Jaardag i sept, isis DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De Zoon van den Landlord. KinderhuiswMi 2H«2Ii«33s Haae®i©üi STADSNIEUWS. Handschoenen voor aSle gelegenheden, fl fcu Bon Hair»sliéH liaar'lem-Brussel- 38st« Jaargang No. 8226 f AÏIONNEMENTSP RIJ St *»er s jnaanaen voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een «gent la gevestigd (kom tfer gem.1 - 1.35 Voor de overige plaatsen In Nederland fr&neo per post 1.80 'Afzonderlijks limmner» 0.03 Bureaus san Redactie en J&deniniatraftie Interocmmunaal Teleffoonnwnnnier 1426. PEUS DEB ADVEBTRNTONt Van 1—regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel VMtst II et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ot per regel Bmteni 20 et Dienstaanbiedingen 25 et. (I regels), driemaal voor 50 et 6 contant). All* betalende abounds en dit blad. die lm Bel Bedt «ener versckeringspolie *0n, sSn volgaas de bepaUagen op de polissen vermeld, (tf«B ongeloUceB verxtkerd voort GULDEN ba rm GULDEN bfl HULDEN b« i U 1» IMP Band of voed 9 fstff één oog. 9 tf-Jf m? daim. typ U? De aKkeeriag deaer bedragen wordt gegaraadcerd doom da MoatcebappB „KoUaa&seKs Algewecwe Yonekaringnfeaitk* ie Sekledaau wfievimgieij GULDEN bfl verlies van dén anderen AGENDA. 2 September. Gebouw St Bavo 8 uur Biose.- Mij. Union. Voorstelling. Verg. bestuur Sandels. en Kantoorbedienden. Bestuur Timmerlieden. Bestuur Schilders. Groote Kerk 1—2 uur Orgelbespe ling door den lieer Louis Robert (zie Pro gramma Stadsnieuws.) Statenzaal Prinsenhof VA uur Ge meenteraadsvergadering. Apoll o-theater Barteljorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Te y Iers Museum Tentoonstelling Etsen van Rembrandt. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en Ft. K. Feestdagen. BLOEM END AAL Hotel Duin en Daal bij gunstig weder eiken dag van 3—5 uur Concert. Velsen. Onder de gebruikelijke wetlioudersbenoe- ffiingon, op den eersten Dinsdag in Septem ber volgens de wet te doen, trekt in onzen omtrek gééne zóó zeer de aandacht als die te Velsen. Daar treedt n.l. als wethouder de heer Netscher af. Wij hebben onlangs reeds in een critiek uiteengezet (tegenover het A.-R. partijblad van Velsen, dat oorspronkelijk een andere meening verdedigde) dat deze man door de tegenwoordige (rechtsche) meerderheid in Velsen's raad niet mag herkozen worden! Welnu, wij willen dat op den vooravond der verkiezing nog eens herhalen. Het is al erg genoeg dat een man als Netscher zitting heeft in een college, dat de roeping heeft mee te werken aan de opvoe ding des volks. Zijn tlieoriën, zijn beginselen, zijn leer, zijn houding ook en optreden tegenover de Ka tholieken, gaan rechtstreeks in tegen wat ons heilig is! De man die openlijk in ge schrifte „de zonde van Sodom" in bescher ming nam (althans zijn naam komt, zooals in den jongsten verkiezingsstrijd is geble ken, voor onder degenen die met een ge schrift over deze schrikkelijke hoosheid, waarvan zelfs de naam onder ons niet moet genoemd worden, instemming betuigden) kan toch geen vertrouwensman zijn van Christelijke mannen, mag niet door recht sche raadsleden gehandhaafd worden op een post, die zóóveel invloed en macht door doen en laten met zich meebrengt! Wil men de liberale minderheid in den Velsensehen Raad een wethouder gunnen, het zij zoo. Wij hebben ons altijd verklaard vóór oen billijke, royale handelwijze tegen over andersdenkenden. Maar wij zeggen uit drukkelijk dat het met het Christelijk be ginsel niet is te vereenigen, wanneer deze aftredende wethouder zou worden herkozen, Wanneer maar één Christelijk raadslid, Positief of negatief, ertoe zou medewerken, dezen man als wethouder te handhaven! benoeming van morgen (vacature-Hulswit) eenige verrassing zal baren. Onze plaatselijke collega's zijn er nu alle over los gekomen, nadat ze eerst eenige na men hebben genoemd. In de „Opr. Ha ar 1. Cr t." wordt in een allerzonderlingst stuksken het nderdaad zéér verdienstelijke raadslid Modoo zoowat de éénige genoemd, die bekwaam genoeg is om wethouder te worden! Geen compliment voor het bcstnu r-gehalte van onzen Raad, die toeli werkelijk nog wat hooger staat dan onze collega van het Klokhuisplein hier on gewild waarschijnlijk laat bevroeden. Dat lang niet elk goed raadslid geschikt is voor wethouder, d.i. voorbereider en verdediger van administratieve maatregelen, is een waarheid als een koe, die onze andere col lega „Haarl. Dgbl." beter blijkt te kennen! Dat blad verwerpt dan ook het denkbeeld om den heer Modoo wethouder van Haar lem te maken, ten eenonmale: en wij geloo- ven eerlijk dat de Raad den heer Modoo, die nogal critiseh is aangelegd, wat uiter mate veel nut kan hebben, een zéér slech ten dienst zou bewijzen, als hij hem koos tot wethouder, d.i. de teugels van het voorbe reidend en leidend administratief gezag in handen gaf! Het socialistisch blaadje van Haarlem ge looft, dat morgen de stemmen verdeeld zul len zijn tusschen de lieeren Heerkens Thijs- sen en Modoo. Geen van die twee deugt na tuurlijk volgens dat blad eigenlijk zou de heer Nagtzaam begrijpelijkerwijs de beste wezen maar toch kiest de socialist even natuurlijk den heer Modoo hoven den heer Tbijssen, wat met het oog op de goede voorbereiding van de maatregelen,die ook de socialisten wenschen, toch wel een beetje vreemd is. Wij van onzen kant zullen ons niet aan voorspellingen wagen, omdat wü eenvoudig niets weten van de opinies onder de' linksche raadsleden, dan wat wij te hooi en te gras opvingen. Haarlemsch® Alletfagjes Ho. 933. DE WETHOUDERS-BENOEMING VAN MORGEN. Het laat zich aanzien, dat de wethouders- PERSONALIA. Voor den Indischen dienst is bestemd ter benoeming tot telefoonopzichter ie klasse bij den post-, telegraaf- en telefoondienst, de heer D. J. Heepke, alhier. Onze stadgenoot E. Maden behaalde op de Jeugd-tentoonstelling van het Nederlandsche Philatelistencongres in de afd. A (12-13 jaar) den len prijs voor zijn collectie postzegels. BENOEMINGEN. Onder „Kernieuws" vinden onze lezers een lijst van benoemingen en verplaatsingen van Eerw. Heeren geestelijken, onder wie velen uit onze stad en den omtrek. Aan de Kathedrale Kerk St. Bavo alhier is benoemd tot kapelaan de WelEerw. Heer C. Kroft; te Schoten (St. Bavo) de WelEerw. Heer W. M. Bosch; te Overveen de Wel.- Eerw. Heer J. Verhaar. Onze stadgenoot de WelEerw. Heer G. D. van Emmerik is benoemd tot kapelaan te Halfweg; de WelEerw. Heer F. P. H. Goos- sens tot kapelaan te Egmonden (Rinnegom). KONINGINNE-VERJAARDAG. Scheen gisteren, der traditie getrouw, het vroolijk Oranjezounetje bijna den geheelen dag over onze stad, die reeds een fees telijk aanzien had door de vele vlaggen met oranjewimpels, die allerwege waren uitge hangen, hedenmorgen vroeg was het echt September-weertje. Een dreinend regentje vermocht niet de broeierige warmte, die er liing, te verdrijven, en het gestadig druppe len van den regen dreigde het zoo mooi door „Koninginnedag" opgezette feest geheel in de war te sturen. Toch, wij constateeren het met genoegen, zat de feeststemming erin, en tal van feest gangers, getooid met de ons lieve oranje- strik of knoop of sjerp, vullen sinds van morgen vroeg al de straten in opgewekte stemming. Ook gisteren waren de meesten reeds met oranje gesierd. Onze courant gaat vroeg ter perse ook een gevolg van de algemeene feestvreugde, en daarom moet het verslag der Koningin- nefeesten in hoofdzaak tot morgen bewaard -blijven. Op het oogenblik dat wij dit schrij ven, regent het niet meer wij hopen voor den geheelen dag niet meer en laat het zich aanzien dat de feesten georganiseerd ouder de beproefde leiding van „Koningin nedag", alleszins zujlen slagen en een mooie bladzijde zullen vormen in de annalen der geschiedenis van onze stedelijke Oranje-Ver- eeniging. Het programma van vandaag is rijk voorzien! Koraalmuziek. Blij klonken hedenmorgen om halfnegen reeds boven de stad de tonen der opgewekte koraalmuziek, uitgevoerd van den toren der Groote Kerk, door de muziek- vereeniging „Harmonie", onder leiding van den heer C. F. W. Wernecke, directeur der vereeniging, en gepensioneerd onderkapel meester der Koninklijke Ned. Marine. Zelfs betrekkelijk velen luisterden met aandacht op de Groote Markt en de omgeving naai de werkelijk zeer verdienstelijke uitvoering, en dit ondanks den regen Uitgevoerd werd allereerst het „Wilhelmus var. Nassauwe" in de oude toonzetting; daarna de koralen: Een vaste burcht is onze God; Wij allen danken God; Looft den Heer, den machtigen Koning, en ten slotte het Wien Neerlandsch Bloed. Hiermede was het Koninginnefeest op plechtige en uitstekende wijze ingezet. Van kwart over twaalf tot 1 uur werd het carillon van den toren der Groote Kerk bespeeld door den heer H. W. Hofmeester. Kinderoptocht. Al lang voor half negen heerschte er groote drukte en bedrijvigheid in de om geving van de Ged. Oude Gracht. Nabij de Jacobijnestraat zou de stoet geformeerd worden van kinderen, die op zou trekken naar den Hertenkamp, om daar feest te vieren. Van alle zijden der stad kwamen de klei nen in hnn Zondagsche kleeren en getooid met oranjesjerp of oranjemuts, onder he geleiding van ouders of grootere broers en zusters, naar het punt van samenkomst aan. zetten. Dat gaf allerwege een ongekende le vendigheid en feeststemming in de stad. Dank zij de uitstekende leiding van de commissieleden liep alles vlot van stapel en zette de stoet zich vrijwel op tijd in bewe ging. Het was daarvoor noodig dat de kóp van den stoet vooruit marcheerde tot in de Barteljorisstraat. In lange rijen marcheerden de kinderen door de stad tusschen een haag van meu- schen. Het was dan ook een groot genoegen die blijde gezichten te zien, waarop de ver wachting te lezen stond van de komende din gen. Er waren ongeveer 3000 kinderen in den stoet, en om onder al die kleinen orde en re gel te houden, is voorzeker geen gemakke lijke taak, doch het moet gezegd worden, de leiders slaagden er uitstekend in. Voorop ging een afdeeling Padvinders met de vaandels, door „Koninginnedag" verle den jaar cadeau gegeven voor de bewezen diensten, door defce meest moderne orde bewaarders en ordonnansen. Dan volgde de muziekvereeniging „Harmonie". Gemarcheerd werd langs Ged. O. Gracht, Jacobijnestraat, Koningstraat, Kruisstraat, Kruisweg, Parklaan, Kenaupark, langs de woning van den burgemeester. Deze sloeg voor een der vensters in ambtsgewaad en te midden zijner familie, het voorbijtrekken van de vroolijke kinderstoet gade. De klei nen hielden zich niet onbetuigd en joelden hij het defileeren voor den burgemeester. Laugs Kenaustraat, Kruisweg, Nieuwe Gracht zuidzijde, Jansstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Plein en Dreef werd naar den Hertenkamp gemarcheerd. In den stoet liep ook het E. S. M. fanfare corps mede. Op het feestterrein werd nog een rond gang met muziek gemaakt en dra was het feest daar in vollen gang. De kinderen werden in groepen getrac- teerd op drups, waarvan elk een zakje kreeg, een tablet chocolade en krentenbrood. Dan werd gespeeld om fraaie prijzen, be staande in pracht-hoekwerken, met zorg door de commissie gekozen. Er werd wed strijd gehouden in turfrapen, stoofsteken, zakken loopen, enz. enz. De pret die er heerschte onder het mooie groen van den Hout, is niet te beschrijven. Het klaterde van blijde kindex-lach en ge juich hij elke seconde. Dan ging ook de ballon-captif op. Mox-gen hopen wij meer te schrijven over het kinderfeest. Festival op de Groote Markt. Een belangrijk nummer op het feestpro gramma vormde ook het muziek-festival, waarvan het eerste gedeelte hedenmorgen een aanvang nam op de Groote Markt in de muziektent der vereeniging „Koninginne dag". Aan het festival van mannenkoren, gem. koren, fanfarecorpsen en harmonie-corpsen nemen 27 vereenigingen deel, en wel de volgende: Fanfarecorps Wilkelmina, Vel sen; gemengd koor Harmonie, Sloten; De Post-Harmonie, alhier; Harmoiecorps Eens gezindheid, Heemstede; gem. koor Polyhym nia, alhier; muziekver. Crescendo, id.; har moniecorps Laurens Jansz. Coster, id.; har. monieeorps Harmonie, id.; fanfarecorps Na Arbeid Kunst, id.; muziekver. Harmonie, id.; Liedertafel Haarlem's Zanggenot, id.; gemengd koor Onder Ons, id.; gem. koor D.I.N.D.U.A., id.; gem. koor Sernpre Cres cendo, id.; gem. koor Doopsgezind Zangkoor, id.; Chr. Zangver. Soli Deo Gloria, idem.; Nederd. Herv. Zangkoor Harpe Davids, id.; mannenzangver. Proza en Poëzie, id.; R.K. Propagandachib tot verbetering van den Volkszang, id.; harmoniecorps Sempre Cres cendo, Limmen; gem. koor St. Caecilia, Vel sen; gem. koor Vox Humana, Santpoort; mannenkoor Euterpe, Schoten; fanfarecorps E. S. M„ alhier; fanfarecorps Soli Deo Glo ria, Veken; mannenkoor Zang en Vriend schap, Hoofddorp, en fanfarecorps Vem Vidi Vici, Oostzaan. Aan het eerste gedeelte van het festival namen deel de hairmoniecorpsen Sempre Crescendo uit Limmen, met 20 leden, direc. teur de heer J. Metzelaar, en de Chr. Zang- vereeniging Soli Deo Gloria, van hier, met 50 leden en onder leiding van den heer J. Treuzel. Verder het gem. koor „Harmonie" te Slo ten, met 50 leden en onder leiding van den,' heer G. Th. Stuckwold; het fanfarecorps Veni Vidi Vici te Oostzaan, 20 leden, direc teur de heer J. Mooy met 2i ïeaen, directeur de neer A. Langereis. Het is onze bedoeling niet hier een cri- tisclie beschouwing te geven over het ge- praesteerde. Daarvoor ontbreekt ons deni tijd en zeker is de Groote Markt niet de plaats om de vele uitstekende eigenschap pen, die wij in vele koren of vereenigingen meenden te ontdekken, tot haar recht te doen komen. Genoeg zij het hier te melden dat de uit voering uitstekend slaagde. Het eerstgenoemde harmoniecorps Sempre Crescendo voerde uit: La petite duchesse, van Riccius: Mignonnette, van J. Bauuian, cn Caprice uit de opera „Norma". Soli Deo Gloria voerde uit: Aan 't Vader land, van Abt; en Vaderlandsch Lied, van W. F. G. Nicolaï. De Harmonie te Sloten zong het lied vau een Meisje en een Schipper (H. J. den Her- tog), Viooltjes van Joh. H. Löser, en Avond lied van Fr. Abt. Veni Vidi Vici begon met pas redoublé Spearmint van V. Turine, speelde vervol gens Noëline en Andante, van Felix Boisson en eindigde met Le val de l'Amhlève, van D. D. Belleflamme. Zang en Vriendschap uit Hoofddorp voer de uit „Wij willen Holland hou'en" van A. Spoel, en „De liefste plek" van Löser. Op de Groote Markt was overgroote be langstelling voor dit festival. Dit wat de morgenfeesten betreft. Om 1 uur werd door het garnizoen para de gehouden; vanmiddag kwart over één ia er feestconcert in de Grcote Kerk en van- middag en vanavond is het feest in deni Hertenkamp. Daarover morgen meer. CONCERT. Wij willen even de aandacht vestigen op het Concert, dat heden van 3 uur af gegeven wordt in den tuin van de bekende Melkinrich ting v. h. Van Bruggen in den Hout. Dit zal ongetwijfeld een bezoek aan dit pret- tige zitje na een wandeling door den Hout zooveel aantrekkelijker maken. EXAMEN HOOFDAKTE. Zaterdag zijn de laatste examens gehou den voor de hoofdakte. Geëxamineerd wer den 7 vrouwelijke candidaten. Eén trok zich terug. Drie slaagden, n.l. M. W. B. Nabel, Amsterdam; C. G. v. d. Smit, Hilversum! S. LJserinkhuysen, Amsterdam. De examens zijn hiermede geëidnigd. HERHALINGSOEFENINGEN. De miliciens der. lichting 1906 van het 10e Reg. Inf. komen den 3den September a.s voor herhalingsoefeningen onder de wape nen. Zij zullen van 8 tot 11 September deel nemen aan de oefeningen in de Stelling tf den Helder. FEU 1LLETON. Een büdrage tot de lijdensgeschiedenis van Ierland. Naar het Franscli van Lucien Thomih. 24.) Dat is inderdaad overbodig, antwoordde John, de medeplichtige van Slioking; de gene, die den eed van middernacht heeft afgelegd, weet in elke omstandigheid be seheiden te zijn. De avond viel, een dikke nevel bedekte de stad, en belette op nauwelijks zes pas- jen ai'stands te zien. Dc Ier ging een smalle Traat in en achter op een binnenplaats blij- 'Cnde stilstaan voor een nederig uitziend huis, klopte hij op bijzondere wijze aan. De deur werd met een kier geopend en hij trad 'innen. Een afzichtelijk oud wijf met een 'aars in de hand liet hem in. Dick is toch niet uit, hoop ik? vroeg hij. "7 Dij is binnen, gromde c'rude met schorre Mem. Jack ging al tastende de bochtige trap b. Twee minuten later trad hü in het, ver trok van Dick. Gezeten voor een tafel, die met papieren overdekt was, hief de jonk- rnau het hoofd op en scheen zeer verbaasd. Gij hier van avond, Jack! sprak hij; ik verwachtte u niet. Ik heb u iets mede te deelen, Dick. Spreek! Patrick Lindley, de gezworen vijand der White-Boys is te Londen. Welnu, wat komt er dat op aan? Wat kan ons de tegenwoordigheid van dien man schelen? Hij heeft een onderhoud gehad met zijn broeders. Oho! Zijt gij daar zeker van? Maar al te zeker: ik heb ze met elkan der zien-en hooren spreken. Waar? In mijn hol te Hollgate-street. Dick de Wreker fronste de wenkbrauwen. 1 En heeft liij u herkend? vroeg hij met i levendigheid, j Neen. j Hij had n toch in tie grot van Glen- Black gezien? Gij vergeet, Diclc, dat ik mijn gelaat met een masker bedekt had. Hij had u aan de stem moeten herken nen. Mijn spraak heeft hem naar het schijnt niet getroffen. Overigens weet ik, desge- vorderd, de buigingen van mijn stem te wij zigen. Wat mij vrees aanjaagt, is minder mijn eigen «revaar. dan dat van het genoot schap. Blijde zijn broeders teruggevonden j Daaraan herken ik u, Jack. te liebhen, zal Patrick Lindley niets onhe-j Het is zeer eenvoudig. Patrick Lindley proefd laten om hen aan den invloed der is in Morley's Hotel afgestapt. Zijn doel met White-Boys te ontrukken. naar Londen te komen, was zijn broeders Dick schudde het hoofd. en zusters, zoowel als zijne verloofde Ellen Het zal hem niet gelukken, hernam hij. Murphy op te zoeken. Wie weet? Dat is hem reeds ten deele gelukt, Hebt gij het bewijs van het tegendeel? merkte het opperhoofd der Wrekers aan. Het bewijs? Neen. Maar ik heb alle re den om voor de zedelijke zwakte van Ja mes Lindley te vreezen. In dat geval moeten wij ons van James ontdoen. De dood is de straf des verraders. Wij kunnen hem nog geen enkel ver raad ten laste leggen. Zou het niet heter wezen Patrick uit den weg te ruimen? Ge loof mij, Dick, deze laatste kan ons veel kwaad doen. Hij is schrander en rijk. Rijk, zegt gij? Rijk?riep Dick. Met millioenen. Sir Robert O'Connor heeft hem zijn Iersche bezittingen overge daan. In dat geval moet hij sterven, Dat is ook mijn overtuiging. Zijn rijkdommen zullen aan zijn broe ders vervallen, hernam Dick met gedempte stem. Hugues en James zijn jong, onerva ren: de White-Boys zullen van hunne oner varenheid gebruik maken. Het goud van den landverhuizer zal dienen tot bestrijding der tirannen, die Ierland uitzuigen. Het komt er op aan om onverwijld te handelen. De oude paddy grijnsde hoosaardig. Mijn plan is gemaakt, zeide hij. Dat is zoo; thans gaat het tweede ge deelte van het programma hem bezig hou den. Hij zou een gedeelte van zijn vermogen geven om omtrent het lot der meisjes inge licht te zijn; ik wil van die omstandigheid gebruik maken. Om hem in een hinderlaag te lokken? onderbrak hem Dick. Juist. Het idee is goed. Keurt gij het goed, Dick? Twijfelt gij er nog aan? Maar ga voort: gij wilt het werk toch zeker niet geheel alleen verrichten. Gij moet ten minste een kameraad hebben, op wien gij u verlaten kunt. Ik heb er twee uitgekozen. Hoe langer hoe heter. Hunne namen? Shoking eii John Bliek: beproefde White-Boys. Zij wachten mij in het Zwarte Konijn. Ik spoed m« naar hen terug, want Patrick Lindley moet nog hedenavond ster ven. Dick de Wreker hoog het hoofd ten tee- ken van goedkeuring. De Ier was opgestaan. Na .verloop van een paar seconden hernam hij: Neem een velletje wit papier, Dick, en 6chrijf. Wat moet ik schrijven? Het briefje, dat ons Patrick in handen zal geven. Dat briefje moet kort zijn. Ik zal het u opgeven. Zi.it gij gereed? Ja. Goed. Schrijf: „Indi enPatrick Lindley tijding omtrent zijne zusters wil hebben, moet hij den man volgen, die hem deze rege- len zal overhandigen". Dick's pen liep over het papier. Na een paar minuten richtte Dick liet» hoofd op. Is dat alles? vroeg hij. Dat moet voldoende zijn, denk ik: de onnoozele jongen zal aan die uitnoodiging gehoor geven. Dick vouwde het papier dicht en Jack1 Thowless wreef zich vergenoegd de handen. Hij stak het briefje in zijn zak en wilde heengaan. Zijn vriend hield hem met een wenk terug. Jack, zeide hij, nu is het mijn beurt om u vertrouwelijke mededeelingen te doen. Gij hebt nog niets gezegd van mijn heerlijk wraakplan tegen den landlord. Gij hebt dus uw rol -van wreker of lie ver rechtsvoltrekker niet vergeten? (Wordt 1 ;d). EWE HURLEMSCHE CIHRMT 1000 S3- 400 a- 300 EL" 150 IN «n se» 15 I n lioKhgm r/cil "Pn+rif»lL Tinrllpvr nr»V>A_

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1