BINNENLAND. BUITENLAND. STADSNIEUWS DE BALKAN. Turkije en Bulgarije. Aan een telegram uit Berlijn, dat de mee ning en berichten der Berlijnsche avond bladen samenvat aan de Tel., ontleenen wij, ilat de Bulgaarsche gezant te Bome heeft verklaard, dat Bulgarije besloten heeft Adriauopel aan Turkije af te staan. Het spoorwegstation, dat een paar kilometer bui ten de vesting ligt, aan den rechteroever .van de Mnritza, zou echter Bulgaarsch blij den. De onderhandelingen zouden zeer vlug en direct met Turkije, door bemiddeling van den Italiaanscheu gezant te Constantinopel, ten einde gevoerd worden. De correspondent der Berliner Morgen- post te Sofia verneemt, uit regeeringskrin- gen, dat de wending in de houding van Bul garije, ten opzichte van het Adrianopel- vraagstuk in hoofdzaak toe te schrijven is aan de medewerking der Duitsche regeering. De Duitsche gezant te Sofia heeft de Bul gaarsche regeering dringend aangeraden, direct met Turkije te onderhandelen, en verder laten doorschemeren, dat Bulgarije by die onderhandelingen op de welwillend heid van Duitschland en eenige andere mo gendheden zou kunnen rekenen. Verder wordt in een lang telegram uit Constantinopel aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat de Bulgaarsche gedelegeerde Nalchewitsch sedert 10 Juli alles in het werk heeft gesteld, om vriendschappelijke betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije in het leven te roepen. Uit een ander bericht blijkt weer, da^ Bul garije thans een weg zoekt om een verbond met Turkije aan te gaan, wanneer althans de eischen van Turkije om tot een overeen komst en een definitieven vrede te geraken, niet te hoog gesteld worden. Bulgarije is bereid groote offers te brengen eu hoopt de onderhandelingen, die te Peru gevoerd zul len worden, binnen 10 dagen ten einde te zullen voeren. AMERIKA. Gouverneur Sulzer treedt af. Te New-York is uit Albany het bericht Ontvangen, dat gouverneur Sulzer zijn plan te kennen heeft gegeven om af te treden, liever dan dat over zijn geval een proces gevoerd zal worden, om reden, dat het ge rechtshof overvuld zal zijn met menschen die tegen hem bevooroordeeld zijn. Zoo al thans meldt een bericht in de Tel., dat wij Jn een buitenlandsch blad nog aangevuld zien met de mededeeling, dat Sulzer door de onmogelijkheid om zich te doen gelden, tot deze ontslagname is gedwongen. CHINA. Poging tot vergiftiging van den President. Wij lezen in de Frankf. Ztg., dat er, zoo als wij gisteren reeds hebben gemeld, te Pe king een poging is gedaan, om den president van China, Joean Sji Kai, met arsenicum te vergiftigen, wat op rekening gesteld wordt van het aanstoken van Mongoolsche agen ten. Alleen de uiterste inspanning der ge- neesheeren heeft Joean-Sji-Kai kunnen red- 'den, nadat hij dagen lang in ernstig levens gevaar had verkeerd. Gemengde Berichten» De vrede van Boekarest. Gisteren, zoo seint Eenter, had te Sinaia tusschen Roemenië en Montenegro de rati ficatie van het vredesverdrag plaats. Ernstige onlusten in Dublin. Zaterdag en Zondag hebben te Dublin ernstige onlus ten plaats gehad. Ongeveer 400 personen moesten in het ziekenhuis behandeld wor den, terwijl ook een aantal politie-agenteu gewond werden. Militairen werden opgeroe pen om de politie assistentie te verleenen in de voorstad Inchicore, waar het volk de trambrug vernielde. Dat kan nogal! Het boekjaar van de stad Berlijn sluit met een verbazingwek kend saldo af. Volgens de thans opgemaakte balans valt er een tegoed van rond 12 K millioen mark aan te wijzen. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder zal, daartoe uitgenoodigd door H. M. de Koningin, den historischen optocht zien voorbijtrekken van af het paleis op den Kneuterdijk te 's Gravenhage. De Koningin-Moeder zal den 4en Sep tember a.8„ des namiddags, een bezoek bren gen aan het zeehospitium te Katwijk aan Zee (sanatorium voor kinderen). DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben Zondagmiddag in open hofrijtuig a la daumont bespannen, voorafgegaan door een voorrijder, en gevolgd door een tweede hofrijtuig met gevolg, een rijtoer gemaakt door de feestelijk versierde straten van den Haag, zoo meldt het Alg. Hbld. H. M. was in wit toilet, met een witten hoed met aigrette, de Prins in generaals uniform. Door de talrijke menschenmenigte werd het vorstelijk echtpaar overal leven dig toegejuicht. .Vooral op de Gedempte Gracht was de geestdrift groot en werd aan de verjarende Vorstin en Haar Gemaal een spontane ovatie gebracht. Verschillende ge bouwen ontstaken bij het voorbijrijden van het vorstelijk rijtuig hunne feestverlichting. Bü het Huis ten Bosch stond een dichte menschenmassa die H. M. en Z. K. H. bij hun vertrek en terugkomst hartelijk toe juichte. Honderden hieven daarna nog wach ten of de Koningin wellicht ten tweede naale «ou uitrijden. De rijtoer dnurde van 3 uur tot ongeveer half vijf. Op den rijtoer werden. H. M. bloe men aangeboden, in de Schoolstraat door de jongejuffrouw Kouwenhoven, een dochtertje van den vice-president van het comité voor de versiering vaD deze straat, en in de Va- leriusstraat door de jongejuffrouw Evelein, pen dochtertje van den penningmeester van het comité, dat de versiering dezer straat voorbereidde. De audiëntie van gelukwensehing werd ge houden in de Oranjezaal, waar Hare Majes- .teit. die een crème kleurig kleed droeg, aan de hand leidende het Prinsesje, den kring rondging, in gezelschap van H. M. Koningin Emma en den Prins, die in groote generaals. tenne was. De nieuwbenoemde ministers waren allen ter receptie gekomen. Met de grootofficie ren was ook luitenant-generaal Van Heutsz aanwezig. De Koninklijke familie heeft gistermid dag het kinderfeest bezocht, dat. in den Haag werd gehouden in den Koekamp. Nabij de boschwaebterswoning wachtten ter ontvangst van de booge bezoekers baron Sv/ecrts de Landas, Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland; jhr. mr. Van Karne- beek. burgemeester der Residentie; de hee- ren Verbroek, wethouder van onderwijs, Jansen, wethouder voor de gemeentebedrij ven en voorzitter van het hoofdbestuur voor de feestviering met de overige leden van dit bestuur. H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en het Prinsesje kwamen precies te half vier in een h la Daumont met vier paarden be spannen rijtuig, gereden door twee jockey's, voorafgegaan door een voorrijder, met groot gevoig: baron Sirtema van Grovestins, groot meester; jhr. Van Geen, kamerheer en par ticulier secretaris; generaal Van Tuyll, Hr. Ms. Ie adjudant, ordonnance-officier jhr. Backer en jhr. Van Suchtelen, adjudant van Z. K. II., Hr. Ms. grootmeesteres baronesse Van Lynden, freule v. d. Poll, hofdame, be last met de opvoeding der Prinses, baronesse Rengers, hofdame, jonkvr. v. d. Poll, hof dame. Reeds liet gejubel der buiten den Koe kamp geschaarde menigte had het vorste lijk bezoek aangekondigd; dadelijk daarop zette de jagerkapel het Wilhelmus in. Toen de booge bezoekers waren uitgeste gen, ontvangen door de bovengenoemde boe ren, werden de leden van liet. hoofdbestuur aan Hare Majesteit voorgesteld. De Koninklijke familie ging daarop naar eene m liet midden van bet terrein opge stelde tribune, levendig toegejuicht door de kinderen, die liun spelletjes in deu steek lieten en ijlings naar den door touwen afgc- paalden weg door 't terrein liepen om Konin gin, Prins en Prinsesje met luid gejubel, oranjeliederen en handgewuif te begroeten. Op de tribune sloeg bet, Prinsesje de weer aan bet spelen zijnde kinderen gade, terwijl Hare Majesteit en Z. K. H. de Prins zich met de heeren van bet hoofdbestuur en de aanwezige autoriteiten onderhielden. De Ko ningin brak nu en dan het gesprek eenige oogenblikken af. om naast Haar dochtertje gezeten, de vroolijke kinderschaar gade te slaan. Vervolgens werd tot tweemalen toe een wandeling over en om het terrein ge maakt. waarbij bet zich herbaalde, dat de kinderen niet te houden waren en juich den en zingend naar den rand van den weg snel den. 't Prinsesje, nu eens gaande aan de band van de Koningin, dan weder gedragen door freule v. d. Poll, wuifde met baar rechter handje kinderen en spelleiders en -leidsters toe. Hier en daar werd eenige oogenblikken balt gehouden, het Prinsesje werd dan op een stoel geplaatst en de kinderen hervat ten dan ten aansehouwe van bet Koninklijk gezin het afgebroken spel. Onder den daverenden jubel van grooten en kleinen, meldt bet Alg. Hbld. verder, tot ver van bet terrein naar alle kanten voort gezet door de daar buiten wachtenden, ver trok het Koninklijk gezin, nadat H. M. den heer Jansen Hare groote voldoening had betuigd over dit welgeslaagde feest. ONDERSCHEIDING. H. M. de Koningin hoeft den luitenant- generaal de Meester, commandant van bet veldleger, gouverneur der residentie en als zoodanig de gister door H. M. bijgewoonde parade commandeerende, benoemd tot, Groot kruis der Huisorde van Oranje, welk ver siersel de generaal op de parade droeg.. DE GOUDEN REGEN. Ter gelegenheid van Koninginnedag zijn de volgende onderscheidingen toegekend: 1 Commandeur Nederlandsclie Leeuw, 2 commandeur Oranje-Nassau, 6 broeders Ne- derlandsche Leeuw, 61 ridders Nederland- sche Leeuw, 81 officieren Oranje-Nassau en 142 ridders Oranje-Nassau. Verder zijn er uitgedeeld aau eere-medailles Oranje-Nas sau: 14 in goud, 102 in zilver en 150 in brons. Totaal 293 lintjes. VREDESPALEIS. Rev. J. W. v. Kirk, die een zijden vlag, den vrede symboliseerende, namens de stad Youngstown in Ohio aan bet bestuur van het Vredespaleis aanbiedt, bericht dat bet zijn voornemen is, a.s. Woensdagmorgen te 10 uur de vlag bij den hoofdingang van het Vredespaleis te ontplooien en in eenige dei- voornaamste straten te vertonnen, om aldus zijn propaganda-tocht over de hoofdsteden der geheele wereld aan te vangen en de aan dacht der volkeren te vestigen op 's-Graven- hage, de plaats waar, zoo schrijft hij, het wereld-parlement eenmaal zal worden ge vestigd. CARNEGIE-INTERVIEW TE DORDT. Een Dordtenaar schrijft aan de D. Ct.: De beer en mevrouw Carnegie verlieten vanmorgen ons land met den trein van 8 uur uit Amsterdam. In Dordt had ik 't voorrecht van een onderhoud. Het echtpaar zat in een gereserveerde eerste klas coupé, stralende van geluk. Over de vredesbeweging een enkele vraag. De heer Carnegie vond blijk baar echter, dat het daar nu niet het oogen- blik voor was. Neen, na bet afscheid in Den Haag en Amsterdam van zijn vrienden en van officieel Nederland, wilde hij nu als een gast, die den drempel verlaat, het Neder landsclie volk een hartelijk vaarwel toe roepen. Het Nederlandscbe volk, de beer Carnegie was er wonderwel over te sprken. „Holland, oh we have lost our hearts to Holland! (Hol land, oh aan dat land hebben wij ons hart, verloren.) „What is notrs. Carnegie's opinion about Dutch women?" (Wat vindt mevrouw Car negie van de Hollandsche vrouwen?) Lachende antwoordde ze dat bescheiden heid haar gebood te zwijgen. „How can I, I have Dutch blood myself!!" (Hoe kan ik daarop antwoorden, ik heb zelf Hollandsch bloed in de aderen). „Good bye to Holland, we will come again and see Queen Wilhelmina." (Vaarwel Hol land, wij zullen terugkomen en Koningin Wilhelmina bezoeken). Reuter meldde gisteravond nit Brussel: De heer en mevrouw Carnegie zijn hier om 12.44 aangekomen. Martburg, gezant van de Vereenigde Staten, en Havenith, de Bel gische gezant te Washington, ontvingen hem aan het station. TENTOONSTELLING VOLKSHUIS VESTING. In de conversatiezaal van het Kurhaus te Seheveningen had gisteren de opening der nationale keuze-tentoonstelling op het ge bied van volkshuisvesting plaats. De samenkomst werd te 2 uur 30 door dr. Ruyseb namens het comité van uitvoering geopend met een terugblik op de werkzaam heid van het Ned. Congres voor openbare gezondheidsregeling op het gebied der hy- giëne-ten toonstelling. Jhr. mr. Retbaan Macaré hield daarop een uitvoerige rede, waarin hij eerst dank bracht aan degenen, die de tentoonstelling hebben georganiseerd. OP ZWART ZAAD. De Avondpost meldt: De Minister van Oor log heeft ter kennis van den commandant van het veldleger gebracht, dat van de in overweging genomen bevordering van ser geant-majoor-administrateur der depot-com pagnieën tot adjudant-onderofficieren wordt afgezien uit budgetaire bezwaren. Nog een landarbeidersstaking in Gro ningen. Door de Bond van Landarbeiders te Muntendam is gisteren besloten te staken, omdat de landbouwers weigeren de eischen toe te staan. Het verschil betreft 1 ct. per rij voor het aardappelrooien. Diefstal. Zondagmorgen werd ontdekt, dat men zicli door verbreking van de ruit der brievenbus van een perceel aan het Rokin te Amsterdam twee brieven met geldswaar de had toegeëigend. Hbld. Een bergongeluk. Men meldt uit Lau- tenbrunnen: De schilder Jan Wulleren van Claes, uit den Haag, die met een anderen toerist zoni der gids de Jungfrau wilde bestijgen, is daarbij omlaag gestort. Een reddingsbrigade van vier gidsen is uitgetrokken om hem te zoeken. Men weet niet wat er van Claes ge worden is. Men seint nader uit Lauterbrunnen: De reddingsbrigade beeft het lijk van van Claes gevonden en naar Stechelberg ge bracht. N. R. Ct. Branden. Door onbekende oorzaak is te N.-Pekela (boven) de woning van B. de Jonge afgebrand. Er is niets gered.. Verzekering dekt de schade. Gistermiddag ontstond te Vlaardingen brand in de bergplaats van takkenbossen, bloem en meel van den bakker W.Jin de Em- mastraat. De brand was ontstaan doordat eenige kinderen met lucifers hadden ge speeld. Assurantie dekt de schade. Zondagmiddag' ontstond er in een perceel aan Langebrug te Leiden een begin van brand, veroorzaakt, doordat een motorrij wiel, dat daar door een student werd ge plaatst, omviel en in brand geraakte. De student, die het motorvoertuig naar buiten wilde brengen, verkreeg min of meer ernsti ge brandwonden. De brandweer, die uit rukte, behoefde geen dienst té doen. Toen zij aankwam was de brand al gebluscht. KONINGINNE. VERJAARDAG. Het kinderfeest. Het weer is gisteren den geheelen dag bui ten verwachting goed geweest, hetgeen on getwijfeld zeer veel heeft bijgedragen tot het welslagen van het Koninginnefeest en verhooging der algemeeue feestvreugde. De feestelijk met vlaggen en wimpels ge tooide stad toonde reeds vroeg in den och tend door de groote drukte vooral in het centrum, dat het een dag van feestvieren zijn zou. Te negen uur vertrok van de Ged. Oude Gracht een lange stoet van 3000 zingende schoolkinderen met vlaggetjes in de natio nale kleuren en met veel oranje getooid. De Hertenkamp was hun doel, waar zij, na een tocht door de stad, te ongeveer half elf aankwamen. Wij behoeven zeker niet te beschrijven welk een vreugde daar heerschte onder die op geruimde kinderschaar bij de verschillende spelen, waarvoor fraaie prijzen als boeken en versnaperingen waren uitgeloofd. Tot 12 uur heeft deze kindervreugde ge duurd, die bekroond werd door de uitreiking der prijzen, waarbij honderden kinderen met een verrassing verblijd werden. Met bewondering staarden de kleinen den ballon-captief na, toen dit gele gevaarte voor de meesten iets geheel nieuws sta tig tusschen de hoornen oprees en zich hoog boven de toeschouwers verhief, door den wind been en weer geslingerd, zoodat zelfs de inzittende passagier zijn hoed er bij in schoot, die onder het gejuich der honderden toeschouwers daarhenen woei. Men kan zich de blijde vroolijkbeid der kinderen voorstellen, toen zij na afloop der feesten hoogst, voldaan huiswaarts keerden. De parade. Op een ongewoon uur 10 uur werd op het terrein der eavalleriekazerne parade gehouden door de troepen alhier in garni zoen, terwijl er ook aan deelnamen de ves ting-artillerie, die sinds korten tijd bet fort Spaarndam bezet, en een afdeeling militaire wielrijders. De troepen werden gecommandeerd dooi den majoor M. P. Vogelsang en geïnspec teerd door den commandant van de Xe In- fanterle-Brigade, Jhr. J. T. van Spengler. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland en onze burgemeester, beiden in ambtsgewaad, woonden de plech tigheid bij, terwijl een talrijk publiek de troepenbewegingen gadesloeg. De muziek van bet Xe Regiment Infan terie verleende bare medewerking. Op bet terrein waren ook opgesteld deputaties vau de afd. Haarlem van den Kon. Ned. Boud van oud-officieren en van de Vereeniging van Oudstrijders „Het Va derland Getrouw" met hunne banieren. Muziekfestival en carillon- bespeling. Nadat het Muziekfestival op de Groote Markt geëindigd was het mannenkoor Zang en Vriendschap te Hoofddorp was niet opgekomen, wij vermeldden gisteren bij ver- gissing de medewerking van dit koor werd door den beer H. W. Hofmeester van 12.15 tot 1 uur bet carillon van de Groote of St. Bavolterk bespeeld. Zeer velen waren op de Markt of in de omliggende straten bijeengekomen om te luisteren naar de tonen, die van den boogetr kerktoren over de stad weerklonken, terwijl velen zich niet konden weerhouden nu en dan de leuke en bekende wijsjes mede te neurieën. Verschillende vaderlaudsche liederen en populaire liedjes werden gespeeld. Het Kerkeoneert. Het feestconcert in de Groote Kerk wordt telkenjare door zeer vele menscken bezocht: gisteren ook was er een groote menigte, om deze plechtige feestviering bij te wonen. Uit. teraard is het programma niet van zeer groote muzikale belangrijkheid, maar het geeft ongetwijfeld aan de feestende bezoe kers een waardig genoegen, en dat is voor een gelegenheidsconcert het voornaamste. Van de optredende solisten (waarlijk een bij zonder goede keuze) n.l. Jaooba Repelaer van Driel, alt, Nella Gunning, viool, en Louis Robert, orgel, kon alleen de laatste zijn kunst geheel tot zijn recht doen komen. Dit beduidt allerminst afkeuring voor de anderen; wij hebben een héél groote bewon dering voor de mooie stem en de gedistin geerde zangkunst van freule Repelaer van Driel, maar juist óm baar bijzondere kwa liteiten speet het ons, dat wij deze niet vol doende in het kerkgebouw konden bewon deren. Dit ligt voor een klein deel aan kaar stem, voor een groot deel aan de resonans van de kerk. Het beste konden wij baar mu zikaliteit nog bewonderen in Henschel's mooie lied Morgenhymne. Dit klonk heel mooi. En hiernevens noemen we „Kom nu met Sang" van Valerius. De andere liederen waren van weinig belang. Mej. Nella Gunning, violiste, speelde o.a. de Ciaceona van Vitali. Wij weten zeker dat mej. Gunning dit mooie, klassieke werk met fijnen smaak, echte muzikaliteit en be- keersckte techniek heeft gespeeld, al hebben we het niet in bijzonderheden kunnen hoo- ren; alleen de breed-sobere stijl is goed tot ons gekomen en daarmee konden wij her kennen boe kloek, gedecideerd het spel is van mej. Gunning. Behalve Vitali's Ciaceo na, speelde de violiste nog stukjes van Mat- theson, Nardini en Handel. De organist Louis Robert had met een majestatiseh „Wilhelmus" het feestconcert geopend. Later speelde hij „Adoratio et vox Angelica" van Theod. Dubois; een muzikale compositie naar vorm en inhoud, zooals meestal bet orgelwerk is van Dubois, dat belangwekkender is dan men wel eens meent. Robert speelde voorts nog een groote „Marche anx Flambeaux" van Guilraant, ên we hebben daarbij weer genoten van zijn uitstekend, heerlijk-rytbmisehe spel. H. F. A. Het Middag! ees t. Lang voor tweeën begon de uittocht uit de stad naar den Hout, waar het den gehee- middag feest zou zijn voor groot en klein. Het weer bleef druilerig en met parapluies gewapend die we gelukkig niet noodig hebben gehad trok ieder er op uit. De tribunes op het terrein waren zeer goed bezet, evenals de staanplaatsen, terwijl de meesten zich tevreden stelden de feestelijk heden van verre te volgen buiten de af sluiting, die door de politie van Haarlem en .Heemstede streng werd bewaakt. De padvinders zorgden voor het bewaren van de orde op het terrein en voor het afzetten van sommige gedeelten, terwijl sol daten behulpzaam waren bij het oplaten en neerdalen van de ballon Captif. Op het terrein in de Hertenkamp werd me dewerking verleend aan het Festival dooi de muziekvereeniging „Post-Harmonie" en „Na Arbeid Kunst" en door het gemengd- koor: „Doopsgezind Zangkoor". De zang van dit laatste kwam wat zeer te betreuren was in de open lucht niet voldoende tot zijn recht, hoewel de uitvoe ring van het viertal mooie zangnummers, (twee van Loots en een tweetal van Vale- reiu) in alle opzichten te prijzen was. Evenzoo was dit liet geval met de muziek der harmoniekorpsen, waarvan zooals vanzelf spreekt beter te genieten viel. Het talrijke publiek luisterde dan ook met gespannen aandacht naar de verschillende zang- en muzieknummers en het applaus be wees zeker wel, dat men over hetgeen ten gehoor© werd gebracht voldaan was.' Inmiddels werden de volksspelen gehouden voor mannen en jongens boven de 16 jaar. Zij bestonden uit: mastklimmen; wedloop met 'dernissen en tonnetje steken. Vo I de beide laatstgenoemde nummers wekten in ruime mate voortdurend de lach lust van allen op en meermalen steeg een da verend gejuich op, wanneer een der deelne mers een flink nat pak opliep of zich in allerlei bochten kronkelde om onder het zeil doek door te kruipen of uit de ton te komen. De belangstelling voor deze spelen was zeer groot, wat ongetwijfeld de animo bij de deelnemers flink aanwikkeïde. De prijzen bestonden uit hammen, spek, worst, koek e. d. De volgende personen behaalden prijzen Voor Mastklimmen: K. Zomel'dijk; W. J. Oornelissen; P. Klabou; A. Weijers; C. H. v. d. Pieterman; E. Visser; W. Zomerdijk; H. van Roon. Voor Tonsteken: Van d. Water; Sprengers; Prosee; Rensen; Hasselmeijer; Sabelis; de Groot en Broekhuizen. Voor Hindernisloopen: Van d. Werf; Baars, Sohornagel; Fris; Wolfers; Pauw; Piers; v. Daalen eu v. Bergen. Met eenige hartelijke woorden reikte de voorzitter van „Koningennedag", de heer Herbert Cremer de verschillende prijzen aan de winnaars uit. Terwijl de spelen nog in vollen gang waren werd de aandacht weer getrokken door een ander interessant feit: de opstijgingen van den baUon-captif van den heer Carl. Wittenberg uit Berlijn. De ballon is een keer of zeven opgeste gen en in het geheel hebben 15 personen de reis met MeVr. Wittenberg medegemaakt. Het was telkens een leuk gezicht die gele ballon tusschen het groen geboomte boven de hoofden der toeschouwers langzaam te zien opstijgen, doch menigeen was vol angst voor ongelukken wanneer de ballon door den nog al sterken wind heeii en weer gesluingerd in de boomen dreef en tusschen het loover der boomen terecht kwam. Dan wei-den zakken zand leeggeschud om de ballon weer te doen stijgen, waarvan nu en dan het minder aangename gevoig was, dal meerdere toeschouwers een wolk zand op zich voelden neerdalen. Maar gelukkig liep alles zonder ongelukken af en de luchtreizigers vertelden van hun emoties daar iu de hoogte en hoe zij i® het geheel niet angstig geweest waren 1 Gedurende de opstijgingen speelde de Bava- ria-kapel, onder directie van den heer Phi lip Schafer eenige vroolijke nummers. Na afloop maakte deze kapel een ommegang" over het terrein en trok vervolgens naar de stad. De Haarlemscke athleten „The 3 Klabouts" Ibraohten de toeschouwers in bevordering door hunne mooie toeren, waarbij kracht en behendigheid om den voorrang streden. Ten slotte had bij deze oefeningen nog eeö incident plaats, dat gelukkig goed afliep. Op zeker oogenblik vielen de twee jongste acrobaten door het losraken van een draad» waaraan een toestel bevestigd was, van de hoogte neer, doch bekwamen geen letsel. Aan de kracht- <ri gymnastiektoeren werd nu evenwel een «nde gemaakt. De ververschingstentjes op het terrein had den niet te klagen en voorzagen menigeen van verschillende versnaperingen of verver- schingen. Hoogst voldaan over hetgeen genoten was» keerden de vele toeschouwers omstreeks zes uur naar de stad terug, waar een prettige drukte heerschte. Gisterenmiddag, tijdens het matinee in „Ti-ou moet Blijeken", door de Concertvereeniging Haarlem's Muziekkorps, kwamen tegen de pauze de heeren Lieftinck en Grommelin, bestuursle den der Sociëteit met eenige andere leden en hun dames, den heer Kriens, directeur van Haarl. Muziekkorps, een reusachtigen palm krans met de Haarl. kleuren aanbieden, met een hartelijke toespraak door den heer Lieftinck. D« toespraak van den heer Kriens werd met fan fares van het korps beantwoord. Deze huldiging van den directeur van Haarlem's Muziekkorps vond haar oorzaak hierin, dat het in de maand Januari 1914 25 jaar geleden zal zijn dat de heer Kriens het eerste contract om concerten te geven met de Buitensocieteit „Trou moet Blijeken" afsloot, en het bestuur het aardige* vond dit feit gisteren reeds te herdenken. De drukte iu de stad. De drukte in de stad is dea geheelen dag. zeer groot geweest, natuurlijk was het voor al op den verkeersweg Stationden Hout, een voortdurend komen en gaan van feest gangers voor den Hertenkamp en van nieuwsgierige toeschouwers, bijna allen met oranje getooid en die leven en vroolijkheid brachten in Haarlems straten. De verschillende gelegenheden tot ont spanning; en om zich wat te verfrisschefl hebben goede zaken gemaakt ongetwijfeld en mochten zich den geheelen dag in een geregeld bezoek verheugen. Ook het concert aan de Melkinrichting v.h. Bruggen in den Hout, dat van 3 uur af gegeven werd, was zeer druk bezocht. Hoe verder het op den. dag werd, hoe meer de algemeen© vroolijkheid steeg: en meer en meer zag men hossende troepjes van vroolijke jongelui zingende en juichen de door de stad trekken. Gisterenavond was het overal in het cen trum der stad gezellig druk, ongeregeldhe den kwamen nergens voor, zoodat met ge noegen op dezen feestdag van „Koninginne dag" mag worden teruggezien niet het mins' door de ijverige bestuurs- en commissiel© den, die geen moeite te veel achtten offl het feest te doen slagen. Des middags en 's avonds werd het Mu ziekfestival op de Groote Markt voortgezet» waarbij voortdurend een aandachtig luiste rende menigte tegenwoordig was. Muziekliefhebbers hebben gisteren kunne» genieten: den geheelen dag door is hun mu ziek en zang in overvloed geboden. De prijzen voor het Festival» De aan het muziekfestival verbonden prij zen vielen ten deel aan de navolgende ver; eenigingen: f 100 aan liet fanfarecorps SoU Deo Gloria te Velsen; f 50 aan het geffl- koor Yox Humana te Santpoort; f 25 aa» het harmoniekorps L. J. Coster te Haarlem» eene verguld zilveren medaille aan het liar- moniecorps Sempre Crescendo te Limme-u; eene zilveren medaille aan de B.K'. club tot verbetei-ing van den volkszang te Haar lem, en een drietal bronzen medailles aa» de Gbr. Zangvereeniging Soli Deo Glori» alhier, het gemengd koor Onder Ons al hief en de mannenzangvereeniging Proza en Poë zie, medq alhier. Van de 27 ingeschreven vereenigingen was het mannenkoor Vriendschap te Hoofddorp verhinderd om op te treden. Het avondfeest in deu Hertenkamp- In alle opgewektheid is gisteravond h^ 'Koninginnefeest in den Hertenkamp verdef gevierd. Dreigde het den geheelen dag mi» of meer naar regen, tegen den avond were de lucht egaal grijs, koelde de broeierig* warmte en maakte het in de vrije natuuf tot een heerlijk genot. Kalm weer, betrok' ken lucht, weinig wind, een ideaal weet voor een avondfeest en prachtig om ee» vuurwerk en verlichting tot zijn recht t® doen komen. Het was dan ook in de stad» maar vooral in de Hertenkamp en de oi»' geving; daarvan, verbazend druk. Het schee» dat geen Haarlemmer met dit mooie weer i» huis was gebleven want ook rond den Her' tenkamp was het meer dan druk. Op het feestterrein waren alle zitplaats©» bezet en velen vergenoegden zich, zelfs °r de hoogere rangen met een staanplaats. In den loop van den avond kwamen J: Exc. de Commissaris der Koningin Mr. v .W. F. van Leeuwen en echtgenoote, on»* burgemeester Jhr. Mr. W. B. Sandberg echtgenoote; de gemeente-secretaris de he® .Wijtema en verschiLlende wethouders "raadsleden een kijkje nemen op het fee® terrein. Eén nummer van het avond-f eest-progi n®^ ma moest vervallen, n.1. het oplaten van electrisch-verlichte ballon-captif. Dit /het oog op het gevaar. Want het trof teravond dat het mooi weer was, doch er wat meer wind gestaan, dan zou ue stijging van den ballon zeker levensgC1 -j- lijk ceweest zijn. De ondervinding des

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2