Wandelschoentjes,. Tennisscnoenen. 4 Sport en Wedstrijden, geneeskundigen dienst, vroeg ons mee op een inspectiereis naar de omstreken van Wr an ja, waar eene nog niet voldoende gediagnoti- seerde ziekte vele slachtoffers maakt. Giste ren kregen wij zelfs een uifcnoodiging om mee te daan met de booten, waarmede men de gedelegeerden ter .Vredesconferentie te Boe karest gaat inhalen, via de eenig mooie IJze ren Poort, maar die tocht kost drie dagen, en het is hier zoo druk, dat wij ons al deze genoegens voorhands moeten ontzeggen. Ik meld 't u alleen om u te laten zien, dat men ons zeer vriendelijk ontvangt. Voor- loopig is, werken voor ons de boodschap, dag in, dag uit, en daarvoor zijn we ook ge gaan. Eergisteren was het een rustige dag, voor zooverre het in een vrij groot hospitaal met veel mutatie rustig kan zijn. Gisteren werd ons verzócht een aantal van onze licht- of bijna genezen gewonden te evacueeren naar het Mutterkreuz-hoepitaal, omdat er dien dag ©en transport zwaar ge wonden van Uskub werd verwacht. Wij na men daarvan 85 op, maar vandaag druppelt liet nog na; telkens komen er nog kleine J groepjes uit het Zuiden aan, vanwaar men alles wat weg kan naar hier schijnt- te zen den. Intussohen gaat bij al die drukte het ge wone bedrijf zijn gang. Op de gangen is het oen voortdurende va-et-vient, geloop en ge draaf van de patiënten van en naar de ver- bandkamers. In de groote verbandkamer wor den door de chirurgen van Pooien en Hij mans, geassisteerd door twee zusters, een der semi-artsen, een Servischen jongeman Zovanowitch als tolk en hulp, en mej. Rap- paport als boekhoudster, alle inkomende zie ken onderzocht, verbonden, gezift, ingeschre ven, tusschendoor de verbanden verwisseld voor de ongeveer 180 ernstiger gewonden, die de zeven „Hollandsche" zalen vullen. Collega. Goedhart en ik hebben de rest en de apotheek voor onze rekening genomen. Voor de kleinere verbandkamer, waarin Goedhart en de tweede semi-arts, met mej. Nokolisoh als assistente en een student, de lieer Maximonitsch als tolk en hulp, den ge- boelen dag door de lichter gewonden be handelen, ziet men soms de meest schilderach tige groepen menschelijke misère, die men zich kan voorstellen. Wij hebben hier, afgezien van de onlangs uit de hospitalen in het Zuiden gekomen, vrij verwaarloosde en zeer door het transport ge leden hebbende patiënten, gelukkig-niet zulk een verzameling pus-afcheidene wonden als ïn Turkije, waar we zoovele gevallen van gangreen hadden. Van onze aseptische operatiekamer werd nog maar zelden gebruik gemaakt, wat trou wens ook vanzelf spreekt, omdat onze chi rurgen zeer „conservatief" zijn. Onze Röntgen-inrichting, onder den semi- arts Sedée, levert heel goede opnamen. Ge lukkig was er in een deel van het gebouw gelijkstroom. Voor de aansluiting daaraan, evenals vroeger voor het leggen van de wa terleiding enz. in de operatiekamer, verleen den de autoriteiten ons alle mogelijke hulp. Uit andere hospitalen werden ons ook pa tiënten voor doorlichting gezonden. Het magazijn, waarin aan den eerien kant proviand, keukengerei enz., is de trots van de moeder der compagnie, dat zij met voor liefde laat kijken, al bevat het niet het vier de gedeelte van ons Turksche magazijn. De keuken functionnecrt goed, zoodat alleen bij uitzondering, en op Zondagen, om den kok, vrij te geven, volkskost wordt geschaft. In deze pufhitte zou het trouwens onmogelijk zijn alle dagen dien zwaren kost te veror beren. Het brood is hier goed en hei gedroog de brood, dat wij medebrachten, is daarbij een aangename afwisseling. Boter 13 hier vrij wel onbekend. De zusters en broeders hebben ieder een der Hollandsche zalen voor hun rekening. Een broeder in de nachtwacht, een zuster in de huishouding. Beroepsverpleegsters kent men hier niet. Toen de Turksche oorlog begon, boden zich dadelijk een aantal dames uit de 'eerste families aan, om hulp to verloenen, On deze hebben in bijzonder moeilijke om standigheden vaak groote diensten bewezen, al moesten zij natuurlijk in gevallen, waarbij geoefendheid en vakkennis onmislraar zijn, de patiënten aan meer geschoolde krachten over laten. Nu na 10 of 11 maanden, zijn velen van die dames naar huis gegaan, en wat overbleef waren niet altijd de boste krachten, veel jonge meisjes bijv., die deftig in de corrri- dors op en neer wandelden in haar „vrijen" tijd, gekleed in witte japon en witte Agram- muts (die trouwens heel goed kleedt en zeer praetisch lijkt in deze omgeving vol onge dierte) en daarbij gehuld in een deftig waas van opofferende Roode-Kru is-gezindheid, dat heel goed zou doen, als ze maar. werkten en als het duiveltje van de flirtation met de klopte het eerst aan de deur van den ouden schelpen verzamel aar. Het was een krach tige grijsaard, die lange jaren de zeeën door kruist had en eindelijk in Plouër, waarheen de herinneringen zijner jeugd hem riepen, de haven der rust gevonden had. Julius bevond zich weder in het nette salon, dat er evenals alle vrijgezellen-salons naar en ongezellig uitzag. De meubelen stonden nog op dezelfde plaats, en een half openstaande schuiflade verwekte in hooge mate in den jongen arts de vrees, dat hij een verhandeling over zeldzame schelpen zou moeten aanliooren. De grijsaard praatte over Parijs, dat hij sinds 1855 niet meer ge zien had, over zijne reizen, over Plouër en om zoo te zeggen over alles, maar repte geen woord van zijne liefhebberij. Reeds hief Julius in zijn binnenste een zegezang aan en maakte hij aanstalten om heen te gaan, toen hij tot zijne niet geringe ontsteltenis de op zoetsappigen toon gespro ken woorden vernam: Gij hebt, geloof ik, mijn verzameling niet meer gezien, sinds ik ze voorgoed geclassifi ceerd heb. Ik heb nog in den laatsten tijd pok werkelijk zeldzame soorten van.... -: Dat alles kom ik een andermaal met het grootste genoegen eens bezichtigen, bracht 'Julius haastig hiertegen in. Ik moot nog ver scheiden© bezoeken afleggen en.... Het zal u niet lang ophouden. Ik moet u een zeldzaamheid, een heerlijke purper- jnossel laten zien. i Het was niet mogelijk, er van af te komen. jopge ©fficiertjes niet telkens om den hoek kwam kijken. Een onzer zusters haid den takt, enkele van die kinderen aan het werk te krij gen en iets bij te brengen aan id© eerste be ginselen der verpleging. Maar na 11 dagen was 't f e u sacró er ook al uit. De andere zusters vonden op haar zalen alleen oudere dames en die zijn natuurlijk te hardleorsch, ;Van deze munt iu het bijzonder uit de „Fran- C-aise", zooals de zusters zeggen, $e dochter van een vroegeren collega, rad en kwiek, ge wapend met éen grooten lorgnon, waarmee ze alles fixeert. Op hare wijze doen ze allen haar best, en ik kan dan ook niet klagen, zoo als die Oostenrijksche collega indertijd, dat n.l. 'de in oasu Bulgaarsche vrijwil lige verpleegsters de vloek zijn van den oor log en een kruis voor het Roode Kruis, omdat ze niets weten of kennen van de verpleging daarom eigenwijs zijn, van alles aanpakken en doen. Dit alles kan waar zijn, als nog niets geregeld is, als er groot© toevloed is van pa tiënten en geen hulp. Zooals het bij ons gere geld is, kunnen ze weinig kwaad doen, omdat ze alleen heel lichte gevallen verplegen en nooit een wond zien. En voor de rest zijn ze heel gewillig en bruikbaar en bepaald on misbaar, voor zoover ze talen verstaan, als tolken. Ik lieb er vroeger reeds op gewezen, dat het zenden van personeel naar een land, waar van men de taal absoluut niet kent, onover komelijke bezwaren medebrengt, tenzij men alleen chirurgische gevallen opneemt, wat ook dan nog zeer veel bezwaren oplevert, tenzij het betrokken gouvernement een aantal tol ken beschikbaar kan stellen, die zich kun nen verstaanbaar maken aan het verplegend personeel. De artsen kunnen zich overal red den, waar mensohen zijn die Fransch, Duitsch of Éngelsöh spreken of tolken, het verplegend personeel slechts bij uitzondering. Ik heb daarvan de bezwaren gezien of ge voeld bij de Russische ambulance in Zuid- Afrika, bij ons zelf in Turkije en hier. En ik kan mij begrijpen, wat een autoriteit op dat gebied hier mij zeide: vreemde medici kan men altijd gebruiken, omdat men altijd wel ©enige mensohen vinden kan, die voor hen kunnen vertalen, maar verplegend personeel alleen enkele, bijv. op er at ie-zusters, eene goed talen sprekende hoofdverpleegster enz. Intussohen komen wij langzamerhand door de moeilijke periode heen, beginnen we iets te verstaan, al is het nog niet veel. Tussehen twee haakjes, zou hier thans geen arbeidsveld zijn voor ondernemende niet kin derachtig aangelegde, degelijk geschoolde en geoefende Nederlandsehe verpleegkrachten Servisch leeren kan geen onoverkomelijk be zwaar zijn. Naar ik hoor is men er nu over doende hier een door Belgische krachten geleide ver- pleegsterssohool te stichten. En dit, terwijl in België zelf Engelsdhe en Hollandsche ver pleegsters gezocht zijn. De Nederlandsehe ver pleging heeft overal een goeden naam. Mij dunkt, indien een eerste kracht emigreerde, zou hij hier van zelf school moeten maken. En de weg is al min of meer voorbereid. Over het wondverloop zijn onze chirurgen zeer tevreden. Wij verslonden door het groote aantal zieken ons verbandmateriaal, maar op enkele zaken na, die wij uit Nederland moe ten betrekken, vult het Servische Roode Kruis onze defeeta aan. Veel goeds heb ik van den secretaris van het Servische Roode Kruis gehoord over de u bekende snelverbanden van Utermöhlen. Aan deze eenvoudige, door iedereen, desnoods met vuile handen, aan te leggen, en, bij goed aanleggen, vast zittende, -niet gemakkelijk verschuivende verbanden schrijft men het toe, dat vele, ook zwaar gewonden, der laatste oor logen zoo glad en spoedig genezen zijn. Het doet goed, een Nederlandsehe uitvinding in den vreemde zoo ie hooren beoordeelen. Ik heb hier een heele verzameling snelverban den, doch juist door den eenvoud wint Uter möhlen lret m.i. Het Servische Roode Kruis zag zich vóór elf maanden voor een reuzentaak' geplaatst, en het hoeft die kunnen volbrengen, omdat heb zich in vredestijd had voorbereid. Toen indertijd Oostenrijk Bosnië en Herzegowina inlijfde, was men hier niet gereed. Maar er ging oen golf van patriotisch enthousiasme over het land. Duizenden droegen bij, niet alleen voor de landsverdediging, maar ook voor dat deel ervan, dat het Roode Kruis op zich moet nemen; zorg voor den zieken en gewonden krijgsman. Bijna iedereen werd lid (a 6 francs per jaar) van de locale of cen trale vereeniging. Toen in Augustus-September van het vorige jaar de oorlog met Turkije uitbrak, was men voorbereid. In December waren reeds ten minste 4 millioen francs bijeengebracht, waar bij 3/s millioen uit liet buitenland. De noodige materialen konden worden aangeschaft; de noodige hulpkrachten (waaronder ook, zooals men weet, Nederlandsehe) geëngageerd en Met een zucht nam Julius weder plaats. Elke schuiflade werd voor hem geopend en hij moest de schelpen bewonderen, die de heer de Coatmar hem noemde. Eindelijk moclit hij heengaan. Verwenseht zijn die oude vrijgezellen, mompelde hij, zich liet voorhoofd afdrogen de. De goede man ware stellig niet tot zulk een dwaasheid vervallen, indien hij een fa milie gehad had. Lieve hemel! Als ik eens ooit een schelpen verzamelaar werd! Onder zulke gedachten schelde hij bij me vrouw do Kerouel. Hij werd in een dichtge sloten salon gelaten, welks blinden de meiden nu openzetten. Verscke lucht drong in het vertrek en het daglicht bescheen een verza meling van nette stelselmatig langs de wan den geschaarde meubelen; maar niets, in het geheel niets verried de gewoonten der huisbewoners. Eenige slechte, prachtig om lijste schilderijen, versierden of liever ont sierden de wanden, Geen boek, geen toeval lig achtergelaten vrouwelijk handwerkje, een gewoon staatsiesalon, dat door de fami lie zelden betreden werd en slechts bij bui tengewone gelegenheden ontsloten werd, om vreemden te ontvangen. Julius had overvloedig den tijd de slechte schilderijen en de tapijten in schreeuwende kleuren te bewonderen, daarop bladerde hij in een photographie-album en begon juist het geduld te verliezen, toen det.deur ©pep- ging en een reusachtige Newfoundlander in de kamer sprong. Hier, Black! riep een gebiedende stem. gesalarieerd, om leiding te geven aan de beschikbare leekenkrachten. iVporal in deze richting, opleiding en oefening van personeel, zal men zich hier nog geheel moetjen ont wikkelen, maar overigens heeft men eene ge lukkige activiteit ten toon gespreid, zooals geen Roede Kruis van een klein land, loof Ik, ooit hbeft gedaan. ge- Na-pret. Op ergerlijk© wijze hebben en- kele opgeschoten knapen en jonge mannen1 dezer dagen in de buurt van de Dirk van Hasseltsteeg en N. Z. Voorburgwal te Am. sterdam, volgens De Tijd, huisgehouden. Ze schenen samen uit te zijn geweest en Koninginnedag te hebben „gevierd". Toen) echter elk fatsoenlijk mensch naar bed was of er al weer uitkwam was hun „feest stemming nog niet tot bedaren gekomen en bleek zich weldra te metamorphoseeren in „knoklust". Met iedereen legden ze het aan om te vechten.. Uit een bakkerskar gristen ze brood weg om het te vernielen, en eenen ouden man „tuigden" ze af tot bloedens toe, en een jonge man, die het voor den ouden) man opnam, kreeg ook zijn deel, zoo vertel den ontsteld de buren. De omwonenden hadden geduchten over last van de vechtlustigen. Tot het te bar werd en de politie er bij kwam. Vijf agen ten verschenen en wilden de belhamels in rekenen. Doch dat ging zoo gemakkelijk niet. Er steeg een oorverdoovend geschreeuw en gehuil op; er werd tegenstand geboden en slechts met groote moeite gelukte bet den agenten een. drietal heerschappen naar het bureau in de Warmoesstraat te sleepen te ongeveer 10 uur. Nog lang bleef er op den N. Z. Voorburg wal volk samenscholen, om alle euvelda den te bespreken. Een nieuwe trust. Een Amsterdamsch correspondent van de 's-H. Crt. schrijft: Er heeft zich hier, naar men ons verze- leert uit de beste bron, een allermerkw&ar- digste trust gevormd. Of liever, de trust is bezig zich te vormen. Want officieel maar wat is officieel? is er nog niets van be kend. Het is een trust van huiseigenaren. De Amsterdamsche Vereeniging van huis eigenaren, „Het Eigendomsrecht", is hier al populair.... behalve bij de huurders, die door den secretaris van de organisatie in het wanhetalersregister geboekt worden. Het was rationeel, dat de huiseigenaren, lang niet allemaal „huisjesmelkers", zich vereenigden. De schilders, de timmerlieden, de metselaars, ze hadden allen gestreden voor hooger loon; de werkgevers betaalden dit meerdere loon echter graag, omdat zij het toch wel hun klanten in rekening konden brengen. Welaan, de huiseigenaren zouden bet gelag betalen? Nooit. Het gaat een kringetje rond: de arbeiders verdienen meer, de werkgevers verdienen meer, maar de huiseigenaren weten heel handig de buren op te slaan, enzij ver dienen ook meen En inmiddels stijgt de le vensstandaard. Verschillende buiseigenaren hebben gemeend, dat „Het Eigendomsrecht" veel te tam is. Zij zijn niet tevreden met het tempo, waarin de huren stijgen. Zij willen radicale maatregelen treffen, met 1 Mei 1914 willen zij door de heele stad de buren met 20 pet. opslaan. En hiervoor werken zij tlians met sneeuwballen, geheime circulaires, enz. Een koninklijk goedgekeurde vereeniging hebben j zij niet nooüig. Ook „Het Eigendomsrecht" j moet er maar buiten blijven. Wanneer I sleohts alle huiseigenaren hun plicht doen.... Valsche munters. Men seint uit Brussel aan de N. R. Ct.: De politie beeft vannacht een zekeren Fischer, een man van Duitsche afkomst, zijn vrouw en dochter en een neger Vrijdag hij- genaamd, gevangen genomen wegens het maken en uitgeven van valsche Hollandsche bankbiljetten van 5 gulden-(8). Zij hebben een bekentenis afgelegd. Geloofd wordt dat zij in Holland veel van dat valsche geld in omloop gebracht hebben. De cd el ijken val. Dc 22-jarige H. J. te Velp (G.) is Woensdagmiddag bij het schil deren van de stallen van kasteel Biljoen achterover geslagen. De jonge man, eenige zoon, was onmiddellijk een lijk. Aanvaring. Nadat de etoomboot Oude Maas Woensdag haar passagiers te Oud- Beierland aan wal gezet had, moest zij weder terugkeeren, om een noodzakelijke herstel ling. te ondergaan. Tegenover Spijkenissen, althans in de na bijheid van deze plaats, kwam zij in hotsing met een kleinere stoomboot, waardoor de laatste zonk en drie opvarenden verdronken. De Oude Maas had den „goeden" wal, zij beeft zelfs nog door fluiten op het gevaar gewezen, doch op de andere boot scheen! men daarvan niets gemerkt te hebben. Op de laatste boot waren visschers, die, na af loop van de vischvangst, een pleiziertocht naar Oostvoorne hadden ondernomen en nu terugkeerden'. De plaats, waar de boot ge zonken is, moet eveneens aanduiden, dat de aanvaring niet aan de Oude Maas te wijten is. Natuurlijk werden na de aanvaring alle pogingen in het werk gesteld, om nog te red den wat te redden was. Een der geredden! scheen een slag Tan de schroef van de Oude Maas gehad te hebben. Hij was n.l. eenigs- zins, hoewel gelukkig niet ernstig, gewond. Geen verplichte winkelsluiting te Am sterdam in de feestweek. B. en) W. van Am sterdam brengen ter openbare kennis, dat dooT hen, met het oog op de tijdens het aan staande Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad te geven feestelijkheden ter viering van het Eeuwfeest van het herstel van Nederlands onafhankelijkheid, besloten is ten aanzien van alle winkels in de gemeente ontheffing te verleenen van het verbod om een winkel na het sluitingsuur voor het publiek geopend te hebben en wel voor Dinsdag 9, Woensdag 10, Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zaterdag 18 September, PBGOUD DE LUCHTACROBAAT! Omtrent Pégoud's waag-stuk: het in-volle vaart-onderst boven-keeren, èn, na een lood rechten val van drie-honderd meter, weer om zwenken van zijn vlieg-toestel, schrijft de Parijsche correspondent van de „Tel." d.d. 2 September het volgende: Het idee voor zijn „salto mortale" is Pégoud waarschijnlijk ingegeven door het feit, dat, toen hij, een dag o'T veertien geleden, een góed-geslaagde proefneming deed met een val scherm, de door hem aan haar lot over-gelaten aeroplane niet te-pletter viel, maar, na een automatisch© zweef-vlucht, zonder éénige ave rij landde. De ijseliike „looping the loop", waarover wij reeds geschreven hebben, bedoeld als een demonstratie, dat een goed-geconstrueerd, góed-bestuurd vlieg-toestel om kan slaan zon der noodzakelijker-wijze met man en muis te vergaan, duurde ongeveer twee-en-een-hal- ve minuut. Naar zijn „indrukken" gevraagd zeide Pégoud, 'dat hij geen andere gevoelens had ondergaan dan „une impression de grande joie", omdat hij, van het oogenblib af, dat hij de lucht in was gegaan, zeker was geweest van het succes der proefneming. Gezien had hij prachtig met het hoofd naar béneden, Veel beter dan andersom. „Zit je in gewone houding in een aéro, dan kun je, door de vleu gels vam het toestel zoo goed als niets zien wat er onder je voorvalt. Terwijl je, met het hoofd naar beneden, niets ontgaatWat ik gedaan heb is overigens geen kunst, C'est uno manoeuvre fort simple Waórheid is het: „eenvoudiger" kan het nietl In tegenwoordigheid van een aantal officie ren, waar-onder kolonel Romazotti, als ver tegenwoordiger van generaal Hirscliauer, chef van den'militairen luchtvaart-dienst,'benevens van belangstellenden, heeft Pégoud Dinsdag ochtend, op bet vliegveld te Buc, zijn experi ment van Maandag met geluk succes her haald. Men staat versteld bij het lezen van hetgeen Pégoud met succes in de lucht verricht heeft. Alle Fransche bladen bevatten daarover groo te artikelen, niet alleen, omdat 't weer een Franschman is, die tot zulk 'n stoutmoedige daad in staat bleek; doch ook omdat de avia tiek op technisch gebied daardoor enorme vorderingen schijnt te hebben gemaakt, waar door eindelijk de kans op ongevallen aanmer kelijk verminderd kan wörden. Het stabilisa tie-vraagstuk is dus weer aan de orde van den dag en ook is 't alweer Blériot, die er de pionnier van is met Pégoud als de kranigo uitvoerder, die, ondanks z'n jeugdigen leef tijd hij is slechts 24 jaar oud reeds ©en eervolle militaire en sportieve loopbaan achter zich heeft. Vijf jaar lang is hij cava lerist geweest, waarbij bij in Marokko ver schillend© veldslagen meemaakte. Nadat hij den dienst verlaten had ging hij zich aan de aviatiek wijden en haalde eerst dit jaar, den 8sten Februari, zijn brevet, waarna hij in Maart bij Blériot in dienst trad. Maanden lang heeft hij het capotage-vraagstuk bestu deerd en hij is er in geslaagd te bewijzen dat men, z'n tegenwoordigheid van geest be houdend, met een vliegmachine niet behoeft te verongelukken. De Blériot waarmee hij z'n „loöping-the- loop"-vluohten demonstreert is er, een van het militaire type, waarbij bovendien de ver bindingstukken van de vleugels bijzonder ver sterkt zijn. Het toestel wordt daardoor iets zwaarder, doch volgens Pégoud, makkelijker hanteerbaar. Hij is ook vol lof over Bonne'" uitvoering, de parachute, waarmee hij e®8 experiment nam. |Wij hebben reeds een en ander meegew-"-, over z'n officieele demonstratie van Dinsdag» die ©ven schitterend slaagde als die van Mati"' dag. Toen hij in z'n toestel plaats nam, hij zich aan het middel en de schouders fli"® vasthechten met z'n zitplaats. Dan stijgt bt snel tot op 1100 meter, waarna het toost® onbeweeglijk in de lucht schijnt te blijven staan. Hij heeft z'n motor afgezet en op het' zelfde oogenblik ziet men het toestel heel al omslaan. Doch 't stort niet omlaag, 't glijd' zeer langzaam, een zweefval gelijk. En ond-1' het toestel hangt de aviatteur, het hoofd omlaag. Pégoud vertelde op zulk 'n mom®11' het idéé te hebben alsof hij bij den kapp6' was: „De benzine druppelt naar beneden f,n vapariseert mijn gelaat, hetzelfde gevoel als of men mij na het scheren spuit". Hij wft!' met één hand de verbaasde en angstig kij kende menigte toe, 'n Ieder is bewogen, f08 Blériot is geagiteerd en spreekt met 'n sebof" re stem slechts eenige woorden. De emob is algemeen.... Toch is 't waar te nemen, de vlieger zijn toestel in z'n macht heeft Waut hij daalt in een spiraal, waarbij twee groote bochten worden gemaakt. Van lfO" metier is hij zoo 400 meter lager gekom0^ Plots gaat |dan het toestel loodrecht in 'ie lucht staan. Even ziet men 't naar bened"'" vallen, 10 h 20 meter, doch dan werkt d® nieuwe stabilisateur zóó, dat de machine ï'net de normale houding aanneemt, met den b?' stuurder er boven op en de wielen nu na"r beneden. Intussohen heeft door deze manoeu vre de motor weer contact gekregen en 5- de schroef weer lustig aan het draaien, h'3 een gewone vlucht gaat hij weer iets hoog0' acrobatische toeren maken. Hij neemt boch ten, waarbij het toestel op één vleugel st-c"11' draait tenslotte met een spiraalvormige" zweefval. Eeneden staat den toeschouwer» zelfs den hardvochtigs ten in het dagelijkse!'® leven, het angstzweet op het gelaat, bekend® vliegers slaan de handen ineen over 'n der gelijke ongeloofwaardige vertooning. Wanneer hij eenmaal geland is, vliegt de menigte «P hem af en draagt dezen luohtheld en acroba®' naar z'n vliegloods waar hij doodkalm ver telt dat het „simple cemme bonjour" is 'ft hij het voornemen heeft weldra nog wat ders te laten zien. Het geheim van dit alles berust natuur')!^ in de nieuwe stabiliseering, waarbij Blér(>t behalve het reeds vertoonde meent te k""' Inen demonstreereneen zweefval op den U1-- van den vleugel; een glijvlucht op den v!eu' gel en den staart van het toestel; een vluc'1' zonder besturing gedurende eenigen tijd, va we reeds ook door Fokker zagen doen; proef met de parachute met dieren en een dit® met mensohen. Dit alles denken fabril "1 en vlieger binnen drie maanden te kunnen b6' reiken. Indien dit alles bereikt kan worden, du'1 wacht de aviatiek inderdaad nog een groot01' toekomst dan haar 'reeds toegedacht was. DE ZWARTE LIJST. Reuter seint uit Brieg: De bij bet vlieg korps dienende luitenants Von Eckenbrec1.'"? en Prinz ondernamen gisterenmorgen op b^ Heidauer exerceerterrein bij Brieg een pro'"' vlucht met een Rumplertanke, Het toestel juist van te voren opnieuw gemonteerd. 100 M. hoogte verloor het toestel het linke1" draagvlak, zoodat het omsloeg en naar Heden stortte. Beide aviateurs waren dadehr dood. Het toestel was geheel vernield. ZWEMMEN. Zwemfeest van H. V. G. B. A.s. Zondagmiddag om één uur houdt d' j Haarlemsche Waterpoloclub H. V. G. B. hi"13 jaarlijksch zwemfeest in de inrichting va den lieer A. A. Sprenger Sr., aan de vaart. Het programma bevat de volgende n'"'J mers: 1, Snelzwemmen door Kennemer Pa'_ vinders (baanlengfe 25 M.)2, SnelzW'"a men voor aspiranten (baanlengte 50 M.); Rugzwemmen (baanlengte 50 M.); 4, Schrift' springen; 5. .Vriendschappelijke Waterpolo' wedstrijd H. V. G. B. II—A. Z. II AmsGr' dam; 6, Vriendschappelijke WaterpolowriW strijd H. V. G. B. I Utrecihtsehe Zwem elft 7 Geblinddoektsnelzwemmen (baanlengte M.) Wedstrijd in schoolploegen van 4 zwe'a mers om den Sptengerbeker (houdster v'. de beker is de handelsschool), 9, SnelzW1'10 men (baanlengte 50 M.) 10 Pantomine. Het feest belooft goed te zullen slage,jj Het aantal inschrijvingen is vrij groot, ft voor de noodige afwisseling in het program"1 is zorg gedragen. f De beide waferpolowedstrijden zullen ó°Si den voorzitter van H. V. G. B. Dr. ft- Merens, als scheidsrechter geleid worde"- Voor hen, die met de zoo mooie zwemsp°j en een harer beste uitingen het waterpolospft' Het gehoorzame dier verdween onmiddel-1 lijk en een jong man van acht en twintig dertig jaar, met slappe trekken en achte- looze kleeding trad in het salon. Goeden dag, Otto! zeide Julius, hem de hand toestekende. Ik herken u temauwrnood met uw prachtigen knevel. Hoe gaat het met tante? Niet slecht, zij zal dadelijk verschijnen. Ik geloof, dat zij met de wasch hezig is. Ons huis blijft altijd hetzelfde, in Juni stikt men schier door de lucht van het inmaken; in den winter komen alle babbelaareters met hare breikousen en lastertongen bier bijeen en het geheele jaar door wordt er gewas- sclien. Hoe gaat het met u? Ik meende dat gij in Parijs zoudt blijven. Hoe zijt gij toch, in 's hemelsnaam, in dit verwenschte nest kunnen komen wonen? Men zal u toch wel in de club te zien krijgen, hoop ik? Het binnentreden van mevrouw de Ke- rouel bespaarde Julius het geven van een weigerend antwoord. Goeden dag, Julius! sprak zij op zulk een kalmen toon, alsof zij hem eerst gisteren voor het laatst gezien had. Is Henriëtte wel? Kunt gij uwe voeten niet afvegen, Otto, als gij in het salon treedt? En gij zijt reeds verscheidene dagen hier, Julius? Ik vernam het van de kippenvrouw, die mij zeide, dat Nanon veel gevogelte kocht. Denkt gij hier te blijven? Wel zeker, tante, ik kwam hierheen in de hoop, dat gij allen mij uw dierbare ge zondheid zoudt toevertrouwen. Gaarne, beste vriend. Onze dokter is ge storven en bij geluk hadden wij nog geen gelegenheid hem te vervangen. Gij zult voor alles Otto een beteren levensregel moeten voorschrijven. Niet waar, het is ongezond, den halven nacht in het koffiehuis door te brengen. Julius lachte. Otto keek op de pendule zij stond stil. Een beroerde boel! riep hij, zijn horloge uithalende. De pendule gaat weer niet! Ik zet hier zoo zelden den voet in, dat ik altijd vergeet ze op te winden, antwoordde mevrouw de Kerouel kalm. Ik heb om drie uur een afspraak, ging haar zoon voort, maar ik zie u weder, Julius. Zoodra gij het verlangt, stel ik u in de club voor. Hij geeuwde ongegeneerd, drukte zijn neef de hand en ging heen. Mevrouw de Kerouel zuchtte. Het is een dwaas, zeide zü, en hij ver brast zijns vaders vermogen, maar ik kan er niets tegen doen. Henriëtte heeft verstan dig gehandeld met u een beroep te laten leeren. Otto heeft dit niet gedaan en nu weet hij niet zijn tijd geen raad. Op den keper beschouwd bezit bij een goed bart en zal, eenmaal gehuwd, anders worden. Gij moet hem met bet goede voorbeeld voor gaan, Julius, en een vrouw nemen, - Op dat oogenblik Ifet zich op straat het getrappel van twee paarden hooren. Dat is zeker do Parijsche dame, zeide mevrouw de Kerouel, want zij rijdt bijna eiken dag op dit uur bier voorbij. Kom» lius, daar is zij. De jonkman keek door bet raam. d®11 Juffrouw Wilmot, de dochter van bankier, die Saulnaie gekocht beeft. Een amazone kwam in de eenzame sU'fti aan, en Julius zag een fraai zwart Pfl9cd en een dame van een rijzige gestalte, die ft0 donkergroen rijkleed droeg. Een bcdi®" volgde op eenigen afstand. Toevallig hie' 0. het b-oofd op en Julius zag een blozend laat, twee donkere blauwe oogen en massa kastanjebruine baren, die van o"v0 een met langen witten veer versierd h"'^,.ia te voorschijn kwamen. Een minuut later zij verdwenen. Julius zweeg. xX^ Gaat gij naar Saulnaie? vroeg mevi'° de Kerouel. ag- Neen, de heer Wilmot beeft mij" ter geen bezoek gebracht. Henriëtte leeft zoo teruggetrokken Gij zoudt bet goed niet meer herkenne"-^, is een nieuw buis gebouwd, dat zij bot teelt je noemen, en een heerlijk Par -a'il' groote broeikassen aangelegd. De heer f, mot verblijft tegenwoordig in Parijs, e frouw Helena is alleen met bare ^i)0e- schapsjuffer op Saulnaie; zij beeft g®eT1 der meer. (Wordt ver rvoW* - 1 TV 1 v «v 1 - TA A L «of

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 6