NIEUWS UIT OEN USTBEK. BUITENLAND. BINNENLAND. Verkoopingen, Boelhuizen enz. Kerknieuws. Sport en Wedstrijden. KOST OVERZICHT. DUITSCHLAND. Onder d* socialisten Wordt beraadslaagd over een algemeene sta king ter verkrijging van bet kiesrecht. Dfe leiders zijn er niet voor. De Welfenkwestie komt weer eerst op het tapijt: Prins Ernst Angust mag nog niet opvolgen in B runs wijk. DE BALKAN. De onderhandelingen tus- echen Bulgarije en Turkije zijn nu begonnen. De Turken staan er goed voor. PORTUGAL. De toestand in Portugal is zeer onrustig. Er gebeuren blijkbaar ernstige dingen, waarvan echter niet veel openbaar wordt. DUITSCHLAND. Geen algemeene staking. Reeds geruimen tijd maakt het denkbeeld fvan een algemeene staking als middel om in Pruisen kiesreehtwijziging te verkrijgen, on derwerp uit van beraadslaging in socialis tische kringen. Vooral Rosa Luxemburg en dr. Liebknecht zijn daar zeer voor opgetre den. Het socialistische partijbestuur is nu voor nemens in deze quaestie aan den partijdag te Jena een voorstel ter goedkeuring aan te bieden, waarin o. m. gezegd wordt: „Volgens het besluit van den partijdag in Mannheim van 1906, waarbij het besluit van den Partijdag te jena van 1905 bevestigd wordt, is een algemeene staking te beschou wen als het werkdadigste middel niet alleen om aanvallen op de bestaande volksrechten af te weren, maar ook om* nieuwe te ver overen. De verkrijging van het algemeene, gelijke, directe en geheime kiesrecht voor alle vertegenwoordigende lichamen is een der voorwaarden voor den vrijheidsstrijd van het proletariaat. Waar de partijdag de alge meene staking als onfeilbaar en steeds aan te wenden middel tot wegneming van sociale nadeelen in den geest der anarchistische op vatting verwerpt, spreekt hij tevens de over tuiging uit, dat de arbeiderspartij voor het verkrijgen van gelijke rechten haar geheele kracht moet aanwenden. De politieke alge meene staking kan slechts bij volkomen een stemmigheid van alle organen der arbeiders beweging door de klassebewnste, voor de bedoelingen van het socialisme geestdrift ge voelende en tot ieder offer bereid zijnde mas sa worden gevoerd. De partijdag wijst daar om den partijgenooten op den plicht onver moeid te werk envoor de uitbreiding der poli tieke organisatie en der arbeidersvereenigin- gen." Dat is wel: veel woorden en weinig zaaks, merkt het Alg. H. op. Maar in den wensch der voorstanders van de algemeene staking deelt het partijbestuur in Duitschland niet. Dat is in elk geval dui delijk uit dit voorstel. Doch wat zal de partijdag in Jena doenï De keizermanoeuvres. Gisteren zijn de keizermanoeuvres in Sile- tië aangevangen. Twee legerkorpsen, het vijfde en zesde, voor deze gelegenheid ver sterkt tot een totaal van 80,000 man voetvolk, cavalerie en artillerie, behalve de dienst doende officieren en manschappen bij de Iuchtkruisers en vliegmachines, zullen voor de ©ogen van den keizer den strijd aanbin den. De keizer is omringd door een schitterend gevolg, bestaande uit eenige koninklijke en .verscheidene militaire gasten. Koning Con- gtantijn van Griekenland is daardoor in de gelegenheid spoedig zijn Duitschen veld maarschalkstaf te zwaaien in zijn nieuwe waardigheid. Ook nemen deel aan de ma noeuvres de koning van Saksen en de prins regent van Beiereu. Verder zijn tegenwoor- dig verschillende voorname buitenlandsche gasten. De manoeuvres worden bovendien door een aantal burgerlijke hoogwaardigheidsbekle ders en door den kroonprins en de zuster van den keizer, prinses van Saksen-Meiningen, bijgewoond. De strijd zal, zooals de Tel. meedeelt, plaats vinden in de bergen en valleien, waar Fre- derik de Groote en Blücher vochten, een «treek, die overvloedig gelegenheid geeft tot het ontwikkelen van strategische bekwaam heden en de oogen van het geheele leger zul len de volgende dagen met belangstelling ge vestigd zijn op de wisselende krijgskans van de roode en blauwe troepen. De Welfenkwestie. De Welfenkwestie is nog niet van de baan, zooals men wellicht zou meen en, nu men er langen tijd niets meer van gehoord heeft. Doch thans blijkt uit het onderstaande be richt, dat de Welfen nog niet geheel op hun gemak zijn na het huwelijk van Prins Ernst August met 's keizers dochter. Het Hbld. schrijft nl. het volgende: Op de vergadering van Al-Duitschers, te Breslau gehouden, werd een motie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat het be- «tuur van den Al-Duitschen Bond het voor het welzijn van het Rijk en het Pruisisch «taasbelang een nadeel acht, dat bij de huwe lijksverbintenis tusschen dén Welfischon prins en de dochter des keizers geen verkla ring is gepubliceerd, uit welke blijkt, dat de Welfen zich verzoend hebben met den hui- digen toestand. Verder zegt de motie, dat alleen dan, wanneer de hertog van Cumber land en prins Ernst August zich openlijk af scheiden van de Welfiseke partij en van de prins en zijn zusters al hun nakomelingen uitdrukkelijk afstand doen van alle aanspra ken op Hannover, kan worden goedgekeurd, 'dat prins Ernst August den troon van Bruns- fwijk bestijgt. PORTUGAL. De onrustige toestand. De regeering in Portugal zal zich in dezen tijd wel niet bijzonder op haar gemak ge voelen, want hoewel er officiëel niet veel dui delijke berichten komen, schijnt er toch wel iets gaande te zijn, wat voor de heeren repu blikeinen wel eens minder prettige gevolgen hou kunnen hebben. Een Reuterbericht uit Madrid meldt, dat 'de „Correspondencia Espana" bericht, dat jdeh in Portugal ernstige gebeurtenissen zou den voordoen, waarover echter geen bijzon derheden vermeld worden. Volgen* een bericht uit Tuy is het garni zoen van Valenpa de Mlnho m*t cavalerie en artillerie versterkt. De poorten' der stad zijn des nachts gestoten en patrouilles trek ken door de straten, Officiëel zijn deze geruchten te Madrid nog niet bevestigd, doch alles wijst er op, dat ie niet geheel uit de lnoht gegrepen zijn. DE BALKAN. Turkije en Bulgarije. De onderhandelingen tusschen Bulgarije en Turkije zijn in het Turksehe departement van buitenlandsche zaken begonnen. De Turksehe delegatie is, na veel onderhandelingen en be- sprekingo samengesteld uit Talaat-bey, den president an-den 6taatsra&d Hamlil-bey, den minis: i- van marine Machmoed-pasja en den militairen gouverneur der hoofdstad, ko lonel Djemal-bey als militair deskundige. Uit de uitingen van generaal Sawof, den Bulgaarschen gedelegeerde, spreekt de wensch om zoo spoedig mogelijk met Tur kije tot overeenstemming te geraken, ten einde de handen vrij te hebben tegen Grie kenland. Sawof vertelt aan ieder, die hem inter viewt, met breede motiveering, dat de aan staande strijd in den Balkan gericht zal zijn tegen Griekenland, wijl Bulgarije niet zonder Cavalla. kan bestaan, en dat bij ervoor in staat, dat Bulgarije, na bet uitbreken van dien oorlog, in vier of vijf dagen in het bezit van Cavalla zal zijn. Een Reu ter telegram uit Konstantinopcl luidt in denzelfden geest, Daarin toch wordt gezegd, dat uit welingelichte Turksehe bron wordt gemeld dat de onderhandelingen zul len eindigen in den geest der Turksehe eischen. Reeds voor de komst der Bulgaar - sche gedelegeerden had Tatsjewitsj, in over eenstemming met de gehouden officieuse be sprekingen, erin toegestemd dat Turkije op den linkeroever van de Maritza voldoende grondgebied zou krijgen om Adrianopel voor de verdediging der stad. De grenslijn zou loopen van een punt ten zuiden van Adriano pel tot aan de oude grens, en van daar naai de Zwarte Zee, waardoor Kirk Kilisse aan Turkije zou komen. De gedelegeerden behoe ven die officieuse afspraak slechts te be vestigen. Botsingen te Adrianopel, Te Adrianopel moet, zooals Reuter uit So fia meedeelt, een bloedige botsing tusschen Oud- en Jong-Turken hebben plaats gehad. Verscheidene officieren moeten gedood zijn, terwijl Enver-Bey gewond werd. Kardinaal Vives Y Tuto 1 De bekende curie-kardinaal, José Calasan- zio Vives y Tuto, die reeds langen tijd lijdend was, is Zondagavond in het bijzijn van zijn broeder Joachim te Monte Porzia ontslapen. Aan de Msb. ontleenen wij de volgende levensbijzonderheden betreffende dezen prins der H. Kerk: De overleden kardinaal werd in het dorp San Vincenzo di Llevanares in de provincie Barcelona in Februari 1854 geboren. Hij maakte zijn studiën onder leiding van zijn oom, pater Raphael en pater Calasanzlo Ca sanova van het Pius-instituut. Uit dankbaar heid jegens zijn leeraar nam José Vives bij zijn intrede in de Capucijnerorde den naam Calasanzio aan. In 1869 begaf hij zich in het noviciaat naar Guatamala, waar hij den 12den Juli 1870 zijn groote gelofte deed. Spoedig na het uitbre ken der revolutie aldaar, reisde pater Cala sanzio met andere Capncijnen naar Frank rijk, trad in het klooster van Toulouse, waar hij slechts korten tijd verbleef, daar hij op dracht kreeg, zich naar Ecuador in te sche pen. In 1896 naar Frankrijk teruggekeerd, werd bij tot gardiaan van het klooster te Perpig- nan gekozen, vervolgens tot bestuurder der Seraphijnsche school, maar moest tengevolge van het staatsdecreet van 1880 zijn post ver laten. Hij begaf zich naar Spanje in het klooster van Iguelda. Naar Rome gezonden toonde hij buitengewone bekwaamheid bjj het regelen van de Vereeniging der Spaansche Capucijnen met de overige leden der orde. In 1887 benoemde Paus Leo XIII pater Ca lasanzio tot consultor van bet H. Officie, in 1893 bekleedde hij dezelfde post bij de Con gregatie der Propaganda, vervolgens bij de congregatie van het Concilie en bij die der buitengewone kerkelijke zaken, en hij toonde zich daarbij een meester in de behandeling van alle Eomeinsche aangelegenheden. Als leider van het Concilie voor de Zuid- Amerikaansehe Bisschoppen te Rome, trok hij de aandacht van Leo XIII, die hem, hoe wel hij pas 45 jaar was, tot kardinaal verhief en hem de diakonie van St. Adriano op het Forum Eomanum 6C,honk. In het college van kardinalen muntte hij uit als redenaar. Bij de nieuwe inrichting der congregaties door Paus Pius X, werd hij tot Prefect der Con gregatie der Regulieren benoemd. Bovendien was hij lid van de Congregatie van bet H. Officie, der Sacramenten, der Propaganda, van den Index, der Riten en der buitengewone kerkelijke aangelegenheden. Geen enkele andere Kardinaal was protector van zooveel kloosters in andere landen, als Z. Em. Vives y Tuto. Ook van de Dnitsclie Znster-eongregaties was bij protector. Onder den schuilnaam van José Llevane- rus, schreef hij over het kanonniek recht en het Romeinsche brevier, terwijl hij hoven- dien de uitgave van verschillende werken over moraal-theologie en ascese bezorgde. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn benoemd: tot bew. van de hypotheken, bet kad. en de scbeepsbew. te Sneek, W. Nanninga, thans ontv. reg. voor de burgerl. akten en der successierechten te 's-Hertogenboscb; en tot ontv. reg. en dom. en bew. van de hypotheken, bet kad. en de scheepsbcw. te Zierikzee, F. Stnart, thans ontv. reg. en dom. te Onderdendam. Bij K. B. is met ingang van 5 Sept. aan J. M. van Nieuwenhuyzen, te Steenbergen e. a.f op verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. van den districtsveearfs wien Breda als standplaats is aangewezen. Bij K. B. is benoemd tot directeur van den Rijkspostduiven dienst, de gep. luit.-kol. der inf„ met rang van kolonel, A. Holland. Bij K. B. is aan den heer J. M. Garcia, op veraoek, eervol ontslag verleend als eon- sul der Nederlanden te Rio Grande-Do-Sul (Brajdm D* twrt éoibjsulaat 1* opgedragen sin den beer J. 3. Q. 1 Sas, viee-consul de* Nederlanden aldaar, aan -wiau la het Nederlandsoh geschreven kan ■worden. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE SCHEVENINGEN. E. K. H. Prins Hendrik hoeft Bondagna middag, vergeseld van den heer von Bulow Btoïle en sljn adjudant jhr. van Suchtelen, weer een bezoek gebracht aan de landbouw tentoonstelling te Scheveningen. Z. K. H. werd ontvangen en rondgeleid door de hee ren jhr. rm. Ruys de Beerenbrouek, Croesen, Korteweg en Va* Visser. De tentoonstelling werd Zondag bezocht door 12000 personen. Gisteravond heeft de Koninklijke Neder- landscbe Landbouwvereeniging te 's-Graven- hage haar derde, tevens laatste offieiëele gastmaal gegeven, ter gelegenheid van de Nationale en Internationale Landbouw-Ten- toons telling. Ook ditmaal heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden, voorzitter der vereeniging. voorgezeten. BEZOEK VAN ZUID-AFRIKAANSCHE BOEREN AAN NEDERLAND. Naar de N. B. Ct. verneemt, zijn de 50 Boe ren uit Zuid-Afrika, die in den zomer van 1914 Engeland zullen bezoeken op kosten van een daartoe in Engeland samengesteld co mité, waarvan Lord Lovat aan het hoofd staat de Union Castle Line heeft hun vrije passage heen en terug aangeboden Zater dag door de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging te 's-Gravenhage uit- genoodigd, om ook Nederland te bezoeken en daarbij de gasten te zijn dier vereeniging. Deze uitnoodiging is telegrafisch aangeno men. Canada trachtte de Boeren tot een bezoek uit te lokken, doch het is aan een ijverig landgenoot te Londen gelukt, de uitnoodiging van Nederland vóór te doen gaan. De beer W. H. Poltney, uit Johannesburg, die dezen tocht der 50 Boeren naar Europa voorbereidt, en daarvoor uit Zuid-Afrika is overgekomen, is gister met mr. Roosegaarde Bisschop te Amsterdam aangekomen, ter be spreking van den tocht naar ons land. BROEDERSCHAP CANDIDAAT- NOTARISSEN. De broederschap van candidaat-notarissen m Nederland en zijn koloniën heeft gisteren te lissingeu zijn jaarvergadering gehouden. De voorzitter, mr. M. Sliugenberg van Haarlem, riep een woord van welkom toe. Den heer I. Gordon wensch te spreker geluk met zijn benoeming tot. ridder in de orde van Oranje-Nassau, waarmee de aanwezigen door applaus hun instemming betuigden. Des middags zijn de congressisten ten stad- hnize ontvangen door het dagelijksch bestuur der gemeente. Do burgemeester jhr. mr. H.A. van Doorn van Koudekerke, heette hen wel kom als mannen, die men vroeg of laat noo- dig zaï hebben tot steun in verschillende maatschappelijke aangelegenheden. De voorzitter, de beer Sliugenberg, dankte voor de eer officieel door B. en W. te zijn ont vangen. Daarna werd de ec re wijn aangeboden en was de officieele ontvangst afgeloopen. ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN TE LEIDEN. Leiden heeft gisteren baar Onafhankelijk- beidsfeest gevierd. Do hoofdschotel van het programma vormden de militaire feesten. 's Middags werd een militaire optocht ge houden van tamboers, trompetters, herauten, regimentsmuziek te paard, generaal met staf sectic infanterie en batterij artillerie in oude uniformen, welke een indrukwekkend geheel vormden, en veel menschen op de been bracht. De stoet ging te 12 uur van de Doe lenkazerne af en trok door de voornaamste straten der stad. Aardig was ook de attentie aan den burge meester als hoofd der burgerlijke overheid bewezen, die in een met zes artilleriepaarden- bespannen rijtuig van zijn woning aan het Rapenburg werd gehaald en naar het feest terrein gebracht. Overal langs den weg werd de stoet met zijn veelkleurige uniformen, waaronder uit den tijd van Napoleon, met belangstelling gadegeslagen en te twee uur ongeveer kwam bij op het Schuttersveld aan, waar zich reeds een talrijk publiek bevond. Het tournooi werd aangevangen met een generale marsch, waarna door vier heranten aangekondigd een proclamatie werd voorge lezen. Hierop volgden de militaire oefeningen: exercitiën van een batterij veldartillerie, springen met vieren, exercitiën van een compagnie infanterie, stoelendans te paard, Russische posten, exercitiën van een peleton infanterie in oude uniformen en carousel, gereden door twee peletons lanciers en artil leristen uit het jaar 1813. Gisteravond, maar nu hij fakkellicht, werd de optocht herhaald. En de helangstellinge was nu niet minder dan des middags. De stoet was dan ook keurig. Voor het rijk geïllumineerde Stadhuis werd een taptoe geblazen, waarna hij fakkellicht een ommegang door de stad werd gehouden en men ten slotte weer aankwam op het Schuttersveld, waar 'n schitterend vuurwerk het welgeslaagd feest besloot, In de stad bleef het nog langen tijd druk. Inbraak in de kathedraal. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn zooals wij reeds berichtten onbekende dieven, denke lijk twee, in de kathedraal te Roermond aan 't werk geweest. Vermoedelijk hadden zij zich laten insluiten. In de N. K. lezen wij nog de volgende bij zonderheden: Waarschijnlijk hebben de dieven eerst in de kerk hun slag geslagen in de nabijheid van den hoofdingang. Daar hebben zij twee houten offerblokken voor het beeld van den H. Antonius geledigd, na ze met een beitel te hebben geopend door een gedeelte van het hout weg te kappen. In het eene offerblok kunnen zij hoogstens eenigo guldens hebben gevonden. In het twee de, het offerblok van bet liefdewerk der broo- den, hebben zij beter hun slag geslagen. Hier zullen vermoedelijk ongeveer twintig gulden ontvreemd zijn. Hier lagen de overblijfselen van eenige si garetten. Het offerblok op bet H. Sacramentsaltaar. "*iakrin de .weesjongens na 'de Zondagische oollectes hunne busjes ledigen, trachtten zij door schudden te ledigen, zoodat het geld buiten het kistje terecht kwam, doch door de opening kwamen slechts enkele centen naar bulten, die in de nabijheid werden gevonden. Achter het H. Sacramentsaltaar werd eveneens een etukje sigaret gevonden, maar bier waren geen pogingen tot inbraak te be speuren. LVervolgens hebben zij een bezoek gebracht aan de eacristie. Met een heitel ie de deur geforceerd en geopend. In een neven ver trek der sacristie is 'de kist opengebroken, waarin het stoelengeld gele digd wordt door de daarvoor bestemde ope ning op het Sacramentskoor. Met een hoor waren daarin gaten gehoord, terwijl de beitel het overige had gedaan, om deze geldkist te openen. Hier wordt de ge stolen som op ongeveer zestig gulden ge schat. Op verschillende plaatsen in de kerk wer den een aantal halfverbrande lucifers gevon den met wit hout. Op een eigenaardige wijze hebben de die ven de kerk verlaten. Eerst hebben zij dit beproefd langs den uitgang aan de Kraanpoort. Eenige grendels waren weggeschoven en het was goed merkbaar, dat men had gepro beerd om de deur open te rukken. Dit mis lukte echter. Behalve een aantal lucifers werd by deze deur een zakdoek gevonden, waarin do letter V. geborduurd was. Vervolgens hebben zij zich weder naar de sacristie begeven. Beneden zijn daar de ra men van sterke ijzeren spijlen voorzien, bet bovenlicht echter wordt daardoor niet be schermd. Daar hebben zij in een raampje, groot 35 cM. in bet vierkant, de in lood gezette ruitjes zorgvuldig verwijderd en zijn toeu van een tamelijke hoogte op straat gesprongen. Hoe, is moeilijk te zeggen. Het moet evenwel geen gemakkelijke toer zijn geweest. Daaruit vooral is af te leiden, dat er meer dan een dief moet zijn geweest. Onmogelijk zou één dief daarlangs met zijn buit kunnen vertrekkeii. Een „model" politieman. Men meldt aan de L. K.: Door een eigenaar van groote boomgaar den werd een dienaar van politie eener Zuid- Limburgsche gemeente opgedragen een extra oog te houden op zijne boomgaarden, waar uit zooveel fruit ontvreemd werd. Een rijks daalder verwisselde op dat oogenblik van eigenaar. Wie beschrijft echter de verbazing van dien eigenaar, toen hij Donderdagmor gen met nog twee personen in de weide kwam en den politieman in een boom zag zitten, die zich onledig hield met appelen af te schudden, terwijl zijne vrouw ze opraapte. Moordaanslag. In den nacbt van Zondag op Maandag heeft zekere V. te Westerbroek een moordaanslag gepleegd op zijn vrouw, die ernstig werd verwond. De politie heeft de vrouw ontzet. V. was in beschonken toestand. De vermoorde jachtopziener. Aan don Heikant bij het landgoed de Hondsberg tus schen O is ter wij k en Moergestel, werd inden nacht van Zaterdag op Zondag door eenige Oisterwijker stroopers een drijfjacht gehou den. Betrapt dooi' drie jachtopzieners van de lieeren Van den Bergh te Tilburg, ko zen ze het hazenpad. Eensklaps echter keer de een der stroopers zich om, loste een schot en trof den jachtopziener Timmers, uit Enschot, doodelijk in de hartstreek. De getroffene laat een weduwe met vijf kin deren na. De dader, een zekere Dekkers, werd óp zijn vlucht onmiddellijk door den politiehond van deii jachtopziener Van den Bergh uit Moergestel gegrepen en vastgehouden, tot dat hij kon worden overmand en geboeid. Naar Moergestel vervoerd, bekende liij voor de politie, dat het schot uit zijn geweer was gekomen, maar voerde tot zijn veront schuldiging aan dat dit bij ongeluk afgegaan was. In hechtenis gesteld. Zaterdag is in het huis van bewaring te Leeuwarden in hech tenis gesteld de ongeveer 40-jarige jager F. dc J., die Vrijdag het 15-jarige boeren knechtje H. v. t. V., te Deinum, in het voorhoofd heeft geschoten. De jager vroeg den jongen, ale op 't land werkzaam was, of er in de nabijheid ook eenclen waren, waarop de jongen als herin- neïing aan 't feit, dat de vrager eenige ja ren geleden te RitsumazijL een paar eenden van zijn vader stroopte, antwoordde: „to Ritsemasyl wol". Toen de jager daarop drei gend zeide: „Siz det noch ris", antwoordde de jongen: ,,'t Is al sein". Direct daarop viel het schot, 't welk den jongen vrij ern stig verwondde. De dader heeft aan de marechaussee be kend, met opzet geschoten te hebben. Inbraak. In de Nicolaas Maesstraat te Amsterdam zijn insluipers bezig geweest ten huize van den heer S., die tijdelijk afwezig is en woont in het benedenhuis van per ceel 50. Bij hun thuiskomen vonden de bo venburen de voordeur open; zij stelden in het benedenhuis een onderzoek in en von den do boel door een gesmeten en de lin nenkast opengebroken. Vermist worden eenige gouden en zilveren sieraden. Een geldkistje hebben de dieven niet open kun nen krijgen. Ontrouwe Directeur. Zaterdagavond is de heer ,W. D„ teHeerenveen geschorst als directeur der Algemeene Friesche on derlinge assurantiemaatschappij. De heer D. heeft daarop zijn ontslag genomen. De jus titie is met een en ander in kennis 'gesteld; De strenge school. Naar het Hbld. meldt, bestaat hij B. en W. het voornemen School 106 in den voormaligen Stadstimmertuin te bestemmen voor strenge school. Tengevolge van de vele onbewoonbaarver- klaringen die in de omgeving van deze school de laatste jaren plaats hadden, is het aantal leerlingen sterk verminderd. Ten ein de de school aan haar tegenwoordige bestem ming te onttdekken, is men begonnen dit na jaar geen nieuwe leerlingen toe te laten. Het ongeluk: op de oude Maas. Het j.l. Woensdagavond, door de aanvaring van de Oude Maas met de Merwede, nabij Spij- kenisse voorgevallen ongeluk heeft een vier de offer geëischt. De 41-jarige G. Kok, on derhaas op een zalmvisscherij te Dubbel dam, die door een slag van het stuurrad ernstig verwond was, is in het ziekenhuis te Dordrecht overleden. De verdronken sto ker, H. de Boon, laat een vrouw, met 9 kinderen achter. W. Versteeg, baas op Klein Profijt, die een oogenblik beklemd heeft gezeten tusschen de kantelende Merwede en het berghout van de Oude Maas, hee$;! een sleutelbeen, een schouderblad en tw0 ribben gebroken; zijn toestand is redelijk. Ten onrechte is vermeld, dat het lijk van O. A. Stal zou zijn gevonden. De lijkon van G. van .Wijk en H. de Boon zijn nabij dè' plaats des onheils opgevischt. Door een adder gebeten. De 17-jarige Tyhof te Enschedé is Zondag in het nabu-J rige Aansveen door een adder gebeten. Hij was spoedig bont en blauw. Per brancard is hij naar het ziekenhuis te Enschedé ge-' bracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Branden. In de Ganzensteeg te Beusi-' clïem zijn Zondag zes arbeiderswoningen met daarachter gelegen schuurtjes, eigendom vara den heer B. van Bakkum aldaar, afgebrand. Zondag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de stoomboot Burgemees ter van Heemstra, liggende aan de Ussel- kade te Deventer ter lossing. Na de blus- sching bleek de lading weinig schade te hebben geleden. Branden. Gisteren is te Offingawier bij Sneek de groote boerenhofstede van Sj. Hok-, werda in vlammen opgegaan. Alleen wat meubelen konden gered worden. Als oorzaak wordt hooibroei genoemd. Verzekering dekt de schade. HILLEGOM. Gasbedrijf 1914. De inkomsten be liepen aan lichtgas f 36818,53; aan werkgas f 1043,07i/oaan muntgas f 17313,18, aan gas- straatverlichting f 4066,30; cokes, koolteeretc. f 19387, I81/2aan magazijngoederen enz. f313 aan meterliuur, tijdelijke leidingen etc. f 1154, 16; aan diversen f 52. De uitgaven waren: intrest f 6507,70; grondstoffen f 32453,83; afschrijvingen f 10280,66; onderhoud f 1282,03; salarissen en arbeidsloon f 8634,40; diversen f 1276,48; on kosten f 1110,60; dubieuze debiteuren f 5,96. 'b Batig saldo is f 9849,36. i De fabriek verkeert dus in zeer bloeien- den toestand. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Ondertrouwd: D. Smink en j.\ E. Kooijmans. 1 Getrouwd: E. P. Hafkamp en C. Wage-i naar. Geboren: z. van M. J. Beenders—Heilie-i gers. d. van J. DeenBekker. d. van A. S. Naaktgeboren—Spaan. d. van O.' A. van der Goes—Bijster. d. van G. Aaf- jes—Veenis. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Ondertrouwd: J. Aardenburg en O. Janssen. Geboren: d. van W. J. HuenderBosch. Overleden: A. Hulscher, wed. van E. Gel dermans, 68 jaar. UITGEEST. Geboren: 1 Sept. A. C. M. d. v. J. Scheerman en N. Res. P. A. z. v. J. Scholten en A. J. Bartels. Oeverleden 28 Aug. A. Kok echtg. v. J. Doneberg, ond 69 j. 4 Sept. C. M. van Tunen, d. v. J. van Tunen, oud 3 j. BENNEBROEK. Getrouwd: J. A. Brouwer en M. M. E. de Groot. J. Planting en J. Keur. J SASSENHEIM. Geboren: z. van A. Leef- lang en M. Godefroy. z. van Th. Bos kamp en M. Bax. Overleden: Cornelis Johannes, 14 m., z. van J. v. Kesteren en O. M. Clemens. Barendina, 14 j., d. van J. Morits en A. v. d. Laan. NOORDWIJK. Geboren: 31 Aug. A. d. v, D. van der Niet en C. v. d. Wiel. G. d. v,1 N. Korbee en N. v. d. Voet. J. 5, v. O. Passehier en J. Hoek. 30 Aug. G. J. d. v. P. Schrier en D. Hoek. 1 Sept. W. z. v. D. Spaanderman en W. Plug. Ondertrouwd: H. E. Stenfert Kroese 31 j. te Noordwijk, onlangs te Leiden en W. C; Rahder, 30 j. te Noordwijk. C. P. van Zeist,1 23 j. en C. F. van der Weijden, 20 j. 5 Getrouwd: P. Ruigrok en A. v. d .Berg. Overleden: 8 Sept. T. M. Hoogervoret, 9 mnd. d. v. F. Hoogervorst en M. v. d. Linden 5 Sept. H. J. Cockheijt, 1 mnd. z. v. Cb, Cockheijt en M. Brederode. HAARLEMMERMEER. Geboren: d. van P., Tullen—Wijfje. d. van M. Homan—Boot regeest. z. van J. WesterlakenDe Vis-, ser. TE VER fvOOPEN. Woensdag 10 September. BEVERWIJK in het koffiehuis „Oud Meerenstein" op de Oude Schans Not. Mr. G. J. Boerlage 12 uur Openbare Ver- kooping van teelland, warmoezerij enz. BLOEMENDAAL. Bloemendaalsch Ver- kooplokaal, Bloemendaalscbe weg 17 Not. J. C. Burkens 8 uur Veiling van de villa „Mia". HEILO in bet koffiehuis van J. Ruiter 1 uur Not. P. A. de Gelder Verkoo' ping Huis met schuur, erf en tuin aan deö Holleweg, groot 64 aren 40 centiaren. BENOEMINGEN. Z. D'. H. Mgr. van de Ven. Bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot pastoor te Bakel den WelEerw. heer F. van Zeeland, en tot kapelaan te St. Oedeurode den Eerw. heer, G. H. Daandels, priester van het seminarie. HULDIGING VAN PRIJSWINNENDE ZWEMMERS. Gisteravond had in Palais Royal de huldi ging plaats van de beide overwinnaara in den wedstrijd te Antwerpen. Een groot aantal zwemmers, leden van verschillende vereeni- gingen, hadden van deze gelegenheid gebruik1 gemaakt om de overwinnaars te complimen- teeren. De Amsterdamsche Zwemclub zond een fraaien krans. Bovendien kwamen er tal van telegrammen en brieven in, waarin dia bewondering werd uitgesproken voor de pres tatie van do D, X K-leder Korsten en Stun kop

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 2