TWEEDE ËLfeD FRULE DE KERVALLEZ. BINNENLAND. Au Bon ftlarclié. l§aaHem«Bruss@l. Handschoenen voor alle «gelegenheden^ VilJOAG 5 SEPT. 1913 Brt koninklijk bezoek AAN IÏOT- TERDAM. Gistermiddag hebben H. M. Koningin Wil- ®elmina en Z. K. H. Prins Hendrik het aangekondigde bezoek aan Rotterdam ge dacht. Om kwart voor een kwam de ko ninklijke trein aan het station D. P. aan öe koninklijke gasten werden begroet door burgemeester Zimmerman en de overige aanwezige autoriteiten. Het eerste bezoek Sold de bezichtiging van de ambachtsschool 'n de Tamboerstraat, waar de Koningin en de Prins werden ontvangen door den heer Ö- Nijgh Czn., vice-voorzitter van het be duur der ambachtsschool en Baron Sweerts '4e Landas Wyborgh. De ontvangst^ had Plaats in do hal der school, waarna in de Pestuurskamer de verschillende bestuursle den der school aan de koninklijke gasten berden voorgesteld. Door een tweetal jon* feedames werden H. M. bloemen aangeboden, ben bezichtiging dor school volgde, waarhij tet benedengedeelte waar practised les ge- feven wordt, niot werd overgeslagen, ter- Jfjji ook de bovenlocaliteiten waar de theo rie onderwezen wordt, met een bezoek werd Vereerd. H. M. werd bij de bezichtiging der school rondgeleid door de heeren Plantmga, 4irecteur, en Nijgh, terwijl de Prins door Mr. Bruynzeel werd rondgeleid. Na dit be- soek word gereden naar, do fabriek Feyen- oord. Het was de tweede maal dat H. M. "leze etablissementen bezocht. Het eerste be doek werd door H. M. 14 jaar geleden ge dacht, waarbij de Koningin in gezelschap fras van H. M. de Koningin-Moeder. Door ben hoofdingang aan de Tiekstraat waar een eorepoort was opgericht, bereikten de IIoo- fee Gasten het directiegebouw dat door een .'taai baldakijn was versierd. In dit gebouw gorden de vorstelijke personen ontvangen boor den directeur, den heer D. Croll, de teer J. J. M. Blankenheim hield een korte tegroetingsrede waarna door jongejuffrouw Eavelaar aan H. M. een bouquet werd over. tendigd. Na deze ontvangst werden de fa teiek en scheepswerven met voel belang, stelling bezichtigd. Dit bezoek werd gevolgd door eene bezichtiging van dc inrichting voor vuilverbranding, waar de Koningin en be Prins door den Directeur den heer M. A. van der Perk werden ontvangen, terwijl °ok hier aan onze Koningin bloemen wer- beu overhandigd. De inrichting voor vuil verbranding- werd in werking bezichtigd, terwijl de Koninklijke gasten do noodigo verklaringen werden verstrekt. Na dit be zoek scheepte het vorstelijk gezelschap zich te om zich naar de Parkkade te begeven. an do Parkkade werd ten slotte naar het stadhuis vertrokken, waar de thee aan de 'leoge bezoekers werd aangeboden. Op het stadhuis werden door den burgemeester da 'eden van den gemeenteraad voorgesteld %i 10 minuten voor zessen vertrokken de Kon in gin en de Prins naar het station, om teüerdam te verlaten. (Vervolg). I)e eeremedaille van Oranje-Nassau word beschonken in zilver aan: ben opzichter bij 's Rijks kustvcrlichting te teheveningen I. v. Eyk; den gep. loods- Selupper Ie klasse in het 6de distr. 0. A. A. Sutherland; den gewezen ioodsschip- Per le klasse in de 6e distr. J. Meynderts; ben bewaarder bij de reserve-magazijnen v, Scheepsbouw en uitrusting van 's Rijks werf te Willemsoord F. Bruyn; in brons, aan: den korporaal-machinedrijver 2de klasse K. 0. v. Schie; den matroos le kl. G. Jutte; ben korporaal der mariniers W. Bakker; den •harinior 1ste klasse B. Driessen; dcnlicht- ^achler hij 's Rijks kustverlichting te N.- tehouwen B. Patmos; den scheepmaker- boorman bij 's Rijks werf te Amsterdam O. •"eigenaar in zilver, aan: G. W. Ooibekki^k, bode bij het Dep. van financiën; M. J. Bakker, kommies-verifi cateur der dir. belastingen enz. te A'dam; Jalvingh, hoofdcommies der dir. belastin- beri, onz. te Nijmegen (binnendienst); A. v„ b. Zande, kommies-ontvanger aan het grens- tentoor der invoerr. en acc. te Kappelle- 'fug; J. van 't Roer, kommies le ld. der 3'r. belastingen, enz. te Rotterdam; J. de Kuiter, als voren te Schiedam; J. J. H. teeric, als voren to Nederweert; E. Mulder, jds voren te Almelo; J. ,W. Schepers, rijks-, klerk le kl. ter inspectie der dir. helastin- ben te Amsterdam (3e afd.); L. J. Debrus, als voren ten kantore der accijnzen te Am sterdam; in brons, aan: II. Riethoff, vaste-knecKt, dienst doende als portier, bij het Dep. van Financiën; in goud, hij bevordering, aan: den kamerbewaarder bij het Dep. v. Oor log, J. C. Feun; in zilver, bij bevordering, aan: den meester-geweermaker, J. K. van Os, van het 14de reg. infanterie; in zilver, aan: de adjudanten-onderofficier J. E. v. Leeu wen, A. H. Kerckhoffs en H. Lindemuller, onderscheidenlijk' van het reg. 'grenadiers, van het 2de en het 12de reg. inf.; den ser geant J. v. d. Tol, van "het 6e reg. inf.; den adj.-onderofficier J. Zarkel, van het 3e reg. huzaren; deri opperwachtmeester E. S. Scheerder, van het 3e reg. Veld-art.; den adj.-onderofficier G. A. Twenhofel, van het le reg. veld-art.; den adj.-onderoff.-schrijver W. T. A. Vermeulen, van het reg. genietroe pen; den militair-apothekersbediende J. E. van Ingen, van het militair hospitaal te A- mersfoort; den res.-adj.-onderofficier J. v. Luyck, van het 34ste iandweerdistr.; den schrijver op jaarloon bij het Dep. van Oor log N. J. van de Putte; den werkbaas bij de brigade grenadiers ett jagers W. K. Kiech bach; den wachtmeester te paard J. P. Wes- terweel, van de 4o divisie Kon. marechaus see; in brons, aan: de korporaals O. "Weysiers, H. T. v. Gen nep en J. Middendorp, onderscheidenlijk van het reg. jagers, van het 2e reg. inf., gede tacheerd bij de Kon. Mil. Academie, en van het 8e reg. inf.; den kleermaker 11. H. Huis kamp, van het reg. grenadiers; den schoen maker P. Meeusen, van het 16e reg. inf.; den grenadier P. R. Krol; den muzikant A. J. Jordaans, van het 4de reg. inf.; den ma gazijnknecht bij 'de artillerie-magazijnen te Woerden, J. Hamerslag; den marechaussee te paard A. Duisterhof en aan den briga dier te voet K. Hoekstra, onderscheidenlijk van de 4de en 1ste divisie Kon. marechaus see; in goud aan: O. J. Septer, te Nieuwersluis, stationschef 2e kl. bij de Maatsch. tot Expl. van Staats- spoorw.N. H. v. Steen wijk, te Haarlem, opz. van den weg lo klasse bij de H.IJ.S.M.; in zilver aan J. Ph. Gübel, te Gouda, sluiswachter aan de Mallegatsluis; O. A. Wanders, te Meijel, Sluiswachter aan sluis 1 van het afwate ringskanaal naar de Maas; J. Blok Szn., te Waarde, waterbouwk. ambtenaar bij het wa terschap Waarde; A. Donsolaar, te 's Gra- venhage, controle-ambtenaar bij de Maatsch'. tot Expl. van Staatsspoorw.Cli.- C. Schoe- wort, te Utrecht, treincontroleur, als voren; Ij. Wijnands, verantwoordelijk machinist hij de H.U.S.M.; G. Beckeringh, tc Groningen, assistent bij den dienst der posterijen; C. Kooyman, te Heusden, conduct, der brie venmalen; W. v. d. Lippe, te Oterleek, brie vengaarder; 0. Klinkhamer, te Herpen, als voren; B. Knegfc, te Hilversum, hoofdbrie- ven- en telegrambesteller; H. A. Ooster broek, lijnwachter der telegraphic; in brons aan J. Gorissen, te Prinsenhage, arbeider bij de Rqkswaterstaatswerken; IJ. v. d. Brink, te Arnhem, rangeermeester bij de Maat schappij tot. Expl. van Staatsspoorw.; H. J. Wolf, te Groningen, eerste-werkman als vo ren; J. Siegers, te Harlingen, ploegbaas, als voren; II. W. v. Eykern, te Haarlem, te- legraafwachter bij de H.IJ.S.M.; J. Zegel, te Amsterdam, voorman aan do gasfabriek van de H.IJ.S.M.; II. de Vries Lentscli, te Sloten (N.-H.J, hoofdbrugwachter aan de Hembrug bij de H.IJ.S.M.; L. Ruifrok, te Haarlem, draaier, aan de centr. werkplaats van de H.IJ.S.M.; J. Brienne, to IJssclmui- don, arbeider-wisselwachter bij do Nóderl. Centr. Spoorw.-Mij.; II. Verhagen, geboren Schepers, te Vcgliel, wachteres op wacht post 11 van de Noordbrab.-Duitsche Spoor weg-Mij.; F. Zegers, te Nijmegen, kantoor knecht. bij den dienst dor posterijen; L. Gro tenhuis ten Harkei, te Vordcn, brievenbe steller; J. J. de Vries, te Veondam, brie ven- en telegrambesteller; J. Bouwhuis, te Zonderen, postbode; I'. Bece, te Andel, (Gr.), postbode; in goud, aan: J. A. Zur Klcinsmicde, procuratieli ouder bij de Kon. Deventer Tapijtfabr. te Deven ter; M. dc Hartog, procuratiehouder bij de firma Wed. S. Benedictus, handelsdrukkerij en kantoorboekhandel, te Rotterdam; J. P. 'Marges, gewezen reiziger in dienst der N.V. Tabaks- en Sigarenfabr. v.h. Louis Dobbcl- man, te Rotterdam; J. G. Stoiflph, boek houder, bij de kassiersfirma Jan Hayelaar en Zoon, te Rotterdam; in zilver, aanï J. Hoks, meesterknecht in' de stoomhout- zagerij van firma G. T. Coers, te Arnhem (bij bevordering); J. O. Meijer, bode bij de Ned. Handel-Mij., te Amsterdam; J. v. Golen Jzn., werkz. op de steenbakkerij van Gebrs. 't Hooft, te Hendrik-Ido-Ambacht; M. Koddo, meesterknecht hij de firma H. G. Bokhorst, decoratie- en huisschilder, te Deventer; J. O. IJsebrands, meesterknecht bij de firma J. en A. V. v. d. Grient, borstelfabrikante, te Rotterdam; A. Snij ders, insp. bij do gemeentepolitie te Slie- drecht; A. O. de Voogd v. d. Straten, werk meester, chef van het filiaal der N. V. Bus en Cos., smederij en koperslagerij, te Rot terdam; J. A. Pieters, gew. 'hooTdopz. bij do N. V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co., te Middelburg; D. P. Stoffels, mees terknecht in de boek- en handelsdrukkerij van de firma P. J. van de Sande, te Ter- neuzen; N. v. d. Heuvel, scheepstimmer- voorman bij de N. V. „J. Meijer's Scheeps bouwmaatschappij", te Zaltbommel; K. II. Duyzers, eerstaanwezend zeilmaker bij de firma Ilageman en Zn., te Dordrecht; P. Uitenbroek, meesterknecht bij de boomlcwee kersfirma Ottolander en Hooftman, te Bos koop; J. 't Iloen, haas in de sloepmakerij van de scheepswerf v.h. J. Smit Czn., te Alblasserdam; H. van Krimpen, baas op den houtzaagmolen van voormelde werf, te Al blasserdam; G. H. Mathiessen, jager en rent meester in dienst van den heer R. Th'. O. A. J. L. Magnée te Horn; R. Giethoorn, ppz. in dienst van de fam. Wcssels Boer, to Hollandscheveld, gem. Hoogevoen; A. v. Spaendonk, hoofdporticr bij de firma v. d. Bergh—Krabbendam, flanelfabrikante, te Tilburg; J. O. van Hest, baa3 in de sclieer- inrichting van de firma B. Th'. Straeter, te Tilburg; T. Wanders, meesterknecht in de sigarenfabriek van D. en A. H. van Lonkhuyzen, te Wageningen; II. G. II. v. Gerwen, meesterknecht in de katoendruk kerij der firma van Vlissingen en Co., te Helmond; A. Theil, meesterknecht bij de firma M. W. Spoor en 'Zoon, behangerij te Voorburg en 's Gravenhage, wonende te Voorburg; II. Paling, meesterknecht bij de firma O. M. Oppelaar en Zoon, stoomfa- brikante van pannen, vorsten, tegels, 'enz., te Koudekerk; J. C. H. Elgeti, werkmees ter in do „Blikslagerij van het Broeder huis" der Evangelische Broedergemeente, te Zeist; B. J. Ockeloen, meesterknecht bij W. Horst jr., grossier in koloniale waren en fabrikant van koffiestroop, te Utrecht; mej. J. M. Toonssen, huishoudster bij den heer A. M. van Drongelen, to Rotterdam; J. Ha- nevekl, werkbaas op den huize „Ampsen" onder de gemeente Laren (Gelderland); J. F. Hui'kens, pakmeester bij de firma Cas- telot, kandij-fabriliante, te Roosendaal; C. Kronenberg, knecht in dienst van J. Eer- tink, te Herike, gom. Markclo; iil brons, <aan: J. Bal, metaaldraaier bij de Maatschappij voor scheeps en werktuigbouw „Feijen- oord", te Rotterdam; mej. G. Bach en mej. S. C. Luc, dienstboden in het gezin van den heer jhr. I. B. D. van den Bergh van Heemstede, to 's-Gravenhage; P. Diemei, werkzaam in do spiegel- en lijstenfabrick der firma D. Sala en Zn., te Leiden; mej. J. Th. Zandvliet, dienstbode bij de fam. van Wensen, te Leiden; W. Lut, kleermakers knecht bij do firma A. Jongmans en Zn., te Leiden; C. Nowéc, metselaarsknecht in dienst van A. Y. Ilaagen, te Wateringen; K. de Kluiver, scheepstimmerman op de scheepswerf voorheen Jan Smit Czn., te Al blasserdam; Chr. Twigt, klompcmnakers- knecht in dienst van Chr. van Zwicnen, te Ouderkerk a,d. IJssel; J. J. dc Jager, drukker hij de firma U. F. Aucr en Zoon, te Middelburg; G. van Eek, pakhuisknecht hij dc grossiersfirma G. van Wees en Weiss, tc Zeist; A. A. Maassen en J. L. KolLeman, werklieden in dienst van do firma W. G. Bode, sr., sigarenfabr ik ante, te Kampen; B. Zwijnenberg, draaier bij de N.V. Deven ter Ijzergieterij en Machinefabriek v.h. Ne ring Bögol en Co., tc Deventer; IC. de Groot no G. Monsma, werklieden in de muurtege- fabriek der firma J. van Hulst, te Harlingen; G. Bijvoets en K. K. Hasker, werklieden in dienst van de firma C. W. Bolman, goud en zilversmederij, te Leeuwarden; mej. E. Sehollmeijer, sigarenmaakster bij de firma Mignot en de Block, te Eindhoven; R. Su- ter, werkzaam bij de firma A. van Don gen en Zoon, fabrikante van militaire pas sementen en borduurwerken te Breda, wo nende te Ginneken; Th. Potters, werkman bij de firma J. A. J. Verhagen, passement- fabrikante, te 's Hertogenhosch';mej. E. Swaans, portierster, en F. van de Sande, arbeider, beiden bij de firma II. Eras en Zn., woilenstoffenfabrikante, te Tilburg; J. Sneep, arbeider op de hofstede van' J. J. Ti miners Pz. te Fijnaart, wonende te Wil lemstad; W- de Nier, machinist, Jos. Roo- vers, pakhuisknecht, en A. Kanters, tabaks bewerker, allen bij de firma S. Fick', stoom- tabaksfabrikante, te Oo'sterhout; H. v. d. Ham, glasblazer bij de Mij. de Culemborg- sche Glasfabriek, tc Culemborg; J. H. Zee man, boekbinder in dienst van de firma Wed. S. Benedictus, handelsdrukkerij en kantoor boekhandel, te Rotterdam; O. Valk, olie slager hij de firma Wossanen en Laan, te Wormerveer; J. Kuypers en Th. Essers, handdrukkers in dienst van de firma v. Vlissingen en Co., te Helmond; D. Boot, werkman in de stoomkuiperij der firma Stel ling, te Wormerveer; J. Kalis, koetsier op de [diligence tusschcn Oudeschikl enden Burg op Texel, wonende te Texel; J. II. Rees, kleermakersknecht bij de firma P. Middel dorp en Zoon, te Haarlem; A. F. Kok, ar beider in de s to omh out zager ij van de firma G. T. Goors, te Arnhem; C. J. Kuilart, smid in de Zwolsche Ijzergieterij en Machinefa briek der firma G. J. Wispelwey en Co., te Zwolle; S. Plukker, arbeider in dienst van de familie Wildervanck, te Kleinemeer, gem. Sappemeer; J. G. Radovan, boekbin der bij de firma Lutkie en Smit, papier handel en fabrikante van kantoorboeken, te Amsterdam; J. Hollestelle, schaapherder in dienst van den Wilhclminapolder, gem. Kat tend ijk e, wonendo te Wilhelminadorp. gem. Kattendijke; P. J. Coelen, gewezen maga zijnbediende hij de N. V. Kristal- en Glas- dam; G. II. van der Spek, werkzaam in de handel, voorheen Gebrs. Zahn, te Amster- kiirkenfabriek firma li. v. d. Hilst en Zo nen, te 's Gravenhage; G. J. v. Veen, loop knecht bij de firma Philippona, porselein en kristal handel, te 'a Gravenhage; P. F. Bor.sboom, bankwerker. bij de machinefabr. en reparatie-inrichting van N. A. Spronk en Zonen, te Rotterdam; J. O. Buyser, kan toorknecht in dienst van de N. V. Vries- seveem, te Rotterdam. DE OPENING VAN HET VREDESPALEIS. De Haagscho correspondent van „De Tijd" schreef onlangs: Hebben wij in ons nummer van Vrijdag j.l. gepoogd een indruk neer te schrijven van do plechtigheid der opening van het Vredespaleis en nam ons blad uitvoerige verslagen daarvan op, alsmede van het uit nemend geslaagde tuinfeest op den dag na de officieele opening, heden dien ik te ver melden, dat mij uit goede bron is meege deeld, dat do distributie der invitaties hier en daar ontstemming heeft gewekt. Daar de ruimte slechts een beperkt aantal gas ten toeliet, kort natuurlijk niet ieder ge vraagd worden, dio in een ander geval al licht voor oen uitnoodiging zou zijn in aan merking gekomen. Maar daarom viel het temeer op, dat men van een enkele(n) aan wezige allicht kon vragen,op welken grond hij (zij) nu juist wéL bevoorrecht was. Er ger was echter, dat anderen: schijnen ver geten te zijn, die wel degelijk In aanmer king hadden moeten komen. Zoo merkte men wel op den lieer Commissaris der Ko ningin van Zuid-Holland, maar die van N.- Holland was er niet, laat staan 'die der overige provinciën. Nog sterker is, dat de burgemeester van de hoofdstad des lands over het hoofd is gezien, schoon hij wel tegenwoordig was bij het Regeeringsdiner in de Ridderzaal op den avond van den zelfden dag. De directeuren van de Carncgiestichting hebben verder dc onbillijkheid begaan van wél uit te noodigen een deputatie van „Vre de door Recht" maar voorbij te gaan de wel jongere, maar zeker niet minder ver dienstelijke „R. K. Ver. tot bevordering van don Wereldvrede", ofschoon daarop nog tij dig attent gemaakt.. Bij informatie bleek ons, dat, „Vrede door Recht" gevraagd was, om dat zij een cadeau had gegeven. Op doel en strekking der vrodesvereeni- gingen schijnt dus niet zoozeer gc.let te zijn. Zonderlinge opvatting voorwaar. Een en an der moet in betrokken kringen nog ai wat ontstemming gewekt hebben. RTJKE SOCIAAL-DEMOCRATEN. Uit Zurich kwam het bericht dat door den fiscus is geconstateerd, dat het fortuin van den Duitschon sociaal-democraat Bebel onlangs gestorven en verbrand, de som van 937.500 francs bedroeg. Bebel was du3 'n millionnair in francs, een heel aardig fortuin voor iemand, die als schrijnwerkersjongen met geen cent begon. Er zijn meer van die rijke socialisten ia de wereld. In België vooral zijn er, veel; daar is zelfs Anseele, die te Gent een bank en werkplaatsen heeft van het zuiverst „ka* pitalistisch-uitzuigerssysteem", zooals de rotf den het noemen, en waar, de loontoestand, bijzonder ongunstig is, zooals dezer dagea' in de bladen werd gemeld. Men is wel eens geneigd te zeggen, dat' dat het er weinig toe doet of een sociaal* democraat, die het kapitalisme bestrijdt, zelf kapitalist is en blijft. En op zichzelf genomen is dat ook zoo. Men kan dronkaard zijn, om eens eoa sterk voorbeeld te nemen, en overtuigd zijn: dat de drank een ellende is en er dus theo retisch tegen ageeren. Zoo kan men ook van oordeel zijn dat het kapitalistisch stelsel der maatschappij" een ramp is voor da wereld en toch zij n eigen kapitaal vasthouden', vooraL omdat men, door afstand te doen van dat fortuin; de wereld nog niet veranderd heeft. Maar het sociaal-democratisch propa- ganda-systeem kweekt haat, niet alleen te gen het kapitalisme, maar ook tegen dö kapitalisten. Men herinnere zich' maar eens hoe bij- voorbeeld minister Regout werd bestreden, ook als kapitalist. Het schijnt bij de sociaal-democratische' propaganda noodig te zijn de menschen tof afgunst te brengen en dat kan men niet met het kapitalisme maar wel door concrete kapitalisten in hatelijk daglicht te stellen, In zooverre is er wel degelijk tegenstrij digheid bij een sociaal-democraat die een' flinke gevulde brandkast bezit. Neen, dan was een figuur al3 die van' St. Franciscus anders consequent, merkt dei N. T. Ct. op. Die prees de armoede, maan werd ook zelf arm! En wat St. Franciscus predikte wa3 ook? heel wat anders en beters. Hij wilde dat de menschen' als echte chris tenen tevreden bleven met hun lot, omdat meerdere of mindere rijkdom ten slotte van geen beteekenis is voor 's menschen bestem ming en zelfs niet voor 's menschen geluk! op deze wereld. Hij leerde, dat het rijkst' is hij, die zich het meest uit hooger motief van het aardsche weet te onthechten, en al prees hij de armoede hij zette den arma' niet tegen den rijke op. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIk IN SERVIë. Aan een, vertraagd, schrijven van dr. Lings beek, chef van de ambulance van het Neder) landsohe Roode Kruis te Belgrado aan hoi hoofdcomitó dier VCreeniging gericht, is hot volgende ontleend: 1 Belgrado, een stad van ruim 100,000 in'-j weners, hoofdstad en residentie van het thanrf bijna driemaal zoo groot geworden Servischs!] rijk, ligt schilderachtig op een landtong, go-j 'vonnd door Donau en Save. Het vergezicht), dat men kan genieten van af de algemoena pantoffelparadeplaats Kalamegdau, gelegen j aan den voet van den vestingheuvel, waaxv op thans Turksche en Bulgaarsche gevange non „als broeders samenwonen", tot ver oveitj de inmonding der rivier en het thans over stroomde land naar den Hongaarsohen katte is werkelijk indrukwekkend. Maar de stad zelve, al bevat zij flinke grooto gebouwen, maakt een banalen indruk, on het publiek, dat men ziet passeeren, zit tende voor de grooto restauratie Moskwa, in het centrum der stad gelegen, is al onge veer hetzelfde dat men ziet in andere groots steden. Alleen de kleeding, der boeren en Zigeunervrouwen i3 hier en daar schilder achtig. Maar het geheel haalt niot bij Stam boel! Het paleis van den Koning in de Milan- straat, veel gelijkend op een groote étage- woning of bankinstelling, wordt van het in aanbouw zijnde Paleis van den Kroonprins gescheiden door een tuin, waarin vix>eger de Konak stond. De omgeving der stad hoet zeer loonend. De electrische brengt u naar een op 5 K.M, afstand gelegen groot park, waarin o.a. een jachthuis van den Koning. Op twee uur Tij dens afstand ligt de Awala, een van de hoog ste punten, 565 M., van waar men een prach tig vergezicht moet hebben vanaf de ruïnes eener oude Turksche vesting. Wij ontvingen voor deze uitstapjes invitaties. De Montcne- grijnsche Minister-president bood zijn au tot aan. Collega Godgewatsch, majoor van den FEUILLETON. Naar het Fransch tesn verhaal uit den tegen woord igen tijd. K) Ca daar zitten, Juiius, zeide zij, opdat u kunne beschouwen. Gij zijt magerder ^worden, zijt anders niet veranderd en men I^U u twintig jaar kunnen geven. De jonkman glimlachte. mIT Cjj blijft eveneens altijd dezelfde, Hen- jteie, antwoordde hij. Zoudt gij u als een uteiiscbe dame kleeden, dan kondet gij er y,)a als een jonge vrouw uitzien, ij reule de Kcrvallez haalde glimlachend schouders op. svp Bah! zeide zij opgeruimd, een oude vrii- le r heeft geen ouderdom en mijn geheele en verleden en toekomst is in u v nengevat. Zal het u hier ook bevallen? üeff Zij na eenig zwijgen. i zeker! TJwe. liefde, de rust, afwis- Ke?- bezigheden en ledige uren.... Gij V u™1™' voegde hij er met een stralen- «uk bij, dat ik niet naar roem en eer streef. Daarentegen heb ik stof tot een boek verzameld. En wie weet? Wellicht word ik nog beroemd. Wie weet? herbaalde zij met een ernst, die zonderling afstak bij den schertsenden toon van den jonkman. Maar de eerzucht is toch wel niet uw eenige drijfveer? Ik heb uw geest steeds voor dezen verterenden en wat men ook daartegen moge zeggen kleingeestige:: hartstocht te verheven ge acht. Gij kondet er nog bijvoegen onvmeht- baren hartstocht, antwoordde Julius met zijn welluidende stem. Nooit heeft de eerzucht alleen iets waarlijk grootsch tot stand ge bracht, want het i k is alleen daarbij in het spel, terwijl toch zelfverloochening de hoofd voorwaarde van alle streven is. Neen, Hen- riëtte, nooit heb ik vergeten, dat ieder menscb hier beneden een taak ie vervullen heeft. Doch ik ga thans naar mijn kamer, worp een blik in den tuin en zet, mij aan tafel, want ik sterf van honger en hen alles, zins geneigd Nanons kunst alle eer te be wijzen. Een oogenblik later hoorde Henriëtte veerkrachtige schreden in de aangrenzende kamers en daarna een vroolijke stem in den gang. Het huis weergalmde reeds van dat eigenaardig gerucht, dat de jeugd met zich brengt. Kort daarop verscheen Julius weder en ondersteunde zijne zuster, terwijl zij zich naar de eetzaal beaaven. Hij ging tegenover haar zitten, hekeek met genoegen zijn glas en het met een wapen prijkende servies en werd niet. moede de herinneringen op te ha len, welke zich aan al die oude bekende voorwerpen vastknoopten. In do eerste dagen liet Julius, in do vreug de zijne gclworleplaats weder te zien, de hoeken rusten. Dan werden de lange ge sprekken en wandelingen minder en hij be sloot zijn levenswijze vast te stollen. Met het aanbreken van den dag stond hij op en Johanna zuchtte telkens over de wanorde, die op de eikenhouten tafel heerschte, waar- op zij niets aanroeren mocht. Een glimlach i verhelderde liet. aangezicht der oude freule, als Julius, die in den voorhof zijn sigaar rookte, op de vensterbank leunende met haar wat kwam praten. De maaltijd veree- nigde hen opnieuw en des avonds plachten zij, voor Julius aan zijn bezigheden ging, zich gemoedelijk met elkander to onderhou den. Julius, zeide op zekeren avond de freule, gij zijt nn veertien dagen hier en moet volstrekt bezoeken afleggen. Tot dus ver hebben slechts armen uw lnilp ingeroe pen. Dat zijn de beste klanten, antwoordde de jonkman lachende, daar de goede God voor hen betaalt. Maar komaan, geef mij de bezoeken op, die ik te maken heb. Zoo spre kende nam liij papier en potlood ter hand. Eerst do bloedverwanten, begon de freule. Wij moeien met oonv Arthur begin nen. Is bij nog altijd zulk een hartstochte lijk verzamelaar van schelpen? vroeg Julius. Ik acht de onschuldige liefhebberij van dien ouden, man, antwoordde de zuster. Schrijf ook de Kereoueks op. Is tante Rosa nog dikker geworden? En maakt zij nog elk jaar zestig dozijn pot ten met vruchten in? Ondankbare, gij hebt er dikwerf genoeg van geproefd. En wat is van Otto geworden? Hij is een' deugniet en heeft zich hij eenige weinige achtenswaardige kameraden aangesloten. Wat u hier ontbreken zal vrees ik de omgang met jonge lieden, die uw smaak en uw gewoonten deelen. Doch hespaar uwe aanmerkingen voor een gele gener tijd: movrouw de Terrenoire moet gij in ieder geval een bezoek brengen. O ja, die dame, die zooveel aardige, roodwangige, blonde, kleine meisjes had! Zijn zij nog altijd zoo allerliefst? Dat zult gij zelf zien. Gij weet toch waar zij woont. Dan werd er nog over ongeveer een dozijn andere namen over en weer gepraat, waar na Julius zich met een zwaren zucht aan zijn toilet begaf. Een poos daarna trad hij, eenvoudig doch smaakvol gekleed, in het salon. De oude freule bezag hem met blijk bare tevredenheid. Terwijl hij zijn hand schoenen toeknoopte, zeide zij eensklaps: Ik heb er zoo even over nagedacht, Ju-j lius, of het niet goed zou zijn, dat gij ook; den heer Wilmot bezocht. Wie is mijnheer Wilmot? vroeg hij. Een rijke bankier, die voor vier jaaï, Saulnaie gekocht heeft en een gedeelte van' den zomer daar doorbrengt. Dit jaar kwami hij vroeger dan gewoonlijk hier, daar zijn geschokte gezondheid rust noodig heeft. Hij is hier zeer gezien. Heeft hij u een bezoek gebracht? Neen, antwoordde Henriëtte, en ik kat; wel zeggen, dat hij daarin van den algcmee- nen regel afgeweken is. Maar hij geeft groote partijen gij zoudt hq hem een aan gename afleiding en ook gelegenheid vin- den, nuttige kennismakingen aan te knoo- pen. Mij dunkt, dat gij er slechts bij kunt winnen, door met hem hekend te worden. Neen, neen! Naar dien heer ga ik niet, Tot wederziens, Henriëttel Nu begint mijn lijden! Hij verwijderde zich met den hem eigenen snellen, vasten tred en freule de Kervallez, die hem met den blik volgde, kon een op welling van trots niet onderdrukken, fn-oHtï zij hem zoo schoon en elegant zag. II. Julius verliet slechte ongaarne het go» rige pad, hetwelk van 't hoerenhuis naar dea stoffigen' straatweg naar Plouër voerde Binnen weinige minuten kwam hij er aaa ea HIEUWE COURANT ONDERSCH EI DINGEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 5