Technische Hoogescliool rnet toekenning van gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. Bij Kon. Besluit is herbenoemd, met in gang van 25 Oct. 1913, tot lid van den voogdij raad Rotterdam 1, R. U. Mesdag. Het Kon. Besluit, waarbij eervol ontslag is verleend aan de leden van het ministerie- Heemskerk. en de leden van het kabinet-Cort Van der Linden tot minister worden benoemd, luidt, zooals het is opgenomen in de „Staats courant" van gisteravond, als volgt: Het heeft H. M. de Koningin behaagd, bij Kesluit van 29 Augustus 1913 no. 1, met ingang van 29 Augustus 1913: lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer mr. Th. Heemskerk eervol ontslag te verleenen als Minister van Binnenlandsche Zaken, onder eervolle ontheffing van het be heer van het Dep. van Justitie, ad int., met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hem aan H. M. en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot Minister van Binnen landsche Zaken den heer mr. P. W. A. Cort van der Linden, oud-Minister van Justitie, lid Van den Raad van State: alsmede, bij besluit vau 29 Aug. 1913 no. 2: 10. met ing. van 29 Aug. 1913, op het daar toe door hen gedaan verzoek, een eervol ont slag te verleenen aan de heeren: jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, als Minister van Buitenlandsehe Zaken mr. M. J. C. Kolkman, als Minister van Financiën; 11. Colijn, als Minister van Oorlog, onder eervolle ontheffing van het beheer van het Dep. van Marine, ad int.; mr. L. H. W. Regout, als Minister van Wa terstaat A. S. Talma, als Minister van Landbouw, Nijverheid en Hanoel; J. H. de Waal Malefijt, als Minister van Koloniën met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hen aan H. M. en aan den lande bewezen; 2o. met ingang van 29 Augustus 1913 te benoemen tot Minister van Justitie, den heer mr. B. Ort, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden; tot Minister van Marine, den kapitein ter 2ee J. J. Iiambonnet; tot Minister van Financiën, den heer A. E. J. Bertling, directeur der registratie en domei nen; tot Minister van Oorlog, den gep. kolonel der artillerie N. Bosboom, generaal-majoor-ti- tulair tot Minister van Waterstaat, den heer dr. 0. Lely, oud-Minister van Waterstaat, lid van 'de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Koloniën, den beer mr. Th. B. Pleyte, voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart 3o. tijdens de ontstentenis van een Minister van Buitenlandsehe Zaken het beheer van het Dep. van Buitenlandsehe Zaken, met ing. van 29 Aug. 1913, ad int., op te dragen aan H. M.'s Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer mr. P. W. A. Cort van der Linden; 4o. met ingang van een later te bepalen dag te benoemen tot Minister van Buitenlandsehe Zaken, den heer jbr dr. J. Loudon, Hr. M.'s bniteugewoon gezant en gevolmachtigd Minis ter te Washington. ONTBINDING STAATSCOMMISSIE. Bij Kon. Besl. van 27 Aug. is de Staatscom missie, ingesteld bij Kon. besl. van 20 Juni 1906, aan welke een onderzoek werd opgedra gen: a. omtrent den eeonomischen toestand der landbouwers in Nederland, mede in verband met de verschillende rechtsvormen, onder welke de grond wordt gebruikt, en b. omtrent den eeonomischen toestand der landarbeiders in Nederland, mede in verband met het klein-grondbezit, en thans bestaande uit: J. Bs. Westerdijk, te Uithuizermeeden, lid en voorzitter; L. E. J. F. Mollerus, te 's-Gra- venhage, lid en secretaris; J. P. Wiersma, te Leeuwardendr. E. van Weideren baron Ren- gers, te IJsbreehtum; B. Berends Azn. te De- demsvaart; H. A. Huender, te Eibergen; S. Koenen, te Bennekom; mr. dr. F. A. O. graaf van Lijnden van Sandenburg te Neerlang- broek; Jb. Zijp Hzn., te Wieringerwaard; K. de Boer Czn., te Assendelftmr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam; J. H. Wentholt, te Haarlem; J. Smid, te 's-Gravenbagejhr. P. M. G. von Fisenne, te Rijswijk (Z.-H.); I. G. J. Kake- beeke, te Goes; dr. G. W. Bruinsma, te Tete- ringen; G. M. A. Coovels, te Helmond, en J. Th. Verheggen, te Buggenum, allen leden, en mr. dr. H. W. C. Bordewijk, te 's-Gravenhage, adjunct-secretaris, ontbonden, met dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten. Van de leden der bovengenoemde Staatscom missie zijn bij Kon. besl. van gelijken datum I benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, prof. mr. P. A. Diepenhorst, te Amster dam tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau J. Smid, te 's-Gravenhage, S. Koenen, te Bennekom, en H. A. Huender, te Eibergen. De 2e jaarlijksche vergadering, tevens ter herdenking van den 53sten verjaardag van liet Regiment Pauselijke Zouaven, zal wor den gehouden op Zondag 21 September, in de zaal van de R. K. Werkliedenvereeiiiging te Helmond. 's Morgens- na de H. Mis van 6 uur ge. nei'ale H. Communie in de kerk van den Bi. Lambertus. Daarna, ontvangst der Broe derschappen aan het station door de leden der afdeeling Helmond. 10'A uur. Korte welkomstgroet door den voorzitter der afdeeling Helmond, in de zaal der R. K. Werkliedenvereeniging, waar na. opstelling van den stoet. 11A uur. H. Mis in de kerk van den H. Lambertus met gewapend eerbetoon, waar na de feestpredikatie, welke zal gehouden worden door den Zeereerw. heer pastoor Rath. Na de H. Mis optocht door de straten der stad, opgeluisterd door muziek. IA uur. Plechtige vergadering, waarbij de proteet-rede zal worden gehooden door dr. A. C. A. Hoffman te Gouda. 3A uur. Gemeenschappelijke maaltijd in Café de Korenbeurs, aan de Markt. 6 uur. Avondfeest aangeboden door de af deeling Helmond, in de zaal der R. K. Werkliedenvereeniging, opgeluisterd door de zangvereeniging St. Gregorius, en mu ziek. HET VREDESPALEIS. In het gebouw „Concordia" (Hoogezand) was gisterenavond een bijeenkomst georgani seerd door de Haagsche afdeeling van „Vrede door Recht", ter eere van wijlen sir Wm. Ran dal Cremer, wiens borstbeeld gisteren door een deputatie uit het bestuur van de International Arbitration-leaguej aan de Carnegiestichting werd overgebracht. Doel van de bijeenkomst was om de betee- kenis van het werk van Randal Cremer in het i licht te stellen. De bijeenkomst werd geleid door een be stuurslid van „Vrede door Recht", den heer van der Flier, die de bestuursleden van de bovengenoemde league in een openingsrede wel kom heette. Gesproken werd door den heer Howard Evans, het lid der Tweede Kamer D. de Klerk, het parlementslid G. Rowland. Na deze redevoeringen zingt mej. Ida Grot- ta uit Mannheim een Zweedsch lied, den vrede verheerlijkend, gevolgd door een Duitsch lied. Daarna spraken nog de heeren P. J. Nahuijsen, voorzitter van den Christelijken Nationalen Werkmansbond, J. Smit, voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond. Gisterenmiddag tussohen half vier en zes uur stond het Donderdag geopende Vredes paleis ter bezichtiging voor tou te la Haye. In zeer breeden kring toch had het bestuur der Carnegiestichting, dat Donderdag uit den aard der zaak zeer spaarzaam moest zijn met hare uitnoodigingen tot de een officieel ka rakter dragende plechtigheid, uitnoodigingen rondgestuurd in de kringen van autoriteiten en hoogwaardigheidsbekleders, om heden de Stichting Carnegie's eens goed in bijzonder heden in oogensehomv te kunnen nemen, eene vriendelijke invitatie, welke niet te vergeefss gedaan was waarlijk. Het aantal belangstellenden dat zich in bo vengen oom de uren verdrong binnen de ruimte van het monumentale hek dat den vredes- tempal omgeeft, was waarlijk niet te schatten. Eenigo duizenden zullen hier stellig geweest zijn, dames en heeren die het gebouw, en zijn schilderachtige tuinomgeving kwamen bezich tigen. Kwamen velen te voet, een niet minder groot deel dezer Haagsche beau monde kwam in equipages en automobielen. Het breede voorplein aan den Ouden Soheveningschen weg, dat door de politie geheel schoon ge houden was, bood dan ook een tooneel van de grootste bedrijvigheid. Men kan veilig zeggen dat geen enkel col lege van staat, van regeering, van provin ciaal-of gemeentebestuur, geen enkel rechts college, geen departement van algemeen be stuur enz. enz. onvertegenwoordigd was door meerdere leden, met hunne dames, op dit eer ste tuinfeest in de nieuwe stichting. De groote trek was in het eerste uur van het bezoek natuurlijk naar het inwendige van het gebouw, dat in alle bijzonderheden be zocht en bekeken werd en waarbij zij, die wèl veel van het paleis gehoord, maar er nog niets van gezien hadden, van de eene verrassing en bewondering in de andere vie len, bij het aanschouwen van de kostbare geschenken door de regeeringen der vreemde landen bijeengebracht. Nog is gisteren aan het bestuur der Carne giestichting aangeboden ter plaatsing in het Vredespaleis een schilderij „De Vrede", een beroemd kunstwerk van William Strutt, en getiteld „Een klein kind zal hen geleiden". Het is het geschenk van de Engelsche vredesrienden. Wijlen de Deken van Durham, dr. G. W. Kitchin, gaf het denkbeeld voor de schilderij aan, en droeg de uitvoering er van aan Strutt op. HET LIED DER TUCHTELOOSHEID. „De Gong", het orgaan vau de Tucht-Unie, tot bestrijding van de tucheloosheid onder het Nederlandsche "Volk, deelt de volgende variatie mee op het bekende vaderlandsche lied „Wij leven vrij". Wij leven vrij (bis) Op Neerlands dierb'ren grond. Ons van die vrijheid welbewust Doen wij maar alles wat ons lust. Geen smeris die ons verontrust. Op Neerlands dierb'ren grond, (bis) Wij schelden vrij (bis) Op Neerlands dierb'ren grond. Den vrijen medeburger uit Voor alles wat gemeen beduidt En slaan hem ook nog op zijn snuit Op Neerlands dierb'ren grond, (bis) Wij stelen vrij (bis) Op Neerlands dierb'ren grond. Wij rukken bloem en takken af Naar 't voorbeeld dat ons moeder gaf En vader zegt hij is niet laf Tot d' eigenaar: „Hou je mond." (bis) Wij spuwen vrij (bis) Op Neerlands dierb'ren grond. Den vreemdeling op zijn overjas, Die naar de laatste mode was. Zijn kleederdracht komt niet te pas Op Neerlands dierb'ren grond, (bis) Wij eischen vrij (bis) Op Neerlands dierb'ren grond. Het recht menschwaardig te bestaan; Maar komt men ons met plichten aan Neen, dank u, neen, dat zal niet gaan Op Neerlands dierb'ren grond, (bis) Dit „schoone" lied is al 25 jaar oud, maar het is nog zoo volkomen toepasselijk of het vandaag pas gemaakt was. Wie zorgt ei' voor, dat het zoo spoedig mogelijk ver oudert1? De inbrekers-terreur te Amsterdam. Gisternacht hebben de vacantie-insluipers te Amsterdam hun slag geslagen in perceel 66 Weesperzijde, bewoond door den heer J. A. van D., die met zijn familie te Zandvoort verblijf lioudt. Een politie-agent zag in den vroegen morgen de voordeur open staan; bij onderzoek bleek hem, dat eenige kasten waren opengebroken en vond hij etuis voor tafelzilver ledig over den grond verspreid. Wat er gestolen is, is nog niet opgenomen kunnen worden. Feeetdrnkte en zakkenrollerij. Bij de Haagsche politie zijn niet minder dan acht gevallen van zakkenrollerij aangegeven door personen, aan wie in de drukte van Donderdag tijdens de opening van het Vre despaleis, en des avonds, horloge of porte- monnaie werden ontrold. Onder hen was een onderwijzer, die op deze wijze zijn geheele maandsalaris moest missen. Minder onge lukkig was een heer, die het kostbare hor loge met ketting, dat hij gewoonlijk draagt, op den feestdag had vervangen door een nikkelen horloge met fantasieketting, welke voorzorg een gelukje hij een ongelukje magj heeten, nu horloge en ketting hem werdenj ontrold, meldt het Alg. Hbld. Landhomversstaking te Schoonoord. De stakende landarbeiders te Schoonoord heb ben met 115 tegen 67 stemmen besloten niet op de voorwaarden der landbouwers in te gaan. De staking is algemeen. Wedstrijd aardappelrooimachines. Te Musselkanaal (Gr.) is een wedstrijd van aard appelrooimachines gehouden. De le prijs 250 en gouden medaille werd toegekend aan de firma Brinkman en Niemeijer voor een Cambrian-machine, de 2de prijs 100 aan de heeren M. Pranger te Stadskanaal en G. Boerma te Groningen, die beide een Neu Ideal hadden ingezonden en de derde prijs 50 aan Gehr. Kemper te Winschoten voor een Hagedorn-machine. Een groot landbouwerspubliek was van heinde en verre overgekomen. Voor de eenig ingezonden aardappel-zoek machine werd de prijs 50 toegekend aan het eigen fabrikaat van den heer J. Pran ger te Valthermond. Op een vleeschwagen naar 't Hof. De Haagsche Ct. vermeldt het rijden op een vleeschwagen naar den raout ten hove. Onder de genoodigden op den raout ten pa leize behoorde o. m. de heer Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe. Hij komt hier gisteravond, tegen den tijd dat de receptie zal beginnen, met mevrouw Lint horst aan het station aan. Zijne Excellentie, die blijkbaar verzuimd had zich vooraf van een rijtuig te verzekerene ziet hier geen ltuurrijtuig en geen taxi aan het sta tion. Hij laat naar stalhouders telefoneeren. Er blijkt echter nergens meer een rijtuig voorhan den. Oók geen auto. Alles is weg. Intusschen nadert het uur, dat de raout zal aanvangen. Wat zullen de heer en mevrouw Linthorst beginnen Daar bemerkt Zijne Excellentie op eenigen afstand een dog-cart! De koetsier draagt een pet, en 't wagentje is meer op vleeschvervoer dan op 't transport van Commissarissen bere kend. Maar wat doet een commissaris al niet als hij op tijd aanwezig moet zijn, en zijn voeten er hem onmogelijk meer brengen kunnen. Dan huurt hij, bij gebrek aan beter, een vleeschwagen, met 'n koetsier met 'n pet. Dan rijdt hij zóó, met zijn echtgenoote, naar het paleis. Dan wordt hij daar eerst niet in de file toegelaten, omdat men geen gasten in een vleeschkarretje verwacht; en dan kijken ook de lakeien die verwend zijn op het punt van glanzende auto's en equipages: de gelukkigen! wel een beetje gek. Maar dan haalt een com- missaris, te zijner identiteit en zoo deed 't Iook de heer Linthorst zijn uitnoodigings- kaart voor den dag; en dan komt hij zóó toch nog op tijd ten hove. Dooi' de tram gedood. Gistermiddag is te 's-Gravenhage mevrouw t. K. door de Staats spoorstoomtram bij de Java-brug overreden en onmiddellijk gedood. Mevrouw deed in een rij tuig de tramrails over, toen zij door de stoom tram komende van Scheveningen, werd aan gereden. Ongelukken. Op liet terrein van de E. N. T. O. S. te Amsterdam is een bejaard man, die struikelde, zoo ongelukkig geval len, dat hij bijna onmiddellijk dood was. In de Sarphatiestraat te Amsterdam is de heer H. E., militair apotheker 1ste klas se, onder een automobiel geraakt en in het Militair Hospitaal eenige uren daarna aan de bekomen zware inwendige kneuzingen overleden. Een schip in nood. Uit Oude Schild, op Texel, werd gisteren aan' de N. R. CL geseind, dat er achter den vuurtoren een tweemast stoomschip is gestrand. Er is voor- loopig geen gevaar. Het stoomschip zal ver- vermoedelijk met hoog water vlot komen. Uit Nieuwediep meldt men, dat het het Zweedsche stoomschip JBore is, en dat de sleephooten Simson en Hercules van daar uit ter assistentie zijn vertrokken. Treinongeluk"'. Donderdagavond is trein 109, die te 8 u. 27 min. uit Amsterdam te Tilburg aankomt, bij den overweg aan den Heewel aldaar ontspoord. De locomotief, een bagagewagen en twee rijtuigen werden uit de rails geslingerd. Persoonlijke ongelukken k'wamen er niet bij voor. Ook de materi- eele schade is niet belangrijk. De treinen loop ondervond groote vertraging, en het vervoer HeuvelKoestraat was geheel ge- istremd. Over het ongeval weet het Alg. Hbld. nog het volgende te melden: De sneltrein 109 AmsterdamVlissingen die te 8.27 te station Tilburg moet aan komen, zou te 8.40 dit station binnenloo- pen. De trein, bestaande uit 8 personenwa gens en 2 bagagewagens, zat voL reizigers. Ter hoogte van het ai'standsignaal werd door den machinist plotseling een hevige schok' waargenomen. Met een snelheid van 75 K.M. rijdende, was de locomotief ontspoord, ge volgd door tender, bagagewagen en twee doorgangsrijtuigen. Machinist en conduc teurs deden hun best den trein tot stilstaan te brengen, doch 400 meter trokken de ont spoorde machine en wagens den trein voort, totdat eindelijk do machine, voor den over weg zich een gat in den grond borende, bleef steken. Nu snelden de talrijke reizi gers, die door het schokken in den trein eenige benauwde oogenblikken hadden door staan en van wie eenigen lichte kweturen hadden bekomen, naar buiten. Daar de ontsporing plaats had op ver bindingslijnen is daar de geheele spoorweg, met uitzondering van een hoofdlijn, uit zijn verband gerukt, zoodat de gewone treinen loop gestremd was. Alle treinen, waarbij twéé mailtreinen, moesten op deze lijn wor den doorgelaten, waardoor, zij ongeveer een half uur vertraging hadden. De laatste trein van Amsterdam kon eerst te 1 uur giste: - nacht het station bereiken. Dadelijk is men met een ploeg arbeiders met het opruimingswerk begonnen en heeft den geheelen nacht doorgewerkt. De loco motief was den volgende morgen op de lijn gebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeval is niets met zekerheid bekend. Ongeluk. Te Ommelanderwijk (Veen- dam) is de 19-jarige dochter van den arbei der Wijngaard onder de paardentram ge raakt. Voor en achterwiel gingen haar ovei het lichaam. De dood volgde onmiddellijk. HEEMSTEDE. Niet gegund. De bo-uw van 32 wo ningen met straataanleg voor rekening van de woningvereeniging „Berkenrode" waar van de aanbesteding heeft plaats gehad or 23 Augustus, is niet gegund. SASSENHEIM. Goed wonen. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten f 95,000 sub sidie te verleenen aan de bouwvereeniging Vooruitgang alhier, voor den bouw van 54 woonhuizen. HAARLEMMERMEER. Veiling. Ten overstaan van Notaris Heinsius te Hoofddorp is in Hotel de Beurs publiek geveild: Een heerenhuis met erf en tuin enz. ter grootte van 7 Aren 28 cA., gelegen te Hoofddorp. In bod gebracht op f 9900, werd het bij afslag niet afgemijnd. Het perceel werd aan den hoogsten bieder niet gegund. Paardenmonstering. Op de mon stering te N.-Vennep gehouden door den heer Herz, was bijzonder weinig animo. Er werd sleohts één paard aangevoerd, dat niet ver kocht werd. Iets dergelijks is voor zoover wij weten tot nog toe niet voorgekomen. Zou men zoo zoetjes aan „uitverkocht" raken? 'tZou geen wonder zijn, gelet op 't zeer groot getal paarden door den heer Herz in den laatsten tijd in die omgeving gekocht. ZAANDAM. Gemeenteraad. Donderdag verga derde de Zaandamsohe gemeenteraad. Dooi B. en W. werd de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1914 aangeboden, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 796,303.43. De post plaatselijke inkomsten belasting is door B. en W. geraamd op f 264,000, d. i. f 27,000 hooger dan voor het loopende jaar was uitgetrokken. Bij deze be grooting is gereserveerd een bedrag van f 20,000 voor verhooging der ambtenaarssala rissen. De gemeenterekening over 1912, sluitende met een nadeelig saldo van f 4679.69 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting voor de gasfabriek kon slui tende gemaakt worden, zonder verhooging der gasprijzen en ongeveer f 11,000 voor verhoo ging der loonen der werklieden. Door den heer Baas was het voorstel ge daan om bijeenkomsten^; die een godsdienstige strekking hebben, evenals die voor een lief dadig doel, vrij te stellen van de belasting op openbare vermakelijkheden. Na een bestrijding van de zijde van B. en W. met het oog op de moeilijkheid om deze zaak in de practijk te regelen en met den wenk om dergelijke bijeenkomsten ook te houden ten bate van het een of ander lief dadig doel, werd het voorstel ingetrokken. Aan de aftredende leden, die voor een her benoeming bedankt hadden of niet herkozen werden, werd door den voorzitter dank ge bracht, in het bijzonder aan den heer Laten- stein, die gedurende 30 jaar de functie van Raadslid, waarvan 23 jaar als wethouder had bekleed. Ook de heer Baas sprak eenige zeep waardeerende woorden bot. afscheid van den webhouder. „A. Hbld." LEIDEN, 29 Aug. Vee Aanvoer 709 Runde ren, 105 Kalveren, 1399 Schapen, 116 Stie ren f 118—384, 191 Kalf- en Melkkoeien f 187—342; 81 .Varekoeien f 149283; 223 vette Ossen en Koeien f 201326; 7686 ct. per K.G.9S Graskalveren f 4297; 69 vette Kalveren f 73-13S, f 0.95—1.10 per K.G.; 36 nuchtere Kalveren f 818; 432 vette Scha pen f 31—35, 60—70 ct. per K.G.; 967 weide Schapen f 21—30; 647 magere Varkens voor fokkerij f 1960 (levend gewicht), voor Lon den 4851 ct.; 592 Biggen f 1016. Kaas? Aangevoerd 156 pertijen; Goudsehe le soort' f 30—32, 2e soort f 26-29, Derby f 32.50; alles per 50 K.G., handel Goudsehe matig, Leidsche le soort f 27—29, 2e soort f 22—26. Leidsche stug. Het figuurraadsel zult ge wel gemakkelijk gevonden hebben, nietwaar 1 Ge begint bij de korte punten van het bloemblad in de richting ■die het pijltje u aangeeft, daarna neomt ge de Jangero punten en dan krijgt ge v,an zelf de •preuk: „Ook op bergen bloeien bloemen". De andere oplossingen zijn deze: 1. Koba, Lena, Kato, Dora, To os, volgens 'dit voorbeeld Komt toch binnen KO,BArend is al thuis. 2. Schelp Schelm Schelf. :8. Ge begint bovenaan in den linkerhoek 6n verdeelt vervolgens het vierkant in schuine. Jtepen, dan krijgt ge: Wien Neerlandsch bloed. 4. Beide hebben patronen noodig. EEN I'AAR REKENKUNDIGE AARDIGHEDEN. Ik heb u vroeger al eens een paar van die dingen opgegevennu moet ge eens probeeren of go op een gemakkelijke manier iemands ouderdom kunt vinden en de maand, waarin hij geboren is. Veronderstel iemand is in Augustus geboren er 68 jaar oud. Augustus is de 8ste maand, ge vermenigvul digd dat cijfer met 2. 8X2 10. Hier telt ge 6 bij 16 f- 5 21. Dit vermenigvuldigen met 60; dus 21 X 60 1050. Daar telt men het aantal jaren bij, dus 1050 58 1108. Hier trekt men 365 af; 1108 365 743. Daar telt men 115 bij en ge zijt er. Immers dan krijgt ge het getal 858; de honderdtallen dui den de maand aan; de rest geeft den oudordiom aan. Een ander voorbeeld: Welke maand en welk jaartal worden hier nu bedoeld? Om een getal te krijgen, dat deelbaar is door elf, behoeft ge slechts een getal te nemen van een of twee paar cijfers, hier telt ge bij op het omgekeerde van dit getal, zie maar: en go krijgt altijd een getal, dat deelbaar is door 9; b.v. 56723 32765 23968 9 2663. 1345 5431 36 63 6776 11 616 99 :ll 9 Maar neem een willekeurig getal, keer het om en trek het kleinste af van het grootste BROERTJE IS JARIG. Kijk nu mijn kleine broer eens aan) Wat is er aan de hand? Hij doet zoo groot en zoo voornaam En heeft heel niet het landt Hij heeft zpn beste pakje aan, Wat of dat wel beduidt? Hij kijkt zoo trotseh als onze haan, Zoo'n kleine, leuke guit! Hij kon niet slapen dezen nacht. Waarom dan toch, mijn vrind? Hij woelde en lachte stil en zacht, Wat was er dan, mijn kind? Ben jij dan jarig, kleine man? Wel," wel, wat een pleizier! Zing dan maar mee en spring vooran Vooruit 1 Een, twee, drie, vier! .Vooruit, nu allen in de rij En roer maar goed de troml Maak nu maar pret en wees maar blij Hij leve langl rom-boml Leiden. F. G. Tenejj. ANECDOTE N. Naief. „Waarom gaat de zon 's winters later' op dan 's zomers," vroeg esn gouvernante aan baar zevenjarige leerling. „Omdat het dan later dag wordt," antwoordt het kleine meisje zeer onnoozal. DE RAADSELKEDACTEUR» 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5