Wandelschoentje». 'J?MVWeehÜijsen., zirteJjo >FeJe/J770. Tennisschoenen. Weet gij „Wanneer"? 1' I MEOWS ÏIT DER OMTREK SUI&ERZïEinrE Ingezonden iededseiingen. JICHT. St e i i o" Balkan1 Mij.Orvlëtanose, gevestigd Nicolaistr.23. Den Haag. Prof. Blok van Leiden hield nu een toe spraak, waarin hij uiteenzette de verdiensten van Gijsbert Karei van Hogendorp, waarna de kleinzoon van dezen Mr. H. graaf van Hogendorp, den gedenksteen onthulde. De steen vertoont het inschrift: Hier beraamde en leidde Gijsbert Karei van Hogendorp het herstel van 's lands-onaf hankelijkheid in 1813. Onmiddellijk daarop werd een krans met oranjelinten tot onder den gevelsteen opge- heschen. Men begaf zich vervolgens naar het Voor hout, waar de graaf van Limburg Stirum ge woond heeft. Ook hier werd de steen met eenige plech tigheid onthuld. Hier luidt het inschrift van den gevel steen. Leopold van Limburg Stirum, in naam van den prins van Oranje gouverneur van 's-Gravenhage in November 1813. Boven den gevelsteen had de tegenwoor dige bewoner het wapen aangebracht met do zinspreuk: Je marcke droit. Ten slotte werd bij het tegenwoordige po litiebureau op de Nieuwe Haven de gedenk steen onthuld voor Van der Duijn van Maasdam, door een familielid van dezen. De gevelsteen geeft te lezen: „Hier woonde in 1813 A. F. J. A. van der Duijn van Maasdam, getrouwst medestander van Van Hogendorp van 20 November tot 6 December". DE ANTI-WINKELSLUITERS TE AM STERDAM. 'Donderdagavond was door de Propaganda- Commissie der districten II, III en IV der Vereeniging van Amsterdamsche Winket lïers in Plancius te Amsterdam een „groote propaganda-vergadering" belegd die toegan kelijk was voor „alle winkeliers die de scha de van de(ze) gehate verordening gevoet- len." De vergadering, die bezocht was door een 150-tal anti-winkelsluiters, zou een bespre king houden over het voorstel van de raads leden Ter Haar, Ruys, Sutorius en Zwart om de Verordening op de Winkelsluiting in te trekken. Het openingswoord werd gesproken door 'den heer Marcus Cohen, die er op wees, dat anen moest blijven bewijzen, dat er een actie 4e tegen de gehate verordening die velen Winkeliers zoo zwaar op de schouders drukt te door wier werking vele kleine winkeliers dreigen ten gronde te gaan. (Applaus). Na dit openingswoord werd het woord ^Verleend aan den voorzitter der Vereeniging iden heer W. Duijkers. Deze spreker hield een redevoering, welke jVele malen door geweldig applaus werd on derbroken. De 'strekking van zijn betoog •kwam hierop neer dat er nog nooit een wet ia gehandhaafd waartegen het volk zich bleef verzetten. Met kracht dringt spr. er dus op aan de actie tegen de verordening onverzwakt voort te zetten. Uit de gedachtenwisseling welke op deze rede ontstond, nemen wij het volgende over jiit het verslag van het Alg. Hbld. van die .vergadering in de hoofdstad. De discussie i& niet geheel ontbloot van humor. De heer Overbeek dringt aan op samen werking met de vereeniging „Vergunning." De heer Duykers antwoordt dat er geen bezwaar is tegen aansluiting van Vergun ning". Het was een taak geweest van het „Nationaal Comité" waarbij zoowel „Vergun ning" als deze vereeniging zijn aangesloten om voor samenwerking iets te doen. Bij de (Vereeniging van Amsterdamsche winkeliers kunnen geen vereenigingen doch wel perso nen zich aansluiten, dus ook leden van „Ver. gunning." Ernstig gispte spreker nog de woorden van minister Talma, die sprekende van de anti-winkelsluitingsbeweging, daarbij o.a. een putjesscbeppersvereeniging had gerekend. j(Luid applaus). „Ja" riep de heer Overbeek, „en een zang- Vereeniging „Caecilia". (Applaus). Hierna was het woord aan den heer Schalm, handelaar in visch. „Zie," dus spTak deze, ,,'s-avonds na 9 uur ts het mijn tijd! Wanneer de dames en hee ren uitgefuifd en uitgebrast waren, dan kwa- paen ze een visch je koopen. Maar dat mag niet meer. Een bediende met biesjes om de pet belet het Ik ben voor den kantonrechter geweest en die gaf me gelijk. Maarik hoorde 5 boete vragen. Ik dacht dat ik bij een vader was en zie, ik was bij den heul! En weer werd ik opgeroepen. Ik had een spekbokkem verkocht vjooil acht centen (gelach), acht spie! Ik verdiende er een cent aan! Toen kwam de diender en vroeg deni Haam van de juffrouw. Bleek en bevend keek deze me aan. Of ze een valschen naam zou opgeven. „Geef je goeden naam maar op, vrouwtje!" heide ik. (Met stemverheffing). Ziet u, dat is dwang, ergerlijke gemeentedwang, dat ze ■taan te loeren wanneer ik een spekbokkem verkoop en niet zien wanneer ze elkaar in een anderen hoek doodslaan!1" (Daverenfdl applaus). De heer Muns wenschte dat men de Ko ningin tijdens haar verblijf in de hoofdstad zou verzoeken de verordening in te trekken. De heer Van Laar klaagde dat venters gratis vervoerd door onze gemeente-pont, van de overzijde van het IJ komen om hier 's avonds te venten. Een inspecteur van po litie in de Warmoesstraat, bij wien daarvoor geklaagd werd, zeide dat daaraan niets te doen is. Spr. zou wel eens willen weten, of 'dat juist is. - De voorzitter verklaarde met belangstel ling van deze mededeeling kennis te hebben jgenomen. Het is zeer zeker in het nadeel van de Amsterdamsche winkeliers. Spr. be looft deze zaak te zullen onderzoeken. De heer Uleman beklaagt zich dat zijn be lasting, nadat hem „verlof" is verleend, werd verhoogd van 89 tot 152. Men zeide: ge h«bt nu geen winkel meer, maar een koffie huis. De heer Kloosterhuis wil de Koningin vra- En ©m d«n Gemeenteraad naar huis te zen- a «e ds Verordening in te trekken wegens verwaarroozing van de gemoemtehuishoufc ting. -De voorzitter verzet zich tegen het laatste en is overtuigd, dat de bedoeling van de raadsleden was om de belangen van de bur gerij te behartigen. Vandaar ook, dat enkelen van opinie gewijzigd zijn. Den raad van een der aanwezigen om niet deel te nemen aan de onafhankelijkheids feesten wenschte spr. niet aan te moedigen. „Integendeel," zeide spr., „vlagt en feest zooveel ge wilt. In ieder geval hebben B. en W. getoond, ons steeds ter wille te zijn." Dat lokte weer verzet uit van een ander aanwezige, den heer Ephraim. „De burgemeester een vader?" dus vroeg hij. Een vader die zijn kinderen laat honger lijden? Neen het is hen alleen te doen om volgende week licht in de straten te krijgen. Neen, feest en vlagt niet! (Applaus). De voorzitter betoogde weder dat de bur gemeester slechts uitvoerder is van de be sluiten van den Raad! Hij zelf is steeds wel willend en voorkomend. Feest en vlagt dus! (Applaus). „Feest niet!" oreerde de heer Schalm. „En als ge vlagt, dan halfstok. (Applaus). Fuiven met een politieagent die je een week later naar den Heiligen Weg*) brengt? Merci Neen, feest en vlagt niet!" Nadat nog verschillende sprekers 't woord hadden gevoerd en de heer Marcus Cohen had medegedeeld, dat 45 nieuwe leden zich aanmeldden, werd de openbare vergadering gesloten. Aan den Heiligen Weg was vroeger het Huis van Bewaring. Een belangrijke raadszitting! Dins dagavond vergaderde de gemeenteraad van Heer. Afwezig de heeren Bosch, Gulikers en Ummels. De burgemeester opent de vergadering en verzoekt de heeren Corten, Maeriens en Kerchoffs de geloofsbrieven der nieuw ge kozen leden te onderzoeken. De burgemeester verzoekt den heer Heg- termans, de raadszaal gedurende het onder zoek te verlaten. Den heer Hegtermans verwijdert zich'. 10 minuten pauze. Geen mensch zegt iets. Een der raadsle den is bezig het aantal bladzijden van het dossier „Geloofsbrieven" to tellen. Een an der kijkt naar de walmende olielamp bo ven de groene tafel en lacht. Plots begint iemand oj? een mond-harmo- ca te spelen. Algemeen gelach der raadsleden. Stem uit het publiek: „Het geit met muziek vandaog." Burgemeester: Zijn de geloofsbrieven in orde bevonden? Gemompel van: „Jao, ze zien in orde/' Burgemeester: Dan stel ik voor, te be sluiten tot toelating der nieuwbenoemde le den. Algemeen geknilc van: Jao, 't is good. Burgemeester: „Aangezien punt 3 der agenda (het beëedigen der nieuwbenoemde raadsleden) niet behandeld kan worden (want geen enkel nieuw-gekozen lid was tegenwoordig) zal dit punt met de andere in de volgende vergadering behandeld wor den, en hiermede sluit ik deze vergadering." Een slag op de tafel, en het was afge- loopen. Terwijl de raadsleden het vergaderlokaal verlaten, zegt er een: „Nou, dat geit ouch gaw, huur!" Gelijk had hij, want de geheele verga dering had juist 18y2 minuut geduurd. Ctr.. Touwsckeren. Dit gebruik bestaat, hoe wel onder een anderen naam, ook te Har- denberg (Overijssel) zegt de N. R. Ct. Daar verspert de jeugd nog steeds een bruilofts stoet den weg met een touw. Men laat den stoet niet voorbijgaan, voordat de bruidegom zijn beurs heeft getrokken en een aantal centen óver den weg heeft gestrooid, die door de kinderen vlug worden opgeraapt. Het gezelschap kan wachten, tot de kinde ren met het grabbelen, dat met veel ge schreeuw gepaard gaat, klaar zijn. Vooral bij een huwelijk van een aanzien lijk paar, zoodat verwacht kan worden, dat er veel geld gestrooid zal worden, nemen velen hieraan deel en wordt het op den weg van den stoet meer dan eens toegepast. Bij de jeugd daar is dit gebruik bekend on- den haam van „schatten". Ook te Varsseveld (Gelderl.) heerscht nog de gewoonte, een touw over den Weg te spannen, als het rijtuig of de huifkar pas seert, waarmee de bruid uit het ouderlijk huis is gehaald. Bruid en bruidegom zijn hierop voorbereid; eenige flesschen jenever zijn meegenomen, en alle versperringen wor den met dit geestrijk vocht weggespoeld. Door een wespenstetek gedood. tWoens- dag at een jong meisje, zekere W. te Ter boden (Gelderland) een rauwe peer, en zag niet, dat zich een wesp in het zoet fruit* vleesch geboord had. Zij kreeg de wesp in den mond, werd gestoken en is aan de gevolgen van de wonde overleden. Waardevolle appelen gestolen. In den „Stand" van de Ned. Pomologische Vereeni ging en ingezonden door den heer H. M. Vol ders, op de Landbouwtentoonstelling te Sche- veningen, waren eenige appelen „the Queen" oogst 1912 geëxposeerd, welke één jaar in het koelhuis van het Openbaar Slacht huis te 's-Gravenhage waren bewaard em daarna in uitstekende conditie verkeerden. Dit resultaat van koeltechniek is thans niet meer te bewonderen, daar bedoelde vruchten tijdens de expositie zijn gestolen. Overreden. Gisterenmiddag heeft aan het Staatsspoorstation te Den Haag een treurig ongeluk plaats gehad. De rangeerder O., een man van omstreeks 40 jaar, werd bij het rangeeren overreden en onmiddellijk ge dood. Sluitzcgels voor natuurbescherming. Het hoofdbestuur der Ned. Natuurhistorische Vereeniging geeft een serie uit van vier sluitzegels, die tot opschrift dragen: „Be scherm de wilde planten en dieren." Het koestert de hoop, er hiermee krachtig toe bij te dragen, dat het denkbeeld van natuur bescherming bij het Nederlandsche volk al meer en meer ingang zal vinden, en tevens dat de verkoop een batig saldo zal opleve ren, te bestemmen voor de bescherming van kleinere natuurmonumenten. De heer Joh. P. C. Benner, kunstschilder te Bussurn, heeft voor deze zegels geheel be langeloos de ontwerpen vervaardigd. Zij zijn in kleurendruk uitgevoerd. Met den verkoop heeft zich welwillend belast mej. dr. E. Tim mer, Wilhelminapark 26 te Haarlem. De onderwerpen zijn: 1. Zeedistel en Zee zwaluw; 2. Beschanelmoon en Pad; 3. Water lelie en Kikvorsch; 4. Nachtorchis en Vleer muis. De aanvaring bij Spijkenisse. De omge komenen op Woensdagvaond bij de aanva ring tegenover Spijkenisse tusseken de pas sagiersboot „Oude Maas", die een extra reis maakte, en de schroefbout „Merwede", van een der zalmzegenvisseherijen te Dubbek- dam, zijn: G'. Stahl en G. van Wijk, bazen van de zalmvisscherijen Klein Profijt II te Hoogvliet en Merwede I te Dubbeldam, en de stoker van de gezonken boot. De baas H. Versteeg van de visscherij Klein Profijt I te Ekoon heeft zich, in weerwil van een ont wrichten schouder en gebroken rib, zwem mende boven water weten te houden. I. Kok, die een slag van het roer had gekregen, werd bewusteloos opgepikt; zijn toestand is zor gelijk. Het lijk van C. Stahl is gistermorgen bij de Walplaat opgevisckt. N. R. Ct. Drankbestrijding. Door de gezamenlijke drankbestrijdersvereenigingen, alle aange sloten bij de Nationale Commissie, is met het oog op de onafhankelijkheidsfeesten een bil jet uitgegeven. Aan het secretariaat, ds. J. Henri Ledeboer te Breedevoort, is dit te bekomen in twee soorten, één groot (ge kleurd) en één kleiner (zwart). Van een slagersjongen en z'n fiets. De slagersjongen is een van de eigenaardigste menschenkinderen, die er op onzen aardbo dem rondloopen. Of beter gezegd rondfiet sen, want een slagersjongen die loopt is even zeldzaam als een olifant die fietst, I-lij is de schrik der wegen door zijn wie lerwedstrijden langs 's heeren straten, waar bij hij steeds tracht zijn eigen snelheids record te slaan. Alle dienstmeisjes moet hij nafluiten, alle emmers omtrekken en hij, hij kent geen heerlijker geluid dan het janken van een hond, den zooveelsten vandaag dien hij pas weer over zijn staart is gereden. Een slagersjongen ziet alle ongelukken op straat gebeuren, hij weet en. ziet alles, om dat zijn razende snelheid hem veroorlooft overal bij te zijn. En onder de bedrijven door kan hij nog prompt op tijd hij de klan ten wezen. Overal is hij bij, natuurlijk ook hij alle Oranjefestiviteiten van de laatste dagen. Zoo kwam het dat onze Dorus ik weet niet óf hij zoo heet, maar ik zal hem zoo maar noemen Woensdagmorgen 't Haag- sche Bosch doorfietste in de richting van het „Huis ten Bosch", waar de aubade zou plaats hebben van de Christelijke harmonie corpsen. Maar de politie, die de aartsvijand is van alle slagersjongens, duldde geen enkel rij wiel op het plein en dan natuurlijk aller minst nog een slagersjongen met z'n fiets: ze moesten allen buiten blijven, nog buiten de poort van de groote oprijlaan zelfs. Maar, das is niks. Dorus weet raad: hij gaat kalm op 't voorwiel zitten, draait een voudig het stuur uit den vork en knoopt het onder z'n jasjedan gooit ie z'n „kar" in 'tgras en wandelt doodleuk de laan op. „Jongen, denk om je fiets!" „Ze gappe geen fiets zonder stuur, me neer, ld maar liggen!" Rsb. Duur Holland. Een lezer van De Tijd schrijft: Ik heb in bezit gehad een rekeningetje uit een bekend Sckeveningsch hotel, dato 9 Aug. 1.1. Drie Engelschen, burgerluidjes, hebben a la carte gegeten, zoo, zoo, en krijgen te zien: Service f 0.75 Soep 2.25 Steack (no bigger than' my purse, zei het vrouwtje) 6.75 Aardappelen u 1.50 Doppertjes (6 lepels voor 3 personen)' 3 Ommeletje 4.50 f 20.75 Hieronder stond: Excuus voor gebruik van potlood. Hun vacantie was wel wat bedorven, en ze spraken mij op het Rokin aan en vroegen inlichtingen, bevreesd als ze waren, ergens binnen te gaan. Het rekeningetje is in een lijstje gezet, om in EngeLsch tehuis als afschrikwekkend voorbeeld te gelden voor 't dure Holland. Jicht, gewoonlijk beschouwd ajs het uit vloeisel van een zwaar leven, vindt dikwijls haar onmiddellijke oorzaak in de schadelijke stoffen, welke door de verzwakte nieren niet uit het lichaam worden afgevoerd. Deze kun nen zich als een onoplosbare stof in de ge wrichten nestelen en wel dikwijls in die van den groofen teen. Ongelukkigerwijze gaan aan deze kwaal niet altijd waarschuwende ver schijnselen vooraf, zooals rugpijn, geneigd heid tot buikloop of verstopping, hoofdpijn, waterstoornissen. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patiënt ondervindt dan een onhoudbare pijn in den grooten teen, pijn als van een hevigen beet, gloeiend. Dezè crisis kan ovc slaan op het hart en zeer gevaarlijk worden. Het is daarom noodzakelijk om onmiddellijk in te grijpen bij het optreden der eerste ver schijnselen. Forster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de gezondheid en kracht der nieren, zoodat de schadelijke stoffen geregeld .wor den verwijderd en verhinderd wordt, dat zjj kristalliseeren en onoplosbaar worden'. Te Haarlem verkrijgb. bij de hh. K. van. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor ééD, of 10.— voor zes doozen. Eisoht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voor zien is van nevenstaand handelsmerk. W eet gij wanneer gij de Sanguinose moet gebruiken? 'Wanneer uw bloed arm is en daardoor de stofwisseling traag. Wanneer gij last hebt van bleeke kleur, bleeke lippen, bleek tandvleesch. Waanneer gij te zwak zijt om te eten; Wanneer gij te moe zijt om te slapen; Waanneer gij nooit eens recht verkwikt, uitgerust en versterkt wakker wordt. Wanneer gij voortdurend moede zijt, en alles u te veel i». Wanneer gij last hebt van pijn in de maag of pijn in de lenden. Wanneer gjj prikkelbaar of gedrukt zijt; ol' angstig zonder dat gij weet waarvoor. Dan moet gij Sanguinose gebruiken. Neem dan eens geregeld een tijdlang twee maal per dag één eetlepel Sanguinose. Sanguinose versterkt uw bloed; zuivert en verrijkt het. En doordat zij uw bloed ver sterkt, grijpt zij met vaste hand in de oor zaak van vele kwalen, die in schijn zeer ver schillend zijn. Voor jonge meisjes in den tijd der vorming van het gestel, is do Sangui nose een welbeproefd middel. SANGUINOSE wordt verkocht in groote vierkante flacons van 300 gram inhoud en koet per flacon 1.50, 6 flacons 8.—, 12 flacons 15.—. Zorg dat gij de echte krijgt. Weest ge waarschuwd tegen namaak! In de meeste gevallen is tweemaal per dag een eetlepel (15 gram) voldoende. Dan duurt een flacon tien dagen, en kost U de behan deling slechts 1214 of 15 ets. per dag. Dat is goedkooper dan eenig ander dergelijk middel. Te verkrijgen hij de meeste Apothekers en goede Drogisten. VAN DAM Co., de Riemerstraat 2c/4 Den Haag. Te Haarlem hij J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 47a, en K. van Eden, Spaarne 38. HALFWEG. De onafhankelijkheidsfeesten. In de jongste vergadering der Oranjevereeniging alhier werd 't navolgende programma vastgesteld: Woensdag 10 September voorm. 814 uur: Plechtige uitreiking van een vaandel aan de muziekvereenigmg Eensgezindheid ten Raadhuize. Voorm. 9H uur: Optocht van pl.m. 700 schoolkinderen naar het Raadhuis; daarna rondgang door Halfweg en Zwanenburg on der hegeleiding der muziekvereeniging Eens gezindheid. Voorm, pl.m. 12 uur: Tractatie der school kinderen in de scholen. Nam. 2 uur: Verschillende volks- en kin derspelen op het feestterrein: a. Vliegwed strijd voor jongens; b. ezeltje prikken voor meisjes van 813 jaar; c. hallen dragen voor meisjes van 6—12 jaar; d. hoepelwed strijd voor jongens van 613 jaar; e. tob betjesteken voor jongens en mannen. Voor de wedstrijden sub a. en b. worden zes prijzen, voor sub c, d en e vier prijzen uitgeloofd. Aangifte voor deze wedstrijden uitslui tend op het feestterrein hij de verschillende sub-commissiën. Leden en donateurs der Oranjevereeniging hebben volgens het reglement met hoogstens 3 introducé's (leden met ééne dame, dona teurs met 3 personen) vrijen toegang tot het feestterrein op vertoon van hun lidmaat schapskaart. Entrée terrein niet-leden 10 cent per per soon en voor kinderen 5 cent. 's Avonds 8 uur: Fakkeloptocht met mu ziek. Donderdag 11 September: Voorm. 914 uur: Optocht der deelnemers aan de ringrijderij met paard en rijtuig, zooveel mogelijk in nationaal costuum. Voor de mooiste cos- tuums worden 2 prijzen uitgeloofd. Voorm. 1014 uur: Ringrijden met tweewie lige rijtuigen voor dame en heer, liefst in nationaal costuum, op den Rijksstraatweg nabij café Hutting. Deelname voor ieder opengesteld. Inleg- geld 1.50; vier prijzen. Aangifte van af he den hij den heer van Anden, v.h. W. Coppeé. 'sNam. 2 uur: Verschillende volks- en kin derspelen op het feestterrein: a. zakloopen voor jongens; b. hardloopen voor jongens; e. draadje knippen voor meisjes; kluwen winden voor meisjes. Voor deze wedstrijden worden elk vier prijzen beschikbaar gesteld. Entrée terrein evenals op Woensdag 10 September. Aangifte voor deze wedstrijden uitsluitend op het feestterrein hij de verschillende sub- commissiën. Nam. 214 uur. Ringsteken per rijwiel voor dames en heeren op het feestterrein. De deelname is voor ieder opengesteld. Uitge loofd worden vier prijzen. Inleggeld 75 cent. Aangifte hij den heer P. Kroon, te Halfweg. 's Avonds 914 uur: Vuurwerk. Alle ingezetenen worden uitgenoodigd op de feestdagen te vlaggen en zoo mogelijk door huis- of straatversiering de feestvreug de te verhoogen. is aan het bijzonder gunstige weer. Van vele huizen wapperde de vaderlandsche driekleur. Eerebogen of gevelversieringen waren niet aangebracht. Het feest werd door klokken gelui van onze heide kerken ingeluid, waar na koraalmnziek op het terrein van Volks weerbaarheid. Om 10 uur had de aangekom digde kinderoptocht plaats door het dorp» begeleid door twee muziekkorpsen. Na het dorp doorgetrokken te zijn, kwam men weor op het terrein van Volksweerbaarheid terug, alwaar de kinderen werden onthaald. Het voormiddagfeest was hiermede ten einde. Des namiddags 1 uur begonnen opnieuw de feestelijkheden en wel met volksfeesten, als: mastklimmen, wedloop met hindernis sen, vatenrijdon met hindernissen en ring steken in een wagentje. Tegen half twee was het ringsteken op fietsen, zakloopen, spriet- loopen, touwklimmen en tobbesteker. Jam mer dat een en ander niet tevoren beter ge regeld was. Om. half drie namelijk, het tijd stip waarop het tobbesteken, volgens het program zou aanvangen, moest een en an der daarvoor nog in orde worden gebracht Voor deze spelen waren er over 't algemeen vele inschrijvingen gedaan. Daar deze volks spelen op onderscheidene terreinen plaats hadden, waren do nieuwsgierigen gedwon gen zich van het eene naar het andere ter rein te begeven, hetgeen een zeer gezelligs drukte en levendigheid tot gevolg had. Onderwijl de grooteren zich met deze spe len vermaakten, hield men de kleinen op niet minder prettige wijze bezig. Don Bosco, de vermaarde goochelaar, wist door zijn aan gename goocheltoeren, groot en klein, gezel lig bezig te honden. Ook had men voor de kleinen kinderwedstrijden georganiseerd. Het punt „oplaten van een luchtballon" is, zoover wij konden nagaan, van het program, ma geschrapt, zeker wegens de stijve bries die er woei. Ongeveer 5 uur kwamen de prijs- winners bijeen in de bovenzaal van het ho tel „de Ooievaar", om de prijzen in ont vangst te nemen. Het bestuur was reeds aanwezig. Onder enkele toepasselijke woor den reikte de eerevoorzitter van het Comité de Edelachfb. heer burgemeester, de prijzen uit. Deze werden toegekend als volgt: Mastklimmen (voor mannen hoven 18 jaar). Ie prijs P. Bakker Jzn.; 2e prijs C. Berck- hout; 8e prijs A. Vonk. Wedloop met hindernissen (voor meisjes van 1315 jaar): le prijs Annie Ooms; 2t prijs Guurtje Twisk; 3e prijs Trijntje va» de Kommer. Wedstrijden met hindernissen (voor jon gens van 1314 jaar): le prijs N. van det Toorn; 2e prijs J. Hos; 3e prijs C. Veenen- daal; 4o prijs W. Bloedjes. Troostprijs: N. de Bakker. Touwklimmen: le prüs Arie Starreveldi 2e prijs Fred. Turkstra; 3e prijs Pieter vat de Kommer; 4e prijs Hendrik Vos. Sprietloopen (mannen boven 18 jaar): prijs J. Twisk; 2e prijs B. Dekker; 3e prijs L. Breehaart. Mastklimmen (jongens van 1517 jaar)? le prijs K. van 'tVeer; 2e prijs C. Dibbits) 3e prijs Jac. Groen. Zakloopen (jongens van 13—14 jaar): la prijs Arie Groen Wz.; 2e prijs P. Rijs Hzn Ringrijden op fietsen: le pr. Neeltje Brand, jes; 2e prijs Annie van Twuyver; 3e prijs Eliz. Harreveld; 4e prijs Klaasje Teeling; 5e priis Grietje Voeren; 6e prijs Annie Twisk. Ringsteken in een wagentje: le prijs Alida- Vollen ga; 2e prijs G. v. d. Kommer; 3e prijs Alie Heine; 4e prijs Dina Vos; 5e prijs Mina Starreveld; 6e prijs Marie Brandjes; 7e prijs Keetje Hos. Tobbesteken voor mannen van 18 jaar en daarboven: 1ste prijs J. Jongejans; 2e prijs C. Duynmayer; 3e prijs J. Dubbelman Jzn.; 4e prijs Arie Rol; 5e prijs Engel de Goede; 6e prije Thomas Ooms; 7e prijs Arie Licht hart. Vervolgens had tegen half acht opnieuw de optocht der kinderen, van lampions voor zien, door het dorp plaats, waarna gymnas tische standen op het trrein voor het ge bouw van Volksweerbaarheid, die, hoe in teressant ook, voor een groot deel niet vol deden wegens slechte of ontijdige bengaal- sche verlichting. Van muziek en zangnum mers bleef men verstoken, omdatja, om dat men vergeten had voor behoorlijke ver lichting zorg te dragen. Wat het vuurwerk betreft, dit was wer kelijk heel aardig en maakte tevens een einde aan het offieieele van het feest. Toch j hleef er nog langen tijd daarna een gezel lige drukte in de anders zoo rustige strateö van ons dorp. Dat herbergen en neringdoen den ook hun profijt van het feest trokken» behoeft wel geen nader betoog. 1 Wij vergaten nog te vermelden dat hij de optocht der kinderen des morgens zich een zevental keurig versierde sportkar- ren en een versierde hokkewagen hadded aangesloten. Hieuw Merk! Kurk mondstuk I Ct. UITGEEST. Onafhankeiyklieldsfeest. Evenals tal van andere plaatsen heeft ook Uitgeest feest ge vierd, hoewel deze feestvreugde niet alge meen mocht genoemd worden. Waren er ka tholieke burgers, die geen medewerking ver leend hadden of die onder andere tijdsom standigheden meer medewerking zouden verleend hebben, dan geschiedde dit als pro test, niet tegen de verkiezing zelve, of den uitslag daarvan, maar tegen de wijze waar op hier plaatselijk de .verkiezingscampagne ge voer# wera Toch mag het feest goed geslaagd heeten, hetgeen ook voor een groot deel te danken Men veriuime niet te lezen de gunstig0 beoordeeling, geschreven door Jhr. Mr. A» F. DE SAVORNIN LOHMAN en opgeno men in het Maandblad tegen de kwakzal verij (Amsterdam) uitgave Maart 1913 No. Deze brief wordt door de Mij. op aan vraag gratis toegezonden BEVERWIJK. Do onafhahkelijkheidsfeeston. Een van d0 grootste attracties was zooals wij K^ter® reeds meldden, de zoogenaamde Marath race, waaraan acht deelnemers mededs- De hoofdprijzen, bestaande uit modai werden, nadat de 4200 M. lange baan afgelegd, toegekend aan: 1. Wi. B. SJott 2. J. Smit, 8. H. Meijer. De eerete P.™ winner had 12 minuten 23. seconden dlOok de etalage-wedstrijd slaagde men. Eersten prijs firma G. Witkamp., 1 den J. Zwart. Kalft!0» Het vuurwerk, dat des avond3 k werd ontstoken, "Voldeed zeer. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 10