Mengelwerk. Be Ext^a-Yrein, Jc'wart voor 8. voor de Eerw- Zuster Hen- ïicus (irt de wereld Anna Maria Bakker) en [WiUielmina Bakker, kwart oyer, 8 voor Üe gevers voor het Maria Busje, DINSDAG, kwart ever 8. voor Vincentlus Beers. t WOENSDAG, kwart voor 8 voor, 'de over- led ene familie van Es, kwart over 8. voor iQornelia Zomer en Maria Tol. DONDERDAG, kwart voor 8 voor, JoaH- Bes Kunst, kwart over, 8. voor, do over ledene familie Bon. 's Avonds 7 uur Dof en predikatie tot tot opening van de H. [Missie. .VRIJDAG, kwart over 8 voor, de over ledene familie van der, Geest, 9, uur, voor de overledene familie Zwetsloot. ZATERDAG, kwart over 8 voor Petrus Pol, 9 uur voor Nicolaas Dankelmati en Overledene familie. De gebeden worden verzocht .voor Maria ValkDekkers, die met de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden is voorzien en voor, Cornells Sprokkelenburg &Ie in "den Heer is overleden. In den ondertrouw zijn opgenomen;! Joannes Franciscus van Poecke en Anna Maria Pronk'. NTEUW-VENNEP. ZONDAG, 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoog- tnis; 3 uur Vespers. Catechismus volgens ge woonte. MAANDAG, feestdag van Maria's ge boorte, kwart over 8 gez. II. Mis, 's mid dags kwart over drie uur Lof ter eere van de H. Maagd met Rozenkransgebed. De gebeden worden verzocht voor Antonia .Verheul, hvr. van Jaoobus Touw en Godefridus Bus, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. In den ondertrouw zijn opgenomen. Adrianus Huibers en Hcnrica Perdaan. Afdeelin* NOORDWIJKERHOUT. Feestelijke .viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op Maandag 8 eni Dinsdag 9 Sept, a.s. des avonds ten 8 nre precies, in Café Brama. Programma: Ope ningswoord door den voorzitter. Bondslied. Jan-Maat en Goênacht (zangnummers). De Pauselijke Zouaaf, le bedrijf. De Pauselijke Zouaaf. 2e bedrijf. Vijf Oud-Hollandsche lie deren (zangnummers). Ovatie aan den Ned. R. K. "Volksbond. [Vaarwel en een landelijke concertproef (zang). N.B. Heeren donateurs en leden van den Bond worden vriendelijk verzocht, althans voor de pauze, niet te rooken, daar dit zeer hinderlijk is niet alleen voor de aanwbzige dames, maar ook, en niet in het minst, voor spelers en zangers. Namens het bestuur, H. BROUWER, Secret. Afdeeling SASSENHEIM en Omstreken. Zondag 7 Sept. na de Hoogmis worden alle leden van den R. K. Volksbond ver zocht om in de kerk te komen om te repe- teeren voor de kerkelijke gezangen bij gele genheid van het 1214-jarig bestaan van de Afdeeling, wat gevierd zal worden op Zon dag 14 September. Dus leden van Warmond, ontbreek ook niet Zondag a.s. op de repetitie. D in s d a g 9 Sep. repetitie Turnclub, half acht adspiranten, half negen hoofdafdeeling. V r ij d a g 12 Sept. Repetitie Turnclub, half acht adspiranten, half negen hoofdaf deeling onder leiding der heeren voorwer kers. Namens het bestuur, A. WEIJERS, Pres. De Kerkberichten die te Iaat inkwamen voor dit nummer, zijn opgenomen in de Nieuwe haarlemsche courant v&n beden. Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw Smedestraat 23. Maand ag 8 Sept. Ondersteuningsfonds. Bestuur Schoenmakers. Dinsdag 9 September. Commissie van Bijstand. Bestuur Kalk- en Steenbewerkers, Donderdag 11 Sept. Rederijkers. V r ij d a g 12 Sept. Hoofdbestuur Propa- gandaeluh. Zaterdag 13 Sept. 8 uur Hulpspaarbank Bchoterkwartier. Half 9 Spaarkas St. Nico laas (winterprovisie). Spaarbank. Steun comité. Inschrijving Coöp. Bakkerij. Bibliot. Namens het bestuur, A. L. VOLLAERTS, Secr. Afdeeling SCHOTEN en Omstreken. Woensdag 10 Sept. 'savoncls 8 uur, huishoudelijke vergadering. Agenda: Ope ning. Notulen. Installatie nieuwe leden. Be handeling agenda van den Centralen Raad. .Verscheidene xnededeelingen en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Groote op komst dringend verzocht. Ook zullen weder een paar boekeu onder de aanwezigen wor den verloot. De repetitiën der zangvereeniging St. Ce cilia worden gehouden Dinsdagsavond 8 uur. Maandag 8 Sept. half negen, vergade ring Hoofdbestuur. Namens het bestuur, CHR. HUIJBOOM, Voorz. B. BURGER, Secr. Afdeeling VELSEN en Omstreken. Bondsgebouw Rijksstraatweg L 24h. Zondag 7 Sept., des avonds te half acht, Vergadering der vereeniging Fabrieks-, Ha ven- en Transportarbeiders. Agenda:l. Ope ning, 2. Notulen en ingekomen stukken. 3. Behandeling verzonden stukken. Bekendma king propaganda- en feestavond. Een ieder wordt ten strengste aangemaand deze ver gadering vooral bij te wonen, daar deze vooral door de ingekomen stukken belang rijk is. Tevens wordt dringend verzocht ge bruik te maken van de toegangskaarten, om die aan niet-leden af te geven. Deze zijn ook te verkrijgen bij den secret. Th. Ver- koojjen, Doodweg LB, Wijkeroog. Namens het bestuur, P. VAN 'T PADJE, Voorz JAC. ZUURBIER, Secret. Afdeeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat: Van Hoogendorpstraat 30. D insdag 9 Sept. vergadering der Prop.- elub. Tijd en plaats bekend. Zondag 14 Sept. vergadering der afdee ling 's avonds 7 uur in het Vereenigings- lokaal. Zaterdagavond 6 September zitting- van de Spaarkas en voortaan eiken Zater dagavond van 7 tot 8 uur in het Vereni gingslokaal. Zij die idee hebben om te spa ren nemen hiervan goede nota. Namens het bestuur, S. VROUWE, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K- Vereenigingsgebouw. Maandag 8 Sept. ledenvergadering. Ats Spreker zal optreden de heer J. H. M. Bal vers te Hillegom met het onderwerp: Volks hond en Sociale Wetgeving. Halfjaarlijksch verslag penningmeester. Verkiezing voorzit ter. Verkiezing lid van het bestuur. Dinsdag 9 Sept. Repetitie Harmonie St. Michael. Donderdag 11 Sept. Repetitie Gymnas tiekvereniging. V r ij d a g 12 Sept. Repetitie Harmonie St. Michaël. Namens het bestuur, TH. TELLINGS, 2e Secr. Afdeeling LISSE. Bondsgebouw Bondstraat H 47 I. Zaterdag 6 Sept. 'savonds van 8 tot 9 Uur Spaarkas en van 8 tot half negen zit ting Retraitenfonds. Maandag 8 en Woensdag 10 Septem ber 's avonds om 8 uur repetitie Gymnastiek- «Vereeniging. Namens het bestuur, CL VAN DER VLUGT, 2e Secr. Peter Pott heet onze held. Hij woont in het Wupperdai en wordt door zijn buren geacht, want hij is een door cn door eerlijke en gemoedelijke kerel. Doch, naast deze voortreffelijke hoedanigheden, be zat hij vroeger een minder goede eigenschap. Zijn keel was steeds droog en zijn lever ook. Peter Pott had altijd dorst. Wanneer hij zijn waren had afgeleverd, gebeurde het wel eens, wanneer eene bijzon dere gelegenheid zich aanbood, dat hem de weg naar huis te smal voorkwam. Hij hield dan een toespraak tot de maan, of riep den wegwijzer van verre toe: Heidaar, oude vriend, gij zijt de kluts kwijt. Ik ben liet, Peter Pott, de smid." Tehuis liep het bij die gelegenheden niet altijd goed af. Dan kwam er vaak een on weer op aan den echtelijken hemel, dat zich als een plasregen over hen uitstortte. Hij ech ter nam geduldig aan wat het lot in den per soon zijner vrouw Marianne, die hij zoo har telijk en innig lief heeft, hem toezond. Onlangs is Peter echter iets overkomen, wat hem van zijn gebrek geheel genezen heeft. Pott had een bestelling van vuurhakeu uit gevoerd, die hij met de grootste bekwaam heid weet te vervaardigen. Door zijn vlijt was het hem gelukt het werk op den bepaal den tijd klaar to krijgen. Het grootste deel der waren had hij reeds naar zijn bestem ming gezonden; de laatste levering wilde hij ecther zelf brengen met den trein om met zijnen klant af te rekenen en zijn zuur ver diend loon in ontvangst te nemen. „Peter", zeide zijne vrouw, toen zij hem bij het afscheid de hand drukte. „Peter, kom niet te laat thuis, de weg is lang. En met zoo veel geld door heb donkere woud. Er zou u een ongeluk kunnen overkomen." „Neen", zeide Peter, „heb geen zorg voor mij, vrouw. Ik heb immers eenen goeden vriend bij mij. Terwijl hij dat zeide, schud de hij zijnen kuoestigen doornstok en dan is Pluto er ook nog." Pluto was Peter's hond, die in de smidse den blaasbalg took, en hem op al zijn wan delingen vergezelde. Marianne glimlachte en dreigde met den vinger. „Gij hebt gelijk, Peter", zeide zij, „maar kom toch niet dronken thuis". „Wat.... dronken", schreeuwde Peter en bloosde een weinig. „Zoo iets gebeurt mij nooit." „Peter", zeide zijne vrouw, „ga met God en wees een braaf man." Peter wandelde met een zwaren last, doch een verlicht hart, vergezeld van zijn trou wen Pluto naar het station. Na een weg van een paar uren door het heete zomerweer te hebben afgelegd, liep hij moede en dorstig het station binnen. In de wachtkamer lokten hem de schuimende gla zen, en een voor bierdrinkers zoo verleidelijk kloppen kondigde Peter aan, dat op dit ©ogen blik een nieuw, frisoli vat aangeslagen, werd Maar hij dacht aan zijne Marianne thuis en aan zijne belofte. Hij stopte zijn pijp en ging, terwijl hij het buffet den rug toekeerde, naar het voorportaal. „Ik wil wel eens zien, wie er thans baas blijft, ik of mijn dorst", zeide Peter en damp te uit zijn neuswarmer, alsof hij zijn dorst in rook wilde doen opgaan. Een kwartier later zat hij in den trein en vloog zijne plaats van bestemming de nabijgelegen stad tegemoet. In den trein gezeten sprak hij bij zich zeiven „Peter, gij zijt een flinke kerel, aller ach ting voor u; de oude thuis moet u zelf prij zen". In de stad bij den koopman en ijzerhan- delaar Martin was de aflevering weldra in orde. De heer Martin prees Peter om zijne stiptheid en zijn goed werk, noemde hem een degelijk werkman en een braaf mensch zoodat Peter's hart zwol. De koopman drong er op aan, dat hij, voordat hij afrekende, zich aan tafel zou zetten. Er stonden gereed een dikke ham, aardappelsla en eene flesch Rijnwijn, die als vloeibaar goud in het don kere glas fonkelde. „Eet en "drink", zeide Martin, „gij hebt het verdiend." Peter liet zich dit geen 'tweemaal zeg gen; hij begon te eten, terwijl Martin het geld haalde. Toen deze terugkwam, zeide hij: „De re kening bedraagt juist 193 thaler; ik zal er echter 200 van maken, omdat gij zulk een voortreffelijk werk geleverd hebt", en hij telde 200 splinternieuwe thalers op tafel. Terzelfder tijd gaf hij hem weder, eene flinke bestelling. Tweehonderd tha-Ier? Zooveel geld had Po ter pog nooit bij; rich gehad, zelfs niet in zijü jdroomen. Hij liep verheugd door 'de stra ten der staid en een nooit gekend gevoel van eigenwaarde vervulde zijne borst. Hij sloeg op zijne met geld gevulde zakken en zeide In zijn overmoed bij zich zei ven: „Hoeveel tost het [Wupperdai? Ik zal 'het met gereed geld betalen." Peter had nu wel met den trein naar huis kunnen gaan, maar hij dacht: „het heeft zoo'n haast niet; ik moet immers wat mee brengen voor de vrouw: oen warmen hals doek, waarnaar zij zoo lang verlangd heeft, eene nieuwe muts en een zijden schort. De zeven overige thalers zijn voor mijne Mari anne", De geschenken waren weldra gekocht en in den korf gepakt. Nu wendde zich Peter naar het station, want over een half uur zou er weder een trein vertrekken, een snel trein. Toen Peter den „Roeden Leeuw," voorbij kWam bleef hij staan en aanschouwde hét dier, dat in het uithangbord schommelde. De leeuw had een schuimend glas bier, tusschen de voorpooten. Peter watertandde. „O, o, 'tls niet te begrijpen wat een dorst men krijgt van zoo'n ham." „Zou ik met den sneltrein naar huis toe ren, 2e klasse? 'tZou voldoende zijn om mijn oudje in onmacht to doen vallen. O, wat gloeit het mij daarbinnen. De wijn van koopman Martin helpt in het geheel niet voor den dorst, en „Goeden dag, meester Pott", riep eens klaps eene stem en het gezicht van den kastelein, dat op een volle maan geleek, lachte Peter door het open venster tegen. Twee minuten later zat hij aan de tafel van den waard met het eerste schuimend glas bier in de hand. Hij klonk met zijnen vriend Bernard en met den Barbier Kret- zer, die in den laatsten oorlog tweemaal naar Mctz geweest was. De glazen klonken tegen elkaar en als op commando namen de drie vrienden een flinken teug. „Kastelein, nog een halfje...." „Dus bij Gravelofte, waart gij, Bernard en gij Krctzer, zijt tot Mctz gekomen?? .Ver telt daar eens wat van". En zij vertelden hem zooveel treurigs en vroolijk, zooveel van krijgsgewoel en hos- pitaalgejammer en de barbier loog met zoo veel overtuigingskracht, dat Peter met open mond zat te luisteren. „Kastelein, nog een glas, ik betaal alles" nep Peter, die in vroolijke stemming ver keerde „Lang leve onze keizer Wilhelm. Drinkt uit, vrienden." En zoo werd betaald, gedronken en ge zongen. Peter was zoo gelukkig dat hij tijd en plaats vergat. Toen editor dc kastelein zijn glas omhoog hief en riep: Leve onze burgemeester, die vandaag jarig is, toen dacht Peter plotse ling aan zij no vrouw, want vrouw. Marianne speelde in het huisgezin van Poft ongeveer dezelfde rol als de burgemeester op het raad huis. „Vooruit, jongens, nog een afsdieidsdronk. Ik moet weg anders kom ik te laat aan den trein. Vooruit, nog een glas". Hij wierp twee blinkende thalers op tafel, schudde zijn vrien den de hand, kreeg korf en stok, en zeilde met zijn. vriend Phito op de hielen, de straat Vroolijk weerklonk „die Wacht am Rhein" en zoo luid dat de vensters er van schud den. Aan het station was alles doodstil: de raampjes waren gesloten, de wachtkamer was ledig. „Ik ben zeker te vroeg gekomen", dacht Peter; hij zette zich in de wachtkamer ne der en wachtte. Een poosje later kwam de portier om de zaal te reinigen. „Hola, goede vriend, gij zult mij toch niet mee de kamer uitvegen", riep Pott veront waardigd over dezen minder aangenamen ver- ontroinigingsrnaatrcgel. „Wanneer vertrekt de trein?" „Hij is roeds een half uur weg", antwoordde de portier, zonder van zijn werk op te zien. „Ik meen".... zeide hij „ik meen"En zag daarbij zoo lodderig uit de oogen. Wan neer gaat de eerste trein?" „Morgen vroeg om zes uur" antwoordde de man met zijne gewone koelbloedigheid. Ga nu maar gauw heen, want ik moet het licht uitdraaien." Peter was ais van den bliksem getroffen. „Wat vandaag geen trein meer? Ik moet toch weg naar vrouw en kinderen. Alle dui vels, hebt gij het gehoord? Ik moet heen. „Maak geen schandaal man, en ga, of ik roep den chef". „Goed", schreeuwde Peter toornig, „roep uwen chef maar. Wat geef ik daarom? Ik moet naar huis, naar vrouw en kinderen." De portier ging hoofdschuddend heen en keerde weldra met den stationschef terug. „Hier is de man, mijnheer de chef, hij wil de zaal volstrekt niet verlaten", zeide hij. „Ik moet naar huis, naar moeder de vrouw en de kleinen, mijnheer do chef", schreeuw de de arme man, bijna'weenend van ontstel tenis. „Maar, goede man, dat is heden niet meer mogelijk", voegde de beambte hem toe. Gij moet tot morgen wachten." „Of misschien wil mijnheer de baron wel een extra trein nemen?" viel de portier in met een kpottenden lach. Toen begon Peter's bloed te koken. „Wat mijnheer de baron. Moet men baron zijn om met een extra-trein naar huis te kee- ren?" „Neen", zeide de beambte lachend, „met eenen extra trein kan ieder rijden, die daar voor geld genoeg ter beschikking heeft, u echter zou die aardigheid wel wat te duur komen". „Te duur," schreeuwde Peter, en sloeg met de handen op den zak. „Hoeveel kost zoo'n trein naar N „Vijf en twintig thaler". „Vijf en twintig thalerHier zijn ze. Kom dan maar voor met uw, wagen. Peter Pott is .geen baron maar toch gaat hij per extratrein." „Zoo gij wilt", hervatte de chef beleefd, „in een kwartier kunt gij instappen. Ik zal intusschen naar N, telegrafeeren, dat er een trein op het punt staat te vertrekken". Een kwartier later zat Poter, met zijn Plu to in een coupé eerste klas. De trein zette zieh in beweging. Het telegram dat een extratrein in aantocht W,as. had intusschen te N. een groote opscfee' ding teweeg gebracht. Le chef aldaar we tende, dat binnen eenige dagen de regeerings- oommissaris verwacht werd, liet zijn werk in den steek 'en spoedde zich naai- de ste delijke overheid om den inhoud van het tele gram mede te deelen. Wie anders zou N. met een bezoek per extratrein vereeren? De Kroonprins misschien? Zijne Koninklijke Hoogheid. De burgemeestiel, was buiten zich zei ven; spoedig kon de trein aankomen en er was nog niets gereed. Zou 't de Kroonprins zijn? of wel de Commissaris? Het telegram gaf hierop geen antwoord. Voor den Kroonprins moest het stadje ge ïllumineerd en een feestmaal bereid worden in het hotel „Fortuna"; voor den Commissaris echter was het voldoende te vlaggen. Ik laat een feestmaal aanleggen, verlich ten en vlaggen, was het besluit van den ge meente ambtenaar, dat is zeker goed in bei de gevallen. De politieagenten liepen de stad rond om den gemeenteraad bij elkaar te trommelen: in alle straten weerklonk de bel der om roepers, die 'de bewoners aanzegden haastig en vlug de vlag uit te steken; de kastelein van „Fortuna" zorgde dat voor den feestmaal tijd ten spoedigst alle hanen geslacht wer den, die hij in zijn kooi had en maakte zijn menu gereed. De burgemeester liet zijne vrouw de beide rodevoeringen overhooren, die hij reeds ver scheidene dagen bestudeerd had, de eene al thans, doch ook de andere was spoedig ge reed gekomen: eene voor den Kroonprins en de andere voor den Commissaris. Dan kleedde hij zieh deftig in het zwart en be gaf zich naar het station, waar de gemeente raad met het muziekkorps de komst van den trein afwachtte. De leden van den stedelij ken raad gaven zich alle moeite om hun ge laat in de nederigste plooi te zetten; de muzikanten stemden hunne instrumenten; de burgemeester ging met een bleek gezicht ter zijde, om zijne twee redevoeringen voorzich tigheidshalve nog eens te repeteeren. Daar floot de naderende trein. De roode oogen der locomotief werden zichtbaar en twee minuten later stopte de machine. Het raampje van het coupé eerste klasse was naar beneden gelaten, doch er was niemand te zien. De burgemeester bevond zich in groote verlegenheid. Is 't de Kroonprins? Of zou 't de Commissaris zijn?Zeker de Kroon prins, immers de Commissaris zou zich wel aan het raampje vertoonen. ■Hij kuchte driemaal, maakte een diepe buiging voor het portier, en begon: „Keizerlijke Hoogheid. De vertegenwoor digers uwer ge... getrouwe stad N. zijn ver sahenen om Zich in alle on... on... onderda nigheid Uwe Keizerlijke Hoogheid...." De ongelukkige raakte in de war. Aller harten klopten hoorbaar in de doo- delijke stilte. Er versoheen niemand. In het binnenste van den wagen echter vernam men een duidelijk ronken, dat in 't geheel niet Kroonprinsachtig klonk, en het zacht knorren van een hond, dat even onwel luidend was. De machinist had de locomotief verlaten en bemerkte met groote verbazing de plech tige stilte. „Maar mijne heeren", wilde hij juist zeg gen; doch daar wenkte do burgemeester met de hand. De muziek viel in en de gemeenteraad en het volk schreeuwden: „Lang leze Zijne Keizerlijke Hoogheid, lang en nogmaals 1-a-a-a-ng." Nu kwam er beweging in den wagen en aan het raampje verscheen het slaap dronken gelaat van Peter Pott. De machinist opende lachend het portier en daar trad Peter naar buiten, met den korf op don rug, den stok in de hand en Pluto achter zich. Zeer verwonderd liep hij voor den gemeenteraad door, nam beleefd zijn mute af en zeide: „Goeden avond, heeren". De burgemeester liet van verbazing zijn hoed vallen, en de gemeenteraad trok een lang gezicht. „Dat is waarachtig", stotterde een hunner, „dat-is Peter Pott, de smid, per extra-trein." „Goeden avond, heeren", zeide Peter en liep vlug voorbij, want de geheele geschie denis begon hem thans zeer te verontrusten. Toen de machinist de zaak ophelderde, loste zich de verbazing der stedelijke over heid op in een vroolijk gelach. Men storm de door de helder verlichte en met vlaggen versierde stad naar het raadhuis en van hier liepen weer agenten en omroepers uit om de feestelijkheden te doen ophouden. De kosten van den feestmaaltijd moesten uit de stadskas aan den kastelein vaii „For tuna" vergoed worden. Men lachte en de heeren lieten zich de gebraden haantjes goed smaken. Maar Peter was nog niet tehuis. Hij wan delde door de straten der feestelijk uitge doste stad, niet vermoedende, dat hem ter eere dit alles was aangelegd. Hij zelf was in 't geheel niet vroolijk gestemd, want do man dacht aan de feestelijkheden, die zou den plaats hebben bij zijne thuiskomst. "Wat zou moeder de vrouw zeggen van de geschiedenis der 25 thaler? Het angstzweet brak hem uit. Doch als een braaf echtgenoot verhaalde Peter nog denzelfden avond wat er gebeurd was, want hij zou niet geslapen hebben indien hij het voor zijne vrouw geheim gehouden had. Of er een storm is losgebarsten, dan wel of de schoone halsdoek, de-zijden schort en dito muts als bliksemafleiders hebben dienst gedaan, is niet bekend, maar zeker is het, dat Marianne den volgenden dag betraande oogen had. En Peter? Hij hamerde in zijn smidse, er duchtig ©P los, alsof het aambeeld de schuld droeg van heft voorval. Toen echter de buren zeiden, dat al de feestelijkheden ter eere van Peter waren be reid, dat de gemeenteraad voor haar man ijlings was bijeengekomen, dat de muziek voor haar Peter had gespeeld en de .ver lichting voor hem was ontstoken, toen lachte Marianne eindelijk hartelijk mede. Pott omhelsde zijne echtgenoote: .Vrouw: zeide hij, ziedaar mijn hand, 't is de laatste maal geweest. En Peter Pott heeft woord gehouden. 'it Was do laatste maal dat hij zich be dronk en zijn eerste en laatste reis per ex- ti-o+rein. (B'redanaar.) OVER VOLKSVOEDING. Mr. H. W. Methorst, directeur van het Oen» traal Bureau voor de Statistiek, heeft in hei prae-advies, door hom uitgebracht voor het Congres van Openbare Gezondheidsregelen de antwoorden opgenomen .welke inkwamen op een vragenlijst, door hem toegezonden aan eetf 24-tal directrices van huishoud- en kooksch» len. Een dezer vragen luidde als volgt: Welke verbeteringen in de volksvoeding acht ,u mogelijk en wensehelijk en welke ondervin ding is hierin door u verkregen? Deze vraag werd door 20 berichtgeefsters be. antwoord. Door 12 berichtgeefsters, waarvan één uit elk der gemeenten Alkmaar, Amersfoort, Arn hem, Breda, 's-Gravenhage, Leeuwarden, Utrecht en Zutphen en 2 uit Amsterdam eD Rotterdam werd het gebruik of het meerders gebruik van erwten en boonen, rijst, tapte- er karnemelk, paardenvleescb, stokvisch, zoute- visch of andere vischsooiten, margarine, goed koop vleesch (Argentjjnsch vleesch), gedroogde peulvruchten, zoetemelksche en magere kaai enz., een verbetering in de volksvoeding geacht. Dit zou blijkens de mededeelingen van sommige berichtgeefsters insluiten minder gebruik van aardappelen, in het algemeen minder gebruik van koolhydraten en meer gebruik van eiwit- houdende voedingsmiddelen. Voorts wenschtcn één hiervoren niet genoemde beriebtgeegster uit Amsterdam en die uit Alkmaar meer afwis seling in de gerechten, de eerste verlangde meer kennis verspreid te zien omtrent de berei ding der malen" en een doelmatiger besteding van het beschikbare geld, de laatste voorzag, dat bij een volgend geslacht de verbeteringen wel ingang zullen vinden. Een der berichtgeef sters uit Amsterdam bepleitte de invoering van z.g. koude maaltijden in den zomer en meende voorts dat het aanbrengen van kennis omtrent den verkoop van minderwaardige levensmidde len (bijv. slechte boter tegenover goede mar» garine) zou bijdragen tot verbetering der volks voeding. Door een ander berichtgeefster uit go- noemde plaats en één uit Arnhem, Zutphen en Rotterdam en bovendien door de berichtgeef ster uit genoemde plaats en één uit Arnhem, Zutphen en Rotterdam en bovendien door de berichtgeefsters uit Groningen, Haarlem, Har derwijk en Nijmegen, werd opgemerkt, dat het onderwijs in de bereiding van volksvoedsel en het aanbrengen van kennis omtrent de voe dingsleer in staat stelde, de volksvoeding te verbeterendie uit Rotterdam merkte nog op, dat verschillende moeders van leerlingen de bereiding, aan haar inrichting onderwezen, reeds navolgden, en één uit Amsterdam, dat oudere meisjes en jonge vrouwen dadelijk in practijk brachten, wat zij op de lessen hadden geleerd, terwijl het aan de berichtgeefster uit Breda is gebleken, dat het vooroordeel tegen sommige voedingsmiddelen, op de lessen over wonnen, tengevolge had, dat het gebruik vap deze levensmiddelen in de gezinnen der leer lingen toenam. Uit Amersfoort werd gemeld, dat de verbetering in de voeding van kinderen beneden het jaar dringend noodig is, terwijl d< berichtgeefster uit Schiedam het meerdere ge bruik van toespijzen, als griesmeelpudding met pruimen en gezondheidsbrij, een middel achtte, om tot verbetering van de volksvoeding te ge raken. ELECTRISCHE KIPPEN! We hebben wel gezegd dat alles machi naal gaat op den duur. Nu krijgen we al, volgens bet Hbld., aan welk blad we echter alle reserve laten voor dit ietwat fantas tisch verhaal, kippen, die door middel van electrieiteit zijn gebracht tot vollen was dom! Men wist allang, dat electrieiteit van gun- stigen invloed is op den groei van planten en ze werd dan ook dikwijls in broeikassen en serres toegepast. Nu wordt ze ook al voor dieren gebruikt Op een groote boerderij, in het Zuiden var Engeland, is de eerste proef genomen. Dit maal is het geen canard, zooals onlangs die kunsteierengeschiedenis, maar heuselijk ge beurd, en de resultaten waren schitterend. De kiekens, die door den electrischen stroom werden gevoed groeiden flink en waren in vijf weken evengroot als kuikens, die op de ouderwetsche wijze werden groot gebracht en drie maanden ond waren. Van de ersten stierven er gedurende de proefne ming slechts zes; en dat waren bovendien kuikens, die reeds bij hun intrede in de wereld reden tot bezorgdheid gaven; van de andere, de ouderwetsche kuikens, stierven ei ongeveer tweehonderd. De natuurlijke weg is hier dus wel heel erg hij den kunstmatigen ten achter, want dat is nogal een verschil of er 6 sterven of tweehonderd. De grootste moeilijkheid is om precies de juiste stroomsterkte toe te voeren; geeft meni te veel stroom, dan gaan de beesten dood inplaats van dat ze gevoed worden; maar te weinig stroom is ook niet goed. De Engelsche kippetjes kregen zooveel stroom, dat er vonken opsprongen als meni de gele hekjes met den vinger naderde, net als dat gebeurt hij een Leidsche flesch. Laten we hopen, dat de wetenschap het hier niet hij zal laten, maar zich ook over ons arme schepselen zal ontfermen. De voedingsmiddelen worden steeds duur der. Maar hier doemt uitkomst op. Misschien zijn we over een paar jaar zoover, dat we om te dineeren slechts op de tramrails behoe ven te gaan zittenl EEN NIEUWE DRAADLOOZE TELEÏOON IN JAPAN. De Japanners hebben hun eigen systeem oor draadlooze telefonie. Het is een uitvinding van Torifcata, en w trd reeds door de Japansche Regeering aange kocht, terwijl het in Frankrijk en EngelaikL gepatenteerd is. Op bevel der Japansche rege»- xing moeten nu alle groote schepen voorzie i zijn van een „Torikatafoon" instrument. Dc er varingen, die de drie groote stoomvaartlijnei met het systeem hebben opgedaan, zijn inder daad schitterend. De sterkwijdte der apparaten bedraagt 100 K. M. Een groot voordeel van bet Japansche systeem ligt in zijn eenvoud: meu spreekt en luistert methetzelfde comfort als bij een gewone huis- en kantoor-telefoon over naar heb station.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 15