Berichten reeds geplaatst in onze vorige npiage. Sociale Berichten. Uit onze Oost. Van overal. KERKNIEUWS. Kunst en Letteren. Leger en Vloot. billen kennismaken, of wel de kennismaking Ha ar mee willen hernieuwen is dit een schoone gelegenheid die zij niet mogen verzuimen. De vliegdienst bij de legermanoeuvres. Bij de legermanoeuvres, welke van 22 tot 25 September in den driehoek legerplaats bij Mill ingen, legerplaats bij Harskamp, Rijs- j Gen zullen plaats hebben, zal de vliegdienst "Worden waargenomen door de vaandrigs- aviateurs Van Meel en Bakker, die daartoe onder de wapenen worden geroepen. De drie officierenvliegers Van ffeyst, Tersteegh en Coblijn zijn niet beschikbaar in verband met Imn vertrek naar Parijs om tegenwoordig te zijn bij het monteeren van de door het de partement van oorlog bestelde Farman- vliegtuigen, daarna zij gedurende drie weken met de nieuwe toestellen zullen oefenen. Van Meel en Bakker zullen vliegen op éigen toesteilen. Zij opereeren niet van uit Soesterberg, doch van uit een nog nader te bepalen punt in het voor de manoeuvres aan gewezen gebied. (Hdbl.) •AFSTAND-WERELDRECORD. De Franschman Fourny is er inderdaad in teeslaagd het enorme record van Cavcüer (7096 Ix.M. 470) te verbeteren. Sinds den Söston Augustus heeft hij iederen dag 700 K.M. afgelegd, op 1 September zelfs 100 K.M. meer en 3 Sept. 85 K.M. meer, in totaal Sn tien dagen 7185 K.M. Het is z'n vaste bedoeling te blijven doorvliegen tot en met jde 10.000 K.M. zijn bereikt. VOETBAL. DE WESTELIJKE 2e KLASSE. In de Westelijke 2dc klasse zijn de ver enigingen als volgt ingedeeld: A. 'Achilles, Ckcrxes, D. V. S. Unitas, Concordia, Ajax en D. V. V.; B. Alcmaria Victrix, A. F. O., [Blauw Wit. Spartaan, V. C., Neptunes, R. jF. 0. en 8. V. V.; O. D. E. C„ R. A. ÏP., Volharding, V. V. A., A. W., Hercules, (Kampong en E. D. O. Haarlem. Da internationale Bakkerijtenioon- steiling in St. Bavo. Gisterenmiddag 1 uur is de Internationale Bakkerijtentoonstelling geopend, georgani seerd door de onderafdeeling van den Ned. R. K. Volkshond St. Hubreeht, het bakkers- gczellengilde. In de gelagkamer van Sint Bavo was een groot aantal genoodigden bijeen, w.o. Z.Exc. de Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, mr. dr. W. F. van Leeu wen, jhr. mr. W. B. Sardberg, burgemees ter van Haarlem, de Centraal president van den Ned. R. K. Volksbond de heer J. W. Smit, uit Amsterdam, de heeren H. D. Kru- Beman en L. J. Modoo, wethouders der ge meente Haarlem, de raadsleden J. H. Vis eer, E. H. Krelage, J. H. Bregonje, L. Schram, C. L. M. Jonckbloedt, M. A. Bruch, (!A. Rinkema, M. de Braai, benevens tal van 'dames en heeren. De heer C. van Wieringen heette als voor zitter van Sint Hubreeht en van het uit voerend comité, alle aanwezigen welkom, in het bijzonder Z.Exc. den Commissaris dei- Koningin, den burgemeester van Haarlem en den Centraal president van den Nederl. R. K. Volksbond, den heer J. W. Smit. Vervolgens schetste de heer van Wierin gen in het kort de geschiedenis van deze tentoonstelling, hoe in de maand Februari bet plan er toe gevormd werd, hoe direct de plannen de instemming hadden van de Haar- lemscbe broodbakkerspatroons en der afd. (Haarlem van den R. K. Volksbond en hoe door den krachtigeu, vooral morèelen steun, dier beide lichamen, de tentoonstelling tot stand kwam. Daarvocn- bracht spr. aan die beide lichamen dank. Vervolgens gaf bij het woord aan den eere-voorzitter, den heer mr. J. N. J. E. Heerkens Tbijssen, tot bet houden der ope ningsrede. De heer mr. Heerkens Tbijssen verklaarde niet zonder aarzeling de nitnoodiging te hebben aanvaard om de openingsrede te hou den, omdat spr. ondeskundige is en behoort tot bet groote contingent van consumenten, die weten te waardeeren wat door de bak kers en gezellen gepraesteerd wordt. Maar toch met liefde heeft spr. de uitnoo-. diging ten slotte aangenomen, omdat hij over den opzet een woord wensehte te spreken, en spr. legde er dan den nadruk op, dat hier eeue tentoonstelling georganiseerd is door de gezellen, maar merkwaardig is het feit der samenwerking tusschen patroons en werklieden om deze tentoonstelling te doen Blagen. De gezellen zijn met open armen door de patroons ontvangen, toen zij om steun kwamen en zulks blijkt uit de ten toonstelling, waar in de opeenvolgende com petities te aanschouwen is dan wat de pa troons, dan weer wat de gezellen praesteeren Dit gelukkig verschijnsel, meent spr., kan niet genoeg in bet licht, worden gesteld in onze dagen. Met gulden letters mag geschre ven worden de samenwerking die hier be staat tusschen patroons en gezellen. (Appl.) Hule brengt spr. daarom en stelt het ten voorbeeld aan alle bedrijven. Als door alle vakken dit voorbeeld gevolgd wordt, meent spr. dat bet niet anders kan of bet zal ten bate komen onzer maatschappij. Dan herinnert de heer Tbijssen aan de welwillendheid van den Ned. R. K. Volks bond om de groote zaal ter beschikking te stellen en bracht daarvoor dank. Dank en hulde bracht spr. ook aan de inrichten dei- tentoonstelling: hun werk is niet (gering geweest. Hulde bracht spr. aan beu, die van buiten waren gekomen, om aan de tentoonstelling den naarh Internationaal welverdiend te geven, aan de Belgen, die toonen, dat, al scheiden ons ook grenzen, zich, waar het geldt een vredelievenden fetrfjd, gaarne meten met hun broeders uit het Noorden. Namens het tentoonsteUingebestuur bracht fepr. ook dank aan het hoofd van dit .Ge lwest en van deze stad voor hunne be loonde belangstelling en vooral voor hun stof- Velijkc blijken'van belangstelling; aan do ten toonstelling gegeven. (Appl.) Ten slotte verzocht spr. Jhr. Mr. Sandberg Ie tentoonstelling te willen openen. Deze hieraan gehoor gevende wensehte Benige woorden te spreken en zeide m. 'dat hét hem niet zou veiwon'dercn, wanneer iemand niet wist, wat men in dit jaar 1913, nog met eene tentoonstelling beoogt. Doch spr. meent dat zulks voor deze tentoonstelling niet behoeft gevraagd te worden. Het doel is tweeërlei. Op de eerste plaats wenscht men reclame en de aandacht te trek ken van consument, zoowel als van producent. Doch, volgens spr. is dit niet het meest be langrijke. Het gewichtigst lijkt spr. toe dat de leek een inzicht krijgt in wat de vakman met verstand, vernuft en vaardigheid weet tot stand te brengen en te toonen, welken vooruitgang het bedrijf heeft gemaakt. De vakman zal niet Üe meeste belangstel ling voor het eerste hebben, maar zal met belangstelling bestudeeren hoe zijn bedrijf aan de nieuwe vindingen is aan te passen en er naar te regelen. Dat doel wordt hier vooral nagestreefd en daarom was het een gelukkige gedachte de tentoonstelling internationaal te maken. 8pr. hoopt dat de tentoonstelling voor de bakkers gelegenheid mege geven hun kennis te vermeerderen en dat zij strekke ten voor- deele van ons allen. Met den wensch dat het succes geëvenre- digd moge zijn aan de moeite en zorg, die de organisatie zeer zeker heeft gekost, ver klaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. (Applaus.) Hierna sprak nog de heer J. W. Smit, Centraal President van den Ned. R. K. Volks bond. Deze achtte de opening der tentoonstelling van hooge beteekenis, niet alleen voor de bakkersgezellen, maar voor ons allen en ze ker voor „Sint Hubreeht" die het initiatief er toe beeft durven nemen. Als men zooiets 25-jaar geleden bad voorspeld, dan zou men den voorspeller hebben uitgelachen. Daarom vindt spr. deze tentoonstelling zoo mooi. Wel is veel medewerking ondervonden, maar het resultaat is ook prachtig en spr. prijst de samenwerking in deze zaak Ook acht spr. de tentoonstelling van be teekenis om bet doel: verheffing van de vak bekwaamheid. De vakvereenigingen moeten niet alleen streven naar stoffelijke verbete ring maar ook naar opheffing van het vak en dat is wat hier zoo goed uitkomt. Voor de jongeren en voor de ouderen is er gelegenheid om zich in het vak te be kwamen. Spr. meent dat de Ned. R. K. Volksbond trotsch mag zijn op zulke voortvarende on derafdelingen als Sint Hubreeht. Voor het Hoofdbestuur is deze tentoonstelling een groote troost en trotscb. Namens bet Centraal bestuur bracht spr. dank aan allen, die tot bet welslagen der ten toonstelling hadden medegewerkt, vooral aan de patroons; aanZ.Exc. den Commissaris den burgemeester en het bestuur der ge meente voor hun belangstelling en zeide ten slotte dat deze tentoonstelling in het be lang was van bet gebeele publiek om de hygiëne, die zoo in allen opzichten blijkt te worden voorgestaan en geholpen. Ten slotte rsprak de heer S. van Tongeren nog-, hoofdbestuurslid van den Gezellenbond die Sint Hubreeht geluk wensehte en met ge noegen had gehoord van de samenwerking met patroons. Hij achtte dat die patroons, niet alleen hier maar overal in het land, ook zoo moesten samenwerken om verkeerde toestanden in het bedrijf uit den weg te ruimen. Hierna werd door alle aanwezigen een rond gang gemaakt over de tentoonstelling. Z. Exc. de Commissaris en Jhr. Mr. W. B. Sandberg werden rondgeleid door Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Nu eenige woorden over de tentoonstel ling zelf, die reeds bij den eersten aanblik een uitstekenden indruk maakt. Langs een haag van groen, sierlijk opge steld in de vestibule en de gangen van het gebouw, bereikt men de groote zaal van St. Bavo, die voor expositiezaal is ingericht en die, hoewel de ruimte niet al te groot is, zich toch voor deze tentoonstelling goed leent, zoodat aan ieder der inzenders een flinke plaats is ingeruimd, waardoor de verschil lende standen er zijn in het geheel 50 in zendingen uit Nederland en 20 uit België goed tot hun recht komen. De eleetrisehe installatie voor de levering van stroom voor beweegkracht der machi nerieën en voor 't licht, dat in overvloed is aangebracht, is geleverd door de firma He ringa en Wütrich. Een wandeling langs de uitstallingen met zooveel smakelijks door nijvere koks en bak kersbanden bereid, doet u watertanden en toont duidelijk aan tot welk een hoogte de kunst op dit gebied gekomen is. De jury zat ongetwijfeld geen gemakke lijke taak hebben met het toekennen der be kroningen aan de verschillende producten van deze „heerlijke" kunst, die hier zijn ten toongesteld. De tentoonstelling is nu zoo goed als ge heel voltooid, behalve de Belgische afdee- ling, waarvoor het podium is bestemd, doch die wegens moeilijkbeden met de douane nog niet kon worden ingericht, omdat de inzen dingen grootendeels niet zijn aangekomen. Het is te liopen, dat ook dit spoedig in orde mag komen, zoodat dan de tentoonstel ling geheel voltooid is. Van de Belgische afdeeling zijn gereed een inzending peperkoek door de firma René, Geeriukx en De Smedt, en Hollandsche bab belaars van L. de Prefer—Deneus. Reeds aanstonds bij het binnen treden in de zaal vallen de fraaie inzendingen op van de heeren II. Franken Jr. en J. Smit, alhier, die een prachtige étalage hebben ingericht, waarin de heerlijkste producten van hak kerskunst u doen watertanden. De heer Th. Wanders heeft ingezonden een parapluie, vervaardigd yan brood en koek, die waarlijk een kunststuk genoemd mag worden, en die mooi uitkomt tusschen een frissclie groenversiering met hier en daar een electrisch lampje. We mogen ook niet onvermeld laten de inzending van den heer E. A. Bosson te Rot terdam: een tweetal kunstwerken van sui ker, vervaardigd door banketbakkersbedien den te Rotterdam en voorstellende het nieu we Rotterdamsehe Raadhuis en het oud-Hol- landsche schip Mich. Adr. de Ryuter. Men staat verbaasd over de fijne afwer king van deze suikerwerken, die een blijk geven van de kunstvaardigheid der makers. Hiernaast moet genoemd worden het mo nument van Neerland's onafhankelijkheid, van marsepijn vervaardigd, ingezonden door den heer Jan Bouwer te Edam, en even eens die van den heer E. de Rek, alhier. Men zou meenén eclite vruchten voor zicH te zien, zoo natuurlijk zijn deze peren en pruimen van marsepijn nagemaakt. Doch we kunnen niet alles noemen wat op dit gebied op deze tentoonstelling te zien is. Wij doen slechts hier en daar een greep, zonder daarmede te kennen te geven, dat de overige inzendingen hierbij achterstaan. Alle inzendingen leggen getuigenis af van goeden smaak in méér dan één beteekenis. Naast deze inzendingen, die aantoonenwat op het gebied van hakkerskunst gefabriceerd wordt en kan woi-den, trekken ook hijzonder de aandacht de vele standen van machine rieën en andere benoodigdheden voor het bakkersbedrijf. En dan wijzen we op de verschillende deeg- en kneedmachines en de boekvormen, ingezonden door fabrikanten uit meerdere plaatsen in ons land als Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In een zee van licht baadt de uitstalling- van den heer de Wilde alhier, die hier ex poseert verlichtingsartikelen en andere be noodigdheden voor de bakkerij. Bovenstaande beschrijving, die volstrekt geen aanspraak maakt op volledigheid, zal ieder er toch wel van overtuigen, dat deze door St. Hubreeht georganiseerde tentoon stelling goed geslaagd mag genoemd wor den, en naar de verwachten, ongetwijfeld zeer druk zal bezocht worden. Groen en draperieën geven aan de zaal, die 's avonds door vele eleetrisehe lampen liel verlicht is, een feestelijk en vroolijk aan- zien. Het zal nu wel overbodig zijn ieder aan te sporen een bezoek te brengen aan deze expositie, die St. Hubreeht alle eer aandoet. Vermelden wij ten slotte nog-, dat liet eere-comité bestaat uit de heeren Mr. J. Monnik, advocaat en procureur: W. B. Gus- kens, voorzitter dor afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond; W. Borkemeijcr, voorz. der Haarl. Bakkerspatroonsvereeni- ging; H. Franke Sr. oud-voorz. van den Ned. Brood- koek en Banketbakkershond. Het eere-comité der Belgische afdeeling bestaat uit de lieeren: E. de Beukclaer, Antwerpen, voorzitter; Dr. A. J. J. van de Velde, te Gent, onder-voorzitter, A. Vi vat, V. Lebon, te Brussel; H. Verbist, tc Antwerpen; D. van der Heijden, Antwer pen; M. Tarbary te Ostende en L. de Nijs te Brugge, leden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij F. Boeree, Leidsche Plein 33 rood, een gummibal. M. J. Delemare, Gen. Bothastraat 37, een airedale-terrier. B. Cornet, Tyboutstraat 4rood, een medaillon. C. Meyer, Brouwersstraat 103, een boodr schappenmandje. J. Riemstra, Ruysdaelstraat 17 rood, een dasspeld. H. v. d. Hoef, Maer- ten van Heemskerkstraat 33, een lorgnet. J. Coule, Leidsohe vaart 38, een quitantie. H. Vester, Zuid-Brouwersstraat 34, een broche. E. de Man, Gen. Cronjéstraat 52, een damestasehje. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 4 Sept. W- F. v. Leeuwen en J. M. v. Vreeden. J- II. Holt en J. M. vom Hofe. A. J. v. d. Waals en M. E. A. E. G. Jacques. N. S. Blesgraaf en J. A. Verkaaik. J. C. Janszen en M. v. d. Goes. P. J. v. d. Berg en G. Jansen. Getrouwd: A. Jen Brocke en S. B. Jansen. L. O. v. Steenwijk en R. Kost. P. Jongepier en A. A. de Klerk. J. Holster en M. v. Oostende. D. H. J. Verkerk en H. Broekmeijer. Dr. R. Sis- singh en H. M. H. de Bij 11 Nachenius. Geboren: 1 September, z. van R. M. v. d. Moolenv. Balen. d. van M. M. Brimeelv. Norde. 2 September, d. van M. H. BoumanWesterhoven. 3 Septem ber. z. van A. M. KosterKikkert. d. van A. C. Feijen—v. Meel. z. van J. G. v. KimmenaedeVerboog. d. van M. de BoerBurger. z. van K. v. d. Kleij —Sterken. 4 September, z. van J. E. Buijtink—Vork. z. van J. T. Beek—Oos terum. z. van E. Teeuwen—v. d. Putten, ten. Z.EM. KARDINAAL VAN ROSSUM IN BELGIË. Men meldt aan de Msb.: Dinsdag 2 September was voor het Insti tuut St. Marie te Huybergen een vreugdedag. Door bemiddeling der Z.Eerw. Paters van het klooster St. Gerardus Majella te Esschen mochten we het groote voorrecht genieten, door Z.Ern. Kardinaal van Rossom in genoem de stichting te worden ontvangen. Z. Em. on derhield zich eerst geruimen tijd allermin zaamst met den Z.Eerw. Directeur, den Wel- Eerw. Conrector en de Eerw. Overste, waar bij zich do Z.Eerw. heer pastoor van Huy bergen had aangesloten. Daarna begaf de Kar dinaal zich naar een der groote zalen van 't prachtig klooster, waar de Eerw. Broeders en de weezen van het Instituut Ste. Marie van Huybergen (de pensiouairen zijn in vacantie) zich hadden opgesteld. Zoodra de Kardinaal binnen kwam, knielden allen neder om den zegen van Z.Em. te ontvangen. De Z.Eerw. Directeur hield daarop een toe spraak, waarin hij Z.Em. uit aller naam "hul digde en allerhartelijkst dankte voor 't groote voorrecht, dat het Instituut mocht genieten. Tevens was 't hem oen genoegen, Z.Em. te kunnen mededeelen, dat allen in 't Instituut zoo goed gehoor geven aan 't verlangen van Z. H. den Paus, om dagelijks de H. Commu nie te ontvangen. De ruim 85.000 H. Commu niën in 't afgeloopen jaar uitgereikt, zijn daar voor 't bewijs. Met de beste heilwenschen voor Z. H. den Paus en Z.Em. eindigde de toe spraak. Zijne Eminentie daarop 't woord nemend, dankte op de hem zoo eigen hartelijke en minzame wijze voor de woorden, tot Hem ge sproken. Hij beloofde Z. H. den Paus te zul len mededeelen, da,t het Hem een genoegen was reeds op Belgisch grondgebied ver blijvend, nog door het hem zoo welbe kende Instituut Ste. Marie te worden begroet en gehuldigd, te meer wijl Hij vernomen had, dat daar de dagelijksehe H. Communie zoo trouw beoefend wordt. Z. Em. spoorde allen aan om van dit zoo heilig gebruik nooit af te wijken. De Eerw. Broeders moesten in die dagelijksehe spijze hun kracht en sterkte putten om iederen dag Op de Innigste wijze met Jezus, den Vriend" der kinderen vereen ig'd hun zware taak van onderwijzer, maar van opvoeder vooral, naar behooren te kunnen vervullen. Vervolgens gaf Z.Em. aan allen, alsmede voor hunne familieleden, den Pauselijken Ze gen onder de gewone voorwaarden. En om nog een lichamelijke gunst er aan toe te voegen, gaf Z.Em. aan heel het Instituut een flinken recreatiedag. INTERN. MIDDENSTANDSINSTITUUT. Zondag, Maandag en Dinsdag heeft het In ternationale Middenstandsinstituut te Stuttgart zijn jaarlijksche vergadering gehouden. Be halve hetgeen wij gisteren reeds vermeldden werd nog behandeld een voorstel, dat, het Instituut enquêtes zou organiseeren naar den toestand van den handeldrijvenden midden stand. Dit voorstel werd krachtig, als on uitvoerbaar, bestreden door dr. Nouwens, die, onder luide instemming van do vergadering mededeelde, dat de Nederlandschc regeering reeds zulk een enquête had doen houden; het verslag van deze enquête zal binnen enkele maanden worden gepubliceerd. Hij stelde als tegcn-voorstel voor, dat het Insti tuut al deze aldus verkregen gegevens zou verzamelen en verwerken, en er bij de andere regeeringen op zou aandringen, liet Neder- landsche voorbeeld te volgen. Dit voor?stel werd bij acclamatie aangenomen. Namens de Nederlandse,he regeering sprak mr. Aalbérse, die sinds de oprichting de offi- cieele vertegenwoordiger van onze regeering in het oentraal-comité van liet Internationale Instituut is geweest. De electrleiensstakiiig te 's-Gravenhage. Het aanbod van de patroons om met in gang van 1 October a.s. liet iudividueel con tract, zooals te Amsterdam bestaat, in te voeren, werd in de stakersvergadering van Woensdagmorgen met algemeene stemmen verworpen. EEN TRIPTIEK VAN ROGIER VAN DER WEYDEN. Het Louvre heeft voor den enormen prijs van 800,000 franken een triptiek van Rogier van der Weyden aangekocht, die deel heeft uitgemaakt der verzameling van den hertog van "Westminster en door diens dochter aan don Parijschen kunsthandelaar Kleinberger is verkocht. Het schilderij is buitengemeen goed bewaard en stamt uit Rogier's besten tijd, deelt de N. R. C. mede. Op het middenstuk ziet men Christus tusschen Maria en Johan nes, op den linkervleugel Johannes den Doo- per, op den rechter Magdalena. DE BEVORDERING BIJ HET LEGER. De inspecteur der infanterie heeft den bri gade-commandanten doen weten, dat de be vordering van het kader, benoodigd voor de op te richten derde bataljons niet met 1 Sept. is kunnen geschieden. Tot een goede uitvoering van het bevorde- ringsvoörsohrift is een herhaalde nota-wisse ling noodig- met de commandanten, waardoor het volgens den inspecteur zeer de vraag is of deze bevorderingen nog met 15 Sept. zullen kunnen geschieden. Voor de te bevorderen candidatcn is dit een groote teleurstelling, te meer daar de bevorderingen der officieren voor die nieuwe bataljons reeds heeft plaats gehad. Avp. Nieuwe Geniekazerne. Het nieuwe kazernement der Genie aan de Prins Hendriklaan te Utrecht is Dinsdag middag met groote militaire pleelitighpid geopend. In groot tenue, voorafgegaan dooi' de mu ziek, kwam de stoet onder hevel van den commandant van liet regiment, luitenant kolonel R. Sclieffer, aan de nieuwe gehou wen aan, waar meu opgewacht werd door tal van militaire en civiele autoriteiten. De stoet stelde zich in carré op en commandant Scheffer bracht namens het regiment de be groeting aan kolonel Stuten, inspecteur van het wapen der genie. In eene uitvoerige rede wees kolonel Stu ten daarop op het voortreffelijke van den nieuwen houw en deelde mede, dat het Hare Majesteit heeft behaagd deze kazerne den naam „Kromhoutkazerne" 1e geven als hul de aan den vroegeren bataljons-commandant den gepens. luitenant-generaal Kromhout, die van 1870—'76 majoor-commandant was van het bataljon mineurs en sappeurs en van 1885—95 generaall-inspeeteur van het wapen. Daarna werd aan kapitein P. J. P. van der Steur, den bouwmeester dezer ka zerne, het Koninklijk besluit voorgelezen, waarhij liij werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden. Nadat ver-volgens voor kolonel Stuten was gedefileerd werden de nieuwe gehouwen be trokken. In de vestibule van het hoofdgebouw had vervolgens nog een mger intieme plechtig heid plaats. Namens de officieren van den Staf van het wapen bood kolonel Stuten het regiment een fraai portret van H. K. II. Prinses Juliana in vergulde lijst aan. Overste Scheffer aanvaardde dit huldeblijk niet een toespraak. Mr. van Zijst, wethouder van Utrecht, sprak vervolgens nog namens het gemeente bestuur, waarna de eerewijn werd rondge diend. Het drievingerenverbond. Uit Mcdan d.d. 7 Augustus aan het N. v. d. D. v. N. I.: Een bende Clüneesche contract-koelies van de onderneming „Arnhemia", allen leden van het Drievingerenverbond, hebben een tandil aangevallen en hem zwaar gewond. Moordaanslag op een assistent. Uit de Deli Courant van 9 Augustus: Op de onderneming Sialang van de Sialang Rubber Est. Ltd. is hedenmorgen aan den weg een assistent gevonden. Zwaar gewond aan nek en pols door ecu aantal messteken is hij vervoerd. Men vreest vow zijn leven. De daders zijn niet bekend, evenmin aljj de oorzaak voor hun daad. Wel schijnt er vermoeden te zijn tegen een paar konsi- kangs. Een Assistent aangevallen. Op Rangoen Estate werd voor een paar aa. gen een assistent aangevallen door een zes tigtal Chineezen. De bedreigde riep de hulp in van twintig Javanen, die met parangs ge wapend toesnelden. Do arbeidsinspecteur en zijn tolken, die juist aanwezig waven, kwamen ijlings mede tnsschenhcide en wisten de gemoederen te kalmeeren, zoodat ongelukken werden voor komen. „Deli Cl." Een verschrikkelijk ongeluk beeft de haven van Antwerpen in beroering gebracht. Wij hebben er al kortelings over geschre ven en lezen nu in dc „Nieuwe Gazet": „Op No. 29 van het Asia,dok lag het bin nenschip „Knaps IV", dat een lading hout- stof, voor Brussel bestemd, moest innemen. Er moesten nog een 50-tal balen geladen worden, toen men plotseling het schip zag overhellen. De vrouw van den schipper, De Rooy, een oogenblik vreezende, snelde naar naar de kajuit om haar kindje van 2J/s jaar oud, dat lag te slapen, te redden. Intus- schen ging het schip bliksemsnel voort met kantelen. De schipper Dc Rooy reddrezich door op een drijvend stuk hout te sprirïgen, terwijl de knecht, Frans Pauwels, met een kindje van l>/3 jaar in een bootje sprong. Ook de twee werklieden, die zich aan boord bevonden, konden zich bijtijds redden. Dc vrouw, helaas, had den tijd niet meer om met haar wichtje uit de kajuit te komen. Het schip sloeg om, verbrijzelde zijn mast tegen den wand van een ander vaartuig en verdween daarna in de diepte. Het ongeluk was zoo snel gebeurd, dat liet bijna niet opgemerkt werd. AlhoeweL er geen hoop meer overbleef om de ongelukkige vrouw cn haar kind te redden kwam de duiker Daelemans toegesneld en een sleepboot werd op de plaats der ramp gebracht. De man daalde naar beneden, doch moest onverricliterzake weder boven komen, daar het hem niet gelukte, de kajuit te vinden, omdat 't schip geheel op zijde lag. Na ver schillende pogingen zag men de deur der kajuit aan de oppervlakte verschijnen. Dc duiker had zc afgerukt. In angstige span ning stonden honderden menschen, die er reeds waren samengestroomd te wachten naar hetgeen gebeuren zou. Eenige oogenblikkcn later kwam de dui ker weer boven, zonder erin geslaagd te zijn bij de slachtoffers te komen en daar de duisternis begon te vallen, was men ver plicht het reddingswerk te staken. Prinses Lonise van België. .Weer een nieuwe kwestie in verband met prinses Vic toria Louise. Het Brusselscke „N. v. d. D." meldt er liet volgende van: „In 19081909 stapte prinses Louise te Berlijn af in het Hotel Bristol, docli geen geld bezittend moest zij dit voornaam hotel weldra verlaten en trok naar liet Kaiserliof. Daar werd haar ge meld, dat zij er crediet zou verkrijgen ten bedrage van 15.000 fr. Dat crediet was wel dra uitgeput en dan moest de prinses el- ken dag voor haar en haar gevolg een som van 500 fr. betalen. Dan kwam eene ze kere gravin Treuberg (een „dame" van zeer bedenkelijk allooi) tussclienbcide. Zij trad in onderhandeling met een boekhandelaar ster van Berlijn, die voor 200.000 fr. boe ken aan de prinses leverde. Die boeken wa ren nog de helft zooveel niet waard, doch de gravin Treuberg trok er een aanzien lijk commissieloon op. Daar de boekhande- laarster weigert deze som te betalen, zal de zaak voor de rechtbank komen en prin ses Louise zal als getuige verschijnen! Het wordt tijd, dat deze ongelukkige prinses in een of ander krankzinnigengesticht wórdt opgeborgen. Het paai-lensnoei'. Van de vijl mannen, die als schuldig aan den diefstal van het pa- parelsnoer te Londen gevangen zijn geno men, worden Gutwirth en Silverman voor Ootsenrijkers gehouden en Mc Carthy, Griz- zard en Lockett voor Engelschen Leckett, een man van 51 jaar, is juwelier; Grizzard, 46 jaar, koopman in diamanten; Silverman, 41 jaar, en Gutwirth, 35 jaar, makelaars, in diamanten, McCarthy, 82 j., zonder beroep, allen te Londen. Er werd veel geld, meest in bankbiljetten op hen gevonden. De zaak komt eerst later weer voor. De rechter wil de van borgstelling niet weten, ook niet voor den 82-jarige. Men herinnert zich, dat het parelsnoer geschat eerst op 150.000 p. St., nil op 117.000 p. st., saihen met drie losse paarlen die in hetzelfde pakje zaten gestolen is onder weg tusschen Parijs en Londen. De afzender was Henri Salomons de geadresseerde Max Mayer, handelaar in juweelen. Toen het verzekerde pakket te Londen aankwam bleek het stukjes suiker te bevatten. Op de ontdekking in 10.000 p. st. uitgeloofd. Een voormalige afdeelingschef van de Pa- rjjschc politieprefectuur, dia als directeur, van een detectivebureau in de Fransclie hoofdstad, aau de nasporingen in de parel snoer-affaire deelneemt, sprak zich over de vijfvoudige arrestatie te Londen als volgt uit: „De te Londen gearresteerde personen ken ik als hoogst geslepen, met helerprac- tijken volkomen vertrouwde knapen. De omstandigheid, dat twee hunner in een bar naast het bureau van den juwelier Mayer, gearresteerd werden, moet geenszins onder schat worden. Ik ben echter eenigermate sceptisch gestemd tegenover het bericht, dat men de parels, die bij de arrestanten ge vonden werden, onmiddellijk herkend zou hebben, als te behooren tot het gestolen parelsnoer.Met allen eerbied voor de vak kennis der Londensche bereepspolitie, wil ik tocli vooreerst afwachten, of het onderzoek der deskundigen de identiteit van de in beslag genomen parels met die van het ge stolen collier, bevestigen zal. Ik acht het niet onmogelijk, dat de Londensche politic deze arrestatie heeft gedaan, om de vijf personen, die liet best op de hoogte zijn van de internationale parelmark!, eens sciicrp te ondervragen. Een confrontatie met de heeren Mayer en Salomon schijnt mij onvermijdelijk." \:3 r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7