DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND;? I STADSNIEUWS. Skinderhuisvest 29-31-33, Haarfievn EEB3TE BLJ4Ü. jüA&BftilAG 8 SEPT. 1918 38ste Jaargang Mo. 8232 A BONNEMENTSPBIJS» Per a maanden voor Haarlem JS Voor de plaateen, waar een agent Je gevestigd (kom der gem.) 135 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per poet 180 Afzonderlijks nummers 0.03 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Taleffoonnummer 1428. PRIJS DER ADVERTENTKN» Van I—0 regels GO eent (contant 50 eent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel Bnitenl 20 et Dienstaanbiedingen 25 et (0 regels), driemaal voor 50 et (A aontantl GULDEN bB levenslange onge schiktheid tot werken. AU# tetalende «bound's os dit blad. die In Set iieslt eener verzekeringspolis sQn. *8® volgaas de bepalingen ep de pollswa vermeld, legen ongelukken verzekerd voort I GULDEN bB fllTIl GULDEN b9 GULDEN bB GULDEN ba •varladen. .verlies van band of verliea van dén oog. verlies van Mn daim. 3 IJLDEN b| verliet van één GULDEN bB verliea van één anderen Ge nKkcering Jexer bedragen wordt gegarandeerd deer it Mssfwliac'pP ^dbaheb Algeetecne TewAerlegebaak* ie Sekledase. Oït nummer twee Isladsn. bestaat uit AGENDA. 9 SEPTEMBER. Gebouw St. Bavo Door de goede zorgen der leden van de da- mes-zwemclub „Zignea" was de zweminrich ting op smaakvolle wijze met groen en bloemen versierd, zoodat zij, zooals de voorzitter met genoegen constateerde, zoolang zij bestond, er nog nooit zoo feestelijk had uitgezien. September is wel wat laat om een zwemfeest te houden, doch de zon kwam met haar ver warmende stralen een beetje helpen, zoodat nu alles meerwerkte om dit feest zoo uitstekend Gebouw St. Bavo Internationale; ,j:i, tp fi0pn ciap-en akkerijtentoonstelling. Geopend van 10—5 Een talrijk en uitgelezen publiek was aanwe- en van 7 tot 10% uur. Commissie van Bijstand. Bestuur Kalk- en Steenbewerkers. Groote Kerk 12 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie Progr. onder stadsnieuws). Groote Kerk 8 uur Kerkconcert door mevr. A. Noordewier Reddingius, P. de Haan-Manifarges en den heer Anton B. Ver- hey. Eiken dag. BLOEMENDAAL Hotel Duin en Daal bij gunstig weder eiken dag van 3—5 uur Concert. Apoll o-theater Bartel jorisstraat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Haarlemsche Alladagjes No. 939. EEN NIEUWE ST. VINCENTTUS- BIBLIOTHEEK. Het meest fundamenteel© werk der St. Vin- centius-Vereeniging is het bezoeken der ar men in hunne huizen. Vanaf hare oprichting, nu tachtig jaren geleden, is zij aan dezen stelregel getrouw gebleven en een conferentie, die lichtvaardig hiervan afwijkt, loopt groot gevaar haar ka rakter als St. Vincentiusvereeniging te verb liezen. Maar het waren juist die bezoeken die haar in de gelegenheid stelden de oorzaken te lee- ren kennen van de stoffelijke, zedelijke en godsdienstige ellende van vele gezinnen, en evenals de ware liefde scherpziend en vin dingrijk is,ontdekte die vereeniging spoedig de nieuwe nooden en behoeften en weet zij naarmate het getij verloopt de bakens te verzetten en haren werkkring uit te breiden. Die wekelijksche bezoeken, ze waren de oor- sprone van de verschillende liefdewerken aan de St Vincentiusvereeniging verbonden. Wanneer men dan ook vraagt wat is de oor zaak dat niettegenstaande het opgewekt ka tholiek leven dat alom heerscht, er nog zoo veel lauwen en onverschilligen, om niet to spreken van afvalligen, gevonden worden, dan is het antwoord: velen daarvan werden ver giftigd door het lezen van liberale bladen en slechte boeken. Die slechte boeken en bladen, ze zijn als een pestwalm, die gevaarlijk kan zijn voor ieder die er mede in aanraking komt, ongeacht van welken leeftijd of maatschappelijke positie hij is. Om daartegen een dam op te**werpen trachten de kracht van dien stroom van - ®Juke ellende zooveel mogelijk te breken, 18 ii 6 cl^t .de St. Vincentius-vereeniging, welke steeds in haar banier geschreven heeft, dat geen liefdewerk haar vreemd is, zich de laatste jaren beijverd heeft haar bestaande Liefdewerk der Bibliotheek te verbeteren en uit te breiden. Verleden jaar werd in het Schoterkwartier met groot succes een nieuwe Bibliotheek ge zig en toonde voortdurend luiden bijval bij de mooie en kranige proeven op het gebied van zwemkunst en zwemsport gisterenmiddag af gelegd. De eerste nummers van het afwisselende programma vermeldden: snelzwemmen. De Padvinders openden den middag: er ble ken onder de jongens goede zwemmers te zijn, die met eenige oefening uitstekende zwemmers kunnen worden. Ook bij de andere nummers „snelzwemmen" werden flinke proeven van bekwaamheid afge legd, en mooie tijden gemaakt. Bijzonder spannend was het „snelzwemmen in schoolploegen" om den „Sprengerbeker". Deze beker toch wordt het eigendom van een Haarlemsche school, wanneer hij vijfmaal in het geheel of driemaal achtereen door een ploeg van die school is gewonnen. De H. B. S. won den beker in 1909 en 1910; de Handelsschool in 1911 en 1912, zoodat het er nu om ging. Het resultaat was, dat de H. B. S. weer voor een jaar den beker mee naar huis kreeg. Na deze zwemnummers werden twee partijen waterpolo gespeeld, die beide in het nadeel der Haarlemmers afliepen. Eerst speelden de Amsterdamsche Zwemclub II en H. V. G. B. II. Er werd goed en vurig gespeeld en voortdu rend zweefde de bal om ae beide doelen. De Amsterdammers waren steeds in de meerderheid en wisten tweemaal het Haarlemsche doel te vinden. De Haarlemmers doelpuntten eenmaal en ondanks alle moeiten slaegden zij er niet in gelijk te maken, zoodat deze wedstrijd eindigde met een 2—1 overwinning voor A. Z. II. Hierna speelde de Zwemclub „Het IJ" tegen H. V. G. B. I. Dat was nog beter en mooier spel en daar door een uiterst spannende wedstrijd. De Amsterdammers waren niet te houden en gaven mooi spel te zien. De doelverdediger was uitstekend en slaagde er in alle aanvallen der Haarlemmers af te slaan. Hoezeer de H. V. G. Biers ook hun best de den, wisten zij het net niet te vinden en het IJ won ten slotte met 50. De nummers „rugzwemmen" en „geblind doekt zwemmen" vonden zeer veel bijval bijzon der het laatste, waarbij menigmaal de lachlust werd opgewekt. Ten slotte werden algemeen bewonderd de prachtige sprongen van den heer O. Schönhutt, die zich hierin waarlijk een meester toont en zeer gemakkelijk den eersten prijs in het num mer „schoonspringen" behaalde. De middag werd besloten met een leuke pan tocaine, waarbij natuurlijk alles in het water te recht kwam zelfs een kaartclub met tafel en al, die in het natte element kalm doorgingen metj spelen. In de pauze werd op den toren door den heer de Breuk namens de roei- en zeilvereeni- ging „Het Spaarne" aan H. V .G. een lauwer krans aangeboden. Namens de onderwijzerszwemclub en cie da- meszwemclub „Zignea" bood de heer de Groot aan den heer Dr. Merens een chronometer met inscriptie__ aan, terwijl diens medebestuursle- 1. H. B. S. 1 min. 29.3 sec.; 2 Handelsschool I min. 32 sec. VII. Rugzwemmen, 50 M. 1. Ittman 54.2 sec. 2. A. Verwey 55.1 sec. VIII.5choonspringen. 1. O. Schönhutt, 480 p.; 2. C. Hoeing 221 p. en 3 W. Beekman 217 p. IX. Oeblindaoekt zwemmen, 1. A. Verwey 18 4/5 sec.; 2. R. W. P. Peereboom 24 sec. en 3. F. J. Mahlman 27 sec. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 10 September 1913, des namiddags half 2 uur in de Statenzaal (Prin senhof). De volgende zaken zullen aan de orde wor den gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift onderwijzer school voor meer uitgebreid lager onderwijs No. 2, om eervol ontslag. Id. vakonderwijzer gymnastiekschool No. 1, om idem. 2. Voorstel B. en W. beschik baarstelling gelden aanbrengen verbeteringen voormalig Barbara-Gasthuis. 3. Id. id. verzoek Ook' de andere standen maakten, daar zij des morgens waren ververscht, een zeer goeden indruk. Morgen, Dinsdag, zal een groote wedstrijd voor bakkergezellen plaats hebben, waaraan verschillende medailles zijn verbonden en ongeveer f 100 aan geldprijzen; hiervoor werd het meel, wat door verschillende firma's was geschonken, gratis verstrekt, in het gebouw St. Bavo. Men verzoekt ons alsnog het volgende mede te deelen: In den catalogus der tentoonstelling staat önder standnummer 19 een inzending van Jan Reedijk, uit Klaaswaal, deze heeft zich op het laatste oogenblik teruggetrokken, waarna op dit nummer is geplaatst een inzending van debr. ten Hoeven, uit Den Haag, welke firma voor haar roggebrood is bekroond met diploma voor zilveren medaille. JUBILEUM J. H. RöSSING. Onze stadgenoot, de heer J. H. Rössing, her dacht gisteren den dag dat hij 25-jaar geleden schrift Consultatiebureau tot raad en -hulp voorde tooneel-rubriek voor het N. v. d. D. begon te drankzuchtigen, om subsidie. 4. Id id. herstelredigeeren. Van vele zijden ondervond de jubi- vergissing in raadsbesluit d.d. 30 Juli 1913 I laris vele blijken van belangstelling en syrnpa- opend, met het gevolg dat het aantal lezers, - en uitgeleende boeken in één jaar verdubbel-] n van V. O. B. des morgens aan de echt- boeken werden in 6 i &enoote van Dr. Merens een bloemstuk hadden de. Meer dan 18000 maanden uitgeleend. A. s. Woensdag hoopt zij in een ander stadsgedeelte een nieuwe bibliotheek te ope nen. De afstand die de uitgebreide O. L. Vrouwe parochie met bet daaraan grenzende Amsterdamsche kwartier van de bestaande, bibliotheek scheidt, is te groot om vele lezers te trekken. Door de bereidwilligheid van de Eerw. Moeder Overste van het Veronica- Gesticht, dm gaarne voor het goede doel hare medewerking verleende in het beschikbaar stellen van een lokaal in de St. Anthonie- straat, is dit bezwaar nu opgeheven. Het lees- geld is uiterst laag gesteld, zoodat met ver trouwen gehoopt mag worden, dat voortaan in geen katholiek gezin boeken gelezen wor den uit neutrale bibliotheken. Moge de goede God ook dit nieuwe liefde werk zegenen, opdat het velen tot heil strekt. Aan de wakkere Sint Vincentius-Vereeni- ging een woord van hulde al zoekt zij geen lofprijzingen in haar edel streven een woord van hulde voor de uitstekende, kracht dadige manier, waarop zij haar taak hier ter stede opvat. toegezonden. Met hartelijke woorden dankte na afloop van het feest dr. Merens voor al die hulde en her dacht in het kort wat H. V. G. B. in de afge- loopen 1214 jaar gedaan heeft en spoorde aan op den ingeslagen weg voort te gaan. Hij dankte in het bijzonder de dames voor hare medewerking voor het slagen van dit feest en niet het minst voor de hulde aan hem per soonlijk gebracht. Spr. wijdde enkele waardeert de woordenj het gebouw St. Bavo. Talrijk waren de bezoe- aan de Heeren Sprengers en van Bboven, die kers, ook van buiten, die de schoone étaleges be- No. 20D. 5. Id. id. beschikbaarstelling gelden aanstelling portier-bode perceel Kruisstraat 4547. 6. Miotie-Nagtzaam en Bregonje, over legging lijst bedeelden Burgerlijk Armbestuur met schrijven van B. en W. 7. Voorstel B. en W. vergunning hebben palen Leidsche Vaart onder Hillegom. 8. lid. id. verhuring grond Lisse aan G. Schiller. 9. Id. id. vergunning uitgang en verhuring grond Haarlemmerliedo c, a. 10. Id. id. aanvaarding geschenk. 11. ld. id. overneming strook grond Wagenweg. 12. Id. id. id. id. 13. Id. xii verzoekschrift Be stuur Haarl. Grondwerlcersvereeniging „Voor uitgang zij ons Streven", inzake put- of keet- bazenstelsel. 14. Id. id. verzoekschriften Dag. bestur Ned. R. K. Beau van handols-, kantoor on winkelbedienden enz., beperking werken op Zondag. 15. Id. id. verzoekschrift Genootschap bevordering melkkunde, proefneming gemeen telijke melkcentrale. 16. Nader voorstel Com missie art. 160 gemeentewet, vaststolllng ver ordening in voorraad hebben enz. van benzine of naphta en wijziging Alg. Pol. Verordening. 17. Voorstel Commissie ad hoe vaststelling ver ordening, regelende de pensioneering van Wet houders 18. Id. B. en W. beschikbaarsteling plaats voor standbeeld Nic. Beets. 19. Id. id. verzoekschrift Bond „Heemschut", boomen Ged. Oude Gracht, Zijlweg en Kampervest. 20. Id. id. afwijking art. 7, la Bouwverordening, bouw koestal enz. bij ziekenhuis Maerten van Heems kerkstraat. 22. Id. id. verhuring grond aan E. N. E. T. 22. Id. id. verguning aan E. N. E. T. zijspoor Groote Markt en Dubbel spoor Rozenstraat. 23. Id. id. verzoekschrift E. N. E. T., concessie lijn over Verspronckweg tot grens Bloemendaal. 24. Id. id. overnemen voor straat bestemden grond Dubb. Buurt. 25. Id. id. vaststelling uitbreidingsplan gronden ten Noorden van het Kloppersingel. 26. Id. id. Verzoekschrift C. J. PlateTink e.a., wijziging straatnaam. 27. Id. id. id. Comm. Amsterdam sche kwartier, om bijdrage in kosten Onafhan- kelijkheidsfeest. 29. Benoeming onderw. per soneel Avondschool voor handelsonderwijs. TELEPHOONGIDS VAN HAARLEM. Blijkens een advertentie in dit nummer der Nieuwe Haarl. Courant ligt de proefdruk der nieuwe telephoongids van Haarlem ter in zage op het kantoor der Belltelephoon aan de Smedestraat 9, ter inzage, ,op 9 en 10 Septem ber van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. DE ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN. Morgenavond houden de bewoners van de Zijlstraat een vergadering, teneinde te bespre ken om door versiering aan de Zijlstraat een feestelijk aanzien te geven gedurende de on afhankelijkheidsfeesten, die aan het einde dezer maand alhier gevierd zullen worden. Een goed voorbeeld voor andere straten en buurten. INTERNATIONALE BAKKERIJ. TENTOONSTELLING. Gisteren, Zondag, was het een drukke dag op de Internationale Bakkerij-Tentoonstelling in ZWEMFEEST „H. V. G. B." nu reeds 12'A jaar zeer veel voor de zwemclub gedaan hebben. Dan ging hij over tot het uitreiken der prij zen, waarbij hij gelegenheid vond iederen prijs een passend en dikwijls geestig woord te spreken. De uitslag was als volgt. I. Snelzwemmen op de borst voor Kennemer Padvinders 25 M. I. G. Scheepers 26 sec.; 2. Pruisen 26.1 sec.; 3. J. Scheepers 27 sec.; 4. Ootmar 28.1 sec.; 5. Kraneveld 30 sec. en 6. Caderius van Veen 30.4 sec. II. Snelzwemmen voor jongens beneden 16 jaar. 1. H. O. Friderichs, 60 sec.; 2. J. M. Vorst- thie, vooral van collega's en tooneel-directie. Zaterdag is de heer J. H. Rössing ter redac tie van „Het Nieuws van den Dag" gehuldigd. In warme bewoordingen werd hij gehuldigd en toegesproken door den heer J. Funke, directeur, en dr. C. Easten, hoofdredactuer van „Het Nieuws van den Dag". De heer Rössing werden, namens directie en redactie, geschenken aan geboden, terwijl zijn dochter bloemen werden vereerd. AANRIJDINO. Vanmorgen half negen werd in de Tempelier straat een wielrijder aangereden door een auto. Het rijwiel werd geheel vernield. De berijder bleef echter ongedeerd en kwam met den schrik vrij. EEN LIJK OPGEHAALD. Gistermorgen half negen is uit het Spaarne vóór het Teylershofje het lijk opgehaald van vrouw Raas, wonende Spaarnwouaerstraat. De verdronkene is 47 jaar oud. Het lijk is per doodenbrancard naar het Groote Gasthuis ge bracht. LADELICHTER AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden J. J. V. los- werkman. Hij werd verdacht de lade gelicht te hebben bij den tapper S., wonende aan de Gier straat en daar 4 en een nikkelen horloge met ketting ontvreemd te hebben. De man heeft bekend deze ladelichting te hebben gepleegd. Het horloge had hij beleend te Amsterdam, volgens zijn zeggen, doch aan het opgegeven adres vond de politie het niet. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwo Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 13 timmerlieden, 1 machi nale houtbewerker, 3 meubelmakers, 6 met-, selaars, 3 opperlieden, 1 stucadoor, 2 wit ters, 4 machinebankwerkers, 6 grofbank- werkers, 3 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 1 burgersmid, 7 machinisten, 5 stokers, 1 elec- tricien, 1 instrumentmaker, 1 koperslager, 6 loodgieters, 1 kleermaker, 2 schilders, 1 be hanger, 1 stoffeerder, 2 luinlieden, 4 grond werkers, 2 bakkers, 14 magazijnknechts, 14 loopknechts, 1 huisknecht, 13 kantoorbe dienden, 2 boekdrukkers, 16 loss© werklie den, 29 werksters, 7 naaisters, 1 huishoud sters, 6 vrouwelijke kantoorbedienden, 4 koetsiers en voerlieden, 1 fabrieksmeisje, pleegster, 9 leerlingen voor verschillende 6 winkeljuffrouwen, 1 kinderjuffrouw, 1 ver ambachten. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bjj: W. Kaldenbach, Soendastraat 34, een rozenkrans; W. Schou ten, Gen. Bothastraat 64, een sjaal; J. Boeser, Wilhelminastraat 6, een liondenmuilkorf; L. Donzen, Gen. Cronjéstraat 25 rood, een splin tertangetje; C, Lammé, Bakenessergracht 26 rood, een blauwe smidskiel; W. v. d. Berg, Sophiastraat 2, een kl. snij-ijzer; J. Willem, K. Heiligland 61, een grijze jokeypet; Th. Keuper, Z. Brouwerstraat 44, een koperen rü- tuigmoer; D. van Zomeren, Brouwerstraat 37, een koperen moer; F. van Veen, Camphuisstr. 24, een rozenkrans; G. de Man, Kogelstraat 4, Bfegunstigd door uiterst mooi weer vierde del man, 1 min. 11 sec. en 3. J. P. v. d.'Berg 1 min. Haarlemsche Waterpoloclub „H, V. G. B." gis-j 22 sec. rerenmiddag in de zweminrichting aan de Houtvaart haar zestiende zwemfeest, waarop nj m,aa' een bijzonder cachet was gedrukt, ©mdat het de herdenking was van het 12%-ia- |J£ bestaan der club. wonderden, ook des avonds was het er op som mige oogenblikken vol en er heerschte dan ook een recht gezellige drukte, die vooral ook werd j Heemstede, een doublé armband; H. Bank, verhoogd door een koor van een 50 dames en j Vaartstraat 11, een rozenkrans; S. Sinnegl, i Zoetestraat 30, een wit langharig hondje; G. van Dijk, Magdalenastraat 8, een blauw© da mesmantel; M. Meijbrink, Langendijkstraat 6rood, een br. 1. portemonnaie; A. Hautschildt Brouwersvaart 114röod, een heen en broche; H. B. Harkemans, Groote Markt 16, een liee- renrijwiel; G. Roelofs, Barendstraat 9, een zak met 3 bloemkoolen; H. Groenenveld, Krocht 14rood, een ijzeren wagenas; J. Rij broek, Amsterdamschevaart 62, een gtouden, medaillon; P. Becker, A. L. Dyserinckstr. 81, een damestasehje met inhoud; O. Langevold, G. O. Gracht 69, een gouden broche; M. Wie- meijer, Aalbertsbergstr. 101, een rozenkrans; heeren, dat op een zeer schoone wijze een aantal liederen en gehoore bracht. Heden, Maandagavond, zal een jongenskoor, onder leiding van den heer Jac de Jong, zijn medewerking verkenen. Gedurende den dag en ook des avonds is een prachtige gramaphone te hooren, hiervoor wel- wilend afgestaan door den heer Willem de Jong, Groote Houtstraat 108 waardoor de ge zelligheid en de feestelijke stemming zeker wordt verhoogd. Door den heer De Wilde, Stand no 4, wor den met zijn, door hem zelf uitgevonden gas- braad- oven, prachtige proeven van kook- en III. Snelzwemmen op de borst 50 M. J kunst gegeven, welke vele bezoekers verwonderd j W. Brandt, Korte Dijk örood, een dames- 1. A. Verwey 38.3 sec.; 2. J. C. v. d. Meulen doen staan over het snel koken en braden van j tasckje; E. Arschoek, Slaclithuisstr. 11, ©en (A. Z.) 41.1 sec. en 3. G. de Soet (A. Z.) 41.21 huishoudelijke producten, zooals vleesch, visch, hondje; J. van Emmerik, 2o Zuidpolderstr. sec- j en alle soorten van groenten en over het weinige j 52, een portemonnaie; R. Biesbvouck, G. O, IV. Snelzwemmen in schoolploegen. gasverbruik. 1 Gracht 129, een wandelstok,, Van onze Rechtbank De dubbele moord door arsenicum vergiftiging te Oude Wetering. (Zitting van heden.) Hedenmorgen 10 uur stonden voor onze Rechtbank terecht de 34-jarige Franciscus Cornelis Johannes Breed, arbeider te Haar lemmermeer, en de 29-jarige Pietertje Ent hoven, weduwe van Ernst Hendrik Piene- man te Oude Wetering. Men weet welk vreeselijk misdrijf deze twee ten laste wordt gelegd. Wij hebben er indertijd over bericht en dit deed een rilling gaan door de geheele Haarlemmermeer. Van niet minder worden deze twee bekla genswaardige individuen verdacht dan van Ënke Breed, de vader van den eersten be klaagde, en P. H. Pieneman, den man van de tweede beklaagde, door arsenicum-ver giftiging van het leven te hebben beroofd. Wat het geval wel zeer betreurenswaar dig maakt is dat zjj moeten bekend hebben tot hun plan gekomen te zijn omdat nog niet lang geleden twee personen, verdacht van moord door arsenicum-vergiftiging, door da Haarlemsehe Rechtbank en het Amster damsche Gerechtshof zijn vrijgesproken. Ook de dnivel der hebzucht heeft hier een rol ge< speeld, want omdat Breed wist dat zijn va der nog een som gelds bezat, moet het plan in hem gerijpt zijn om zijn vader het leven te benemen. Beiden zijn thans sinds midden Juni gedeti neerd in het huis van Bewaring te Haar lem. De dagvaarding luidde als volgt: Beiden zullen terechtstaan terzake: dat zü te zamen en in vereeniging, na het voorne men opgevat, het plan beraamd en het be sluit genomen te hebben om opzettelijk Ente Breed door middel van vergif van het leven te berooven, in het laatst van April 1913 en 't begin van Mei 1913 binnen de gemeente Haarlemmermeer opzettelijk Ente Breed voornoemd van het leven hebben beroofd, door opzettelijk dezen eenige malen in diene eten en drinken hoeveelheden vergif arse nicum of rattenkruid toe te dienen en te laten gebruiken, welke hoeveelheden arseni cum of rattenkruid den dood van Breed voor noemd konden veroorzaken, tengevolge van welke toedieningen en welke gebruik Ente Breed op 4 Mei 1913 is overleden. Wat betreft Pietertje Enthoven bovendien: dat zij, né het voornemen opgevat, het plan beraamd en het besluit genomen te hebben om opzettelijk haar echtgenoot Ernst Hen drik Pieneman door middel van vergif van het leven te berooven, in 't laatst van Juni 1913 te Oude Wetering, gemeente Alkemade, opzettelijk Ernst Hendrik Pieneman van het leven heeft beroofd, door opzettelijk dezen gedurende eenige dagen achter elkaar hoe veelheden vergif arsenicum of rattenkruid in diens eten en drinken toe te dienen en te lat engebruiken, die den dood van Piene man voornoemd konden veroorzaken, tenge volge van welke toedieningen en welk ge bruik Ernst Hendrik Pieneman op 26 Juni 1913 is overleden. Wat betreft beklaagde Franciscus Corne lis Johannes Breed bovendien: dat bij te Haarlemmermeer in of om streeks Mei 1913 opzettelijk aan Pietertje Enthoven toenmaals eebtgenoote van E. H. Pieneman, de middelen heeft verschaft om bovenvermeld haar ten laste gelegd misdrijf te plegen, door, nadat zü, Pietertje Enthoven, daartoe het voornemen had opgevat, het plan beraamd en het besluit genomen opzettelük vergif rattenkruid of arsenicum ter ba rer beschikking te stellen, met de bedoeling en de wetenschap, dat zü dat vergif zoude toedienen aan haar echtgenoot E. H. Piene man. Als getuigen en deskundigen zün gedag vaard: A. H. P. J. Bodaan, brigadier der rijksveldwacht te Alkemade, P. du Pau, ge meenteveldwachter te Alkemade; Th. Ver-" haar, doodgraver te Alkemade; A. Mulder, amanuensis bü het Pathologische anatomisch laboratorium van do Rüksuniversiteit te Lei den; M. N. Melehior, arts te Oude Weterin» tevens als deskundige; dr. J. Boeke, hoog» leeraar aan de Rüksuniversiteit te Leiden; J| P. L. Hulst, arts-prosector bij de ziektekun de en ontleedkundeaan de Rüksuniversi teit, dr. Leopold van Italië, hoogleeraar in df| artsenpknnde; dr. J. J. v. Eek, directemp», scheikundige aan den gemeentelijken kf* ringsdienst van eet- en drinkwaren, woonachtig te Leiden, en tevens als de digen; G .Verzü'de, huisvrouw J. N. Loe, Alkemade; J. du Pan, amanuensis bij Path. Anat. laboratorium van de versiteit wonende te Leiden. Als verdediger van vrouw Pieneman op Mr. Bruch: als verdediger van Breed vronw Mr, Pnns-Willekea Maodonal<3t De publieke tribune was stampvol (yt de Haarlemmermeer was zee* ruim verte woordigd. Ook de gereserveerde tribune dicht bezet. (Zie vervolg elders In dlf Blaüj im HJUSLEMSCHE MOT 1000 400 300 150 100 00 15 llrflYVinrln» A TVfnl/ln*»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 1