Kagekomen berichten DE SPAARNEBANK STADSNIEUWS. beiast zich met de isitvoenng van effectenorders. AMSTERDAMSCHE BEURS. KOERSEN VAN HEDEN, 9 SEPT. ank zij voornamelijk de onvolledigheid van V. V. won de nieuwe Utreehtsehe eerste lasser U. V. V., met twee-een van de lagenaars. V. O. C. bracht het door een overwinning op Concordia tot de volgende tonde, waarin zij dan tegen H. F. C. uitkomt. Iet rust leidden de Eotterdammers al met M). Haarlem, hoewel zij met rust de leiding jhad met 2—1, verloor ten slotte van Sparta, [toen de rood-witten vier goals hadden en de Haarlemmers de helft van dat aantal. A. s. Zondag is het programma als volgt: Ei H.B.S.Blauw-Wit. F. H.F.C.V.O.C. G. D.F.C.—Ü.V.Y. H. Quick (Haag)Sparta. HAARLEM—SPARTA 2—4. Een bijzondere verslaggever schrijft ons: Zondag half twee was de beurt aan Haar- tern om met Sparta voor den zilveren voet bal te kampen. Sparta is volledig met Mar tin als nieuwein het eerste elftal. Haar lem komt op zooals wij Zaterdag aangaven. Om kwart voor twee wordt begonnen en trapt Sparta af terwijl de wind dwars over net veld waait. Direct dringen de Spartanen Vooruit maar trappen naast. Zij weten het tpel echter op de Haarlem-helft te houden en naderen van Eek maar al te dicht. Een bal van de Groot kan hij nog juist keeren, maar als de bal bij v. d. Wolk terecht is ge komen zet deze mooi naar binnen, de Groot is op zijn post, en onverwacht suist een van zijn oude pillen langs v. Eek, 01. Als Haarlem heeft afgetrapt neemt Sparta bet leer weer en forceert een corner. Deze wordt onberispelijk door v. d. Wolk geno men en prachtig door de Korver ingekopt, maar even mooi vangt van Eek op en zendt den bal het veld in. Hu komen onze Haar lemmers een beetje los. Oostenbroek en Haak laten zich gelden, terwijl de eerste mooie ivorzetten geeft. Maar de Bruin en Klip zijn 'twee klippen waarop Haarlem voorloopig strandt. Dan komt Sparta, weer opzetten. Mar tin ©n de Groot geven goed werk te zien met tot slot een kanjer van den laatste die v. (Eek kranig houdt door corner te stompen. Deze levert niets op. Schoten van Poortman en de Groot kunnen van Eek niet meer ver schalken. Nu komt Haarlem weer los en laat Haak een mooi stuk voetbal zien. Hij passeert verscheidene Spartanen en lost een schui ver op v. Drie!, welke deze keert. Haar lem blijft echter opdringen, en als Bakker toet Houtkooper den bal opbrengen weet Oos tenbroek uit een voorzet van den aal-vlug gen Bakker vlak voor doel onhoudbaar te doelpunten. 11. .Van beide zijden wordt vu rig gespeeld, waarbij Haarlem, een mooi vlug Bpel vertoont en van Driel benauwde oogen- biikken beleeft. Wilhelm de links back van (Haarlem en Healy weten den bal op de Spar la-hell't te houden en als Haarlem weer Onstuimig ppdringt is het Houtkooper die v. Driel laat visschen. 21. Aldus wordt gerust. Direct na den aftrap is Sparta bij v. Eek, die nog juist een onverwacht schot kan kee ren. Dan gaat Haarlem op v. Driel los. Bak ker rent langs de lijn en geeft aan Hout kooper. Deze talmt even en de bal gaat jammerlijk achter. Een schot van Haak botst (tegen de zijlat, hoewel het beter lot ver diend had. Eindelijk gaat Sparta weer eens vooruit v. d. Meulen trapt een reuzenkei baast. Een vrije schop van de Groot op doel Stuit op HaarJem's back. Als direct daarop de Groot den bal weer heeft weet hij Wil helm te passeeren, v. Eek loopt uit en via V. Eek schopt hij den bal in doel. 2—2. Hierop volgt een mooie ren van Bakker, (welke' jammer genoeg naast doel eindigt. Dan gaat'Sparta weer aan liet werk. Martin geeft aan Poortman, deze zet van uit den lin kerhoek voor aan de Groot, die onhoudbaar langs v. Eek soluedt. 23. Een dito» voorzet van Poortman kort daarop, vangt Dulfer vlak voor doel op en scoort onhoudbaar 24. Haarlem kan niet meer ophalen en het einde komt met 24 in het voordeel van Sparta. De beide nieuwe spelers van Haarlem Maas en Hartog traden niet zeer op den Voorgrond. Haarlem gaf over 't geheel mooi vlug spel te zien vooral Bakker, Houtkooper, Haak en Healy. v. Eek was best. Sparta heeft aan Martin een goede speler, terwijl de Groot weer de „verschrikkelijke" Was. Ser ieweds tr ijde n van „Heemstede". Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Heeinsteedsche .Voetbalver. „Heemste de", organiseerde deze vereeniging, die thans in de 3e klasse N. V. B. speelt, seriewed- etrijden op 7, 14 en 21 Sept., op haar ter reinen aan den Meerweg te Heemstede. .Vele vereenigingen hadden voor deze wed strijden ingeschreven, zoodat een uitgebreid programma kon worden samengesteld, be staande uit 2 afdeelingen. .Voor de le afd. zijn vier prijzen uitge loofd, n.l. 1 fraai zilveren eere-kruis, 1 gou den medaille en 2 zilveren medailles. Voor de 2e afd. eveneens vier prijzen, fraaie me dailles, n.l. 1 gouden, 2 zilveren en 1 bronzen. Gisteren was het de eerste dag van deze (Wedstrijden. Met het weer heeft „Heemstede", en heb ben eigenlijk alle deelnemende vereenigingen, het uitstekend getroffen Goed voetbahveer, wel wind, die echter In den namiddag bijna gelieoi ging liggen, had zeer vele toeschouwers naar de terreinen aan den Meerweg gélokt. De jubileereude vereeniging had voor een bits tekende regeling zorg gedragen, waar door, naar men ons vertelde, op dezen dag alle leden in de weer waren. De eerste van de drie dagen is uitstekend geslaagd, dank zij die goede regeling, het toooie weer, en de vele toeschouwers. De volledige uitslagen van de wedstrijden volgen hieronder, enkele verslagjes van de middag- Wedstrijden willen we hier eerst geven. Om half drie begon de wedstrijd: .V. V. O. Dam iaat j esS. V. V. (Schoten). Beide vereenigingen spelen 111 3e klasse Van den N. V. B. S. V. V. is volledig, de Hamiaatjos hebben twee invallers. De heer Qbhuijsen is scheidsrechter. De Scho te naren trappen af, en zijn dra iets in de meerderheid, geholpen door den Wind. Reeds na 10 minuten spelens weet Schoten 00 leiding te nemen, en binnen een kwartier is de stand 30 in haar voordeel. De Da- iöiaaties - keener teen invaller, meenen wel bleek vlooral in het begin, niet genoeg van zijn taak berekend. Schoten moet met drie goals tevreden zijn, V. .V. C. kan echter geen doelpunt verkrij gen, weet de goede Schotensche verdediging niet te verschalken, zoodat de rust komt met onveranderden stand. Na half-time, als V. V, C. de wind mede krijgt, gaat het haar beter af. Spoedig na het begin scoort Snoeks met een. heel mooi, hard schot de eerste, maar ook ,V. V.. O.'s eeni- ge goïal. De Damiaatjes zijn een tijdlang de sterkere, maar S. ,V. .V. verdedigt hardnekkig. Verscheidene malen vallen ook de Schote- naren nog aan, maar tot doelpunten brengt geen der, partijen het. Einde 31 voor S.V.V. Hierna, om vier uur, .werd gespeeld: E d o - c o m b.H a a r 1 e m IH-IV. De rood-zwarten trappen af, Haarlem heeft den .wind tegen. Heel lang duurt het echter niet, of de roodbroeken nemen de leiding, door Homberg. Hierna is Edo .wel sterker, maar weet niet te doelpunten. Integendeel, als Haarlem uitvalt, vergroot zij de leiding door eeu fout van den Edo-keeper. Na een poosje waarin beide verdedigingen op de proef worden gesteld, komt rust met 20 voor Haarlem. De rood-blauwe Sehoterwegbewoners krij gen nu wind mee. Hun goede spel zien ze spoedig met een derde doelpunt beloond. Haarlem is verschillende keeren de meer dere, terwijl ook Edo gevaarlijke uitvallen doet, uit een waarvan de middenvoor doelpunt, 31 voor Haarlem. Wegens een knie-ongeluk moet een der rood-zwarten uitvallen. Homberg weet nog mooi een vierde doelpunt aan het totaal toe te voegen, waarna het spoedig tijd is, en de Haarlemmers met 41 winnen. Tot slot van den dag zou „Heemstede" zelf tegen „Amstel" spelen. De Amsterdammers kwamen echter niet op, zoodat H. een pa pieren 50 overwinning boekte. Nu speelde „Heemstede" een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen H. S. V,. I, uit Haarlem. Heemstede H, S. ,V. De gastheeren hebben een paar, Invallers en stellen zich op als volgt: J. Mooren, doel; F. Mooren en J. v. d. Vlugt, achter; Timmermans, W; Staal en Rooyakkers, midden; J. Luiten, v. Dam, Roe mer, Tuin en v. d. Linden, voor. II. S. V. heeft ook verscheidene invallers. Er is bijna geen wind meer, als begonnen wordt. De strijd gaat in de eerste helft vrij wel gelijk op, met van beide partijen gevaar lijke uitvallen. De Haarlemsche doelwachter krijgt enkele gevaarlijke schoten te verwer ken, wat hem goed afgaat, terwijl de H.- verdediging, de voorwaartsen van H. S. iV. van zich weet af te houden. Geen der partijen scoort voor rust, die met blanken stand in gaat. Hierna is Heemstede meestentijds in de meerderheid. Haar talrijke uitvallen blij ven niet zonder succes, want 't duurt niet lang als v. Dam met een mooi schot de winnende goal maakt. B. H.S.V. viel er nog een uit ook, wat nu niet voordeelig was voor de Haarlemmers. Wel komt er. nog een pe riode van gelijkopgaand spel, waarin H. S. V. eenige malen voor het II.-doel komt, maar de voorhoede van de Haarlemmers is niet in staat tot scoren. Heemstede krijgt een paar corners te ne men, die geen verandering in den stand bren gen. Om half zeven is deze wedstrijd afgeloo- pen, die H. met 1—0 wint. Hieronder volgen de uitslagen van alle wed strijden: le Af deeling. Toerclub (Amst.)D. E. O. II 1'0. (na verlenging.) .1 V. ,V. C. Damiaatjes I—S. V. V. 1—3. Edo comb.Haarlem III-IV 14. Heemstede IAmstel 50*. Heemstede IH. S. V. I 10. 2e Afdeeling. .VolksweerbaarheidV. V. C. Damiaatjes ll 3. S. .V. V. II—Ilillegom' I 1—0. Z. F. C. IIHeemstede II 10. R. C. H.—D. E. O. III 3—0. .Velser S. ,V.Wilhelm. .Vooruit II 40. V. ,V. Here.—Haarlem V-VI 0—5. P. J. Comb.—II. S. V. II 0—5*. OLIESLAGERS OP 'DE ENTOS/ Zondagmiddag heeftOlieslagers een schit terende vlucht van ruim 23 minuten vol bracht. H\j steeg pp een klein terrein voor een de gebouwen op en bereikte terstond een flinke hoogte. Weldra was hij zoo hoog gestegen dat hij slechts een stip in de lucht leek. Hij vloog op een hoogte van 1600 M. en heeft hierdoor zijn voornemen om het hoogtereooïd (1020 M. Winschoten 1910) te verbeteren, kunnen volbrengen. Ilij beschreef een wijden cirkel en was op vele plaatsen in Amsterdam te zien. Alvorens in vol plané te dalen, maakte hij nog eenige gewaagde toe ren, Begeleid door de muziek zagen wij hem een zoogenaamde luohtwals uitvoeren, hierbij zwenkte zijn toestel van links naar rechts en bewoog zich' vaak in loodrechte houding voprt. Hierna landde Olieslagers op het ter rein tegenoyer de Entos. Onder enthousiaste toejuichingen werd hem een bloemenhulde aangeboden. TWEE AMSTERDAMMERS WINNEN TE ANTWERPEN. .Onder veel belangstelling, schrijft de M. O., had te Antwerpen Zondag de internationale zwem-meeting plaats, uitgeschreven door de Otterclub van Antwerpen. De 1000 meter internationaal, het zooge naamde kampioenschap van Europa, werd na een incidentvolle finale gewonnen door J. G. Korsten, van D. J. K., te Amsterdam. In het internationaal springtournooi won N. Sturkop, eveneens van „De Jonge Kampioen" den eersten prijs. DOODELIJK ONGELUK OP DE KEÜL- SOHE WIELERBAAN. Op de wielerbaan te Keiden heeft Zondag een ernstig ongeluk plaats gehad. Aan de wedstrijden over 100 K.M. namen deel Guig- nard (Franschman), Günther (Keulen), Stell- brink (Berlijn) en Scheuermann (Breslau). Te midden van den wedstrijd bemerkte Guignard een gebrek aan het achterwiel van zijn motorgang maker Lawson. Guignard liet los. Lawson reeds iets hoog en probeerde de zware machine nog te houden, hetgeen hem evenwel niet gelukte. Hij viel en rolde met zijn machine langs de schuine baan naar be neden. Juist op dat oogenblik snorde Scheuer mann met zijn gangmaker Meinhold voorbij, wiens motormachine tegen die van Lawson aanbotste. Beiden vlogen over Lawson heen, waarna alle drie zwaar gewond bleven lig gen. De rijwielen en motoren waren geheel vernield. Lawson had een zware hersen schudding bekomen en een arm gebroken. Meinhold had inwendige en uitwendige ver wondingen, terwijl Scheuermann een gebroken neusbeen en eenige andere kwetsuren be kwam. Alle drie .werden naar een zieken huis overgebracht, waar Lawson Zondagavond is overleden. .Wegens niet opkomen. II. F. C.—HAARLEM. Zaterdag hield de Haarlemsche football- club „Haarlem" in café „Neuf" haar alge- mee ne vergadering. De voorzitter, de heer j. J. v. d. Berg, heette in zijn openingswoord de aanwezigen welkom, waarna de notulen van de vorige algemeene vergadering wer den voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Nadat de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester waren uitgebracht, werd den stel lers daarvan dank gebracht voor het inder daad keurig werk. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde o.a, dat „Haarlem" op de op dit jaar gehouden Alg. Verg. van den N. V. B. de bronzen medaille mocht in ontvangst nemen voor het bezetten van de derde plaats in het competitielijstje. Punt 5, de „twee reglementswijzigingen", werd van de agenda afgevoerd. Daarna-werd onder applaus dei' vergadering de benoeming goedgekeurd als „Lid van ver dienste" van den heer S. Veen, die in het eerste elftal zooveel voor „Haarlem" heeft gedaan, en thans in Indië vertoeft. Do bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende, herkiesbare bestuursleden wer den herkozen, terwijl in de vacature, ont staan door hot vertrek van den heer P. Heije, gekozen werd de heer P. Tekelenburg. Het bestuur bestaat dus thans uit de heeren: J. J. v. d. Berg, voorz.; P. C. Stol, 2e voorz.; E. II. J. Hartog, seer.; J. D. Bijle- veld, penningm.; en H. Kruseman, A. Haak J. J. Haak, K. Koster, en P. .Tekelenburg, commissarissen. In de kaseommissie werden herkozen de heeren «Blumink en Jonker; in de vacature, ontstaan door bedanken van den heer Hul sebosch werd gekozen de heer G. Bouwmees ter. Nadat verschillende nieuwe leden waren aangenomen, vier aandeelen waren uitgeloot, en de bestuursleden waren geïnstalleerd (uit- gez. de heer Tekelenburg, die afwezig was) kwam de rondvraag aan de orde. Enkele leden voerden het woord, waarna de voorzit ter mot een opgewekt woord de vergadering sloot. EENNEMEE ELEOTRICITEITS MAATSCH. In de „St. Ct." zijn opgenomen de voor waarden, waaronder aan de Kennemer Elec- triciteitsmaatschappij concessie wordt ver leend voor den aanleg en de exploitatie van inrichtingen en yan werken tot het voortbrengen, geleiden, transporteeren, ver- deelen en leveren van electrieiteit, gelden de voor een gebied, omvattende (met uit zondering van de gemeenten Buiksloot en Nieuwendam en van het gedeelte der ge meente Amsterdam dat gelegen is benoor den het U) het vasteland van Noord-Holland benoorden het IJ en het Noordzeekanaal, en verder het gedeelte der gemeente Velsén gelegen bezuiden genoemd kanaal, en: de gemeente Bloemendaal en Zandvoort. De concessionaris is verplicht binnen drie maanden na dagteekening van dit besluit eene waarborgsom te storten van vijf en twintig duizend gulden (f 25.000). Binnen een jaar na de dagteekening van 't besluit zendt de concessionaris aan den Mi nister van .Waterstaat een algemeen plan in drievoud, voor de stroomvoorziening van het geheele gebied waarover rich de conces sie uitstrekt. PROGRAMMA van üe Muziekuitvoering op Woensdag 10 September in Den Hout. 1. Picas y Banderillos Marche Espagnole, Anduaga. 2. Ouverture Don Juan, Mozart. 3. Neu Wien Walzer, Strauss. 4. Grande Fan- taisie de l'opéra Manon, Massenet. 5. Ouver ture Les Dragons de Villars, Maillart. 6. Ballet Coppelia, Delibez. 7. Le Pendule, Ar- diti. 8. Fantaisie de l'opéra comique Le Grand Mogol, Audran. VERLOF. Ingekomen is een verzoekschrift van H. Kroonstuiver om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van liet perceel aan cle Frankestraat no. 39. EEN LIEFDADIGHEIDS-V OETBAL-WED STRIJD. A.s Zondag spe.elt „Haarlem" op haar terrein aan den Schoterweg een friendly-ga me tegen „Vitesse", uit Arnhem, kampioen der Oost. le klasse. De recette van dezen wedstrijd zal wor den afgedragen ten deelc aan de Haarlem sche Lighal. ten deele aan de Schotensche armen. BURGERLIJKE STANU. Getrouwd: 9 September. A. M. Hirsch en S. Paërl. Geboren: 7 September.z. van M. A. J. BruijnzeelsBruseker. z. van J. M. Boon van Damme. 8 September, z. van S. J. Laviesv. Maaren. d. van A. Jansen Hogendoorn. z. van O. v. d. KortKui pers. Overleden: 9 September. M. Bes Stoel, 65 j. Gastliuisvest. Voor den inhoud dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie met teruggegeven. Het gedenkteeken voor Hildebrand. M. d. R.I Een gesprek met een Raadslid over boven genoemd onderwerp brengt mii er toe. u te vragen dit schrijven in uw blad te plaatsen. De gedachte, een beroemd stadgenoot op deze wijze te eeren, ontstond in den boezem van het bestuur der afdeeling Haarlem en Omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verhond in de maand Juli, tweede helft Er werd besloten, vóórdat men tot eenige openbaarheid overging, de beslissing van den Raad af te wachten, want men kon eerst dan de publieke meening in Nederland in bewe ging brengen, als men wist, dat de gedachte hier te Haarlem instemming gevonden had en de plaats ervoor officieel was toegestaan. Er werd dus geen verdere ruchtbaarheid aan het plan gegeven, dan heslist noodig was voor het bereiken van dat doel, de toestem ming van Haarlem's gemeentebestuur. Een ledenvergadering van de afdeeling werd na tuurlijk niet gehouden. Maar ouder de hand heeft de voorloopige voorbereidingscommissie niet stilgezeten. Er zijn voorloopige lijsten samengesteld van per sonen, die men gaarne in een eere-comité zag plaatsnemen; het werkcomité te Haarlem heeft zich uitgebreid, heeft plannen gemaakt voor vertakking over het geheele land, zoo- als ook de eere-eomitéleden uitgekozen zijn uit alle deelen van Nederland. Wij hebben er aan gedacht, dat ook in Vlaanderen, Zuid- Afrika en Noord-Amerika belangstelling ge wekt moet worden voor dit plan. Het in werking-treden wacht dus op het toestem mend woord van den Raad. Genoemd Raadslid bleek ook van de mee rling, dat men zich eigenlijk had overgele verd aan het model-Vreugde, waarvan de foto den indruk schijnt gewekt te hebben, alsof het daarom nu juist te doen was; ter wijl het niets anders was dan een bewijs, hoe het plan zou inslaan als het bekend werd. Wij stellen het ons zóó voor: het drietal leden van het afdeelingsbestuur roept na de toestemming de erbij-gekozen Haarlemmers hijeen als kern van een werk-comitó; zij stel len hun mandaat dan ter besehikikng en ge zamenlijk zoeken zij leden-buiten-Haarlem, door geheel het Nederlandsche taalgebied, evengoed als zij een eere-eomitélijst vaststel len. Dit werk-comité zal dan een bekend beeld houwer vragen om eeti kleine jury samen te stellen voor een algemeene vrije prijsvraag. De techniek van die prijsvraag moet men vasthouden van een naar hoofdlijnen, door de commissie aangegeven, overgelaten worden aan die jury en dan heeft het dagelijkscli be stuur der gemeente Haarlem nog de eindbe slissing in handen. En zoo kan dan, als de genoemde commissie hard werkt, om aan de benoodigde gelden te komen (zulke dingen kosten altijd meer dan men denkt), misschien einde Augustus 1914 tegelijk met het hijeen- komen van het Taal- en Letterkundig Con gres te Haarlem de onthulling plaats heb ben. Beets was eeu groot man op die congres sen. Uit dit alleen kan men zien, dat er haast gemaakt moet worden, en wij hopen dus ten spoedigste de toestemming van den Raad te krijgen om het gedenkteeken van Hildebrand te mogen plaatsen in de nieuwe fontein aan het einde van den Dreef, waardoor aan die plek en aan Haarlem-zelf een aantrekkelijk heid te meer gegeven wordt. Ik dank u, M. d. R., voor de verleende plaatsruimte. Uw dw. Dr. J. B. SCHEPERS. BINNENLAND. TEKORT IN KAS. Men seint ons uit Heerenveen: De directeur van de Algemeene Friesche Onderlinge Assurantie-Maatschappij, de heer W1. Douwenga, tot wiens schorsing in de Zaterdag j.l. gehouden vergadering van aan deelhouders werd besloten is gisteren in hechtenis genomen wegens een tekort in kas van ruim f 800. In diezelfde vergadering is besloten de leiding der Maatschappij voorloopig op te dragen aan den President-Commissaris, den heer Rozenheek te Velp. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Onze Amsterdamsche correspondent meldt: Heden zijn in de hoofdstad de onafhanke lijkheidsfeesten begonnen. Zij vallen samen met het Koninklijk bezoek dat van af heden bot en met 15 September aan de hoofdstad gebracht wordt. De stad prijkt weer in vlaggetooi. Breed uit golft het rood-wit-blauw van de gevels van talrijke woningen, terwijl natuurlijk ook van de openbare gebouwen het nationale dun doek wappert. Het aanzien der stad wordt in niet geringe mate verlevendigd door de bovlagde beugels der trams en de feestelijk met oranje getooide menschen. Hetwasindc morgenuren reeds tamelijk druk in do stad, voornamelijk in den omtrek van Dam en Damrak, doch in den middag oefende de regen een ongunstige invloed uit. Door de politie waren de Dam, het Dam rak en het stationsplein reeds vroegtijdig af gezet. Op het eerste perron waarvan een zeer groot gedeelte vrij gehouden was, werd voor de Koninklijke wachtkamer de broods looper met de heraldische leeuwen uitgelegd. De burgemeester der hoofdstad Jhr. Mr. Dr. A. Roëll was op het Centraalstation Ter ont vangst van H. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik en II. K. H. Prinses Juliana aanwezig, alsmede eenige leden van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. en de stationschef de heer Krapels. Even vóór den vastgestelden tijd donderden de saluutschoten vanhet aan de grens der gemeente opge stelde geschut, ten teeken dat de Koninklijke trein in aantocht was. Even daarna 0111 12.36 stoomde de trein, met den Koninklijken stan daard vóór op de locomotief, het Centraal station binnen. Het Koninklijk salonrijtuig hield juist stil voor de Koninklijke wacht kamer. Vlug stegen H. M. en Z. K. II. uit het Koninklijk rijtuig, waarna H. M. de Koningin onmiddellijk op den burgemeester toetrad, en hem ter begroeting de hand drukte. De bur gemeester heette H. M. hartelijk welkom in de hoofdstad, waarna ook Z. K. H. Prins Hendrik den burgemeester hartelijk begroette. Ook Prinses Juliana werd door do aanwe zigen begroet, waarna, nadat ook de be groeting van de loden van het gevolg had plaats gehad, het vorstelijk gezelschap zich naar de Koninklüke wachtkamer begaf. Het gevolg van H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik bestond uit Grootmeeste-' resse baronesse Melvil van Lynden, Mevr. van Loon, dame du Palais, de hofdames baro nesse van Burmania Rengers, baronesse Sloct van Marxveld en Jonk vrouwe de Monmollin, de chef van het Militaire Huis, luitenant- generaal du Monceau, grootmeester baron Sir- tema. van Grovestins, opperstalmeester Ba ron Bentinck, hofmaarschalk Jhr. Boreel, Ka merheer en particulier secretaris Jhr. van Geen. kamerheer baron Tacts van Ameron- gen. Hr. Ms. adjudant hoofd van het Konink lijk staldepartement, ritmeester Jhr. von Rei gersberg Versluys, da adjudanten kapt. luit ter zee Jhr. Hooft Graafland, kapiteiu Jhr. Sichinghe, de ordonnans-officieren Jhr. Wit- tert van Hoogland en Sixma baron van Heem stra, alsmede majoor Jhr. van Suchtelen van de Haare en luit.- ter zee le klasse Byl de Vroe. Een aantal leden van dit gevolg waren reeds vroeger in Amsterdam aangekomen en mede ter ontvangst op het station aanwezig. Nadat eenige oogenblikken in de Konink lijke wachtkamer was vertoefd, verlieten de hoogo gasten het station en namen in do gereedstaande hofrijtuigen plaats. Zoodra de Koninklijke Familie op het sta tionsplein verscheen, steeg hoerageroep op, dat door de Koningin en den Prins minzaam werd beantwoord. De opgestelde eavallerie bracht onderwijl de militaire honneurs. Daarna zette de Ko ninklijke stoet zich in beweging naar het Koninklijk Paleis op den Dam, onder luide toejuichingen der menigte, welke toejuichin gen zich langs den geheelen weg voortplant ten. Zoodra de Koninklijke stoet de Dam op zwenkt» steeg ook daar een jubelend gejuich uit de duizendkoppige menigte op, die luide en spontaan het Koninklijk Echtpaar haar hulde bewees. Onder do tonen der nationale liederen cn het spel van het carillon werd het Paleis bereikt. Op hetzelfde oogenblik werd de Konink lijke Standaard op het Paleis gelieschen. Eenige oogenblikken laier verscheen H.M. met prinses Juliana op het balkon. Des middags na het noenmaal ten Paleize verleende H.M. de Koningin audiëntie aan militaire autoriteiten. De audiëntie der militaire autoriteiten werd gevolgd door die der civiele autoriteiten. Burgemeester Roëll hield daarbij aan het hool'd van de aanwezige leden van den ge meenteraad een rede. Hedenavond volgt na het diner de serenade aan het Vorstelijk echtpaar op den Dam. BUITENLAND. BERLIJN—PARIJS. PARIJS, 9 Sept. De Duitsche vlieger Rci- cheld' welke Zondagmiddag van Johannes tal vertrok 0111 naar Parijs te vliegen is in Wanne geland. Hierna vloog hij weer op en landde plotseling te Varize, 120 K.M. westelijk van Parijs. Reicheld heeft dus ii 24 uur van Berlijn naar Parijs gevlogen. EEN VLIEGONGELUK. BERLIJN, 9 September 1913. Hedenmor* gen vroeg had- op de vliegplaats Johannes* tal een doodelijk ongeluk plaats. Dr. Binger jyas hedenmorgen met een eendekker opge stegen en viel plotseling door een tot nu toe onbekende oorzaak van een hoogte van 200 M. naar beneden. De machine werd grootendeels vernield. De aviateur was ter- stond dood. DE GEBEURTENISSEN TE NANKING. LONDEN, 9 Sept. 1913. De Japaneesclie gezant ontving uit Tokio een officieele uit* eenzetting van de gebeurtenissen in Nan king. Nanking viel 1 September in handen der noordelijke troepen. Deze drongen de stad binnen, plunderden alle huizen, mis handelden de vrouwen enz. De in die stad wonende Japaneezen hebben hun have en goed door de plunderingen verloren. Een groep Japanners die zich met de vlag voor* op naar liet, Japansche consulaat wilden be- geven, werd onderweg door Chineesche re- geeringstroepen aangevallen en 3 hunner, werden hoewel de aanvallers op de Japan* sche nationaliteit werd gewezen, gedood. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen van latere ongeveer 2 uur. koersen. Amalgamated m, Smelting en Ref. ,11. Comm. Car en Toundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican a Common Missouri a Common Pittsb.Coa Common South. R. a Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. Wabash 1 Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2y2 pCt. N. W. S. a 3 pCt Cert N. W. S. Common Peru a a Pref. Peru a Bindley a Amsterdam Rubber a Nederl. Rubber Gecons. Petroleum Orion •«••••aaaai Gew. Dordtsclie a Intern. Rum. Petr. United Cigara Prolongatie a 78 69 48 Ml 4 2i% 4% 16% 15% 22% 245/le 2()i/4 17»/, 64% 152'/2 4%- 12% 63U 16", 144JS 6'<-ia 10','e SU/s, 109 176 691/2 2461/, fSl/z 186 125 47i/# 5 693/e 477/s 28»/, 6 247/3 169/, 15"/w 22'/* 19 24*/16 SO'U 476/;0 6f/ie 96 15ri/2 431, 12% 628i/2 67%6 77 %e 245% 988/4 1231/4 47% 4% NIEUWE GBACHT S3, HAAKLESfi 77'ie 778/4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1913 | | pagina 7