Wandelschoentjes. 2?WUWeeftUJJSerr.(Bartaijorisstraat 2,7. ZTeJefJ770. i ennisschoenen. Sociale Berichten. NIEUWS UIT DEN OMTREK Tienjarig- bestaan van liet Intern. Instituut voor Sturtie van Middenstandsvraagstukken. Men meldt aan de Tel. d.d. 1 Septemeber uit Stuttgart: Heden en morgen vinden er in Wurtem- bergs hoofdstad, in het schoon gelegen Stuttgart, belangrijke vergaderingen plaats ter bespreking van verschillende midden standsvraagstukken. Dit jaar wordt tegelijk met déze vergaderingen het tienjarig be staan herdacht van bet Internationaal In stituut tot Studie vau Middenstandsvraag- sl ukken, opgericht te Brussel, als gevolg vau de besprekingen, welke indertijd in Amster dam bij liet 3e Internationaal Middenstands- congres werden gehouden. Verschillende buitenlandsche regeeringen, met name Duitschlaud, Elzas-Lotharingen, Baden, Beieren, Hessen, Oldenburg, Prui sen, Wnrtemberg, Zweden, Oostenrijk, Bel gië, Hongarije, Italië, hadden zich, evenals Nederland, officieel doen vertegenwoordi gen. Voor Nederland waren als regeerings- vertegenwoordigers benoemd de hoeren mr. P. J. M. Aalberse, lid der Tweede Kamer te Leiden, en J. S. Meuwsen, president van den Middenstandsbond te Amsterdam. De vergaderingen zullen gehouden worden iu de groote gehoorzaal van het „Landes- gewerbrmuseum" te Stuttgart, dat bestemd werd als z.g. museum voor den middenstand te zullen dienen. Te ruim 10 uur hedenmorgeu, werd die vergadering door den tegenwoordigen pre sident van het Internationaal Instituut, den Belgischen oud-minister van Arbeid, Fran- eotte, met een welkomstwoord aan de ot'fi- cieele regeeringsvertegenwoordigers, ge opend, en werden daarna in bet bijzonder welkom gelieeten de leden van bet centraal bestuur van het Internationaal Instituut. Het centraal bestuur wordt gevormd door twee leden van ieder land. Zoo zitten voor Nederland in dil bestuur de heeren J. S. Meuwsen en dr. J. Kouwens, die beiden te genwoordig waren. Allereerst was nu aan de or<le de afdoe ning der huishoudelijke zaken, en werd een commissie benoemd uit de Zweedsche en Hollandsche bestuursleden, die de rekening van het afgeloopen jaar hadden na te zien. Bij monde van deil heer Meuwsen werd door de commissie rapport uitgebracht over het gebonden beheer, en werden eenige wen- schen omtrent invoering van een geregelde boekhouding geuit, waarna de penningmees ter gedechargeerd werd. Het belangrijkste deel van de .eerste och tendvergadering werd voorts gewijd aan de bespreking van de maatregelen, welke door de commissie van voorbereiding voor het in September 1914 te Hannover te houden In ternationaal Middenstandscongres waren ge nomen. Dr. Wienbeck, uit Hannover, bracht na mens het comité van voorbereiding verslag uit van de maatregelen, welke getroffen wa ren, ten einde een regelmatig verloopend en .vruchtbaar congres in 1914 te kunnen hou den. Als president van het congres zal optre den dr. Geheimrat Freilierr von Soefeld, te Berlijn, waarmede het centraal bestuur van bet instituut zich met algemeene stemmen vereenigde. Alsnu werd de agenda voor het congres iVastgesteld, in verband met de toezeggingen vau talrijke bevoegde mannen, tot het tijdig inzenden van een praeadvies. Het congres zal verdeeld worden in 6 af- 'deelingen. te weten: Afd. I. Hoe zijn de wijzen waarop de de tailhandel gedreven wordt, en in verband hiermede de vraag in hoeverre inkoop-coö peratie hierbij aan te hevelen is. Afd. II. De vorming en opvoeding van den andustrieelen middenstand. Hierbij wordt tevens de vraag beantwoord betreffende ver vaardiging van hetere kwaliteiten. Afd. III. Het vereenigingsleven van den middenstand in verhand met do coöperatie en in 't bijzonder de Crediet-coöperatie. Afd. IV. Welke rol speelt de landbouwen de middenstand in het middenstandsvraag- fetnk, en voor Duitschland speciaal de vraag, op welke wijze kan men een krachtige land bouwenden middenstand in bet leven roe pen en verheffen. Afd. V. Het buis en grondbezit. Afd. VI. Statistiek van den middenstand. SCHOTEN. De flaaa dezer ge il emeenteraad. hieente heeft Dinsdagavond eon openbare ver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer burgemeester. Aanwezig waren de heeren Cobelens, Poth, Boxs, Hooy, Verton, .Verkooy, Wolff, en Van Steen. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van twee tijdelijke wethouders wegens aftre ding als raadslid van de heeren Teeuwen en Van Schie. Men weet dat tegen hun toelating na her kiezing door de minderheid in den Raad pro test is aangeteekend. Na eenige bespreking werd tot stemming overgegaan. Bij de eerste stemming worden uitgebracht op de heeren Poth 2, Verton 1, Hooy 4 en Verkooy 1 stem; bij de, tweede stemming op de heeren Poth en Hooy elk 4 stemmen. Bij loting werd de heer Hooy gekozen ver klaard. Deze nam de benoeming aan. Bij de stemming over den tweeden tijde- lijken wethouder werden uitgebracht op den heer Poth 5 stemmen, op de heeren Verkooy 2 en Verton 1 stem, zoodat gekozen was de 1 heer Poth, die de benoeming aannam. 1 Ingekomen was een adres der afdeel) ng I Schoten van de Noord-Hollandsche Vereeni ging Het Witte Kruis om een subsidie van f 900 om een pleegzuster aan te stellen; werd gesteld in handen van B. en W. om advies. De heer Cobelens had ingediend een voor stel tot wijziging van het bouwplan, waar door een grooter plein dan thans aan de Schaikburgergracht zou tot stand komen. B. en W. stelden voor voorloopig in te trek ken het in de vorige vergadering genomen besluit en met 'de Binnenlandsohe Exploi tatie Maatschappij het plan van den lieer Co belens te bespreken, ten einde nadere voor stellen bij den Raad in te dienen Aldus werd beslóten. Aan Zwaneveld en aan Joosten, maatschap pij Keizerskroon I te Amsterdam, werd toe stemming verleend tot afwijking van artikel 25 der Bouwverordening voor deil bouw van perceelen. Daarop werd in behandeling genomen het in de vorige vergadering reeds vermelde adres van de vereeniging Vergunning, met af wijzend prae-advies van B. en W. De heer Hooy verdedigde het adres, stelde daarbij in het lioht dat de betrokken ver ordening in de 5 jaren van haar bestaan, mot goed succes heeft gewerkt, critiseerde echter het verlofsysteem, dat een enormen omvang krijgt, tevens met zich brengend een on ge wen sch ten clandestienen verkoop van sterken drank. Zoo is er bijvoorbeeld een boekhandelaar, die 200 liter alcohol inslaat. Hij verkoopt wel eau de cologne, doch spreker betwij felt of hij daarvoor wel al dien alcohol bezigt. Wettige bezwaren om aan het verzoek van de vereeniging Vergunning te voldoen zoo meende de heer Hooy waren er niet, terwijl voldoening van groot belang is voor de vergunninghouders. Spreker stelde voor artikel 3 der veror dening aan te vullen met een bepaling, die het bezwaar tegemoet komt. Na eenige discussie tusschen den voorzit ter en den heer Hooy, stelde eerstgenoemde aanhouding voor. Daartoe werd besloten. In behandeling kwam daarop het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur. Daarbij was overgelegd een reglement be treffende de geneeskundige verpleging dat om advies aan bet Burgerlijk Armbestuur zal worden gezonden. De heer Verton vestigde er bij de alge meene beschouwingen de aandacht op, dat 't reglement onvolledig is omtrent dexi onder stand, dat niet onvolledig wordt gesproken over dubbele bedoeling, over 't gemis aan ar menbezoekers, die hij verkieslijker acht dan wijkcommissies. Spreker deelde dan ook mede bij de be trokken artikelen amendementen te zullen voorstellen. De voorzitter deelde mede, dat het regle ment spreekt van armverzorgers, die zoo noo- dig kunnen ingrijpen, wat armenbezoekers niet kunnen doen. De bedoeling js door instelling van wijk commissies verdeeling van arbeid te verkrij gen. Daarop wordt overgegaan tot artikelsge- wijze behandeling. Op voorstel van den heer Boxs wordt in artikel 1 bepaald, dat de leden van het Bur gerlijk Armbestuur niet zullen worden be noemd uit een voordracht van B. en W. doch uit een aanbeveling van B. en W. Bij artikel 6 stelde de heer Verton voor, dat het armbestuur den Raad ter goedkeu ring Sanbiedt 3 maanden na het in wer king treden van het reglement een huis houdelijk reglement. Bij artikel II stelde de lieer Verton voor, de gemeente niet te verdoelen in twee wij ken, doch aan te wijzen drie armverzorgers buiten het armbestuur. Dit werd verworpen geacht door stakin5 der stemmen. Artikel 11 daarop in stemming gebracht werd verworpen geacht, mede door staking van stemmen. Dit gaf eenige verwarring in verband met de volgende artikelen en aanleiding tot een discussie over armenraden en arm verzorgers. Bij dezen stand van zaken trok de heer Verton zijn amendement betreffende artikel 11 in. De discussies over artikel 11 werden op nieuw geopend. Nadat dit ongewijzigd in stemming wordt gebracht, wordt het aangenomen met 2 stemmen tegen, die der heeren Poth en Boxs. De overige artikelen werden vervolgens na eenige discussie goedgekeurd. Het reglement weid aangevuld met een bepaling, dat een jaar na de inwerkingtre ding van het reglement aan den Raad rap port moet worden uitgebracht, benevens een opgaaf van noodig gewenschte wijzigingen. Het geheele reglement werd daarop vast gesteld. De voorzitter bracht ter tafel een ontwerp van inrichting van het Julianaplein, opge maakt naar aanleiding van besprekingen in de vorige vergadering door den heer Poth. Daarbij was gedacht aan het aanbrengen van een rustbank midden in het park, dat op eenvoudige wijze zal worden afgescheiden. De kosten worden begroot op f 500. Het plan werd gesteund door de heeren Boxs en Hooy. B. en W. werden gemachtigd voorloopig werkzaamheden te doen verrichten en nader aan den Raad uitgewerkte plannen en kos tenberekening over te leggen. Rondvraag. Bij de rondvraag zeide de heer Verkooy, dat reeds een begin was gemaakt met ver volging, terwijl nog niet alle aanslagbiljet ten in de plaatselijke belasting zijn rond gezonden. Duurt het nog lang vroeg hij voor alle biljetten uit zijn? De voorzitter antwoordde, dat op het laat ste oogenblik het kohier nog herzien was en een paar aanslagen verzuimd waren te wijzigen. De heer Cobelens bijvoorbeeld was te hoog, de heer Verkooy te laag aangeslagen. (Ge lach.) Het betreffen vijf of zes biljetten, die reeds verzonden zijn. De vergadering werd hierop gesloten. BLOEMEND AAL. Gemeenteraad. Dinsdagmiddag ver gaderde de Raad te 2 ure, onder voorzitter schap van den burgemeester, jhr. A. Bas Backer. Afwezig waren de heeren jhr. mr. .Teding van Berkhout en Laan. De herkozen raadsleden, de Iheeren mr. Jacometti, Bij voet, De Waal Malefijt en Van der Hulst, wer den op de gebruikelijke manier geïnstalleerd. De voorzitter wensehte de heeren met hunne herkiezing geluk en sprak zijn vertrouwen uit, dat de 6 jaren, waarin de heeren nu we der in het belang der gemeente zouden werk zaam zijn, vruchtbare mochten blijken. (Ap plaus). Tot wethouder werd herkozen de heer A. J. de Waal Malefijt met 7 stemmen. Twee stemmen waren blanco en 1 stem werd uitge bracht op den heer Koolhoven. De heer De Waal Malefijt verklaarde onder dankzegging voor het in hem gestelde ver trouwen de benoeming aan te nemen. (Ap plaus.) Als ingekomen stuk werd hierna be handeld een adres van den heer Drost, die nogmaals verzocht, zijn stal. in een woon huis te mogen verbouwen. In een vorige ver gadering was hierop afwijzend beschikt. De heer De Roo van Alderwerelt verzette zich aanvankelijk tegen inwilliging van het ver zoek om principieele redenen en temeer om dat het verzoek den vorigen keer niet was ingewilligd. Na verdediging van den heer Van Tien- hoven stelden B. en W. voor het verzoek toe te staan. Na stemming werd het voor stel aangenomen met alleen de stem van den heer De Roo van Alderwerelt tegen. Een opnieuw ingediend verzoek van den heer Willem se, betreffende zijn schuur, wordt op dezelfde gronden waarop in de vorige Zit ting' afwijzend werd beschikt, van de hand gewezen. Ter voldoening aan punt E. van het raads besluit van 2 Maart 1899, hetwelk voor schrijft dat voor straat bestemde grond kos teloos aan de gemeente moet worden over gedragen voor de uitvoering van eenig werk betrekkelijk straatlegging, rioleering of be schoeiing, is door mevrouw de weduwe Kre- lage—Schneiter een adres ingediend, waar bij gdressante een strook grond Sectic B 2350, gelegen tusschen den Zijlweg en Brou wersvaart, aan de gemeente aanbiedt. Met algemeene stemmen werd besloten voor de som van f 1 deze strook grond te aan vaarden. Een adres van gemeentewerklieden waar in verzocht weï'd om verhooging der loonen, wordt 'aangehouden, tot de behandeling der begrooting. Daarna werd tot voorzitter der financieele oommissie benoemd de heer jhr. mr. Teding van Berkhouf en tot leden dezer commissie de heeren Laan en ,Van der Vliet. Bij "de rondvraag besprak de heer Van Stolk de geitenfok vereeniging, die in vele gemeenten van ons land uitstekend werkt. Een geit kost niets en werpt veel voordee- len af. En om dit ook in deze gemeente te bevorderen geeft spr. in overweging, den heer Sterk, den voorzitter van den bond in Noord-Holland, uit te noodigen een lezing te houden en dat de gemeente hiervoor de kosten draagt. De heer mr. Jacometti vindt het beter de vereeniging Bloemendaal's Bloei hiervoor in den arm te nemen. De voorzitter zegt beide voorstellen in over weging te zullen nemen, waarna de openbare zitting gesloten wordt en overgaat in eene met gesloten deuren ter vaststelling van het le supplétoire kohier van den hoofdelijken omslag. HEEMSKERK. Gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd. De heeren de Wit eïi de Ruyter werden als herkozen raadsleden beëedigd en met hunne herbe noeming gelukgewenselit. Een dankbetui ging van den heer Dam voor zijne benoe ming tot lid van het Algemeen Armbestuur word voor kennisgeving aangenomen. De regeling van den verkoop van een stuk gemeentegrond aan den lieer W. A. Minneho moet definitief vóór 1 December a.s. zijn afgehandeld. Voor het schoonmaken van het brand spuitmateriaal na gebruik zal voortaan aan elk der schoonmakers 4.— per per soon worden toegekend. Wegens verlof van den hulptelegraafkan- toorhouder zal aan diens plaatsvervanger hetzelfde loon worden toegestaan, terwijl voor kosten van vuur en licht voortaan 15 per jaar zal worden beschikbaar gesteld. Namens de commissie van onderzoek werd hij monde van den heer van Duivenvoorde geadviseerd tot vaststelling van de gemeen- terekening dienst 1912 met een batig saldo van 1616.47. Aangeboden werd de begrooting van in komsten en uitgaven over het jaar 1914 en in handen gesteld van eene commissie van onderzoek, bestaande hit de heeren Scliuyt en de Ruyter. Daarna kwam aan de orde voorlezing van een uitvoerig rapport van de commissie be last met de oplossing van de lichtkwestie in deze gemeente. De commissie bestaande uit de heeren H. J. M. Bergfeld, Jos. Henneman, P. J. v. d. Ploeg, W. H. Seignette en J. J. C. D. de niet tot gas. Het rapport, getuigend van een ernstig onderzoek zoowel wat gas- als electrifica- tie betreft, gaf tot geen discussie aanleiding, maar leidde tot het zeer belangrijke raads besluit om iu principe tot exploitatie van een electriciteitsbedrijf over te gaan. B. en W. werden uitgenoodigd zoo moge lijk de voorbereidende maatregelen in denl kortst mogelijken tijd te nemen om des te spoediger de financieele- en exploitatie- voorstellen bij den Raad te kunnen indienen. Hierna sluiting der vergadering. UITGEEST. Onafliajikeiykheidsfeest. Het officieel pro gramma der Onafhankelijkheidsfeesten ver meldt onder meer het volgende: lo. Opening der feesten met klokgelui van 8%8% uur. 8V*9% Koraalmuziek bij de „Ooievaar". 10 uur Optocht van kinderen, waarhij ook ver sierde sportkarren. 1111)4 uur Tractatie der kinderen. 1 uur Aanvang der volksspelen en kinderspelen. Bij gunstig weder oplaten van luchtballons. 7 uur Avondoptocht, 8—8% uur Gymnastische standen hij de „Ooievaar." B%—9'A uur Muziek van het Fanfarekorps. 9K— 9% uur Zangnummers van de "vereeni ging „Zang en Vriendschap". 9A—WA uur „De strijd om de vlag" door „Volksweerbaar heid". 10M uur Muziek van het Fanfare korps. BENNEBROEK. Raadsvergadering. Dinsdagmor gen 11 uur vergaderde de Raad dezer gem. onder voorzitterschap van Jhr. Mr. L. A. van Schuijlenburch. Afwezig was met kennisge ving de heer S. Roozen. De voorzitter open de de vergadering heette de nieuwe led6' welkom, hierna ging hij tot instellatie over, en werden door hen de gebruikelijke eeden af gelegd. De notulen werden door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. I"' gekomen was een schrijven van Mej. Pasche" met een dankbetuiging voor de ver' rassing welke zij van de gemeente mocM ontvangen ter gelegenheid van haar huwelijk Tot Wethouder werd wederom met groot® meerderheid van stemmen benoemd de heer P. Bakker. Alsnu werd bij monde van de" heer van der Vossen medegedeeld dat d® rekening aangaande 1912 in orde was bevon den en sloot met een voordeelig saldo va" van f 1878. Niets meer, aan de orde zijnd® werd de vergadering na de gebruikelijk® rondvraag gesloten. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Dinsdagavond kwam d« Raad bijeen onder voorzitterschap van de" burgemeester jhr. W. C. van Panhuys. Afwezig de heeren C. J. L. v. d. Meer e" Th. J. van Went, beiden met kennisgeving ^Door de heeren A. Balkenende en Dr. A- Kervel werden op verzoek van den voorzit ter de herkozen eu nieuwgekozen raads!®' den binnengeleid. Herkozen de heer C. Pa?' schier, nieuwgekozen de heeren P. Admi raal Czn., C. Wassenaar en G. Kruijswijk Allen legden daarop in handen van dm' voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af' Daarna sprak de voorzitter ongeveer b®' volgende: Ik wensch u welkom in deze ver gadering. De beer Passchier heeft al ver scheiden jaren zitting in den Raad. Hem b® hoef ik de belangen der gemeente niet ®P' nieuw aan te bevelen. Den nieuwgeko'/®" raadsleden beveel ik de belangen der meente ernstig aan. Het zij u gegeven, door uwe krachten bij te dragen tot den bloei e" de welvaart onzer gemeente. Drie uwer ne men de plaatsen in van leden, die vertrok ken of niet herkozen zijn. Wat betreft heeren de Groot en Alkemade, gaarne ik hun van deze plaats dank betuigen voof alles, wat zij voor de gemeente hebben g®' daan. Zij hebben getoond een open oog een warm hart te bezitten, waar het de b®' langen onzer gemeente gold. De notulen werden daarop vastgesteld zooals zij voor de leden van Raad ter i"' zage hebben gelegen. Eenige stukken, ontvangen van Ged. Sto ten, werden voor kennisgeving aangenome"' Tot leden der Gascommissie werden kozen de heeren M. Verloop en C. W. AJke- made, die hun benoeming in beraad wenscb- ten te houden (zij werden gekozen in d® plaats van de heeren J. de Groot en W. If: Alkemade, die moesten aftreden, omdat zü niet herkozen zijn tot leden van den Raad)' Bij monde van den heer W. van Beel®11 bracht, de commissie, belast met het nazi®1* van de rekening over 1912, rapport ui van haar bevinding. De commissie advi seerde den Raad de rekening goed te k®11' ren en den gemeente-ontvanger dank te be tuigen voor zijn beheer. Dienovereenkomstig werd besloten. Op een desbetreffende opmerking van d® commissie, deelde de voorzitter mede, d® den ontvanger door B. en W. is aangezegd' met grootere gestrengheid op te treden, w«®T het betreft de inning van den Hoofdelijke" Omslag. Aangeboden werd de gemeentebegrooti"® voor 1914, sluitende in en ontvang en uitgfl' ven met een som van 82,876.91. Ook werd aangeboden de begrooting vo0> 1914 van de gasfabriek, sluitende met e®" geraamd voordeelig saldo van 4441.89. Eenige af- en overschrijvingen werden zo"' der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Tot onderwijzeres in de nuttige handwer| ken aan heide openbare lagere scholen we"1 met 8 van de 11 stemmen benoemd mej. J"c' van Beveren, nummer twee van de voor dracht. Nummer één stond mej. Grullema"®' die 3 stemmen verkreeg. Bij de rondvraag gaf Dr. Kervel het D"k Bestuur in overweging, aan te schaffen ®cl1 toestel voor kunstmatige ademhaling. Daarna werd de vergadering gesloten. NOORD WIJKERHOUT. Gemeenteraad. Dinsdagmorgen vergaderd® de raad dezer gemeente onder voorzitt®1' schap van den heer burgemeester. Tegc" woordig waren alle leden, uitgenomen heer van Sehie, die bericht van verbind®' ring had gezonden. Na opening der vergadering door d®1 voorzitter leggen de heeren G. Bouwm®®8 ter, herbenoemd raadslid en E. Oostzafl^ benoemd raadslid, in banden van den voo"j zitter de eeden af, voorgeschreven bij art. der Gemeentewet. De burgemeester feliciteert deze heeï®p met het vertrouwen der kiezers in hen £e' steld, waarna zij zitting nemen Aan de orde is de benoeming van een w et- weefsel aan den tand des tijds weerstand ge boden. De zoldering rustte op zware eiken- balken eu tegenover bet raam stond een antieke boekenkast, waarvan de paneelen kunstvol gebeeldhouwd waren. Eeu klavier, eenige tafels, matten stoelen en zetels uit verschillende tijdvakken, vormden het meu- bil air. De wanden waren met kostbare tapij ten bekleed, welker verbleekte kleuren nog de omtrekken van fantastische bloemen en krijgshaftige» tooueelen toonden, voor welke een liefhebber of een oudheidkundige in ver rukking zou geraakt zijn. Iu de diepe vensteniis zat freule de Ker vallez op een eenvoudig stoeltje en bride. Bij den eersten oogopslag kon men haar voor een .vijftigjarige houden; doch rekende men er Jiare al te eenvoudige schier kloosterlijke iklecditig af, dan zag zij er jonger uit. Freule Be Kervallez droeg namelijk slechts een een voudig wollen kleed en haar dicht bruin •naar was onder een wit katoenen mutsje ver borgen. Sedert haar zestiende jaar was zij snkke- jjende. Een zwaar ongeval had haar getrof fen en ondanks de zorgvuldigste verpleging waren hare beenen stijl' gebleven en veroor- taakten haar veel pijn; zonder kruk kon zij niet meer loopen. 1 Zij bezat een sterke, vastberaden natuur en fndenvierp zich zonder klagen aan de ontbe. ingen, die haar lijden medebracht. Kort jaarna stierven hare ouders en nu rustte de korg voor de opvoediug van haar zesjarig (•roertje, de eénig overgeblevene van ver- Icheidene broeders eu zusters, op baar. Doch zij vond machtige troost in de gedachte nut tig te zijn, en daar de opvoeding van dén knaap geheel alleen door haar geleid werd, zou deze vóór alles christelijk wezen. Zij had gemakkelijk een achtenswaardig, bekwaam leermeester in huis kunnen nemen, maar deze opvoedingsmethode heeft dit tegen, dat zij het kind afzondert op een leeftijd, als het aan mededeeling behoefte heeft en vrienden, kameraden, mededingers zoekt, die door de betooverende uitwerking van het voorbeeld verzoeten, wat het leeren droogs en afmattends voor een jeugdig hoofd heetf. Daarbij meende zij te recht, dat het gezel lige leven voor kinderen, inzonderheid ech ter geen genoegzame hulpbronnen aanbood voor liet onderwijs, dat freule de Kervallez voor liaar geliefden Julius meende te moe ten eischen, besloot zij liem in Parijs te laten opvoeden. Kon zij zich echter van hem.schei, den? Kon zij hem van die verzorging, die genegenheid berooven, welke haar eigen leven aanvulde en waaraan hij gewoon was. Zonder aarzeling ging zij naar Parijs. Dat was een groot offer, aan een ballingschap gelijk. Zij deed haar broeder als dagscholier op een wegens zijn wetenschappelijke en krach tige mannelijke opleiding beroemd pensio naat en nam een bejaarden geestelijke bij zich in huis om den knaap te vergezellen en op de uitgaansdagen met hem te gaan wan delen. Niets werd gespaard om haren Julius alle voordeelen te verschaffen, die zijne toe komst konden verzekeren en daarbij stond zij hem ook alle nuttige uitspanningen toe. Om echter haar doel te bereiken, moest zij zich ontberingen opleggen, die niemand j vermoedde. Zij had het zich tot wet gesteld nooit het vaderlijk erfdeel baars broers aan te tasten, en daarom verkocht zij, om de kos ten van zijne opvoeding te bestrijden, de pachthoeve de Saulnaie, die haar eigendom was. Julius toonde zich overigens de offers, die voor hem gebracht werden, waardig. Hij was zeer begaafd en daarbij van een zacht karakter. Zijn zuster had hem wel wat min der weekhartig en droomerig gewenscht, want al had hij ook hij gelegenheid bewij zen van wilskracht en vastberadenheid ge geven, werd hij ook weder licht moedeloos en toonde een lusteloosheid, die freule de Kervallez met angst vervulde. Julius had zich aau de vrije kunsten ge wijd, maar zijne zuster bad hem aangeraden een zeker beroep te kiezen en hij legde zich derhalve op de geneeskunde toe om dokter te worden. Terwijl hij zich aan zijne studiën wijdde, nam de gezondheid zijner zuster da gelijks af, zoodat zy zich genoodzaakt zag weder op het land het heerenhuis te gaan bewonen en het werk haars levens onvol tooid te laten. Maarhet zaad, dat zij uitgestrooid zou riflfe vruchten dragen. Goede, V grondbeginselen en een gloeiende liefde voor] de studie behoedden Julius voor de gewone j dwaasheden der studenten. Hij dacht er nieti aan, zich roem en aanzien te verwerven;! hij wilde zelfs niet eens in Parijs de genees kundige praktijk uitoefenen. Zijn eerzucht ging niet verder» dan zich in zijn kleine va derstad te vestigen, waar genoegzaam zie ken voorkwamen voor de uitoefening van zijn beroep, en waar hem toch nog de noo- dige tijd overbleef om zich met lievelings studiën bezig te houden. Maar hij wilde zich eerst grondig bekwamen en besloot derhalve nog eenige jaren in Parijs door te brengen, waar hij vlijtig de gasthuizen bezocht en veel ervaring opdeed. Zijn zuster was van hem gescheiden; maar wat had zij gewenscht? Dat hij een man werd en arbeidde. Hij bereidde zich voor op de toekomst en wilde nuttig zijn, dat was genoeg. Zij riep hem niet terug en was te vreden met de bezoeken, die hij haar elk jaar bracht. Eindelijk sloeg het uur der hereeniging. Een der geneesheeren in de stad was over leden en freule de Kervallez had geoordeeld dat er geen geschikter gelegenheid gekozen kon worden om zich in Plouër te vestigen. Julius zou dien dag aankomen; zij verwacht te hem met, den omnibus en hare blanke vingers beefden, terwijl zij de lange naalden bewogen, want, er zou voor haar eeu nieuw tijdperk, een tijdperk van geluk beginnen. II. De klok wees twaalf uur en een koekoek kwam naar buiten om twaalfmaal zijn een- toivigen roep te herhalen. Het was een ge schenk, dat Julius voor zijne zuster uit het Sehwarzwald medegebracht had. Nu begon zij naar elk verwijderd te luisteren. Johanna liep ïntusschen op ..j voorplein af en aan, opende van tijd tot liet ijzeren hek om den weg op te zien,, de oude Nanon had reeds meer dan e haar rood gezicht aan de deur vertoond j. bezorgd naar het uur gevraagd, om dad® weer naar de keuken terug te keeren, v zij het heden bijzonder druk had De naarstige vingers der freule hieK plotseling stil en hare bleeke wangen klei den een weinig. Men vernam een verwijd' geratel en haar van. innige blijdschap lende blik vestigde zich op een groot ivo kruisbeeld, naar hetwelk zij zeer dikwu'® eenzame, angstvolle stonden opgezien ba De omnibus! riep Johanna. Eu stapt ook mijnheer al uit! fi0- Freule de Kervallez wierp een verlans den blik op het voorplein, doch zu herin de zieh hare verlamming, bleef rustig ten en vouwde slechts bevende cie n De oude keukenmeid en Johanna stond het hek en weldra verscheen een lange de jonge man op het voorplein, hireuiet riëtte stond met inspanning op. Een ni later klopte het trouwe hart der oude aan de horst des geliefden broeders. »€\8r® niet in den aard der freule lang aa ontroering toe te geven. Zij gsvoeiae maar haar eenigszms mannelijk verafschuwde elk blijk van zwakheid- v<jr. tig droogde zij de tranen, die hare oog duisterden eu onttrok zich aan de ming haars broeders. j). (Wordt vervol?0' Wilde bleek eenparig in baar advies om over te gaan tot electriciteitsvoorziening en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6